Hore

Canon EOS RP

Hneď štyri výborné objektívy, ktoré Canon predstavil so svojou prvou plnoformátovou bezzrkadlovkou, boli znamením, že hoci si so vstupom na tento trh dal načas, má s ním veľké plány. Tie sa potvrdili už o pár mesiacov na to vydaním EOS RP, druhého modelu, a to časovo aj hierarchicky. Vo vnútri sa takisto skrýva fullframe snímač a hoci RP-čka nie je najmenšia, rozhodne je najľahšia na trhu, sprevádzaná agresívnou cenou. Vlastnosti, ktoré ponúka, majú potenciál presvedčiť masy.

Telo je podstatne menšie, napriek tomu však nepôsobí ako hračka. Kvalita spracovania je stále na vysokej úrovni a hoci telo nie je utesnené voči elementom, netreba s ním narábať v rukavičkách – iba ak v tých jazdeckých. Na zadnej strane nájdete praktický výklopný a otočný dotykový displej, ktorý sa dá zaklopiť a zabrániť tak jeho poškodeniu pri prenose v ruksaku. Ten slúži aj ako dotyková plocha na rýchly výber ostriaceho bodu. Ovládacie prvky sú prehľadné, jednoducho pochopiteľné a všetky na tom správnom mieste. Do ruky padne naozaj pekne.

Kým s natívnym 35 mm sklom ide o naozaj spratnú kombináciu, pri väčších objektívoch je dobrým nápadom dokúpenie malého gripu, ktorý poskytne miesto aj na malíček. Je však trochu škoda, že grip okrem ergonómie nepridáva slot na ďalšiu batériu. Tá je v porovnaní s EOS R výrazne menšia a ak trpíte paranojou, skúste jej subtílne rozmery príliš neanalyzovať. Aj tu je oficiálne udávaný počet snímok, ktoré by mala zvládnuť, výrazne podhodnotený a v reálnych podmienkach vás jej výdrž pravdepodobne nebude limitovať.

Tak ako pri vyššom modeli, aj tu môžete využiť viac ako 4 000 ostriacich bodov (spočítajte ich, ak sa budete nudiť), čo je násobne viac ako ktorákoľvek zrkadlovka. Rozmiestnené sú prakticky po celej ploche snímača, čo je jedna z najväčších výhod bezzrkadloviek. Pomalšia je rýchlosť kontinuálneho snímania 4 snímky za sekundu pri kontinuálnom autofokuse, čo na naozaj rýchlo jazdiaceho bikera nemusí vždy stačiť, a preto je lepšie naučiť sa odhadovať akciu a správny moment a nespoliehať sa na sekačku 30 fotiek, z ktorých si vyberiete tú správnu. Ak by ste to tak predsa len chceli riešiť, buffer to zvládne, rovnako ako slot na síce len jednu, ale zato rýchlu UHS-II SD kartu. Systém ostrenia Dual Pixel CMOS AF patrí k tým najpresnejším na trhu a zatiaľ čo pri zrkadlovkách sa dá použiť len pri snímaní cez displej, RP-čko ho využíva stále (viete, aj to v hľadáčiku je vlastne displej).

Video

Najočividnejším „pribrzdením“ oproti vyššiemu modelu R sú tu videošpecifikácie. Je pravda, že na točenie a editáciu 4K videa potrebujete rýchle karty, množstvo úložného priestoru a výkonný počítač. Nakoniec si však vaše videá aj tak väčšina ľudí prehrá na malom displeji smartfónu popri sledovaní seriálu. Väčším problémom bude kombinovanie rôznych rozlíšení, napríklad pri dostrihávaní slow motion záberov – kým 4K je dostupné len v 24 fps, full HD zase len v 30 – 60 fps. Výborný ostriaci systém Dual Pixel tiež funguje len v rozlíšení Full HD a pri vyššom rozlíšení tiež nastúpi výrazný 1,7-násobný crop. Ako pri EOS R, tak aj pri tomto nižšom modeli chýba v tele zabudovaná optická stabilizácia. Momentálne sa tak budete musieť spoľahnúť na stabilizované sklá či použitie externého stabilizátora. Jednoducho povedané, RP-čku na točenie videí zvažujte najmä vtedy, ak sa plánujete držať v medziach 1 080 p.

Objektívy

Pokiaľ ide o objektívy, všetky štyri predstavené na natívny RF bajonet sú vynikajúce. Dá sa im, samozrejme, vyčítať, že svojimi rozmermi a hmotnosťou pôsobia na subtílnom RP-čku nevyvážene, no ide o tvrdú matematiku a fyziku – veľký snímač si žiada veľký priemer optických členov a tak to bude v prípade každej jednej značky na trhu. Momentálne je väčším limitujúcim faktorom cena či dané vlastnosti objektívu. Kitový objektív RF 24-105 mm f/4L IS, ktorý môžete za lepšiu cenu kúpiť spolu s telom, je stabilizovaný, perfektne ostrý a má veľmi univerzálny rozsah. Vyššie clonové číslo však môže v šere hustého lesa mierne limitovať, hoci použiteľný rozsah citlivosti ISO je na tomto foťáku naozaj široký. Naopak vysoko svetelný objektív RF 28-70 f/2 je zase gigantický a cenovo trochu nevyvážený k filozofii naozaj dobre naceneného tela. Celý systém R sa však dá bez problémov používať s ktorýmkoľvek objektívom Canon určeným na zrkadlovky. Tento adaptér navyše dostanete minimálne v začiatkoch predaja foťáka zadarmo. Ak však zatiaľ žiadne nevlastníte, možno sa oplatí ešte chvíľu počkať. Na trh čoskoro príde viacero nových objektívov, z ktorých sa bude dať vyberať podstatne ľahšie.

Názor testera

Rozlíšenie, dynamický rozsah aj subjektívna kvalita fotiek, to všetko je na mierne nižšej úrovni ako v prípade EOS-u R, ktorý som testoval len pred pár mesiacmi. O slabší foťák však ide len komparatívne. RP cieli na úplne inú skupinu používateľov než profesionálne R-ko. Predstavuje vstupnú bránu do sveta plnoformátových bezzrkadloviek. Pokiaľ fotíte na vysokej úrovni, pravdepodobne vás tento test absolútne nezaujíma. Ak ho však čítate a rozmýšľate, čo si kúpiť, verte mi, že RP zvládne všetko, čo si naň vymyslíte. Kvalita výstupov je na dostatočne vysokej úrovni a väčšinu fotografov foťák plne uspokojí na niekoľko rokov. Dostatočným argumentom pritom budú už dva základné prívlastky – lacný a fullframe. Oba majú svoje jasné benefity, napríklad širšie zorné polia objektívov, výborný výkon aj pri vysokých hodnotách ISO, nižšia hĺbka ostrosti a nakoniec viac peňazí na bikové komponenty... alebo objektívy.

Čo je to plnoformátová bezzrkadlovka?

Slovo plnoformátová tu označuje veľkosť snímača zhodnú s topmodelmi zrkadloviek a bezzrkadlovka zase absenciu zrkadla, ktoré by odrážalo obraz z objektívu do optického hľadáčika. Ten je tu nahradený elektronickým – v podstate malým displejom umiestneným za očnicou.


Trocha kreativity v nočnom lese. A veľa svetiel. Otočný displej pomôže aj foťáku zavesenému na strome.

Objektív: RF24-105 mm f/4L IS
Clona:
f5,6
Uzávierka:
30 s
Ohnisková vzdialenosť:
24 mm
ISO:
200


Autoportrét nie je vďaka zabudovanej Wi-Fi a sprievodnej smartfónovej appke problém.


Objektív:
RF24-105 mm f/4L IS
Clona:
f5,6
Uzávierka:
1/180
Ohnisková vzdialenosť:
105 mm
ISO:
100


Yeti a Záhorská Bystrica v pozadí. Dlhá expozícia, LED svetlo a blesk.


Objektív:
RF24-105 mm f/4L IS
Clona:
f9
Uzávierka:
30 s
Ohnisková vzdialenosť:
24 mm
ISO:
200

Akcia Zimný cashback

Pri kúpe EOS RP aktuálne ušetríte až 150 EUR. V prípade, že sa rozhodnete zadovážiť si ju spolu s niektorým z piatich objektívov RF, tak si môžete uplatniť ďalší cashback v hodnote 55 až 250 EUR. Zoznam všetkých akčných produktov a výšky cashbacku nájdete tu. Akcia potrvá do 31. januára 2020.

Filip Nagy (Bio)

Posledné desaťročie pracuje ako šéfredaktor cyklistického časopisu Biker. Fotenie sa stalo prirodzenou súčasťou tejto pozície. Dnes fotí oveľa menej bicyklov, než by mal. Špecializuje sa na športovú a portrétnu fotografiu a je ambasádorom značky Canon. Fotí najmä pre Red Bull Slovensko a ďalších veľkých slovenských aj zahraničných klientov. Miluje protisvetlo, nenávidí slnečné clony na objektívoch, a väčšinu svojich zákaziek by nafotil aj zadarmo - čisto z lásky k fotografii. O tom našťastie klienti nevedia.

Text a fotky: Filip Stifler Nagy

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blahoslav J B Art
2019-11-28 09:39:47
taketo fotky ako su v clanku, nafotim aj svojim mobilom
 
marek zelina
2019-11-28 09:51:42
príspevok od: blahoslav J B Art
taketo fotky ako su v clanku, nafotim aj svojim mobilom
sem s nimi
 
blahoslav J B Art
2019-11-28 10:20:28
príspevok od: marek zelina
sem s nimi
teraz sa mi nechce a vonku nie je tma, takze az vecer, ak nebude prsat
 
MagickVamp
2019-11-28 10:34:50
príspevok od: blahoslav J B Art
teraz sa mi nechce a vonku nie je tma, takze az vecer, ak nebude prsat
Kup utesneny mobil ,-)
 
blahoslav J B Art
2019-11-28 10:43:58
príspevok od: MagickVamp
Kup utesneny mobil ,-)
tie fotky v clanku neboli fotene v dazdi, takze uz by neboli take iste
 
kamikzi
2019-11-28 11:04:13
zas som až po pozretí scrolloval naspäť aby som videl že je to PR článok
 
seifi
2019-11-28 11:44:00
akoby ste si chceli kúpiť niečo lepšie za 5k , inak beží CB, mínus 150; no čip je z 6D II (?), upravený pre menšiu vzdialenosť medzi optikou a snímačom; najviac by mi vadila ne/kvalita hľadáčiku, po odfotení vraj drgne a ostriaci bod sa dostáva na iné miesto - ale že to bolo novým softvérom vylepšené, a či ?
 
calimero
2019-11-28 15:17:27
príspevok od: seifi
akoby ste si chceli kúpiť niečo lepšie za 5k , inak beží CB, mínus 150; no čip je z 6D II (?), upravený pre menšiu vzdialenosť medzi optikou a snímačom; najviac by mi vadila ne/kvalita hľadáčiku, po odfotení vraj drgne a ostriaci bod sa dostáva na iné miesto - ale že to bolo novým softvérom vylepšené, a či ?
No neviem, mám RP síce len necelé dva týždne, ale žiadne drgnutie a ani zmenu polohy ostriaceho bodu som si nevšimol. Skôr mi vadí, že hľadáčik má smerom ku krajom viditeľne horšiu optickú kvalitu, ale aj na to som už takmer zvykol.

Inak tento článok je evidentne preložený cez translator, slovosled v niektorých vetách je strašný, aj niektoré slovíčka sú preložené automaticky, Slovák by to tak nikdy nenapísal.
 
blahoslav J B Art
2019-11-28 22:27:03
tak som odfotil iba 1 fotku mobilom, v režime printskrin, len na ukážku, že sa to dá
 
blahoslav J B Art
2019-11-28 22:46:54
inak fotky v clanku ma moc neoslovili ... taketo malovanie svetlom sa uplne jednoducho foti s Olympusmi, ktore maju na to funkciu Live bulb, alebo Live Composite

samozrejme aj s mobilom sa take da nafotit, moj mobil ma max. cas uzavierky 30 sekund, takze staci odpalit manualne externy blesk vo vhodnej chvili (pri statickych scenach staci aj nejake svietidlo) a doplnit dalsie svetelne stopy podla lubovole ...

Canon RP je v podstate nudny fotak, nevyvolava ziadne emocie, o com svedci aj tato diskusia, kde vacsinu prispevkov su bud moje alebo reakcie na ne ... a urobil som to len na oplatku pre Magicka, ako majitela Canonu, ktory najradsej diskutuje pod clankami o Olympuse a Fuji
 
MagickVamp
2019-11-29 07:37:34
príspevok od: blahoslav J B Art
inak fotky v clanku ma moc neoslovili ... taketo malovanie svetlom sa uplne jednoducho foti s Olympusmi, ktore maju na to funkciu Live bulb, alebo Live Composite

samozrejme aj s mobilom sa take da nafotit, moj mobil ma max. cas uzavierky 30 sekund, takze staci odpalit manualne externy blesk vo vhodnej chvili (pri statickych scenach staci aj nejake svietidlo) a doplnit dalsie svetelne stopy podla lubovole ...

Canon RP je v podstate nudny fotak, nevyvolava ziadne emocie, o com svedci aj tato diskusia, kde vacsinu prispevkov su bud moje alebo reakcie na ne ... a urobil som to len na oplatku pre Magicka, ako majitela Canonu, ktory najradsej diskutuje pod clankami o Olympuse a Fuji
Dakujem, ze si si dal tu namahu :-*

A k znacke co vlastnim som najviac kriticky. Takze emocie nevyvolava ani vo mne, ma na hovno hladacik, podone rozlisenie ako davaju aj Olympusy. Ma cip aky je aj v 6DmkII a ten je z mojho pohladu este horsi ako ten co malo stare 6D, o tom cipe som sa vyjadril ako o velkom sklamani a ukazke toho ako v pecku ma Canon zakaznikov, a len si chladne zrata ze vacsina ludi vie o technike hovno, videl som na youtube ambasadora co vravel ze je to hlavne pre tych co fotia do JPG, lebo ma nadherne JPG, to mozem ja okaslat. Bol to moment ked som sa chcel vysrat na cely Canon, udrzalo ma tam len to, ze bolo pre mna financne strasne nevyhodne vymenit system. Ale stale rozmyslam ci prejist na Sony, no zatial fotim s tym co mam.

Na druhej strane, je to lacny, maly, utesneny fotak s FF cipom a ak ostri ako R tak aj ostrenim zrovnatelnym so Sony. Pomer cena/vykon tak nie je zla. Komu to staci, nech sa paci. Pre mna to nie je. Hladacik a slaby cip su pre mna dva velke minusy.
 
sharkyyy
2019-11-29 10:22:24
príspevok od: MagickVamp
Dakujem, ze si si dal tu namahu :-*

A k znacke co vlastnim som najviac kriticky. Takze emocie nevyvolava ani vo mne, ma na hovno hladacik, podone rozlisenie ako davaju aj Olympusy. Ma cip aky je aj v 6DmkII a ten je z mojho pohladu este horsi ako ten co malo stare 6D, o tom cipe som sa vyjadril ako o velkom sklamani a ukazke toho ako v pecku ma Canon zakaznikov, a len si chladne zrata ze vacsina ludi vie o technike hovno, videl som na youtube ambasadora co vravel ze je to hlavne pre tych co fotia do JPG, lebo ma nadherne JPG, to mozem ja okaslat. Bol to moment ked som sa chcel vysrat na cely Canon, udrzalo ma tam len to, ze bolo pre mna financne strasne nevyhodne vymenit system. Ale stale rozmyslam ci prejist na Sony, no zatial fotim s tym co mam.

Na druhej strane, je to lacny, maly, utesneny fotak s FF cipom a ak ostri ako R tak aj ostrenim zrovnatelnym so Sony. Pomer cena/vykon tak nie je zla. Komu to staci, nech sa paci. Pre mna to nie je. Hladacik a slaby cip su pre mna dva velke minusy.

Zrovnatelne so sony? Hahaha.
Mal som eos r s xf 35 f1.8, najnovsi fw 1.4 a je to rychlostne asi tak 20% oproti sony pri horsom osvetleni /face a eye detection/. Aj fuji x-t3 je na tom vyrazne lepsie.
Bol som z canonu velmi sklamany.
 
MagickVamp
2019-11-29 11:00:25
príspevok od: sharkyyy

Zrovnatelne so sony? Hahaha.
Mal som eos r s xf 35 f1.8, najnovsi fw 1.4 a je to rychlostne asi tak 20% oproti sony pri horsom osvetleni /face a eye detection/. Aj fuji x-t3 je na tom vyrazne lepsie.
Bol som z canonu velmi sklamany.
No ked si mi pisal ze si porovnaval X-T3 a R v predajni tak fw1.4 este nebol.

https://www.youtube.com/watch?v=pWGIguKpeF0

Tieto fakty sa menia ale neustale, lebo tak ako sa vydavaju nove fw tak sa to neustale zlepsuje. Tiez si to treba aj vediet nastavit. fw1.2 posunul DR u Rka velmi radikalne. fw 1.4 z toho fotaka doslova spravil iny fotak co sa tyka ostrenia na oko. Jasne Sony to ma odladene zatial naj ale Canon sa v tomto dost dotahuje. A este mas jedno porovnanie v prilohe, ale netusim ake fw tam pristroje mali. V tom porovnani vysla Sony a Nikon super. Canon horsie a X-T3 uplne najhorsie.
 
seifi
2019-11-29 11:42:36
príspevok od: MagickVamp
Dakujem, ze si si dal tu namahu :-*

A k znacke co vlastnim som najviac kriticky. Takze emocie nevyvolava ani vo mne, ma na hovno hladacik, podone rozlisenie ako davaju aj Olympusy. Ma cip aky je aj v 6DmkII a ten je z mojho pohladu este horsi ako ten co malo stare 6D, o tom cipe som sa vyjadril ako o velkom sklamani a ukazke toho ako v pecku ma Canon zakaznikov, a len si chladne zrata ze vacsina ludi vie o technike hovno, videl som na youtube ambasadora co vravel ze je to hlavne pre tych co fotia do JPG, lebo ma nadherne JPG, to mozem ja okaslat. Bol to moment ked som sa chcel vysrat na cely Canon, udrzalo ma tam len to, ze bolo pre mna financne strasne nevyhodne vymenit system. Ale stale rozmyslam ci prejist na Sony, no zatial fotim s tym co mam.

Na druhej strane, je to lacny, maly, utesneny fotak s FF cipom a ak ostri ako R tak aj ostrenim zrovnatelnym so Sony. Pomer cena/vykon tak nie je zla. Komu to staci, nech sa paci. Pre mna to nie je. Hladacik a slaby cip su pre mna dva velke minusy.
R áno, ale RP nie je utesnený.
 
MagickVamp
2019-11-29 12:38:10
príspevok od: seifi
R áno, ale RP nie je utesnený.
RP nesledujem moc, lebo tento model ma vrcholne nezaujima. Ale vsimam teraz ze su rozporuplne informacie, niektore eshopy, napriklad fotoskoda uvadza ze telo je plne utesnene. A tu je to vysvetlene asi lepsie. Nebude to zrejme utesnenie 5DmkIV ci R.

https://digineff.cz/jak-je-to-s-utesnenim-canonu-eos-rp/
 
seifi
2019-11-29 14:30:22
príspevok od: MagickVamp
RP nesledujem moc, lebo tento model ma vrcholne nezaujima. Ale vsimam teraz ze su rozporuplne informacie, niektore eshopy, napriklad fotoskoda uvadza ze telo je plne utesnene. A tu je to vysvetlene asi lepsie. Nebude to zrejme utesnenie 5DmkIV ci R.

https://digineff.cz/jak-je-to-s-utesnenim-canonu-eos-rp/
na dpreview.com sa píše, že nie je utesnený; na canon.sk je napísané rovnako pre R aj RP - Odolnosť voči vode a prachu - Áno ; pravda bude asi na digital-picture, kde je uvedené ... Magnesium alloy body with a higher level of weather sealing than typically found in entry-level models ... takže niečo medzi ako píšeš
 
dzajro
2019-11-29 14:50:27
príspevok od: MagickVamp
No ked si mi pisal ze si porovnaval X-T3 a R v predajni tak fw1.4 este nebol.

https://www.youtube.com/watch?v=pWGIguKpeF0

Tieto fakty sa menia ale neustale, lebo tak ako sa vydavaju nove fw tak sa to neustale zlepsuje. Tiez si to treba aj vediet nastavit. fw1.2 posunul DR u Rka velmi radikalne. fw 1.4 z toho fotaka doslova spravil iny fotak co sa tyka ostrenia na oko. Jasne Sony to ma odladene zatial naj ale Canon sa v tomto dost dotahuje. A este mas jedno porovnanie v prilohe, ale netusim ake fw tam pristroje mali. V tom porovnani vysla Sony a Nikon super. Canon horsie a X-T3 uplne najhorsie.
tento test som videl a pride mi divne ze canon testuju na vzdialensot kde je cela postava a sony od pol pasa a na skoro staticke fotky
 
sharkyyy
2019-11-29 14:55:38
príspevok od: MagickVamp
No ked si mi pisal ze si porovnaval X-T3 a R v predajni tak fw1.4 este nebol.

https://www.youtube.com/watch?v=pWGIguKpeF0

Tieto fakty sa menia ale neustale, lebo tak ako sa vydavaju nove fw tak sa to neustale zlepsuje. Tiez si to treba aj vediet nastavit. fw1.2 posunul DR u Rka velmi radikalne. fw 1.4 z toho fotaka doslova spravil iny fotak co sa tyka ostrenia na oko. Jasne Sony to ma odladene zatial naj ale Canon sa v tomto dost dotahuje. A este mas jedno porovnanie v prilohe, ale netusim ake fw tam pristroje mali. V tom porovnani vysla Sony a Nikon super. Canon horsie a X-T3 uplne najhorsie.
Vtedy nebol, ale mal som ho na fotoslovakia v bratislave, aj na skodafeste v Prahe.
 
MagickVamp
2019-11-29 15:55:44
príspevok od: dzajro
tento test som videl a pride mi divne ze canon testuju na vzdialensot kde je cela postava a sony od pol pasa a na skoro staticke fotky
Ano aj mne ale aj tak sa drzal dobre.Ja som co sa tyka toho celkom spokojny a myslim ze to este odladia. Je tam velky priestor. Vykonny procesor + cez 5000 ostriacich bodov, takze to moze byt este presnejsie. Ale co sa tyka fotenia wildlife, ostrenie v slabom svetle, bavil som sa s typkom co mal aj a7mkiii aj x-t3 tak povedal ze zrkadlo je zrkadlo, ja to mozem len potvrdit, sport a akcbe sceny 5dmkiv zvladal lepsie, zvlast za sera.
 
MagickVamp
2019-11-29 16:04:32
príspevok od: sharkyyy
Vtedy nebol, ale mal som ho na fotoslovakia v bratislave, aj na skodafeste v Prahe.
No neviem. Ja mam fw 1.4 a chyta spolahlivo a rychlo ako z dialky, fotil som aj pri zapade slnka. Inak rychlost a citlivist zaostrenia zavisi v slabom svetle vzdy aj od clony. Neviem ako si to skusal, aky objektiv, ci si to striedal s x-t3 atd. V kazdom pripade uz o chvilku bude x-t4 a x-h2. Celkom sa tesim jak to vysperkuju.
 
sharkyyy
2019-11-29 18:58:46
príspevok od: MagickVamp
No neviem. Ja mam fw 1.4 a chyta spolahlivo a rychlo ako z dialky, fotil som aj pri zapade slnka. Inak rychlost a citlivist zaostrenia zavisi v slabom svetle vzdy aj od clony. Neviem ako si to skusal, aky objektiv, ci si to striedal s x-t3 atd. V kazdom pripade uz o chvilku bude x-t4 a x-h2. Celkom sa tesim jak to vysperkuju.
Na x-t3 uz nie je velmi co vylepsovat. Jedine ze pridaju ibis, zvacsia bateriu. Ale to narastie a to sa uzivatelom nebude pacit. X-h2 je otazne ci vobec bude. Su 2 rumouri, a jeden je, ze x-h skonci.

Samozrejme, ze som r testoval na clone 1.8. Ono tiencanony pekne ostria na tvar ked je svetlo. Ako nahle je nedostatok svetla, vyrazne zaostavaju za sony a fuji.
 
MagickVamp
2019-11-29 19:14:43
príspevok od: sharkyyy
Na x-t3 uz nie je velmi co vylepsovat. Jedine ze pridaju ibis, zvacsia bateriu. Ale to narastie a to sa uzivatelom nebude pacit. X-h2 je otazne ci vobec bude. Su 2 rumouri, a jeden je, ze x-h skonci.

Samozrejme, ze som r testoval na clone 1.8. Ono tiencanony pekne ostria na tvar ked je svetlo. Ako nahle je nedostatok svetla, vyrazne zaostavaju za sony a fuji.
Hmm... uz za sera som pri bodovom ostreni v lese mal problem s ostrenim aj ja. To ked som fotil wildlife. Ale holku som fotil pri zapade slnka s 35kou f1,8 a chytalo ju okamzite a z dialky a v pc ked som kukal vsetko zaostrene spravne. Takze neviem. Ze je lepsia sony tomu verim, ale zeby pri zlom svetle aj x-t3 chytalo lepsie som okrem teba este nikde nepocul. Neviem co bolo zle. Skusim pokukat ci nebude aj nejaky test x-t3 vs R fw1.4
 
seifi
2019-11-29 19:57:11
nebláznime; foťáky FF cez tisícku či dve a chyba chyba chyba ? a čo my, autori ? recenzisti neplatení výrobcami majú na to celkom jednoznačné stanovisko, hľadajme chybu v nás; táto nespokojnosť so špičkovou technikou, ako napísal kolega, že 6D mark II bol zastaraný v dobe keď vyšiel, je len voda na mlyn predajcom, na čo by som sa vykašlal, ale hlavne je to oheň pod kotol plný nášho nesústredenie sa na podstatu fotografie; máme dobré foťáky a sme prekvapení, že aj nimi nafotené fotografie nežnú úspechy; a tie pixely sú tam, bezchybné a bezchybne poukladané; sústreďme sa na ľudí, detí, úsmev či smútok, krajinu, moment , atmosféru ... a príde radosť z fotografie; pozrite na majstrov fotografie čím fotili a čo nám zanechali
 
dzajro
2019-11-30 00:23:43
príspevok od: MagickVamp
Ano aj mne ale aj tak sa drzal dobre.Ja som co sa tyka toho celkom spokojny a myslim ze to este odladia. Je tam velky priestor. Vykonny procesor + cez 5000 ostriacich bodov, takze to moze byt este presnejsie. Ale co sa tyka fotenia wildlife, ostrenie v slabom svetle, bavil som sa s typkom co mal aj a7mkiii aj x-t3 tak povedal ze zrkadlo je zrkadlo, ja to mozem len potvrdit, sport a akcbe sceny 5dmkiv zvladal lepsie, zvlast za sera.
ja mam 5d mark IV je super len na to nemozem nasadit sigmu 35 artkovu tam to ostrenie je hruza, ak dam original canon skla je to parada
 
Johnnny
2019-11-30 13:15:36
Za mna v pohode fotak, akurat si myslim, ze do tej ceny by sa snad voslo aj Rko s horsim EVF.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované