Hore

Canon EOS R5

Nie je to tak dávno, čo som otestoval Canon EOS R6, stredný model s výkonom profesionála. Bolo to veľmi milé prekvapenie. Teraz mám v rukách vlajkovú loď radu R a je predpoklad, že budem ešte nadšenejší.

Canon EOS R bol prvou plnoformátovou zrkadlovkou Canon. Jeho predstavenie bolo tak trochu sklamaním. Fotoaparát využíval starší hardvér zo zrkadloviek a konštruktéri naviac experimentovali s ovládaním. Chýbalo veľa vychytávok, ako 4K video využívajúce celý snímač, či IBIS stabilizácia obrazu. Nič, čo by šokovalo a malo pritiahnuť k novému systému masy užívateľov. To sa paradoxne podarilo objektívom, ktoré Canon predstavuje jeden za druhým, vo vražednom tempe. Každý čakal na druhú generáciu, či konštruktéri vypočujú fotografov a predstavia konečne fotoaparát s WOW efektom. Canon EOS R6, ktorý som testoval o pár týždňov skôr naznačil, že veru áno.

Parametre, výbava a špecifikácia

Konštrukcia tela

Canon EOS R6 nie je náhradou, i keď možno aj áno, modelu EOS R. Je to vyšší model, podľa označenia ekvivalent zrkadlovkového radu EOS 5D. Hardvér fotoaparátu je kompletne nový, žiadne recyklovanie. Ako správny profesionálny model je vyrobený z horčíka a kompletne utesnený pred prachom a vodou. Temperovaním predného panelu je vylepšená tuhosť tela. Horčíková zliatina chráni elektroniku pred elektromagnetickým žiarením a teplom.


Telo z horčíkovej zliatiny.


Schéma utesnenia.

Snímač a procesor

45 Mpx CMOS snímač vyvinutý Canonom je úplne nový, EOS R5 je prvou bezzrkadlovkou s obrazovým procesorom DIGIC X. Snímač je vybavený 5-osou IBIS stabilizáciou obrazu s účinnosťou až 8EV v kombinácii s vybranými objektívmi. Rozšírený rozsah citlivosti je ISO 50 (L) a až 102400 (H).

Fotoaparát umožňuje snímať do formátov RAW (CR3), Dual Pixel RAW, HEIF a JPG.


Konečne žiadne recyklovanie. Snímač i procesor sú nové.

Uzávierka

Uzávierka fotoaparátu je navrhnutá na 500 000 cyklov. Zvláda až 12 obr./s. Pri prepnutí do režimu tichej el. uzávierky je max. frekvencia až 20 obr./s.


20 obr./s. je na fotoaparát s 45 Mpx veľmi slušný parameter.


Prehľad rýchlosti sériových záberov pri rôznych nastaveniach.

Automatické zaostrovanie

Automatické zaostrovanie využíva technológiu Dual Pixel CMOS AF s 1053 zónami. Zaostrovanie ľudí a zvierat zjednodušuje Face a Eye detection. Canon uvádza, že fotoaparát detekuje psov, mačky a vtáky, ale z mojej skúsenosti v ZOO (s Canon EOS R6), vie detekovať oveľa viac druhov. Fotoaparát vie sledovať aj objekty a využíva technológie hlbokého učenia. Ak mu ukážete, na čo má zaostrovať, toho sa bude držať. Senzory pokrývajú 100% plochy snímača, čo umožňuje precízne komponovať. Citlivosť AF je až -6EV.

Video

Canon EOS R5 je prvou bezzrkadlovkou s 8K videom a to aj v RAW formáte. V 4K rozlíšení je snímková frekvencia až 120p. Video je 10-bit 4: 2: 2 s Canon Log alebo HDR PQ. 8K video je bez orezania. Technológia zaostrovania Dual Pixel CMOS AF je k dispozícii vo všetkých režimoch 8K a 4K.


Už 4K rozlíšenie je oproti Full HD veľký kvalitatívny skok. Canon EOS R5 má ale 8K video, ktoré má 4x väčšie rozlíšenie ako 4K.

Hľadáčik a displej

Fotoaparát EOS R5 je vybavený 0,5-palcovým OLED (Organic Light Emitting Diode) EVF s pribl. 5,76 milióna bodov. Podporuje frekvenciu až 120 obr./s., vtedy ale treba počítať so zhoršením kvality zobrazenia. Displej je plne otočný, dotykový, 3,15" s rozlíšením 2 1000 000 bodov. Funguje aj ako Touchpad pre výber zaostrovacích bodov pri používaní hľadáčika. Na hornej strane fotoaparátu je menší monochromatický stavový displej s podsvietením, zobrazujúci základné parametre. Má aj inverzné zobrazenie. Dajú sa na ňom prepínať dva režimy zobrazovania informácií.


Luxusný hľadáčik má približne 5,76 milióna bodov.


Dotykový displej je plne otočný a má vysoké rozlíšenie 2 1000 000 bodov.


Stavový displej je monochromatický s možnosťou podsvietenia.

Pamäťové médium

Fotoaparát má dva sloty pre pamäťové karty, jeden CFexpress a jeden SD UHS-II.


Duálny slot je pre karty CFexpress a SD UHS-II.

Bezdrôtová konektivita

EOS R5 je prvý EOS, ktorý okrem 2,4 GHz Wi-Fi podporuje aj rýchlejšiu 5 GHz Wi-Fi. Používatelia môžu ľahko vykonávať vysokorýchlostný prenos údajov FTP medzi fotoaparátom a pomocou bezplatnej aplikácie Canon Camera Connect. Pripojenie Bluetooth ponúka nepretržité pripojenie a umožňuje fotoaparátu EOS R5 sa automaticky pripojiť k inteligentnému zariadeniu spárovanému s aplikáciou Canon Camera Connect. To umožňuje množstvo funkcií, od ľahkého prenosu obrázkov cez vzdialené snímanie až po pridanie informácií GPS k vašim fotografiám a videám.


Fotoaparát môžete nastaviť tak, aby fotografie zálohoval na sieť, ak je pripojený k WiFi.

Konektory

Konektorová výbava je kompletná. Pod gumenými krytkami nájdete USB-C, micro HDMI (typ D), audio vstup aj výstup a dokonca aj zastaralý PC konektor pre pripojenie k bleskom. Vpredu je konektor typu N3 pre diaľkovú spúšť.

Napájanie

Pre zvýšenie výkonu a pohodlie kompatibility s viacerými fotoaparátmi používa fotoaparát EOS R5 batérie Pack-LP-E6NH, rovnaké batérie, aké sa používajú vo fotoaparáte EOS R a ďalších. Batéria LP-E6NH, ktorá je obzvlášť užitočná pre fotografov s viacerými fotoaparátmi EOS, je robustná batéria s dlhou výdržou, ktorá pomáha dodávať energiu záber za záberom.

K fotoaparátu je dodávaná klasická externá nabíjačka pre jednu batériu. Canon má v ponuke aj nabíjačku batérií do auta CBC-E6 a napájací adaptér USB PD-E1.

Voliteľný držiak batérie BG-R10 fotoaparátu EOS R5 pojme 2 akumulátory LP-E6NH a umožňuje prakticky bezproblémové vertikálne a horizontálne ovládanie a ďalšie funkcie pomocou všetkých tlačidiel podobne nakonfigurovaných v pohodlnom a vyhradenom držaní. Batéria Grip BG-R10 má tiež užitočnú funkciu nabíjania batérie (s pripojeným voliteľným adaptérom napájania USB), ktorá je obzvlášť užitočná pri operáciách náročných na napájanie, ako je nahrávanie videa alebo natáčanie po dlhšiu dobu.


Vertikálny batériový držiak BG-R10.

Voliteľný bezdrôtový vysielač súborov WFT-R10A, ktorý slúži aj ako vertikálne držadlo na batériu, poskytuje rýchle prepínanie medzi nahrávaním obrázkov a niekoľko funkcií, vďaka ktorým je dynamická bezdrôtová fotografia jednoduchá a rýchla. Má podporu 5 GHz 802.11ac pre vysokorýchlostný prenos obrazu, užívateľské rozhranie, ktoré umožňuje rýchle nastavenie a konfiguráciu bezdrôtových sietí a dokonca kompatibilné pripojenie smartphone. Bezdrôtový vysielač súborov WFT-R10A umožňuje jednoduché použitie kompatibilného smartfónu ako diaľkového ovládača na snímanie statických záberov a videa aj na veľkú vzdialenosť. Môže dokonca prenášať nasnímané obrázky späť na prezeranie na obrazovke zariadenia.


Bezdrôtový vysielač súborov WFT-R10A slúži aj ako vertikálny grip.

Základné parametre

  • Plnoformátový snímač 45 Mpx CMOS
  • Procesor DIGIC X
  • Bajonet RF
  • Sériové zábery 12 obr./s., alebo až 20 obr./s. v režime el. uzávierky
  • Stabilizácia obrazu v tele, až o 8 expozičných hodnôt
  • Rozsah uzávierky: 30-1/8 000 sek., B, X-Sync 1/200 s., podpora E-TTL II
  • Automatické ostrenie pomocou technológie Dual Pixel CMOS AF II, detekcia tvári, očí a zvierat, strojové učenie, citlivosť až -6EV, až 5940 bodov
  • 384-zónové meranie expozície
  • Citlivosť ISO 100-51200
  • Video 8K 30p 12 bitov (plná šírka)
  • Elektronický hľadáčik 5,76 milióna bodov
  • Výklopný a otočný LCD displej s uhlopriečkou 3,2" a rozlíšením 2,1 milióna bodov
  • Dva sloty na pamäťové karty (1x CFexpress a 1x SD UHS-II)
  • Displej na hornom paneli a multifunkčný ovládač automatického ostrenia
  • Interná Wi-Fi 5GHz s voliteľným bezdrôtovým adaptérom (WFT-R10)
  • Bluetooth
  • Nabíjanie cez USB a napájanie cez PD-E1
  • Váha samotného tela 650g (738g s batériou/pamäťovou kartou)
  • Výdrž podľa CIPA: 390 záberov


https://www.canon.sk/cameras/eos-r5/

Fotoaparát v praxi

Dizajn a ergonómia

Ja som mal k fotoaparátu samé ťažké objektívy, čo dôkladne preverí ergonómiu gripu. Ten je pomerne veľký, ale prijal by som ešte o málo väčší. Hlavne by som si ale prikúpil vertikálny grip. Spúšť je na skosenej časti gripu. Uhol je dobre navrhnutý a prst na ňu prirodzene dosadne.

Fotoaparát je solídne vyhotovený, všetky ovládacie prvky sú pevné. Niektoré sú ale pomerne malé. Na zrkadlovkách bolo viac miesta.

Canon EOS R5 má tvary charakteristické pre bezzrkadlovky Canon. Spredu i zozadu bude užívateľom dôverne známy. Canon si ale neodpustil experimentovanie s ovládaním, hoci to nie je taký „prúser“, ako dotyková plôška.


Silueta je pre bezzrkadlovky Canon charakteristická.


Ak ste očakávali ovládanie v štýle zrkadloviek radu EOS 5, budete sklamaní. Dá sa naň ale zvyknúť.


Zozadu vyzerá ako zrkadlovka EOS.

Ovládanie

Canon EOS R5 má ovládanie ako profesionálne fotoaparáty. Chýba tu kruhový volič programov, miesto toho musíte stlačiť tlačidlo Mode a rollerom vybrať program. Mne viac vyhovuje prvý spôsob, priamočiarejší, rýchlejší. Poznám ale profesionálnych fotografov, ktorým tento spôsob vyhovuje viac. Pre nich je fotoaparát určený. I tak by som ale prijal, aby sa ovládaním viac podobal na zrkadlovky radu EOS 5D, ktorých je nástupcom. Veľa fotografov vyrástlo na niekoľkých generáciách a na ovládanie si budú musieť dlhšie zvykať.

Programová výbava zahŕňa štandardné režimy P, Av, Tv, M, flexibilný Fv, tri užívateľské programy a aj plnú automatiku. Chvíľu mi trvalo, kým som prišiel na to, ako prepnúť fotoaparát do režimu videa. Musíte stlačiť MODE a následne Info. Páči sa mi, že aj pri videu sú tri užívateľské programy.

Fotoaparát má až tri rollery a u objektívov RF ďalší. Ovládanie na nich dosť založené.


Využitie rollerov na fotoaparáte a objektíve.

Okrem rollerov na fotoaparáte nájdete ďalšie ovládacie prvky, ktoré zlepšujú ovládanie. Je tu joystick pre výber AF bodov, tie môžete vyberať aj pomocou dotykovej plochy displeja, aj keď sa pozeráte do hľadáčika. Veľkosť plochy je nastaviteľná. Nechýba tlačidlo AF-ON, multifunkčné tlačidlo M-Fn a možnosť uzamknutia niektorých tlačidiel. U fotoaparátu tejto cenovej kategórie mi chýba podsvietenie tlačidiel. Prijal by som aj viac užívateľsky nastaviteľných tlačidiel.

Pre nastavenie ďalších parametrov slúži rýchle menu, ktoré sa objaví po stlačení tlačidla Q. Dá sa v ňom pohybovať pomocou mechanických ovládačov i dotykovo.

Menu je pre Canony už roky typické. Pre mňa je aj po niekoľkých týždňoch testovanie EOS-ov R6 a R5 stále neprehľadné.

Stabilizácia

Stabilizácia je pri fotografovaní účinnou pomocou. A Canon konečne vypočul jedno z najväčších želaní užívateľov. Pri mojom poslednom fotení s EOS R5 som fotografoval Ford Mustang Fastback v starej priemyselnej hale. Vonku mierne snežilo, svetla bolo málo. Pri Auto ISO mi fotoaparát nastavil ISO 4000 a viac. To je šum viditeľný na fotografiách aj u takto skvelého fotoaparátu. Rozhodol som sa spoľahnúť na IBIS v kombinácii so stabilizáciou v objektívoch, ISO nastavil na 800 a dúfal, že odpadu bude minimálne. Tak sa aj stalo. Domov som nedoniesol neostrú fotografiu. S objektívom RF 24-105/4L IS USM som bežne fotil časmi okolo 1/10 sekundy. S RF 70-200/2,8L IS USM a RF 85/1,2L USM som sa párkrát dostal na 1/30 sekundy. Toto nebol test, ale stabilizácia v praxi.


1/10 sekundy z ruky, v podrepe a snímaní cez displej.

Rovnako ako u EOS R6 mi vadí, že sú obmedzené dlhšie časy s el. uzávierkou na 1/5 sekundy. Ak by Canon povolil aj dlhšie časy, určite by to posunulo využitie stabilizácie obrazu ešte na dlhšie časy.

Hľadáčik a displej

Hľadáčik patrí k tomu najlepšiemu, čo dnes v bezzrkadlovkách nájdete. Je veľký, jasný a jemný. Občas som sa prichytil pri pomyslení, že mám pocit, ako keby som sa pozeral do hľadáčika zrkadlovky. A to je dobre.

Vďaka otočnému displeju som pri fotení Mustangu mohol robiť zábery z úrovne zeme (verte bola príšerne špinavá), alebo z nadhľadu. To spestrilo fotosériu o zábery s inou perspektívou a kompozíciou. Aj tu sa osvedčila stabilizácia. Pri fotení z podhľadu som kvôli špine nemohol zaujať stabilnú polohu. Klient, ktorý je aj amatérskym fotografom, sa len čudoval, že z podrepu môžem fotografovať za tak zlých svetelných podmienok.




Plne otočný displej umožňuje pohodlne fotografovať z podhľadu aj nadhľadu.

Priznám sa, stavový displej na hornej strane som si vôbec nevšímal. U bezzrkadlovky, ktorá všetko zobrazuje v hľadáčiku i na displeji, mi vôbec nechýba a vymenil by som ho za klasický volič programov, alebo ďalšie tlačidlá.

Výbava

Canon je, čo sa týka výbavy, konzervatívna značka. Nič nechýba, ale nie je tu ani nič naviac. Nechýba HDR, intervalometer, Time Lapse, Focus Bracketing, ale pixel shift, Live Composite, zaostrovanie na hviezdy, či iné špeciálne vychytávky, tu nenájdete.

Zaostrovanie

Zaostrovanie ponúka rovnaké možnosti ako u EOS R6. V prvom rade je tu plné pokrytie plochy snímača s 5940 bodmi Dual Pixel CMOS s citlivosťou až -6EV. Zabezpečené tak máte fotenie s akoukoľvek kompozíciou a to aj v náročných svetlených podmienkach.

Detekcia tvárí, očí, ako u ľudí i u zvierat, spolu so strojovým učením pri sledovaní objektov, je prelomová technológia, ktorá mení spôsob využitia automatického zaostrovania. Nie je bezchybná a budete sa musieť naučiť aj ako rýchlo prestaviť zaostrovanie, ak detekcia nebude fungovať tak ako má. Fotoaparát má ale dostatok nastavení AF, aby ste zvládli akúkoľvek situáciu.


Zaostrovanie osoby v behu je pre fotoaparát hračka.




Schopnosti preverí až súboj, kde sa prekrývajú zbrane a tvár často tieni čiapka.

Uzávierka

Mechanická uzávierka zvláda najkratší čas 1/8000 s., bohužiaľ aj elektronická. Tá má obmedzený aj najdlhší čas, čo je veľká škoda. Ak máte taký objektív, ako RF 85/1,2L USM, počas slnečného dňa by sa vám zišla aj 1/32000 s. Dúfam, že Canon to u EOS R5 aj R6 raz zmení novým firmvérom. Zvuk mechanickej uzávierky je mäkký, tichší ako u zrkadlovky, ale predsa len počuteľný. Nezmení sa, ani keď prepnete na kombinovanú uzávierku. Tichá je len plne elektronická.

Sériové zábery

Pamätám si, aké problémy som mal s mojim Nikonom D800E pri fotení na Slovakia ringu. Pri rozlíšení 36 Mpx zvládal 5 obr./s. a do buffera sa ich zmestilo pár. Za sekundu fotenia bol plný. Musel som tomu prispôsobiť fotografovanie. U EOS R5, napriek ešte vyššiemu rozlíšeniu, robiť kompromisy nemusíte. Zvláda až 20 obr./s. V sérii dokáže (podľa nastavenia) urobiť 350 snímok vo formáte JPEG alebo 180 snímok vo formáte RAW, to je vynikajúci výsledok.

Fotoaparát je možné prepnúť do formátu APS-C s orezom 1,6x. Aj po oreze vám zostane dostatočne vysoké rozlíšenie (17,3 Mpx), takmer ako u EOS R6. Zároveň vzrastie počet fotografií, ktoré sa zmestia do buffera. EOS R5 tak viete premeniť na akčný fotoaparát, u ktorého využijete krop pri fotení zvierat, športu, či mesiaca.

A teraz skvelá správa. Pri fotení so sériovými zábermi, v akomkoľvek režime uzávierky, žiaden blackout hľadáčika.

Rýchlosť

U fotoaparátu sa dá merať rýchlosť rôznych parametrov. U EOS R5 je rýchle sériové snímanie, ukladanie súborov, prekresľovanie hľadáčika. Pochváliť ale musím aj rýchly štart, na bezzrkadlovku priam bleskový.

Výdrž

Podľa CIPA je kapacita batérie slabých 320 záberov. V praxi je to oveľa lepšie a to aj keď fotoaparát nešetríte. Pri celodennom fotení historickej skupiny TOSTABUR som pri kombinovanom snímaní po jednotlivých záberoch + sériové, urobil približne 1300 záberov. Potom už som musel dať batériu na 15 minút nabiť pre zhruba ďalších 200 záberov.

Canon EOS R5 vs EOS 5D Mark IV

Canon EOS R5 je bezzrkadlovkovým ekvivalentom zrkadlovky EOS 5D Mark IV a vlastne aj EOS 5DS a 5DS R. Tieto fotoaparáty sú 4-5 rokov staré a nástupcov sa asi už nedočkajú. Nič to nenaznačuje. Kto chce nový Canon tejto triedy, bude musieť siahnuť po bezzrkadlovke. Osobne si myslím, že je to krok vpred z viacerých dôvodov. Nemyslím tým teraz novšiu generáciu snímača a procesoru. Bezzrkadlová konštrukcia prináša tichý režim, živý náhľad so simuláciou nastavení, rýchlejšie sériové snímanie, ďalej tu máme lepšie video, stabilizovaný snímač a veľa ďalších benefitov. Veľkým plusom sú objektívy, jednoducho sú lepšie ako ich zrkadlovkové ekvivalenty. A zaostrovanie, to je úplne iná liga. K tomu pripočítajte možnosť nabíjania a napájania cez rýchle USB a WiFi s Bluetooth. Papierovo je veľký rozdiel vo výdrží batérie, v neprospech EOS R5. V praxi to ale tak veľký rozdiel nie je. Pri prechode vás ale bude čakať iné ovládanie. Na to si niektorí budú zvykať dlhšie.

Obrazová kvalita

V prvom rade tu máme rozlíšenie 45 Mpx, ktoré umožňuje tlačiť skutočne rozmerné zväčšeniny, alebo využívať orez, ak potrebujete väčšie priblíženie. Škoda, že Canon nevyužíva pixel-shift skladanie pre 4x väčšie rozlíšenie.

Výstup sa vyznačuje prirodzenými farbami. Fotoaparát výborne zvláda spracovanie JPG a to aj pri vysokých citlivostiach. Dobre odšumuje, pritom zachováva dostatok jemných detailov.

Dynamický rozsah snímača je veľmi dobrý. Konečne aj v tomto dohnal konkurenciu.


Surový RAW záber snímaný v protisvetle.


So svetlami i tieňmi sa dobre pracuje a to je záber snímaný pri ISO 500 a nie základnej citlivosti, kde podáva najlepšie výsledky.


Záber som zámerne exponoval na svetlá, čím došlo k podexpozícii o -3EV.


Pri korekcii v počítači nedošlo k výraznejšiemu nárastu šumu v tieňoch.

Ohľadom šumu je EOS R5 mierne nadpriemerný. Pri vysokom rozlíšení sa nedajú očakávať tak skvelé výsledky, ako u fotoaparátu s rovnakým snímačom, ale polovičným rozlíšením. Zase je tu ale rezerva v rozlíšení, ktorá umožňuje intenzívnejšie odšumovať, doostrovať a zmenšovať rozlíšenie.

Miera šumu pri vysokých citlivostiach záleží na tom, či ju posudzujeme vo svetlách, alebo tieňoch.  Vo svetlách je prekvapujúco nízka a to aj pri ISO 12 800. V tieňoch šum zaznamenáte už pri ISO 2500. V tomto sa výstup snímača do určitej miery podobá filmu. Do ISO 3200 sa šumom netreba príliš zaoberať. ISO 6400 je stále v pohode a ISO 12 800 je použiteľné pri tlači do formátu 60x40 cm, možno aj viac. Ak použijete vysokú citlivosť za relatívne lepších svetelných podmienok, napr. pri fotení športu, či zvierat, čiže v exteriéri, je úroveň šumu menšia. Ja by som sa nebál fotiť aj s ISO 3200, čomu sa inak vyhýbam širokým oblúkom.


Portrét pri svetle žiarovky. ISO 12 800. Šum je výraznejší v tmavých partiách.


Pouličná scéna na ISO 6400.


ISO 3200 v exteriéri.

Video

Canonom EOS R a RP sa vytýka ich slabé video, s výrazným orezom a bez IBIS stabilizácie. Canon na videu u EOS R5 zapracoval nevídaným spôsobom a stal sa priekopníkom v 8K video. A to s využitím celej šírky snímača. Preskočil 5K i 6K a rozhodol sa poskytnúť 4x väčšie rozlíšenie, ako je dnešným štandardom. Samozrejme na prvý pokus to nejde k úplnej spokojnosti. Až sa čudujem, že miesto toho, aby mali radosť a tešili sa z nových možností, vidia len obmedzenia v podobe prehrievania a obmedzenej dĺžky klipov.

Osobne nemám ako 8K video vyskúšať, môj Mac Mini by ho nezvládol hardvérovo ani softvérovo.   Otestovanie a vyskúšanie v praxi preto prenechám machrom. Určite na internete nájdete množstvo recenzií 8K videa. Po prvej vlne hejtovania sú vonku konečne aj zmysluplné recenzie, ukazujúce skutočné možnosti využitia. EOS R5 je priekopníkom 8K videa, ktoré je použiteľné. To pravé OK video si Canon aj tak ponechá do nejakého EOS-u radu C, čiže kinematografickej kamery.


Na trhu sa objavujú riešenia pre odstránenie problémov s prehrievaním.

Že sa fotoaparát pri 8K videu bude prehrievať, je zrejme každému technicky zdatnejšiemu užívateľovi jasné. Fotoaparát nemá aktívne chladenie. Je to v prvom rade fotoaparát a nie špeciálny model pre video. Canon si je toho vedomý a hneď od začiatku upozorňuje na limity.

PDF - časové limity videa pri rôznych nastaveniach a odporúčané využitie.

Pozrime sa na parametre, ktoré EOS R5 pri videu ponúka. Okrem 8K RAW a bežného videa s rozlíšením 8K / 4K vo formáte DCI, ktoré sa široko používa v kinematografickom priemysle, môže fotoaparát EOS R5 zaznamenávať aj videá v rozlíšení 8K a 4K vo formáte UHD, ktorý sa používa vo vysielacom priemysle. To z neho robí univerzálneho hráča schopného vytvárať zábery pre všetky typy žánrov. Okrem toho vám tiež umožňuje nahrávať s Canon Log a HDR PQ, ktoré podporujú rastúci dopyt po produkcii videa HDR.

V postprodukcii poskytuje 8K viac možností pre postprodukciu ako 4K alebo Full HD, napríklad orezanie snímok bez straty rozlíšenia, čo uľahčuje vytváranie digitálneho panorámovania alebo zoomovania.

Prístroj poskytuje množstvo nastavení rozlíšenia, dátového toku, farebnej hĺbky, frekvencie, využitia Logu a HDR. Všetky nájdete v PDF dokumente, odkaz nájdete nižšie, preto ich nebudem vypisovať.

PDF - parametre videa pri rôznych nastaveniach.

Väčšina užívateľov sa uspokojí s 4K rozlíšením, kde problémy s prehrievaním netreba riešiť. Tých poteší frekvencia 120p/100p využiteľná pri spomaľovačkách a možnosť snímať bez orezu. Aj vo videu sú využiteľné všetky prednosti Dual Pixel CMOS a IBIS stabilizácia. Možné je použiť aj elektronickú stabilizáciu nastaviteľnú v 2 stupňoch. Tu už k orezu dochádza.

Prístroj má audio vstup aj výstup, sú umiestnené tak, aby čo najmenej blokovali otáčanie displeja. K video vychytávkam patria Time Lapse (8K, 4K, Full HD), tlmič zvuku, optimalizáciu jasu, prioritu vysokých jasov, možnosť vypnúť kontrolu prehrievania a Zebru. V nasledujúcom videu si môžete pozrieť, aké základné nastavenia videa odporúča John Gress.


Ja som snímal video v 4K-D 25P All-In, s profilom “jemný detail”, so zapnutou el. stabilizáciou 1. stupňa.


Plusy a mínusy

+ profesionálne spracovanie
+ obrazová kvalita
+ rýchlosť
+ stavový displej
+ pri výmene objektívov ostáva uzávierka zatvorená
+ hľadáčik s vysokým rozlíšením
+ otočný displej
+ duálny slot
+ skvelé zaostrovanie
+ IBIS stabilizácia obrazu
+ rýchle sériové snímanie, veľký buffer
+ duálny slot
+ 8K video
+ WiFi + BT
+ audio vstup aj výstup

-  ovládanie odlišné od zrkadloviek EOS radu 5D
-  niektoré nelogické prvky ovládania
-  obmedzenie el. uzávierky
-  chcelo by to viac vychytávok, napr. pixel shift
-  cena

Záver

Canon EOS R5 je skutočne výborný stroj. Jeden z najlepších na trhu. Ak som u EOS R a RP frflal, tak tu som z mnohých vecí nadšený. Canon prvú generáciu FF bezzrkadloviek odbil, na druhej nešetril vylepšeniami. EOS R5 je skvelou alternatívou k EOS 5D Mark IV. Nielen ja mám však výhrady k ovládaniu, ktoré nie je zlé, ale je iné a niektoré jeho prvky by som zmenil.

Potešil nový snímač s vysokým rozlíšením, lepším dynamickým rozsahom a prijateľne nízkym šumom. Konečne je tu IBIS stabilizácia. Luxusný je hľadáčik i displej. Skvelá je rýchlosť. Je to neunaviteľný stroj. Prekvapivo dobrá je výdrž batérie. Zaostrovanie patrí k najlepším na trhu a mení spôsob, akým ho fotograf používa.

Tak ako u EOS R6, by som prijal kratšie časy el. uzávierky, aj dlhšie, pixel shift a vychytávky, aké nájdeme u konkurencie.

Canon EOS R5 výborne poslúži aj ako profesionálna kamera, aj keď Canon má špecializované modely radu EOS C. Je priekopníkom v 8K rozlíšení. Pri jeho predstavení sa riešilo prehrievanie, myslím že úplne zbytočne. Kecalovia budú kecať a filmári si nájdu spôsob, ako 8K aj s obmedzeniami obísť.

Bezzrkadlová konštrukcia umožnila fotoaparátu s vysokým rozlíšením snímať s frekvenciou až 20 obr./s. Do buffera sa zmestí toľko záberov, že to z fotoaparátu robí športovca, obzvlášť v APS-C režime. Pritom je to prístroj zameraný na obrazovú kvalitu s vysokým rozlíšením. Ale pri nejakých pohybových záberoch sa jeho akčné schopnosti zídu. Fotoaparát je vďaka tomu oveľa univerzálnejší. To je slovo, ktoré ho výborne charakterizuje. Osvedčí sa pri fotení svadieb, reportáží, v ateliéri, pri fotení krajiny a architektúry, ale i wildlife a športu.

Canon s modelmi R5 a R6 trafil do čierneho a nestačí ich ani vyrábať. Neuveriteľné úsilie vkladá do predstavovania nových objektívov. Naviac sa plne sústreďuje na bezzrkadlovky. Vďaka tomu hravo poráža Nikon, Panasonic a predbieha 6 ročný náskok Sony.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
MagickVamp
2020-12-07 08:07:12
Pekna recenzia, povedane A a povedane aj B. Prijemne pondelkove citanie.
 
Johnnny
2020-12-07 09:00:19
Idealna prilezitost testnut aj nove Mac Mini M1

Inak suhlasim s hodnotenim vyssie, recenzia sa mi paci
 
mirosz
2020-12-07 11:18:52
Zachytil som toto video, celkom zaujimave. Rozobral to a ukazal co sa vlastne prehrieva a poriesil to po svojom. Sice si asi zrusil zaruku, ale aj tak celkom zaujimave vidiet vnutro fotaku...
https://www.youtube.com/watch?v=X1u-9YqrIJc
 
vlcimak
2020-12-07 12:39:34
Zaujimave citanie, bohuzial, Jezisko si take nieco nemoze dovolit priniest mi. Rad by som sa ale pozastavil nad parametrom, citujem:"Displej je plne otočný, dotykový, 3,15" s rozlíšením 2 1000 000 bodov". Nie je tam preklep...?
 
fatality
2020-12-07 15:45:24
príspevok od: mirosz
Zachytil som toto video, celkom zaujimave. Rozobral to a ukazal co sa vlastne prehrieva a poriesil to po svojom. Sice si asi zrusil zaruku, ale aj tak celkom zaujimave vidiet vnutro fotaku...
https://www.youtube.com/watch?v=X1u-9YqrIJc
typka by mal zamestnat Canon.. ..aj bez tej ventilatorovej nadstavby predlzil dobu natacania z 20 na 40 min..len zmenou materialu a tvaru chladica..a pouzitim vodivej pasty namiesto pasky.. ..
 
fatality
2020-12-07 16:24:36
príspevok od: mirosz
Zachytil som toto video, celkom zaujimave. Rozobral to a ukazal co sa vlastne prehrieva a poriesil to po svojom. Sice si asi zrusil zaruku, ale aj tak celkom zaujimave vidiet vnutro fotaku...
https://www.youtube.com/watch?v=X1u-9YqrIJc
inak..najprv som si myslel,ze pri tom vodnom chladeni zostane ..ze final riesenie
 
MagickVamp
2020-12-07 16:41:53
príspevok od: fatality
typka by mal zamestnat Canon.. ..aj bez tej ventilatorovej nadstavby predlzil dobu natacania z 20 na 40 min..len zmenou materialu a tvaru chladica..a pouzitim vodivej pasty namiesto pasky.. ..
Ked som pozeral nato ako jednoducho to dokazal. Tak som rozmyslal ci to len nebol zamer tak spravit aby si nekonkurovali vo vlastnych radach. Alebo ci nemali casom pripraveny technicky zasah pre toho kto ma zaujem, na ktorom by zarobili viac akoby to tak pustili od vyroby.
 
fatality
2020-12-07 17:27:01
príspevok od: MagickVamp
Ked som pozeral nato ako jednoducho to dokazal. Tak som rozmyslal ci to len nebol zamer tak spravit aby si nekonkurovali vo vlastnych radach. Alebo ci nemali casom pripraveny technicky zasah pre toho kto ma zaujem, na ktorom by zarobili viac akoby to tak pustili od vyroby.
tazko uz pri tychto firmach povedat..za tie roky umyselne porobili tolko veci,ze
uz by som sa nicomu necudoval..chces 8K na 20min? staci ti R5..chces viac,kup si 8K kameru
 
seifi
2020-12-07 19:50:56
a prečo cena ? cena nie je súčet nákladov + režia + primeraný zisk ... chcete mercedes, nadupaný stroj a platiť ako za fabiu ? všetky hodinky na SK ukazujú rovnako, úžitok jeden a ten istý a ktovie, koľko stoja najdrahšie - tu by som povedal, že cena môže byť mínusom
 
poto73
2020-12-11 16:48:25
"Canon EOS R bol prvou plnoformátovou zrkadlovkou Canon ..." Hm ... Prvá veta a hneď som roloval do diskusie, ale nikto nič ...
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2021-03-05 12:43:12
Po dizajnérskej stránke nádherný prístroj. Je to veľmi dobre postavený fotoaparát pre ľudí, ktorý si ho môžu dovoliť. Kameramani, ktorý sa zaoberajú natáčaním videí asi siahnu po kamere, ktorá je na to určená. Určite má tento prístroj nedostatky a predpokladám, že v ďalších generáciách sa to zlepší. Aký asi bude Canon EOS R5II?
 
gytheio
2021-03-05 13:16:55
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Po dizajnérskej stránke nádherný prístroj. Je to veľmi dobre postavený fotoaparát pre ľudí, ktorý si ho môžu dovoliť. Kameramani, ktorý sa zaoberajú natáčaním videí asi siahnu po kamere, ktorá je na to určená. Určite má tento prístroj nedostatky a predpokladám, že v ďalších generáciách sa to zlepší. Aký asi bude Canon EOS R5II?
Ten aparat si na zapade moze dovolit kazdy, tu cenu urcili pre trhy v Nemecku Amerike... narazat na cenu vobec nema zmysel.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2021-03-05 14:10:25
príspevok od: gytheio
Ten aparat si na zapade moze dovolit kazdy, tu cenu urcili pre trhy v Nemecku Amerike... narazat na cenu vobec nema zmysel.
Nie, asi to bolo zle chápané. Nepoukazoval som na to, že je drahý, pretože sa jedno o najvyšší model a tam je jeho cena v poriadku. No ani v Nemecku nie je cena 4000 eur zanedbateľná čiastka. Kto pracoval alebo žil v Nemecku vie o tom svoje.
 
gytheio
2021-03-05 15:09:39
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Nie, asi to bolo zle chápané. Nepoukazoval som na to, že je drahý, pretože sa jedno o najvyšší model a tam je jeho cena v poriadku. No ani v Nemecku nie je cena 4000 eur zanedbateľná čiastka. Kto pracoval alebo žil v Nemecku vie o tom svoje.
Ja zijem a pracujem v Nemecku. Na to ake drahe je fotenie v Nemecku, napriklad za svadbu si zoberie fotograf 1200 eur... Na to kolko prace vykona ta 5D a vykovavat to moze bez problemov 5 rokov... je ta cena az smiesna. Vela ludi by si malo uvedomit na co je ten fotoaparat urceny. Dobremu fotografovi sa ten fotoaparat moze vratit kludne aj stonasobne.
 
jan21
2021-03-09 21:03:32
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Po dizajnérskej stránke nádherný prístroj. Je to veľmi dobre postavený fotoaparát pre ľudí, ktorý si ho môžu dovoliť. Kameramani, ktorý sa zaoberajú natáčaním videí asi siahnu po kamere, ktorá je na to určená. Určite má tento prístroj nedostatky a predpokladám, že v ďalších generáciách sa to zlepší. Aký asi bude Canon EOS R5II?
si bude mat odpalovac rt bleskov v tele, este lepší hladačik, vylepsený stabilizator, lepsie chladenie cpu, mnoho softweru s UI......proste II.
 
gytheio
2021-03-10 14:00:18
príspevok od: jan21
si bude mat odpalovac rt bleskov v tele, este lepší hladačik, vylepsený stabilizator, lepsie chladenie cpu, mnoho softweru s UI......proste II.
Moj osobny nazor, ked uz bude mat to vsetko co tu spominas... ludia zacnu zakrpatievat. Ziadna snaha o to aby sa podaril zaber a casom to kazdeho omrzi. Skor si myslim, ze to co sposobuje upadok predaja fototechniky je prave ta dokonalost. Bez najmensej namahy vzdy vydarena fotografia, NO NIE JE TO NUDA? Ludia si zvyknu na to, ze kazdy zaber bude perfektny a prestane ich to bavit.
Nemozem si pomoct ale mne tie super fotografie vobec nerezu.
 
gytheio
2021-03-10 14:04:03
príspevok od: jan21
si bude mat odpalovac rt bleskov v tele, este lepší hladačik, vylepsený stabilizator, lepsie chladenie cpu, mnoho softweru s UI......proste II.
Za 10 rokov v obyvacke zadate do fotoaparatu suradnice, vyhodite ho oknom a on vam prinesie fotografiu.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2021-03-11 09:23:35
príspevok od: gytheio
Za 10 rokov v obyvacke zadate do fotoaparatu suradnice, vyhodite ho oknom a on vam prinesie fotografiu.
Tak toto je najlepší komentár, ktorý som zatiaľ na ephoto.sk zaznamenal. Super humor! Ma to normálne rozosmialo Niečo tak dobré som tu nečakal. Za tento komentár dávam určite plný počet bodov. Som veľmi rád, že sa tu nájde aj užívateľ, ktorý to berie s humorom. Za mňa palec na hor.
 
gytheio
2021-03-11 12:04:44
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Tak toto je najlepší komentár, ktorý som zatiaľ na ephoto.sk zaznamenal. Super humor! Ma to normálne rozosmialo Niečo tak dobré som tu nečakal. Za tento komentár dávam určite plný počet bodov. Som veľmi rád, že sa tu nájde aj užívateľ, ktorý to berie s humorom. Za mňa palec na hor.
Ono to az taka sranda nie je, uz teraz je vidno, ze ludia sa viac zpoliehaju na techniku ako by mali oni sami prilozit ruku k dielu.
 
Štefan Káčer
2021-03-13 18:53:20
príspevok od: gytheio
Moj osobny nazor, ked uz bude mat to vsetko co tu spominas... ludia zacnu zakrpatievat. Ziadna snaha o to aby sa podaril zaber a casom to kazdeho omrzi. Skor si myslim, ze to co sposobuje upadok predaja fototechniky je prave ta dokonalost. Bez najmensej namahy vzdy vydarena fotografia, NO NIE JE TO NUDA? Ludia si zvyknu na to, ze kazdy zaber bude perfektny a prestane ich to bavit.
Nemozem si pomoct ale mne tie super fotografie vobec nerezu.
99 percent ludi ani s najdokonalejsim fotoaparatom "vydarenu fotografiu" neurobi, proste super technicky cvak, ano kukat na to je nuda ...
 
gytheio
2021-03-13 19:27:03
príspevok od: Štefan Káčer
99 percent ludi ani s najdokonalejsim fotoaparatom "vydarenu fotografiu" neurobi, proste super technicky cvak, ano kukat na to je nuda ...
Lenze vydarena fotografia a dobra fotografia je rozdiel, preto na tie vydarene fotografie je nuda pozerat. Cim dalej tym menej ludi sa snazi spravit kreativnu fotografiu s atmosferou, tu dobru fotografiu. to som mal na mysli.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované