Hore

Samsung Gear 360

Konzumovať virtuálnu realitu nebolo nikdy tak jednoduché a dostupné, ako je tomu dnes. Kreatívnejšie je ale obsah vytvárať. Práve k tomu slúži 360° kamera od Samsungu.

Prvý dojem

Gear 360 vyzerá skôr ako rekvizita z sci-fi filmu alebo hry. Čistý funkcionalistický, pritom futuristický dizajn sa vydaril. Konečne mám pocit, že žijem v 21. storočí a čoskoro budem mať doma robota a pozriem sa aj do vesmíru.

Kamerka je robustná a pomerne ťažká, spracovanie je kvalitné. Toto nevyzerá ako hračka. Gear 360 prišiel zabalený vo valcovitom obale s priehľadnou vrchnou časťou, aby ste pekne videli, čo ste si kúpili. V podstavci bolo ukryté príslušenstvo.

V prvom rade je to batéria, aká sa používa v kompaktných fotoaparátoch. To ma potešilo, nie ste obmedzený jedinou vstavanou batériou. Pribalený je ďalej na mieru šitý stolný statívik, ktorý sa k zariadeniu dizajnovo hodí. Konce nožičiek majú protišmykovú úpravu. Statív je demontovateľný. Na fotoaparáte je klasický závit, takže ho môžete pripojiť k ľubovoľnému statívu a inému príslušenstvu. K statívu môžete pripojiť pútko na zápästie. Zariadenie sa nabíja cez štandardný mini USB konektor, kábel nájdete v balení, nie však nabíjačku. Počíta sa tu s tým, že použijete tú, ktorú máte k telefónu. Na koniec je tu pribalené aj veľmi kvalitné vrecko.

Ku kamerke som dostal aj 128GB kartu microSDXC Samsung UHS-I Class 10, vhodnú aj pre ukladanie 4K videa. Ku karte je aj adaptér SD. Na kartu poskytuje výrobca 10 ročnú záruku, je odolná proti vode, neštandardnej teplote, magnetickému poľu a aj röntgenovému žiareniu.

Už len nabiť batériu, vložiť kartu, spárovať s mobilom a môžeme sa pustiť do testovania.


Samsung Gear 360 s pripojeným mini statívom.


Nová vysokorýchlostná karta Samsung s kapacitou 128GB vystačí na celú dovolenku.

Špecifikácia

V tejto časti si prácu uľahčím a dám slovo Samsungu:

Kamera Samsung Gear 360 je vybavená duálnymi objektívmi s efektom rybieho oka, pričom oba majú 15-megapixelové snímače. Užívateľom tak umožňujú zachytiť 360° videá vo vysokom rozlíšení (3840x1920) a zároveň podporujú 30-megapixelové statické snímky. Možno tiež zhotovovať 180° širokouhlé videá a obrázky s použitím iba jednej strany objektívu. Kamera Gear 360 je pripravená na ktorúkoľvek dennú dobu. Objektív Bright Lens F2.0 zachytáva snímky vo vysokom rozlíšení aj za zhoršených svetelných podmienok, v ktorých môžu používatelia vytvárať aj plne panoramatické videá.


Pohľad spredu, po bokoch sú mikrofóny.


Dvierka priestoru pre pamäťovú kartu, batériu a pod nimi je ukrytý aj USB 2.0 konektor.


Dolným tlačidlom sa prístroj zapína a vypína, vrchné slúži pre nastavenie a spárovanie s chytrým telefónom. Uprostred je signalizačná diódka.


Pohľad na zadnú kameru.


Navrchu je malý stavový displej a tlačidlo Record.

Ľahký, kompaktný dizajn a guľatý tvar Samsung Gear 360 spĺňa podmienky na prenosnosť pri natáčaní na cestách i pri indoorových aktivitách. Vo výbave Gear 360 nechýba statív a je kompatibilný aj s širokým výberom doplnkov a stojanov na trhu.

Galaxy Experience

Samsung rozširuje aj ponuku hardvéru, softvéru a služieb. Vytvára tak zariadenia, ktoré zlepšujú spôsob pripojenia, zdieľania a užívania si života. Vďaka ničím nerušeným mobilným zážitkom posúva Samsung hranice súdobých technológií.

Ak sa Gear 360 synchronizuje so smartfónmi Samsung, môžu používatelia sledovať náhľad nahrávaného obsahu v reálnom čase. Kamera automaticky ponúkne natočený obsah používateľom na zobrazenie a uloženie v smartfóne alebo na zdieľanie priamo na sociálnych sieťach vrátane Google Street View. Skutočný 360° zážitok pri sledovaní vlastného obsahu si užívatelia vychutnajú s okuliarmi Samsung Gear VR. Všetky tieto funkcie budú dostupné prostredníctvom špecializovanej mobilnej aplikácie na stiahnutie z Galaxy Apps a Google Play. PC softvér potom ponúkne rozšírené možnosti úprav obsahu.

Samsung Gear 360 je kompatibilný s vybranými smartfónmi Samsung vrátane najnovších modelov Galaxy S7 a Galaxy S7 edge, Galaxy S6 edge+, Galaxy Note 5, Galaxy S6 edge a Galaxy S6.

Pre viac informácií navštívte www.samsungmobilepress.com.

Technické špecifikácie Samsung Gear 360

  • Kamera: 2x CMOS 15 Mpx, rybie oko
  • Zobrazovací procesor: DRIMe5s
  • Video: MP4 (H.265), duálny objektív: 3840x1920 (30 fps)
  • Fotografie: JPEG, Duálny objektív: 30 M (7776x3888)
  • Audio: kodek MP3/AAC/AAC+/eAAC+, formát MP3, M4A, AAC, OGG
  • Pamäť: karta microSD (až do 128 GB)
  • Displej: 0,5” (72 x 32) PMOLED
  • Režimy snímania: Video, Photo, Time Lapse Video, Looping Video
  • Režim kamery: Duálny/Single objektív
  • Nastavenia kamery: ostrosť, vyváženie bielej, HDR, EV, ISO limit, potlačenie šumu vetra
  • Certifikácia odolnosti proti prachu a vode: IP53
  • Služby Samsung: Aplikácia Samsung Gear 360, PC S/W (Gear 360 Action Director)
  • Konektivita: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz), WiFi Direct, BT v4.1, USB 2.0, NFC
  • Senzory: akcelerometer, gyroskop
  • Rozmery: 66,7 x 56,2 x 60 mm
  • Hmotnosť: 153 g (vrátane batérie)
  • Batéria: 1350 mAh Li-ion
     

Gear 360, tak ako takmer každé digitálne snímacie zariadenie, umožňuje fotografovať aj natáčať video. Pri tom využíva jednu alebo obidve kamery. Krátko si teraz vymenujeme možnosti snímania, viac sa im budem venovať neskôr.

Hlavnou funkciou zariadenia je snímať sférické (360°) fotografie a videá. Divák, ktorý ich sleduje, môže meniť uhol pohľadu a rozhliadať sa okolo, akoby bol na mieste snímania. Takéto zábery sú poskladané z dvoch záberov rybími okami.

Ak sa použije len jeden z objektívov, fotografie a videá sú “obyčajné”, bez možnosti interakcie. Okrem klasického videa je možné snímať aj video časozberné (Time Lapse), v 360° aj štandardnom formáte. Pre určité situácie môžete využiť cyklické nahrávanie. Video slučka slúži na zachytenie videa nastavenej dĺžky, pričom nahrávanie je trvalé a nový záznam premaže ten predchádzajúci.

Gear 360 v praxi


Sympatický stojanček po zložení slúži ako držiak.


Štandardný závitový statív umožňuje pripevniť Gear 360 k akémukoľvek statívu i inému príslušenstvu. Ja som použil vyšší ľahký statív. Myslím, že výbornú prácu odvedie aj Joby Gorillapod ministatív, ktorým sa dá pripevniť zariadenie na netradičné objekty (zábradlie, konár..).


Pod dvierkami s tesnením je priestor pre vymeniteľnú batériu a pamäťovú kartu. S jej vkladaním a vyberaním som sa riadne natrápil.

Aby som sa vyhol problémom, odskúšal som Gear 360 s telefónom Samsung Galaxy S6. Do neho som nainštaloval aplikáciu Gear 360. Vďaka dobre spravenej nápovede bolo spárovanie Gear 360 s telefónom bezproblémové. Odhaliť tajomstvá ovládacieho programu mi trvalo len chvíľu. Užívateľské rozhranie je navrhnuté dobre, dostatočne zrozumiteľne a logicky. Obával som sa, že kým vôbec urobím prvý záber, strávim pár desiatok minút nastavovaním. Všetko však išlo ako po masle.


Aplikácia Samsung Gear 360. Ovládanie je jednoduché a zvládnete ju aj bez návodu.


Výber režimu snímania, ak prístroj ovládate cez telefón.


Ovládanie sa príliš nelíši od ovládania bežného fotoaparátu v telefóne.

Gear 360, ak ho primárne používate ako 360° kameru, sa dá používať bez mobilu. Pri jeho globálnom zábere nepotrebujete nutne vidieť, kam je zamierený, zaberá všetko. Na prepínanie režimov stačí maličký stavový displej. Na zariadení je nastavená 2 sekundová samospúšť, aby ste na fotografiách a videu nemali ruku stláčajúcu spúšť.

Slušná je výdrž batérie. Bez problémov som s jednou batériou, pomerne intenzívne pracoval vyše 6 hodín a stále mala dostatočnú kapacitu. Najviac energie ujedá prenášanie nasnímaných záberov do mobilu. Dobrou správou je, že Gear 360 dokáže komunikovať aj počas nabíjania.

Editácia a zdieľanie

Aj keď sa nasnímané zábery dajú stiahnuť priamo z karty, nie je to správny postup. Kvôli špecifickému formátu je potrebné ich preniesť do telefónu, ktorý ich prekonvertuje. Priamo v aplikácii Samsung Gear 360 môžete videá orezať. Fotografie i videá potom môžete zdieľať na Facebooku, Google+, YouTube, cez Messenger alebo na Cloude (Dropbox, Google Drive…).

Vzhľadom na špecifický formát 360° sférických fotografií a videí, nie je ich editácia v počítači až taká jednoduchá. Ak máte počítač s operačným systémom Windows, môžete si nainštalovať program ActionDirector, špeciálnu verziu programu od CyberLinku. Pre Mac OS tento program neexistuje. Na internete nájdete návody, ako video upraviť napr. v Adobe Premiere CC, alebo Final Cut. To sú však drahé programy. Základný orez a spojenie klipov ide aj v Quick Time Playeri. Fotografie upravíte v akomkoľvek editore, sú to obyčajné JPG-y. 360° sférické panorámy majú rozlíšenie 7200x3600 bodov.

Ak chcete aby si vaše 360°-ky užili aj iní, je najjednoduchšie ich nahrať na Facebook. Ten už niekoľko týždňov tento formát podporuje. Súbory pridáte rovnako ako bežné fotografie a videá. Po nahratí sa na nich zobrazí ikonka, že ide o sférický formát. Viac o publikovaní 360° fotografií a videa sa dozviete tu.

Komplikovanejšie je, ak chcete videá nahrať na YouTube tak, aby boli zobrazované ako sférické. Návod ako na to nájdete tu. Nie je to nič ťažké. Stiahnete si aplikáciu, ktorá do videa pridá metadata. Video v aplikácii otvoríte, zaškrtnete druh videa (v našom prípade 360° sférické) a uložíte. Potom už len video nahráte na YouTube.

Kvalita

Gear 360 je amatérske zariadenie, ktorého výstup bude prezeraný najčastejšie priamo v mobile alebo na internete. Kvalita výstupu zodpovedá použitej technológii a je porovnateľná s kvalitným fotomobilom. U 360° záberov je samozrejme viac či menej vidieť, kde sú zábery spájané.

Kamery dobre zvládajú expozíciu u vysokokontrastných scén. A to je takmer každá, pri tak širokouhlom zábere. V interiéroch počítajte s viditeľným šumom. Občas sa nevyhnete odleskom na objektívoch, veľké rybie oči sú na ne náchylné. Tieniť sa tu bohužiaľ nedá. Pozor si treba dávať na nečistoty, priložená handrička príde vhod. Vlastne pred každým použitím by ste mali prečistiť optiku. Dá sa to aj priamo vo vrecku, ktoré je zvnútra ako čistiaca handrička.

Fotografie

Vyššie som spomínal, že sférické fotografie majú rozlíšenie 7200x3600 bodov. Zdá sa to veľa, ale treba si uvedomiť, že fotografia nie je obdĺžniková, ale premieta sa na guľu. Ak použijete len jeden z objektívov, nafotíte obyčajné superširokouhlé fotografie v rozlíšení 3072x1728 bodov.

Pri fotografovaní môžete využiť režim HDR, ktorý zväčší dynamický rozsah. Odporúčam.


“Obyčajný” širokouhlý záber jedným objektívom.


Takto vyzerá nespracovaná sférická fotografie. Dva zábery rybím okom. Pred prezeraním sa musí fotografia previesť na formát, ktorému bude rozumieť softvér pre prehrávanie.


V takomto formáte dokáže fotografiu prehrať napr. Facebook.


A takto si fotografiu môžete konečne pozrieť.

Video

Rovnako ako u fotografie, aj u videa sa môžete rozhodnúť, či využijete obidve kamery (360° sférické video), alebo len jednu (štandardné video).

Sférické video môže mať rozlíšenie 3840x1920, 2880x1440, 2560x1280 bodov. Štandardné video môže mať rozlíšenie 2560x1440, 1920x1080 (60 fps/30 fps) alebo ešte menej.

Na videá s 4K rozlíšením sme zvyknutí z najnovších akčných kamier. Môže sa zdať, že video z Gear 360 bude na tom rovnako dobre. Nie je tomu tak. Musíme si uvedomiť, že pri prezeraní vidíme len menšiu časť/výrez z nasnímaného obrazu.

Štandardné video z jednej kamery.

Plusy a mínusy

+ 360° záber
+ kvalita spracovania
+ jednoduchosť používania
+ vymeniteľná batéria
+ slot pre pamäťovú kartu
+ výdrž batérie
+ ľahké zdieľanie na Facebooku

- kompatibilita obmedzená na Samsung Galaxy S6, S7 a Note 5
- chýba softvér pre Mac OS
- obťažná manipulácia s kartou
- vyšší šum za horších svetelných podmienok

Využitie

Virtuálna realita je v posledných mesiacoch témou číslo jedna. Niet výrobcu, ktorý by neponúkol svoje riešenie. VR však nie je žiadnou novinku. Výrobcovia s ním koketovali už dávno. Pamätám sa, ako som bol ešte v minulom tisícročí na Invexe, kde som si vyskúšal virtuálnu realitu s okuliarmi pripojenými k počítaču. Vtedy bola VR v plienkach. Zariadenia boli drahé, počítače pomalé, displeje s malým rozlíšením. Veľmi rýchlo sa na ňu zabudlo a nejaké náznaky oživenia sa objavili len občas.

Je teraz ten správny čas priviesť virtuálnu realitu opäť k životu? Áno, ten čas dozrel. Zariadenia pre ňu sú dostupné. Veď stačí aj obyčajný chytrý telefón a papierové okuliare (Google Cardboard) a môžete sa ponoriť do virtuálneho sveta. Na čom by mohla snaha o presadenie VR stroskotať? Na nedostatku obsahu. Ten bol príčinou konca 3D televízorov. Ešte nedávno nám ich výrobcovia ponúkali, že 3D je budúcnosť. Dnes ich už len ťažko nájdete v ich ponuke. Nestane sa to isté zariadeniam pre VR? Nie ak bude pre ne dostatok obsahu. A práve preto je tu Samsung Gear 360. Jeho úlohou je urobiť zaznamenanie VR ľahkým tak, že ho zvládne prakticky ktokoľvek, kto dokáže ovládať fotoaparát na telefóne. Pretože jeho obsluha sa príliš nelíši.

Samsung ponúka ucelené riešenie. VR obsah môžete vytvárať kamerou Gear 360 alebo aj chytrým telefónom. Vytvorený obsah si môžete pozerať aj na zariadeniach bez podpory VR, napr. v počítači na bežnom monitore, na displeji telefónu alebo tabletu. A keď vložíte mobil do okuliarov pre VR, zrazu z neho máte špecializované zariadenie a pritom vás to ani veľa nestojí. Samsung ponúka na mieru šité okuliare Gear, ale využitie obsahu je univerzálne.

Nemyslel som si, že sa k testovaniu Gear 360 dostanem, nie je to klasický fotoaparát. A vlastne ma až tak ani nezaujímal. Nie som užívateľ GoPro, nefotím selfie. Kamerka ma však príjemne prekvapila, najprv kvalitou spracovania a potom ľahkou použiteľnosťou. Je to plne funkčné zariadenie, bez zbytočných detských chorôb hardvéru i softvéru. A to sme len na začiatku. Zatiaľ len zisťujeme, na čo všetko sa virtuálna realita a takéto zariadenia dajú použiť.


Kompletná sada pre VR z dielne Samsungu.

Sférické panorámy

Sférické panorámy sa často používajú na prezentáciu interiérov a exteriérov.

Donedávna nebolo vytvorenie sférickej panorámy jednoduché. Dnes to ide ľahko. Sférické panorámy sa dajú nafotiť telefónom, stačí mať vhodnú aplikáciu, napr. Google Camera. Sprievodca vám ukazuje, kam máte objektív zamieriť. Nafotíte desiatky záberov, z ktorých sa vytvorí sférická panoráma. Výsledok však nemusí byť vždy dobrý a navyše je to veľmi pracné. Gear 360 to zvládne na 1 klik.

Obrazová kvalita výstupu z Gear 360 sa nemôže porovnávať so sférickou panorámou vytvorenou profesionálnym fotoaparátom. Fotenie profesionálnych panorám je však nákladné a obťažné. Gear 360 umožňuje snímať sférické panorámy komukoľvek, bez nutnosti sa niečo učiť.

Sférické panorámy si často nechávajú urobiť rôzne ubytovacie a rekreačné zariadenia, ako súčasť virtuálnej prehliadky. Nie vždy je nutné mať panorámu profesionálnej kvality. Gear 360 nájde uplatnenie napríklad v realitných kanceláriách, ktoré môžu 360° panorámy použiť v internetových katalógoch.

Okrem fotografií môžu samozrejme využiť aj video.

Sférické fotografie a videá sú praktickou formou prezentovania interiérov.

Selfie

Selfie sa teší obrovskej popularite. S Gear 360 môžete robiť veľmi ľahko. Pokiaľ využijete len jednu kameru, môžete snímať superširokouhlé selfie, bez nutnosti používať selfie tyč. Obraz však bude deformovaný objektívom typu rybie oko. Zaujímavejšie, či skôr atraktívnejšie, sú 360° selfie. Divák vďaka 360° záberu dobre uvidí nielen vás, ale aj celé vaše okolie. Prenesiete ho na miesto, kde ste boli.

Pred pár týždňami pribudla na Facebooku podpora sférických fotografií a videa. To je veľmi významný krok k plnohodnotnému využitiu zariadení pre ich snímanie. Tým, čo majú selfie v obľube príde možnosť obzerať sa po okolí ako zatraktívnenie tohto žánru a jeho rozšírenie novým smerom.

Náhrada akčnej kamery

Gear 360 je čiastočne aj náhrada populárnych akčných kamier typu GoPro. Tie predčí možnosťou 360° obrazového záznamu.  Ak použijete len jednu kameru a Full HD rozlíšenie s frekvenciou 60p, môžete robiť aj spomalovačky.

Zariadenie je odolné proti prachu a vode, vďaka čomu je použiteľné aj pri outdoorových aktivitách. Pozor nie je nárazuvzdorné a ani sa s ním nedá potápať.

Time Lapse

Zabudovaná je obľúbená funkcia časozberného videa. Aj tu máte možnosť použiť jednu alebo dve kamery. Samotný charakter zariadenia priam nabáda na snímanie hyperlapse, čo je vlastne len podžáner time lapse, pri ktorom sa s kamerou pohybujete. Štandardne je nastavené snímanie každú 1/2 sekundu. To znamená spomalenie približne na 1/12. Z 12-tich minút nahrávania budete mať 1 minútové, stráviteľnejšie, video.


Hyperlapse video zo zadnej kamery.


Timelapse 360° video z obidvoch kamier.

Záver

Gear 360 je plne funkčné, odladené zariadenie, ktorého obsluha vám nebude robiť problémy. S mobilom sa prepája pohotovo, bez komplikácií. Tu býva u iných zariadení kameň úrazu.

Gear 360 je na mieru šitý novším mobilom Samsung. I keď súbory z karty môžete spracovať aj inde, plný komfort si užijete zatiaľ len so Samsung zariadeniami. Zatiaľ je obmedzená kompatibilita najväčším mínusom tohto zariadenia. Nič však nebráni tomu, aby sa objavili aplikácie s podporou zariadení iných značiek. Musí len Samsung chcieť. Čoraz populárnejší Ricoh Theta s univerzálnosťou problém nemá.

Pri strihaní videa v počítači majú smolu majitelia počítačov Apple, pre ktoré zatiaľ nie je softvér ActionDirector a musia hľadať alternatívne riešenie.

Ak uvážime, že zábery z tohto Samsungu Gear 360 sú primárne určené najmä na publikovanie na sociálnych sieťach a prezeranie na mobile, zariadenie spĺňa svoj účel na jedničku. Rozširuje paletu  obrazových spôsobov vyjadrenia a pripája sa k obľúbeným selfie fotografiám a videám z akčných kamier. Ak sa radi prezentujete na Facebooku (selfíčkami a videami), určite zvážte kúpu Gear 360. Nie je to zariadenie, ktoré po pár vyskúšaniach skončí v šuplíku. A hlavne, nepotrebujete k nemu príšernú selfie tyčku!

Žiarivú budúcnosť predpovedám Gearu 360 a podobným zariadeniam v sektore predaja a prenájmu realít.

Čas VR prichádza a postupne sa budú objavovať stránky pre zdieľanie a aplikácie pre spracovanie. Zatiaľ sme len na začiatku, ale už je všetko dostatočne funkčné. Nič nebráni tomu, aby ste s VR nezačali pracovať.

Galéria

Sférické fotografie, ktoré sú v tejto galérii, sú publikované Facebooku, videá na You Tube. Zatiaľ je to jedna z mála možností, ako ich dostať, pomocou html kódu, na vlastné webové stránky. FaceBook 360° panorámy podporuje, zatiaľ ale neumožňuje vytváranie albumov.

Fotografie













Video











Odporúčané stránky

http://www.samsung.com/cz/consumer/mobile-devices/wearables/gear/SM-C200NZWAXEZ
http://www.samsung.com/global/galaxy/gear-360/how-to/
http://www.samsung.com/us/explore/gear-360/?cid=van-ce-cma-0416-10000054
https://samsungvr.com/
https://news.samsung.com/global/video-transforming-how-we-share-memories-with-gear-360
https://news.samsung.com/global/infographic-transforming-the-mundane-into-the-extraordinary-with-the-samsung-gear-360

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
acton
2016-07-18 08:19:19
na tychto mini kamerach pisu 15 Mp rozlisenie ale nikdy ta kamera taku fotografiu nespravi... gopro pise 12 Mp a skutocne foto ktore mozno s gopro spravit ma max. 5 Mp... canon pise 21 Mp a v skutocnosti taku fotografiu aj spravi,
je to dobra hracka na dovolenku ale ako sa pise v clanku a je aj vidno, kvalita je velice biedna... na gopro sa vobec nechyta...
 
matpi
2016-07-20 12:47:55
tak toto je este vacsia blbost ako selfie tycka
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované