Hore

Think Tank Retrospective 7 V2.0

Brašne typu messenger sú dnes najobľúbenejšie, svoj podiel na tom majú aj čoraz populárnejšie bezzrkadlovky.

Jednou z firiem, ktorú sme ešte pred pár rokmi nepoznali a dnes patrí medzi obľúbených výrobcov, je Think Tank Photo. K celosvetovej popularite jej stačil jediný rad brašní Retrospective. Retro messengery si rýchlo získali množstvo spokojných užívateľov. Dá sa povedať, že u tohto typu brašní sú sympatie fotografov rozdelené hlavne medzi Think Tank a Peak Design. Think Tank ponúka retro dizajn, Peak Design naopak dizajn moderný, takmer futuristický.


Obľúbený rad brašní Retrospective sa v minulom roku dočkal faceliftingu, ktorý prináša niekoľko vylepšení. Na prvý pohľad sa brašne druhej generácie príliš nelíšia od predchodcov. Jasným poznávacím znamením druhej generácie je dvojica otvorov na veku brašne.

Think Tank Retrospective 7 V2.0 je brašna klasického, nenápadného, elegantného a nadčasového dizajnu. Vyzerá skôr ako bežná taška a tak nepúta pozornosť zlodejov. Konštrukcia je čisto funkčná, žiaden z prvkov nepadol za obeť dizajnu.

Brašien typu messenger mám niekoľko, Peak Design, Olympus, Manfrotto, Gariz. Ani jedna však presne nevyhovuje mojim potrebám. Jedna je príliš veľká, ďalšia je priúzka, v inej je zle riešené vnútro… Po Think Tanku som poškuľoval už dlhšie, pretože dizajn sa mi vždy páčil. Ale až teraz sa mi ustálila fotografická zostava, pretože som postupne prechádzal z DSLR na CSC. Rad Retrospective V2.0 ponúka 5 modelov v dvoch farbách, je to menej ako u prvej generácie, ale stále dostatok, aby ste si vedeli vybrať ideálnu veľkosť. Druhá generácia sa nedávno začala predávať aj u nás a tak som si napokon kúpil model 7.


Vľavo Retrospective V2.0, vpravo prvá generácia.

Brašny Retrospective V2.0 patria k tým, ktoré sú zvnútra väčšie, ako vyzerajú zvonku. Vyrobené sú z hrubého plátna, ktoré sa tvarovo prispôsobuje vloženej technike. Oproti prvej generácii je druhá o niečo ľahšia, pribudlo zakrytie vnútorného priestoru zatvárateľné zipsom, prepracované boli tlmiče hluku, o ktorých si ešte podrobnejšie povieme. Výrazným vylepšením je oddelený priestor pre notebook.

Brašna je vyrobená zo 100% bavlnenej tkaniny, ošetrenej vodeodpudivým povlakom. Zipsy sú typu YKK® RC (odolné proti oderu). Kovové doplnky sú z mosadze. Popruh je z trojvrstvového nylonu. Popruh má protišmykové pásiky z polyuretánu. Vo vnútri je použitý nylon 210D, polyesterová 300D dvojfarebná keprová výstelka a polyuretánová podšívka z velexu. Oddeľovače majú zabudované dosky z polyetylénu.

Popis brašny začnem zvonku. Hornú a prednú časť prekrýva veľký kus plátna, naspodku spevneného z dvomi, kovom lemovanými, kruhovými otvormi, ktoré majú skôr dekoratívny účel, akoby boli funkčné. Na jednej strane je kapsa pre fľašku alebo objektív, ak ju nepoužívate je šikovne stiahnutá popruhom s mosadznou sponou. Zozadu je pás pre upevnenie na trolej rollera a väčšia plochá kapsa, do ktorej si môžete odložiť napr. návod, alebo mapu. Hore je rukoväť z užšieho nylonového pásu, obšitá hrubou tkaninou, z ktorej je celá brašna. Nastaviteľný popruh je z trojvrstvového nylonu, kovové prvky sú z mosadze. Posuvné polstrovanie je z vnútornej strany vybavené protišmykovými pásikmi. Polstrovanie drží spoľahlivo a nezošmykáva sa z ramena.


Retrospective 7 V2.0 je stredne veľká brašna typu messenger.


Zabudovaná kapsa pre fľašu alebo dočasné odloženie objektívu.


Vzadu je vrecko pre návod, mapu, sprievodcu a pod.


Brašna je pripravená na upevnenie na trolej kufra na kolieskach.


Rukoväť s nastaviteľnou dĺžkou.


Detail protišmykovej úpravy polstrovania ramenného popruhu.

Vychytávky, pre ktoré túto brašnu fotografi milujú, nájdete vo vnútri. Messenger by mal byť pohotový, aby ste mohli rýchlo manipulovať s technikou. Vtedy sa vám hodí, ak nič nemusíte rozopínať, len zdvihnete prekryt. Tak tomu u Retrospective V2.0 je. Ak potrebujete bezpečnejšie zatváranie, môžete použiť veľké suché zipsy. Zvuk otvárania nikto neprepočuje. Môže byť ale rušivý. Preto je možné suché zipsy prekryť tlmičmi hluku (silencery). Tie sú oproti prvej generácii vylepšené. Hlavný vnútorný priestor sa naviac dá, kvôli bezpečnosti, zatvoriť na zips. Vnútorné veko môže byť pripnuté k vonkajšiemu pomocou suchého zipsu. Ak ho vôbec nepoužívate, môžete ho do vrchného veka ukryť.


Vnútro môžete bezpečne uzatvoriť zipsom.


Pravý suchý zips je prekrytý tlmičom hluku.

V prednej časti je rozmerná kapsa, ktorú môžete čiastočne uzatvoriť pomocou suchého zipsu, ten už ale silencer nemá. Vo vnútri kapsy sú priehradky pre drobnosti, kapsa so zipsom a nájdete tu schovanú pláštenku do dažďa.

Hlavný vnútorný priestor je členený nastaviteľnými prepážkami. Väčšine postačí rozdelenie dvomi prepážkami, ale pribalená je ešte jedna väčšia a tri menšie. Ďalej je tu kapsa pre notebook a ďalšia pre tablet. Notebook a tablet chránia proti vypadnutiu záklopky so suchým zipsom, trochu nešťastne sa zapínajú na vnútro priestoru pre fototechniku, takže pri manipulácii trochu vadí fotoaparát. Zatváranie ale používať nemusíte.


Pohľad na rozmernú prednú kapsu.


Druhá generácia priniesla priestor pre notebook.


Vnútro môžete rozčleniť tromi veľkými a tromi menšími nastaviteľnými prepážkami.


Do brašny sa zmestí aj väčšia plnoformátová bezzrkadlovka.

Model Retrospective 7 V2.0, pre ktorý som sa rozhodol ja, je druhým najmenším, ale nie je malý. Nie je ale ani tak veľký, aby ste ho nemohli denne nosiť. Brašnu som si kúpil predovšetkým kvôli bezzrkadlovkám, ale otestoval som ju aj s Nikonom D800E. Zmestí sa do nej pohodlne s nasadeným objektívom, ale bez gripu. K tomu môžete pridať aj 70-200/2,8 a menší objektív alebo blesk. Veľkosť je ideálna pre môj Olympus OM-D E-M1 Mark II aj s gripom a nasadeným objektívom. K tomu môžete pridať dva väčšie objektívy. Veľkosť vnútorného priestoru a jeho členení poteší tých, čo fotia dvomi bezzrkadlovkami naraz. Mne sa do brašny zmestia až tri fotoaparáty OM-D a PEN a ani sa netlačia. To sa mi zíde, keď si budem brať naviac aj infrafotoaparát.

Aj keď častejšie budem v brašni nosiť 10" iPad, som rád, že sa do nej zmestí aj 13" notebook, môj Macbook Air 11" budem mať miesta dostatok.

Paramtre

Vonkajšie rozmery (š-v-h): 34,3 x 24,1 x 17,8 cm
Vnútorne rozmery (š-v-h): 31,8 x 22,4 x 12,7 cm
Rozmery kapsy pre notebook (š-v-h): 31 x 22 x 2.5 cm
Kapacita brašne: DSLR/CSC + 3 objektívy, blesk, 10" tablet, 13" notebook, fotopríslušenstvo, osobné veci
Hmotnosť brašne: 1,2 kg
Vonkajší materiál: 100% bavlna s DWR úpravou, Nylonová tkanina, YKK zipsy
Vnútorný materiál, výstelka: Nylon 210D, Nylon 210T, polyester 300D
Materiál popruhu: PPH popruhová látka
Farba: píniovo zelená, čierna


Brašne radu Retrospective V2.0 môžete mať v čiernej alebo píniovo zelenej farbe.

https://www.thinktankphoto.com/collections/retrospective-series

https://www.thinktankphoto.com/collections/retrospective-series/products/retrospective-7-v2-0

Záver

Brašny Think Tank Retrospective V2.0 nielen dobre vyzerajú, ale sú aj veľmi praktické. Takto dobre navrhnutých brašien nie je veľa. Ich užívanie spríjemňujú šikovné vychytávky. Po tejto stránke mi pripomínajú legendárne brašny Lowepro Stealth Reporter, ktoré sa bohužiaľ už nevyrábajú. Ak mi niečo na Retrospective 7 V2.0 chýba, tak je to možnosť pripevniť menší statív.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
JanM
2019-09-30 10:04:58
Uz dobru chvilu pouzivam Retrospective 6 z prvej generacie. Vyzera, ze druha generacia je este premyslenejsia. Vrele odporucam.
 
IO-NR
2019-09-30 16:26:50
Aj ja mám prvú generáciu (6 a 40), táto nová je lepšie vymyslená, no kvôli dizajnu by som si aj tak zvolil to čo už mám doma.
Tieto nové verzie mi dizajnom nejako nepasujú,...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia