Hore

Hähnel Modus 600RT Wireless Kit pre Nikon

Systémové blesky sú dnes drahšie, ako kedykoľvek predtým. Výkonné originály sa pohybujú okolo 600€. V minulosti ste veľmi na výber nemali.

Ja sám som odporúčal len originálne blesky. Časy sa zmenili a dnes je na trhu hneď niekoľko výrobcov príslušenstva, ktorí vyrábajú kvalitné alternatívy za rozumné peniaze. Jednu z nich som mal možnosť vyskúšať. Otestoval ju už Martin Remenár. Niekomu však môže pri rozhodovaní pomôcť aj názor ďalšieho fotografa. Martin mal blesk pre Fujifilm, ja som si vyskúšal verziu pre Nikon.

Začnem najprv cenou, za wireless kit zaplatíte 299€. Kit obsahuje blesk, nabíjačku a rádiový ovládač s priloženými batériami, nechýba puzdro a stojanček. To všetko za polovičnú cenu originálu, ktorý je ale bez odpaľovača, batérií a nabíjačky. Cena je teda výborná, poďme sa pozrieť, čo za svoje peniaze dostanete.


Wireless kit je veľmi pekne zabalený. Obsahuje blesk Modus 600RT s akumulátorom a nabíjačkou a diaľkový rádiový odpaľovač Viper TTL. K blesku je ešte stojanček a puzdro.


Balenie dvojitého kitu.

Hähnel Modus 600RT

Hähnel Modus 600RT je systémový blesk profesionálnej kategórie, minimálne výkonom a výbavou. Balenie je luxusné, tak elegantne vám blesk nenaservírujú Canon ani Nikon. Telo blesku je robustné, vyzerá, že niečo vydrží. Pätka je kovová. Hlava je otočná a výklopná. Po stranách sú svetlejšie plasty v tvare kvapky, ktoré vyzerajú ako poistky, ale majú len dekoratívnu funkciu. Hore-dole sa hlava vyklápa ľahko, otáčanie je tuhšie, ale možno časom povolí. Hlava je samozrejme zoomovacia, má vstavanú rozptylku a malú odraznú doštičku.

Prednej časti dominuje červený kryt pomocného svetla a IR komunikačných prvkov. Z jednej strany je priestor pre dobíjateľný akumulátor, z druhej konektory Micro USB a jack pre pripojenie synchronizačného kábla. Na zadnej strane je veľký monochromatický displej so zeleným podsvietením a pod ním ovládacie prvky. V režime “slave” je podsvietenie oranžové. Ovládanie je klasické, bez výstrelkov kreatívnych návrhárov.
Displej je podsvietený na zeleno, v režime „slave“ na červeno.

V cene je externá nabíjačka, čo je lepšie, ako keby sa akumulátor nabíjal v prístroji, cez USB. Kto veľa blýska, môže si dokúpiť náhradný Li-Ion akumulátor HLX-MD1. Ten má kapacitu 2000 mAh a pracuje s napätím 11,1 V.

Špecifikácia

 • smerné číslo 60 pri ISO 100 a nastavení zoomu na 200 mm
 • motorický zoom 20-200 mm, širokouhlá rozptylka 14 mm
 • hlava otočná o 360°, výklopná v rozsahu -7 až 90°
 • vstavaná odrazná kartička
 • pomocné svetlo AF
 • zabudované rádiové ovládanie (prijímač aj vysielač) pracujúce na frekvencii 2,4 GHz, IR optické ovládanie
 • napájanie Li-Ion akumulátorom s kapacitou 2000 mAh
 • rýchly čas recyklácie 1,5 s.
 • 600 zábleskov na plný výkon, 1000 zábleskov na polovičný výkon
 • TTL, HSS, Manual, Strobo
 • manuálne nastavenie výkonu v rozsahu 1/128 - 1/1
 • možnosť aktualizácie firmvéru cez USB
 • hmotnosť s akumulátorom 540 g


https://www.hahnel.ie/speedlights/

Viper TTL Transmitter


Súčasťou wireless kitu je rádiový ovládač Viper TTL. Sympatické je, že výrobca pribaľuje dvojicu tužkových alkalických batérií. Telo ovládača je robustné, pätka kovová. Chatrnejšie vyzerá kryt batérií a červené ovládacie koliesko. Na vrchu sú sánky aj s TTL kontaktami. Menší monochromatický displej na zadnej strane je podsvietený bielymi LED-kami.

Ovládač môže ovládať tri skupiny bleskov v TTL alebo manuálnom režime, so štandardnou alebo vysokorýchlostnou synchronizáciou.


Špecifikácia

 • rádiové ovládanie pracujúce s frekvenciou 2,4 Ghz
 • TTL alebo manuálne riadenie bleskov
 • možnosť ovládania troch skupín bleskov
 • dosah cez 100 metrov
 • možnosť aktualizácie firmvéru cez USB


Tip: Ak máte vo výbave blesky Nikon Speedlights, alebo kompatibilné a nemajú rádiový prijímač, môžete si dokúpiť prijímač Viper TTL Reciever.


Hähnell Viper TTL Reciever.

Blesk v praxi

Pomerne dlho som sa venoval strobist foteniu s využitím viacerých diaľkovo ovládaných bleskov. Vždy som bojoval s tým, či mám batérie a ako blesky ovládať. Vyhovuje mi riešenie Hähnel, kedy je blesk napájaný výkonným akumulátorom. Netreba batérie kupovať a v cene je aj nabíjačka. Naviac akumulátor dokáže rýchlejšie blesk nabíjať, ako klasické AA batérie. Blesk ma zabudované rádiové ovládanie, ktoré je spoľahlivejšie ako optické, ktoré som používal. K dispozícii je aj optické ovládanie. Dosah rádiového je niekoľko násobne väčší, až cez 100 metrov.

Modus 600RT je pokročilý blesk s profesionálnymi funkciami a tak chvíľu trvá, kým sa ho naučíte ovládať. Odporúčam naštudovať návod k blesku aj ovládaču. Skúsení fotografi sa zaobídu aj bez návodu, ovládanie je dostatočne intuitívne.

Blesk som otestoval s Nikonom Z7. Najprv nasadený priamo na fotoaparát. Otestoval som, či je TTL riadenie výkonu presné a či funguje vysokorýchlostná synchronizácia. Blesk funguje presne tak, ako má. S fotoaparátom komunikuje aj pri nastavení zoomu. Na strednú vzdialenosť sa ukazuje veľká výhoda v rýchlom nabíjaní. Bez problémov som mohol použiť sériové zábery a blesk bleskol u každého. To ocenia napr. svadobní fotografi a reportéri.


V improvizovanom redakčnom ateliéri som použil blesk nasadený priamo na fotoaparáte. Využil som odraz svetla od stropu a stien.

U môjho kamaráta Izzina, sme otestovali diaľkové ovládanie v exteriéri aj interiéri. Blesk som umiestnil na štúdiový statív. Nepoužil som žiaden modifikátor svetla. Vnútri som použil štandardnú synchronizáciu s časom 1/80 sekundy. Vonku som zapol HSS synchronizáciu a nastavil čas 1/400 sekundy. TTL meranie je presné a väčšinou ho netreba korigovať.
Fotografie z interiéru, fotoaparát v manuálnom móde, blesk v TTL. Synchronizačný čas 1/80 sekundy.


Fotografie z exteriéru, fotoaparát v manuálnom móde, blesk v TTL. Synchronizačný čas 1/400 sekundy.

Poznámka: Ak blesk používate s bezzrkadlovkou, tak ako ja, musíte mať nastavenú mechanickú uzávierku. V režime elektronickej uzávierky blesk neodpálite. Na to si budeme musieť počkať, až keď prídu fotoaparáty s globálnou uzávierkou.

Ak mi na blesku niečo chýba, tak sú to korekčné filtre s automatickou detekciou, tak ako to majú napr. niektoré blesky Nikon. Čoraz častejšie sa na bleskoch objavuje aj LED svetlo pre potreby videa, tu ho nenájdete. Osobne viem, že je to veľmi kompromisné riešenie a lepšie je mať samostatné výkonnejšie LED svetlo, ale v núdzi by potešilo aj to vstavané.

Záver

Hähnel Modus 600RT je sympatický blesk za dobru cenu, ponúkajúci vysoký výkon a dobrú funkcionalitu. Dobíjateľný akumulátor s vysokou kapacitou dokáže blesk rýchlo nabíjať a ak potrebujete, môžete prikúpiť aj náhradný. Viper TTL rádiový ovládač, je súčasťou cenovo zvýhodneného wireless kitu. Oproti ovládačom s veľkým prehľadným displejom na vrchnej strane pôsobí mierne zastaralé, ale po funkčnej stránke mu niet čo vyčítať.

Sympatické je, že Hähnel ponúka blesk samostatne, v kite s rádiovým ovládačom, alebo aj v kite s dvomi bleskami a ovládačom. Pro kit s dvomi bleskami a ovládačom stojí 499€, čo je stále menej, ako jeden porovnateľný originálny blesk.

Netvrdím, že z hľadiska spracovania a čiastočne funkcionality, sa plne vyrovná Nikonu Speedlight SB-5000, ale ani náročný fotograf/strobista k nemu nebude mať väčšie výhrady. Ak potrebujete pre svoju zrkadlovku alebo bezzrkadlovku Nikon kvalitný výkonný blesk za rozumnú cenu, Hähnel Modus 600RT je výbornou voľbou. Vo viacerých fotomagazínoch získal vysoké ocenenia v testoch. Na ceste je už verzia II, ktorá má prepracovanú päticu a kompaktnejšiu nabíjačku.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
matpi
2019-04-01 18:52:46
Tie ceny bleskov su nenormalne. Za tu istu cenu mam vsestrannejsie pouzitelny godox ad200 a za par eur navyse aj ovladac xpro s velkym prehladnym displejom.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-04-01 22:28:42
príspevok od: matpi
Tie ceny bleskov su nenormalne. Za tu istu cenu mam vsestrannejsie pouzitelny godox ad200 a za par eur navyse aj ovladac xpro s velkym prehladnym displejom.
Ten som testovla pri tej istej prilezistosti, recenzia coskoro. TTl na Olympuse ale nfungobalo tak presne ako u tohto bleksu na Nikone. Toto je stavka na istotu, Funguje tak ako ma.
 
matpi
2019-04-02 17:49:55
príspevok od: Karol Srnec
Ten som testovla pri tej istej prilezistosti, recenzia coskoro. TTl na Olympuse ale nfungobalo tak presne ako u tohto bleksu na Nikone. Toto je stavka na istotu, Funguje tak ako ma.
S tym ttl suhlasim ale vyssi vykon, vymenne hlavy a mnozstvo prislusenstva hovoria jednoznacne v prospech godoxu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-04-02 18:46:31
príspevok od: matpi
S tym ttl suhlasim ale vyssi vykon, vymenne hlavy a mnozstvo prislusenstva hovoria jednoznacne v prospech godoxu.
Nie, ked chces klasicky blesk, co mozes dat aj na fotak a otacat hlavou. Kazde riesenie ma svoje vyhody a nevyhody a vyuzitie.
 
Roman Point
2019-04-03 00:29:27
Tento blesk je evidentne Godox/Neewer len pod značkou "Nemeckého výrobcu" takže asi by som sa pozrel po lacnejších variantách..

Toto som si kúpil na Sony ( k tomu neodmyslitelne patrí aj Godox AD200 ktorý som tiež objednal funguje s Neewer odpalovačom lebo ako som písal všetko je to jeden výrobca )

86€ + 40€ vyšiel set ako ho je vidieť na obrázku. "BONUS" odpalovák funguje s AD200 plnohodnotne to znamená že zapína aj pilotku diaľkovo atď ( ale nie je sa čo čudovať veď ich jedna maťer mala = Godox ). Nový firmware pre moje Neewer príslušenstvo je samozrejme od firmy Godox dostupný na Godox stránke.
A tak ako je AD200 potrebná ( must have ) rovnako na určité fotenia ( reportáže ) treba mať "systemák"
 
Roman Point
2019-04-03 00:32:20
Zabudol som dopísať, že aj na mojom sa prepína farba podsvietenia zo zelenej na ooranžovú. Oranžová je farba pre všetky programy kedy blesk ovláda iné blesky alebo je zapnutý transmitter
 
francesco
2019-04-03 12:58:14
Jednoznacne odporucam verzie s vlastnou batériou (u Godoxu V), tieto na AA baterky, hoci aj eneloop su trapenim, preto som to teraz predal. Dnes som objenal k velkym bleskom hracku Godox V350s, vyskusam mensie balenie .
 
Guma
2019-04-04 17:56:38
Godox je fajn, ALE....AF assist beam je uplne od veci...radsej vypnut...je to zle zosynchronizovane a castokrat je to aj na fotke. Jeden V860ii som uz zlomil v sankach pri beznom pouzivani a to upinanie koleckom je tragedia..ked potrebujes striedat...
FW sa neda updatnut ak mas MAC...lol
ak je ta lithiova bateria lepsia...preco mam 4 fotky ok a 5ta je bez zablesku..Nikon blesk ok s AA bateriou..
niekedy na TTL proste vypali na full power, bez nejakeho dovodu...
velke plus je radio, ale ten UI interface sa mi vzdy resetol, aspon zoom hlavy ked som zmenil z master na single..

ako hovorim, za tu cenu ok, ale je na com pracovat
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia