Hore

Canon EOS R

Paradoxne som ako prvú plnoformátovú zrkadlovku Canon otestoval model RP, ktorý prišiel na trh neskôr ako model R.

RP-čko sa mi ako základný model páči. Canon v ňom zbytočne neexperimentuje a v tele bezzrkadlovky prináša funkcie a parametre EOS-u 6D Mark II, doplnené 4K videom. EOS R ne je tak konzervatívny a tak sú na neho názory vyhranenejšie. Je to plnohodnotne využiteľný fotoaparát, alebo je lepšie si počkať na jeho nasledovníka?


Keď som EOS R prvýkrát videl naživo, bolo mi jasné, že toto nie je úplne typický EOS, ale že Canon na ňom experimentuje a testuje nové prvky. Ani ho nemusíte zapínať, aby ste videli, že je tu niekoľko nových prvkov. V prvom rade tu chýba klasické koliesko s programami. Zadný roller sa presunul na vrchnú stranu a pribudla tu akási čudná dotyková plôška. Zvyknú si užívatelia na nový štýl ovládania? Novinárov na tlačovke však najviac zaujímalo zaostrovanie s natívnymi objektívmi i EF objektívmi cez adaptér. Tam to vyzeralo všetko OK.

Prv, ako sa pustím do recenzie, patrilo by sa predstaviť krátko systém EOS R. Je to nový systém plnoformátových bezzrkadloviek s novým bajonetom RF. Aktuálne sú v ponuke dva modely, testovaný EOS R a nižší model EOS RP. Nový bajonet RF umožňuje konštruktérom navrhnúť kvalitnejšie objektívy, lepšie optimalizované pre plnoformátové digitálne fotoaparáty.

Objektívy s bajonetom EF, určené pre zrkadlovky EOS, je možné použiť vďaka až trom adaptérom aj na nových bezzrkadlovkách. Zostávajú pritom zachované všetky funkcie (prenos clony, zaostrovanie, stabilizácia obrazu).


Nový bajonet RF.

https://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/csc---compact-system-cameras-mirrorless-/canon-eos-m-a-r-system-2018/

Špecifikácia

Canon EOS R je plnoformátová bezzrkadlovka strednej triedy, ekvivalent EOS-u 6D Mark II, ale s obrazovým výstupom vyššieho modelu EOS 5D Mark IV. CMOS snímač má rozlíšenie 30,3 Mpx a nie je stabilizovaný, dopĺňa ho procesor DIGIC 8. Disponuje technológiou Dual Pixel s 5655 AF bodmi s fázovou detekciou (citlivosť -6EV). Bajonet je nový, typu RF. S adaptérmi umožňuje používať aj objektívy s bajonetom EF/EF-S. Súborový formát je JPG a RAW, C-RAW a Dual Pixel RAW (14 bitový).

Rozsah citlivosť je ISO 100-40 000 (50 - 102 400 rozšírený). Fotoaparát zvláda sériové snímanie s frekvenciou max. 8 obr./s, pri sledovaní objektu 5 obr./s. Mechanická uzávierka má rozsah 30 s. - 1/8000 s., X-sync je 1/200 s. Elektronická uzávierka je limitovaná 1/8000 s. a podmienená One Shot zaostrovaním. Podporované sú blesky s E-TTL II riadením.

Video je UHD 4K až do 25/30p (max. 29 min 59 s) vo formáte MP4, alebo FULL HD a HD rozlíšení. Časozberný videozáznam je v rozlíšení 4K.

0,5-palcový farebný elektronický hľadáčik OLED má rozlíšenie 3,69 milióna bodov a obnovovaciu frekvenciu 59,97 sn./s (plynule)/29,97 sn./s (úspora energie). 3,15" Clear View LCD II má rozlíšenie  približne 2,1 milióna bodov. Je otočný s dotykovým ovládaním.

Fotoaparát využíva jednu kartu SD s podporou UHS-II. Disponuje Audio vstupom aj výstupom, HDMI, USB-C a konektorom pre diaľkovú spúšť. Bezdrôtové pripojenie k chytrým zariadenia zabezpečujú WiFi a Bluetooth. Rozmery fotoaparátu sú 135,8 x 98,3 x 84,4 mm, hmotnosť je približne 580 g. Napájanie zabezpečuje batéria LP-E6/LP-E6N. K fotoaparátu sa dá pripojiť vertikálny batériový grip.


Canon EOS R nie je profesionálny fotoaparát, dôkazom je aj absencia tlačidiel na prednej strane fotoaparátu.


Ovládanie je odlišné od zrkadloviek EOS. Preč je zadný roller, miesto neho je tu krížový volič. Úplnou novinkou je dotyková plôška napravo od hľadáčika.


Stavový displej poukazuje na strednú triedu. Za obeť mu však padol štandardný otočný volič programov. Nahradilo ho tlačidlo Mode a zadný roller.

  • 30,3 Mpx fullframe CMOS
  • Bajonet RF
  • Dual pixel CMOS AF, citlivosť až -6EV
  • Obrazový procesor DIGIC 8
  • Zaostrenie rozpoznania tváre pomocou funkcie Eye-AF
  • 3,15” dotykový displej s variabilným uhlom, 2,1 Mpx
  • 3,69 Mpx OLED EVF, zväčšenie 0,76x
  • ISO50-ISO102400 (rozšírené)
  • 4K video nahrávanie, 10-bitový výstup (cez HDMI), stereo mikrofóny
  • Konektor pre slúchadlá
  • 8 obr./s., 5 obr./s. s AF-C (100 JPEG, 47 RAW, 78 C-RAW)
  • Tichý režim (len AF-S)
  • Wi-Fi, Bluetooth
  • Batéria LP-E6N, výdrž batérie 370 záberov
  • Jeden slot pre kartu SD
  • USB 3,1 Typ-C


https://www.canon.sk/cameras/eos-r/

https://www.canon.com.au/explore/making-eos-r-system-japanese-craftsmanship-innovation

Fotoaparát v praxi

Canon EOS R do určitej miery vychádza z modelu EOS 5D Mark IV. Ten je už 3 roky starý a tak EOS R prináša niekoľko technických vylepšení. V prvom rade je to o dve generácie novší procesor. Ten ale dostáva pri bezzrkadlovke viac zabrať. Snímač má rovnaké parametre a podľa testov takmer identický výstup, čo sa týka dynamického rozsahu a šumu. Skôr je to ale ekvivalent modelu EOS 6D Mark II. Bezzrkadlová konštrukcia prináša úsporu hmotnosti aj veľkosti, pričom tým neutrpela ergonómia držania. Či ušetríte celkovo, bude záležať na tom, aké objektívy budete používať.

Snímač bohužiaľ nie je stabilizovaný, kto je na to zvyknutý, bude sklamaný. Hodí sa to pri použití nestabilizovaných objektívov, najmä vo videu.

Zaujímavou inováciou je, že pri výmene objektívov je uzávierka zatvorená, čo chráni snímač pred znečistením.

Štart fotoaparátu je rýchly, zvláda to do jednej sekundy. Po exponovaní záberu netrpí blackoutom. Ak máte zapnuté review nafoteného záberu, chvíľu to trvá, kým ho prehrá, ale je to rýchlejšie ako pri Canone RP, alebo Nikonoch Z6/Z7. Rýchle je prebranie zo spánku.

Ergonómia a ovládanie

Fotoaparát sa drží dobre, rukoväť je dostatočne veľká a mal som pocit bezpečného držania aj s obludkou RF 28-70/2 L USM. Keď k fotoaparátu pripojíte vertikálny grip, bude vám zrazu pripadať menšia, pretože vertikálny grip je mohutnejší. Mohutný je až príliš, pomaly máte problém ho oblapiť.

Prístroj je robustný a vyzerá, že niečo vydrží. Páči sa mi, ako sú navrhnuté úchyty pre popruh.


Prídavný grip je až príliš mohutný a preto sa horšie drží v ruke.

Ovládanie je experimentálnejšie. Expozičné režimy sa vyberajú cez tlačidlo MODE a roller alebo dotykový displej. Celkovo tu Canon viac spolieha na dotykové ovládanie. Tlačidiel je tu pomenej a to je hlavný rozdiel oproti EOS 5D Mark IV. Žiadne priame vyvedenie funkcií WB, ISO, Drive. Je tu pri spúšti viacfunkčné tlačidlo M-Fn a programovateľná dotyková plôška. Teoreticky plôška funguje dobre, môžete po nej prstom kĺzať alebo poklepať. Je to však neprirodzené, bez spätnej odozvy a s rukavicami budete mať problémy, aj keď budú mať kontaktné plôšky pre dotykové displeje. Toto je prvok, ktorý treba riadne vylepšiť alebo sa ho zbaviť. Verím, ale že sa nájdu užívatelia, ktorým sa tento nový ovládací prvok páči. Ja medzi nimi nie som. Chýba mi joystick, ktorý nájdete pomaly na všetkých nových fotoaparátov strednej a vyššej triedy. Čiastočne ho nahradzuje dotykové ovládanie. Displej funguje ako touchpad, aj keď máte fotoaparát priložený k oku. Konfigurovateľná je plocha, ktorá reaguje na dotyk. Za toto patrí Canonu pochvala.

Ako si Canon predstavuje prácu s fotoaparátom, vidno na nasledujúcich videách. Prax ale nie je až tak jednoduchá.



Vrátim sa k výberu expozičného režimu. Väčšina zrkadloviek EOS má otočný volič programov, ale výber cez tlačidlo nie je až tak neobvyklé. Má ho vlajková loď a používa ho aj Nikon na svojich najvyšších modeloch. Tu je to ale asi preto, že kvôli stavovému displeju nezostal na tele priestor pre pomerne rozmerný otočný volič.

Celkovo pri obsluhe nemáte pocit, že v rukách držíte fotoaparát pre poloprofesionála, pritom funkčne a parametrami do tejto triedy takmer patrí. Fotoaparát tak vyhovie menej akčným fotografom, najmä stredne pokročilým amatérom.

Menu fotoaparátu je typické pre Canon. Mne sa zdá neprehľadné a zbytočne rozťahané. Oproti minulosti tu dosť pomáha možnosť dotykového ovládania a vlastné užívateľské menu. Aj keď prístroj nemá najdôležitejšie funkcie vyvedené na tlačidlá, sú pomerne rýchlo dostupné cez Quick menu.

Hľadáčik má rozlíšenie 3,69 Mpx a je teda dostatočne jemný, na priamom slnku sa však prejaví nižší jas, takže je obraz horšie viditeľný. Monochromatický stavový displej má dva režimy zobrazovania informácií a je podsvietený. Na malej ploche vie zobraziť prekvapujúce množstvo informácií. Ja som ho však nevyužíval a dal by som prednosť tomu, keby na uvoľnenú plochu radšej dali tlačidlá pre prístup k niektorým funkciám alebo použili pre klasický volič programov.

Dotykový displej má pekné rozlíšenie 2,1 Mpx a je plne otočný okolo kĺbu. Má veľmi dobré podanie farieb a na rozdiel od hľadáčika je u neho nastaviteľný jas, vďaka čomu je obraz dobre pozorovateľný aj na slnku.

Zobrazenie informácií na stavovom displeji má niekoľko režimov, zvlášť pre foto a zvlášť pre video.


Displej je otočný a dá sa natočiť aj do polohy pre selfie foto a video.

Zaostrovanie

AF senzory pokrývajú takmer celú plochu snímača, až na užšie pásy po krajoch, celkovo je ich 5655. Vybrať si môžete zaostrovanie pomocou jedného bodu, rozšíreného bodu (pomáhajú mu body okolo), rozšírenú oblasť, zónový AF využívajúci väčšiu skupinu bodov a zónový AF vertikálny alebo horizontálny. Celkovo pokrývajú AF body 88% horizontálnej a 100% vertikálnej plochy snímača.


Schéma rozloženia AF bodov.


Zobrazenie detekcie tváre a oka na displeji alebo v hľadáčiku.

U jedného AF bodu sa dá meniť veľkosť v dvoch stupňoch. Veľa sa diskutuje o detekcii tváre a hlavne oka. Skúšal som aj túto funkciu, ale spokojný som nebol. Niežeby detekcia očí nefungovala, je ale prepojená s funkciou sledovania objektu, ktorú nemá fotograf plne pod kontrolou. Ak systém nedetekuje tvár a oko, využíva všetky AF body. Vyberie tie, ktoré uzná za vhodné, niekedy sám spustí tracking. Môžete aj dotykom displeja určiť, kde má zaostriť, ale nie je to presné. Detekcia tváre a oka by mala byť spojená s iným typom zaostrovania, napr. bodovým.

Detekcia oka dobre funguje, ak fotíte portrét jednej osoby. Nemôžete však prepínať medzi viacerými tvárami, tak ako to dokáže napr. Panasonic.


Výrobca udáva citlivosť AF až -6EV, to je ale podmienené použitím vysokosvetelného objektívu. Zaostrovanie je skutočne veľmi citlivé, nielen na papieri. Fotoaparát zaostruje aj v situáciách, kedy vlastne reálne nemôžete fotiť, kvôli úplnému nedostatku svetla.


V čase testovania boli k dispozícii 4 natívne objektívy a tri adaptéry pre EF objektívy.


Inováciou v novom systéme objektívov je programovateľný prstenec, ktoré mu môžete priradiť rôzne funkcie.

Otestoval som kompatibilitu s dvomi adaptérmi z EF na RF bajonet. Objektívom bol EF 70-200/2,8 L IS USM II. S týmto objektívom spolupracoval EOS R príkladne, akoby to ani nebol objektív pôvodne určený pre DSLR. Nemal som pocit, že by tu dochádzalo k nejakému spomaleniu zaostrovania. Vyskúšal som aj kontinuálne zaostrovanie, ktoré tiež fungovalo bez problémov. To je dobrá správa pre majiteľov zrkadloviek EOS, ktorí chcú postupne prejsť na bezzrkadlovkový systém s tým, že budú používať svoje obľúbené objektívy.


Objektívy EF fungujú na EOS R veľmi dobre, naviac sa u nich nemusíte trápiť s FF a BF.


Úspešný test kontinuálneho zaostrovania s objektívom EF 70-200/2,8 L IS USM II.

Body môžete vyberať dotykom, čo je asi najrýchlejšie, alebo po stlačení tlačidla rollermi alebo krížovým voličom. Absencia joysticku by mi až tak nevadila, keby fungoval krížový volič aj bez stlačenia tlačidla výberu bodov. Aj tak nemá štandardne priradenú žiadnu funkciu. Displej funguje ako touchpad, keď máte oko priložené k hľadáčiku. Nie je tak citlivý ako u Panasonicu S1R, kde som ho musel vypnúť. Naviac sa dá nastaviť, ktorá časť displeja má byť aktívna, čím sa vyhnete nechcenému presúvaniu AF bodu vlastným nosom. Viacerých poteší, že na zadnej strane fotoaparátu je tlačidlo AF ON.

Uzávierka

Mechanická uzávierka je pomerne hlučná a pri sériovom snímaní som mal pocit, že vo fotoaparáte je aj sklápacie zrkadlo. Proste slušný rachot.

Tichý režim funguje len pri One Shot zaostrovaní (AF-S), vraj by nový firmvér mal umožniť použiť ho aj pri kontinuálnom zaostrovaní. Elektronická uzávierka je limitovaná na 1/8000 s. Neviem, prečo Canon s Nikonom nemôžu povoliť aj kratšie časy, veď s vysokosvetelnými objektívmi by sa to zišlo.

Fotoaparát zvláda max. 8 obr./s., čo na plnoformátový amatérsky prístroj nie je najhoršie. Buffer pojme až 29 fotografií vo formáte RAW, čo tiež nie je zlé. Pri občasnom akčnejšom fotení vás nebude príliš limitovať.

Najkratší synchronizačný čas uzávierky je 1/200 s. V režime HSS až 1/8000 s. Fotoaparát podporuje zavedený systém bleskov radu Speedlite s E-TTL II riadením záblesku.

Bezzrkadlovky majú tradične možnosť zobrazovať nastavenú expozíciu, alebo môže užívateľ zvoliť nastavenie zobrazenia so štandardným jasom, bez vplyvu nastavenej expozície. Tento režim sa hodí pri fotení v ateliéri, alebo v noci. Na Canone EOS R sa dá naviac nastaviť režim so štandardným jasom, ktorý sa pri stlačení tlačidla DOF zmení na zobrazenie expozície.

Programová výbava

Program, ktorý ste si vybrali máte na stavovom displeji, čo čiastočne nahradzuje priamy pohľad na štandardný otočný volič programov, ktorý tu nie je. Aj keď v ponuke nájdete známu zelenú automatiku, ponuka ostatných programov je profesionálna. Štandardnú štvoricu P, Av, Tv, M dopĺňa nový program Fv, ktorý je vlastne mixom ostatných programov a korekcie expozície. Nechýba trojica užívateľsky nastaviteľných programov. Prácu s expozíciou dopĺňa korekcia v rozsahu +/- 3 EV.

Netradičné je prepínanie do video režimu. O tom však viac v sekcii Video.


Flexibilný program FV a možnosti jeho nastavenia.

Vychytávky

Predstavenie nového systému EOS R mohlo byť dobrým dôvodom vytiahnuť sa novými funkciami, ktoré Canon doteraz nemal vo svojich fotoaparátoch. Canon je však v tomto príliš konzervatívny. Nenájdete tu žiadne špeciality, ako Post Focus, Pro Capture, Multi Shot, 4K Photo a pod.

Fotoaparát má režim HDR. Pri snímaní v režime HDR sa pre každý záber sériovo nasnímajú tri snímky s rôznou expozíciou (štandardná expozícia, podexponovanie a preexponovanie) a automaticky sa spoja do jedného záberu. Obrázok v režime HDR sa zaznamená ako obrázok JPEG. Nastaviteľný je rozsah čiastkových expozícií a spracovanie, od prirodzeného, po reliéfne.

Ďalšou prítomnou vychytávkou je viacnásobná expozícia z až 9 záberov. Nastaviteľné sú 4 režimy prelínania záberov.

Spracovanie fotografií

C-RAW
Dual Pixel RAW

Ponuka Picture Style je štandardná a oproti konkurencii o niečo chudobnejšia. To samozrejme trápi len tých, čo fotia do JPG. Ešteže je tu možnosť nadefinovať si vlastné štýly. Pri snímaní do JPG, v ťažkých svetelných podmienkach, využijete funkciu Auto Lighting Optimizer, ktorá zlepšuje prekreslenie svetiel a tieňov. Zaujímavá je funkcia Priorita jasných tónov, ktorá rozširuje dynamický rozsah vo svetlách, odstupňovanie tónov vo svetlách je plynulejšie. Už bežná je korekcia chýb objektívov priamo vo fotoaparáte, neprenáša sa ale do RAW.

Konektivita

Fotografie a video sa ukladajú na jednu kartu typu SD. Chýba tak možnosť zálohovania, ktorú využívajú najmä tí, ktorí si fotením zarábajú.

WiFi je využiteľná nielen pre prepojenie s chytrým zariadením (tam jej pomáha aj Bluetooth), ale aj pri tlači na kompatibilných tlačiarňach a na prepojenie so softvérom EOS Utility. Pri pripojení na Hot Spot môžete fotografie zdieľať na sieti CANON iMAGE GATEWAY.

Výdrž batérie

Ja som mal k dispozícii aj grip a tak som s výdržou problémy nemal. Fotoaparát som nešetril, na jedno nabitie som tak nafotil len o málo viac, ako udáva výrobca. Verím, že pri šetrnejšom používaní sa dostanete cez 500 fotografií, pri sériových záberoch samozrejme viac.

Fotoaparát využíva batérie LP-E6/LP-E6N, rovnako ako EOS 5D Mark IV a niektoré iné fotoaparáty.

Obrazová kvalita

Obrazová kvalita je porovnateľná s EOS 5D Mark IV. Nový procesor a firmvér prinášajú lepšie spracovanie farieb a formát C-RAW. Výkon snímača je o niečo slabší ako u konkurencie, najmä čo sa týka dynamického rozsahu. Pri úpravách fotografií mi to ale nevadilo, RAW-y obsahovali dostatok informácií pre prácu so svetlami aj tieňmi. Možno to nie je najlepší snímač, ale je dostatočne dobrý, aby bol spokojný aj náročný fotograf. Lepší dynamický rozsah, porovnateľný so snímačmi od Sony, by ale potešil.

Pri vyťahovaní tieňov, alebo náprave silnej podexpozície sa okrem šumu objavuje aj jemný banding (pásikovanie). Šumu je ale pomerne málo, taký Nikon Z7 ho v najtmavších tieňoch vygeneruje o poznanie viac.

     
Záber exponovaný na svetlá, pred a po vytiahnutí tieňov.

     
Po vytiahnutí tieňov sa objavil banding.

     
Slušný je potenciál RAW-u pri záchrane prepalov.


Vlastnosti snímača podľa dxomark.com.

https://www.dxomark.com/canon-eos-r-sensor-review/

Čo sa týka šumu, do ISO 3200 je v pohode. Pri tlači formátu nad 70x50 cm sa na fotografiách prejaví až ISO 6400, stále je tu ale dostatok jemných detailov. ISO 12 800 je stále dobre použiteľné aj pre tlač. ISO 25 600 je použiteľné pre tlač menších formátov. Vyššiu citlivosť použije len málo náročný fotograf.

Keď už tu preberáme výkon snímača, musím spomenúť formát Dual Pixel RAW, ktorý využíva dva obrazy v jednom RAW súbore (dvojnásobná veľkosť súboru). Pri vyvolávaní fotografií môže užívateľ použiť funkciu Dual Pixel RAW Optimizer v softvéri Digital Photo Professional a jemne doladiť zaostrovaciu vzdialenosť. Ideálne pri portrétnej a makrofotografii.

Video

Na experimentálne ovládanie dosť dopustilo video. Dostanete sa k nemu po stlačení tlačidla Mode a stlačení “info”. Samozrejme funguje aj rýchle nahrávanie v režime fotografovania, po stlačení Record. Vo videu môžete používať aj poloautomatiku a manuálny režim. Prístroj ponúka 4K rozlíšenie s frekvenciou max. 30 p. Pri ňom dochádza k orezu 1,8x. Bez orezu nie je ani Full HD video. Ak zapnete elektronickú stabilizáciu obrazu, orez sa ešte zväčší. V 4K rozlíšení prídete približne o polovicu uhla záberu a to je veľa. V menu nenájdete samotnú záložku pre video. V tomto prístroji je video na druhej koľaji. Kde sú časy, keď Canon s modelom EOS 5D Mark II dominoval trhu v segmente fotoaparátov s funkciou kamery?

Na jednu stranu poteší audio vstup a výstup i plne otočný displej, chýba ale flat profil. Mínusom je aj absencia stabilizácie snímača. Práve tá rozhoduje o tom, ako je funkcia videa prístupná občasnému kameramanovi, ktorý nevlastní video statív ani gimbal. V redakcii som preto nechal skvostné objektívy RF 24-70/2 L USM a RF 50/1,2 L USM a zvolil radšej priemernejší (parametrovo), ale stabilizovaný RF 24-105/4 L IS USM.

Fotoaparát má aj funkciu Time Lapse v 4K alebo Full HD rozlíšení s využitím celej šírky snímača, čiže bez orezu.

Bez Flat profilu, alebo Logu je tu menej priestoru pre výraznejší postprocesing a colorgrading. Log a lepšie spracovanie videa je k dispozícii pri nahrávaní z HDMI (4 : 2 : 2, 8 bitov alebo 10 bitov), nie na kartu.

Video sa ukladá vo formáte MP4, na výber je ALL-I a IPB kompresia. Ak počas snímania videozáznamu používate kartu naformátovanú v systéme exFAT, aj v prípade, že veľkosť̌ súboru presiahne 4 GB, sa videozáznam uloží ako jeden súbor (nerozdelí sa do viacerých súborov). Dĺžka jedného klipu je limitovaná na 29 min. 59 s. u vysokorýchlostného videa na 7 min. 29 s.

Majitelia zariadení s HDR obrazovkou môžu využiť nahrávanie v HDR režime.

Ja som otestoval video v 4K rozlíšení. Obraz je mierne mäkší, chýba ostrejšie prekreslenie jemných detailov. Bez Flat profilu je obraz kontrastnejší, na čo doplácajú najnižšie jasy. Čítanie dát zo snímača je pomalé čoho dôsledkom je výrazný rolling shutter efekt.

Konkurencia

Ak počítame aj Leicu, je dnes 5 výrobcov plnoformátových bezzrkadloviek. Výber je teda slušný a náskok tu má snáď len Sony. Ostatní sú tesne za štartovacou čiarou. Každý pustil na trať ale svoju predstavu pretekára. Canon EOS R tak nie je priamym konkurentom žiadneho fotoaparátu. Konkurujú si navzájom systémy. Najbližšie EOS-u R je Sony A7III a Nikon Z6. Ak dáme tieto fotoaparáty vedľa seba, vidíme veľmi rozdielny prístup k návrhu. Objektívne je najlepší asi Sony, v tesnom závese je Nikon. Sony má výhodu trojgeneračného odlaďovania a niekoľkoročného náskoku v objektívoch, ale aj inom príslušenstve, hlavne čo sa týka videa. Nikon je veľmi sympatický fotoaparát, ale tiež je len na začiatku. Ovládanie je konzervatívnejšie, video lepšie.

Nesmieme zabudnúť na ambiciózny Panasonic Lumix S1, ktorý ale mieri do profesionálnej ligy a prekonáva aktuálnu ponuku konkurencie. Aj Panasonic je len na začiatku, zatiaľ len s trojicou objektívov a netrpezlivo sa tu čaká na začiatok predaja celej série objektívov Sigma.

EOS R v porovnaní so všetkými spomenutými prístrojmi nevychádza ako víťaz. Canon si s konkurenciou však starosti robiť nemusí. Najsilnejšia značka na trhu má odbyt zaručený. EOS R, aj keď trochu experimentátorský, je vydarený fotoaparát. Body ale stráca za príliš orezané 4K video a absenciu stabilizovaného snímača. Silnou stránkou EOS R je výborná podpora EF objektívov, vďaka ktorej mu Canonisti nejaké tie nedostatky odpustia.

Plusy a mínusy

+ plne otočný displej s dotykovým ovládaním
+ obrazová kvalita porovnateľná s EOS 5D Mark IV.
+ pri výmene objektívov je uzávierka zatvorená a chráni snímač
+ Dual Pixel CMOS AF
+ Dual Pixel RAW, C-RAW
+ vysokocitlivý AF
+ dobrá ergonómia gripu
+ kvalita spracovania
+ stavový displej
+ kvalitný hľadáčik
+ otočný displej s dotykovým ovládaním
+ nový program Fv
+ možnosť pripojenia gripu
+ audio vstup a výstup
+ WiFi + BT

- ergonómia ovládania nemusí sadnúť každému
- absencia stabilizácie v tele
- elektronická uzávierka limitovaná na 1/8000 s. a s One Shot AF
- jeden slot na kartu
- výdrž batérie
- výrazne orezané 4K video
- výrazný rolling shutter efekt
- chýba joystick
- hľadáčik má nízky jas
- korekcia expozície len +/- 3 EV

     

Záver

EOS R je prvou, pomerne vydarenou, plnoformátovou bezzrkadlovkou Canon. Z časti by to mohol byť ekvivalent EOS-u 5D Mark IV, ale niektoré parametre a funkcie ho tlačia do nižšej kategórie. Rovnaký obrazový výstup, ale za cenu nižšiu o viac ako 1000€, nie je na zahodenie. Canon bol pri návrhu pomerne odvážny. Na jednej strane tu máme prístroj so štandardnými funkciami a parametrami, na druhej strane Canon experimentoval s novým ovládaním. Podľa názorov z môjho okolia sú inovácie prijaté skôr vlažne a pokiaľ Canon skutočne počúva svojich užívateľov, vráti sa k rokmi osvedčeným prvkom. Bola to ale šanca vyskúšať niečo nové a ja sa za to na Canon vôbec nehnevám.

Fotoaparát sa dobre drží v ruke. Náročným užívateľom bude chýbať viac ovládacích prvkov, napr. na priame nastavenie citlivosti, či spôsobu zaostrovania a režimu snímania. Aj video je dosť skryté. Hľadáčik je kvalitný, ale málo jasný. Pochváliť musím dotykový otočný displej. Sériové snímanie je pomalšie. Elektronická uzávierka je limitovaná. Zaostrovanie funguje dobre a je veľmi citlivé a presné, ale sledovanie tváre a oka nie je doriešené. Nie je to akčný model, ale reportážne fotenie zvláda. Mohol by byť dobrým modelom pre svadobných fotografov, ale tým bude chýbať dvojitý slot pre karty.

EOS R sa asi nestane legendou, pamätať si naň budeme, ako na prvú FF bezzrkadlovku výrobcu. Je to dobre použiteľný fotoaparát s kvalitným obrazovým výstupom. Jeho chybou je, že to vlastne nie je vyšší model, ktorý by uspokojil najnáročnejších fotografov. Nie je určený pre profesionálne nasadenie, aj keď sa s ním dá profesionálne fotografovať. Na experimentálne ovládanie sa dá zvyknúť a po chvíli sa s prístrojom zžijete. Či budete používať aj dotykový pásik, to je na vás. Ja som ho prakticky nepoužíval. Najviac mi chýbala stabilizácia snímača a mínusom je, že je fotoaparát tak trochu nudný, bez nejakých špeciálnych vychytávok, ako multishot, Pre shooting a pod.

Obrazová kvalita je porovnateľná s EOS 5D Mark IV. Vylepšené je spracovanie obrazu vo formáte JPG. Tu mi Canon urobil radosť, rovnako aj u modelu RP. Slabšou stránkou prístroja je video, kde pri 4K rozlíšení je orez až 1,8x, s elektronickou stabilizáciou ešte viac. Málokto si preto EOS R vyberie ako kameru na poloprofesionálne použitie.

Možno v zozname želaných vlastností chýba viac položiek, ako u konkurenčných modelov. Napriek tomu je EOS R dobre použiteľný fotoaparát, ktorý dobre poslúži ako druhé telo pre skúseného fotografa, vlastniaceho zrkadlovku EOS a objektívy s bajonetom EF. Canon ponúka až tri adaptéry, ktoré umožňujú EF objektívy naplno využívať. Nezanedbateľnou prednosťou pred DSLR je, že sa už nemusíte trápiť s BF a FF.

Canon EOS R je trochu nezvyčajný. Jeho najväčším nedostatkom (za ktorý vlastne nemôže) je, že to nie je poloprofesionálny fotoaparát, rovnocenný EOS-u 5D Mark IV. Takto osloví len priemerných amatérov. Aj keď som zvyknutý na vybavenejšie fotoaparáty, EOS R mi bol dobrým spoločníkom. Výborné objektívy RF ukazujú potenciál systému, ktorý naplno odhalí až profesionálny model, na ktorý fanúšikovia značky netrpezlivo čakajú.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Johnnny
2019-04-23 11:34:26
"Absencia joysticku by mi až tak nevadila, keby fungoval krížový volič aj bez stlačenia tlačidla výberu bodov"

Toto nejde nastavit ? Pamatam, ze mne z toho bolo do placu este u 60D, ale potom som objavil moznost ako to prenastavit

 
matpi
2019-04-23 13:22:37
''Celkovo pri obsluhe nemáte pocit, že v rukách držíte fotoaparát pre poloprofesionála, pritom funkčne a parametrami do tejto triedy takmer patrí. Fotoaparát tak vyhovie menej akčným fotografom, najmä stredne pokročilým amatérom.''

??? Trochu vela velmi neurcitych pojmov....Ale k recenzii - dufam, ze sa dotykove plosky nestanu standardom.

 
blahoslav J B Art
2019-04-23 15:46:18
Hľadáčik má 3,69 miliónov bodov, ale taký MagickVamp má custom kus, ktorý má 3,69 Mpx, leno z 2 MPX hľadáčika ho bolia oči
 
Budy
2019-04-23 17:22:33
príspevok od: blahoslav J B Art
Hľadáčik má 3,69 miliónov bodov, ale taký MagickVamp má custom kus, ktorý má 3,69 Mpx, leno z 2 MPX hľadáčika ho bolia oči
Už som to tu spomínal v diskusii pod DC-S1R, ak sa nechcú používať výrobcom uvádzané "body" tak nech sa to aspoň korektne prepočítava do Mpx.
Hľadáčik EOS R má 3.69 miliónov bodov (1280x960) a teda 1.228 800 pix = 1,22Mpx
Rovnako 3.2 palcový LCD displej na zadnej strane má síce 2.1 miliónov, ale rovnako bodov = 0.7 Mpx
 
MagickVamp
2019-04-24 00:00:14
príspevok od: blahoslav J B Art
Hľadáčik má 3,69 miliónov bodov, ale taký MagickVamp má custom kus, ktorý má 3,69 Mpx, leno z 2 MPX hľadáčika ho bolia oči
Jj z tych 2 mega dots co maju stare fotaky vsetky ma bolia oci
 
MagickVamp
2019-04-24 07:40:18
Inak tento tyzden vysiel firmver 1.2 a co platilo o detekcii oka a tvare uz neplati. Pred tym fungovala detekcia len na one shot a bez serva. Teraz funguje aj pri seriovom snimani a so servom a chyta tvar ovela spolahlivejsie. V pondelok som to aktualizoval a v utorok uz skusal s kamoskou. Co sa presnosti tyka, ked som fotil postavu od pasa uspesnost 100% ale podobne to bolo aj pred aktualizaciou, no co sa tyka celej postavy, tak odpad mam teraz asi dva krat mensi a tvar zdetekuje aj v pripadoch ked pre aktualizaciu nezdetekovalo.
 
jan21
2019-04-28 17:47:18
Mapa novych RF objektívov....hoooodne penké:
 
MagickVamp
2019-04-29 11:35:09
príspevok od: jan21
Mapa novych RF objektívov....hoooodne penké:
RF 50F1,8 by som rad a nejaky teleobjektiv do 2000...ale 24-70F2,8 IS potesi.
 
Realogic
2019-04-29 12:18:36
mna zaujal RF 15-35mm F2.8 L IS USM . . . sú to lákavé čísla
 
MagickVamp
2019-04-29 14:12:01
Velmi ma zaujima ako tie skla sa budu vediet popasovat s avizovanym 60Mpx snimacom
 
Johnnny
2019-04-29 15:15:30
príspevok od: MagickVamp
Velmi ma zaujima ako tie skla sa budu vediet popasovat s avizovanym 60Mpx snimacom
Bez akychkolvek probloemov predpokladam. Olympusacke skla zvladaju vacsiu hostotu a nie su to nijak magicke skla.
 
sharkyyy
2019-05-19 22:13:54
Ahojte, mozno niekomu pomozu moje postrehy.

Fotim fuji x-t2+xf 23 f1.4,xf 23 f1.4 a sirokac xf 14 f2.8. Som viac technik ako umelec , niekedy pixel peeper, ale toto je tema o technike.
Na fuji mi vsetko sedi, okrem pomalsieho ostrenia na sport a deti s xf 56 f1,2/x-t3 je vraj na tom lepsie/. Preto stale poskulujem po ff, aby som mal pocit, ze za nedokonale fotky mozem si len ja.
Nikon som zavrhol, zvazujem sony a canon. Sony je samozrejme papierovo vo vsetkom o krok vpred, avsak odradil ma zelenkavo zltkastky nadych farieb a ovladanie/to sa mozem mylit/. Chcel som co najlahsi ff , preto som najprv zvazoval rp. Avsak slaby dynamicky rozsah, slabsia bateria/ale prakticky vydrzi omnoho viac snimkov ako CIPA/, a first curtain od 1/1600 casu ma odradilo.
Bol som mentalne presvedceny a mal odvodenu eos r + rf 35 f1,8 /hlbkou ostrosti by som bol +- na tom podobne ako s xf 23 f1,4, navyse by som ziskal 1/2 makro a stabilizaciu/. Ako portretny som chcel redukciu a starsi objektiv canon ef 85 f1,8.
Mal som to moznost testovat v predajni, nafotit si rovnake zabery na pamatovu kartu/a porovnat fuji vs canon/.
Bol som vsak nemilo prekvapeny, co sa tyka canonu. Teraz si este viac stojim za tym, ze apsc je zlaty gral profesionalneho fotenia-pomer cena, kvalita, vaha, okrem fotenia kvoli tlaci na velke bilboardy, kde je nutne vyssie rozlisenie.
Zacnem plusmi pre canon. Objektiv canon 85 f1,8 cez adapter ostril perfekne, rychlejsie ako xf 56 f1,2 na fuji. Ostril presne, potichy ihned.
Ovladanie canonu mi na prvy dojem nesadlo-to bude vec zvyku-to nedavam ako minus-aj navyse som rozmaznany asi najlepsi ovladanim ake mozem mat od fuji- kde vsetko podstatne vidim a nastavujem mechanicky, alebo cez 1-2 kliky-, nedavam to ako minus. Hladacik bol vyborn, porovnatelny s fuji xt-2 , napriek vyssiem rozliseniu u canonu/x-t3 ma uz rovnake rozlisenie ako canon r/. Je pravda, ze fuji x-t2 hoc ma nizsie rozlisenie, jeho hladacik je ale obrazovo velmi podareny, napr. omnoho lepsi ako u sony a 7 iii.
Teraz k samotnej kvalite fotiek. Pokial ide o jpeg- hroza. Canon je zasumeny od isa 1600. Sumi viac ako fuji na rovnakom ise!!! Ten sum je omnoho neprijemnejsi. Je tam menej detailov a naviac slabsi dynamicky rozsah. Napr. moje vytvorene presety na jpeg, boli u canonu nepouzitelny, tmavomodra bola uplne ciera a pod....ok, je to jpeg.

Raw- bolo to porovnatelne. Tu uz som bol spokojny aj s canonom. Farby to malo pekne, porovnatelne s fuji. Avsak dynamicky rozsah nebol vyssi, rovnako to sumelo ako u fuji. V nicomo by som si nepolepsil, s ohladom na to, ze musel by som vlacit vsetko tahsie, vacsie, drahsie.

Cize myslienka, ze dobehnem slabsiu svetelnost objektivu rf 35 f1.8 voci xf 23 f1.4 mensim sumom senzora- nebola spravna. Podotykam, ze s fuji som fotil na f1.8. Neslo mi do hlavy, ze predavac mi povedal, ze planuje kupit opat fuji, a roky fotil canonom- a zdoraznoval, ze nech necakam, ze canonom budem mat vyssi dynamicky rozsah- myslel som ze sa myli. Viem, ze canon nie je nikon alebo sony pokial ide o dynamicky rozsah, ale low light iso.
Teraz uz mozem pokojne spavat,a viem ze ma technika nelimituje. Az na to ostreni pri vlastnych detoch s xf 56 /na svadbach to je postacujuce/. Ak by som isiel do ff, canon by to zatial nebol, aj ked mi je sympaticky- nieco ako apple- nie je inovativny uz v tejto dobe, ako leader ide na istotu, ostrenie aj cez adapter ma zvladnute velmi dobre.
Viem, ze ak by som chcel ist do canonu ff, musel by som kupovat f1.4 skla a tie som nechcel kvoli vahe. 850 g skla a viac pri 85 f1.2/f1.4/ alebo teraz nove s astrnomickou cenou rf f1.2 neakceptujem.
V hre teda uz len ostava sony, tam mi len chyba nieco lahsie ako samyang 35mm f1.4. Novy samyang 85 f1.4 sa udajne podaril
Koncim, lebo sa zacinam citit ako stancok.
 
MagickVamp
2019-05-20 10:36:53
príspevok od: sharkyyy
Ahojte, mozno niekomu pomozu moje postrehy.

Fotim fuji x-t2+xf 23 f1.4,xf 23 f1.4 a sirokac xf 14 f2.8. Som viac technik ako umelec , niekedy pixel peeper, ale toto je tema o technike.
Na fuji mi vsetko sedi, okrem pomalsieho ostrenia na sport a deti s xf 56 f1,2/x-t3 je vraj na tom lepsie/. Preto stale poskulujem po ff, aby som mal pocit, ze za nedokonale fotky mozem si len ja.
Nikon som zavrhol, zvazujem sony a canon. Sony je samozrejme papierovo vo vsetkom o krok vpred, avsak odradil ma zelenkavo zltkastky nadych farieb a ovladanie/to sa mozem mylit/. Chcel som co najlahsi ff , preto som najprv zvazoval rp. Avsak slaby dynamicky rozsah, slabsia bateria/ale prakticky vydrzi omnoho viac snimkov ako CIPA/, a first curtain od 1/1600 casu ma odradilo.
Bol som mentalne presvedceny a mal odvodenu eos r + rf 35 f1,8 /hlbkou ostrosti by som bol +- na tom podobne ako s xf 23 f1,4, navyse by som ziskal 1/2 makro a stabilizaciu/. Ako portretny som chcel redukciu a starsi objektiv canon ef 85 f1,8.
Mal som to moznost testovat v predajni, nafotit si rovnake zabery na pamatovu kartu/a porovnat fuji vs canon/.
Bol som vsak nemilo prekvapeny, co sa tyka canonu. Teraz si este viac stojim za tym, ze apsc je zlaty gral profesionalneho fotenia-pomer cena, kvalita, vaha, okrem fotenia kvoli tlaci na velke bilboardy, kde je nutne vyssie rozlisenie.
Zacnem plusmi pre canon. Objektiv canon 85 f1,8 cez adapter ostril perfekne, rychlejsie ako xf 56 f1,2 na fuji. Ostril presne, potichy ihned.
Ovladanie canonu mi na prvy dojem nesadlo-to bude vec zvyku-to nedavam ako minus-aj navyse som rozmaznany asi najlepsi ovladanim ake mozem mat od fuji- kde vsetko podstatne vidim a nastavujem mechanicky, alebo cez 1-2 kliky-, nedavam to ako minus. Hladacik bol vyborn, porovnatelny s fuji xt-2 , napriek vyssiem rozliseniu u canonu/x-t3 ma uz rovnake rozlisenie ako canon r/. Je pravda, ze fuji x-t2 hoc ma nizsie rozlisenie, jeho hladacik je ale obrazovo velmi podareny, napr. omnoho lepsi ako u sony a 7 iii.
Teraz k samotnej kvalite fotiek. Pokial ide o jpeg- hroza. Canon je zasumeny od isa 1600. Sumi viac ako fuji na rovnakom ise!!! Ten sum je omnoho neprijemnejsi. Je tam menej detailov a naviac slabsi dynamicky rozsah. Napr. moje vytvorene presety na jpeg, boli u canonu nepouzitelny, tmavomodra bola uplne ciera a pod....ok, je to jpeg.

Raw- bolo to porovnatelne. Tu uz som bol spokojny aj s canonom. Farby to malo pekne, porovnatelne s fuji. Avsak dynamicky rozsah nebol vyssi, rovnako to sumelo ako u fuji. V nicomo by som si nepolepsil, s ohladom na to, ze musel by som vlacit vsetko tahsie, vacsie, drahsie.

Cize myslienka, ze dobehnem slabsiu svetelnost objektivu rf 35 f1.8 voci xf 23 f1.4 mensim sumom senzora- nebola spravna. Podotykam, ze s fuji som fotil na f1.8. Neslo mi do hlavy, ze predavac mi povedal, ze planuje kupit opat fuji, a roky fotil canonom- a zdoraznoval, ze nech necakam, ze canonom budem mat vyssi dynamicky rozsah- myslel som ze sa myli. Viem, ze canon nie je nikon alebo sony pokial ide o dynamicky rozsah, ale low light iso.
Teraz uz mozem pokojne spavat,a viem ze ma technika nelimituje. Az na to ostreni pri vlastnych detoch s xf 56 /na svadbach to je postacujuce/. Ak by som isiel do ff, canon by to zatial nebol, aj ked mi je sympaticky- nieco ako apple- nie je inovativny uz v tejto dobe, ako leader ide na istotu, ostrenie aj cez adapter ma zvladnute velmi dobre.
Viem, ze ak by som chcel ist do canonu ff, musel by som kupovat f1.4 skla a tie som nechcel kvoli vahe. 850 g skla a viac pri 85 f1.2/f1.4/ alebo teraz nove s astrnomickou cenou rf f1.2 neakceptujem.
V hre teda uz len ostava sony, tam mi len chyba nieco lahsie ako samyang 35mm f1.4. Novy samyang 85 f1.4 sa udajne podaril
Koncim, lebo sa zacinam citit ako stancok.
Mozes prosim dolozit testovane zaberi? Zaujima ma aj exif.
 
sharkyyy
2019-05-20 11:21:30
JJ dam, alebo poslem ti odkaz na maila a upnem na ulozto, pripadne napis ss. Ale az buduci tyzden, som mimo sr do nedele, nemam fotak pri sebe. Fotene bolo len v interieri predajne.
 
MagickVamp
2019-05-20 12:36:53
príspevok od: sharkyyy
JJ dam, alebo poslem ti odkaz na maila a upnem na ulozto, pripadne napis ss. Ale az buduci tyzden, som mimo sr do nedele, nemam fotak pri sebe. Fotene bolo len v interieri predajne.
V pohode, to mi nevadi. Kludne hod na ulozto a daj sem link potom. Dik
 
MagickVamp
2019-06-03 13:08:01
príspevok od: sharkyyy
JJ dam, alebo poslem ti odkaz na maila a upnem na ulozto, pripadne napis ss. Ale az buduci tyzden, som mimo sr do nedele, nemam fotak pri sebe. Fotene bolo len v interieri predajne.
Stale cakam na ten linka ze sa na to pozriem
 
MagickVamp
2019-06-11 10:56:55
príspevok od: sharkyyy
Ahojte, mozno niekomu pomozu moje postrehy.

Fotim fuji x-t2+xf 23 f1.4,xf 23 f1.4 a sirokac xf 14 f2.8. Som viac technik ako umelec , niekedy pixel peeper, ale toto je tema o technike.
Na fuji mi vsetko sedi, okrem pomalsieho ostrenia na sport a deti s xf 56 f1,2/x-t3 je vraj na tom lepsie/. Preto stale poskulujem po ff, aby som mal pocit, ze za nedokonale fotky mozem si len ja.
Nikon som zavrhol, zvazujem sony a canon. Sony je samozrejme papierovo vo vsetkom o krok vpred, avsak odradil ma zelenkavo zltkastky nadych farieb a ovladanie/to sa mozem mylit/. Chcel som co najlahsi ff , preto som najprv zvazoval rp. Avsak slaby dynamicky rozsah, slabsia bateria/ale prakticky vydrzi omnoho viac snimkov ako CIPA/, a first curtain od 1/1600 casu ma odradilo.
Bol som mentalne presvedceny a mal odvodenu eos r + rf 35 f1,8 /hlbkou ostrosti by som bol +- na tom podobne ako s xf 23 f1,4, navyse by som ziskal 1/2 makro a stabilizaciu/. Ako portretny som chcel redukciu a starsi objektiv canon ef 85 f1,8.
Mal som to moznost testovat v predajni, nafotit si rovnake zabery na pamatovu kartu/a porovnat fuji vs canon/.
Bol som vsak nemilo prekvapeny, co sa tyka canonu. Teraz si este viac stojim za tym, ze apsc je zlaty gral profesionalneho fotenia-pomer cena, kvalita, vaha, okrem fotenia kvoli tlaci na velke bilboardy, kde je nutne vyssie rozlisenie.
Zacnem plusmi pre canon. Objektiv canon 85 f1,8 cez adapter ostril perfekne, rychlejsie ako xf 56 f1,2 na fuji. Ostril presne, potichy ihned.
Ovladanie canonu mi na prvy dojem nesadlo-to bude vec zvyku-to nedavam ako minus-aj navyse som rozmaznany asi najlepsi ovladanim ake mozem mat od fuji- kde vsetko podstatne vidim a nastavujem mechanicky, alebo cez 1-2 kliky-, nedavam to ako minus. Hladacik bol vyborn, porovnatelny s fuji xt-2 , napriek vyssiem rozliseniu u canonu/x-t3 ma uz rovnake rozlisenie ako canon r/. Je pravda, ze fuji x-t2 hoc ma nizsie rozlisenie, jeho hladacik je ale obrazovo velmi podareny, napr. omnoho lepsi ako u sony a 7 iii.
Teraz k samotnej kvalite fotiek. Pokial ide o jpeg- hroza. Canon je zasumeny od isa 1600. Sumi viac ako fuji na rovnakom ise!!! Ten sum je omnoho neprijemnejsi. Je tam menej detailov a naviac slabsi dynamicky rozsah. Napr. moje vytvorene presety na jpeg, boli u canonu nepouzitelny, tmavomodra bola uplne ciera a pod....ok, je to jpeg.

Raw- bolo to porovnatelne. Tu uz som bol spokojny aj s canonom. Farby to malo pekne, porovnatelne s fuji. Avsak dynamicky rozsah nebol vyssi, rovnako to sumelo ako u fuji. V nicomo by som si nepolepsil, s ohladom na to, ze musel by som vlacit vsetko tahsie, vacsie, drahsie.

Cize myslienka, ze dobehnem slabsiu svetelnost objektivu rf 35 f1.8 voci xf 23 f1.4 mensim sumom senzora- nebola spravna. Podotykam, ze s fuji som fotil na f1.8. Neslo mi do hlavy, ze predavac mi povedal, ze planuje kupit opat fuji, a roky fotil canonom- a zdoraznoval, ze nech necakam, ze canonom budem mat vyssi dynamicky rozsah- myslel som ze sa myli. Viem, ze canon nie je nikon alebo sony pokial ide o dynamicky rozsah, ale low light iso.
Teraz uz mozem pokojne spavat,a viem ze ma technika nelimituje. Az na to ostreni pri vlastnych detoch s xf 56 /na svadbach to je postacujuce/. Ak by som isiel do ff, canon by to zatial nebol, aj ked mi je sympaticky- nieco ako apple- nie je inovativny uz v tejto dobe, ako leader ide na istotu, ostrenie aj cez adapter ma zvladnute velmi dobre.
Viem, ze ak by som chcel ist do canonu ff, musel by som kupovat f1.4 skla a tie som nechcel kvoli vahe. 850 g skla a viac pri 85 f1.2/f1.4/ alebo teraz nove s astrnomickou cenou rf f1.2 neakceptujem.
V hre teda uz len ostava sony, tam mi len chyba nieco lahsie ako samyang 35mm f1.4. Novy samyang 85 f1.4 sa udajne podaril
Koncim, lebo sa zacinam citit ako stancok.
Takze len plno kecov...uz 30 dni a stale ziadne dokazy....takze zas len pocity a tvoje zelania?
 
sharkyyy
2019-06-11 12:53:37
príspevok od: MagickVamp
Takze len plno kecov...uz 30 dni a stale ziadne dokazy....takze zas len pocity a tvoje zelania?
Pridam fotky ked budem mat cas, nestiham triedit svoje foto, nie aby som tebe vyberal. Ak uplnem, dam vsetko na ulozto a uz si hladaj co cim bolo fotene.
Bohuzial pre teba , je canon r naozaj velke sklamanie. Horsi dynamicky rozsah ako aspc a omnoho horsi ako omnoho starsie sony: https://www.youtube.com/watch?v=KIsv_owtXx4
A to canon mi je sympatickejsi sklami, filozofiou, ovladanim ako sony .
 
blahoslav J B Art
2019-06-11 13:28:46
príspevok od: MagickVamp
Takze len plno kecov...uz 30 dni a stale ziadne dokazy....takze zas len pocity a tvoje zelania?
usmevne, ak ziada dokazy niekto, kto sam nechce ukazat dokazy o tom, ze je fotograf a nie len testovaci pilot
 
sharkyyy
2019-06-11 14:25:29
Ja skusim vsetky foto zavesit na ulozto a nech si magicvamp hlada a porovnava . Ale pan fotograf maticvamp, ukaz nam svoj profil, meno, nech sa kochame aj tvojimi realnymi fotkami(ktore su vraj ovela lepsie ako tie co mas v profile). Mail ani kontakt na seba si mi nechcel dat. A chces zadarmo niekoho namahu a pracu. Cim si prispel ty do fora ?
 
MagickVamp
2019-06-11 17:09:14
Ach vy dvaja polepetkovia, bojovat s vasou logikou sa neda Neziadam vas prezentovat vasu tvorbu, len dvokaz za tie bludy co tu sharky popisal. Ak vravim nieco co som testoval vzdy som to dolozil a ty sharky nepis ze o tyzden pridas a potom len trapne vyhovorky. Napis rovno nepridam nic ale citim to ako som to napisal. Vase pocity s Blahoslavom vam neberiem alebo staci napisat rovno vymyslel som si to ale pacilo by sa mi keby to tak bolo. A ci som fotograf abo nie je myslim uplne jedno.
 
sharkyyy
2019-06-12 06:58:33
príspevok od: MagickVamp
Ach vy dvaja polepetkovia, bojovat s vasou logikou sa neda Neziadam vas prezentovat vasu tvorbu, len dvokaz za tie bludy co tu sharky popisal. Ak vravim nieco co som testoval vzdy som to dolozil a ty sharky nepis ze o tyzden pridas a potom len trapne vyhovorky. Napis rovno nepridam nic ale citim to ako som to napisal. Vase pocity s Blahoslavom vam neberiem alebo staci napisat rovno vymyslel som si to ale pacilo by sa mi keby to tak bolo. A ci som fotograf abo nie je myslim uplne jedno.
https://ulozto.sk/!Fop8fhLbYUbS/porovnanie-ff-apsc-kopie-zip

Tu mas fotky, je tam vsetok mix, uz si potried.
Ty mas asi tazke psychicku ujmu, ked nikomu neveris, ze nieco skusal. Asi si castokrat klamar a plati u teba podla seba sudim teba ? Tie fotky prosim nikde nezdielaj, su tam osobne. Dalsie otazky a komenty poprosim do sukromnej spravy. Mam este aj vystupy a rawka zo sony, ale to uz by malo cez 4 giga.
 
MagickVamp
2019-06-12 08:10:22
príspevok od: sharkyyy
https://ulozto.sk/!Fop8fhLbYUbS/porovnanie-ff-apsc-kopie-zip

Tu mas fotky, je tam vsetok mix, uz si potried.
Ty mas asi tazke psychicku ujmu, ked nikomu neveris, ze nieco skusal. Asi si castokrat klamar a plati u teba podla seba sudim teba ? Tie fotky prosim nikde nezdielaj, su tam osobne. Dalsie otazky a komenty poprosim do sukromnej spravy. Mam este aj vystupy a rawka zo sony, ale to uz by malo cez 4 giga.
Sharky, nie klamar nie som ale casto krat narazam na ludsku hlupost a ich nespravne zavery. Takze si veci rad prekontrolujem sam. Koniec koncov ak by si sa nemylil dokonca by ma to potesilo. Tie fotky si dal verejne, takze ich moze zdielat hockto iny.... ja to robit samozrejme nebudem
 
Bambino
2019-12-06 20:39:46
príspevok od: sharkyyy
Ahojte, mozno niekomu pomozu moje postrehy.

Fotim fuji x-t2+xf 23 f1.4,xf 23 f1.4 a sirokac xf 14 f2.8. Som viac technik ako umelec , niekedy pixel peeper, ale toto je tema o technike.
Na fuji mi vsetko sedi, okrem pomalsieho ostrenia na sport a deti s xf 56 f1,2/x-t3 je vraj na tom lepsie/. Preto stale poskulujem po ff, aby som mal pocit, ze za nedokonale fotky mozem si len ja.
Nikon som zavrhol, zvazujem sony a canon. Sony je samozrejme papierovo vo vsetkom o krok vpred, avsak odradil ma zelenkavo zltkastky nadych farieb a ovladanie/to sa mozem mylit/. Chcel som co najlahsi ff , preto som najprv zvazoval rp. Avsak slaby dynamicky rozsah, slabsia bateria/ale prakticky vydrzi omnoho viac snimkov ako CIPA/, a first curtain od 1/1600 casu ma odradilo.
Bol som mentalne presvedceny a mal odvodenu eos r + rf 35 f1,8 /hlbkou ostrosti by som bol +- na tom podobne ako s xf 23 f1,4, navyse by som ziskal 1/2 makro a stabilizaciu/. Ako portretny som chcel redukciu a starsi objektiv canon ef 85 f1,8.
Mal som to moznost testovat v predajni, nafotit si rovnake zabery na pamatovu kartu/a porovnat fuji vs canon/.
Bol som vsak nemilo prekvapeny, co sa tyka canonu. Teraz si este viac stojim za tym, ze apsc je zlaty gral profesionalneho fotenia-pomer cena, kvalita, vaha, okrem fotenia kvoli tlaci na velke bilboardy, kde je nutne vyssie rozlisenie.
Zacnem plusmi pre canon. Objektiv canon 85 f1,8 cez adapter ostril perfekne, rychlejsie ako xf 56 f1,2 na fuji. Ostril presne, potichy ihned.
Ovladanie canonu mi na prvy dojem nesadlo-to bude vec zvyku-to nedavam ako minus-aj navyse som rozmaznany asi najlepsi ovladanim ake mozem mat od fuji- kde vsetko podstatne vidim a nastavujem mechanicky, alebo cez 1-2 kliky-, nedavam to ako minus. Hladacik bol vyborn, porovnatelny s fuji xt-2 , napriek vyssiem rozliseniu u canonu/x-t3 ma uz rovnake rozlisenie ako canon r/. Je pravda, ze fuji x-t2 hoc ma nizsie rozlisenie, jeho hladacik je ale obrazovo velmi podareny, napr. omnoho lepsi ako u sony a 7 iii.
Teraz k samotnej kvalite fotiek. Pokial ide o jpeg- hroza. Canon je zasumeny od isa 1600. Sumi viac ako fuji na rovnakom ise!!! Ten sum je omnoho neprijemnejsi. Je tam menej detailov a naviac slabsi dynamicky rozsah. Napr. moje vytvorene presety na jpeg, boli u canonu nepouzitelny, tmavomodra bola uplne ciera a pod....ok, je to jpeg.

Raw- bolo to porovnatelne. Tu uz som bol spokojny aj s canonom. Farby to malo pekne, porovnatelne s fuji. Avsak dynamicky rozsah nebol vyssi, rovnako to sumelo ako u fuji. V nicomo by som si nepolepsil, s ohladom na to, ze musel by som vlacit vsetko tahsie, vacsie, drahsie.

Cize myslienka, ze dobehnem slabsiu svetelnost objektivu rf 35 f1.8 voci xf 23 f1.4 mensim sumom senzora- nebola spravna. Podotykam, ze s fuji som fotil na f1.8. Neslo mi do hlavy, ze predavac mi povedal, ze planuje kupit opat fuji, a roky fotil canonom- a zdoraznoval, ze nech necakam, ze canonom budem mat vyssi dynamicky rozsah- myslel som ze sa myli. Viem, ze canon nie je nikon alebo sony pokial ide o dynamicky rozsah, ale low light iso.
Teraz uz mozem pokojne spavat,a viem ze ma technika nelimituje. Az na to ostreni pri vlastnych detoch s xf 56 /na svadbach to je postacujuce/. Ak by som isiel do ff, canon by to zatial nebol, aj ked mi je sympaticky- nieco ako apple- nie je inovativny uz v tejto dobe, ako leader ide na istotu, ostrenie aj cez adapter ma zvladnute velmi dobre.
Viem, ze ak by som chcel ist do canonu ff, musel by som kupovat f1.4 skla a tie som nechcel kvoli vahe. 850 g skla a viac pri 85 f1.2/f1.4/ alebo teraz nove s astrnomickou cenou rf f1.2 neakceptujem.
V hre teda uz len ostava sony, tam mi len chyba nieco lahsie ako samyang 35mm f1.4. Novy samyang 85 f1.4 sa udajne podaril
Koncim, lebo sa zacinam citit ako stancok.
zvlastne, si skor technik... odkedy fotim par rokov na ff, nikdy by som sa nevratil k aps-c... neporovnatelne v ramci kresby...
 
sharkyyy
2019-12-06 21:19:57
príspevok od: Bambino
zvlastne, si skor technik... odkedy fotim par rokov na ff, nikdy by som sa nevratil k aps-c... neporovnatelne v ramci kresby...
Predsudky .
Ukaz mi jednu fotku, ktoru by si nenafotil s apsc o rovnakej kvalite. V portfolii taku nemas, na vsetky by ti stacil aj 4/3 senzor.
 
Bambino
2019-12-06 21:36:11
príspevok od: sharkyyy
Predsudky .
Ukaz mi jednu fotku, ktoru by si nenafotil s apsc o rovnakej kvalite. V portfolii taku nemas, na vsetky by ti stacil aj 4/3 senzor.
tym ze som napisal ze si skor technik co si aj sam napisal a nie umelec, som chcel podotknut, ze ti nevadi ten rozdiel. Ale ty ho skoj nevidis, lebo nemas na to cit. Ja nie som fotograf, je to len moj konicek, ale ty si skor blbec co ma sproste kecy. Co porovnavas moju tvorbu, je rozdiel vidiet a vediet. skoda pisat...
 
sharkyyy
2019-12-07 21:59:31
príspevok od: Bambino
tym ze som napisal ze si skor technik co si aj sam napisal a nie umelec, som chcel podotknut, ze ti nevadi ten rozdiel. Ale ty ho skoj nevidis, lebo nemas na to cit. Ja nie som fotograf, je to len moj konicek, ale ty si skor blbec co ma sproste kecy. Co porovnavas moju tvorbu, je rozdiel vidiet a vediet. skoda pisat...
Uz prichadzaju urazky . Inteligencia sa rychlo ukaze.
Ano, som technik, na umeleckom citeni sa snazim pracovat- a da sa ziskat, aj ked som ho nedostal do vienka, resp. nebol k tomu za mlada rodicmi vedeny.

Ty si vsak asi fotonarcis, ktory sa urazi za kazdu kritiku- aj za vyzvu na poslytnutie vlastnej fotky, kde by ta 4/3 snimac limitoval.
Neboj, tiez som bol v mladsej tvorbe posadnuty bokehom a 3d plasticitou z FF. Az kym ma nevyviedli z omylu prace inych fotografov a slepe testy jednotlivych foto znroznych systemov. Mne osobne je jedina vyhoda ff ulahcenie fotenia kvoli DOF, kde tomfotografovi viac odpusti nedokonalu kompoziciu. Ak ju mas dobru, tak akcent na stredobod a zamer fotografie vystihnes aj s DOF z olympusu .

Ale ak si myslis, ze by niekto postrehol rozdiel v tk tvojich fotiek na ephoto, ak by boli nafotenie 4/3, tak si na omyle.
Nic v zlom. Neurazam tvoje fotky. Neriesim umelecku ale technicku kvalitu.
 
JohnNewton
2019-12-08 08:34:55
príspevok od: sharkyyy
Predsudky .
Ukaz mi jednu fotku, ktoru by si nenafotil s apsc o rovnakej kvalite. V portfolii taku nemas, na vsetky by ti stacil aj 4/3 senzor.
To je už ťažká demagógia, je zaujímavé, že nikto sa nenaváža do užívateľov SF a neláme ich na 4/3
 
MagickVamp
2019-12-08 14:46:46
príspevok od: sharkyyy
Predsudky .
Ukaz mi jednu fotku, ktoru by si nenafotil s apsc o rovnakej kvalite. V portfolii taku nemas, na vsetky by ti stacil aj 4/3 senzor.
Sharky, to je tak, ked som fotil FF a APSC na preskocku, ze jeden den stym, dalsi den stym a striedal to pomerne casto, fotil velke serie fotiek, tak som si rychlo uvedomil ze foto z FF mali vo vseobecnosti vzdy krajsiu kresbu, boli celkovo krajsie a v postprocese som z nich vedel viac vymacknut.

To ale neznamena za kazda foto z FF bola krajsia a lepsia ako z APSC, nie lebo obcas som aj s FF to rozmazal, ci mal horsie svetlo, ci nezachytil moment aky som chcel. Ano ked som upravil foto z APSC, tak jasne ze nik nerozoznal co je z APSC a co z FF, lebo nevybral som preca na prt foto, vzdy som sa snazil vyberat tie lepsie. Ale kym z APSC sa mi pacilo bez uprav tak 10 percent tak z FF sa mi pacilo tak 30 percent. A kym pri FF som z tych co sa mi nepacia post procesom dokazal vybrat dalsich 20 percent tak pri APSC to bolo tak 5 percent.

Tiez plati ako sme sa rozpravali, pri istych zanroch, kde treba vacsiu hlbku ostrosti APSC posluzi vela krat uplne rovnocenne s FF. FF je ale vacsi univerzal.

A tie rozoznavacky ze nerozozna foto nafotenu tym a hentym, pri tych rozmeroch ako tu vacsina ludi postuje tak uz davno platilo ze aj dobra uprava z jednopalcaka sa da tazko rozoznat a dnes plati ze uz aj mobil clovek obcas nerozozna.
 
Bambino
2019-12-08 16:59:01
príspevok od: sharkyyy
Uz prichadzaju urazky . Inteligencia sa rychlo ukaze.
Ano, som technik, na umeleckom citeni sa snazim pracovat- a da sa ziskat, aj ked som ho nedostal do vienka, resp. nebol k tomu za mlada rodicmi vedeny.

Ty si vsak asi fotonarcis, ktory sa urazi za kazdu kritiku- aj za vyzvu na poslytnutie vlastnej fotky, kde by ta 4/3 snimac limitoval.
Neboj, tiez som bol v mladsej tvorbe posadnuty bokehom a 3d plasticitou z FF. Az kym ma nevyviedli z omylu prace inych fotografov a slepe testy jednotlivych foto znroznych systemov. Mne osobne je jedina vyhoda ff ulahcenie fotenia kvoli DOF, kde tomfotografovi viac odpusti nedokonalu kompoziciu. Ak ju mas dobru, tak akcent na stredobod a zamer fotografie vystihnes aj s DOF z olympusu .

Ale ak si myslis, ze by niekto postrehol rozdiel v tk tvojich fotiek na ephoto, ak by boli nafotenie 4/3, tak si na omyle.
Nic v zlom. Neurazam tvoje fotky. Neriesim umelecku ale technicku kvalitu.
Nechce sa mi to citat ani reagovat, ale pozrel som si tvoje fotky a to mi staci... nech sa ti dari...
 
sharkyyy
2019-12-09 08:22:01
príspevok od: Bambino
Nechce sa mi to citat ani reagovat, ale pozrel som si tvoje fotky a to mi staci... nech sa ti dari...
No preto, lebo nemam FF ako ty.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované