Hore

Nové brašne Lowepro ProTactic SH

Reporter je mŕtvy, nech žije ProTactic SH. Jednou z tohtoročných jesenných noviniek je trojica brašní, dopĺňajúcich rad ProTactic, v ktorom už nejaký čas nájdete populárne batohy.

Ako fotograf som vyrastal popri všetkých generáciách brašien Stealth Reporter AW. Ako rástla moja výbava, menil som brašny za väčšie a väčšie. To, že sú moje najobľúbenejšie svedčí aj to, že som ich mal dohromady 5, model 300 AW je aktuálne mojou najpoužívanejšou brašnou. Nie je to tak dávno, čo som sa dozvedel, že Lowepro s radom Reporter končí. Ešte stále sa dajú kúpiť posledné kusy, tak ak sa vám niektorý z modelov páči, neváhajte s kúpou. Dnes tu už máme nástupcov, ktorý dopĺňajú sériu ProTactic, z ktorej sa v krátkom čase spopularizovali šikovné batohy. Jeden používam aj ja.

Rad brašien ProTactic SH (shoulder - rameno) tvoria tri modely: najmenší SH 120 AW, prostredný SH 180 AW a najväčší SH 200 AW. Do redakcie nám prišiel na odskúšanie prostredný model.

Základná koncepcia Reporterov zostáva zachovaná. ProTactic SH sú v prvom rade reportérske brašny pre každodenné využitie v teréne. Konštrukcia je však úplne nová, vychádza z radu batohov ProTactic BP, na ktorých dizajn odkazujú pútka pre upevnenie príslušenstva.

ProTactics sú hranatejšie a plochejšie, stratili oproti Reporterom niečo z elegancie, ale táto zmena je podriadená vylepšenej funkčnosti. Začnem z vnútra. Vyberateľná vložka je robustnejšia z lepšieho materiálu. Prepážky MaxFit sú ľahko nastaviteľné. Konečne tu máme priestor pre notebook, ktorý mi tak u Reporterov chýbal. Predné vrecko pre príslušenstvo už nie je delené, vďaka čomu sa doň zmestí aj väčší tablet, zapisovací blok, mapa a pod. Zostala zachovaná koncepcia ľahkého veka s jedným zámkom a diskrétnym prístupom k technike. Vrch je však spevnený a z vnútornej strany sa na ňom nachádza priestor pre pamäťové karty. Zachované zostalo sekundárne uzatváranie zipsom. Spevnený je aj spodok brašien. V zadnej časti sa nachádza kapsa a pod ňou je ukrytá pláštenka do dažďa, tak charakteristická pre produkty Lowepro.

Reportery vždy umožňovali po stranách pripevniť brašničky, držiak fľaše, puzdra na objektívy, filtre, blesky atď. Tento systém bol vylepšený a brašne ProTactic SH sú vybavené pútkami pre príslušenstvo SlipLock. Okrem bočníc sú pútka aj na prednej časti brašien. Pre mňa cenným vylepšením je práve systém SlipLock, ktorý umožňuje prichytenie statívu alebo dáždnika. Odpojiteľný popruh s kvalitnými kovovými karabínkami je komfortne polstrovaný. Brašny sú vybavené aj rukoväťou. V cene je aj puzdro pre príslušenstvo a pripájacie popruhy.


ProTactic SH dostali hranaté tvary so spevneným vrchom i spodkom.

 
V prednej časti je veľká kapsa pre príslušenstvo.

 
Vnútorný priestor je vyberateľný, s ľahko nastaviteľnými priečkami.


Po vzore Stealth Reporterov zostal zachovaný rýchly prístup, bez nutnosti úplného otvorenia.

 
Pláštenka do dažďa je štandardnou výbavou u väčšiny brašien Lowepro.

 
Veľkú plochú kapsu nájdete aj na zadnej časti.


Vďaka systému SlipLock k brašni pripevníte i statív…

 
…alebo ju zafixujete na rukoväť rollera.

 
Po stranách a na prednú časť môžete upevniť rozširujúce puzdra.

ProTactic SH 120 AW

Najmenšia brašna je určená pre čoraz populárnejšie a rozšírenejšie bezzrkadlovky. Pojme bezzrkadlovku s nasadeným objektívom  a 1-2 objektívy, prípadne blesk. Vzhľadom na rozmery nemá priestor pre notebook. 8” tablet sa však do nej zmestí.

Vnútorné rozmery: 23 x 11 x 18 cm
Vonkajšie rozmery: 27.7 x 14.7 x 20 cm
Hmotnosť: 0.8 kg

http://store.lowepro.com/protactic-sh-120-aw

ProTactic SH 180 AW

Prostredný model je určený pre bezzrkadlovky a amatérske zrkadlovky bez gripu. Vyššia konštrukcia dovoľuje prenášať aj dlhšie teleobjektívy. Priestor je dimenzovaný pre fotoaparát s nasadeným objektívom a ďalšie 2 objektívy, alebo objektív + blesk. Vpredu je priestor pre tablet do uhlopriečky 10”.

Vnútorné rozmery: 30 x 16.5 x 26.2 cm
Vonkajšie rozmery: 34.9 x 21.5 x 28 cm
Priestor pre tablet: 28.5 x 2 x 16 cm
Hmotnosť: 1.3 kg

http://store.lowepro.com/protactic-sh-180-aw

Stredný model sme si odskúšali v redakcii. Veľkosťou je priam ideálny pre moju každodennú základnú výbavu Olympus OM-D E-M5 Mark II s malým gripom (zmestil by sa aj s kompletným batériovým), objektívmi 12-40/2,8 PRO, 40-150/2,8 PRO a 75/1,8 MSC. Priestor zostal aj pre nabíjačku a telekonvertor. V prednej kapse sa usídlili filtre, čistiaca súprava a 8” tablet.


ProTactic SH 200 AW

Najväčší model je určený pre profesionálnu zrkadlovku, ale bez gripu. Priestor je dimenzovaný pre zrkadlovku s nasadeným objektívom a 2-3 objektívy, prípadne blesk. Väčšie rozmery na výšku dovoľujú prenášať aj profesionálny telezoom typu 70-200/2,8 a pod. Ako jediný má priestor pre notebook/ultrabook do veľkosti 13” i priestor pre tablet do uhlopriečky 10”.

Vnútorné rozmery: 36 x 13.5 x 27 cm
Vonkajšie rozmery: 37.8 x 20 x 31 cm
Hmotnosť: 1.7 kg

http://store.lowepro.com/protactic-sh-200-aw

Záver

ProTactics SH nahradzujú rad Reporter len čiastočne. Sú to najbližšie zo súčasnej ponuky a v niečom i lepšie, ale Reportery by si zaslúžili žiť naďalej už len preto, že v nich môžete mať techniku v dvoch radoch. Nový rad reaguje na potrebu menších brašien. Ak má však nahrádzať rad Reporter, mal by ponuku doplniť ešte aspoň jeden model pre viac ako 3 objektívy a zrkadlovku s gripom.

Skončíme s porovnávaním a pozrime sa na nový rad brašien nezaujato. Koncepcia je veľmi dobrá, rovnako aj spracovanie. Prednosť dostala praktickosť pred dizajnovými úletmi. Nenápadnosť tu nie je na škodu, práve naopak. Ak hľadáte robustnú klasickú brašnu, ktorá vydrží dlhoročne intenzívne používanie, môžem vám brašny ProTactic SH odporučiť.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
smarek
2015-11-03 09:41:00
Lowepro Stealth Reporter D400 AW pouzivam uz roky. Mal som predposledny model a teraz mam poslednu verziu a som velmi spokojny. Tato brasna vyzera velmi dobre ale D400 nenahradi to je fakt. Rada Lowepro Stealth Reporter nema teda adekvatnu nahradu, co je skoda
 
fatality
2015-11-03 14:52:16
príspevok od: smarek
Lowepro Stealth Reporter D400 AW pouzivam uz roky. Mal som predposledny model a teraz mam poslednu verziu a som velmi spokojny. Tato brasna vyzera velmi dobre ale D400 nenahradi to je fakt. Rada Lowepro Stealth Reporter nema teda adekvatnu nahradu, co je skoda
D400ka by sa veru zisla..Nikon.. ..
 
landov
2015-11-03 15:37:11
Nevedel som co je poriadna brasna, kym som nekupil Lowepro Pro Messenger (mam verziu 160).
 
seifi
2015-11-03 16:53:53
s tou rúčkou mi to príde ako dámska kabelka; ja som si zvykol na Kalahari Kapako K-31; vojde FF, 24/70 a 70/200;
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované