Hore

Autor: Hartmut Schwarzbach

CEWE Photo Award 2021: Vyhlásenie desiatich víťazov užšieho výberu

Krásy sveta vyfotografované viac ako 600 000-krát.

Tvorivá hojnosť vo výnimočných časoch: Do súťaže CEWE Photo Award 2021 pod mottom “Náš svet je krásny" prihlásili amatérski aj profesionálni fotografi viac ako 600 000 fotografií zo 170 krajín, čím sa opäť stala najväčšou fotografickou súťažou na svete. Porota, ktorej predsedá známy francúzsky fotograf Yann Arthus-Bertrand, teraz vybrala víťazov desiatich súťažných kategórií. Zo všetkých prihlásených fotografií bol zostavený užší zoznam, z ktorého sa vyberie tohtoročný celkový víťaz. Zo živej účasti profituje aj medzinárodná organizácia SOS Children´s Villages International: CEWE venuje tejto organizácii 10 centov za každú zaslanú fotografiu. Rekordná suma 60 628,90 eur pôjde na vzdelávací projekt na Haiti.

Najmä po približne 18 mesiacoch postihnutých pandémiou má motto fotografickej ceny CEWE "Náš svet je krásny" hlbší význam. To je jasné aj Dr. Christianovi Friegeovi, generálnemu riaditeľovi spoločnosti CEWE a zároveň členovi poroty CEWE Photo Award: "Tento rok je ešte dôležitejšie neustále si pripomínať krásne stránky sveta. Rozmanitosť a krásu našej planéty dokumentuje 606 289 prihlásených fotografií z celého sveta. Príbehy, ktoré sa skrývajú za mnohými z týchto fotografií, sa nás v porote hlboko dotkli," hovorí Friege.

Christie Goodwin (Veľá Británia), Ulla Lohmann (Nemecko), Martin Rak (Česká republika), Kai Pfaffenbach (Nemecko), Petra Horn (Children´s Villages International) a Dr. Christian Friege (predseda predstavenstva CEWE) pod vedením Yanna Arthusa-Bertranda hlasovali o užšom výbere tohtoročnej ceny CEWE Photo Award. Počas celoeurópskeho virtuálneho zasadnutia poroty vybrali odborníci po jednej víťaznej fotografii z desiatich rôznych kategórií. Ktorá z nich sa stane celkovým víťazom CEWE Photo Award 2021, bude vyhlásené na slávnostnom galavečere 16. septembra v Berlíne. Tam spoločnosť CEWE a porota osobne ocení 10 najlepších víťazov súťaže.

Svet je krásny - aj v ťažkých časoch

Tohtoročná cena CEWE Photo Award inšpirovala členov poroty osobitým spôsobom. Predseda poroty Yann Arthus-Bertrand povedal: "Som veľmi rád a hrdý na to, že som už druhýkrát predsedom tejto poroty a opäť ma fascinuje kvalita fotografií. Je to skutočne najkrajšia fotografická súťaž, akej som sa kedy zúčastnil," hovorí fotograf, ktorý je medzinárodne známy okrem iného svojou ilustrovanou knihou "Náš svet zhora". Christie Goodwin, portrétna fotografka z Londýna, ktorá je tiež po druhýkrát členkou poroty, je tiež poctená, že sa môže vrátiť: "Je úžasné, že všetci títo ľudia sa napriek všetkému, čo sa teraz vo svete deje, cítili inšpirovaní poslať svoje fotografie."

Keď sa z údajov stanú skutočné fotografie

Hoci členovia poroty diskutujú na zasadnutí pri virtuálnom stole, všetci majú pred sebou vytlačené fotografie, ktoré dostali vopred poštou. Dôležité kritérium v každej kategórii: Ako bude fotografia vyzerať vo veľkom formáte? "Tlač je jediná forma, v ktorej by mala fotografia existovať," hovorí fotografka Christie Goodwin, ktorá portrétovala svetové hviezdy ako Celine Dion a Ed Sheeran. "Až keď je fotografia vytlačená na papieri, môžete ju cítiť a spojiť sa s ňou. Fotografia v počítači alebo smartfóne nie je nič iné ako súbor."

Víťazné fotografie budú v každom prípade vystavené vo veľkoplošnej podobe na slávnostnom galavečere CEWE Photo Award, ktorý sa uskutoční 16. septembra v Berlíne. Až potom bude zverejnené, ktorý z motívov sa stane tohtoročným celkovým víťazom.

Ako sa darilo Slovákom

Zo Slovenska bolo prihlásených 19 855 fotografií od 1 988 fotografov. Záštitu nad súťažou prebrala Slovenská federácia fotografov, člen FIAP (International Federation of Photographic Art). Celkovo bolo v top tisícke umiestených 30 fotografií zo Slovenska. Najvyššie zo slovenských fotografov, na 57.mieste, sa umiestnil Marián Kuric s fotografiou „Votrelec“. Fotografia vznikla počas zimného rána v Nízkych Tatrách. Na Slovensku je plánovaná výstava víťazných snímok v priestoroch Slovenského národného divadla v Bratislave.

Ďalšie informácie nájdete na: https://sutaz.cewe.sk/cewephotoaward-2021

Víťazi v jednotlivých kategóriách


Andreas Bauer, Nemecko, kategória Šport


Hartmut Schwarzbach, Nemecko, kategória Ľudia


Manfred Voss, Nemecko, kategória Krajina


Jozef Schwarz, Nemecko, kategória Zvieratá


Cor Boers, Holandsko, kategória Architektúra a technológie


Petra Jung, Švajčiarsko, kategória Príroda


Siegfried Claeys, Belgicko, kategória Cestovanie a kultúra


David Weinmann, Nemecko, kategória Varenie a jedlo


Hans Lahodny, Rakúsko, Záľuby a voľný čas

Azim Khan Ronnie, Bangladéž, Letecké fotografie

Výber fotografií slovenských fotografov umiestnených v TOP 1 000-ke najlepších záberov:


Marián Kuric, Slovensko, kategória Krajina


Juraj Gavura, Slovensko, kategória Príroda


Jozef Macák, Slovensko,  kategória Cestovanie a kultúra


Michaela Eliáš, Slovensko, kategória Záľuby a voľný čas


Martin Krystýnek, Slovensko, kategória Šport


Lenka Vrecková, Slovensko, kategória Krajina


Filip Hrebenda, Slovensko, kategória Krajina

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jozef84
2021-07-16 11:19:12
Niektoré fotky fakt super.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia