Hore

/Skoro/ dokonalý blesk pre Fujifim platformu?

Za tých 6 rokov, čo fotím s Fuji, som vystriedal niekoľko bleskov od rôznych výrobcov. Stále som žiaľ nenašiel ten pre mňa ideálny model.

Chcel som len to, na čo som bol zvyknutý pri predošlej značke fotoaparátu /výkon, presné TTL, podsvietený displej a možnosť rádiového ovládania/. Pravda je taká, že ak má Fuji nejaké tmavé uličky v sortimente, tak blesky sú z nejakého dôvodu v tom najtmavšom rohu ich roadmapy. Proste japonský inžinieri cez blesky majú dlhodobú dovolenku….škoda - viem - moja:/

Prvý pomocník mal byť Fujifilm EF - 42 TTL. Čakal som spoľahlivosť, ktorá sa nedostavila.

Spomínaný EF-42 v TTL režime viac nefungoval, ako fungoval. Plastová skrutka na pätici blesku netesnila a keď sa mi podarilo blesk zapnúť, aj napriek zle vloženým tužkovým baterkám, tak som s ním rozviazal pomer ešte v rámci skúšobnej doby.

Skúsil som dať šancu alternatíve. Vlastne nebola iná možnosť. Prvý kandidát bol Nissin i40. Japonský maličký funkčný blesk. Až som sa čudoval, ako sa tam môžu zmestiť 4 tužkové baterky. Minimalistické ovládanie s dvomi kruhovými voličmi a elegantným zamykaním zámku na pätici blesku. Krásne kompaktný na mojej X-T1/X-T2. Chýbal mi tam však displej, na ktorom by som videl v slabom svetle aktuálne nastavené hodnoty a trošku silnejší výkon.

Do tretice som teda s veľkými očakávaniami rozbalil jeho nástupcu Nissin i60A s rádiovým prijímačom v tele a doplnil zostavu o odpaľovač Nissin Air. Žiaľ na svadobné fotenia to nesplnilo moc moje očakávania univerzálnosti. Ovládanie obdobné ako na predošlom blesku a nedopatrením sa ľahko dali nastavené hodnoty zmeniť. Počas bežného dňa už bol blesk so zabudovaným rádiovým prijímačom príliš veľký. A na svadobnej zábave mali blesky zo statívu zase príliš malý výkon. Pre aktualizáciu FW chýbal na prístroji USB konektor a bolo potrebné blesky zasielať oficiálnemu dovozcovi.

Áno, je tu ešte systémový Fujifilm EF-X500, ale jeho veľkosť, absencia samotného rádiového odpaľovača a slabý dosah bezdrôtového odpaľovania pri MOC 550,- Eur je nie príliš lákavá kombinácia.

Koncom tohto roku som mal príležitosť otestovať blesk Modus 600RT Wireless kit od firmy Hähnel. Vopred som si nič nenaštudoval a tak, keď sa mi do rúk dostala naozaj pekná krabica s označením “Gear of the Year award 2017”, moje srdce nečakane podskočilo. :)

Že by som zrazu naozaj držal ten dokonalý blesk pre Fujifilm platformu? Na balení boli prehľadne znázornené výhody oproti konkurencii a magnety, cez ktoré som sa postupne dostával k jednotlivým prehľadne rozdeleným častiam setu, sa mi naozaj páčili. Súčasťou balenia je podrobný návod v 3 jazykoch. Remeselné prevedenie blesku, aj odpaľovača je skvelé a najviac ma potešil Li-ion akumulátor s kapacitou 2000 mAh. Vďaka nemu má blesk až 4x rýchlejší obnovovací čas medzi zábleskami, v porovnaní s konkurenčnými bleskami na tužkové batérie. Výrobca sľubuje dokonca 1000 zábleskov na polovičný výkon pri plne nabitom akumulátore. Súčasťou balenia je aj rýchlonabíjačka s ukazovateľom aktuálnej kapacity. Týmto teda môžem definitívne ukončiť môj vzťah k tužkovým baterkám a existovať s jedným akumulátorom v jednom blesku. Nastavenie blesku a párovanie s odpaľovačom je intuitívne a zvládol som ho bez potreby pomáhať si s návodom. Z bočnej strany sú pod plastovými krytkami ukryté 2 konektory. Mini USB konektor pre možnú aktualizáciu firmware a 2,5mm jack. V hlave je vysúvateľná difúzna rozptylka a biela kartička. Samozrejme našiel som aj pár nevýhod, ale výhody u mňa s prehľadom víťazia. Ak chcete silný, spoľahlivý blesk s vysokou obnovovacou frekvenciou a dlhou výdržou batérie, tak určite blesku odpustíte jeho váhu a veľkosť. Tiež by som uvítal zamykanie blesku v pätici na fotoaparáte iným spôsobom ako maticou. Blesku by svedčila jednoduchá poistka ako to majú Nissiny, alebo Nikon blesky.

Možno je na mieste otázka, či fotograf potrebuje blesk k životu. Nepotrebuje, pokiaľ má po ruke iné svetlo. Keď však svetla niet a fotografiu urobiť treba, tak vtedy je super mať možnosť siahnuť do brašne a vytiahnuť niečo čo ho zachráni. :)

APS-C snímač nie je úplne silný hráč pri nedostatku okolitého svetla a aj keď šum v podaní Fujifilmu má pekný monochromatický charakter, tak od ISO 6400 to už veľká hitparáda nie je. Na displeji fotoaparátu fotka vyzerá často fajn, no plakať potom doma pri pohľade na monitor je už neskoro. Takže aj keď mám prirodzené svetlo veľmi rád, bez blýskania to v niektorých situáciách proste nejde. Hähnel Modus 600RT je pre mňa momentálne ten najergonomickejší a najsilnejší blesk, aký som mal možnosť vyskúšať a aj napriek drobným nevýhodám je už nachystaný v brašni na tohtoročnú sezónu. Keby som si mohol niečo priať, tak by som sa potešil kúsok menšej verzii s akumulátorom rovnakého výkonu a prípadne v zvýhodnenom sete 1 odpaľovač + 3 ks bleskov. Ak vám teda nevadí veľkosť, určite odporúčam do vašej výbavy!

Plusy a mínusy:

+ zámena 4 tužkových batérií za 1 výkonnejší akumulátor
+ výkon akumulátora a rýchla obnovovacia frekvencia
+ remeselné spracovanie
+ intuitívna obsluha
+ pribalená nabíjačka s grafickým ukazovateľom stavu nabitia
+ zvýhodnený set s odpaľovačom
+ možnosť aktualizácie FW cez USB konektor
+ možnosť dokúpenia náhradného akumulátora

- rozmery/hmotnosť pre Fuji fotoaparáty, no adekvátne k vysokému výkonu blesku
- zaistenie blesku na fotoaparáte plastovou maticou
- aktuálne možnosť zakúpiť len v sete s odpaľovačom

Blesk si môžete zakúpiť tu

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
sharkyyy
2019-03-06 06:46:45
Je to takmer kopia godoxu, ktory je o polovicu lacnejsi.
So systemom godox maximalna spokojnost.
 
vetinari
2019-03-06 08:11:58
prosim, bude este jeden clanok, kde budu prakticke skusenosti, mozno nejake vysledky fotenia v roznych situaciach?
 
JanoB
2019-03-06 09:04:53
Používam tento blesk pre MFT platformu Olympus/Panasonic, maximálna spokojnosť. Rýchle dobíjanie, presná expozícia. Nevýhoda sú len veľké rozmery, dá sa na to zvyknúť.
 
PeCh
2019-03-06 09:59:14
Na X-E2 mám skúsenosť, že pri nastavení s AF na detekciu tváre mi vždy po odfotení s bleskom zobrazí náhľad fotky, bez ohľadu na to, že náhľad fotky je vypnutý. Dosť to zdržuje, lebo počas tohto času nemôžem robiť ďalšiu fotku. Jediné riešenie je zmeniť nastavenie AF na vybraný bod namiesto rozpoznávania tváre. Akú máte skúsenosť vy s iným telom/bleskom?
 
marcus_labeo
2019-03-06 14:12:08
A čo blesky Metz? Používal som ich k spokojnosti ešte na zrkadlovke a aj keď teraz na Fuji blesk nemám, viem, že bobia aj verzie pre Fuji X.
 
sharkyyy
2019-03-06 14:38:22
príspevok od: PeCh
Na X-E2 mám skúsenosť, že pri nastavení s AF na detekciu tváre mi vždy po odfotení s bleskom zobrazí náhľad fotky, bez ohľadu na to, že náhľad fotky je vypnutý. Dosť to zdržuje, lebo počas tohto času nemôžem robiť ďalšiu fotku. Jediné riešenie je zmeniť nastavenie AF na vybraný bod namiesto rozpoznávania tváre. Akú máte skúsenosť vy s iným telom/bleskom?
Skus pozriet, ci mas najnovsi firmware v blesku.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia