Hore

Svetelnosť objektívov a expozícia

Svetelnosť objektívov ovplyvňuje to, ako ich môžeme využívať. Dobrá, alebo výborná svetelnosť sa bohužiaľ odzrkadľuje na cene objektívov. My sa pozrieme na to, ako v praxi ovplyvňuje expozíciu.

Jedným z hlavných parametrov objektívov, ktorý vplýva na ich využitie, je svetelnosť. Je to veľkosť najnižšieho nastaviteľného clonového otvoru. Pri nej prechádza objektívom najviac svetla. Ak clonové číslo zvyšujeme, zmenšuje sa otvor clony a objektívom prechádza menej svetla. Hodnota maximálnej (plne otvorenej) clony je daná pomerom ohniskovej dĺžky a vstupnej pupily. Čím ma vstupný otvor väčší priemer, tým je svetelnosť lepšia.

Objektívy sa vyrábajú s rôznou svetelnosťou. Tá je daná konštrukčnými možnosťami, požiadavkami na objektív a aj výrobnou/predajnou cenou. Čím je svetelnosť lepšia, tým je objektív väčší, ťažší a drahší.

Vľavo 50 mm objektív so svetelnosťou F1,8, vpravo so svetelnosťou F1,2. Na prvý pohľad je vidno pomerne veľký rozdiel vo veľkosti. Rozdiel v cene je obrovský. Rozdiel vo svetelnosti je pritom len o málo väčší ako 1 EV.

Ak fotografujete také žánre ako krajina, architektúra, produktová fotografia, svetelnosť vás príliš nezaujíma. Pracujete s väčšou hĺbkou ostrosti, kedy sa objektív musí pricloniť. Za svetelný objektív by ste si zbytočne priplatili a bol by väčší a ťažší, ako menej svetelný objektív. Menšia svetelnosť neznamená automaticky nižšia kvalita. Často to býva naopak.

Pri fotografovaní krajiny je vám vysoká svetelnosť nanič, investujte do kvalitného objektívu s priemernou svetelnosťou. Na technickej kvalite záberov sa to neprejaví. Ušetríte ale na cene i na hmotnosti a veľkosti.

Benefitom lepšej svetelnosti je možnosť pracovať s menšou hĺbkou ostrosti. Často sa tu spomína bokeh, čiže estetická stránka rozmazania pozadia. Za čo najkrajší bokeh si fotograf musí priplatiť, častokrát viac, ako je vidno na fotografii.

Objektív s lepšou svetelnosťou si často kupujeme kvôli bokehu.

My sa ale pozrieme na to, čo reálne znamená rozdiel v svetelnosti, ak môžeme fotografovať s plne otvorenou clonou.

Svetelnosť a expozícia

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
doks
2020-12-14 09:47:43
super článok
 
Ďuro71
2020-12-14 10:46:14
Dobrý článok.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia