Hore

MESIAC FOTOGRAFIE 2021

Mesiac november v hlavnom meste tradične patrí Mesiacu fotografie. Festival má za sebou úspešných 30 rokov existencie. Každoročne do Bratislavy prináša fotografické umenie zamerané predovšetkým na tvorbu vznikajúcu v regióne strednej a východnej Európy, pričom pomerne veľká časť festivalu je venovaná aj svetovej tvorbe.

Špecifikom 31. ročníka je téma latinsko-americkej fotografie, druhou ťažiskovou témou, ktorej sa festival bude venovať je téma post/kyber fotografie. Diskutovať sa o nej bude v rámci konferencie s účasťou medzinárodných odborníkov, a venované jej budú aj niektoré menšie výstavy.

Riaditeľ festivalu, prof. Václav Macek, k tomuto ročníku uviedol: “Keď sme minulý rok napriek všetkým ťažkostiam pripravili jubilejný, aj keď termínovo posunutý a programom skromný 30. ročník Mesiaca fotografie, tak predovšetkým kvôli tomu, aby naši návštevníci neboli sklamaní. Dúfame, že dokážeme v „normálnom“ 31. ročníku dobehnúť zameškané.”

Každý tématický blok festivalu má svoje hviezdy, ktoré určite prilákajú nielen skalných nadšencov fotografického umenia, ale aj širokú verejnosť.

Festival už tradične predstaví verejnosti široké spektrum štýlov, žánrov a skúseností, a zároveň bude otvárať dialóg rôznych generácií a kultúr. Prinesie témy, ktoré reagujú na aktuálne výzvy súčasnej spoločnosti a skúmajú rôzne aspekty vzťahov medzi ľuďmi a ich prostredím. Pod názvom VIVA LATINA! festival prináša fotografie z Latinskej Ameriky, ktoré nám priblížia každodenný život, dejiny, tradície juhoamerického kontinentu, či objasnia politickú situáciu. Veľmi silným hlasom, zaznievajúcim z tohto bloku festivalu je potreba ochrany prírody a biodiverzita našej planéty, teda témy, ktorým je priznávaná približne rovnaká dôležitosť ako problémy každodenného bytia.

Veľkolepá výstava VIVA LATINA! prinesie špeciálny blok projekcií diel celosvetovo známych fotografov, akými sú Sebastião Salgado, Marcos López, Luisa Dörr, Pablo Corral Vega, Emmanuel Honorato Vázquez, Carl de Souza a mnohí ďalší. Táto výstava dostane priestor aj v exteriéri na Michalskej ulici. Veľkou retrospektívou sa v Dome umenia predstaví po prvýkrát v našom regióne Yolanda Andrade (výstava pod názvom México Mi Amor), významná mexická fotografka, mapujúca kultúru a život obyvateľov jej rodnej krajiny, účastníkov náboženských pútí, verejných, politických a sociálnych demonštrácií, ale aj tradičných osláv. V týchto priestoroch sa uskutoční aj výstava provokatívneho francúzskeho fotografa Maxima Ballesterosa. V jeho prípade pôjde o inštaláciu, implementovanú špeciálne pre Dom umenia. Jeho dielo a forma sú rovnako intenzívne ako zobrazované témy - párty, sex, s prímesou množstva vysokých podpätkov a kože. To všetko v krikľavých farbách, osvetlené nemilosrdnou intenzitou blesku. Návštevníci festivalu by určite nemali vynechať ani výstavu španielskej autorky Isabel Muñoz (názov výstavy: 1001), ktorej diela budú k videniu v Stredoeurópskom dome fotografie. Väčšina z nich nebola ešte nikdy publikovaná. Svojou portrétnou fotografiou nám predstaví japonskú exotiku, ľudskú diverzitu, alternatívnu kultúru a tradície.

Slovenskú tvorbu budú reprezentovať napríklad fotografi Alan Hyža a Boris Németh. Hyžove súborné fotografie (názov výstavy: Spiš - tiene a ozveny), vytvorené už tradične veľkoformátovým dreveným fotoaparátom, zaujmú svojou hĺbkou a detailom. Cez tváre jednotlivých hrdinov nám predstavuje nielen samotný región Spiša, ale predovšetkým jej nevšedných obyvateľov, akými sú napríklad potulný spevák, či nevidiaci umelec. Dielo fotoreportéra Borisa Németha (názov výstavy: Paradoxy fotografických obrazov Borisa Németha), je ironické a kritické zároveň. Jeho fotografie nezameniteľným štýlom komentujú politickú súčasnosť.

Naopak minulosť sprostredkujú historické fotografie Bratislavy zo 60-tych rokov autorov ako napríklad Karol Kállay, Ivan Matejka, Anton Podstraský a ďalších. Za región strednej a východnej Európy stojí za zmienku český sochár, maliar a fotograf Michal Škoda (výstava pod názvom Priestorová introspekcia). Základom jeho výstavy je denníkový cyklus "Čas a prostředí" z rokov 2011 - 2017. Fotografie, kresby, koláže, texty, všetko čo vzniklo v danom období patrí do tohto dnes už ukončeného cyklu a tvorí zaujímavý organický celok.

Okrem individuálnych výstav určite zaujme rozsiahla prezentácia 12-tich poľských fotografiek, alebo kolektívna výstava Inštitútu tvorivej fotografie z Opavy. Za zmienku tiež stojí výstava “Latentné revolúcie” autoriek Miloty Havránkovej (SK), Libuše Jarcovjákovej (CZ) a Zuzany Pustaiovej (SK). V rámci výstavy týchto troch fotografiek dôjde ku spojeniu troch osobitých prístupov, pojednávajúcich o hľadaní vnútornej slobody vo svete, ktorý sa z celkom objektívnych dôvodov javí ako vychýlený, nedokonalý, či priam limitujúci. Vybrané cykly autoriek približujú vždy inú dobu, počnúc dekádou hektických šesťdesiatych až sedemdesiatych rokov minulého storočia (Milota Havránková), pokračujúc post-normalizačným bezvetrím rokov osemdesiatych (Libuše Jarcovjáková), a končiac v porevolučnej súčasnosti (Zuzana Pustaiová).

V tomto bloku dostala veľký priestor bulharská dvojica umelcov Borisa Missirkova a Georgi Bogdanova, ktorí dlhé roky zbierali informácie, príbehy ľudí či archívne zábery o socialistických autách a časť z tejto zbierky bude k videniu v rámci ich multimediálnej inštalácie. Pre výstavu v rámci festivalu Mesiac fotografie pripravili side-specific výstavný projekt Po stopách slávnej minulosti, ktorý bude predstavený v Pistoriho paláci. Okrem ich fotografií bude k videniu aj blok filmových projekcií, vrátane slovenskej premiéry ich nového filmového dokumentu Autá, ktorými sme prišli do kapitalizmu. V rámci výstavy českého fotografa a kameramana Karla Slacha budú premietané série diel, na ktorých spolupracoval s významnými českými a slovenskými režisérmi. České centrum v spolupráci so Stredoeurópskym domom fotografie pripravilo výstavu s názvom “Pocta Karlovi Vachkovi” (1940 – 2020), špeciálny projekt tohto výnimočného českého filmára.

Z BLOKU SPRIEVODNÝCH AKCIÍ sa v tomto roku vyníma rad aktivít spojených s vydávaním fotografických kníh, vrátane výberu 100 najlepších fotografických kníh publikovaných v rokoch 2000 – 2020 v strednej a východnej Európe. Svoje nové knižné publikácie na festivale predstavia aj autori Boris Németh a Jozef Sedlák. Medzi ďalšie pripravované sprievodné akcie patrí Okrúhly stôl na tému Autorská kniha a Konferencia na tému Post-kyber fotografie, ktorej sa prisľúbili zúčastniť viacerí odborníci zo zahraničia. Súčasťou festivalu budú aj prednášky, podpisové akcie nových knižných publikácií, diskusia s Yolandou Andrade, fotografické workshopy s Kamilom Vargom, Zuzanou Pustaiovou a Borisom Némethom, či viaceré filmové projekcie.

Festival sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy Matúša Valla.

Detailný program a rozpis jednotlivých výstav môžete nájsť na stránke: www.mesiacfotografie.sk.

KĽÚČOVÝ VIZUÁL:

Pre výber fotografie pre kľúčový vizuál festivalu Mesiac fotografie platí pravidlo, že musí ísť o fotografiu slovenského autora vystavujúceho v rámci príslušného ročníka festivalu.

Umelecká riaditeľka festivalu, Eva Marlene Hodek, k nemu hovorí: “Tento rok sme sa rozhodli kľúčový vizuál diverzifikovať dvoma motívmi. Pre 31. ročník Mesiaca fotografie sme vybrali dve fotografie slovenskej autorky Zuzany Pustaiovej. Každá z fotografií zastupuje iný žáner a techniku fotografie, prvá je klasickým portrétom a druhá pop-part zátiším, asamblážou. Fotografia Mask 2, zo série One Day Every Day, 2020, bola vybraná pre ústredný motív kľúčového vizuálu Mesiaca fotografie 2021, pretože portrét je divácky atraktívny a vybraná fotografia ženy s maskou evokuje hru, tajomstvo a pridáva na dramatickosti. Fotografiu Ice Smiles, zo série One Day Every Day, 2020, sme vybrali ako sprievodný motív festivalu, a tiež na obálku festivalového čísla Fotonovín (FN 57/21). Veríme, že kľúčový vizuál festivalu Mesiac fotografie 2021, ktorý je oproti predchádzajúcim festivalovým ročníkom rozmanitejší o dva motívy, zaujme širšie spektrum publika.”

O AUTORKE KĽÚČOVÉHO VIZUÁLU:

Zuzana Pustaiová vo svojich dielach skúma súčasnú spoločnosť. Jej tvorba je plná humoru a irónie, pomocou ktorých odhaľuje kultúrne stereotypy súvisiace s pohlavím, vekom, tradíciou a sociálnym začlenením. Je držiteľkou viacerých ocenení, ako napríklad 1. miesto za súčasnú fotografiu na festivale Rovinj Photodays 2018, stala sa finalistkou štipendia Lucie Foundation v Los Angeles 2017, získala čestné uznanie na Latitude Life APS v Taliansku 2019 a v roku 2018 bola vyhlásená za Slovenskú fotografku roka.

VSTUPNÉ:

Cieľom festivalu je sprístupniť fotografické umenie čo najširšej verejnosti. Preto viaceré výstavy budú prístupné návštevníkom zadarmo. Zvyšné inštalácie budú sprístupnené na základe permanentky v hodnote 15 EUR, ktoré bude možné zakúpiť elektronickou cestou cez aplikáciu GoOut - www.goout.net, na stránke www.mesiacfotografie.sk, alebo osobne v Dome umenia, či v centrále festivalu – v Stredoeurópskom dome fotografie.

O FESTIVALE:

Festival Mesiac fotografie, založený v roku 1991, je historicky najstarším a najväčším, a jediným kurátorsky koncipovaným festivalom fotografie a vizuálneho umenia na Slovensku. Festival sa tradične zameriava na svetové fotografické dianie, súčasnú fotografiu v stredo-východoeurópskom priestore ako aj na fotografickú tvorbu na Slovensku. Mesiac fotografie každoročne predstavuje približne 30 individuálnych a/alebo kolektívnych výstav slovenských a zahraničných umelcov. Festival Mesiac fotografie organizuje občianske združenie FOTOFO / Stredoeurópsky dom fotografie.


© Yolanda Andrade, Terry and Federico, Mexico City, 1977


© Zuzana Pustaiová, Biceps, ze série One Day Every Day, 2020–2021


© Marianaccio Luca_Altarisoluzione


© Mihail Novakov_SwimmingPool, 2021, Bulgaria


© Tomás Munita_Panneau


© Marcos López_PICADA EN LA TERRAZA DE PROA


©  Anton Fiala_Rudnayovo námestie


© Boris Missirkov, Georgi Bogdanov,_Biliana, Po stopách slávnej minulosti, 2021

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia