Hore

Olympus STF-8 Macro flash

Tento článok nie je len recenziou, ale dozviete sa aj, na čo je makroblesk použiteľný.

Nemávame často v redakcii makroblesk, je to pochopiteľné. Toto vysokošpecializované príslušenstvo je využiteľné len v určitých situáciách a vonkoncom nie je lacné. Prv, ako sa bližšie pozrieme na nový makroblesk Olympus, povedzme si niečo viac o makro bleskoch.

Makroblesky sú špeciálne blesky pre makrofotografiu. Čím sú tak špeciálne? Je to ich umiestnením. Výkon makroblesku je porovnateľný so vstavaným, čo je skôr výhodou. Fotíte objekt vzdialený len niekoľko centimetrov a výkon slabšieho blesku sa ľahšie reguluje ako výkon veľkého systémového blesku. Umiestnenie blesku na prednej časti objektívu umožňuje lepšie smerovanie svetla na fotografovaný objekt.

V praxi sa používajú dve konštrukcie. Sú tu kruhové blesky, kde je svetlo vyžarované zo všetkých strán. Nami testovaný blesk je tykadlovej konštrukcie, dve výbojky sú umiestnené na ramenách. Rozdiel medzi konštrukciami je v tom, akým spôsobom sa objekt nasvieti. Kruhový blesk umožňuje osvetliť objekt zo všetkých strán, prakticky bez tieňov. Tykadlový blesk umožňuje lepšie kontrolovať svetlo pri ktorom vyžadujeme aj tiene.

K začiatočníkom sa pomerne často dostávajú makrosvetlá, ktoré vyzerajú ako makroblesky, ale miesto výbojok používajú LED diódy. Sú výrazne lacnejšie, LED-ky sú však slabé a na dennom svetle nedokážu dosvietiť až na fotografovaný objekt. Ich využitie je preto výrazne obmedzené.

Olympus STF-8 Macro flash

Hneď prvý dojem je výborný, v krabici vás očakáva prvotriedne puzdro s pekným modrým logom. Ako je z vonku krásne, tak je zvnútra praktické. Olympus STF-8 je pravý makroblesk s dvojicou malých bleskových hláv. Ich dizajn je inšpirovaný malými externými bleskami pre vyššie modely fotoaparátov OM-D a PEN.

V balení sa nachádza riadiaca jednotka s pripojenými bleskami, dva držiaky na objektív (rôzne priemery) a dva difúzory.



Dizajn a konštrukcia

Bleskové jednotky sú k riadiacej jednotke pripojené krútenými káblami, ktoré sa v prípade potreby dajú natiahnuť na zhruba 50 cm. Káble sú pripojené napevno. Hlavy bleskov sú výklopné (od -60° do +40°). V prípade potreby sa blesky dajú upevniť aj na statív alebo stojanček. Štandardne sa však pripájajú do držiaka. Na ňom je dvojica nástavcov s klasickými ISO sánkami. Všetko je istené poistnými tlačidlami. Nástavce sa dajú po obvode krúžku posúvať. Sú demontovateľné, aby sa dali premontovať aj na druhý krúžok s iným priemerom.

Riadiaca jednotka je objemnejšia, pretože sa do nej vkladá štvorica AA batérií. Nasadzuje sa na fotoaparát, pätica sa dá zamknúť. Škoda, že nie je kovová, ale plastová. V prednej časti je iluminátor. Využijete ho najmä ak budete chcieť ovládať externé blesky.

Stav blesku indikuje dvojica LED-iek. Zapína sa tlačidlom na zadnej strane, kde nájdete aj dvojicu otočných voličov. Tým vľavo sa nastavuje režim blesku, TTL/RC alebo manuál. Druhým sa nastavuje pomer svetla medzi bleskami. Je možné použiť aj jediný z bleskov.

Pridanou hodnotou je utesnenie pred prachom a vodou a mrazuvzdornosť. Ak máte rovnako chránený fotoaparát a objektív, nemusíte sa báť fotografovania aj za nepriaznivých poveternostných podmienok.

Blesk podporuje špeciálne funkcie niektorých fotoaparátov, AF bracketing a AF stacking. Podpora spočíva v tom, že pri sérii fotografií fotoaparát čaká na nabitie blesku.

Výkon blesku je GN 8,5 pri použití obidvoch hláv a GN6 pri jednej.

V balení nájdete dva krúžky, jeden s priemerom 46 mm pre objektívy M.ZUIKO 30/3,5 Macro a M.ZUIKO 60/2,8 Macro, druhý s priemerom 62 mm pre objektív M.ZUIKO 12‑40/2,8 PRO.

Oficiálna stránka

Vychytávky

Focus stacking

Vlajková loď Olympus OM-D E-M1 Mark II disponuje funkciou Focus stacking. Fotoaparát urobí sériu až 99 fotografií, pričom postupne mení zaostrenú vzdialenosť. Z fotografií potom poskladá fotografiu s väčšou hĺbkou ostrosti, aká sa dá dosiahnuť priclonením objektívu. Focus stacking sa dá urobiť aj s inými fotoaparátmi, ale len tento to urobí automaticky a zábery aj zloží.

Makroblesk STF-8 je navrhnutý tak, aby s fotoaparátom spolupracoval pri použití tejto funkcie. Bez toho by nebolo možné použiť blesk. Fotoaparát musí nastaviť dostatočný časový interval medzi zábermi, aby sa blesk stíhal dobiť a pritom do toho nemusel zasahovať fotograf.

Spolupráca s externým bleskom

Takýto blesk môžete použiť ako výplňový pre nasvietenie celej scény v okolí objektu, ktorý fotografujete, alebo ako zadné svetlo.


Blesk v praxi

Makroblesk je vždy nekomfortný, keďže sa skladá z niekoľkých častí. V puzdre má každá časť svoje miesto. Lenivcom ako ja, sa ale nebude chcieť systém rozkladať a skladať. Dve hlavné priečky v puzdre sú napevno všité a nenašiel som spôsob, ako tam nerozobratý makroblesk vložiť. Škoda.

Držiak bleskov je potrebné nasadiť na objektív a až potom zasunúť blesky do nástavcov, inak by vám prekážali káble. Nastavenie polohy bleskov, vyklopenie hláv a použitie difúzorov je na vás ako fotografovi. S makrobleskom sa veľmi dobre pracuje, ovládanie je jednoduché a ďakujem konštruktérom, že tu neexperimentovali s displejom. Vďaka dvom otočným voličom je nastavenie rýchle a intuitívne. V režime TTL nastavuje výkon fotoaparát, vy máte možnosť ho korigovať (z fotoaparátu). Manuálny výkon nastavujete otáčaním voliča, rovnako ako hlasitosť hudby na hi-fi veži.

Štandardne je výkon obidvoch bleskov rovnaký (1:1), môžete však zvoliť aj iný pomer (1:2, 1:4 a 1:8). Ľahko určíte, ktorý z bleskov bude hlavný a ktorý doplnkový. Môžete aj jeden z bleskov úplne vypnúť. To všetko pravým otočným voličom.

Šikovne sú navrhnuté difúzory. Po nasadení na blesk sa dá difúzor vyklopiť tak, aby nebol pred výbojkou, netreba ho dávať dole. Difúzor sa zafixuje zacvaknutím za kábel. Pár krát som využil aj možnosť odpojiť jeden z bleskov z držiaku, držať ho v ruke a nasvietiť s ním objekt zozadu. Práve vďaka tomu sa mi podarilo urobiť pár kreatívnejšie nasvietených záberov, ktoré nevyzerali tak technicky.


Ak pricloníte objektív, z fotografií sa vytratí prirodzená svetelná atmosféra. V niektorých oblastiach využitia to nevadí.


Vďaka odpojiteľným zábleskovým jednotkám si môžete vytvoriť aj protisvetlo.

Blesk má obmedzenie v synchronizácii. Neumožňuje synchronizovať s kratšími časmi, ako je x-sync fotoaparátu. Pre HSS synchronizáciu by bol potrebný oveľa väčší výkon. V praxi vás to brzdiť nebude. Blesk sa využíva prevažne s vysokými clonovými číslami, kde sa bez problémov dostanete na časy s klasikou synchornizáciou.

Využitie

Aj za dobrých svetelných podmienok môže byť svetla nedostatok. Platí to pre makrofotografiu, pri ktorej chceme väčšiu hĺbku ostrosti. Nezriedka sa objektívy clonia aj na f/16. Expozičný čas sa predlžuje, aby sme ho skrátili môžeme zvýšiť citlivosť, čo však prináša neželaný šum. Ak sa dá, použijeme statív, ale nie vždy je to možné. Naviac je to obmedzujúce z hľadiska pohyblivosti. Riešením je blesk. Nie je to však až také jednoduché. Blesk dodá dostatok svetla, ale môže pokaziť atmosféru záberu. Preto sa jeho použitiu mnohí makristi vyhýbajú.

Makroblesk nachádza využitie v technickej fotografii, kde sa nehľadí na umeleckú, ale na informačnú stránku fotografie. Taký entomológ alebo kriminálny vyšetrovateľ potrebuje technicky kvalitnú fotografiu, na ktorej sú zaznamenané informácie, ktoré potrebuje. Nerieši bokeh, kompozíciu, či atmosféru záberu. Makroblesk im uľahčuje prácu. Tým nechcem povedať, že v umeleckej fotografii nemá makroblesk miesto. Treba s ním však pracovať opatrne a to vyžaduje prax aj cit.

Záver

ST-8 je prvý makroblesk Olympus navrhnutý pre Micro 4/3 fotoaparáty. Vďaka 4 AA batériám urobíte stovky záberov. Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Hlavy bleskov sa dajú ľahko polohovať, rovnako ľahko sa dajú posúvať nástavce na krúžku držiaka. Šikovne sú navrhnuté výklopné difúzory.

S kompatibilnými fotoaparátmi dokáže makroblesk ovládať ďalšie externé blesky, čo výrazne rozširuje možnosti kreatívneho nasvietenia.

Niekomu môže chýbať, že na bleskoch nie sú pilotné svetlá, ktoré pomáhajú pri zaostrovaní, ale hlavne pri posúdení nasvietenia.

Vzhľadom na cenu tesne pod 500€ nie je hračkou pre amatérov. Ani pokročilý makrista takýto blesk nutne nepotrebuje. Jeho využitie je najmä v technickej fotografii, pri forenznej dokumentácii, zaznamenaní výrobných chýb, vedeckom fotení hmyzu, rastlín, drobných živočíchov, minerálov a pod..

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
markato1
2017-04-25 15:43:15
keby som sa mal pri kupe rozhodovat podla vystavenych fotografii,tak by som si tento bleska asi nekupil..
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia