Hore

Rukavice Vallerret Ipsoot

Tak je to tu. Recenzia, na ktorú som sa sám celkom tešil. Prečo prichádza až teraz? Najradšej totiž recenzujem produkt až po tom, ako sa s ním poriadne zžijem. Preto som sa rozhodol zhrnúť svoje dojmy z fotografických rukavíc “Vallerret Ipsoot” až po roku používania.

Musím povedať, že som ich počas toho roka ani trochu nešetril. Prežili so mnou viac ako mesiac na stále-zamrznutom jarnom a neskôr jesennom Islande, nespočetne veľa nočných a ranných fotení na vrcholoch Tatranských štítov a nejednu návštevu álp. Ako teda tieto rukavice obstáli v náročných priam až extrémnych podmienkach? O tom bude reč za chvíľu. Najskôr sa pozrime na pár vychytávok, ktoré ma na “Ipsootoch” už na prvý pohľad zaujali.

Funkcionalita a vychytávky

1) “Odklápací” palec a ukazovák - ide o funkciu, ktorá z Ipsootov, a celkovo z konceptu Vallerret robí rukavice pre fotografov. Sám som nespočetkrát zažil na horách situáciu, kedy som potreboval ovládať miniatúrne tlačítka na fotoaparáte pri silných mrazoch. V teplotách pod -10°C sa samozrejme nezaobídem bez poriadnych rukavíc (navyše, prsty na rukách mám nedokrvené aj v lete) a preto som pri každom pokuse meniť nastavenia fotoaparátu musel jednu z rukavíc stiahnuť, chytiť sa omrznutej “kovovej” techniky a zase rukavicu “nazúvať”.

Každý kto v podobných podmienkach fotil vie, že pri mínusových teplotách podporených horským vetríkom stačí niekoľko sekúnd bez rukavice na to, aby bolo prakticky nemožné znova ruku po natiahnutí rukavice zahriať. Preto ma možnosť “odklopiť” si na rukaviciach palec a ukazovák už na prvý pohľad mimoriadne zaujala. Ako je teda táto funkcia poriešená na spomínaných Ipsootoch?

Veľmi jednoducho. Z vnútornej strany palca a ukazováka je približne 3cm od konca urobený zárez, ktorý sa dá odklopiť. Odklápateľná časť pritom trochu presahuje cez zbytok rukavice, vďaka čomu nedochádza k prenikaniu chladu keď je palec a ukazovák “zaklopený”.

Potešila ma aj možnosť odklopenú časť zachytiť malými zabudovanými magnetmi o zadnú časť rukavice. Osobne si viem predstaviť, že by tieto magnety mohli byť väčšie alebo silnejšie. Pri “neohrabanom” používaní v horských podmienkach sa totiž stáva, že sa magnety rozpoja a odklopená časť trochu zavadzia.

2) Grip na vnútornej strane rukavíc - Aj keď na prvý pohľad vyzerá nevýrazne, svoju funkciu si spĺňa aj po roku nešetrného používania. Prvých pár mesiacov mi pripadal až “lepkavý”, čo niekomu vyhovuje, inému zas nemusí. Mne to ale nevadilo, pretože to zvyšovalo bezpečnosť úchopu niekoľkotisícovej techniky. Ako som už písal, po roku tvrdého používania plní grip naďalej svoju funkciu, čo je fajn.

3) Malé zipsovateľné vrecko na zadnej strane - Spočiatku som ho nevyužíval. Nebol na to dôvod. Po čase si ale našlo svoje využitie. Priestor v tomto vrecku nie je veľký, ale stačí na uloženie náhradnej SD-karty, alebo malej handričky na pretieranie objektívov. Kto už niekedy fotil pri vodopádoch, alebo v daždi vie, že handričiek nie je nikdy dosť. Preto mám v oboch rukaviciach nejakú vždy hodenú. Neraz mi to už v teréne pomohlo.

Ako si rukavice počínali v teréne?

Ako som už písal vyššie, rukavice som počas roka používania ani trochu nešetril. Som fotograf, ktorý sa väčšinu času pohybuje v ťažkých, často extrémnych podmienkach. Silný mráz a vietor mi niekedy dávajú poriadne zabrať, preto si myslím, že som za ten čas otestoval rukavice dostatočne na to, aby som mohol zhodnotiť ich hrejivosť, odolnosť a ďalšie dôležité vlastnosti. Poďme teda na to.

1) Hrejivosť a pohodlie - “Ipsooty” už na prvý pohľad pôsobia robustne a kvalitne. Je to samozrejme kvôli tomu, že sú určené do zimných podmienok. Je ťažké popisovať to, aké sú rukavice teplé, pretože sa jedná o individuálnu vec. Niekomu na ruky nebýva zima vôbec (čo v dobrom závidím), niekto je na zimu na rukách poriadne citlivý. Ja patrím práve do druhej spomenutej kategórie. Ruky mi v minulosti už viackrát omrzli, preto na nich chlad neznášam najlepšie.

Môžem ale povedať, že v Ipsootoch je naozaj teplo. Skúšal som ich v rozmedzí od +5°C do pocitových -32°C. Pri svojej citlivosti na chlad som našiel hranicu, ktorá mi je relatívne pohodlná. Tou hranicou je pocitových -15°C, čo je celkom slušné na to, že sa nejedná o expedičné rukavice. Keď ale pri dlhšom fotení teplota prekročila pocitových -15°C, musel som z času na čas ruky s rukavicami vopchať do vreciek páperovej bundy, aby ma ruky zimou nezačali “páliť”.

2) Ochránia ruky aj v sychravom počasí? - “Ipsooty” samozrejme nie sú nepremokavé rukavice. Nemajú membránu, ktorá by ich nepremokavými robila. Zo skúseností ale môžem povedať, že sneh im až tak nevadí. V zime som neprišiel do situácie, kedy by mi kvôli snehu premokli. Miernemu dažďu a mrholeniu tiež odolávajú celkom dobre.

Iné to je, ak je potrebné fotiť v poriadnom daždi. To sa mi samozrejme stáva, keďže dážď pre mňa pri fotení nie je prekážkou. Skôr naopak. Pri dlhšom státí na silnejšom daždi teda rukavice premoknú. Čo je ale zaujímavé, kvôli syntetickej izolácii udržiavajú ruky v teple aj keď sú kompletne premočené (Za predpokladu, že v nich nechám zohriate ruky. Ak by som ich vytiahol von a nechal rukavice “vychladnúť”, nemalo by význam naťahovať ich znova - mali by skôr opačný efekt).

Napríklad, začiatkom apríla som sa na Islande dostal do situácie, kedy som na foto-spote stál v potoku niekoľko hodín čakajúc na dobré podmienky. Počas tých približne troch hodín sa striedal lejak s malými krúpami a snehovými prehánkami. Teploty sa pritom pohybovali okolo 0°C a fúkal vietor o sile medzi 60-80km/h. Fakt divoké počasie. Celý čas som mal na rukách od začiatku premočené Ipsooty, no tým, že boli zohriate od rúk, nebola mi v nich počas celých troch hodín v takýchto podmienkach zima.

3) Odolnosť - Na materiáloch sa našťastie nešetrilo. Rukavice sú vyrobené kombináciou syntetiky a kozej kože, čo im dodáva na pevnosti. Vnútorná časť je vyrobená zo 100% merino vlny, čo pridáva na pohodlí počas nosenia. Výplň tvorí syntetika - Thinsulate. Rukaviciam  som dával zabrať nielen podmienkami, v ktorých som sa často nachádzal ale aj tým, na čo všetko som ich používal. Pri štveraní po horách v technickejšom teréne sa treba často šplhať pridržiavajúc sa ostrých skál. Samozrejme, počas chladnejších dní a nocí (ktoré sú vo výškach takmer celý rok) by som to bez rukavíc nedal. A preto som používal “Ipsooty” aj ako technické rukavice v náročnejšom horskom teréne, v ktorom sa ocitám v priemere 3-4x do mesiaca. Po roku takéhoto používania rukavice stále držia pokope a nepôsobia príliš zodrato. Nebojím sa teda povedať, že vydržia ešte viac rokov podobného používania.

Spôsob a intenzita používania sa samozrejme trochu podpísala na hrejivosti. Prirodzene, po roku nešetrnosti pôsobia trochu menej “robustne”, čo im ubralo na mojej “komfortnej teplote” o 2 až 3°C. To ale nie je vada rukavíc - skôr, ako som písal, dôsledok toho, čo som s nimi dorábal.

Záver

Obstaral by som si rukavice Vallerret Ipsoot znova? Odpoveď znie: Určite áno!

Aj keď sa môže zdať ich cenovka na prvý pohľad vysoká, keď ich porovnám s podobnými “hardwear” rukavicami do hôr, cena je podobná. “Vallerrety” sú pritom funkcionalitou niekde úplne inde. Prezentujú sa ako rukavice pre fotografov a naozaj nimi sú. Ocenia ich nielen fotografi, ale aj “dronisti”, lebo držať v ruke ovládač v zime bez rukavíc sa naozaj nedá - aspoň ja to nedokážem. Jedinú drobnosť, ktorú im musím vytknúť sú slabšie magnety na zadnej strane odklápacej časti prstov. To je ale detail, ktorý zásadne neovplyvňuje ich používanie.

Kde sa aktuálne dajú rukavice kúpiť? :

https://www.prolaika.sk/e-shop/vallerret-ipsoot-cierne-vel-m/p-4884045.xhtml

https://www.fotoskoda.cz/vallerret-ipsoot-m-fotograficke-rukavice/

PS: Už onedlho sa na našom trhu objavia nové modely “Vallerretov”. Hneď ako to bude možné, prinesiem vám porovnanie týchto modelov s “Ipsootmi”, o ktorých som písal.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
gytheio
2021-12-21 06:40:07
V zime pri nule a silnom vetre stat v potoku 3 hodiny? To uz je riadne chore. Ak je to pravda tes sa na starobu budes to preklinat.

Pri tychto rukaviciach je nevyhoda citlivost v rukach, lahko vypadne fotak z ruk. Mal som podobne rukavice z Londyna, boli este drahsie ale na spodnej strane mali remienok so skobou do ktoreho sa zacvakla skoba remienka ktory bol zasrobovany vo fotoaparate, velmi prakticka vec v zime. Bez toho remienku je vypadnutia fotoaparatu s ruk. Pokial clovek foti so stativom to samozrejme odpada.
 
Porubo
2021-12-21 14:31:24
Podla obrazka kde vidno vysuchanu kozenku bych povedal, ze bolo pouzite nepripustne setrenie materialmi: Vyrobca mohol pouzit radsej usen (pravu kozu) a tak by rukavice mali omnoho dlhsiu trvacnost. Neviem ci to bol zamer troska setrit na nakladoch alebo znizit trvanlivost (planned obsolescence), kazdopadne osobne bych pozrel po inych vyrobcoch/modeloch. V nizko rozpoctovych modeloch rukavic je bezne ze sa rychlo vysucha, vyderie pogumovanie na dlaniach, ale pri premiovych modeloch bych cakal vyssiu kvalitu.
 
Otecadams
2021-12-21 15:07:47
príspevok od: Porubo
Podla obrazka kde vidno vysuchanu kozenku bych povedal, ze bolo pouzite nepripustne setrenie materialmi: Vyrobca mohol pouzit radsej usen (pravu kozu) a tak by rukavice mali omnoho dlhsiu trvacnost. Neviem ci to bol zamer troska setrit na nakladoch alebo znizit trvanlivost (planned obsolescence), kazdopadne osobne bych pozrel po inych vyrobcoch/modeloch. V nizko rozpoctovych modeloch rukavic je bezne ze sa rychlo vysucha, vyderie pogumovanie na dlaniach, ale pri premiovych modeloch bych cakal vyssiu kvalitu.
No to je taký originálny dizajn, ale tiež mi to pripadá ako poničené .
 
philippo
2021-12-22 07:17:34
príspevok od: gytheio
V zime pri nule a silnom vetre stat v potoku 3 hodiny? To uz je riadne chore. Ak je to pravda tes sa na starobu budes to preklinat.

Pri tychto rukaviciach je nevyhoda citlivost v rukach, lahko vypadne fotak z ruk. Mal som podobne rukavice z Londyna, boli este drahsie ale na spodnej strane mali remienok so skobou do ktoreho sa zacvakla skoba remienka ktory bol zasrobovany vo fotoaparate, velmi prakticka vec v zime. Bez toho remienku je vypadnutia fotoaparatu s ruk. Pokial clovek foti so stativom to samozrejme odpada.
Rybárske zateplené gumáky, páperka, goráč a človek je ako vo vatičke

Fotievam aj z ruky a zatiaľ som nemal pocit, že by mal foťák tendenciu vypadávať, alebo že by sa mi tým zhoršil úchop. Samozrejme to je individuálna vec. Každý je zvyknutý držať foťák trochu inak a každé telo má trochu iný grip. Každopádne pri mojej štandardnej veľkosti ruky a Sony telách je to jedna báseň
 
philippo
2021-12-22 07:21:24
príspevok od: Porubo
Podla obrazka kde vidno vysuchanu kozenku bych povedal, ze bolo pouzite nepripustne setrenie materialmi: Vyrobca mohol pouzit radsej usen (pravu kozu) a tak by rukavice mali omnoho dlhsiu trvacnost. Neviem ci to bol zamer troska setrit na nakladoch alebo znizit trvanlivost (planned obsolescence), kazdopadne osobne bych pozrel po inych vyrobcoch/modeloch. V nizko rozpoctovych modeloch rukavic je bezne ze sa rychlo vysucha, vyderie pogumovanie na dlaniach, ale pri premiovych modeloch bych cakal vyssiu kvalitu.
Ak myslíš časť na prstoch z vnútornej strany, je to dizajn. Nie je to vyšúchané. Áno, vizuálne to pôsobí zvláštne a sám som spočiatku nechápal, prečo je ten gumový grip riešený takýmito “klikihákmi”, ale potom som sa dočítal, že ide o akési “siluety hrán akejsi fotky”. Ten grip teda nie je zodratý. Ani po roku používania vo vysokých horách, kedy som s nimi lozil po ostrých skalách. Spodná časť vnútorného gripu je navyše z klasickej kože, nie koženky. Takže na materiáloch sa istotne nešetrilo
 
gytheio
2021-12-22 07:50:30
príspevok od: philippo
Rybárske zateplené gumáky, páperka, goráč a človek je ako vo vatičke

Fotievam aj z ruky a zatiaľ som nemal pocit, že by mal foťák tendenciu vypadávať, alebo že by sa mi tým zhoršil úchop. Samozrejme to je individuálna vec. Každý je zvyknutý držať foťák trochu inak a každé telo má trochu iný grip. Každopádne pri mojej štandardnej veľkosti ruky a Sony telách je to jedna báseň
Mal som v Londyne kolegu ktory bol dva krat na Evereste, mal najlepsiu vybavu tiez si myslel ako vo vaticke. Po par rokoch zapal klbov na nohach, neviem ci vies aka je to bolest a okrem toho slave toilet, co si myslim dokaze velmi zneprijemnit zivot.
Ked stojis hodiny v mrznucej vode (comu neverim) a ked sa nehybes prechladnes. Ked si naobliekany je to o to horsie, ze to necitis, ten chlad pomaly ide hore. Tak isto je to u fotografov ktory hodiny nehybne lezia len aby sa im podarilo odfotit🙂jelena.
Mozes mat fotak hocakej znacky, ten remienok na zafixovanie fotoaparatu tam nie je pre srandu. Mam taky isty ovladac drona ako je v tomto clanku vyobrazeny a ma tiez zavit pre zafixovanie.
Ani nevies ako lahko ti ten ovladac vypadne z tych rukavic.
 
landov
2021-12-22 17:14:22
Tieto Ipsooty som chcel kupit minulu zimu, ale nejako z toho zislo. Pred nedavnom som zasa po nich "pozeral", kedze je tu opat zima. Ale po dnesnom zhliadnuti postrehov od cloveka, ktory vacsinou nekeca, som definitivne odskocil od kupy tychto rukavic.
https://www.youtube.com/watch?v=3SDVxcnwY-w
 
seifi
2021-12-22 19:35:36
Vôbec mi nepríde. že sa jedna o rukavice pre fotografa. Keď to vidím, tak neverím, že s tým sa dá pracovať. Riešil by som to 2 rukavicami. Príde mi to lepšie riešenie, ako vytŕčať palce. Stiahnem rukavicu a idem - to trvá sekundu dve. Tu vyberať jeden palčok, druhý, zapínať to ... no ani náhodou. Áno, teplo v nich môže byť, ale operatíva, tie kúzla, to nemôže fungovať.
 
landov
2021-12-26 16:26:58
príspevok od: landov
Tieto Ipsooty som chcel kupit minulu zimu, ale nejako z toho zislo. Pred nedavnom som zasa po nich "pozeral", kedze je tu opat zima. Ale po dnesnom zhliadnuti postrehov od cloveka, ktory vacsinou nekeca, som definitivne odskocil od kupy tychto rukavic.
https://www.youtube.com/watch?v=3SDVxcnwY-w
Update: na Vianoce som si nakoniec doprial rukavice Heat 2 Softshell. Otestovane dnes pri vychodovke - 2 hodiny fotenia pri -18st. Doporucujem.
https://www.theheatcompany.com/en/gloves/heat-2-softshell?number=32301
 
rk.
2021-12-26 21:43:53
príspevok od: seifi
Vôbec mi nepríde. že sa jedna o rukavice pre fotografa. Keď to vidím, tak neverím, že s tým sa dá pracovať. Riešil by som to 2 rukavicami. Príde mi to lepšie riešenie, ako vytŕčať palce. Stiahnem rukavicu a idem - to trvá sekundu dve. Tu vyberať jeden palčok, druhý, zapínať to ... no ani náhodou. Áno, teplo v nich môže byť, ale operatíva, tie kúzla, to nemôže fungovať.
Presne! Mám odskúšaných x rukavíc (aj kadejaké poľovnícke / strelecké a pod.) a nakoniec som aj tak zakotvil pri dvojdielnych snowboardových. Vnútorné prstové sú z tenkého neoprénu, takže sa v nich dá komfortne ovládať foťák, mám v ruke cit a keď nefotím, tak mám na nich hrubé teplé palčáky ... tie mám pripnuté na šnúrkach okolo zápästí a stiahnutie je pol sekundy a môžem fotiť
 
filip.p3k
2021-12-27 08:24:30
príspevok od: rk.
Presne! Mám odskúšaných x rukavíc (aj kadejaké poľovnícke / strelecké a pod.) a nakoniec som aj tak zakotvil pri dvojdielnych snowboardových. Vnútorné prstové sú z tenkého neoprénu, takže sa v nich dá komfortne ovládať foťák, mám v ruke cit a keď nefotím, tak mám na nich hrubé teplé palčáky ... tie mám pripnuté na šnúrkach okolo zápästí a stiahnutie je pol sekundy a môžem fotiť
presne takéto dva modely má v predaji aj Vallerret. Jedny sa volajú Alta ( pod tie si môžeš dať hocijaké tenké rukavice) a druhé Skadi Zipp
https://photographygloves.com/collections/photography-glove/products/skadi-psp-photography-mitt

Práve tie som si pred 2 týždňami objednal, nestihol som ich ešte poriadne odskúšať, ale včera som fotil vonku pri -10 a bolo to v pohode. Tiež sa skladajú z 2 vrstiev ( vnútorné tenké merino rukavice a vonkajšok "palčaky") Ak by som ale žil na Slovensku asi by som zakotvil pri The Heat Company rukaviciach, tie vyzerajú že sú najpremakanejšie ( akurát nemajú v Nórsku oficiálnu distribúciu)
 
pirhi
2021-12-28 15:49:42
The heat company môžem vrelo odporučiť. Mám staršie heat 3 gloves, a na zamrznutom rosutci mi v nich bolo prijemne teplo. Tak isto nerobil problém ani výstup po retaziach. Pri novších verziách si viete na kombinovať rôzne vnútorné rukavice (syntetika / merino) a vonkajšie palčiaky. Jedinú nevýhodu vidím v cene
 
Porubo
2021-12-28 20:45:08
Ospravedlnujem sa, pozeral som fotky po internetoch a vyzera to tak ze textura je vsade rovnaka, teda naozaj ide o "dizajn" a nie "patinu". Aj ked velmi sa mi ten dizajn nepaci a nerozumiem mu, osobne bych radsej bral nejaky vzor alebo ornament alebo nechat to hladke, tak je to len kozmeticka drobnost. (Osobne bych to ako manazer neschvalil, uz len preto, aby neboli zbytocne nadbytocne reklamacie od zakaznikov co nepochopia ze je to "dizajn".)
Mne sa osobne osvedcilo nosit viacero rukavic (aj ked mozno nechodim az v takych mrazoch), nemusia byt technicky namakane ani prilis drahe. A pokial mozno roznych stupnov zateplenia: Jedny na prechod terenom viac zateplene a menej zateplene na fotenie (kvoli obratnosti). Hlavny problem co sa (vzdy alebo takmer vzdy) stretavam je to, ze rukavice navlhnu (Aj vznutra nejde len o vhlnutie zvonku pri padoch alebo splhani v tazsom terene). A preto nosievam vzdy aspon dva pary, a aj ked nahradne mozu byt "slabe a skladne" tak su aspon suche a pomozu aspon na zvysku vyletu: Vacsinou ako som spominal dva pary, hrubsie a tensie. (Miesto hrubsich mozu byt aj palcaky.)
To som sa v clanku nedocital ci autor nosi aj nejake rezervne rukavice, ked pisal ze je v nich teplo aj ked su mokre.
 
Porubo
2021-12-28 20:53:49
Este som sa chcel spytat, ci niekto pouziva "flip top gloves", neviem ako sa to nazve po slovensky: Prsto-palcaky take odklapacie (palcakova nadstavba sa odklapa smerom k hankam ruk). Mi to pride zaujimave riesenie, kedze vacsinou mraz citim prave na tych koncekoch a palcaky pri rovnakych materialoch by mali o nieco lepsie izolovat ako prstove.
 
landov
2021-12-28 21:17:19
príspevok od: Porubo
Este som sa chcel spytat, ci niekto pouziva "flip top gloves", neviem ako sa to nazve po slovensky: Prsto-palcaky take odklapacie (palcakova nadstavba sa odklapa smerom k hankam ruk). Mi to pride zaujimave riesenie, kedze vacsinou mraz citim prave na tych koncekoch a palcaky pri rovnakych materialoch by mali o nieco lepsie izolovat ako prstove.
Áno, Heat 2, vid môj post vyššie.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované