Hore

Kašlite na štylizáciu! Fotografujeme deti I.

Fotografovanie detí môže byť veľmi náročná fotografická disciplína pre všetky zúčastnené stránky.

V prvom rade je to náročné pre deti, ak ich staviame do póz či činností, ktoré im nič nehovoria, alebo voči nim dokonca majú odpor.

Je to náročné pre fotografa, lebo deti sú živel, sú často nevyspytateľné a dlho nevydržia pri jednej činnosti, alebo, ako si myslí fotograf optimista, v jednej polohe. Často odmietnu „spolupracovať“ a niekedy fotenie končí aj hystériou.

Fotenie je často frustrujúce pre rodičov. Chcú, aby dieťa vyzeralo tak dobre, ako včera večer, keď sa naučilo novú grimasu, alebo aby sa smialo presne tak isto úprimne a energicky, ako sa smialo včera večer na návšteve u starkej. No dieťa vie, že nie sme u starkej, s ktorou je vždy sranda, ale že ich tu prezliekame z jedných šiat do druhých a drezúrujeme ako zvieratká v cirkuse.

Hádate správne, ak deti fotografuje rodič, jeho frustrácia je niekedy dvojnásobná. :)


Takto to dopadne, ak deti nezdieľajú vašu “kreatívnu” chvíľku s víziou romantických portrétov.


A takto ožijú, keď ich necháte vymyslieť nejaké huncútstvo.

No a nakoniec je fotenie detí často utrpením pre nezainteresovaných divákov, konzumentov fotografií. Musíte si pritom dávať veľký pozor na jazyk. Pozeranie nekonečného množstva rovnakých fotografií detí, ktoré nevyzerajú ako deti. Dievčatá, ktoré sú síce krásne nahodené do princeznovských šiat, ale netvária sa, že by niekedy chceli byť princezné. Chlapcov, ktorí sedia s kovbojským klobúkom na chrbte poníka, no z tváre im srší strach z toho monštra, na ktoré si sadli prvý krát v živote. Deti sediace na koľajniciach na kufri, sladké deti s postieľkou v lese, novorodenci poskladaní do krkolomných póz a natiahnutí do absurdných oblečení... Skúste to ale povedať ich rodičom... Nie, rodičia nie sú pripravení vyhodnotiť kvalitu fotografií svojich ratolestí. Ak je na fotke ich dieťa, fotka je super, aj keď všetci ostatní sú presvedčení, že fotografia je strnulá, neprirodzená až absurdná. Len máloktorý rodič sa vie odosobniť od fotografií svojich detí.

Posolstvo dnešného dielu fotografovania detí znie preto veľmi jednoducho: „PRIRODZENOSŤ“. Naše deti nie sú bábky ani figuríny na predvádzanie šiat. Sú to malé bytosti s vlastnou energiou, názorom, túžbou a aktivitou, ktorú milujú. Keď to budeme rešpektovať, zachytíme ich najkrajšie a najpravdivejšie, ako sa dá.

V prvom rade oceňujem tých rodičov, ktorí sa pustia do dokumentovania a fotografovania svojich detí sami. Sú pre deti prirodzenou súčasťou ich života a teda deti sa v ich blízkosti správajú otvorene. V prítomnosti cudzieho elementu (fotografa) sa môžu správať strnulo a tie bojazlivejšie sa môžu aj úplne zablokovať.

Druhým podstatným dôvodom pre fotografovanie detí vami, rodičmi, je to, že ste s nimi väčšinu dňa i noci, teda aspoň kým su malé. Máte najväčšiu šancu zachytiť tie najkrajšie a najintímnejšie momenty v tom najlepšom prirodzenom svetle. Fotografujte ich v prirodzených situáciách, získate tak skutočné fotografie vypovedajúce o tom, čo ste s nimi prežili, nie o tom, ako ste ich v jedno popoludnie „nastajlovali“. Fotografujte ich keď plačú, keď sa smejú, keď sú užasnuté, smutné, unavené, spiace, po prebudení, pri hre, pri čítaní, pri jedení...


Nie, nemusia byť tip top upravené ani oblečené. Najlepšie, keď sú tak, ako sú. Veď len tak ich zachytíte a zapamätáte si ich presne také, aké boli. Neumývajte ich, keď sú špinavé od piesku, od černíc či malín v záhrade. Nechajte ich robiť to, čo majú najradšej. Budete prekvapení, aké pekné môžu byť fotografie v záhrade u starých rodičov s ich bratrancami i sesternicami. Stačí obyčajná lanová hojdačka na strome, hriadka s uhorkami, napoly objedená kukurica... Nechajte im ich energiu, splyňte s nimi, len majte poruke fotoaparát. Takto zachytíte tú pravú esenciu vášho života.

A aby ste sa vyhli vedľajším atribútom a sústredili pozornosť na výraz detí, skúste to v čiernobielom prevedení. Fotografie naberú trochu nostalgie, ale hlavne tváre vašich detí, forma ich telíčok a emócie vystúpia do popredia, keďže ich neruší farba. Vyhnite sa strnulosti, štylizácii a nesnažte sa o neobyčajné zábery, tie „obyčajné“ sú totiž o živote a sú určite krajšie ako naučené alebo nenaučené pózy. Veľa radosti a uvoľnenia pri fotení svojich ratolestí! :)

Poznámka autora

Pri fotení detí využívam na 90% ľahký 50mm objektív (Nikkor AF-D 50mm f/1,4) alebo 85mm objektív. Širšie zábery sú fotené 28mm objektívom. Na prevod do čiernobielej používam program Adobe Photoshop Lightroom.

Tip

Ak chcete nafotografovať podobné zábery, odporúčam vám tieto súčasné zostavy techniky, ktoré ponúkajú najlepší pomer kvalita / cena. Sú zoradené od najefektívnejších pre prácu s hĺbkou ostrosti a pre prácu v náročných svetelných podmienkach. Je to dôležité preto, lebo niektorým portrétom naozaj svedčí malá hĺbka ostrosti a keď dokumentujete svoje deti v tých najkrajších svetelných podmienkach, zvyčajne je intenzita svetla malá. Našťastie, vlastnosti techniky, ktoré napomáhajú malej hĺbke ostrosti, zároveň pomáhajú pri fotení v slabom svetle (veľký snímací senzor a svetelný objektív).

1. Full Frame (FX) kit

Nikon D750 + Nikkor AF-S 50mm f/1,4 (lacnejšia verzia Nikkor AF-S 50mm f1,8, top verzia Nikkor AF-S 58mm f1,4)

Ak máte radi ešte viac rozostrené pozadie a máte kam ustúpiť (fotografujete v exteriéri), potom s daným fotoaparátom môžete použiť Nikkor AF-S 85mm vo svetelnosti f1,8 alebo f1,4.


D750 je so zoom objektívom pomerne ťažký, s malým 50mm je však kit kompaktný a ľahký na to, že ide o Full Frame zrkadlovku.

2. APS-C (DX) kit
Nikon D7200 + Nikkor AF-S 35mm f/1,8.

Ak máte radi ešte viac rozostrené pozadie a máte kam ustúpiť (fotografujete v exteriéri), potom s daným fotoaparátom môžete použiť aj všetky objektívy odporúčané v predchádzajúcom tipe, len si treba uvedomiť, že menší senzor vďaka orezu obrazu zužuje záber objektívu a zväčšuje tak snímaciu vzdialenosť.


D7200 s pevným objektívom AF-S DX 35mm f/1,8.


Najekonomickejší tip: Nikon D3300 +  Nikkor AF-S 35mm f/1,8

3. CX kit
Ak vám až tak nezáleží na rozostrenom pozadí (bokehu), zaujímavou voľbou z hľadiska ceny ale hlavne veľkosti a váhy môže byť Nikon 1 J5 + Nikon 1 Nikkor AF 18.5mm f/1,8


Malinký prístroj Nikon 1 J5 a ľahučký objektív 18,5mm f/1,8 možno mať stále pri sebe.

Julo Kotus, nikonblog.sk, ilustračné fotografie: Julo Kotus, produktové fotografie: Nikon Corp.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
z80
2016-09-27 07:10:18
Este ze mam doma aj Nikon, inak by som asi deti fotit nemohol
 
Marcel Rebro
2016-09-27 08:02:44
príspevok od: z80
Este ze mam doma aj Nikon, inak by som asi deti fotit nemohol
Autor "Julo Kotus - nikonblog.sk" ... odmysli si tipy na Nikon techniku (povinna jazda).

Myslim ze pre mnohych ePhotodeťofotografov zaujumave citanie. A samozrejme vyborne fotky.
 
-rs-
2016-09-27 08:39:45
velmi trefne a samozrejme super fotky
 
šereda
2016-09-27 08:48:19
sa tu roztrhol pitel s detickama a nikonama si asi nejake umiesim nech mam co fotit
 
julo kotus
2016-09-27 08:55:13
príspevok od: z80
Este ze mam doma aj Nikon, inak by som asi deti fotit nemohol
Článok je zverejnený na základe spolupráce s nikonblog.sk, čo je oficiálna stránka a aktivita spoločnosti Nikon. Preto tipy na technickú výbavu sú logicky Nikoňácke.
Zdroj: http://www.nikonblog.sk/nepozujte-fotte-jednoducho-zivot-fotografujeme-deti-i/
 
julo kotus
2016-09-27 08:55:52
príspevok od: Marcel Rebro
Autor "Julo Kotus - nikonblog.sk" ... odmysli si tipy na Nikon techniku (povinna jazda).

Myslim ze pre mnohych ePhotodeťofotografov zaujumave citanie. A samozrejme vyborne fotky.
Ďakujem
 
vojko
2016-09-27 09:09:03
Pekné fotky.
 
šereda
2016-09-27 09:22:32
príspevok od: vojko
Pekné fotky.
jasne zo shutterstocku
 
julo kotus
2016-09-27 09:32:15
príspevok od: šereda
jasne zo shutterstocku
Svoje dcéry na shutterstock nevešiam, zatiaľ.
 
šereda
2016-09-27 09:35:51
príspevok od: julo kotus
Svoje dcéry na shutterstock nevešiam, zatiaľ.
to je skoda mozno budu trhat predaje a bacha na dusevne vlastnictvo inak to neprejde
 
julo kotus
2016-09-27 09:48:21
príspevok od: šereda
to je skoda mozno budu trhat predaje a bacha na dusevne vlastnictvo inak to neprejde
Keď je duševné vlastníctvo, tak musí byť aj duševný vlastník. To je v pohode.
 
Anton Kmeť
2016-09-27 10:57:56
Mňa, amatéra by zaujímalo, koľko záberov bolo potrebné urobiť, aby vznikli tieto pekné fotografie.
 
netmouse
2016-09-27 11:12:29
príspevok od: julo kotus
Ďakujem
Pekne citanie, uzasne fotky ako vzdy ... vitaj spat ... inak na tvoju pracu/umenie, ktore vytvaras, ma upozornila moja manzelka este z tvojej predchadzajucej prace (pred ephoto
 
julo kotus
2016-09-27 11:21:21
príspevok od: Anton Kmeť
Mňa, amatéra by zaujímalo, koľko záberov bolo potrebné urobiť, aby vznikli tieto pekné fotografie.
Spočiatku veľa, čím ďalej, tým menej. Foťák mám stále so sebou, hompáľa sa po boku a čas od času pri dobrom svetle alebo situácii urobím fotku. Zvykol som si naň tak, že mi neprekáža. Tým, že neštylizujeme a nepózujeme, nenarúša to prirodzený sled udalostí. Deti sú na to zvyknuté a postupne sa rating dobrých fotiek po čase zvýši natoľko, že človek vyfotí pár fotiek denne. Po dlhšom čase je náročnosť fotografujúceho tak vysoká, že len málokedy zdvihne fotoaparát, až keď to za to naozaj stojí. Keď pozerám v Lightroome, koľko mám rodinných fotografií, tak mi ukazuje niečo málo cez 3000 za posledných 5 rokov. To znamená 600 fotiek ročne, asi 50 fotiek mesačne čiže necelé dve fotky denne. Samozrejme, keď je príležitosť (dovolenka, cesta, zaujímavá situácia...) fotí sa viac a niektoré dni vôbec. Hehe, ďakujem za otázku, aj pre mňa to bol zaujímavý výskum. Ale tiež vidieť, že frekvencia fotenia a množstvo fotiek na začiatku boli omnoho vyššie. Kým pri prvej dcérke sme fotili každú hlúposť, pri druhej už zďaleka nie. Teraz skôr ich interakciu medzi sebou a s okolím.
 
JohnNewton
2016-09-27 12:49:39
príspevok od: Anton Kmeť
Mňa, amatéra by zaujímalo, koľko záberov bolo potrebné urobiť, aby vznikli tieto pekné fotografie.
Za filmovej éry sa najprv cvakalo naprázdno, keď to deti prestali vnímať, urobil si tie dobré zábery. Dnes prvý krok odpadá, iba následne vyberieš tie podarené
 
JohnNewton
2016-09-27 13:03:20
príspevok od: julo kotus
Keď je duševné vlastníctvo, tak musí byť aj duševný vlastník. To je v pohode.
Netlačíš veľmi na kontrast, tmavé partie sa niekde dosť zlievajú ?
 
julo kotus
2016-09-27 13:08:39
príspevok od: JohnNewton
Netlačíš veľmi na kontrast, tmavé partie sa niekde dosť zlievajú ?
Tlačím, a strašne rád Závisí ešte od monitora samozrejme. U mňa na iMac aj na Eizo je to podľa môjho gusta, ale nevnucujem to samozrejme nikomu.
 
jozef.timulak
2016-09-27 13:10:17
Pekný článok, keď berieme ten záver s pochopením . Pravdupovediac, užívam si, ako brilantne ste popísali neschopnosť rodičov hodnotiť kvalitu fotiek. Urobili ste to veľmi decentne a pritom úplne presne. Možno by sa dalo ešte pripepriť, aj keď v každom návode sa píše, že kritizovať sa nesmie - buď chváliť alebo ignorovať. Veľmi sa teším, že existujú aj takí ľudia, ktorí majú tej umelej štylizovanosti dosť a chcú vidieť zachytenú realitu.
 
blahoslav J B Art
2016-09-27 13:18:20
vdaka za vyborne fotky a zaujimave citanie ... tesim sa na pokracovanie II.
 
fatality
2016-09-27 13:55:08
super fotky !!
 
Marián Kuric
2016-09-27 17:34:59
vyborne, inspirativne....
 
z80
2016-09-27 17:41:17
príspevok od: Marcel Rebro
Autor "Julo Kotus - nikonblog.sk" ... odmysli si tipy na Nikon techniku (povinna jazda).

Myslim ze pre mnohych ePhotodeťofotografov zaujumave citanie. A samozrejme vyborne fotky.
Ano fotky su vyborne a obsah zaujimavy, ale clanok propagujuci konkretnu znacku, by mal byt aspon oznaceny ako reklama.
 
JohnNewton
2016-09-27 18:05:57
príspevok od: z80
Ano fotky su vyborne a obsah zaujimavy, ale clanok propagujuci konkretnu znacku, by mal byt aspon oznaceny ako reklama.
Keď to aj je reklamný článok, nie je to nič násilné. Za Nikon si kľudne môžeš dosadiť Canon, Pentax či čokoľvek iné, význam ostane zachovaný. Viac to hovorí o tom, ako pristupovať k fotografovaniu detí.
 
Marián Kuric
2016-09-27 18:41:05
Este dodam, ze Julo ma so svojimi fotkami uz davno inspiroval, a tu je nieco zo zivota mojho syna
 
Marcel Rebro
2016-09-27 18:44:24
príspevok od: Marián Kuric
Este dodam, ze Julo ma so svojimi fotkami uz davno inspiroval, a tu je nieco zo zivota mojho syna
ePhoto dnes nemá náladu zobrazovať priložené fotografie
 
Marcel Rebro
2016-09-27 18:45:29
príspevok od: JohnNewton
Keď to aj je reklamný článok, nie je to nič násilné. Za Nikon si kľudne môžeš dosadiť Canon, Pentax či čokoľvek iné, význam ostane zachovaný. Viac to hovorí o tom, ako pristupovať k fotografovaniu detí.
Najsamlepšie je dosadiť si Pentax, Nikon a Sony. V skratke PeNiS
 
Marián Kuric
2016-09-27 18:56:48
príspevok od: Marcel Rebro
ePhoto dnes nemá náladu zobrazovať priložené fotografie
Aha, takze okrem mna ich asi nikto teda nevidi....
 
JohnNewton
2016-09-27 19:27:39
príspevok od: Marcel Rebro
Najsamlepšie je dosadiť si Pentax, Nikon a Sony. V skratke PeNiS
Zabudol si na Trans(X)vestitu
 
Point
2016-09-28 05:33:09
príspevok od: Marián Kuric
Este dodam, ze Julo ma so svojimi fotkami uz davno inspiroval, a tu je nieco zo zivota mojho syna
Ja som ho nesledoval no skončil som +- rovnako ako vy dvaja je to prirodzený vývoj keď na behanie po horách už nezostane čas. A tie naše ratolesti ani za toho pána nejak ostať v klude a " pózovať ". Nakoniec človek zistí že v tej prirodzenosti a v náhodných momentoch je tá najväčšia krása. to bude asi aj podstata street fotografie

 
balazovic.lubos
2016-09-28 07:44:23
príspevok od: Marián Kuric
Este dodam, ze Julo ma so svojimi fotkami uz davno inspiroval, a tu je nieco zo zivota mojho syna
Tá prvá je úplná TOPka, pre mňa. Aj tie ostatné výborné, ale prvá TOP !
 
balazovic.lubos
2016-09-28 07:45:49
A Julo super článok, fotky netreba komentovať, výborné !
 
Point
2016-09-28 10:58:32
príspevok od: balazovic.lubos
Tá prvá je úplná TOPka, pre mňa. Aj tie ostatné výborné, ale prvá TOP !
 
L••­­in
2016-09-28 11:48:03
veľmi pekný článok, ďakujem
 
blahoslav J B Art
2016-09-28 14:51:53
príspevok od: balazovic.lubos
Tá prvá je úplná TOPka, pre mňa. Aj tie ostatné výborné, ale prvá TOP !
tak ale nemusime si klamat, ze hlava v strede a urezane ruky su top fotografia
asi to bolo fotene nejakym Nikonom . ... ale atmosfera je dobra
 
Marián Kuric
2016-09-28 15:21:31
príspevok od: blahoslav J B Art
tak ale nemusime si klamat, ze hlava v strede a urezane ruky su top fotografia
asi to bolo fotene nejakym Nikonom . ... ale atmosfera je dobra
Ano nikonom. Ine nemam. Hanbim sa. A jasne ze ma nedostatky. Bol to rychly okamih.
 
blahoslav J B Art
2016-09-28 16:22:30
príspevok od: Marián Kuric
Ano nikonom. Ine nemam. Hanbim sa. A jasne ze ma nedostatky. Bol to rychly okamih.
jasne, beriem ... vsak ako pise Julo, treba mat fotak po ruke a skusat ... isto sa stretne spravna svetelna atmosfera so spravnym okamihom a dobrou kompoziciou
 
balazovic.lubos
2016-09-28 16:30:07
príspevok od: blahoslav J B Art
tak ale nemusime si klamat, ze hlava v strede a urezane ruky su top fotografia
asi to bolo fotene nejakym Nikonom . ... ale atmosfera je dobra
pri takomto okamihu nenakomponujes, nie je to pozovanie. a nie vzdy vyjde dokonala kompo. atmoska je to, co sa mi pacilo. ale nehadam sa...
 
om7aqa
2016-10-03 17:07:48
Fajn článok, fajn fotografie.
Tiež sa mi viac páčia "nenútené" fotografie a obzvlášť ak sú pri nejakej zaujímavej činnosti alebo športe. V takom prípade je viac zaručené, že si ma detvák všímať nebude.
Fotografie pre vyznavačov Canon techniky.
Canon EOS 600D, Helios 50mm F2
 
LuciaK1987
2017-03-05 13:27:34
Zdravím,chcela by som sa spýtať aký typ objektívu mám použiť na fotografovanie svojho maleho?Telo fotaku je Nikon D5200.Dakujem
 
Point
2017-03-06 10:43:42
príspevok od: LuciaK1987
Zdravím,chcela by som sa spýtať aký typ objektívu mám použiť na fotografovanie svojho maleho?Telo fotaku je Nikon D5200.Dakujem
Ja by som na fotografovanie svojho malého určite použil Canon 150mm Macro lens. Poprípade MP-E 65
 
jeffe2
2017-03-06 18:14:21
príspevok od: LuciaK1987
Zdravím,chcela by som sa spýtať aký typ objektívu mám použiť na fotografovanie svojho maleho?Telo fotaku je Nikon D5200.Dakujem
Odpoveď nájdeš aj v tomto článku.... Nikkor AF-S 35mm f/1,8
 
spektrum
2017-06-16 16:00:25
Tá prirodzenosť potešila, všade sa preferuje neprirodzenosť, absurdnosť až celkom uniká pravda..
 
zlate.slnko
2017-06-17 07:05:45
Fajn do rodinného albumu. Kedysi mi jeden pán fotograf povedal najväčšiu pravdu o fotke: napriek celému umeniu a galeriam sú rodinné fotky dlhodobo najpozeranejsie na svete.
Z našich autorov aj Kata Sedlak robí parádne zábery svojich detí a dostala sa to aj ocenenie od Leica.
 
Jerry C.
2017-06-17 22:11:05
príspevok od: spektrum
Tá prirodzenosť potešila, všade sa preferuje neprirodzenosť, absurdnosť až celkom uniká pravda..
tak voľáko sa dnes žije ... mnohí si za ťažké peniaze kúpia dotrhané rifle,ktoré vyzerajú ako vytiahnuté z kontajnera
tiež si myslím,že deti by sa mali fotiť tak,aby o tom skoro ani nevedeli,alebo aby to aspoň nevnímali ako niečo,čo ich vyrušuje pri hre a pod.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia