Hore

Panasonic Lumix DC-GX9

O toto fotoaparáte sme si už niečo povedali.

Moje prvé dojmy boli pozitívne a tak som sa na podrobnejšie otestovanie tešil. Označenie GX9 naznačuje, že je to nástupca modelu GX8. Nie je tomu tak, jedná sa skôr o vylepšený model GX80/85. O tom svedčí dizajn i parametre. Zdá sa, že v Panasonicu usúdili, že o profesionálny model hľadáčikovej koncepcie nie je až taký záujem a za vrcholný model zvolili nástupcu druhého najvyššieho modelu, ktorému pridali pár prvkov z GX8.


Dizajn a konštrukcia

Panasonic Lumix DC-GX9 je bezzrkadlovka M43 formátu s hľadáčikom na kraji. Je to model pre stredne pokročilých a pokročilých fotografov. Nie je to profesionálny prístroj, nemá celokovovú konštrukciu a ani nie je utesnený. Spracovanie je však solídne, použité materiály kvalitné.

Fotoaparát je osadený M43 snímačom LiveMOS s rozlíšením 20,3 Mpx, bez antialiasingového filtra. Snímač je stabilizovaný v 5-osiach, pričom je podporovaná spolupráca so stabilizátorom v objektíve (Dual I.S.) Zaostrovanie je typu DFD s vyhodnotením kontrastu. Štandardné sériové snímanie má max. frekvenciu 9 obr./s., v režime 4K PHOTO je to 30 obr./s. Mechanická uzávierka poskytuje najkratší čas 1/4000 s. a X-Sync 1/200s. Tichá elektronická uzávierka posúva limit najkratšieho času až na 1/16 000 s.

Prístroj je vybavený výklopným displejom s dotykovým ovládaním a výklopným elektronickým hľadáčikom. Okrem sánok pre externý blesk je fotoaparát osadený aj vyskakovacím vstavaným bleskom. Z konektorov tu nájdete HDMI a USB s možnosťou nabíjania batérie. Bezdrôtová konektivita je možná vďaka WiFi a Bluetooth. Podporované sú karty typu SD/SDHC/SDXC, pre ktoré je pripravený jeden slot.

Video je v rozlíšení 4K, prípadne menšom Full HD a HD. S videom sú spojené špeciálne funkcie 4K PHOTO a Post Focus.


Dizajn fotoaparátu je v štýle “rangefinder”, teda fotoaparátov s priehľadovým hľadáčikom.


Panasonic Lumix DC-GX9 dokazuje, že do malého tela sa zmestia hľadáčik aj blesk.


Srdcom fotoaparátu je M43 snímač Live MOS s rozlíšením 20,3 Mpx.

Špecifikácia

  • M43 snímač Live MOS 20,3 Mpx
  • 5-osá stabilizácia obrazu pohybom snímača s účinnosťou 4EV, Dual I.S. stabilizácia obrazu
  • Citlivosť ISO 200-25 600
  • Uzávierka: 30 s. - 1/4000 s., B, elektronická až 1/16 000 s., X-sync 1/200 s.
  • 4K PHOTO 30 obr./s.
  • Kontrastný AF, Technológia DFD, 49 bodov
  • 1728-viaczónový systém merania expozície
  • EVF výklopný hľadáčik, rozlíšenie 2 760 000 bodov
  • 3” LCD displej s dotykovým ovládaním, rozlíšenie 1 240 000 bodov
  • Vstavaný blesk: smerné číslo 4,2
  • Video: AVCHD, MPG4, rozlíšenie 4K, Full HD, HD
  • Konektivita: WiFi, Bluetooth® v4.2, USB 2.0 Micro-B, microHDMI
  • Hmotnosť: 450 g
  • Rozmery: 124 × 72,1 × 46,8 mm

Vylepšenia oproti Lumix DMC-GX80

  • 20,3 Mpx snímač
  • nový displej s vyšším rozlíšením
  • výklopný hľadáčik
  • kruhový volič korekcie expozície
  • rýchlejšia synchronizácia s bleskom
  • 9 obr./s. oproti 8 obr./s.
  • Bluetooth


https://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/fotoaparaty-lumix-g-dslm/dc-gx9.html

Fotoaparát v praxi

Panasonic Lumix DC-GX9 je fotoaparát pre pokročilých fotografov. Je dobre ovládateľný, rýchly, nabitý funkciami a vychytávkami. A je bez závažnejších nedostatkov. Patrí k tomu najlepšiemu, čo sa v tejto kategórii ponúka. Funkcií je toľko, že vám chvíľu potrvá, kým všetky objavíte. Trvá aj nastavenie fotoaparátu, pretože možnosti užívateľského nastavenia sú bohaté. Nie je to sťažnosť, každý skúsený fotograf má rád, ak si môže fotoaparát prispôsobiť.

Menu aj Quick menu sú podobné ako u ostatných modelov. Osobne mi grafika Quick menu až tak nevyhovuje, je pomerne neprehľadná, treba si na ňu zvyknúť.

Na bezzrkadlovku ju štart nadpriemerne rýchly. Aj keď Panasonic nepoužíva fázovú detekciu, je zaostrovanie veľmi rýchle. Možnosti nastavenia AF fotografa priam rozmaznávajú. Pritom tento fotoaparát nie je určený pre nejaké akčné fotografovanie s dlhým teleobjektívom. Ergonomicky sú na to vhodnejšie iné modely, napr. G80 a G9. Kto by ale nechcel rýchly AF? Pri fotení do formátu RAW vás môže obmedzovať veľkosť buffera, ak budete snímať s max. rýchlosťou. Ako som však spomenul, toto nie je akčný šampión. Ak občas budete potrebovať rýchlu a dlhú sériu, použite 4K PHOTO. U nej je výhodou, že ľahko vyberiete najlepší záber a ostatné rýchlo vymažete, takže vám zbytočne nebudú zapĺňať kartu. Pri 4K PHOTO môžete aktivovať pre-burst recording, kedy sa zábery ukladajú do medzipamäte pri namačknutí spúšte. V momente jej stlačenia máte uložených aj niekoľko záberov nasnímaných pred jej stlačením. Vďaka tomu môžete nasnímať akciu, aj keď ste spúšť stlačili neskoro.

Mechanická uzávierka má limit 1/4000 s. Je pomerne tichá. Ak potrebujete úplne tichú uzávierku, môžete prepnúť na elektronickú, kde je najkratší čas 1/16 000 s.

Na relatívne malom tele je umiestnené množstvo mechanických ovládacích prvkov, ktoré dopĺňa dotykové ovládanie. Aj to je dobre konfigurovateľné. Prístroj sa dá ovládať jednou rukou. Máme tu tradičný volič expozičných režimov, volič korekcie expozície a dva rollery. Na zadnej strane je obvyklé zoskupenie smerových a ďalších tlačidiel.


Volič expozičných režimov, pod ním volič korekcie expozície.


Smerové tlačidlá majú pridelené funkcie.


Praktická páčka prepínania režimov zaostrovania.

Fotoaparát disponuje kvalitným výklopným displejom. Škoda, že nie je plne otočný, ako napríklad pri Olympuse PEN-F, rád fotím od zeme aj na výšku. Výklopný je aj hľadáčik, to tak často nevidieť. Práve na hľadáčiku je vidno, že GX9 nie je profesionálny prístroj. Je o niečo menší ako tie najlepšie hľadáčiky pri M43 fotoaparátoch. Rozlíšenie je dobré, ale vadí mi, že obraz sa dosť odlišuje od obrazu na displeji. Je studenší a menej saturovaný. Nemajte však strach, hľadáčik nie je žiadne provizórium, ktoré použijete keď už na displeji nie je nič vidieť. Väčšinou fotím so zapnutým monochromatickým režimom, aby som videl prácu svetiel a tieňov. Pri Panasonicu nemusíte mať zapnutý monochromatický profil, stačí v menu nastaviť monochromatický hľadáčik. Výborné! Naviac si môžete nechať zobraziť množstvo pomocníkov, ako peaking level, zebru, zobrazenie prepalov, pomocnú mriežku atď.


Hľadáčik je netradične výklopný.


Displej je len výklopný.

Ako fotoaparát pre pokročilejších, ponúka GX9 pokročilé expozičné režimy P/A/S/M. Na voliči programov sa našlo miesto aj pre užívateľský program C, ktorý má tri pamäte. Prístroj môžete zveriť aj začiatočníkovi, ktorý môže použiť plnú automatiku, alebo scénické režimy. Nechýbajú umelecké efekty, automaticky skladaná panoráma, 4K Photo a Post Focus.

Pozastavím sa nakrátko pri obrazových profiloch. V ponuke sú až tri monochromatické režimy, čo z tohto fotoaparátu robí jeden z najvhodnejších modelov pre ČB fotografiu, samozrejme pri fotení do formátu JPG.

K pokročilým funkciám, ktoré vo fotoaparáte nájdete patrí časozberné video, stop motion animácia, multiexpozícia, HDR a niekoľko typov bracketingu.

Fotoaparát podporuje režim duálnej stabilizácie, kedy objektív so vstavaným stabilizátorom obraz predstabilizuje a snímač ho dostabilizuje. Účinnosť stabilizácie nie je špičková. Nepodarilo sa mi dosahovať tak fantastické výsledky, ako s Olympusom OM-D E-M1 Mark II. Na 3 sekundové expozície z ruky zabudnite. Cez zlomky sekúnd sa mi nepodarilo dostať.

Konektory fotoaparátu sú ukryté pod praktickým zásuvným krytom. Z konektorovej výbavy nájdete na prístroji len HDMI a USB. Cez USB sa dá fotoaparát aj nabíjať, čo som niekoľkokrát využil. Túto možnosť by mal mať každý fotoaparát, bezzrkadlovky dupľovane. Možnosť dobiť batériu napr. z powerbanky, je na cestách na nezaplatenie.

Nechýba možnosť prepojenia z chytrými zariadeniami, okrem WiFi aj prostredníctvom Bluetooth, ktorý zjednodušuje párovanie. Aplikácia Panasonic Image App patrí k tým dobre navrhnutým. Spárovať fotoaparát s telefónom sa mi podarilo na prvýkrát. BT zlepšuje funkcionalitu diaľkového ovládania (ako obyčajné diaľkové ovládanie). Plnohodnotné ovládanie s možnosťou nastavenia parametrov a živého náhľadu sa deje prostredníctvom WiFi. BT je využívaný aj pri preposielaní fotografií do chytrého zariadenia.


Z konektorov nájdete len HDMI a USB. Cez ten sa fotoaparát aj nabíjať.

Obrazová kvalita

20 Mpx LiveMOS snímač pre M43 fotoaparáty je už nejaký čas na trhu. Jeho charakter je dobre známy. Ak nám ho na dxomark.com pretestujú aj v GX9, predpokladám, že sa dostane do prvej päťky M43 fotoaparátov. Fotografovi poskytuje slušný dynamický rozsah a priemernú citlivosť, porovnateľné s priemerným APS-C snímačom. Na menší snímač to nie je zlé, najmä ak prihliadneme k výbornej stabilizácii, ktorá redukuje počet nepodarkov. Spolu s kvalitnými objektívmi Panasonic, Leica a Olympus dokáže fotoaparát vyprodukovať technicky kvalitnejšie zábery, aj keď je veľkostne hendikepovaný.

Pri tlači do formátu A3 je použiteľná aj citlivosť ISO 6400. V núdzi je použiteľné aj ISO 12 800, max. citlivosť ISO 25 600 je už mimo rozumného využitia. Ak je pre vás nízka úroveň šumu dôležitá, pretože často fotíte nad ISO 1600, bude lepšie ak sa poobzeráte napr. po bezzrkadlovke od Fujifilm.


Pri citlivosti ISO 6400 je šum ešte stále akceptovateľný aj pri tlačovom formáte A3.

Panasonic GX9 má pekný JPG výstup, najmä monochromatický. Do ISO 1600 je doostrovanie a odšumovanie v medziach normy, od 1600 už dochádza k výraznejšej strate detailov. Tu odporúčam radšej fotiť do formátu RAW.

Opäť musím pochváliť setový objektív Vario G 12-60/3,5-5,6 Asph. O.I.S. Výborne sekunduje snímaču fotoaparátu, za viac než príjemnú cenu.


Setový objektív Panasonic Vario G 12-60/3,5-5,6 Asph. O.I.S. dovoľuje naplno využiť potenciál snímača. Má praktický rozsah a priemernú svetelnosť dobre kompenzuje stabilizácia obrazu.

Video

Panasonic je priekopníkom 4K videa a v GX9 preto nemôže chýbať. Je to predovšetkým fotoaparát, ponuke funkcií v GH5 sa nemôže rovnať. Video je tu ako doplnok, viac ako slušný doplnok. Má samostatnú ikonku na voliči programov a aj samostatné podmenu.

Video môžete ukladať do formátu AVCHD a MP4. V ponuke je rozlíšenie 4K (max 30FPS, 100Mbps), Full HD (max. 60FPS) a HD (max. 60FPS).

Režim Snap Movie pomôže najmä začiatočníkom. V tomto režime sa snímajú krátke, niekoľkosekundové klipy, takže nehrozí, že sa unudíte pri jednom dlhom klipe. Klipom je možné pridať aj prechody.

Kvalita videa je pre amatérske potreby veľmi dobrá. AF pracuje veľmi dobre, rovnako aj stabilizácia obrazu. Slušné video tak nakrúti aj menej skúsený užívateľ. Náročnejší filmári by sa mali poobzerať po inom modeli, v GX9 nenájdu Log ani Flat profil. Nie je tu audio vstup ani výstup. Vo videu je naviac výrazný orez záberu, oproti fotorežimu.


Konkurencia

Konkurentom č. 1 je Olympus PEN-F. Veľký fešák s výbornými parametrami. Ako fotoaparát je určite lepší, nechytá sa však v kategórii videa a má slabšie automatické zaostrovanie. Je to vyššie postavený model, ktorý sa dá ale zohnať za atraktívnu cenu (u vybraných predajcov).

Podobne koncipované fotoaparáty, ale s väčším snímačom, ponúkajú značky Sony a Fujifilm. Vieme, že sa im darí a modely ako Sony A6000/6300/6500 a Fujifilm X-E3, sú výborné fotoaparáty. Ich snímače sú nepopierateľne kvalitnejšie. Ale ani ten v Panasonicu nie je zlý. Svoj hendikep vynahrádza špičkovou duálnou stabilizáciou. Sony má horšie portfólio objektívov, najmä ak ho porovnávame s ponukou Panasonic + Olympus. Fujifilm má vynikajúce portfólio objektívov, ale nie každému musí vyhovovať prevažujúce mechanické ovládanie a špecifický výstup X-Trans snímača. Tak, či onak, je konkurencia veľká. GX9 sa v nej však nestráca a nezávidím nikomu, kto sa rozhoduje medzi uvedenými modelmi.

Panasonic Lumix DC-GX9 je hľadáčikovým ekvivalentom Lumixu DMC-G80 dizajnovaného v štýle zrkadlovky. Fotoaparáty majú porovnateľnú funkčnú výbavu. Predsa sa ale v niečom odlišujú. GX9 má novší snímač s vyšším rozlíšením. G80 má však plne otočný displej a je naviac utesnený.

Plusy a mínusy

+ funkčná výbava
+ Dual I.S. stabilizácia
+ rýchle zaostrovanie
+ ovládanie
+ výklopný hľadáčik
+ kvalitný výklopný dotykový displej
+ vstavaný blesk
+ vydarený setový objektív
+ elektronická uzávierka
+ 4K video
+ nabíjanie cez USB
+ WiFi + BT, Panasonic Image App

- displej je len výklopný
- priemerný hľadáčik
- výdrž batérie
- nevýrazné popisky tlačidiel
- nemá audio vstup ani výstup

Záver

Bezzrkadlovky v štýle rangefinder mám rád, možno preto, že sa tak líšia od zrkadloviek. Zároveň bývajú kompaktnejšie, čo ocení každý, kto chce kompaktnejší fotoaparát. Lumix GX9 je veľmi dobre vybavený fotoaparát, ktorý uspokojí aj náročného fotografa. Ťažko sa hľadá niečo, čo mu vytknúť. Mňa by potešil plne otočný displej a výraznejšie popisky tlačidiel. Náročných filmárov nepoteší obmedzená videofunkcionalita a hlavne výrazný orez. Bežnému amatérovi však poskytne dobrú obrazovú kvalitu videa a hlavne ľahké ovládanie.

Hľadáčikovo dizajnovaný fotoaparát nie je ergonomicky vhodný pre použitie s väčšími objektívmi, dobre si rozumie s tými menšími, vrátane setového objektívu 12-60 mm, ktorý môžem vrelo odporučiť. Nie je veľa objektívov s tak dobrým pomerom cena/výkon.

Lumix GX9 je dobrou voľbou pre skúseného fotografa, ktorý chce okrem veľkej zrkadlovky aj nejaký kompaktnejší model na prechádzky a výlety. Je to aj fotoaparát pre cestovateľov a turistov. Výborný je aj ako rodinný fotoaparát. Hlavne je to však takmer ideálny prístroj pre street fotografiu. Ak chcete fotoaparát s nadštandardnou výbavou a jedným univerzálnym objektívom, je GX9 lepšou voľbou ako zrkadlovka pre mierne pokročilých. Mať pár funkcií z G9 a utesnené telo, mohol by byť tento fotoaparát zaradený aj medzi profesionálne.


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blasi
2018-04-10 15:49:10
pekny strojcek
 
musicman
2018-04-12 07:10:07
top trefa do cierneho! uz viem co kupim! aj ked este tak trochu premyslam aj nad canonom M50 a mozno este pockam na jeho recenziu predsa apsc je apsc a ma to aj 4K, ale zas u panasu su top objektivy..
 
pa10
2018-04-13 07:58:46
urcite to bude prijemny fotak, ale dovod na upgrade z gx80/gx8 to nebude. v koncepte predchadzajucej generacie mi pride taky nemastny-neslany...
 
aesace
2018-04-18 11:21:26
cakal som, ze toto uz bude vychytany stroj po GX8, ale nie je. Chybaju mu ten plne vyklopny displej a vodotesnost, ktoru by som vedel vyuzit. Skoda, ze tak strasne skacu medzi triedami s tymi ich oznaceniami. Uz zase je v tom gulas.
 
pa10
2019-01-22 22:06:29
príspevok od: pa10
urcite to bude prijemny fotak, ale dovod na upgrade z gx80/gx8 to nebude. v koncepte predchadzajucej generacie mi pride taky nemastny-neslany...
... nie, nie ... gx9 je vyborny fotacik
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované