Hore

Zásuvné filtre II. - výber

Fotografický filter je optické príslušenstvo. I keď jednoduché, môže myť výrazný vplyv na fotografiu nielen z hľadiska jeho funkcionality, ale aj technickej kvality. Môže spôsobovať zníženie ostrosti, nežiadúci posun farieb, zvýšenie rizika vzniku reflexov atď.

Je to ako pri objektívoch, nájdete tu vyslovene šmejdy, slušný štandard pre začiatočníkov, dobrú kvalitu pre pokročilých a špičkovú pre profesionálov. Kvalita sa samozrejme odráža na cene. Šetriť za každú cenu sa neoplatí. Filter má vaše fotografie vylepšovať a nie ich kvalitatívne degradovať.

Cez eBay alebo Aliexpress môžete kúpiť veľmi lacné neznačkové filtre. Nemusia byť zlé. Pokiaľ nemáte referencie, môžete kúpiť mačku vo vreci. Napokon budete musieť aj tak kúpiť filter(e), o ktorom je známe, že je kvalitný.

Začiatočníci a mierne pokročilí

Začiatočnícky štandard: Cokin Creative.

Dlhé roky sa u nás dali kúpiť len lacné filtre Cokin. Až s príchodom internetového nakupovania sa k nám dostali aj iné značky. Dokonca sa začali filtre vyrábať priamo na Slovensku. Cokin stále zostáva asi najčastejšou voľbou začiatočníkov. Po dlhých rokoch stagnácie Cokinu sa konečne zmenila ich ponuka. Základom sú filtre radu Creative, to sú filtre, ktoré už roky poznáme. Ponuka je veľmi široká, kvalitou uspokojí začiatočníkov. Kedysi mali neutrálne a neutrálne prechodové filtre problémy s posunom farieb. Pred pár rokmi však firma zmenila technológiu a tento problém vyriešila.

V prípade, že to s fotografovaním myslíte vážne, odporúčam do filtrov investovať a nekupovať tie najlacnejšie. Cokin má rad filtrov NUANCES, tu nájdete len ND a ND grade filtre. Dnes sú to tie najvyužívanejšie. V ponuke sú filtre troch veľkostí a kvalitou uspokoja aj náročného fotografa.

V redakcii overenou a odporúčania hodnou alternatívou sú slovenské filtre 84,5. Tie sú kompatibilné s Cokin štandardom veľkosti P a v ponuke sú dokonca aj 100 mm filtre. Výrobca ponúka niekoľko kvalitatívne odlišných radov. Základom je Basic Line, ja však odporúčam ísť do stredného radu Classic Line.

Každý z uvedených výrobcov má v ponuke aj filtre pre náročnejších fotografov, tí však dávajú prednosť rokmi overeným značkám, nechcú riskovať a radšej dajú na referencie ostatných fotografov. Sú ochotní za kvalitu priplatiť.

Filtre slovenskej značky 84,5 sú kvalitné a uspokoja aj náročnejších fotografov. Niet dôvod, prečo váhať. V ponuke sú aj filtre štandardu…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
matpi
2017-01-03 10:00:13
Povedal by som, ze formatt hitech je na tom rovnako ako lee filters. Aj cenou, aj ponukou, aj kvalitou.
 
Laky602
2017-01-04 00:18:14
dobrý článoček ... sám používam 150mm filtre od Lee filters a spokojnosť maximálna
 
stereus
2017-01-04 01:04:11
Mate prakticke skusenosti s filtrami na Sigmu 8-16 (APSC)? Stockholmviews.com a fora precitane, zaujimaju ma prakticke skusenosti, ako na tento objektiv co najefektivnejsie (pomer cena/vykon) nasadit polarizacny a ND filter.
 
Roman Point
2017-01-04 06:13:55
Čakal by som na SK portále reklamu na Slovenské filtre ktoré sú predávané pod slovenským zastúpením
 
záhorák65
2017-08-17 19:27:42
Mám objektívy so závitom fí 95,67,62 ,kde sa dá kúpiť držiak držiak a redukčné krúžky? Nikde som taký veľký nenašiel.Za radu vopred dakujem.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia