Hore

Preskúmajte vylepšené funkcie videa v ZPS X

Väčšina fotoaparátov a mobilov vie okrem fotenia aj natáčať video. Niektoré okamihy totiž lepšie zachytíte v pohybe. Jednotlivé zábery ale nemusia ukázať celý príbeh a preto je lepšie urobiť jeden výstižný zostrih, ktorý v Zoner Photo Studiu X pohodlne vytvoríte. S novými a vylepšenými funkciami pre vás bude strih aj úprava videí hračkou.

Zoner Photo Studio X je samozrejme primárne editor fotiek. Napriek tomu funkcie pre tvorbu videa neustále vylepšujeme. V tomto článku si zhrnieme, ako strihanie videa v ZPS X funguje a aké možnosti vlastne ponúka.

Nastavte základné parametre videa

Otvorte v module Správca zložku, kde máte videá a prepnite do modulu Vytvoriť. Zvoľte položku Video a vytvorte nový projekt. Najprv nastavte, v akom rozlíšení má výsledné video byť. Predvolená voľba 1080p v pomere strán 16: 9 je aktuálne najbežnejšia.

Nástroj pre strih je navrhnutý tak, že v strednej časti nájdete časovú os a náhľad. Dole je filmový pás so súbormi a v pravom paneli upravujete parametre videa.


Usporiadanie nástroja pre strih videa.

Pridajte videá

Začnite tým, že videá pretiahnete z filmového pásu do časovej osi. Pre rýchlejšiu prácu pokojne označte všetky súbory (Ctrl + A) a pretiahnite ich všetky naraz.

Pridajte klipy do obrazové stopy pretiahnutím.

Začnite strihať

Klipy skrátite jednoducho ťahaním od okraja k stredu - podobne ako pri orezávaní fotiek. Keď je popri klipe ďalší klip, vznikne pri skrátení medzera. V prípade, že nechcete, aby prázdne miesto vzniklo, držte pri skracovaní klipu Shift. Ďalší klip potom zostane "prilepený" k hrane. Pre rozdelenie potom kliknite na požadované miesto v klipe a stlačte klávesu C, prípadne použite ikonu nožníc.

Strihajte a skracujte klipy.

Klipy po časovej osi posúvate jednoducho kliknutím a ťahaním. Pri presúvaní so súčasným držaním klávesy Ctrl sa potom klip kopíruje. Pokiaľ klip pretiahnete na iný klip, záleží, či máte zapnutý režim Vkladanie alebo Prepisovanie. Potom sa spodný klip buď prepíše alebo posunie. Tieto režimy môžete pohodlne prepínať aj v priebehu práce klávesou Alt.


Nastavte, či bude predvolený režim Vkladanie alebo Prepisovanie. Pre rýchle prepnutie držte Alt.

Upravte obraz podobne ako pri fotkách

Môžete sa snažiť nastaviť expozíciu pri natáčaní akokoľvek dobre, ale automatika niekedy vyhodnotí scénu inak, než potrebujete. Preto vo funkcii Video nájdete podobné nástroje ako v module Vyvolať. Od Vyrovnanie bielej, cez expozičné nástroje až po Sýtosť alebo Odtiene šedej. Všetky nastavenia môžete pomocou kopírovacích ikon prenášať z jedného klipu na ďalšie, takže pri podobných záberov nie je potrebné znova nastavovať úpravy.

Strihajte a skracujte klipy.

Pracujte vo viacerých stopách

Je pohodlné, keď skladáte videa nad seba. Otvára to nové možnosti v prekrývaní, pridávaní textov alebo skladania videí z dvoch záberov v rovnaký čas. Novú stopu pridáte kliknutím na Nastavenia -> Pridať obrazovú stopu v ľavom paneli pre strih. Alebo jednoduchšie tak, že klip pretiahnete do medzery nad alebo pod osu. Automaticky sa objaví upozornenie o vytvorení novej stopy. Pre presúvanie klipu medzi stopami môžete použiť klávesu Shift, ktorá nedovolí posunutie klipu v časovej osi do strán.


Novú stopu pridajte pretiahnutím.

Pridajte hudbu alebo text

Hudbu do klipu vložíte rovnako ako videá a fotky, teda pretiahnutím zo spodného filmového pásu. Ak máte zvuk uložený inde ako video, nájdete ju v zložkách v ľavom paneli. Textové pole pridáte pretiahnutím z pravého panelu. Následne sa otvoria nástroje na úpravu textu. Upravte veľkosť, farbu a pomocou parametra Okraj snímky posuniete text tak, aby vám čo najlepšie sedel do videa.

Pridajte a upravte text vo videu.

Pridajte klipom prechody

Rýchly čistý strih je rokmi preverený a väčšinou najlepší. Na niektoré scény sa ale hodí aj kreatívnejšie prechody. Pridáte ich medzi jednotlivé klipy pretiahnutím z pravého panelu podobne ako text. Dĺžku prechodu zmeníte kliknutím a ťahaním od kraja rovnako ako meníte dĺžku klipov.

Pre zmenu viditeľnosti jednotlivých klipov nájdete nad vybraným klipom zelenú úsečku. Tou ovládate viditeľnosť  plynulo aj na oboch krajoch. Rovnako ako pri hlasitosti zvuku, pracujete s viditeľnosťou tak, že pridáte body na linke kliknutím myšou a tie posúvate. Takže pomocou tohto prvku vytvoríte  napríklad aj prechod s plynulým prelínaním.


Pridajte prechod medzi klipmi.

Nastavte rýchlosť a ďalšie parametre klipov

V pravom paneli ďalej upravíte parametre jednotlivých klipov. Ak nesúhlasí pomer strán, využite Vyplnenie alebo Vsadenie snímky. Ďalej klip môžete otočiť alebo prevrátiť. Klip spomalíte alebo zrýchlite upravením parametra Rýchlosť prehrávania klipu.

Spoločné parametre upravíte aj hromadne ak označíte niekoľko klipov na časovej osi.

Upravte rýchlosť a ďalšie parametre.

Ak ešte nemáte hotovo, ale musíte odísť, projekt s rozpracovaným videom sa uloží automaticky. Nabudúce teda môžete v strihu pokračovať.

Ak hotovo máte, pokračujte tlačítkom Export a uložte finálnej video.

Nebojte sa natáčania videa!

Čo si budeme hovoriť, aj keď je človek hlavne fotograf, niekedy sa hodí vedieť zostrihať jednoduché video.

Stiahnite si Zoner Photo Studio X na 30 dní zadarmo a zostrihajte svoje prvé video ešte dnes.

ZDROJ: Milujemefotografii.cz

AUTOR: Matej Liška 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia