Hore

Hĺbka ostrosti a ohnisková vzdialenosť (2020)

V predchádzajúcej časti fotoškôlky o hĺbke ostrosti a clone sme si objasnili, že čím máme vyššie clonové číslo (teda menší otvor clony), tým väčšia je hĺbka ostrosti. Zároveň sme zdôraznili, že clona nie je jediný faktor, ktorý ju ovplyvní. Hĺbka ostrosti je totiž závislá aj od použitej ohniskovej vzdialenosti a tiež od vzdialenosti, na akú zaostrujeme.

V tomto článku uzavrieme pomyselný kruh a preberieme aj vplyv týchto dvoch veličín. Je veľmi dôležité si uvedomiť, že hĺbka ostrosti je výslednicou vzájomnej kombinácie všetkých troch zložiek. Pre úplnosť treba dodať, že tak ako ostrosť, aj hĺbka ostrosti je samozrejme závislá od výslednej veľkosti fotografie, pozorovacej vzdialenosti a rozlišovacej schopnosti oka. Tieto parametre sú premietnuté do veľkosti rozptylového krúžku, ktorý je daný svojou definíciou (viac sa o tom dočítate v článku o ostrosti).

Z hľadiska ohniskovej vzdialenosti je vždy najdôležitejší uhol záberu a perspektíva, až potom ako ovplyvňuje prácu s hĺbkou ostrosti.

Ohnisková vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť má vplyv na zväčšenie objektu na fotografii (na pomer medzi zaznamenanou a skutočnou veľkosťou objektu). Čím je zväčšenie väčšie, tým je hĺbka ostrosti nižšia. Z toho vyplýva ďalšia, celkom jednoduchá poučka:

“zväčšovaním použitej ohniskovej vzdialenosti hĺbka ostrosti klesá, a naopak”

Na rozdiel od clony, pri zmene ohniskovej vzdialenosti meníme aj výrez zo scény a teda samotnú kompozíciu. Okrem toho sa tým mení aj podanie perspektívy (krátke ohniskové vzdialenosti zdôrazňujú, dlhé ju naopak potláčajú).

Širokouhlé objektívy (s malou ohniskovou vzdialenosťou) majú teda všeobecne veľkú hĺbku ostrosti. Aj keď ich „odcloníme" (použijeme minimálne clonové číslo), hĺbka ostrosti sa síce zmenší, ale bude aj tak pomerne veľká. Objektívy s veľkou ohniskovou vzdialenosťou (teleobjektívy) majú všeobecne nižšiu hĺbku ostrosti.

Zaostrená vzdialenosť

Posledný parameter, zásadne ovplyvňujúci hĺbku ostrosti, je vzdialenosť objektu, na ktorý máme zaostrené. Pre ňu platí tretie pravidlo hĺbky ostrosti:

“čím je zaostrená vzdialenosť väčšia, tým väčšia je hĺbka ostrosti”

Z tohto vyplýva napríklad aj fakt, že pri…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované