Hore

Apple Mac mini

Stolný počítač, ktorý sa svojou veľkosťou a dizajnom vymyká bežným predstavám. V svete PC sme zvyknutí na veľké hučiace počítačové skrine, ktoré väčšinou nie sú estetické a hlavne zaberajú veľa miesta.

Hukot ventilátorov chladenia je hlavne v noci rušivý a vyžarované teplo tiež nieje zanedbateľné. Pasívne chladenie, či použitie nízkootáčkových ventilátorov len čiastočne rieši broblém s hlukom.

Apple sa vydal inou cestou. Vyrobil počítač pre bežné použitie, ktorý je malý, tichý, elegantný. Stojí tak trochu v tieni populárnejších Macbookov a iMacov. "Applisti" ho  nevedia zaradiť do svojho výberu.


Mac mini s 24" Led Cinema a Logitech S530.

Sám momentálne riešim dilemu, ako úplne prejsť na platformu Mac OS. Druhým rokom som spokojným užívateľom čierneho Macbooku a chcel by som svoje stolné PC vymeniť za počítač Apple. Zvoliť riešenie Mac mini a externý monitor, alebo iMac 24", počítač zabudovaný priamo v monitore? Riešenie počítač + monitor je upgradovateľnejší. Ale Mac Mini obsahuje menej výkonné prvky, je totiž postavený na báze notebookových komponentov. Je jeho výkon dostatočný pre moje potreby spracovania tisícov fotografii RAW a je schopný fungovať ako multimediálne centrum spravujúce filmy
v HD rozlíšení?

Mac mini je skutočne mini. 16,5 x 16,5 x 5 cm, 1,31 kg! Na stole zaberie plochu o kúsok väčšiu ako obal na CD. Dizajn je jednoduchý, veľmi elegantný. Nebudete sa ho hanbiť vystaviť ani v obývačke vedľa televízora. Bočné panely sú z hliníka, Spodná časť je pogumovaná, pri vyťahovaní káblov, či USB kľúča vám teda nebude behať po stole. Vrchná časť je z bieleho plastu s jabĺčkovým logom. V prednej strane je štrbina Superdrive mechaniky (DVD/CD) a malá biela diódka signalizujúca zapnutý stav alebo stav spánku.

 

Všetky konektory sú umiestnené vzadu. Okolo nich a na spodnej časti sa nachádzajú prieduchy vetrania. Počítač je bezhlučný, vďačí za to aj zdroju umiestnenému externe (podobne ako nabíjačka na notebooku), nepotrebuje preto ventilátor.

Mini sa predáva v niekoľkých konfiguráciách. Srdcom počítača je niektorý z procesorov Intel Core 2 Duo s frekvenciou 2,0 alebo 2,26GHz (3MB L2 cache). Tie pracujú s 1066Mhz zbernicou. Dva SO-DIMM sloty je možné osadiť max. 4GB DD3 SDRAM pamäťami.

Grafický procesor je od NVIDIA. NVIDIA GeForce 9400M so zdieľanou 128MB alebo 256MB DDR3 SDRAM podporuje simultánny výstup na dva monitory. Cez DVI a VGA konektor do rozlíšenia 1900x1200 bodov a cez Dual-link DVI (je potrebné použiť MiniDisplayPort - Dual-Link DVI redukciu) až 2560x1600 bodov. Výstupy na monitor sú teda dva. Mini-DVI (redukcia na DVI je v cene) a nový Mini DisplayPort. Práve ten dokáže prenášať maximálne rozlíšenie, vďaka nemu ide k Mac mini pripojiť aj 30" Apple Cinema HD alebo iný monitor s rozlíšením 2560x1600 bodov.

Mini má zabudované všetky potrebné komunikačné zariadenia. Bezdrôtové Wi-Fi (802.11n), Bluetooth 2.1+EDR
a klasickú prípojku RJ-45 pre 10/100/100BASE-T Gigabit sieť. Externý USB modem nie je súčasťou základnej výbavy.

Počítač má zabudovaný reproduktor. Audio line in vstupný konektor je kombinovaný s optickým vstupom, takisto aj výstup na slúchadla.

V ponuke sú disky s kapacitou 120GB, 250GB a 320GB, všetko 2,5" 5400-otáčkové. Je ich však možné vymeniť za disky
s väčšou kapacitou alebo za SSD disk.

Štrbinová mechanika Superdrive podporuje DVD a CD média, vrátane dvojvrstvových a zapisovateľných. U DVD podporuje 6-8x rýchlosť čítania a zapisovania. U CD médii je to 20x rýchlosť čítania a zapisovania. Tu ale zamrzí fakt, že Apple neponúka vo svojich produktoch Blue-Ray mechaniku.

V zadnej časti sa nachádza jeden FireWire 800 port (kompatibilný aj s FireWire 400 zariadeniami), päť USB 2.0 portov 
a ešte tlačidlo ON/OFF.

Ako každý počítač od Apple je dodávaný s bohatou softvérovou výbavou. Operačným systémom Mac OS X (verzia 10.5 Leopard), ktorý obsahuje všetko potrebné pre internet, mailovanie, chatovanie, prehrávanie multimédií, DVD. Obsahuje aj adresár a nadstavbu Front Row, ktorá premení počítač na domáce multimediálne centrum. To je využiteľné hlavne s IR diaľkovým ovládačom, ktorý je ale potrebné dokúpiť.

Priložený balík programov iLife '09 obsahuje program pre správu a úpravu fotografii iPhoto, program pre strihanie videa iMovie, iDVD pre tvorbu vlastných DVD, iWeb na tvorbu internetových stránok a GarageBand pre nahrávanie
a komponovanie hudby, či podcastov. Macy postavené na procesoroch Intel sú schopné pracovať aj pod operačným systémom Windows. Buď priamo nabutujú do Windows, alebo beží Windows v niektorom z virtualizačných programov.

Praktické skúsenosti

Mini je predávaný v malej krabici a ľahko si ho domov odnesiete aj v igelitke (skúste to s PC). V balení nájdete počítač, externý 110W zdroj, Mini.DVI - DVI adaptér, inštalačné DVD a dokumentáciu.

Nami testovaný kus s 2GHz procesorom a 120GB HDD bol upgradovaný na 4GB RAM. Okrem operačného systému 
a  balíka iLive '09 nám v Traco Computers predinštalovali aj Adobe Creativ Suite CS4. Ja som ešte doinštaloval trial verzie Adobe Lightroom 2 a Aperture, pretože som bol zvedavý hlavne na využitie počítača pre spracovanie fotografie.

Po vybalení som pripojil 24" LED Cinema monitor a bezdrôtovú klávesnicu Logitech S530 a samozrejme myš. Minimum zabratého priestoru, takmer žiadne káble, len elegancia. Konečne poriadok na stole. Prístroj sa zapína tlačidlom na zadnej strane. Je tam preto, že ho budete potrebovať málokedy. Macy sa nevypínajú, stačí ich uspať. Do prevádzkového stavu ich preberiete za 1-2 sekundy.

Pop zapnutí som si ešte trochu prispôsobil pracovnú plochu a nastavil niekoľko jáblčkových vychytáviek a pustil som sa do testovania. Nový Photoshop CS4 je optimalizovaný pre viacjadrové procesory a využíva aj výkon graficjkej karty. Vďaka tomu je práca s ním svižná a bez problémov zvládal 16-bitové TIFF súbory z Nikonu D3x. Samotný štart Photoshopu trvá okolo ôsmich sekúnd, po prvom zavedení programu sa spúšťa ešte svižnejšie.

Lightroom aj s načítanim knižnice s približne 150 RAW súbormi štartuje za 14 sekúnd. Pri prechádzaní knižnicou trvá dlhšie prekresľovanie náhľadov (7 sekúnd pri náhľadoch 1:1). Tu vidno obmedzenie "notebookového" disku. Pri veľkom počte fotografii odporúčam používať veľkokapacitný externý disk pripojený cez FireWire 800, prípadne vymeniť disk za rýchlejší 7200 otáčkový, najlepšie však SSD disk.

Musím spomenúť ešte aplikáciu iPhoto, ktorá je dodávaná zdarma k počítaču. Dokáže pracovať s RAW súbormi, organizovať fotografie, publikovať ich na vybraných serveroch. Aby ste mohli pracovať s fotografiami, nepotrebujete kupovať žiaden softvér.

Zo stránok Applu som stiahol niekoľko ukážok filmov v Full HD rozlíšení. S ich prehrávaním nemá počítač žiadne problémy ani pri súčasnom spustení iných programov. Až pri súčasnom spustení dvoch filmov vo Full HD rozlíšení jeden občas zadrhával.

Záver

Mac mini je krásny kus hardvéru. Ak ste z tých, ktorí potrebujú veľkú skriňu aby ste do nej inštalovali niekoľko diskov, kariet, ventilátorov, nie je to počítač pre vás. Minimálne sú možnosti upgradu. Počítače Apple celkovo nie sú vhodnou voľbou pre „pretaktovávačov". Ak ste doteraz pracovali hlavne na notebooku, výkon vám vyhovoval, ale ste sa rozhodli mať pevné pracovisko pre spracovanie fotografie, bude sa vám Mini páčiť. Výkon a výbava je dostatočná pre bežnú prácu s fotografiami, multimédiami, internetom, kancelárskymi programami. Mac mini nie je pre profesionálov, tým odporúčam "nadupané" stolné počítače MacPro s niekoľkonásobným výkonom a rozšíriteľnosťou. Mac mini sa dá prirovnať k ostatnej elektronike, akou je napr. televízor alebo Hi-Fi veža. Výrobca ponúka určitý produkt s danými parametrami a je na užívateľovi, či mu vyhovujú alebo nie.

120GB disk sa mi zdá na dnešné pomery malý, dá sa však vymeniť za vetší SATA alebo SSD disk. Osobne by mi to až tak neprekážalo, pretože fotografie by som ukladal na veľkokapacitný externý disk pripojený cez Fire Wire 800.

V spojení s novým 24" displejom LED Cinema tvorí vyváženú dvojicu. Pripojiť však môžete takmer ľubovoľný monitor alebo aj LCD či plazmový televízor. Po dokúpení infračerveného ovládania urobíte spolu s aplikáciou Front Row z počítača multimediálne domáce centrum, na ktorom je prezeranie fotografii pohodlné a zábavné. Osobne by som rád otestoval Mini s SSD diskom a jeho vplyvu na zrýchlení načítavania náhľadov v Lightroome.

Plusy
- rozmery a dizajn
- tichý chod
- užívateľská prívetivosť OS a ovládania
- dostatočný výkon pre väčšinu bežných aplikácii

Mínusy
- Diaľkové ovládanie nie je v cene
- pomalý pevný disk s malou kapacitou
- malé možnosti upgradu

V recenzii boli použité obrazové materiály a technické informácie spoločnosti © Apple Inc.

Apple Mac mini a 24" Led Cinema displej zapožičala do redakčného testu firma TRACO Computers s. r. o., Apple Premium Reseller.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
zelovoc
2009-06-16 13:44:57
cena?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-06-16 13:50:11
príspevok od: chimera
je tam vela faktorov, ktore tuto cenu tvoria. Asi to v prvom rade zavisi od vstupnych cien - nemyslis? Ako pozeram su tam 3-4 dni v terene s autami /PHM, sprievod atd./, transfery....
Cena letenky bez poplatkov je velmi pekna. Kolko su vsak poplatky? A ako by vysla konecna cena? Uz som to parkrat zazila - velmi lacna cena s poplatkami uz tak atraktivne nevyzerala ... Konkretny termin tiez dost rozhoduje.
Myslim, ze my to nevyriesime, nech sa kazdy rozhodne ako chce.
Podľa konfigurácie. Ceny na Slovensku su v roznych obchodoch takmer totozne. Dole je link priamo na obchod.
 
zelovoc
2009-06-16 13:56:19
za 600 eciek mam pekne pc s lepsim vykonom.
 
Marcel Rebro
2009-06-16 13:58:09
príspevok od: zelovoc
za 600 eciek mam pekne pc s lepsim vykonom.
ale nie jablko. s tvojim nickom by si mal davat prednost ovociu a zelenine ;-)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-06-16 14:22:56
príspevok od: zelovoc
za 600 eciek mam pekne pc s lepsim vykonom.
Neviem, ci si to vobec cital. Ulohou mini nie je konkurovat velkym skrinam plnych hardveru a huciacich ventilatorov. Mne sa to take uzasne nezda. Netvrdim, ze by vsetci mali prejst an Apple. Len sa cudujem, preco musi byt PC taka obluda. Mini ukazuje ako moze pocitac vyzerat. Maly, tichy, priatelsky. Myslim, ze vela PC-karov by sa poteilo novemu standardu, nez zastaralemu ATX, ci Micro ATX, ktory by umoznil stavat pocitace tak aby neprekazali a nezneprijemnovali uzivatelovi zivot. A ATX nech zostane pre vykonne pracovne stanice.
 
bear
2009-06-16 14:26:20
príspevok od: zelovoc
za 600 eciek mam pekne pc s lepsim vykonom.
To pekne PC s lepsim vykonom bude mat v v zapnutom rezime spotrebu 60-100W vs 13W pri mac mini. Mne osobne mac ako desktop nevyhovuje. Nie som zastanca Mac (chcel by som macbook, ale uz nie som ochotny si kupit dalsi notebook s lesklym LCD).
 
Daniel.U
2009-06-16 15:25:42
príspevok od: zelovoc
za 600 eciek mam pekne pc s lepsim vykonom.
lepsi vykon budes mat alebo co tam chces nainstalovat? Vo svete PC je momentalne patova situacia. Ked mas dvojjadro, tak Win XP nema dokonalu podporu takychto procesorov a aj napriek oblubenosti je uz stare. Vista je modernejsia, ale zla. Windows 7 neni a ked bude este nieje zaruka, ze pojde ako slubuju. Na co ti je bomba hardware bez poriadneho OS?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-06-16 15:34:13
S Mac mini je to ako s notebookom, upgrade neriesis, kupis si ho, ked ti vyhovuje parametrami a po par rokoch ho vymenis za novsi a vykonnejsi. Na rozdiel od notebooku vsak mini aj po case dobre posluzi ako domace multimedialne centrum,ked uz nebude stihat spracovavat 100 MPx fotky. Takto to robi vela jablckarov. Na prehravanie MP3, fotografii, internetovanie a prehravanie DivX-ov staci aj starsi kusok.
 
zelovoc
2009-06-16 17:57:39
jooj. nemyslel som pc ale notas. pc za tu cenu je niekde inde. parametre to ma ako notas ale nieje to notas. ake to ma vyhody okrem pekneho jablcka na vrchnej casti? a multimedialna kocka za 600-800 eciek, dakujem neprosim za to mam uz domace kino mozno aj s dakym priemernym lcd.
 
Mano5
2009-06-16 19:59:20
Vymenil som v praci tento rok stary PC za toto male cudo presne v tejto konfiguracii (+4GB RAM). Zalamujem na tom CMYKove noviny v CS4. Rozmyslal som aj nad PC v takej cene. Za tu cenu v SHARKu som dostal len o trochu silnejsi procesor tu istu RAMku a nadupanu graficku kartu (ktora mi je nanic, lebo nestriham video) a Win Vista. Cele vo velkej huciacej skrini, s 800W zdrojom a pomalym OS (viem to posudit, lebo zena ma Vistu na notebooku).
Som maximalne spokojny. Doma mam sice vykonnejsi MBP, ale zase viac vyuzivam ten vykon. Ked sa chcem hrat - doma - nabootujem do Win XP, na ktorom mam len hry a ked potrebujem pracovat prebootujem do MAC OS.
Zenin notebook ma nedavno totalne vytocil. Fotila svadbu a potrebovala stiahnut foto (8GB) z karty do notebooku. Tak som jej to chcel stiahnut do jej HP Pavilion s Vistou. Dam kartu do citacky pichnem do notebooku a Win mi zahlasi, ze tento HW moze pracovat aj rychlejsie, ze ho mam pichnut do USB portu 2.0 a zacal kopirovat - vysledny cas kopirovania 2.5 hodiny. Skoro ma je..lo. Vsak vsetky porty su USB 2.0, co spekuluje som si pomyslel. Vytiahnem, pichnem do ineho - a to iste. Tak som otvoril svoj uz tyzden nevypnuty MBP a za cca 9 min skopiroval celu kartu na plochu.
Ja nechcem kazdy polrok kupovat nieco do pocitaca - z toho uz som vyrastol. Ja vobec nepotrebujem riesit nejaky HW a SW. Ja pouzivam nejake periferie - tlaciaren, citacka ..., pouzivam nejaky SW vacsinou Adobe a chcem aby to vzdy bolo ready, ked potrebujem. Pustit na LCD kamosom fotky z dovolenky, pustit si nejaky film - aj FULL HD a nie riesit ako to pripojit k LCD a co mam kde prepnut v akom menu aby to fungovalo. Proste chytim kabel z LCD vrazim do MBP a obraz sa prepne sam aj so spravnym rozlisenim. Pichnem opticky kabel z receivera a mam 5.1 zvuk a nemusim nic nastavovat.
Po roku a pol sa hlasim k bezproblemovym switcherom. A pravdepodobne bude switcher aj manzelka :))
 
Daniel.U
2009-06-16 20:00:56
príspevok od: zelovoc
jooj. nemyslel som pc ale notas. pc za tu cenu je niekde inde. parametre to ma ako notas ale nieje to notas. ake to ma vyhody okrem pekneho jablcka na vrchnej casti? a multimedialna kocka za 600-800 eciek, dakujem neprosim za to mam uz domace kino mozno aj s dakym priemernym lcd.
vies co taketo kratkozrake ironicke poskleby som mal aj ja v predajni apple pred par rokmi. Som sa ich opytal, ze preco mam dat dva krat viac, ked vedla mam za to taky pocitac, ze ho ani neunesem domov. Povedali mi take dovody, ktore ma nepresvedcili. (jednalo sa o iMac a Tiger). Ze vraj je tenky, nema bednu a je tichy. Som povedal, ze mam miesta dost. Na appli ma seru ine veci. Hocijaka prkotina stoji neskutocny majlant. Zato ale vyrobca nemoze, ale tyto smradi.
 
mariansimuv
2009-06-16 21:51:14
Mám Mac mini G4 už asi 4 roky a slúži veľmi dobre. Výkonovo je už dosť zastaralý (prirodzene), ale stále je to fajn mašinka a ľudia, ktorí nikdy Mac mini nevideli sú z neho hotoví (myslím dizajn a veľkosť).
 
IO-NR
2009-06-17 09:59:07
príspevok od: bear
To pekne PC s lepsim vykonom bude mat v v zapnutom rezime spotrebu 60-100W vs 13W pri mac mini. Mne osobne mac ako desktop nevyhovuje. Nie som zastanca Mac (chcel by som macbook, ale uz nie som ochotny si kupit dalsi notebook s lesklym LCD).
bear, len ta poopravim: samotne graficke karty v PC za 600€ maju spotrebu vyssiu, nez si napisal,....spotreba celeho PC ide aj nad 250W,...mini je robeny z notebookovych vnutornostia pre to ma taku nizku spotrebu aj hlucnost....
 
duroslav
2009-06-17 10:10:08
príspevok od: IO-NR
bear, len ta poopravim: samotne graficke karty v PC za 600€ maju spotrebu vyssiu, nez si napisal,....spotreba celeho PC ide aj nad 250W,...mini je robeny z notebookovych vnutornostia pre to ma taku nizku spotrebu aj hlucnost....
Som si nedávno meral spotrebu PC takým bazmekom, čo sa dáva do zásuvky. Nameralo mi to niečo medzi 120-130 W.
Udávať v kontexte tejto spotrebu pri plnom zaťažení diskusie je trochu mimo.
 
duroslav
2009-06-17 10:10:48
Nejako mi tam vypadlo slovíčko.
Malo tam byť ´v kontexte tejto diskusie´
 
bear
2009-06-17 10:20:21
príspevok od: IO-NR
bear, len ta poopravim: samotne graficke karty v PC za 600€ maju spotrebu vyssiu, nez si napisal,....spotreba celeho PC ide aj nad 250W,...mini je robeny z notebookovych vnutornostia pre to ma taku nizku spotrebu aj hlucnost....
Tiche a usporne PC sa zmesti spotrebou do 100W ak ma kvalitny zdroj. Moje PC je take tiche, ze som ho zopar krat nechtiac vypol, lebo som si nevsimol, ze je uz zapnute. Ale cena komponentov bola asi aj drahsia ako Mac Mini.
 
IO-NR
2009-06-17 12:56:21
bez zataze moze mat sucasne bezne rodinne PC spotrebu tych 130W,...horsie je ked sa pusti hra, ci video, ale to je uz o inom, nie o praci:)
Ja teraz pouzivam notebook (WIN) a ak by som si mal kupit desktop, tak by nim bol zrejme iMac 24´ ...najviac sa mi paci malo kablov a to ticho,...
S touto krabickou som tiez pracoval (prva verzia) a bol som z nej strasne nateseny, lebo doma som si predtym nic podobne nevedel nazivo ani len predstavit (rozmery, hluk, vaha, dizajn..),...a ten slusny vykon, no radost;)
 
wayne
2009-06-17 13:13:23
príspevok od: zelovoc
jooj. nemyslel som pc ale notas. pc za tu cenu je niekde inde. parametre to ma ako notas ale nieje to notas. ake to ma vyhody okrem pekneho jablcka na vrchnej casti? a multimedialna kocka za 600-800 eciek, dakujem neprosim za to mam uz domace kino mozno aj s dakym priemernym lcd.
a naco ti je na domace kino priemerny lcd? mam takeho kolegu, raz si kupil teplakky za 53korun v 7days len preto ze boli lacne, v akcii mali o 70% znizenu cenu a v podstate mu ich nebolo treba... analogia trochu pritiahnuta za vlasy ale budiz :)
 
Daniel.U
2009-06-17 13:32:48
príspevok od: wayne
a naco ti je na domace kino priemerny lcd? mam takeho kolegu, raz si kupil teplakky za 53korun v 7days len preto ze boli lacne, v akcii mali o 70% znizenu cenu a v podstate mu ich nebolo treba... analogia trochu pritiahnuta za vlasy ale budiz :)
ale musi pokupit nejake konzumno spotrebne kraviny aby sa zmestil do tych penazi
 
zelovoc
2009-06-17 17:56:12
príspevok od: wayne
a naco ti je na domace kino priemerny lcd? mam takeho kolegu, raz si kupil teplakky za 53korun v 7days len preto ze boli lacne, v akcii mali o 70% znizenu cenu a v podstate mu ich nebolo treba... analogia trochu pritiahnuta za vlasy ale budiz :)
to bolo na porovnanie s tym, ze stary mac je vhodny na multimedia. tak som pisal ze za tie ceny je daleko vhodnejsie domace kino s hocakym lcd tv
 
zelovoc
2009-06-17 17:57:53
porovnavat teplaky a elektroniku je tiez dobra analogia.
 
Manny357
2009-06-17 19:13:07
len si tak davam dokopy ze za cenu tohoto ´obalu na cd´ bez absolutne vsetkych vyhod kvoli ktorym si ludia kupju stolny pc, by som mohol mat uplne paradny Desktop, si ce na platforme pc/mrkvosoft ale stale lepsie ako tamto.... a Teraz ma zabite :D
 
bear
2009-06-17 19:20:45
Pre niekoho (aj pre mna) Windows nie je alternativa. S OS X by som to bol ochotny vyskusat, ale pri notebooku trvam na tom, ze chcem matny LCD.
 
Daniel.U
2009-06-17 21:52:38
pripominas mi moju susedu, ked mi zacne vymenovavat co vsetko nakrajala do polievky, same dobre veci. V konecnom dosledku sa to neda zrat. Tak si v sharku kupi peknu velku bednu Mercury a postrkaj tam same dobre veci. Nakonec Windows, dobre premiesaj a bude to ako s tou polievkou. To, ze nejaky pocitac obsahuje silnu graficku kartu este neznamena, ze bude fungovat uslachtilejsie ako Mac.
 
Manny357
2009-06-18 14:46:39
príspevok od: Daniel.U
pripominas mi moju susedu, ked mi zacne vymenovavat co vsetko nakrajala do polievky, same dobre veci. V konecnom dosledku sa to neda zrat. Tak si v sharku kupi peknu velku bednu Mercury a postrkaj tam same dobre veci. Nakonec Windows, dobre premiesaj a bude to ako s tou polievkou. To, ze nejaky pocitac obsahuje silnu graficku kartu este neznamena, ze bude fungovat uslachtilejsie ako Mac.
dobre....
 
andrej75
2009-06-19 20:15:00
mam problem s mac mini. windows pouzivam od verzie 3.1 ale s tymto mac os x si neviem rady. spustil som instalaciu a postupoval presne podla pokynov v prirucke (ktora je mimochodom az prilis strucna).
instalacia prebiehala standartne alebo to tak aspon vyzeralo ale po restarte mi nabehla biela obrazovka s sedym jablkom v strede a pod nim sa toci nieco ako hviezdicka (nie som schopny ani vytiahnut instalacne dvd z mechaniky-v pokynoch sa sice pise nieco o drzani tlacidla na klavesnici ci mysi ale kedze mam tieto z pc tak ani netusim o co sa mam snazit). takto uz je to vytuhnute asi 3 hodiny a dalej sa nic nedeje.
poradi mi niekto kde moze byt problem? dakujem
 
Daniel.U
2009-06-19 21:22:17
chod na forum, ktore je na macblog.sk
 
SalvadorD
2010-08-06 10:40:50
Momentalne pracujem na PC:MB ASUS -- M3A79-T Deluxe
CPU AMD -- Phenom 9350E QUAD BOX AM2 HD9350OD
VGA ASUS - EAH4670/G/HTDI 512MB PCX
HDD SAMSUNG 1TB SATA2 32MB - HD103UJ/HD103SJ
KINGSTON -- DDR2 4x2GB 800MHz KIT KVR800D231W
Zaujimalo by ma ci tento maly zazrak s najvacsim vykonom by mi umoznil strihat aj video v Full HD kvalite v AdobePremiere bez naznakov nedostatocneho vykonu.Respektive je od Apple(jablka)nieco s lepsim vykonom ako mam a cenou do 800€???
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-08-06 10:52:15
Mac mini maju vykon ako notebook vyssej triedy. Na skutocne pravidelne strihanie videa ho ale neodporucam. To zvladaju iMacy a Mac Pro vo vyssich konfiguraciacha vyssej cenovej relacii.
 
SalvadorD
2010-08-06 11:10:23
príspevok od: Karol Srnec
Mac mini maju vykon ako notebook vyssej triedy. Na skutocne pravidelne strihanie videa ho ale neodporucam. To zvladaju iMacy a Mac Pro vo vyssich konfiguraciacha vyssej cenovej relacii.
Tak trochu inak ak zoberiem PC vs Mac s tym istym vykonom aky percentualny rozdiel mozem ratat?A co na poloprofi aky Mac v akej cene na moje vyuzite:strih videa a spracovanie foto v AdobePhotoshop a AdobePremiere.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-08-06 11:30:41
príspevok od: SalvadorD
Tak trochu inak ak zoberiem PC vs Mac s tym istym vykonom aky percentualny rozdiel mozem ratat?A co na poloprofi aky Mac v akej cene na moje vyuzite:strih videa a spracovanie foto v AdobePhotoshop a AdobePremiere.
Apple nevyraba lacne pocitace a ich Mac OS sa len obtiazne da pouzit na PC, kvoli absencii ovladacov. Mac mini aj iMac su krasne pocitace, ale za podstatne menj penazi si dokazes vyskadat vykonnejsie PC. Samozrejme nemas tam to hlavne, vynikajuci OS.
Pri porovnatelnej konfikuracii s PC su Macy o nieco rychlejsie, pretoze su lepsie optimalizovane. Operacny system aj programy su site na mieru len par konfiguraciam a nie desattisicom roznych kombinacii, ako je to u PC. Uzivatelia Apple okrem OS ocenuju prepracovany dizajn, ktory je nielen krasny ale aj funkcny. Oproti tisiscom druhov PC je ale paleta ponukanych modelov obmedzena aniekedy sa tazko hlada vhodny model pre konkretne pouzitie. Apple robi positace hlavne univerzalne, vyvazene. Osobne by som pre narocnejsie pouzitie odporucil iMac s procesorom i5 alebo i7 a 8GB RAM.
 
SalvadorD
2010-08-06 14:46:40
Dakujem za super radu je mi uplne jasne ze Mac je drahsi ale co je to drahsie?Ak by to malo byt 30% od PC tak by to slo ale nie som ochotny dat 100% aby som mal na stole design image.Budme prizemny a pravdu povediac peniaze s neba nepadaju.A zarobyt dnes € nie je lahke preto sa musim tak na to pozerat celkovo aka tam je navratnost.Ako velmi rad prijmem Mac a bez starosti s vyrusmi a podobnymi anomaliami sa pracuje lepsie ako pod chvilkou robit aktualizacie a riesit rozne problemi.Neviem ako vy ale ich oficialna stranka nie je vobec prehladna a najst tam co potrenbujem je strasne.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-08-06 15:16:26
príspevok od: SalvadorD
Dakujem za super radu je mi uplne jasne ze Mac je drahsi ale co je to drahsie?Ak by to malo byt 30% od PC tak by to slo ale nie som ochotny dat 100% aby som mal na stole design image.Budme prizemny a pravdu povediac peniaze s neba nepadaju.A zarobyt dnes € nie je lahke preto sa musim tak na to pozerat celkovo aka tam je navratnost.Ako velmi rad prijmem Mac a bez starosti s vyrusmi a podobnymi anomaliami sa pracuje lepsie ako pod chvilkou robit aktualizacie a riesit rozne problemi.Neviem ako vy ale ich oficialna stranka nie je vobec prehladna a najst tam co potrenbujem je strasne.
Odposrucam www.macblog.sk, www.superapple.cz, ww.jablickar.cz + navstevu nejakeho Apple obchodu, kde su pocitace vystavene a mozes si pozriet aspon hardver, MAC OS a niekedy maju nainstalovany aj Adobe CS a ine aplikacie.
Ja uz treti rok pracujem s Mac a tento rok som sa definitivne zbavil Windowsov, mam17´ MacBook Pro a 27´ iMac, jeden v prci a druhy doma. Ked si sadnem za Win, vacsinou ma uz ide len slak trafit, dokonca aj inak shopnej Win 7.
 
SalvadorD
2010-08-06 17:28:12
...nehovoriac o Windows 7 je vyborny naproti katastrofalnej Viste.Ako silne zvazujem a idem studovat pro a proti a uz len preto ze ´´nebudem´´ otrok roznych instalacii ale zaroven sa bojim nekompatibilite na ktoru mozem trafit.Aj tak ste mi nesmierne pomohli a 1000x Dakujem.Posledna otazka mam EIZO 24 s tym by nemal byt problem,alebo su tazkosti s ostatnymi znackami.Je mi luto sa ho zbavit a predavat pretoze je vyborny.
 
Daniel.U
2010-08-06 17:52:32
príspevok od: SalvadorD
...nehovoriac o Windows 7 je vyborny naproti katastrofalnej Viste.Ako silne zvazujem a idem studovat pro a proti a uz len preto ze ´´nebudem´´ otrok roznych instalacii ale zaroven sa bojim nekompatibilite na ktoru mozem trafit.Aj tak ste mi nesmierne pomohli a 1000x Dakujem.Posledna otazka mam EIZO 24 s tym by nemal byt problem,alebo su tazkosti s ostatnymi znackami.Je mi luto sa ho zbavit a predavat pretoze je vyborny.
pokial nechces robit na dvoch minitoroch je to problem lebo Mac Pro je drahy a mini slaby. Ostatne pocitace obrazovku maju. Zapojit ten Eizo ako externy nieje problem, funguje to sto percentne. Staci na to jedna predrazena redukcia. Pravdupovediac pri takomto obsirnom nasadeni ako popisujes sa ti na dvoch monitoroch bude robit dobre akurat mne osobne vadi prechadzanie mysou z jedneho na druhy.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované