Hore

Silný ND filter v meste

Aj bežné zábery z ulíc môžete ozvláštniť a to aj vtedy, ak vám zavadzajú davy turistov. Využite ich k svojmu prospechu.

Silné ND filtre sú obľúbené prevažne v krajinárskej a architektonickej fotografii. Využíva sa tu pohybové rozostrenie prírodných elementov (mraky, voda), výbornú ukážku takéhoto využitia môžete vidieť v článku od Mateja Michalíka.

Tieto filtre však môžete využiť aj pre ozvláštnenie bežných turistických záberov z frekventovaných miest, kde vám všadeprítomní ľudia väčšinou prekážajú. S ND filtrom ich využijeme v náš prospech.

Čo budeme potrebovať? Samozrejme fotoaparát, silný ND filter, statív a diaľkovú spúšť, núdzovo môžete použiť samospúšť.

Pracovať budeme väčšinou s väčšou hĺbkou ostrosti a časmi pohybujúcimi sa rádovo v sekundách. Citlivosť ISO nastavte manuálne na základnú hodnotu (ISO 100 - 200). Expozičný režim zvoľte predvoľbu clony (A/Av). Nastavte clonu podľa potreby, zaostrite a exponujte.

Väčšina fotoaparátov dokáže v automatike nastaviť čas do dĺžky 30, prípadne 60 sekúnd. To nám bude postačovať.

Ja mám k dispozícii dva silné ND filtre. ND64, ktorý predlžuje expozíciu o 6EV a ND1000, ktorý predlžuje expozíciu o 10EV. Uveďme si príklad, ako v praxi tieto filtre predĺžia expozičný čas. Napr. ak fotoaparát bez filtra nameria 1/500 s., ND filter predĺži čas na 1/8 s. a ND1000 až na 2 sekundy. Pre náš zámer potrebujeme expozičný čas niekoľko sekúnd. Pri peknom počasí budeme potrebovať silnejší z ND filtrov.

Fotografia bez ND filtra, expozičný čas 1/160 s.

S použitím filtra ND1000, expozičný čas 6 sekúnd. Dôležité tu bolo načasovanie. Musel som urobiť niekoľko záberov, kým som sa dopracoval k tomuto.

Nezabudnite využiť aj pohyb dopravných prostriedkov a tečúcu vodu, nielen tu v rieke, ale aj vo fontánach.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blasi
2016-07-19 07:41:36
super clanok. velmi inspirativne
 
blahoslav J B Art
2016-07-19 09:36:54
vdaka, hned bezim do mesta vyskusat
 
pamo
2016-07-21 07:35:26
hned jsem si vzal inspiraci diky --- Olympus OMD-E-M1+12-40+ND1000x
 
duves
2016-07-22 10:13:31
Super članok
 
nihilphoto
2016-07-22 13:28:13
bolo by mozne rovnake efekty dosiahnut bez ND filtra s burst rezimom a blendingom fotografii v PS? samozrejme, za pouzitia stativu
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované