Hore

Zásuvné filtre NiSi v praxi I. - 100 mm Starter Kit

Minule sme si celkovo predstavili ponuku filtrov NiSi. Dnes sa bližšie pozrieme na niektoré filtre pre 100 mm systém. Ja som dostal na odskúšanie Starter Kit (True to life color), ktorý obsahuje brašnu, držiak V5-Pro, sadu redukčných krúžkov, polarizačný filter, krytku a čistiacu sadu.

K tomu samozrejme zásuvné filtre, konkrétne Soft GND 0,9, ND64 a ND1000. Všetky sú sklenené s antireflexnými vrstvami a ochranou pred znečistením. ND64 a ND1000 majú tesnenia, aby okolo nich neprenikalo parazitné svetlo. Tesnenia sú vymeniteľné.

Systém som vyskúšal s Nikonom Z7 a Nikkor Z 24-70/4 S a s Olympus OM-D E-M1X a M.Zuiko 12-100/4 IS PRO.

Držiak V5-Pro

Držiak filtrov je vlastne dvojdielny. Tvorí ho upevňovací krúžok, do ktorého sa inštaluje polarizačný filter a pomocou redukčných krúžkov sa pripevňuje na objektív. Druhou časťou je držiak štvorcových filtrov.

Držiak je vyrobený z hliníkovej zliatiny. Drážky pre filtre sú tri, spolu s polarizačným filtrom môžete používať až štyri filtre. Na upevňovací krúžok sa držiak ľahko nasadzuje. Aby nespadol, drží ho kovová výsuvná poistka. Držiak nemá aretáciu otáčania, tú má nový držiak V6, ktorý by som mal dostať na otestovanie.

Upevňovací krúžok je navrhnutý tak, aby sa minimalizovalo riziko vinetácie na širokouhlých objektívoch. Samotný krúžok má závit 82 mm a sú k nemu aj redukčné krúžky na 77, 72 a 67 mm.


Filtre

Polarizačný filter

Súčasťou Starter Kitu je polarizačný filter C-PL Pro. Ten je kruhovej konštrukcie s kovovým rámikom a inštaluje sa do krúžku držiaka, vďaka čomu nezaberá miesto pre štvorcový filter. Veľkou výhodou je, že sa ním dá otáčať samostatne, čo je u polarizačného filtra dôležité. Otáča sa pomocou dvoch malých koliesok z vonkajšej strany držiaka.


Polarizačný filter v upevňovacom krúžku a s nasadeným držiakom zásuvných filtrov.


Detail kolieska slúžiaceho na otáčanie polarizačného filtra.


Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70/4 S, bez filtra.


Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70/4 S, s C-PL filtrom.


Olympus OM-D E-M1X + M.Zuiko 12-100/4 IS PRO, bez filtra.


Olympus OM-D E-M1X + M.Zuiko 12-100/4 IS PRO, s C-PL filtrom.

Polarizačný filter patrí medzi najdôležitejšie filtre a na záberoch vidno jeho vplyv na fotografovanie vody, zároveň potláča modrastý nádych spôsobený odrazom modrej oblohy na objektoch. Viac o polarizačnom filtri v našej fotoškole.

Soft GND

Šedý prechodový filter patrí medzi obľúbené krajinárske filtre. Slúži najmä na zmenšenie expozičného rozdielu medzi oblohou a zemou. Filter obsiahnutý v Starter Kite (True to life color) je typu soft s plynulým dlhým prechodom medzi šedou a čírou časťou. Filtračný faktor je ND8 (0,9) v najtmavšej časti. Keďže sa tento typ filtra musí prispôsobovať umiestneniu horizontu, musím byť dostatočne vysoký. Preto má rozmery 100x150 mm. Mäkký prechod je vhodný pre fotenie, kde nie je horizont rovný a ostrý prechod by bolo na fotografii vidieť.


Soft GND8 je sklenený s antireflexnými vrstvami a ochranou proti poškriabaniu a znečisteniu. Zámerne som zvolil taký uhol záberu, aby sa ukázal fialovo-ružový odraz na antireflexných vrstvách. Inak je samozrejme filter neutrálne šedý.


Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70/4 S, bez filtra.


Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70/4 S, so Soft GND8 filtrom. Vďaka plynulému prechodu nevidno na budovách rušivý ostrý prechod medzi filtrovanou a nefiltrovanou časťou.

ND64

Neutrálne šedý filter slúži pre predĺženie expozície, ND64 konkrétne o 6 EV stupňov. Napríklad, ak vám vychádza bez filtra čas 1/1000 sekundy, s filtrom to bude 1/15 s. Dobre poslúži pri fotení rýchlejšie sa pohybujúcich objektov, ktoré chcete pohybovo rozostriť. V krajinárskej fotografii je to napr. pri fotení vodopádov a divokej vody.


Olympus OM-D E-M1X + M.Zuiko 12-100/4 IS PRO, s C-PL filtrom a ND64. Expozičný čas 1/3 sekundy.


Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70/4 S, C-PL + ND 64. Expozičný čas 1,3 sekundy.


Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70/4 S, C-PL + ND 64 + Soft GND8. Expozičný čas 1/8 sekundy.

ND1000

ND1000 je oveľa silnejší neutrálne šedý filter a čas predĺži o 10EV. Napríklad, ak vám vychádza bez filtra čas 1/1000 sekundy, s filtrom to bude 1 sekunda. Rovnako ako ND64 poslúži na zachytenie pohybovej neostrosti. Je účinnejší za krásneho slnečného počasia, kedy je svetla nadbytok. Pri horšom svetle, napr. ak vám vychádza bez filtra čas 1/250 s., predĺži čas až na 4 sekundy. Hodí sa pre fotenie pomalšie tečúcej vody, oblakov, pohybu rastlín vo vetre. Počas modrej hodinky sa časy pohybujú rádovo už v desiatkach sekúnd, vďaka čomu výrazne rozostríte aj rieku, alebo more. S týmto filtrom dosiahnete zaujímavý efekt aj pri fotení mestských scenérií, v ktorých budú pohybujúce sa osoby a dopravné prostriedky efektne rozmazané.


Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70/4 S, C-PL + ND 1000 + Soft GND8. Expozičný čas 3 sekundy.


Olympus OM-D E-M1X + M.Zuiko 12-100/4 IS PRO, s C-PL filtrom a ND100. Expozičný čas 6 sekúnd.

ND64 + ND1000

Z vlastnej skúsenosti vám môžem povedať, že je dobré mať obidva ND filtre. Ak chcete za slnečného dňa dosiahnuť časy rádovo v desiatkach sekúnd, až minútach, potrebujete predĺžiť čas o viac ako 10EV. To dosiahnete kombináciou ND64 + ND1000, poprípade môžete použiť aj C-PL, ktorý predĺži čas približne o 1-2EV, podľa konkrétneho modelu.


Olympus OM-D E-M1X + M.Zuiko 12-100/4 IS PRO, C-PL + ND64 + ND1000. Expozičný čas 126 sekúnd.


Olympus OM-D E-M1X + M.Zuiko 12-100/4 IS PRO, C-PL + ND64 + ND1000. Expozičný čas 254 sekúnd.


Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70/4 S, C-PL + ND64 + ND 1000. Expozičný čas 446 sekúnd.

Príslušenstvo

Brašna

Starter Kit (True to life color) sa dodáva spolu s tuhou brašnou s polepom s ekokože. Vyzerá retro a veľmi cool, ale myslel som si, že bude nepraktická a filtre budem nosiť inak. Opak sa ukázal pravdou. Brašna sa mi zmestí do fototašky aj do fotobatohu tak, že v nich môže ostať a ja v nej môžem pohodlne manipulovať s filtrovým systémom. Priečinky pre filtre majú dve hĺbky, pre štvorcové a obdĺžnikové. Vo vnútri sú vyberateľné dištančné vložky. Sú dve, prijal by som ešte dve,  keď budem rozširovať zbierku filtrov.

Čistiaca sada

Súčasťou starter kitu je aj čistiaca sada. Tá obsahuje mikrovláknovú handričku, čistiacu podušku a stredne veľký ofukovací balónik.

Záver

NiSi 100 mm systém je určený náročným fotografom, vyžadujúcim profesionálnu kvalitu. NiSi ponúka nielen špičkové filtre, ale aj kvalitný držiak a ďalšie príslušenstvo. Držiak V5-Pro je teraz nahradzovaný novším modelom V6, ktorý má naviac aretáciu otáčania.

Pamätám sa, ako som nechtiac likvidoval jeden filter Cokin za druhým, pretože boli ľahko poškriabateľné. Tu sa vám to tak ľahko nestane. Aj zásuvné filtre sú tu z optického skla s antireflexnou úpravou, doplnenou o vrstvu odolnú proti poškriabaniu a odpudzujúcu nečistoty. Filtre tak znesú aj hrubšie zachádzanie a ľahko sa čistia. U silných ND filtrov býva problém s nepríjemným posunom farieb, najmä do purpurového odtieňa. U ND filtrov NiSi je posun farieb minimálny. Sú máličko otepľujúce, čo býva často dokonca žiadané. Drobný posun nie je problém ľahko upraviť v RAW konvertore. Potešilo ma tesnenie okolo filtrov, vďaka čomu sa od ich zadnej strany neodráža svetlo do objektívu.

Starter Kit obsahuje peknú a zároveň praktickú brašničku. Ani priložená čistiaca sada nepatrí k lacnému príslušenstvu, ktoré vám len tak prihodia k baleniu.
Všetky fotografie majú rovnaké vyváženie bielej. Zhora: bez filtra, ND64, ND1000 a ND64+ND1000.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
aesace
2019-05-15 08:18:40
No ten CPL ma vobec nepresvedcil. Vysledky z neho mi pripadaju ako z nejakej cinskej napodobeniny. Mozno by to zachranilo nejake uplne ine prostredie, ale s cisto pouzitym len CPL je to cele nejake zelene a svetelne odrazy su eliminovale len velmi minimalne.
 
mishik
2019-05-15 08:59:10
Ahoj Karol,

rad by som sa spytal na techniku ako vznikla foto "Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70/4 S, C-PL + ND64 + ND 1000. Expozičný čas 446 sekúnd."

Je mi jasne, ze dlhy cas krasne vyhladi hladinu + zdramatizuje oblohu. Co ma vsak zaraza, ze na foto nevidim vobec pohybovu neostrost botelov, ktore pri takom case by urcite boli pohnute. Je to nejak spojene z viacerych foto?

Dakujem velmi pekne za radu.
 
kwido
2019-05-20 13:57:50
príspevok od: mishik
Ahoj Karol,

rad by som sa spytal na techniku ako vznikla foto "Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70/4 S, C-PL + ND64 + ND 1000. Expozičný čas 446 sekúnd."

Je mi jasne, ze dlhy cas krasne vyhladi hladinu + zdramatizuje oblohu. Co ma vsak zaraza, ze na foto nevidim vobec pohybovu neostrost botelov, ktore pri takom case by urcite boli pohnute. Je to nejak spojene z viacerych foto?

Dakujem velmi pekne za radu.
Tak toto by zaujimalo aj mna
Tiez som nad tym hodnu chvilu rozmyslal
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-05-20 14:28:22
príspevok od: mishik
Ahoj Karol,

rad by som sa spytal na techniku ako vznikla foto "Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70/4 S, C-PL + ND64 + ND 1000. Expozičný čas 446 sekúnd."

Je mi jasne, ze dlhy cas krasne vyhladi hladinu + zdramatizuje oblohu. Co ma vsak zaraza, ze na foto nevidim vobec pohybovu neostrost botelov, ktore pri takom case by urcite boli pohnute. Je to nejak spojene z viacerych foto?

Dakujem velmi pekne za radu.
Nic som s fotkou nerobil. Je to jeden zaber, tak ako som ho nafotil. Konspiracne teorie necham na inych.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia