Hore

Nikon Coolpix S6300

Dnes už málokto pochybuje o tom, že triedu kompaktov do dvesto eur nečaká dlhá existencia. Mali by sme teda rýchlo zrecenzovať čo sa dá, kým nebude neskoro. A jedným z tohtoročných prírastkov do radu modelov z dielne Nikonu je mydielko Coolpix S6300. Písmeno S v názve napovedá, že ide o model zaradený do série Style, ktorá sa vyznačuje tenkým dizajnom a rôznorodou farebnosťou. Je vybavený 16 megapixelovým CMOS snímačom a osadený stabilizovaným objektívom s rozsahom ohnísk 25 – 250 mm v prepočte na kinofilm so svetelnosťou f/3.2 - 5.8. 10-násobný zoom začínajúci na príjemnom širokouhlom ohnisku je v prípade takéhoto malého telíčka zaujímavou výbavou, uvidíme no nakoľko si dokáže zachovať obrazovú kvalitu. Citlivosť je možné nastaviť až na hodnotu ISO 3200. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť dosahuje až 10 centimetrov a zaostrenie prebehne iba pri širokom konci ohniska, čo fotoaparát vylučuje z možnosti fotenia makra. Okrem viacerých efektových a scénických režimov ponúka fotoaparát aj funkciu snímania 3D fotografií a dokáže zaznamenávať video vo Full HD rozlíšení rýchlosťou 30 snímok za sekundu. S batériou a kartou váži iba 160g, ide teda o celkom ľahký kúsok.

Stavba

Konštrukcia tela pôsobí pevne a dizajn je možné zhodnotiť ako elegantný (najmä po odstránení nálepky s parametrami). Kov, z ktorého je vyrobený povrch, však priťahuje vodu a je tak náchylný na „spotenie“.  Na zadnej strane nájdeme 2.7" LCD a základné ovládacie tlačidlá, ako aj spúšť pre okamžité nahrávanie videa. Zboku sa dostaneme k HDMI portu, dole zas k batérii, karte a Micro USB konektoru.

Obrazová kvalita

Na širokom ohnisku je vo svojej triede kvalita obrazu okrem rohových oblastí priaznivá (i keď menšie rozlíšenie snímača by určite pomohlo), no väčší problém nastáva po prizoomovaní, kde na druhom konci ostrosť snímok výrazne klesá. Fotoaparát tiež príliš dobre nezvláda protisvetlo a na obraze sa vytvárajú červené artefakty usporiadané do mriežky. Šum je viditeľný už na najnižšom ISO 125, avšak pri vyšších citlivostiach nenarastá až tak rapídne a aj na ISO 1600 sú fotografie použiteľné.


Obrazová kvalita po prizoomovaní je nízka.


V protisvetle získame znížený kontrast a mnoho artefaktov.


Video

Full HD video vyzerá na kompakt naozaj dobre. Plynulosť pohybu by mohla byť vyššia, ale v tejto oblasti majú čo doháňať aj  drahšie modely. Video tu ale neexistuje ako samostatný režim, nahrávanie sa spustí so súčasnými nastaveniami fotoaparátu po stlačení video spúšte. V rozlíšení VGA je Coolpix S6300 schopný zaznamenávať video aj vo frekvencii 120 snímok za sekundu.


V praxi

Prvá vec, na ktorú som musel prísť bola nutnosť podržať zapínacie tlačidlo pre štart fotoaparátu. Ďalej už cvakanie postupovalo pomerne hladko, tak ako by to na kompakte malo byť. V menu sa stratiť nedá a vonkajšok je tiež celkom jednoduchý. Problém ale nastal, keď som sa priblížil k najbližšej kvetinke, z ktorej som chcel urobiť fotografiu dňa. Pokúsil som sa zaostriť, á, nič. Iste, zabudol som zapnúť makro režim. Nastavené. Pokúsil som sa zaostriť, á, opäť nič. Po chvíľke skúšania som vyhľadal parametre S6300-vky, a naozaj, minimálna zaostrovacia vzdialenosť na širokom ohnisku je 10 centimetrov. Makro teda nebude. Aspoň ale, že široké ohnisko je naozaj široké. Čoraz väčšej obľube aj medzi pokročilými používateľmi sa tešia efektové režimy vo fotoaparáte, ktoré už bývajú na pomerne vysokej úrovni. V menu nájdeme zmäkčujúci filter, sépiu, high-key, low-key, kontrastný čiernobiely režim a selektívnu farbu. Tu sa ale výrobca príliš nevytiahol, keďže použiteľné sú iba posledné dve. Čiernobiely režim je však celkom dobre spracovaný.


Čiernobiely režim je spracovaný pomerne dobre.

Záver

Nikon CoolPix S6300 veľmi neprekvapil. 10-násobný zoom začínajúci na 25 milimetroch je atraktívne lákadlo, no kvalita na vyšších ohniskách výrazne klesá. Takéto fotoaparáty postupne nahradzujú základne modely s 3 až 4-násobným zoomom.  Práve väčší rozsah objektívu je to, čo majiteľ ocení a dáva mu viac kreativity.

Snaha výrobcov lákať neznalých zákazníkov vysokými hodnotami rozlíšenia sa tiež nedá oceniť príliš pozitívne, keďže vôbec neprispieva ku kvalitnejším snímkám. Efektové režimy dnešných prístrojov by mali už tiež byť na vyššej úrovni, než ako ich tu nájdeme, najmä keď ide o čisto softvérovú záležitosť. Ľudia tiež často zvolia kompakt práve vďaka cenovo dostupnému makru, ktoré sa v tomto prípade tak isto nekoná. Celkom ale potešila kvalita videa vo Full HD rozlíšení. Za cenu okolo 170 €  je tak Nikon Coolpix S6300 využiteľný hlavne ako univerzálny malý kompakt pre menej skúsených používateľov. Trend neustáleho znižovania cien takýchto fotoaparátov sa nepodpisal len na Nikone, ale aj iných konkurenčných modeloch. V kategórii lacnejších kompaktov ide kvalita smerom nadol a náročnejší fotograf sa bude musiť poobzerať po cenovo vyššej kategórii alebo rovno investovať do mirrorless fotoaparátu.


Plusy a mínusy

+ solídna kovová konštrukcia + vydarený dizajn

+ 10-násobný zoom začínajúci na 25mm
+ Dobrá kvalita Full HD videa
+ Šum so zvyšovaním citlivosti nenarastá drasticky

+ v cene nabíjačka a akumulátor

- Nízka kvalita obrazu na ďalekom konci ohnísk
- Šum viditeľný aj pri najnižšom ISO
- Minimálna zaostrovacia vzdialenosť 10cm a iba na širokom ohnisku
- Slabé efektové režimy

Plné špecifikácie nájdete na stránkach výrobcu: http://www.nikonusa.com/Nikon-Products/Product/Compact-Digital-Cameras/26335/COOLPIX-S6300.html#tab-ProductDetail-ProductTabs-TechSpecs

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marcus_labeo
2012-10-15 11:54:37
Myslím, že prvá veta recenzie hovorí za všetko: lacné kompakty to majú zrátané. Budúcnosť majú iba profikompakty, resp. kompakty ponúkajúce viac možností nastavenia či fotenie do RAWu. Inak svoj boj s mobilmi jasne prehrávajú (ak bežný fotomobil má objektív napr. s f2,2, ani o chlp väčší čip bežného kompaktu s f3,2 nemôže ponúknuť viditeľne lepšie výsledky, plus hoci majú menšie senzory, rozlíšenie majú často polovičné) nehovoriac o skoro 1-palcovom čipe Nokie 808, ktorý to v testoch natrel i profikompaktom.
 
netmouse
2012-10-15 15:42:27
preco mam ten dojem ze kazdy novy kompakt je dalsou tragediou ... na scene
 
netmouse
2012-10-15 15:46:35
iked tie fotky nie su az take zle ... asi by mna potesilo trocha viac svetelny objektiv na ukor mensieho zoom tak do max 150-200 a f/2,2-4
 
slavmiro
2012-10-15 20:24:57
nevidim velky zmysel recenzii tejto nie prilis zaujimavej triedy kompaktov na specializovanom fotoserveri. Cielova skupina ich pouzivatelov urcite neriesi nejake recenzie na webe tu. Ked uz recenzia, tak radsej nejaky porovnavaci quick test viacerych vyrobcov v tejto kategorii. Alebo sa venovat efektivne testu niecoho zmysluplnejsieho, nemam nic proti autorovi.
 
marcus_labeo
2012-10-16 10:21:04
Slavmiro udrel klinec po hlavičke. Väčšina tunajších užívateľov je niekde ďalej, než aby si vyberala prvý kompakt a ak sa o kompakt zaujíma, tak takmer výlučne o malý a skladný záložák k svojej zrkadlovke (bezzrkadlovke), od ktorého ale požaduje primeranú kvalitu. Teda si rovnako myslím, že ak už testovať kompakty, tak profikompakty (tie s PASM režimami, RAW...).
 
stancok
2012-10-17 05:20:37
presne ked uz preco nespravite porovnavaci test napr cestovnych zoom kompaktov ..napr tento model + panasonic tz30/25 , sony hx 20v, samsung wb850, olympus sz31mr, canon sx260 ,fuji f770 a pod
 
mmichalm
2012-10-17 22:10:37
vacsina debat (ak nie vsetky) ohladne fotoaparatov na ephoto.sk sa tyka zrkadloviek a ich prislusenstva, co asi o niecom hovori. osobne si sice myslim to iste co niektore predchadzajuce prispevky k tomuto clanku, suhlasim vsak s tym, ze nie je zle si pripomenut, ze existuju aj fotoaparaty, u ktorych k malo plusom patri, ze sa predavaju s akumulatorom a nabijackou.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia