Hore

Olympus predstavuje nové kompakty

Tohoročná Photokina sa uskutoční v Kolíne nad Rýnom od 26. septembra do 1. októbra. Značky však (aspoň niektoré) každý rok v čoraz väčšom predstihu prezrádzajú výsledky ďalšieho vývoja v digitálnej fotografii. Ktovie prečo, keď v dávnejšej minulosti bola tendencia skôr opačná - že tajomstvo ostávalo tajomstvom až do poslednej chvíle. Možno preto, že tlak medzi značkami je v súčasnosti tak veľký, že spoločnosti nechcú prísť o svoj kus koláča, ktorý by im mohol odhryznúť skôr niekto iný. Pamätáme si šikovný manéver Nikonu, ktorý krátko po zverejnení novej digitálnej low end zrkadlovky od Sony s 10 Mp snímačom (D70s mal v tom čase iba 6 Mp) uverejnil na svojej globálnej stránke 20-dňové odpočítavanie do uvedenia svojej 10 Mp digitálnej zrkadlovky v danej kategórii. No nechajme stratégiu stratégiou, podstatné je, že sa máme na čo tešiť. Už teraz poznáme mnoho noviniek a ako sa bude termín veľtrhu blížiť, uvádzanie noviniek bude akcelerovať. Tentokrát tu máme zaujímavé novinky od Olympusu.

 

Olympus SP-510 UZ

V súvislosti s Photokinou Olympus uvádza na trh aj nástupcu populárneho ultra-zoomu SP. SP-510 UZ má výkonnejší  7,1 Mp senzor a ten istý objektív v rozsa-hu 38-380 mm ako jeho predchodca. Vzhľadom na široký rozsah zoomu, foto-aparát používa Bright Capture technology - zvýšenie citlivosti snímača "spájaním signálu z viacerých pixelov". Výsledkom je tak schopnosť zachytiť viac svetla pri nedostatoč-nom osvetlení, aj keď na úkor rozlíšenia fotoaparátu. V plnom rozlíšení 7,1 Mp fotoaparát disponuje citlivosťou ISO 1600. Niektorí môžu byť sklamaní absenciou optického/mechanického stabilizátora, ktorý sa pomaly stáva bežnou súčasťou u ultrazoomových fotoaparátov. Olympus to sčasti kompenzuje kvalitným svetelným objektívom s max. clonou

f 1/ 2,8-3,7

   

Olympus Stylus 1000

To, že Olympus rád šokuje fotografickú verejnosť je známe a rozhodol sa tak urobiť znovu pomocou novej vlajkovej lode medzi digitálnymi mju fotoaparátmi. Len si skúste predstaviť tieto parametre ukryté v  štýlovom a navyše voči stekajúcej vode odolnom tele: svetelný 3-násobný zoom (35-105 mm v prepočte na kinofilm) so svetelnosťou f 1/ 2,8-4,7; 10 M efektívnych pixelov; ISO citlivosť až do 1600, dokon-ca ISO 6400 za požitia Bright Capture technológie (rozlíšenie znížené na 3Mp). Tá je využívaná aj pri natáčaní videa za zníženej hladiny osvetlenia. Uvidíme, ako to všetko dopadne v praxi.  

 

Olympus Stylus 740 a Stylus 750  

Obidva fotoaparáty ponúkajú až 5-násobný optický zoom v rozsahu

36-180 mm, f 1/3,5-5. Sú odeté do celokovového šatu, ktorý je navyše odolný voči prachu a stekajúcej vode. Dostatočné rozlíšenie zabezpečuje 7,1 Mp CCD senzor, ktorý dokáže jemným pohybom eliminovať roztra-senie fotografií počas fotografovania za nižšej hladiny osvetlenia. Toto hardvérové stabilizovanie obrazu je účinnejšie ako SW stabilizácia u nižších kategórií kompaktov. Spolu s vysokou citlivosťou snímača zaru-čuje ostré snímky aj za inkriminovaného osvetlenia. Ak Vám foto-grafovanie za dažďa nestačí, môžete si dokúpiť originálne podvodné puzdro.

Olympus Stylus 725 SW  

Ak ste dobrodružný typ a potrebujete fotoaparát, ktorý ,tak ako Vás, nič nezaskočí, všimnite si nový Stylus 725 SW od Olympusu. Fotoaparát má 7,1 Mp CCD, ktorý chráni malé kovové telo a teraz pozor, nárazu vzdorné v prípade pádu z 1,5 m výšky a vode odolné až do hĺbky 5m. A to všetko v mini rozmeroch a bez ďalších investícii do podvodného puzdra. Ideálny na pláž, či šnorchlovanie na dovolenke.  
Olympus Stylus 730

Štýlový fotoaparát do vrecka ale aj do dažďa. 7,1 Mp CCD senzor v kovovom tele odolnom voči prachu a stekajúcej vode. Rozsah zoomu je 8-114 mm pri svetelnosti f 1/3,5-5. Fotoaparát ponúka celú plejádu (20) prednastavených režimov na rôzne svetelné podmienky plus jeden plne automatický režim a disponuje veľkým zvýšením citlivosti snímača až na ISO 1600. Ku komfortu prispejú podsvietené tlačidlá ovládania. 
   

Olympus FE-200  

Kompaktný 6 Mp fotoaparát v kovovom šate disponuje užitočným roz-sahom zoomu 28-140 mm v prepočte na kinofilm. Nahráva video

320 x 240 b s frekvenciou 30 obr./s a podobne ako jeho súrodenci

FE-170 a FE-180 nemá možnosť voliť zaostrovanie a vyváženie bielej. Citlivosť snímača je v rozmedzí 80-320 ISO. Vzhľadom na veľmi zaujímavý rozsah objektívu (28 mm sa môžu pochváliť len podstatne drahšie fotoaparáty) bude tento prístroj vo svojej kategórii zaujímavou voľbou.

Olympus FE-170 a FE-180  

Kompaktné fotoaparáty sa zaraďujú do nižšej triedy, majú zhodné rozlíšenie 6 Mp, 3-násobný optický zoom (38-114 mm v prepočte na kinofilm), 10 prednastavených režimov fotografovania a citlivosť

400 ISO, 1000 ISO u FE-180. To, že fotoaparáty patria do low end kategó-rie nasvedčuje aj to, že nemajú možnosť nastavenia vyváženia bielej a video sa v prípade FE-170 nahráva bez zvuku v rozlíšení

320 x 240 s frekvenciou 15 obr./s. FE-180 má video v rozlíšení

640 x 480 s frekvenciou 30 obr./s a so zvukom.  

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia