Hore

Autor: Karol Srnec

Zásuvné filtre I. - koncepcia

Väčšina fotografov má skúsenosť s filtrami kruhového tvaru, zasadenými do rámika so závitom. Kvôli jednoduchšej manipulácii a lepšej skladnosti sú populárnejšie ako filtre zásuvné. Tie ale majú tiež svoje prednosti. V našej fotoškole sme sa im už venovali, v novom seriáli si ich výber a použitie preberieme podrobnejšie.

Koncept

Filtre kruhového tvaru

Kruhový filter je optické sklo zasadené do kovovej obrúčky

Tieto filtre dôverne poznáme. Sklo filtra je zasadené do kovovej obrúčky so závitom. Veľkosť filtra zodpovedá veľkosti filtrovej obruby na objektíve. Takýto filter je skladý a pomerne dobre sa s ním manipuluje a po nasadení na objektív fyzicky neprekáža. Koľko fotografov už ani nevníma napr. trvalo nasadený ochranný filter. Neprekáža slnečnej clone, ani nasadzovaniu krytky.

Takéto riešenie má aj svoje nevýhody. Prvou je, že filter má určitý priemer a nedá sa nasadiť na objektív s iným priemerom. Existujú redukcie, ale dobrým riešením je len použitie väčšieho filtra na menšom objektíve (ak nie je príliš veľký rozdiel). Druhou nevýhodou je, ze filtrami môžete len otáčať, čo sa používa napr. pri polarizačnom filtri, ale nemôžete ich posúvať. Táto funkcia je dôležitá u prechodových filtrov, kde potrebujete umiestniť prechod filtra podľa toho, ako ste nakomponovali fotografovanú scénu.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako tieto problémy rieši koncept zásuvných filtrov.

Zásuvné filtre

Zásuvné filtre majú tvar štvorca alebo obdĺžnika, nedajú sa preto priamo pripevniť na objektív.

Zásuvné filtre majú tvar štvorca alebo obdĺžnika. Fotograf sa rozhodne pre veľkosť podľa toho aké objektívy používa. Vyberie si jeden univerzálny rozmer (neskôr preberieme podrobnejšie). Nepotrebuje filtre rôznych rozmerov. Jeden filter môže použiť na objektívoch s rôznym priemerom filtrovej obruby.

FIltre sa upevňujú do držiaku s drážkami, ten sa na objektív pripevní pomocou vymeniteľného krúžku so závitom.

Filtre sa nemontujú priamo na objektív. Zasúvajú sa do univerzálneho držiaka. Opäť fotografovi stačí len jeden držiak, veľkostne…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia