Hore

Leica X1

Leica bol vždy pojem na poli fotografie, teda aspoň počas minulého storočia. Pre mnohých však ostáva pojmom aj dnes a drží si svoju reputáciu veľmi vysoko v segmente filmových priehľadových fotoaparátov radu M. Jej prvý pokus o serióznu digitalizáciu v podobe Leica M8 bol vylepšený druhou verziou M8.2. Pred rokom (9.9.2009) sa však na trhu za veľkých ovácii objavila Leica M9, priehľadový fotoaparát v klasickom šate filmových Leica M aparátov so senzorom o veľkosti kinofilmového políčka. Od tých čias zožína úspech medzi fotografmi hľadajúcimi kompaktný FF aparát s vysokým rozlíšením a perfektnými objektívmi. Škoda, že sa pritom pozabúda na jeden prístroj, ktorý bol v tom čase predstavený - Leica X1.

Predstavte si teraz fotoaparát, vo vnútri ktorého tlčie srdce z profesionálnej digitálnej zrkadlovky (napríklad Nikon D300). Myslím tým CMOS senzor s APSC veľkosťou a rozlíšením 12,2 Mpx. Nič zvláštne? No áno, kým si neuvedomíte, že tento senzor je ukrytý v tele fotoaparátu s rozmermi 124 x 60 x 32mm! Naozajstný kompakt! No a aby toho nebolo málo, fotoaparát je z kovovej zliatiny, má jednoduché a rýchle ovládanie, fotografuje do univerzálneho RAW formátu DNG a je osadený objektívom s príznačným menom: Leica Elmarit 24mm F2,8 Aspherical (36mm po prepočte na FF). Pri prvom pohľade je zrejmé, že nová X1-ka ide v stopách famóznych filmových kompaktov Leica CM s fixným ohniskom 40mm, ktoré boli obľúbené u reportážnych fotografov.

 

Leica X1 v porovnaní s filmovou sestrou Leica CM.

  

Legenda medzi kompaktnými fotoaparátmi na film.

 

  

Dizajn a ergonómia

 

Jedným slovom krása. X1 je kus klasiky, ktorý je nenápadný, nevzbudzujúci pozornosť na ulici a v prostredí, kde by ste si to nepriali. Napriek tenkému telu sa drží pohodlne, ak si však chcete byť 100% istí a bez starosti chcete držať fotoaparát len jednou rukou, vrelo odporúčam grip, ktorý sa dá dokúpiť k prístroju ako príslušenstvo. S ním je držanie viac ako pohodlné a veľmi isté.

 

 

Z porovnania so staršou filmovou sestrou vidíme, že X1 chýba vstavaný priehľadový hľadáčik. Ak chcete fotografovať s vypnutým displejom klasickým priložením fotoaparátu k oku, do sánok blesku môžete vložiť externý priehľadový hľadáčik. Neponúka informácie ako elektronický hľadáčik, no dá sa úspešne použiť. Na zadnej strane prístroja je zelená dióda, ktorá pri zaostrení zabliká a vy aj s hľadáčikom priloženým na oko viete, že bolo zaostrené. Problémom môže byť správny výber zaostrovacieho bodu pri komponovaní hľadáčikom. Odporúčam zvoliť najmenší stredový zaostrovací bod a zaostrovať polovičným stlačením spúšte, prekomponovať a dotlačiť spúšť pre vyhotovenie fotografie. Pre najlepšie použitie hľadáčika by bolo dobré, ak by bol v strede hľadáčika označený stred, napríklad tenkým, tzv. hair-cross, krížikom.

 

 

Ovládanie aparátu je na najvyššej úrovni. Je to fotografický prístroj so všetkým, čo fotograf potrebuje - manuálna alebo prioritná voľba času a clony je analógová.

 

 

Citlivosť ISO, vyváženie bielej a spôsob zaostrovania sú na osobitných tlačidlách podobne ako korekcia expozície. Manuálny prepínač módu fotografovania znamená, že na prvý pohľad vidíte, či fotografujete v normálnom, kontinuálnom snímaní alebo pomocou samospúšte. Žiadne zbytočné funkcie, filtre. Žiadne video. Je to jednoducho fotoaparát pre fotografa.

 

Malú kritiku znesú kolieskové ovládače, ktoré majú pomerne ľahký chod a pri vkladaní a vyberaní z brašne sa stáva, že ich nechtiac pootočíte.

 

 

V praxi

 

Prístroj nabieha bleskovo. Zapnutie fotoaparátu aktivujete pootočením prstenca okolo spúšte načo fotoaparát doslova vystrelí objektív zo svojich útrob. V okamihu ste pripravení fotografovať. Super!

 

So zaostrovaním to až také rapídne nie je. Zaostrovanie u fotoaparátu Leica X1 je podobné, ako u konkurencie v podobe micro 4/3 aparátov, kým je fotoaparát používaný v bežných svetelných podmienkach. Keď hladina osvetlenia klesne na nízku úroveň, zaostrenie chvíľu hľadá, prípadne si pomôže pomocným AF lúčom. Vo výnimočných podmienkach (tmavá izba s málo kontrastným objektom) môže nastať tzv. focus hunting - zaostrovací algoritmus hľadá zaostrenie.

 

Celkovo som ale s fotografovaním na ulici a v exteriéri nijaký problém nemal a to ani pri zaostrení na tvár v protisvetle. Je dobré poznať fungovanie automatického zaostrovania a použiť ten najsprávnejší spôsob. Osvedčil sa mi najmenší stredový bod, ktorý je fotograf schopný pomerne ľahko zamerať na kontrastný bod a dosiahnuť správne zaostrenie (napríklad na oko fotografovanej osoby). Celkovo môžem AF zhodnotiť ako použiteľný, určite rýchlejší, ako bežný fotograf dosiahne napríklad typickými street fotoaparátmi na film (priehľadové manuálne fotoaparáty alebo manuálne zrkadlovky). Nečakajte ale rýchlosť ostrenia zrkadlových aparátov.

 

Najmenšia vzdialenosť zaostrenia je 30cm, čo pri objektíve 24mm (s uhlom zobrazenia na danom snímači ako 36mm) nie je reálne makro, ale dajú sa s tým vyhotoviť pomerne blízke zábery. Čo je potešujúce, objektív ani pri takejto pozícii nestráca nič zo svojich kvalít, ako to býva pri objektívoch s extrémnou schopnosťou zaostriť veľmi blízko. Zdá sa mi to na daný fotoaparát, ktorý nie je určený bežnému používateľovi, ako dobrý kompromis.

 

Ukladanie nafotografovaných súborov na kartu je jedinou vážnejšou výčitkou voči fotoaparátu. Keď raz zvolíte fotografovanie do DNG formátu (nekomprimovaný RAW), prístroj spomalí a čas od záberu k záberu sa predĺži. Ešte viac, ak k nemu aktivujete súčasné ukladanie JPG súborov. Tým môžete prísť o okamžité momentky, ktoré sa môžu po vyfotografovaní vyskytnúť po vyfotení prvého záberu. Preto v prípadoch, že čakáte vývin zaujímavej situácie, je lepšie prepnúť do kontinuálneho fotografovania prípadne si aktivovať ukladanie v JPG formáte. Čakanie sa skráti a navyše kontinuálne snímanie je naozaj rýchle. Tak rýchle, že sa vám málokedy podarí vyhotoviť iba jeden záber. :)

 

Operačný hluk je minimálny. Fotoaparát nemá klasickú štrbinovú závierku, a tak ho v porovnaní s akoukoľvek možnou konkurenciou (malé fotoaparáty s veľkým senzorom) takmer nepočuť. Je to úžasné, že môžete fotografovať takmer bez akéhokoľvek hluku. X1 je tak ideálnym spoločníkom v tichom prostredí, kde chcete vyhotoviť snímky nerušiac svoje okolie, či už ide o chrám, prednášku, predstavenie, nenápadné street a dokumentárne fotografie v rôznom prostredí...

  

Životnosť batérie je priemerná, mne pri teste vydržala približne 200-230 záberov na jedno nabitie. Je to pochopiteľné, keďže som väčšinu času komponoval pomocou zadného displeja. Ten nemá ohurujúce parametre v rozlíšení, ale je jasný, ostrý a bohato postačuje na komponovanie a ohraničenie scény. Mojim odporúčaním pre každého, kto si kupuje fotoaparát a komponuje pomocou displeja, je kúpa náhradnej batérie hneď pri kúpe fotoaparátu. Ste tak poistení pre prípad, že by vám batéria mohla dôjsť v tom najnevhodnejšom čase. Samozrejme iba vtedy, ak budete mať náhradnú batériu pri sebe a ak bude nabitá. Ak budete používať externý priehľadový hľadáčik, tiež sa vám predĺži čas výdrže batérie.

 

Obrazová kvalita

Po všetkých prehodnoteniach aspektov fotografovania s novým prístrojom Leica X1 ste aj tak asi najviac zvedaví na obrazovú kvalitu tohto prémiového kompaktu s veľkým senzorom. No a verte mi, že by ste neboli sklamaní. Väčšinu času počas toho, ako som mal X1 k dispozícii, pršalo a tak je 80% fotografií zachytených na ISO400 a viac v pomerne náročných svetelných podmienkach. Konzistentne správne exponované obrázky s krásnymi farbami, to je výsledok investície do X1. Rozlíšenie a ostrosť objektívu sú perfektné a meno Leica Elmarit tento 24mm objektív nosí právom. Ostrosť neklesá ani v rohoch obrazového poľa a to ani pri úplne odclonenom objektíve. Pri slabšom zaclonení sa excelentný obraz vylepší už iba málo a dosiahne hodnoty, na ktoré môže byť hrdá aj profesionálna APSC zrkadlovka s veľmi kvalitným objektívom.

 

Výborné podanie farieb aj odtieňov červenej a oranžovej.

  

Sem-tam sa v ostrom protisvetle na kontrastných hranách objavuje zelená kontúra, no v minimálnej miere. Všetky tieto superlatívy sa týkajú obrazového výstupu v DNG formáte, ktorý som pre potreby testu vyvolával v Adobe Lightroom 3 s minimálnym doostrením. Ale nemusíte sa báť, ak chcete fotografovať akčnejšie s rýchlejším ukladaním obrazu do JPG. Všetky tieto chvály sa hodia aj na obrazový výstup do komprimovaného formátu, ak si nastavíte JPG fine. Doostrenie v JPG je síce trochu hrubšie, no niekomu práve to môže vyhovovať. V redakcii sme dokonca vytlačili niekoľko ukážok, kde sme porovnávali RAW a JPG a pri veľmi jemnom doostrení RAW (DNG) bol výsledok prekvapujúci. JPG na A3+ výtlačku vyzeral o niečo ostrejšie ako DNG, pričom na 100% zobrazení na kvalitnom monitore to bolo naopak. Ani rýchlejšieho fotografovania do JPG by som sa teda neobával.

 

Opäť perfektné podanie sýtej červenej farby.

  

Je známe, že medzi fotografmi sú takí, ktorí sa veľmi nechcú hrať s fotografiami v počítači. Chcú mať hotovú fotografiu hneď po stlačení spúšte a stiahnutí do počítača, prípadne si chcú nechať fotografie vytlačiť priamo z karty. Je medzi nimi veľa zástancov čiernobielej fotografie a práve pre nich mám dobrú správu. Fotografovanie v čiernobielom režime je veľmi príjemné a vyznačuje sa naozaj kvalitným prevodom do šedej škály. Ak si aktivujete kontrastný dynamický BW režim, je možné, že sa obrázkov už nebudete chcieť ani dotknúť.

 

Kontrastný BW režim.

 

Zaujímavé výsledky však podáva fotoaparát rovno v JPG formáte pri fotografovaní do NATURAL režimu, kde si viete ešte osobitne stlmiť farby a zvýšiť kontrast. Fotografujete tak v málinko zmutovaných farbách s nádherným kontrastom a špeciálnym pocitom, ktorý z fotografií ide. Určite odporúčam vyskúšať.

 

ISO 1600

 

Vysoká citlivosť nie je problém. Výkon fotoaparátu sa dá porovnať s najlepšími APSC zrkadlovkami a keď vás zastihne tma, nebál by som sa siahnuť po ISO 1600 a v prípade potreby ani viac. Zrno je síce ostré a viditeľné, ale nevyskytujú sa farebné zhluky, ktoré by kazili rozlíšenie obrazu.

 

Nočné fotografovanie je lahôdkou, aj pri niekoľkosekundových časoch sa v obraze nevyskytujú tzv. hot pixely (biele, vypálené pixely) a obraz je hladký a veľmi detailný. Redukcia šumu nemá záporný vplyv na rozlíšenie jemných detailov a ostrosť obrazu. Objektív pritom výborne znáša umelé protisvetlo, takže nie je problém so závojovaním či poklesom kontrastu v protisvetle. Dokazujú to posledné fotografie v galérii, ktoré sú fotografované na nízkej citlivosti s dlhšími časmi závierky (pozri exif).

 

 

Záver

 

Napriek tomu, že som mal pri prvom zoznámení s X1 výhrady voči rýchlosti zaostrovania a ukladania, po dvoch týždňoch používania som prišiel na to, ako s ním fotografovať tak, aby som nepremeškal ten pravý okamih. Predvídanie situácie, predostrenie, voľba presného stredového zaostrovacieho bodu v kombinácii s kontinuálnym snímaním umožňuje pohodlnú reportáž alebo pouličnú fotku. X1 nie je rýchla digitálna zrkadlovka, ale je to plnohodnotný kompaktný fotoaparát do vrecka s obrazovým výstupom zrkadlovky. Pardon, veľmi dobrej zrkadlovky.

 

Medzi jeho hlavné kvality patrí spracovanie tela, ovládanie, objektív a obraz. To je to, čo robí dobrý aparát dobrým.

 

Na druhej strane ponúka iba jedno ohnisko. To ale môže byť pre niekoho plusom, keďže je nútený meniť stanovište, hľadať vhodný uhol a budovať si vlastný charakter fotografií. Na pohodlné zoomovanie však zabudnite.

 

No a mojou jedinou vážnejšou výčitkou je rýchlosť ukladania, prípadne by sa málinko dala vylepšiť aj rýchlosť ostrenia. To je vec, ktorú by mohol vyriešiť aj update firmvéru, čoho sa dúfam dočkáme. Potom sa z Leica X1 stane najlepší kompakt do vrecka nielen pre priaznivcov street fotografie, ale pre kohokoľvek, kto so sebou nechce neustále vláčiť ťažkú zrkadlovku.

 

+ spracovanie a dizajn

+ ovládanie

+ objektív

+ obrazová kvalita v DNG aj JPG

+ veľmi dobrý prevod do ČB

+ dobrý výstup pri zvýšených citlivostiach ISO

+ imidž

 

- rýchlosť ostrenia

- rýchlosť ukladania na kartu

 

 

Galéria JPG

 

režim BW režim BW dynamic
režim Natural režim Vivid

 

 

Galéria DNG

 

 

Za zapožičanie fotoaparátu Leica X1 ďakujeme spoločnosti K-FOTO s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
zelovoc
2010-09-20 09:06:15
som zvedavy na porovnanie s fuji x100
 
Ultra TXF
2010-09-20 09:20:33
Zaujímalo by ma koľkokrát drahší bude ako Fuji Finepix X100,ktorý je v podstate
rovnaký .Myslím tým APS-C,podobná veľkosť a retro štýl.
 
jake
2010-09-20 09:27:21
Leica bol vzdy pojem. Inac vcelku ma prekvapilo, ze si Nemci nechali od Japonska vzuat primat vyroby foto ale citam, ze drzia stale krok. Ak by Leica mala nieco ako je napr.Nikon D3s alebo Canon Mark 5D II tak nevaham a kupim to. Raz darmo, nemciska vedia robit ked chcu.
 
wayne
2010-09-20 09:28:42
lenze nema rovnako kvalitnu optiku. Leica si za kvalitu nechava platit, objektivy Fuji su otrasne (aspon boli na tych S100fs/S200exr UZ), uvidime co teraz..
 
Ultra TXF
2010-09-20 09:34:37
No keď mám pravdu povedať,tak ten Finepix vyzerá aj s tým hľadáčikom viacej ´leikovsky´ ako samotná Leica.
 
quaq
2010-09-20 09:48:17
Nádherný prístroj aj cena je iste nádherná počkáme si na FUJI
http://www.dpreview.com/news/1009/10091910fujifilmx100.asp
 
quaq
2010-09-20 09:53:28
príspevok od: wayne
lenze nema rovnako kvalitnu optiku. Leica si za kvalitu nechava platit, objektivy Fuji su otrasne (aspon boli na tych S100fs/S200exr UZ), uvidime co teraz..
podľa mňa bude ten objektív v Fuji na slušnej úrovni keď ho predstavujú ako Back up pre profíkov je tam pevné skolo a fuji vie robiť objektívy neporovnával by som s nejakým superzoomom, počkajme a uvidíme
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-09-20 09:55:26
príspevok od: wayne
lenze nema rovnako kvalitnu optiku. Leica si za kvalitu nechava platit, objektivy Fuji su otrasne (aspon boli na tych S100fs/S200exr UZ), uvidime co teraz..
Porovnavas neporovntelne. Myslis, ze co ma na sebe Leica je vzdy extratrieda? Ich objektivy sa pouzivaju v kompaktoch Panasonic a tam su to obycajne objektivy standardnej kvality, porovnatelne s hlavnou konkurenciou.
Asi bude pre teba prekvapujuce, ze Fujifilm je spickovy vyrobca optiky a jeho skla pouziva napr. Hasselblad. Este stale maju fotografi v pamati skvele stredoformatove aparaty Fujifilm, ci specialny panoramaticky fotoaparat, ktory sa vyraba dodnes.
Prv nez vyslovis nejaky nazor, mal by si si preverit informacie a neporovnavat ultrazoom so spickovym premiovym objektivom.
 
wayne
2010-09-20 10:12:18
Vzdy urcite nie, no objektiv X1 je podla testov paradny. Prekvapujuce to pre mna nie je, ved Fujifilm je predsalen pojem, sam som pokukoval po nejakych filmovych zrkadlovkach, nemyslel som to vyslovene kriticky, skor som chcel napisat, ze sa na ten geret tesim, na cosi podobne cakam, a Leica je trochu nad moje moznosti. Som fakt zvedavy ako to cele dopadne.

Ranny pondelkovy stres mi postlacal trochu inak pismenka nez som chcel :)
 
Ultra TXF
2010-09-20 10:17:17
Pokiaľ viem,tak Fujinon je uznávaná kamerová optika .
Každopádne tá X100vka vyzerá viac retro a štýlovo ako Leica,som zvedavý na recenzie.
 
MartinH
2010-09-20 10:48:10
vyyyborneee, presne toto by som chcel, s takym to niecim by mohol prist nikon, hned by som si to kupil..
 
demo
2010-09-20 11:45:52
krasny fotoaparat s vybornym vystupom, ale je pravda, ze mu dnes pribudla konkurencia kolko stoji X1?
 
MartinH
2010-09-20 12:20:53
príspevok od: demo
krasny fotoaparat s vybornym vystupom, ale je pravda, ze mu dnes pribudla konkurencia kolko stoji X1?
+-1500 eur?
 
Imiy
2010-09-20 18:41:19
V tejto cenovej kategórii absentuje vstavaný hladáčik , ja by som ho postrádal .
 
leto
2010-09-20 22:38:06
príspevok od: MartinH
+-1500 eur?
hned ma prešla chuť,,,
:)))
 
octopus1
2010-09-21 07:05:18
Draho zaplatená možnosť využiť tento jeden objektív.
Toto mi na tom vadí.
 
demo
2010-09-22 10:59:52
príspevok od: MartinH
+-1500 eur?
dik, myslim, ze ani ta spominana fuji nebude omnoho lacnejsia
 
Pionier
2011-01-24 14:12:58
príspevok od: wayne
lenze nema rovnako kvalitnu optiku. Leica si za kvalitu nechava platit, objektivy Fuji su otrasne (aspon boli na tych S100fs/S200exr UZ), uvidime co teraz..
Myslím že fuji má lepšiu optiku ako Leica. Fuji X100 sa vôbec nemôže porovnavať s S100,S200exr. Je to úplne iná kategória. Fuji vyrába optiku pre Hasselblad. A to je vyššia kategória ako Leica. Takže predpokladám že Fuji X1OO bude o hodne lepší ako Leica X1. Hlavne optika,a tiež rýchlosť.
 
wayne
2011-01-24 14:37:06
príspevok od: Pionier
Myslím že fuji má lepšiu optiku ako Leica. Fuji X100 sa vôbec nemôže porovnavať s S100,S200exr. Je to úplne iná kategória. Fuji vyrába optiku pre Hasselblad. A to je vyššia kategória ako Leica. Takže predpokladám že Fuji X1OO bude o hodne lepší ako Leica X1. Hlavne optika,a tiež rýchlosť.
veru, sam som na X100 velmi zvedavy , prve informacie vyzeraju fakt chutne, skoda ze z toho neurobili rovno system,.
 
tomis.ales
2011-01-25 09:21:12
Ty kokso, to si robia srandu ne? Za 1500€ dostanem pomalu retro placku bez hladacika a s jednym NEMENITELNYM objektivom s pevnym ohniskom.
Obraz je pekny, to je fakt. Pozitelne iba na street alebo tam kde je treba zachovat diskretnost. No neviem ale Sigma DP2 mi pride ako lepsia (lacnejsia) volba.
Ani keby som sa topil v peniazoch by som to nekupil. Keby som mal uvazovat o Leice, tak asi jedine S-system.
 
julo kotus
2011-01-25 09:43:31
príspevok od: tomis.ales
Ty kokso, to si robia srandu ne? Za 1500€ dostanem pomalu retro placku bez hladacika a s jednym NEMENITELNYM objektivom s pevnym ohniskom.
Obraz je pekny, to je fakt. Pozitelne iba na street alebo tam kde je treba zachovat diskretnost. No neviem ale Sigma DP2 mi pride ako lepsia (lacnejsia) volba.
Ani keby som sa topil v peniazoch by som to nekupil. Keby som mal uvazovat o Leice, tak asi jedine S-system.
Sigma DP2 je ešte trikrát pomalšia.
 
MartinH
2011-01-25 21:25:05
príspevok od: tomis.ales
Ty kokso, to si robia srandu ne? Za 1500€ dostanem pomalu retro placku bez hladacika a s jednym NEMENITELNYM objektivom s pevnym ohniskom.
Obraz je pekny, to je fakt. Pozitelne iba na street alebo tam kde je treba zachovat diskretnost. No neviem ale Sigma DP2 mi pride ako lepsia (lacnejsia) volba.
Ani keby som sa topil v peniazoch by som to nekupil. Keby som mal uvazovat o Leice, tak asi jedine S-system.
a co takto M9? FF kompakt s menitelnymi sklami.. je to supersport v tele bentley limuziny.. a skla leica su o niecom inom ako canon L alebo nikon profi.. kazde jedno je vyborne.. ja keby som na to mal, kludne by som si to na to moje foto hranie kupil, preco nie..
 
tomis.ales
2011-01-25 21:32:30
príspevok od: MartinH
a co takto M9? FF kompakt s menitelnymi sklami.. je to supersport v tele bentley limuziny.. a skla leica su o niecom inom ako canon L alebo nikon profi.. kazde jedno je vyborne.. ja keby som na to mal, kludne by som si to na to moje foto hranie kupil, preco nie..
No M9 je namakany stroj v kompaktnom tele, ale to by som bral iba ak by som uz mal Nikon D3s a D3x + kopec objektivov a este by mi ostalo kopec prachov na taketo uletene veci a este by som musel byt velkym fanusikom Leicy To tak kupit ked uz si za vodou a uz ta obycajne FF zrkadlovky nudia , co mna este nenudia
 
pampúch
2011-01-26 04:52:58
príspevok od: tomis.ales
Ty kokso, to si robia srandu ne? Za 1500€ dostanem pomalu retro placku bez hladacika a s jednym NEMENITELNYM objektivom s pevnym ohniskom.
Obraz je pekny, to je fakt. Pozitelne iba na street alebo tam kde je treba zachovat diskretnost. No neviem ale Sigma DP2 mi pride ako lepsia (lacnejsia) volba.
Ani keby som sa topil v peniazoch by som to nekupil. Keby som mal uvazovat o Leice, tak asi jedine S-system.
teraz som sa z chuti zasmial
Porovnávať LEICU so samsungom, či čo to je ha-ha-ha (nerobia práčky?)
 
MartinH
2011-01-26 11:09:58
príspevok od: pampúch
teraz som sa z chuti zasmial
Porovnávať LEICU so samsungom, či čo to je ha-ha-ha (nerobia práčky?)
samsung? ja tam vidim sigmu..
 
michaell
2011-01-26 13:26:49
ten sencor robi aj microvlnky......
 
michaell
2011-01-26 13:29:02
osobne fandim fuji mal som docinenia. AKURAAAT ISO NEVEDIA TI JAPONCI TO PORADNE DOTIAHNUT.
 
noik
ocenenie redakciou 2011-01-26 14:58:48
príspevok od: MartinH
a co takto M9? FF kompakt s menitelnymi sklami.. je to supersport v tele bentley limuziny.. a skla leica su o niecom inom ako canon L alebo nikon profi.. kazde jedno je vyborne.. ja keby som na to mal, kludne by som si to na to moje foto hranie kupil, preco nie..
A co tak urobit este recenziu na tohto krasavca:
http://www.engadget.com/2010/11/26/hasselblads-ferrari-branded-h4d-camera-now-available-for-just/
http://www.hasselbladusa.com/news/hasselblad-meets-ferrari.aspx
Z ceny nespadnite na zadok...farba dodana priamo od ferrari a pocet urobenych kusov rovnych 499
Mila hracka, nie?
Julo, nikto nezapozicia na test?
 
MartinH
2011-01-26 15:57:50
príspevok od: noik
A co tak urobit este recenziu na tohto krasavca:
http://www.engadget.com/2010/11/26/hasselblads-ferrari-branded-h4d-camera-now-available-for-just/
http://www.hasselbladusa.com/news/hasselblad-meets-ferrari.aspx
Z ceny nespadnite na zadok...farba dodana priamo od ferrari a pocet urobenych kusov rovnych 499
Mila hracka, nie?
Julo, nikto nezapozicia na test?
typicke hajzelblato.. kolko tomu pridal ten nater na cene? radsej mohli urobit karbonovu verziu..
 
pampúch
2011-01-26 18:30:02
príspevok od: MartinH
samsung? ja tam vidim sigmu..
a to je akurát jedno
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia