Hore

Fujifilm X-E3 - generačné vylepšenie

Rad X-E je mojím obľúbeným a z portfólia Fujifilmu najsympatickejší. Spája retro dizajn filmových hľadáčikových fotoaparátov s digitálnou technológiou do funkčného a elegantného celku. Osobne mi je bližší ako X-Pro1/X-Pro2, ktorých priehľadový hľadáčik neviem doceniť.

Vyhovuje mi hľadáčik elektronický. Veľmi som si obľúbil obrazové profily Classic Chrome a Acros, tie mi v tomto rade chýbali. Teraz tu konečne máme model s novým 24 Mpx snímačom a rýchlym procesorom, ktoré sú podmienkou preto, aby fotoaparát mohol mať Acros profil. Fujifilm X-E3 je vo vnútri prakticky zhodný s modelom X-T20, preto sa v recenzii budem venovať najmä rozdielom v ergonómii a ovládaní.


Špecifikácia

Fujifilm X-E3 je bezzrkadlovka pre stredne pokročilých fotografov. Teraz si trochu uľahčím prácu a budem citovať z oficiálnej tlačovej správy. Horná časť fotoaparátu je vybavená dvoma otočnými ovládačmi (rýchlosť uzávierky a expozičná kompenzácia). Ovládače sú vyfrézované z hliníka a v možnostiach kompenzácie expozície pribudla teraz poloha C, ktorá umožňuje kompenzáciu až do ±5 EV v 1/3 krokoch. Model X-E3 je tiež vybavený prepínačom do plne automatického režimu - Advanced SR Auto, kde fotoaparát sám zvolí optimálne nastavenie pre danú scénu.


Oproti predchodcom sa X-E3 vyznačuje čistejším dizajnom.


Preč je vstavaný blesk, pribudol však prepínač automatického a pokročilého režimu.


Zadná časť je kompletne prepracovaná, aby sa dal fotoaparát ovládať jednou rukou.


X-E3 je vybavený snímačom X-TransTM CMOS III s rozlíšením 24,3 megapixelov a procesorom X-Processor Pro s vynikajúcou kvalitou obrazu a rýchlou odozvou. X-E3 má zväčšenú oblasť fázovej detekcie a aktualizovaný algoritmus s rýchlejším AF (už od 0,06 s). Fotoaparát má kontinuálne snímanie s rozlíšením 5 snímok za sekundu, rýchlosť štartu 0,4 s, oneskorenie 0,050 s. a interval snímania 0,25 s.

Vďaka novo vyvinutému algoritmu je X-E3 schopný sledovať pohyblivé objekty dvakrát rýchlejšie ako predchádzajúce modely. Okrem toho je schopný sledovať pohybujúce sa objekty už polovičnej veľkosti ako predtým.

Ide o prvý fotoaparát série X, ktorý ponúka funkciu Bluetooth®. Spárujte ho so zariadením smartphone alebo tabletom pred fotografovaním a jednoducho prenášajte snímky do zariadenia smartphone alebo tabletu pomocou aplikácie  "FUJIFILM Camera Remote.”

X-E3 dokáže zaznamenávať video v rozlíšení Full HD aj 4K aj s použitím režimov filmovej simulácie. Obraz  nahrávaného videa môžete sledovať aj na externom monitore pripojenom cez port HDMI a na nahrávanie zvuku sa dá použiť externý mikrofón.

  • snímač 24,3 mil. pixelov (APS-C) X-Trans CMOS III
  • citlivosť ISO 200 až 12800, rozšírená ISO 100 až 51200
  • 256-zónové TTL meranie expozície, multifunkčné/bodové/priemer/vyváženie stredu
  • sériové snímanie približne 8,0 snímky/s (JPEG: 62 snímok s bezstratovou kompresiou RAW: 25 snímok bez kompresie RAW: 23 snímok)
  • 325 bodové inteligentné hybridné AF [TTL, kontrastné AF/TTL, AF s fázovou detekciou], k dispozícii asistenčné osvetlenie AF
  • mechanická uzávierka 1/4000 - 30 s. + B, elektronická uzávierka 1/32 000 - 30 s. + B, x-sync 1/180 s.
  • hľadáčik s približne 2 360 tis. bodmi, farebný OLED
  • 3” LCD s dotykovou obrazovkou, rozlíšenie 1040-tis. bodov
  • Bluetooth, verzia 4.0, WiFi
  • HDMI, micro USB, Audio in 2,5 mm
  • rozmery: 121,3 mm (š) × 73,9 mm (v) × 42,7 mm (h)
  • hmotnosť: približne 337 g (vrátane batérie a pamäťovej karty)


https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/fotoaparaty-s-vymennymi-objektivmi/model/x-e3/specifications-32289

Prv ako sa vrhneme na recenziu, pozrime sa na to, čo bolo vylepšené alebo zmenené oproti predchádzajúcemu modelu X-E2/X-E2s.

+ nový 24 Mpx X-Trans CMOS III.
+ nový PRO procesor
+ zvýšenie max. citlivosti
+ celkové zrýchlenie
+ dotykový displej
+ elektronická uzávierka
+ automatický expozičný program
+ mierne zrýchlenie sériového snímania na 8 obr./s.
+ 4K video
+ podpora rýchlejších kariet
+ WiFi + BT

- nemá vstavaný blesk

Fotoaparát v praxi

Podľa obrázkov sa môže zdať, že oproti predchodcom je prístroj výrazne menší. Na šírku je o pár milimetrov kratší, výška je však prakticky rovnaká a kvôli výraznejšiemu gripu je dokonca hrubší. Na váhe sa ušetrilo pár gramov.  Dizajn je čistejší a elegantnejší. Niekomu môže vadiť, že fotoaparát vyzerá modernejšie, jeho predchodcovia sú viac retro. Mne chýba logo Fujinon Lens System z hornej strany. Grip už nevyzerá ako prirobený, je integrálnou súčasťou tela fotoaparátu.

Vstavaný blesk je preč, čím sa prečistil dizajn vrchnej časti fotoaparátu. Najväčšou zmenou, oproti predchodcom, je zadná časť fotoaparátu. Po ľavej strane displeja už nie sú žiadne tlačidlá, ergonómia je optimalizovaná pre ovládanie jednou rukou. Počíta sa tu s väčším využitím dotykového ovládania. Úplne zmizol krížový volič, zato pribudol joystick, ktorý poznáme napr. z X-T2. Po kúpe odporúčam preštudovať návod. Dozviete sa v ňom veľa o dotykovom ovládaní. Napríklad to, že v režime fotografovania stačí prejsť po displeji jedným zo 4 smerov a môžete hneď nastavovať ISO, profil, WB alebo AF. Ak sa pozeráte cez hľadáčik, displej funguje ako touch pad. V menu môžete vybrať, či ako TP funguje celá plocha, alebo len ľavá, či pravá strana.

Celkovo je X-E3 jednoduchší model, vstupný model do sveta Fujifilm X a bezzrkadloviek vôbec. Je to vstupný model pre náročnejších, ktorí vyžadujú, aby mal fotoaparát hľadáčik a funkčne nebol príliš oklieštený. To X-E3 spĺňa. Môžete ho zveriť aj do rúk nefotografa, prepnutý na automatiku. Advanced SR program, ako sa volá bežná blbuvzdorná automatika, detekuje fotografovanú scénu a vyberá optimálne nastavenie zaostrovania a expozície z 58 prednastavení.

Potešil ma rýchly štart, ktorý u bezzrkadloviek nebýva pravidlom. K dispozíciu som mal trojicu “štamprlíkov” XF 23/2, XF 35/2 a XF50/2. Tie sa k fotoaparátu hodia asi najviac. Fotoaparát s nimi zaostroval rýchlo, pomalšie zaostroval v ťažkých svetelných podmienkach, kedy už musel použiť pomocné prisvetlenie. Pole AF bodov s fázovou detekciou je oproti predchodcom rozšírené. Celková plocha pokrytá AF senzormi je dostatočne veľká, ale nedosahuje až ku krajom, najmä hore a dole. Veľkosť AF bodu môžete meniť, pri úplne najmenšej veľkosti je však zaostrovanie menej spoľahlivé. Kontinuálne zaostrovanie má 5 prednastavení pre rôzne situácie.

Rýchle je prekresľovanie hľadáčika. Preč sú časy, kedy mal hľadáčik oneskorenie. Skvelo reaguje aj pri 8 obr./s., prakticky nezaregistrujete tzv. blackouty, teda krátke chvíle, kedy obraz nahradí čiernota.

X-E3 nie je akčný fotoaparát. Nebude vás však zdržiavať ani pri občasnom akčnom fotení. Zvláda až 8 obr./s. v sérii až 25 obrázkov vo formáte RAW. Nebude vás obmedzovať ani keď je veľa svetla. Mechanická uzávierka je limitovaná na max. 1/4000 s., elektronická však zvláda až 1/32 000 s. Samozrejme elektronická uzávierka je úplne tichá.

Fotoaparáty Fujifilm sú celkovo skôr jednoduché. Výrobca sa zameriava na ovládanie s čo najväčším využitím ovládacích prvkov v duchu starej školy. X-E3 nejde do takého extrému ako napr. X-Pro2, ale stále je tu dosť zo starej školy. To obmedzuje narvať do fotoaparátu milión vychytávok. Nenájdete tu ani tradičný volič programov. Musíte sa naučiť pracovať tak, ako sa to robilo kedysi s mechanickými filmovými fotoaparátmi. Sú tu samozrejme ekvivalenty programov P/S/S/M, ale musíte sa k nim dopracovať kombináciou nastavenia clony a času. Zvolený spôsob obsluhy sa maximálne sústreďuje na fotografický proces. Je to súčasne výhoda aj nevýhoda. V každom prípade to prináša jedinečný fotografický zážitok, najmä v porovnaní so sterilnými amatérskymi zrkadlovkami.

K nadštandardným funkciám patrí panoramatický režim, dvojexpozícia, rôzne druhy bracketingu a obrazové filtre. Tých je 13, nie sú však tak dobre navrhnuté ako napr. u Olympusu. To nevadí, vydarené filmové profily sú aj tak lepšie.


Efekty nie sú tak vydarené, ako napr. Olympusu. Kto by ich však používal, keď má k dispozícii vynikajúce filmové profily?

X-tý krát sa budem opakovať, ak vyzdvihnem obrazové profily. X-tý sa k označeniu Fujiniek aj hodí. Obrazové profily navrhnuté na základe charakteru populárnych filmových materiálov sú veľkým lákadlom a jedným z dôvodov, pre ktorý sú Fujiny tak populárne. Nebudem sa profilom venovať, to už som podrobne urobil v minulosti a napísal som dokonca špeciálne články.


Obrazový profil Acros, JPG bez úprav.


Obrazový profil Velvia vyniká žiarivými farbami, JPG bez úprav.


Obrazový profil Classic Chrome, jeho jedinečný farebný charakter sa prejaví najmä pri podvečernom svetle. JPG s ľahkou úpravou gradácie.

https://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/digitalna-fotografia/obrazove-profily-fujifilm-i/
https://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/digitalna-fotografia/obrazove-profily-fujifilm-ii/

Väčšina objektívov Fujinon nie je stabilizovaná, preto mi veľmi chýba stabilizovaný snímač. Pri prvom fotení v rakúskych vinohradoch som mal so sebou okrem Fuji aj Olympus. Fotil som pri západe slnka. S Olympusom mi ani nenapadlo použiť statív, stabilizácia tam funguje perfektne. U Fuji som mal dosť odpadu. Poviete si, Karol lenivec, nechce sa mu vláčiť statív. Ale ak si zvyknete, že ho väčšinou nosiť nemusíte, ťažko nesiete zníženie komfortu fotografovania.

Novinkou je Bluetooth, ktorý dopĺňa WiFi. Slúži pre ľahšie párovanie a posielanie fotografií do chytrého zariadenia s menším odberom energie. Využíva sa aj na geotaging. Nastaviť môžete automatické odosielanie fotografií do chytrého zariadenia. Prenos fotiek je rýchly. U Fuji je aplikácia na dobrej úrovni a umožňuje ovládať všetky dôležité expozičné parametre. Bezdrôtovú konektivitu môžete využiť aj pri tlači na tlačiarňach INSTAX.

Praktickú časť ukončím výdržou batérie. Môžem potvrdiť údaj udávaný výrobcom, cca 350 obr. na jedno nabitie. Pri sériovom snímaní to býva výrazne viac. V režime videa mi batéria vydržala jedno poobedie, zhruba 4 hodinovú prechádzku, pri ktorej som natočil zhruba 25 minút videa. Ocenil som, že sa batéria dá nabíjať aj cez micro USB konektor.

Obrazová kvalita

Výstup 24 Mpx. X-Trans CMOS snímača dobre poznáme. Dôkladne sme ho otestovali u modelov X-T2, X-T20, X-Pro2 a X100F. Odkazy na recenzie nájdete pod článkom, preto len stručne. Tento snímač sa vyznačuje veľmi dobrým dynamickým rozsahom a nízkou úrovňou šumu pri vysokých citlivostiach, kde konkuruje aj niektorým plnoformátovým fotoaparátom. X-Trans má špecifickú farebnú masku, z demozaikovaním má veľa RAW konvertorov problémy. V komunite Fuji sa najviac osvedčili programy Capture One a Iridient. Adobe s Lightroomom a Photoshopom sa berie ako firma, ktorá nevie dobre vyvolať RAW z Fuji X-Trans snímača. Nemyslím si, že chyba je v Adobe. Stačí pozrieť na originálne JPG, na ktorých je vidno, že demozaikovanie robí problémy aj samotným fotoaparátom.

Vďaka 24 Mpx rozlíšeniu je “akvarelový efekt” menej výrazný ako u staršieho 16 Mpx snímača.


JPG priamo z fotoaparátu.


Detail, na ktorom je vidno, že aj priamo fotoaparát má problémy s demozaikovaním.


JPG priamo z fotoaparátu, profil Classic Chrome, ISO 3200. X-E3 je v meste ako doma, cez deň aj večer.

Video

Po rokoch takmer úplnej ignorácie videa sa z Fujiniek stávajú dobre použiteľné kamery. X-E3 ponúka 4K rozlíšenie, štandard blízkej budúcnosti. 4K video s maximálnou frekvenciou 29,97 FPS a maximálnym dátovým tokom 100Mbps je obmedzené na max. 10 minút. Osobne to nepovažujem za veľké mínus. Pokiaľ nepotrebujete kontinuálny záznam nejakej akcie, aj tak budete snímať len niekoľkosekundové klipy. Video sa ukladá do formátu MOV (MPEG-4 AVC / H.264) so stereo zvukom. Full HD video môže mať max. 15 minút a najvyššia frekvencia je 59.94 FPS.

Aj vo videu môžete použiť filmové profily. Dobrou správou je, že ani pri 4K nedochádza k orezu záberu. Napriek jednoduchosti fotoaparátu, je tu možnosť pripojenia externého mikrofónu a monitoru. Chýba výstup na slúchadlá. Mínusom je menší 2,5 mm konektor pre mikrofón.

Slabinou Fujifilm fotoaparátov je nestabilizovaný snímač, pre video to platí dupľovane. Stabilizované sú len niektoré objektívy a ani u nich nie je účinnosť stabilizácie tak dobrá ako u konkurencie. Ak chcete neroztrasené video, častejšie budete potrebovať statív, alebo iné stabilizačné príslušenstvo. Pri testovaní som väčšinou používal statív, alebo aspoň oporu. Bez toho bolo video roztrasené, skutočne nemá zmysel točiť v 4K trasľavé zábery. Chýbal mi veľmi výklopný displej.

Kvalita videa v 4K rozlíšení je pre amatérske potreby výborná. Vďaka filmovým profilom netreba video upravovať v počítači. Video obstojí nielen pri domácej projekcii, ale môže ísť smelo aj do televízie. Ak budete používať statív a pohráte sa s hĺbkou ostrosti, cinematický look máte zaručený. Priložené video je bez úprav, tak ako bolo nasnímané.



Konkurencia z vlastných radov

Fujifilm X-E3 vs. X-T20

Nechcem byť v koži toho, kto sa rozhoduje medzi X-E3 a X-T20. Obrazový potenciál je rovnaký, rozhodovať bude dizajn a ergonómia, v menšom rozdielne parametre. Najprv sa budú musieť rozhodnúť, či fotoaparát s dizajnom zrkadlovky (X-T20) alebo s dizajnom hľadáčikového fotoaparátu (X-E3). Hlavným rozdielom je tu umiestnenie hľadáčika. Budúci majiteľ sa musí rozhodnúť, či mu lepšie vyhovuje hľadáčik priamo nad objektívom, alebo v rohu. Malá nápoveda: hľadáčik nad objektívom je praktickejší pri použití teleobjektívov, hľadáčik na kraji je lepší pri portrétnom fotení a streetke, pretože môžete druhým okom sledovať fotografovaný objekt.

X-T20 z hľadiska ergonómie ovládania vychádza o niečo praktickejšie. Displej je výklopný, veľkým plusom je otočný volič režimov snímania. Chýba mu len joystick, ktorý ale dobre nahrádza dotykové ovládanie. Fotoaparát má naviac vstavaný blesk. X-E3 je skôr voľba srdcom, kvôli jeho hľadáčikovému dizajnu. Oproti X-T20 má naviac Bluetooth. Či ho budúci majiteľ aj použije je otázne.


X-T20 má naviac volič režimov (po ľavej strane hľadáčika) a výklopný displej. Chýba mu joystick.

Fujifilm X-E3 vs. X100F

Nájdu sa aj takí, ktorí sa budú rozhodovať medzi X-E3 a X100F. Perfektný kompakt s pevným objektívom, alebo sloboda výmeny objektívov, ale v slabšie vybavenom tele? Na to je ťažká odpoveď. X100F má hybridný hľadáčik a lepšie ovládanie. Chýba mu však dotykové ovládanie a 4K video. Kto chce X100F s možnosťou výmeny objektívov, mal by siahnuť po X-Pro2. S menším objektívom je X-E3 jednoduchšou alternatívou k X100F.

Konkurencia

Ej veru, nebude to mať X-E3 až tak ľahké, ak porovnáme s konkurenčnými fotoaparátmi. Začnem so Sony, ktorý používa tiež APS-C snímač. Modely A6300 a A6500 sú ovládaním o niečo lepšie, majú lepšie video a A6500 je nedostižným atlétom v tejto kategórii. Plusom je stabilizácia snímača. Obrovskou konkurenčnou výhodou Fujifilmu je tu špičkové portfólio objektívov, ktoré sú známou slabinou Sony.

Ďalej tu máme konkurentov s menším 4/3 snímačom. Ten je horší za zlých svetelných podmienok. Panasonic a Olympus ponúka oveľa viac vychytávok a špičkovú stabilizáciu. Najprv tu máme Olympus PEN-F. Zábavnejší a krajší fotoaparát budete hľadať ťažko. Má plne otočný displej, výborné ovládanie, ľahko použiteľné video. Mínusom je, že video je len vo Full HD rozlíšení. Ak sa pozrieme len na telo fotoaparátu, je to vyššia liga. Panasonic má v ponuke model GX80, ktorý výborne zvláda 4K video, má ale len 16 Mpx. snímač. Má však výklopný displej a špičkovú duálnu stabilizáciu obrazu.


S APS-C snímačom, bez stabilizácie, to je dopredajový Sony A6000. Má o niečo nižšiu cenu, je to starší model. Sony však nemá také portfólio objektívov ako Fujifilm.

Hlavný plusom, ale zároveň aj mínusom, oproti konkurencii, je jedinečný snímač X-Trans. Veľa fotografov si ho obľúbilo pre jeho charakteristický obrazový výstup, dupľovane pri použití obrazových profilov simulujúcich filmy. Známe sú ale problémy so spracovaním RAW, nie každý softvér si s ním poradí. Nie každému vyhovuje aj sparťanskejšia výbava daná ovládaním v duchu “starej školy”. Plusom je už spomínané portfólio vynikajúcich objektívov. Celkovo je fotoaparát atraktívny pre tých, ktorým sa páči fotografovanie na film a chcú rovnaký zážitok prežívať aj u digitálneho fotoaparátu.

Plusy a mínusy

+ kvalitná konštrukcia
+ vydarená kombinácia čistých tvarov s retro ovládaním
+ optimalizácia pre ovládanie jednou rukou
+ 325-bodový AF (vyhodnotenie kontrastu +  fázová detekcia)
+ 14-bit RAW
+ 24 Mpx. X-Trans CMOS s nízkym šumom, vysokým dynamickým rozsahom a vydarenými obrazovými profilmi
+ 4K video
+ nové ovládacie prvky sa osvedčili, joystick
+ dotykový displej
+ mechanická + elektronická uzávierka
+ intervalometer
+ WiFi + BT
+ vstup pre mikrofón
+ nabíjanie cez USB

- displej nie je výklopný
- video nie je priamo dostupné
- snímač nie je stabilizovaný
- ergonómia držania
- menej vychytávok
- statívový závit nie je v osi objektívu
- dizajn prídavného blesku

Záver

Fujifilm X-E3 je sympatický fotoaparát s pravým X srdcom vo vnútri. Čistými líniami pripomína skôr kompakt. Oproti predchodcom sa výraznejšie zmenilo ovládanie, odstránený bol vstavaný blesk a pribudol Bluetooth. Výrobca si je vedomý, že model X-T20 je silným konkurentom radu X-E. Preto ich výraznejšie odlíšil. Parametrami sa prístroje vyrovnajú, zvnútra sú to prakticky rovnaké fotoaparáty. X-E3 stavia na jednoduchosti, vyhovovať bude užívateľom, ktorí ho budú používať skôr ako zápisník. Hľadáčik na boku bude vyhovovať street fotografom a portrétistom. Pokročilým užívateľom odporúčam skôr X-T20, ktorý ma viac ovládacích prvkov a je vhodnejší pre akčný spôsob fotografovania, je univerzálnejšie použiteľný. X-E3 z hľadiska ovládania však vôbec nie je zlý, práve naopak. Ovláda sa dobre a je jedno, či využijete alebo nevyužijete dotykové ovládanie.

Cena fotoaparátu nie je najnižšia s prihliadnutím na to, za koľko sa vypredával model X-E2s. U konkurencie sa nájdu aj lacnejšie modely určené pre rovnakú cieľovú skupinu. Tie samozrejme neponúkajú to, čo je pre Fujifilm jedinečné, charakteristický obrazový výstup X-Trans snímačov.

Fujifilm X-E3 si viem predstaviť ako vstupný model pre tých, ktorí už roky fotia zrkadlovkou, ale chcú aj niečo menšie, prípadne ich láka práve charakteristický obraz Fujiniek.

Oproti predchodcom tu máme najmä generačnú výmenu snímača s tým spojené benefity v podobe vyššieho rozlíšenia, nových profilov a 4K videa. Zároveň sa zrýchlilo všetko, čo sa dalo. Tým je kladne zodpovedaná otázka, či má zmysel upgrade z X-E1/X-E2/X-E2s.

Čoraz viac si pri testovaní Fujín uvedomujem, ako im chýba stabilizovaný snímač. Spolu s absenciou polohovateľnosti displeja sú to najväčšie nedostatky testovaného fotoaparátu. Fotoaparát odporúčam a nebránil by som sa, ak by skončil v mojej fotobrašni ako moja caffecamera (keď môžu mať motorkári svoj cafferacer, prečo by sme my fotografi nemohli mať caffecameru?), pre spomínanú absenciu stabilizácie a výklopného displeja fotoaparát nedostane TOP ocenenie redakcie, ale “len” Tip na veľmi dobrú kúpu.


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
matpi
2017-11-07 13:25:34
Beriem nevyklopny displej ako nevyhodu...ale nestabilizovany snimac mi zatial az tak nechyba. Asi vsetky dlhsie objektivy (okrem 90mm) su stabilizovane a do 56mm sa da bez problemov fotit aj bez stabilizacie.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-11-07 13:45:13
príspevok od: matpi
Beriem nevyklopny displej ako nevyhodu...ale nestabilizovany snimac mi zatial az tak nechyba. Asi vsetky dlhsie objektivy (okrem 90mm) su stabilizovane a do 56mm sa da bez problemov fotit aj bez stabilizacie.
Lenze Fujisti preferuju pevne skla. Tych je viac. Absenciu potom citit pri videu vzdy a pri foteni niekedy. Ked si zvyknes, ze mozes fotit aj ovela dlhsim casom z ruky, pride ti to ako velka nevyhoda. Znizuje to komfort tvojej prace. Musis pouzit vyssie ISO alebo stativ. Oboje je obmedzujuce, jedno pre sum, druhe pre manipulaciu.
 
PeCh
2017-11-07 22:17:40
príspevok od: matpi
Beriem nevyklopny displej ako nevyhodu...ale nestabilizovany snimac mi zatial az tak nechyba. Asi vsetky dlhsie objektivy (okrem 90mm) su stabilizovane a do 56mm sa da bez problemov fotit aj bez stabilizacie.
Na jednej strane máš pravdu. Väčšinou fotím s kratšími časmi ako 1/125, tak mi stabizácia vyslovene nechýba. Stabilizácia aj tak nezmrazí pohyb. Voči zrkadlovkám je Fuji na tom podobne - tiež nemajú stabilizáciu v tele.

Ale oproti CSC so stabilizovaným snímačom je to nevýhoda. Keby mala X-E3 stabilizovaný snímač a výklopný displej, tak by som povedal, že jej nič nechýba a určite by som na ňu upgradoval. Takto to zatiaľ nepociťujem ako potrebu. A napr. taká X-T20 zase nemá joystick a bluetooth, ktoré by som tiež chcel, takže ani to nie je pre mňa cesta. Ale o rok-dva bude mať aj Fuji stabilizáciu a bluetooth vo všetkých telách. Reálne v dnešnej dobe sú už fotoaparáty tak dobré, že medzigeneračné zmeny sú minimálne a neexistuje reálna potreba upgradu. A kto si kupuje nový fotoaparát má tú výhodu, že čokoľvek si kúpi (aktuálny model CSC alebo DSLR), tak chybu neurobí.
 
smart
2017-11-08 15:12:46
v nedelu som bol v Bratislave na Foto Slovakia 2017 ​a skusal som si tam Sony A9 + 100​-400 a Fuji X​-T2 s gripom + 100​-400

X​-T2 vo videu nechcelo vobec ostrit a pracovnici Fuji mi s tym nevedeli pomoct

A9 vo videu rychlo ostrilo na celoplosnom af​-c a malo slusnu stabilizaciu, ked som ho ale prehodil na svoj A6500, tak vo videu niekedy nechcel na celoplosnom zaostrit ​- tak som prepol na bodove a ostrenie sice islo, ale strasne pomaly :​(
 
smart
2017-11-08 15:22:21
príspevok od: smart
v nedelu som bol v Bratislave na Foto Slovakia 2017 ​a skusal som si tam Sony A9 + 100​-400 a Fuji X​-T2 s gripom + 100​-400

X​-T2 vo videu nechcelo vobec ostrit a pracovnici Fuji mi s tym nevedeli pomoct

A9 vo videu rychlo ostrilo na celoplosnom af​-c a malo slusnu stabilizaciu, ked som ho ale prehodil na svoj A6500, tak vo videu niekedy nechcel na celoplosnom zaostrit ​- tak som prepol na bodove a ostrenie sice islo, ale strasne pomaly :​(
neviem, preco tu nie je na stranke link, kam mozme pridavat fotky z akcie, nechcem to davat do svojej galerie
 
PeCh
2017-11-08 19:15:16
príspevok od: smart
v nedelu som bol v Bratislave na Foto Slovakia 2017 ​a skusal som si tam Sony A9 + 100​-400 a Fuji X​-T2 s gripom + 100​-400

X​-T2 vo videu nechcelo vobec ostrit a pracovnici Fuji mi s tym nevedeli pomoct

A9 vo videu rychlo ostrilo na celoplosnom af​-c a malo slusnu stabilizaciu, ked som ho ale prehodil na svoj A6500, tak vo videu niekedy nechcel na celoplosnom zaostrit ​- tak som prepol na bodove a ostrenie sice islo, ale strasne pomaly :​(
Bol som tam aj ja a skúšal som tie Fujiny. A zistil som, že majú ešte predprodukčný firmvér. Takže sa nedivím, že to nechcelo ostriť. Nabudúce ich popros, aby tam nahrali aktuálny softvér a skúšaj. Osobne som nikdy neskúšal na Fuji video. Podľa videí na youtube funguje. Otázne je len ako. Ale pokiaľ je video priorita, tak by som išiel do niečoho so stabilizovaným senzorom, napr. Oly, Pana, Sony.
 
smart
2017-11-08 21:00:04
príspevok od: PeCh
Bol som tam aj ja a skúšal som tie Fujiny. A zistil som, že majú ešte predprodukčný firmvér. Takže sa nedivím, že to nechcelo ostriť. Nabudúce ich popros, aby tam nahrali aktuálny softvér a skúšaj. Osobne som nikdy neskúšal na Fuji video. Podľa videí na youtube funguje. Otázne je len ako. Ale pokiaľ je video priorita, tak by som išiel do niečoho so stabilizovaným senzorom, napr. Oly, Pana, Sony.
ved v prispevku vyssie pisem, ze mam Sony
ja som len porovnaval Sony a Fuji, nekritizujem
 
matpi
2017-11-08 23:08:38
príspevok od: PeCh
Na jednej strane máš pravdu. Väčšinou fotím s kratšími časmi ako 1/125, tak mi stabizácia vyslovene nechýba. Stabilizácia aj tak nezmrazí pohyb. Voči zrkadlovkám je Fuji na tom podobne - tiež nemajú stabilizáciu v tele.

Ale oproti CSC so stabilizovaným snímačom je to nevýhoda. Keby mala X-E3 stabilizovaný snímač a výklopný displej, tak by som povedal, že jej nič nechýba a určite by som na ňu upgradoval. Takto to zatiaľ nepociťujem ako potrebu. A napr. taká X-T20 zase nemá joystick a bluetooth, ktoré by som tiež chcel, takže ani to nie je pre mňa cesta. Ale o rok-dva bude mať aj Fuji stabilizáciu a bluetooth vo všetkých telách. Reálne v dnešnej dobe sú už fotoaparáty tak dobré, že medzigeneračné zmeny sú minimálne a neexistuje reálna potreba upgradu. A kto si kupuje nový fotoaparát má tú výhodu, že čokoľvek si kúpi (aktuálny model CSC alebo DSLR), tak chybu neurobí.
Zalezi, z coho chces upgradovat. Novy snimac a procesor su vyrazne lepsie a ovladanie x-e3 s vyuzitim displeja vyzera progresivne a velmi dobre vyriesene. Ale je pravda, ze aj s par rokov starym fotakom sa daju robit skvele fotky.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované