Hore

Nikon Speedlight SB-5000

Najnovší prírastok do rodiny bleskov Speedlight nesie označenie SB-5000. Zmena značenia môže zneistiť do akej kategórie tento blesk patrí. Speedlight SB-5000 je profesionálny blesk, nástupca modelu SB-910.

Speedlight SB-5000 je profesionálny systémový blesk pre fotoaparáty Nikon, zrkadlovky a niektoré modely kompaktov. Ako najvyšší model je vybavený všetkými mysliteľnými funkciami. Vôbec po prvýkrát prináša možnosť rádiového diaľkového ovládania. Doháňa tak niekoľkoročný sklz za konkurenčným Canonom. Dnes si predstavíme jeho parametre, základné funkcie a prvé dojmy z používania.

Špecifikácia

Speedlight SB-5000 je systémový blesk s výklopnou otočnou hlavou a zoomovaním výbojky podľa ohniskovej dĺžky objektívu. Určený je pre FX aj DX zrkadlovky a aj pre kompakty s menším snímačom. Ako najvyšší model poskytuje automatické riadenie blesku i-TTL, manuálne nastavenie výkonu a zoomu ako i množstvo ďalších funkcií. Je tu maximálna výbava pre podporu CLS. Okrem optického diaľkového riadenia má blesk zabudované aj rádiové ovládanie. Rádiový signál umožňuje ovládať blesk až do vzdialenosti 30 metrov. Pre optické ovládanie je tu zachovaný senzor na bočnej strane, nad dvierkami priestoru pre batérie. Alternatívne je možné blesk prepojiť cez TTL kábel a nechýba ani čoraz menej používaný PC kontakt. Šikovne je vyriešené prepínanie režimov diaľkového ovládania. Vyčlenené je na to samostatné tlačidlo.SB-900, inak výborný blesk, sa “preslávil” prehrievaním, ktoré ho zablokovalo. Pomerne rýchlo ho nahradil model SB-910 s vylepšenou správou nabíjania, ktoré problém s prehrievaním vyriešilo. SB-5000 má nový integrovaný chladiaci systém, výrobca udáva až 100 záberov v sérii pri 100% výkone.

Blesk je napájaný štvoricou batérií typu AA (jednorazových alkalických alebo dobíjateľných).

Hlava blesku je výklopná a otočná. Pre manipuláciu je potrebné stlačiť poistku. Hlava je otočná o 360°, výklopná je o 90°smerom nahor a o 7°smerom nadol (využijete pri snímaní detailov).

Výbojka blesku má motorické zoomovanie, čím sa vyžarovací uhol prispôsobí ohniskovej dĺžke objektívu. Týmto sa predlžuje dosah a šetrí sa energia. Rozsah zoomu je 24-200 mm (FX formát), v hlave je zabudovaná rozptylka pre použitie so širokouhlými objektívmi až do 14 mm. Okrem toho je tu aj zabudovaná malá odrazná doštička. Zoomovanie je automatické alebo aj manuálne.

Pred výbojku je možné umiestniť difúzor pre zmäkčenie svetla a korekčné farebné filtre. Pribalené sú dva, oranžový pre napodobnenie žiarovkového svetla a zelený pre napodobnenie žiarivkového svetla. Blesk dokáže tieto filtre automaticky detekovať a predať informácie do fotoaparátu, ktorý prispôsobí vyváženie bielej farby.

V prednej časti blesku sa nachádza pomocné svetlo pre viacbodový AF. Pod krytkou sú konektory pre externý battery pack.

Pätica blesku je kovová so zámkom proti nechcenému uvoľneniu z fotoaparátu. Okolo pätice je možné dať ochrannú manžetu.

Zadnú časť tela zaberá rozmerný podsvietený displej, pod ktorým sa nachádzajú ovládacie prvky. Blesk sa zapína páčkou, ktorá umožňuje rýchle prepnutie do režimu Remote. Pod hranou displeja je štvorica tlačidiel. Uprostred je roller, ktorý funguje aj ako smerový volič. Uprostred neho je potvrdzovacie tlačidlo OK a po jeho ľavici tlačidlo pre vstup do menu.

Smerné číslo je 34,5. Zdá sa vám to málo na profesionálny blesk? Že konkurencia má aj 60? Nebojte sa, SB-5000 má vysoký výkon. Nikon len roky udáva smerné číslo pri ISO 100 a vyžarovacom uhle pre 35 mm objektív. Marketingovo si nenavyšuje výkon tak, že by udával výkon pri vyzoomovaní hlavy blesku na maximum. Niektorí výrobcovia dokonca udávajú smerné číslo pri vyššej citlivosti ISO.

K blesku už tradične dostanete difúzor, dvojicu korekčných plastových filtrov (oranžový a zelený) a stojanček, ktorý umožňuje pripevniť blesk aj na statív.


Difúzor pre zmäkčenie svetla je v cene.


Rovnako aj korekčné filtre. Šikovný bezzdržiakový systém umožňuje ich jednoduché používanie. Blesk dokáže detekovať typ nasadeného filtra predať informáciu do fotoaparátu.


Zelený korekčný filter pre simuláciu žiarivkového svetla.

Jednoduchý stojanček umožňuje položiť blesk na podložku, alebo upevniť na statív.

Priložené puzdro pojme len samotný blesk a stojanček. Už sa doň nezmestia filtre, ani difúzor. Tie sú v samostatnom vrecku z rovnakého materiálu, ako sú vrecká k objektívom Nikkor. Kto filtre nepoužíva, ocení menšie rozmery puzdra.


Puzdro pre blesk.

Z menej používaných funkcií ponúka blesk modelové svetlo, čo je séria krátkych zábleskov, počas ktorých môže fotograf posúdiť pokrytie a smer svetla, vrhanie tieňov atď. Pre špeciálne pohybové zábery je určená funkcia stroboskopických zábleskov s nastaviteľnou intenzitou, frekvenciou a počtom opakovaní.

 • Smerné číslo (ISO 100, m/stopy): 34,5/113 (pri 35 mm)/55/180 (pri 200 mm), vo formáte FX, štandardné rozloženie osvetlenia
 • Výkon: 1/1 až 1/256 (s krokom 1/3, manuálny režim)
 • Poloha hlavice zoomu: Pokrýva obrazový uhol 24 až 200-milimetrového objektívu, 14-milimetrového objektívu so širokouhlou rozptylkou (vo formáte FX, štandardné rozloženie osvetlenia)
 • Zábleskový režim: i-TTL, blesk s automatickým nastavením clony, automatický režim bez merania TTL, manuálny blesk s prioritou vzdialenosti, manuálny blesk, stroboskopický záblesk
 • Ďalšie funkcie: Odpaľovanie skúšobného záblesku, monitorovacie predzáblesky, pomocné svetlo AF pre viacbodový AF, modelovací záblesk
 • Funkcie snímania (nastavované na fotoaparáte): Automatická vysokorýchlostná synchronizácia blesku FP, blokovanie zábleskovej expozície, synchronizácia blesku s dlhými časmi uzávierky, predzáblesk proti červeným očiam, synchronizácia blesku s druhou lamelou uzávierky, korekcia expozície
 • Možnosť osvetlenia nepriamym zábleskom: Hlava blesku sa vyklápa nadol o 7° alebo nahor o 90° a otáča sa vodorovne o 180° doľava a doprava
 • Počet zábleskov: 150 alebo viac (alkalické batérie) / 190 alebo viac (nabíjateľné batérie Ni-MH)
 • Najkratší čas dobitia: Približne 2,6 s (alkalické batérie)/približne 1,8 s (nabíjateľné batérie Ni-MH)
 • Pomocné svetlo AF: Pokrýva rozsah ohniskových vzdialeností 24 až 135 mm
 • Funkcie fotografovania s viacerými zábleskovými jednotkami: Pokročilé bezdrôtové osvetlenie (rádiovo riadené pokročilé bezdrôtové osvetlenie [hlavná jednotka + 6 skupín] / opticky riadené pokročilé bezdrôtové osvetlenie [hlavná jednotka + 3 skupiny]), viaceré bezdrôtové zábleskové jednotky s priamym diaľkovým ovládaním (režim diaľkovo ovládanej zábleskovej jednotky)
 • Zjednotené riadenie záblesku: Kompatibilný
 • Farebný filter: Externý filter, k dispozícii je automatická detekcia
 • Zdroj energie: Štyri batérie veľkosti AA (alkalicko-mangánové alebo nabíjateľné Ni-MH), vysoko výkonný Battery Pack SD-9
 • Rozmery (š × v × h): Približne 73 × 137 × 103,5 mm
 • Hmotnosť: Približne 420 g (iba telo)
 • Dodávané príslušenstvo: Stojan na blesk AS-22, difúzny nástavec Nikon SW-15H, žiarivkový filter SZ-4FL, žiarovkový filter SZ-4TN, mäkké puzdro SS-5000, puzdro na príslušenstvo

http://www.nikon.sk/sk_SK/product/speedlights/speedlight-sb-5000

SB-5000 vzs. SB-910

Nie je to len mierne modifikovaný model SB-910. Blesk je kompletne prepracovaný i keď parametre zostávajú prakticky rovnaké. Dizajn je hranatejší, blesk má menšie rozmery, ale hmotnosť je rovnaká ako u predchodcu. Výraznou úpravou prešlo ovládanie. Ostáva však stále typicky nikoňácke.


Starší Speedlight SB-910.


Speedlight SB-5000. Spredu vidno presunutie iluminátora AF smerom nahor. Pri pohľade zozadu vidno kompletne prepracované ovládanie. Tlačidlá majú teraz označenie funkcie priamo na sebe. Roller ostal zachovaný, ale okolo neho pribudli popisky funkcií pri stlačení v troch smeroch. Z prepínača zmizla funkcia Master.


Tým, že tlačidlá dostali ikonky, uvoľnil sa priestor na displeji, informácie sú zobrazené prehľadnejšie.

Plusy a mínusy

+ výkon
+ funkcionalita
+ menšie rozmery ako u predchodcu
+ vylepšená ergonómia ovládania
+ prehľadnejší displej
+ podsvietené tlačidlá
+ bohaté príslušenstvo
+ integrovaný chladiaci systém

-  do puzdra sa nezmestí difúzor s filtrami
-  vyššia cena ako u predchodcu

Záver

Nikon Speedlight SB-5000 je dôstojným nástupcom modelu SB-910. Zachováva všetky jeho funkcie a to v menšom a lepšie ovládateľnom tele. Konečne prináša možnosť diaľkového rádiového ovládania. To je však vykúpené vyššou cenou. Samotný blesk je to najlepšie, čo Nikon doteraz ponúkol. Už menej sa mi páči spôsob, akým sa blesk rádiovo ovláda. Miesto toho, aby Nikon urobil prehľadnú univerzálnu riadiacu jednotku v štýle SU-800, sú tu nevzhľadné triggery pre Nikony D5 a D500. Dúfam, že v blízkej budúcnosti nejakú riadiacu jednotku s displejom predstavia.

Nikon D5 môže rádiovo odpaľovať SB-5000 s použitím WiFi adaptéru a ovládacej jednotky WR-R10.


Sám používam dvojicu menších bleskov SB-700, pretože SB-900 bol pre mňa už priveľký. SB-5000 je kompaktnejší a keby som kupoval blesky dnes, kúpil by som si SB-5000.

Ak máte SB-910 a nepoužívate diaľkové riadenie blesku, prechod na SB-5000 nie je až tak zaujímavý. Snáď len pre tých, ktorí blesk využívajú intenzívne a využijú nový režim aktívneho chladenia.

Vylepšené ovládanie a prehľadnejší displej robia prácu s bleskom pohodlnejšiu. Zvykol som si rýchlo. S mojim Nikonom D800E spolupracoval blesk vzorne. Otestoval som ho prevažne v exteriéri s využitím HSS synchronizácie. Pochváliť ho musím za vzorné dávkovanie svetla, bez nutnosti ho korigovať. Bohužiaľ som nemohol odskúšať rádiové odpaľovanie i keď som mal k dispozícii aj Nikon D500, ale bez rádiového triggeru. Túto funkciu by som chcel odskúšať a ak sa mi podarí dostať potrebné príslušenstvo, popíšem moju skúsenosť v samostatnom článku.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
rumpeak
2016-05-31 07:20:09
Ještě tak před 2 lety jsem na všech diskuzních fórech loboval za originál Nikon blesky. Vedla mě k tomu především špatná předchozí zkušenost s Nissinem. Sám mám SB900 a SB910. Mezitím ale třetí výrobci uběhli pořádný kus cesty a to co dneska Nikon nabízí jako horkou novidnku už dávno umí soro všichni. sám se několik měsíců těším z Pixelu X800N PRO, který na Ali expresu koupím za 80€ a funguje naprosto spolehlivě, má větší výkon než Nikon, dílenské zpracování mi přijde minimálně na stejné úrovni a rádiově odpalovat umí až na 1000m. A dělá to spolehlivě. Prostě v blescích Nikonu ujel vlak (tedy hlvaně v cenách) a za ty ceny, které je prodává dneska je nemá smysl kupovat. Za stejné peníze můžu mít 5 Pixelů X800N Pro.
 
Kotina
2016-05-31 08:39:15
A len doplním že nie všetky SB-900 sa prehrievajú, mám doma SB-900 ktorý spraví 200 zábleskov za 20 minut (oslava gratulanti v rade za sebou) a sotva sa ohreje vrchná časť reflektoru, nie to aby na to zareagoval piktogram teploty na displeji alebo nedajbože tepelná poistka blesk vypla.
 
duroslav
2016-05-31 12:36:27
príspevok od: Kotina
A len doplním že nie všetky SB-900 sa prehrievajú, mám doma SB-900 ktorý spraví 200 zábleskov za 20 minut (oslava gratulanti v rade za sebou) a sotva sa ohreje vrchná časť reflektoru, nie to aby na to zareagoval piktogram teploty na displeji alebo nedajbože tepelná poistka blesk vypla.
Na aký výkon je tých 200 zábleskov?
 
Marek Janicko
2016-05-31 14:06:17
príspevok od: Kotina
A len doplním že nie všetky SB-900 sa prehrievajú, mám doma SB-900 ktorý spraví 200 zábleskov za 20 minut (oslava gratulanti v rade za sebou) a sotva sa ohreje vrchná časť reflektoru, nie to aby na to zareagoval piktogram teploty na displeji alebo nedajbože tepelná poistka blesk vypla.
Ta istá skúsenosť. Za celkom dosť dlhú dobu sa mi vypol blesk od teploty asi 4x a z toho 1x po tom, ako bol zavretý v aute na slnku.
 
Marek Janicko
2016-05-31 14:19:47
príspevok od: rumpeak
Ještě tak před 2 lety jsem na všech diskuzních fórech loboval za originál Nikon blesky. Vedla mě k tomu především špatná předchozí zkušenost s Nissinem. Sám mám SB900 a SB910. Mezitím ale třetí výrobci uběhli pořádný kus cesty a to co dneska Nikon nabízí jako horkou novidnku už dávno umí soro všichni. sám se několik měsíců těším z Pixelu X800N PRO, který na Ali expresu koupím za 80€ a funguje naprosto spolehlivě, má větší výkon než Nikon, dílenské zpracování mi přijde minimálně na stejné úrovni a rádiově odpalovat umí až na 1000m. A dělá to spolehlivě. Prostě v blescích Nikonu ujel vlak (tedy hlvaně v cenách) a za ty ceny, které je prodává dneska je nemá smysl kupovat. Za stejné peníze můžu mít 5 Pixelů X800N Pro.
Ten spomínaný Pixel ma aky cas trvania zablesku? Nenasiel som to na stranke vyrobcu. Dik za info
 
psykora2
2016-05-31 17:26:47
SB-900 som vymenil za Godox V850 s Li-ion akumulatorom s kapacitou 650 vystrelov na plny vykon, dielenske spracovanie a spolahlivost su na vysokej urovni, cena oproti SB-900 tretinova, SB-800 funguje spolahlivo doteraz, ale aj tak najviac pouzivam Godox AD360 taktiez s akumulatorom ale vykonom 5x vyssim ako SB-900, ale aj cena, vaha a velkost je zhruba dvojnasobna, v kombinacii so skladacim beauty dishom 80cm je to celkom fajn na portrety, oba godoxy a aj studiove zablesky Godox sa daju ovladat na dialku 100m radiom, nielen odpalovanie ale aj vykon, cize nikon je naozaj dost pozadu v tomto segmente...nakolko Godox predstavil este v minulom roku novu seriu AD600 s TTL, HSS a smernym cislom GN87 (600Ws)
 
juranest
2016-05-31 19:17:56
Karol Srnec - dobry clanok, len mala korekcia - zmenil by som foto k Puzdro blesku - kedze je tam druhy krat foto stojanceka.
 
tomis.ales
2016-06-01 00:15:37
príspevok od: Kotina
A len doplním že nie všetky SB-900 sa prehrievajú, mám doma SB-900 ktorý spraví 200 zábleskov za 20 minut (oslava gratulanti v rade za sebou) a sotva sa ohreje vrchná časť reflektoru, nie to aby na to zareagoval piktogram teploty na displeji alebo nedajbože tepelná poistka blesk vypla.
SB 900 sa neprehrievaju. Maju naprd nastavene cidlo. Ja som po prvom "prehriati" vypol tu drbnutu funkciu vypnutia blesku a odvtedy mi blesk vala jedna radost uz 5-6 rokov a prdim na to co mi ten pomyleny teplomer ukazuje
 
tomis.ales
2016-06-01 00:24:33
Nikon zaspal dobu. Aj priemery cinskym blesk je na kilometre dopredu od tohoto predrazeneho, aj ked urcite velmi spolahliveho blesku. V dobe ked Godox ma vo svojich bleskoch samostatny radiovy aj opticky TTL odpalovac/prijimac, co dokaze odpalit a riadit vsetky ostatne Godoxy, prisiel Nikon s predpotopnym napadom nejakej ko..tiny, co treba pripnut na telo fotaku. A aj to musi byt Nikon D500 alebo D5. Si to posrali ako sa len dalo.
A tie farebne plastove korekcne filtre. To si robia uz prdel nie?
HALOOOOO NIKON, KLIKNI SI NA CINSKE STRANKY A UVIDIS, KDE MOZNO BUDES ZA DESAT ROKOV!!!
 
rumpeak
2016-06-01 08:50:04
príspevok od: Marek Janicko
Ten spomínaný Pixel ma aky cas trvania zablesku? Nenasiel som to na stranke vyrobcu. Dik za info
Akční věci nefotím, takže po tomhle parametru jsem nepátral
 
Roman Point
2016-06-01 14:06:48
príspevok od: psykora2
SB-900 som vymenil za Godox V850 s Li-ion akumulatorom s kapacitou 650 vystrelov na plny vykon, dielenske spracovanie a spolahlivost su na vysokej urovni, cena oproti SB-900 tretinova, SB-800 funguje spolahlivo doteraz, ale aj tak najviac pouzivam Godox AD360 taktiez s akumulatorom ale vykonom 5x vyssim ako SB-900, ale aj cena, vaha a velkost je zhruba dvojnasobna, v kombinacii so skladacim beauty dishom 80cm je to celkom fajn na portrety, oba godoxy a aj studiove zablesky Godox sa daju ovladat na dialku 100m radiom, nielen odpalovanie ale aj vykon, cize nikon je naozaj dost pozadu v tomto segmente...nakolko Godox predstavil este v minulom roku novu seriu AD600 s TTL, HSS a smernym cislom GN87 (600Ws)
Lacnejšia alternatíva reportrer 360 od genesis či ako sa volajú.. Cca 480-500€ to stojí a myslím že 1000 zableskov spraví na jedno nabitie tá externa baterka ( plný výkon samozrejme ) len je to také neohrabané pre mňa ( veľké + kábel + externý zdroj v niečom tie sériové speedlighty majú výhodu.. )
 
psykora2
2016-06-01 15:08:44
príspevok od: Roman Point
Lacnejšia alternatíva reportrer 360 od genesis či ako sa volajú.. Cca 480-500€ to stojí a myslím že 1000 zableskov spraví na jedno nabitie tá externa baterka ( plný výkon samozrejme ) len je to také neohrabané pre mňa ( veľké + kábel + externý zdroj v niečom tie sériové speedlighty majú výhodu.. )
ja som ho kupil pod znackou Terronic PF400 v Alze ale je to to iste ako Godox alebo genesis, tusim stal 480€ ako pises, samozrejme na eventy kde sa treba viac hybat to nepouzivam ani ja, je to dobre napr. ked fotim akciu v kinosale, portrety vonku alebo v interieri, hodim to na studiovy stativ aj zo zdrojom a fotim do nemoty, nemam s tym problem nasvietit aj celu kinosalu so spravnym nadstavcom, tam kde je clenity teren pouzivam velky stativ s bodcami, dolezite je kupit k tomu spravny drziak, ja pouzivam drziak s bajonetom bowens, takze mi na to pasuju vsetky studiove modifikatory svetla
 
Roman Point
2016-06-01 18:39:04
príspevok od: psykora2
ja som ho kupil pod znackou Terronic PF400 v Alze ale je to to iste ako Godox alebo genesis, tusim stal 480€ ako pises, samozrejme na eventy kde sa treba viac hybat to nepouzivam ani ja, je to dobre napr. ked fotim akciu v kinosale, portrety vonku alebo v interieri, hodim to na studiovy stativ aj zo zdrojom a fotim do nemoty, nemam s tym problem nasvietit aj celu kinosalu so spravnym nadstavcom, tam kde je clenity teren pouzivam velky stativ s bodcami, dolezite je kupit k tomu spravny drziak, ja pouzivam drziak s bajonetom bowens, takze mi na to pasuju vsetky studiove modifikatory svetla
JJ presne. A Bowens je top systém uchytenia. Rýchly a hlavne efektívny keďže to vyžaruje svetlo v podstate v 330° uhle alebo koľko to je presne neviem.
 
psykora2
2016-06-02 08:36:44
príspevok od: Roman Point
JJ presne. A Bowens je top systém uchytenia. Rýchly a hlavne efektívny keďže to vyžaruje svetlo v podstate v 330° uhle alebo koľko to je presne neviem.
ano a to je hlavna vyhoda toho blesku AD360, ze nevyzaruje svetlo len priamo ako male blesky ale aj do strany, kedze to ma vybojku ako studiovy blesk (len iny tvar)
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2016-06-02 13:41:05
nemôžem si pomôcť top blesk Nikon pre mňa - vzhľadom na logickosť a jednoduchosť ovládania rozmery a váhu je SB700. K tomu SB5000 to bolo také ťažké urobiť normálny rádiový controler ktorý by išiel na hocakom novšom Nikon tele od D300/D7000 napríklad? Tak hádam bude časom...
 
Bruti
2018-10-05 19:40:49
ahojte, chcem diaľkovo odpáliť tento bles s vysielačom YN622N-TX - na tele, a pod bleskom prijímač YN622N II, funguje všetko ale len v TTL režime... nedarí sami však presvedčiť blesk nijakým spôsobom, aby prebralo nastavenia z vysielača v manuálnom režime...dá sa to vôbec? proti slnku napr. potreboval by som výkon 1/16 atď, no blesk umožňuje buď len manuálne toto nastaviť a behať k blesku na statíve za každým ak chcem zmeniť...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia