Hore

Panasonic Lumix DMC-G80

Na prvý pohľad trochu fádny. Ak s ním strávite pár minút, rýchlo si ho obľúbite. Je to jeden z najlepšie ovládateľných fotoaparátov na trhu.

Panasonic Lumix DMC-G80 pôsobí solídnym dojmom. Tvarmi a rozložením ovládačov trochu pripomína Olympus OM-D E-M1 Mark II. Pochváliť musím výrazný grip, ktorý sa dobre drží. Plochy, ktoré prichádzajú do styku s rukami, sú pogumované. Otočné voliče a rollery sú kovové. Tlačidlá majú pomerne malý zdvih, kto má väčšie prsty, bude mať s ich stláčaním trochu problémy.

Veľkosťou je porovnateľný s najmenšími zrkadlovkami, napr. Nikonmi radu D3XXX. To je akurát, aby netrpela ergonómia držania. Výbava je však oveľa vyššia. Tá je porovnateľná skôr s fotoaparátmi ako Nikon D7200, Canon EOS 80D.


Panasonic Lumix DMC-G80 vyzerá ako malá DSLR, ale s väčším množstvom ovládacích prvkov.

Panasonic na rozdiel od Olympusu volí skôr moderný dizajn. Mne sa viac páči retro, mám rád keď je fotoaparát aj pekný. G80 je v tomto taká šedivá myška. Rozložením ovládacích prvkov však môže byť mnohým fotoaparátom za vzor. Máme tu klasický otočný volič programov, otočný volič režimov snímania, dva rollery a množstvo funkčných tlačidiel. Na zadnej strane je klasický smerový volič. Páši sa mi, že jeho funkcie sú na ňom vyznačené. Pri toľkých konfigurovateľných tlačidlách dávam prednosť takémuto prehľadnému riešeniu. Kto si má pamätať funkcie tuctu neoznačených tlačidiel?

Menu je pre fotoaparáty Panasonic typické. Vyzerá jednoducho, ale položiek je v ňom habadej. Fotoaparát má požehnane funkcií a chvíľu trvá, kým všetko ponastavujete tak, ako vám to vyhovuje. Dokonca si môžete nastaviť aj, ktoré funkcie vám má ponúkať Quick Menu. Funkčné tlačidlá sa programujú najjednoduchšie ako sa len dá (kým nepríde hlasové ovládanie), stačí Fn tlačidlo chvíľu podržať a objaví sa ponuka funkcií, ktoré mu môžete priradiť. Tomu sa hovorí rozmaznávanie.


Grip je dostatočne veľký, aby sa fotoaparát dobre držal v ruke.


Rozloženie ovládačov je praktické.


Zozadu vás nečaká žiadne prekvapenie. Mne sa páči, že funkcie na krížovom voliči sú popísané. Kvitujem aj prepínanie režimov zaostrovania, napravo od hľadáčika.


Prístup ku karte je zboku, to oceníte ak používate väčšiu statívovú doštičku, alebo polovičné puzdro.

Špecifikácia

Panasonic Lumix DMC-G80 je bezzrkadlovka Micro 4/3 formátu. Je to základný model z ponuky CSC fotoaparátov Panasonic, v dizajne zrkadlovky (DSLR-Like). I tak sa však môže pochváliť kovovým predným krytom a utesnením proti prachu a vode.

Snímač typu Live MOS má rozlíšenie 16 Mpx a je stabilizovaný v 5-tich osiach. Fotografie sa zaznamenávajú do formátov RAW a JPG. Video do formátov AVCHD (max. Full HD) a MP4 (aj 4K).

Hľadáčik typu OLED má rozlíšenie 2 360 000 bodov, 3” displej je otočný s dotykovým ovládaním a rozlíšením 1 040 000 bodov.

Mechanická uzávierka má rozsah 1/4 000 – 60 s. + B, elektronická poskytuje najkratší čas 1/16 000 s. Snímková frekvencia je max. 9 obr./s. v režime mechanickej uzávierky a až 40 obr./s. v režime elektronickej uzávierky. Meranie zabezpečuje 1728-viaczónový TTL systém.

Z nadštandardných funkcií nájdete v ponuke Time Lapse, fázovú animáciu, 4K Photo, Post Focus a Panoráma.

Možnosť WiFi pripojenia dnes považujeme za štandard. Fotoaparát disponuje výstupom HDMI a USB, ďalej vstupom pre externý mikrofón a diaľkovú spúšť. Výstup na slúchadla chýba.

Rozmery fotoaparátu sú 128,4 × 89 × 74,3 mm, hmotnosť 453 g (iba telo).

http://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/fotoaparaty-lumix-g-dslm/dmc-g80m.html

Vychytávky

Dual IS 2

Pri fotografovaní a aj vo videu využijete veľmi účinnú stabilizáciu obrazu. Fotoaparát má zabudovanú stabilizáciu obrazu posunom snímača. Výhodou tohto riešenia je, že stabilizovaný obraz máte vždy, aj keď použijete objektív bez stabilizácie, dokonca aj manuálny cez adaptér.

Účinnosť stabilizácie zvýši použitie objektívu s optickou stabilizáciou obrazu. Objektív a fotoaparát pri stabilizácii spolupracujú.

4K Photo

4K Photo je vychytávka, ktorú Panasonic rád vypichuje. Využíva vlastne možnosti fotoaparátu dané 4K videom. To má rozlíšenie 8 Mpx. Priam sa natíska využiť toto celkom slušné rozlíšenie na získanie fotografií z videa s frekvenciou 30 obr./s.

4K Photo aktivujete jednoducho otočením voliča režimov snímania, na vrchnej časti fotoaparátu. Po stlačení spúšte fotoaparát nahráva 1 sekundu a da vám vybrať z nasnímaných záberov.

Post Focus

Druhou vychytávkou, využívajúcou 4K video, je Post Focus. Opäť funkciu nájdete na voliči snímacích režimov. Po stlačení spúšte AF analyzuje scénu a postupne nafotí niekoľko fotografií s postupným preostrením na rôzne objekty. Chvíľu to samozrejme trvá. Fotoaparát na displeji zobrazí nasnímanú fotografiu. Vy môžete dotykom vybrať, kam sa má dodatočne preostriť. Potom môžete fotografiu uložiť, alebo nechať vyrendrovať fotografiu s veľkou hĺbkou ostrosti, ktorá využíva spojenie dielčich záberov.

Možnosť dodatočne vybrať, kde chcete mať fotografiu zaostrenú vyzerá lákavo. Má to však veľké obmedzenia. Nemôžete využiť plné rozlíšenie a formát RAW, samotné snímanie trvá vyše sekundu a potom sa musíte ešte venovať uloženiu záberu.

Obrazové efekty

Obrazové efekty netreba zvlášť predstavovať. Vo fotoaparátoch Panasonic ich nájdete roky. V tomto je ich cez dvadsať. Až teraz som ale zistil, že sa dajú nastaviť v niekoľkých krokoch.








Ukážka niektorých obrazových efektov.

HDR

V menu fotoaparátu nájdete aj funkciu HDR, ktorá funguje tak, že fotoaparát rýchlo za sebou urobí tri zábery s rôznou expozíciou a spojí ich v jeden, s rozšíreným dynamickým rozsahom. Dobre funguje aj pri fotení z ruky, fotoaparát dokáže posun korigovať. Výsledný záber sa ukladá do formátu JPG. Neviem prečo je funkcia aktívna, len keď máte nastavené ukladanie do JPG, prečo fotoaparát nefunguje tak, že keď zvolíte HDR, prepne sa automaticky do JPG?

Time Lapse

Časozberné video môžete uložiť aj v 4K rozlíšení. Nastaviť môžete počet záberov, interval medzi zábermi a kedy sa má začať snímať.

Multiple Exposure

Viacnásobná expozícia na jeden záber umožňuje exponovať na seba až 4 zábery. Nechýba prelínanie záberov na displeji a možnosť automatického nastavenia zrátania expozícií. Je tu aj možnosť urobiť dvojexpozíciu už s nasnímaným záberom.

Stop Motion Animation

Funkcia je určená pre snímanie animácií. Môžete si vytvoriť vlastný animovaný film. Do určitej miery je funkcia podobná Time Lapse, len tu jednotlivé zábery môžete exponovať aj manuálne, nielen za použitia intervalometra. Po skončení snímania môžete nechať vygenerovať vide s nastaviteľnými parametrami (rozlíšenie a frekvencia, normálny alebo reverzný smer prehrávania). K dispozícii je aj 4K rozlíšenie. Funkcia nájde využitie pri snímaní hyperlapse, teda Time Lapse, kde sa pohybujete s fotoaparátom a potrebujete mať čas snímania každého políčka pod kontrolou.

Setový objektív

Setový objektív má rozsah 12-60 mm, čo je ekvivalent plnoformátového objektívu 24-120 mm. Takýto rozsah je oveľa univerzálnejší, ako štandardný 14-42, s ktorým sa u M43 fotoaparátov stretávame. Objektív má zabudovanú optickú stabilizáciu obrazu i keď je snímač fotoaparátu stabilizovaný. Má to svoj účel. Obidva stabilizátory dokážu spolupracovať a celková účinnosť stabilizácie je väčšia. Objektív si dobre vedie pri snímaní detailov. Ekvivalentná mierka zväčšenia je približne 1:2.

Predná časť objektívu sa pri zaostrovaní neotáča. Priemer filtra je 58 mm. K objektívu je pribalená tvarovaná slnečná clona.

Pri zoomovaní cítiť plastovú konštrukciu, pochvalu si však zaslúži objektív za úplne tiché a hlavne veľmi rýchle zaostrovanie. V kombinácii s G80 je zaostrovanie veľmi, veľmi, veľmi rýchle. Neviem, či som mal doteraz Micro 4/3 fotoaparát, ktorý by zaostroval takto rýchlo. Pomalšie je zaostrovanie len za zlých svetelných podmienok, keď sa aktivuje pomocné prisvetlenie. Skúšobne som prisvetlenie vypol a rýchlosť zaostrovania sa zlepšila. Tak som to nechal tak.

Parametre:

Ohnisková vzdialenosť: 12 – 60 mm (ekvivalent u 35 mm fotoaparátu: 24 – 120 mm)
Uhol záberu: 84,05° (širokouhlá poloha) – 20,44° (teleobjektív)
Konštrukcia objektívu: 11 prvkov v 9 skupinách (3 asférické šošovky, 1 šošovka zo skla ED)
Optický stabilizátor obrazu: Áno (POWER O.I.S.)
Maximálna clona: F3,5 (širokouhlé snímanie) – F5,6 (teleobjektív)
Minimálna ostriaca vzdialenosť: 0,20 m (širokouhlá poloha), 0,25 m (teleobjektív)
Maximálne zväčšenie: Približne 0,27×/0,54× (ekvivalent 35 mm fotoaparátu)
Veľkosť filtra: φ 58 mm
Rozmery: φ 66 x 71 mm
Hmotnosť: 210 g

Na setový objektív si 12-60 vedie veľmi dobre a nie sú to len vyhodené peniaze. Videl som niekoľkonásobne drahšie objektívy, ktoré podávali horšie výsledky. Občas mu chýba ešte malý krôčik k tomu, aby som mohol ostrosť hodnotiť ako výbornú. Celkovo však podáva veľmi dobré výsledky. Nenájdete tu rozmazané rohy, ani výraznú sférickú chybu. Občas sa objaví mierna chromatická chyba a treba si dávať pozor na slnko v zábere. Ak v počítači zapnete korekciu chýb a fotografie mierne doostríte, uspokojí kvalita aj náročnejších fotografov.


Close-up na ohnisku 60 mm.


Close-up na ohnisku 12 mm.

Fotoaparát v praxi

S fotoaparátom sa veľmi dobre pracuje. Je rýchly, tichý, dobre sa drží i ovláda. Rozsah setového objektívu je veľmi praktický. Vyvážený set uspokojí nároky aj pokročilého fotografa.

Pokročilý fotograf ocení veľmi dobrú ergonómiu ovládania. Všetky dôležité funkcie sú rýchlo dostupné. Aj bez užívateľského nastavenia som nenašiel nič, čo by mi chýbalo a kvôli čomu by som musel ísť do menu. Naopak, našiel som niekoľko dobre premyslených riešení ovládania. Niekto nad ergonómiou skutočne premýšľal.

U modelov GX som si pochvaľoval, že dotyková vrstva displeja je aktívna aj keď sa pozeráte cez hľadáčik. Palcom vtedy môžete presúvať zaostrovací bod. Tu ma táto inak šikovná funkcia štvala. Najprv som nevedel prečo si stále posúvam nechtiac bod do ľavého dolného rohu. Potom som na to prišiel, spôsoboval to môj nos. U GX fotoaparátov je hľadáčik na kraji a nos je mimo zadnej časti fotoaparátu. Funkcia ide samozrejme vypnúť.


Plne otočný displej s dotykovým ovládaním pomáha pri komponovaní a výbere miesta zaostrenia.

Myslím si, že tento fotoaparát si kúpi fotograf, ktorý bude využívať hlavne pokročilé expozičné programy PASM. K ním pripočítajme ešte dva užívateľské programy C1 a C2, každý s tromi pamäťami. Menej skúsení fotografi môžu samozrejme použiť plnú automatiku, alebo 25 scénických režimov. Pre fotografov všetkých úrovní je tu 22 umeleckých efektov, mnohé z nich sa dajú použiť aj pri snímaní videa.

Ak mi u fotoaparátu niečo chýbalo, tak to boli vychytávky, ktoré poznám z Olympusov a vidia sa mi užitočnejšie ako 4K Photo a Post Focus, sú to Multishot, Live Time a Live Composite. Iní fotografi môžu mať práve opačný názor.

Obrazová kvalita

Škoda, že fotoaparát má len 16 Mpx snímač, pritom Panasonic i Olympus postupne prechádzajú na snímače s rozlíšením 20 Mpx. Toto však bude vadiť len tým, ktorí chcú pravidelne tlačiť fotografie formátu väčšieho ako 70x50 cm.

Použitý snímač i procesor sú známymi hráčmi a tak sa dali výsledky dobre predpovedať. Žiaden zázrak sa nestal a máme tu Micro 4/3 štandard. Panasonic niekedy ťažšie zvláda nedostatok svetla, ako konkurenčný Olympus. Je tak tomu i teraz. G80 produkuje o niečo viac šumu, ako napr. OM-D E10 a E-M5 druhej generácie.

Mierny šum objavíte aj na základnom ISO 200, takmer bez šumu sú fotografie pri zníženom ISO 100.

Do ISO 1600 si fotoaparát vedie veľmi dobre. Pri tlači do formátu A3 sa nemusíte šumom trápiť, ten sa prejaví viditeľnejšie až pri ISO 3200. Potom nasleduje pomerne výrazný skok. Pri ISO 6400 je šum už výrazný, v mojom osobnom rebríčku hodnotenia, už cez moju toleranciu. Na internet a do formátu A4 sú fotografie použiteľné. ISO 12 800 a 25 600 už sú len ťažko použiteľné.

Ak snímate do JPG, kvalita fotografií je akceptovateľná do ISO 1600. Nad túto citlivosť je vplyv odšumovania devastačný a fotografie sú plné fľakov bez detailov.

Dynamický rozsah (na dxomarks.com namerali 12,5 EV) dovoľuje pri fotografii vo formáte RAW pomerne silné úpravy pri zlepšení kresby vo svetlách a tieňoch. Potešiteľné je, že pri “vyťahovaní” kresby v tieňoch nie je nárast šumu nijako extrémny.

So štandardným obrazovým profilom produkuje fotoaparát verné, nijako prehnane presaturované farby. Problémy nemá ani s modrou oblohou, ktorá býva často reprodukovaná nesprávne.

Video

Panasonic si na video potrpí, stačí spomenúť legendárny GH4. I GH80 sa môže popýšiť kvalitným videom s bohatou funkcionalitou. Na ovládači nájdete samostatný program pre video a v menu samostatnú záložku pre jeho nastavenie. Pokročilejších filmárov potešia obrazové profily Cinelike, nastavenie mikrofónu, zobrazenie zebry a peaking level.

Video môžete zaznamenávať do formátov AVCHD (Full HD max. 60p) a MP4 (4K max 30p).

Na to, aby ste nakrútili pozerateľné video, bez špeciálneho príslušenstva, musí dobre fungovať automatické zaostrovanie a stabilizácia obrazu. Oboje fungujú veľmi dobre. Autofocus sa nesnaží byť čo najrýchlejší, ale uprednostňuje plynulosť. Kombinovaná stabilizácia nemá tendenciu k trhaniu pri panoramovaní.

Radosť som mal z toho, že tlačidlo spúšte môžete použiť aj pre nahrávanie videa, je to oveľa ergonomickejšie, ako použiť malé zapustené tlačidlo Record. Začiatočníci vo videu môžu použiť funkciu Snap videa, kedy fotoaparát zaznamená krátky klip (štandardne 4 s.) a sám záznam preruší. Vyhnú sa tak snímaniu dlhých nudných záberov.

Kvalita videa je veľmi dobrá, aj pri detailnom náhľade je video krásne ostré s výborne vykreslenými jemnými detailmi. Pri použití Cinelike profilu málokedy natrafíte na problémy s veľkým dynamickým rozsahom. Zaostrovanie i stabilizácia fungujú veľmi dobre. Toto je ďalší z fotoaparátov, ktorý kladie len minimálne požiadavky na filmára. G80 vďaka tomu dobre zastúpi aj domácu videokameru. Zároveň uspokojí aj náročnejšieho amatérskeho filmára, ktorý chce mať všetko pod kontrolou. Priložené video som nakrútil bez statívu, či steadycamu. Nájdete v ňom aj časti s chôdzou. Doplním, že veľkým plusom pri nakrúcaní je otočný displej s dotykovým ovládaním.


Plusy a mínusy

+ ergonomický grip
+ príkladná ergonómia ovládania s možnosťou užívateľskej konfigurácie
+ utesnenie pred prachom a vodou
+ rozsah setového objektívu
+ blesková rýchlosť zaostrovania
+ otočný dotykový displej
+ tichučká mechanická uzávierka
+ 4K video
+ kvalitný hľadáčik
+ vstup pre mikrofón

-  nemastný-neslaný dizajn (čisto osobný názor)
-  len 16 Mpx snímač
-  nemá výstup na slúchadla

Záver


K fotoaparátu môžete pripojiť vertikálny battery grip.

Panasonic Lumix DMC-G80 je veľmi príjemným prekvapením s výborným pomerom výkon/cena. Dizajnovo nenápadný, ale veľmi dobre vybavený a ovládateľný. Naviac rýchly a tichý. Ak hľadáte CSC alternatívu zrkadlovky strednej triedy, tu ju máte. Dokonca s 4K videom. Vo viacerých smeroch vás bude tento fotoaparát rozmaznávať.

Najväčším konkurentom je samozrejme Olympus OM-D E-M5 Mark II. Ten je o pol triedy vyššie, čo poznať na niektorých parametroch a celkovom spracovaní. Dojem z neho je luxusnejší, mám ho veľmi rád, ale musím priznať, že Panasonic sa ovláda lepšie a má rýchlejšie zaostrovanie. Naviac má aj 4K video. U Olympusu oceňujem menšie rozmery, vydarenejšie obrazové efekty a funkcie spojené s nočnými zábermi.

V sete s objektívom 12-60 je to dobrý spoločník na cesty. Má praktický rozsah a dobre dokáže snímať aj detaily. Má zabudovanú stabilizáciu, ktorá výborne spolupracuje so stabilizáciou snímača. V kombinácii s fotoaparátom poskytuje bezhlučné a hlavne super rýchle zaostrovanie.

Kvalita foto je štandardom u Micro 4/3 fotoaparátov. Mierne sklamanie je u vysokých citlivostí, kde je viac šumu ako u konkurenčných Olympusov. Zato video je výborné a to po stránke technickej kvality i tom, ako dobre fungujú stabilizácia a zaostrovanie.

Aj keď je G80 skôr pokročilý fotoaparát, odporúčam ho aj začínajúcim fotografom, ktorí majú ambíciu sa rýchlo zdokonaľovať.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marcus_labeo
2016-12-19 11:00:09
Aktuálne pre mňa najlepší M4/3 foťák z hľadiska value for money. Utesnené telo z horčíkových zliatin, stabilizácia (naviac väčšina Pana skiel je stabilizovaná, robené boli pôvodne pre telá bez IBIS), poriadny grip, plne polohovateľný displej. Na rozdiel od autora by som ani netvrdil, že je o pol triedy nižšie, ako Oly E-M5 II. Jediné, v čom zaostáva, je rýchlosť fotenia (9 fps va. 10, 1/4000s vs. 1/8000), zase má 4K video, vstavaný blesk či poriadny grip. Teda pre mňa je to rovnaká liga. Oproti Olympusu má ale lepší seťák a aj s ním stojí menej, ako samotné telo E-M5.
 
z80
2016-12-19 22:38:08
príspevok od: marcus_labeo
Aktuálne pre mňa najlepší M4/3 foťák z hľadiska value for money. Utesnené telo z horčíkových zliatin, stabilizácia (naviac väčšina Pana skiel je stabilizovaná, robené boli pôvodne pre telá bez IBIS), poriadny grip, plne polohovateľný displej. Na rozdiel od autora by som ani netvrdil, že je o pol triedy nižšie, ako Oly E-M5 II. Jediné, v čom zaostáva, je rýchlosť fotenia (9 fps va. 10, 1/4000s vs. 1/8000), zase má 4K video, vstavaný blesk či poriadny grip. Teda pre mňa je to rovnaká liga. Oproti Olympusu má ale lepší seťák a aj s ním stojí menej, ako samotné telo E-M5.
Ja osobne si myslim, ze nizsie rady m43 fotakov, teda Panasonic GX80 resp. Olympus E-M10 maju lepsi pomer value for money. Pri vyssich radach totiz cena stupa rychlejsie ako pridana funkcionalita.
 
musicman
2016-12-20 01:17:14
cenovo pozeram ze G80 je skoro raz tak drahy ako GX80.. co ich tak radikalne odlisuje okrem ceny?resp co ma ma presvecit o tom ze za G80 by som mal vysolit raz tolko..
 
marcus_labeo
2016-12-20 08:21:54
príspevok od: musicman
cenovo pozeram ze G80 je skoro raz tak drahy ako GX80.. co ich tak radikalne odlisuje okrem ceny?resp co ma ma presvecit o tom ze za G80 by som mal vysolit raz tolko..
To je úplne normálne, G80 je novinka, zatiaľ čo GX80 už je na trhu nejaký ten mesiac a cena trochu klesla. Počkaj si rovnaký čas a cena pôjde dolu aj u G80. A čím sa odlišujú? Celkom dosť. G80 má celokovové telo, utesnenie voči vode a prachu, plne polohovateľný displej, väčší hľadáčik s lepším rozlíšením, 9 fps vs. 6 a i. Skrátka rozdiel triedy. V tomto kontexte je rozdiel uvádzacích cien (so seťákom 800 vs. 1000 USD, pričom G80 má lepší seťák 12-60 oproti 12-32mm) plne opodstatnený.
 
musicman
2016-12-21 00:40:36
no vyzera to na fakt velmi slusnu masinku(a aj sklo musim povedat) a prave presne neco taketo hladam, do zrkadla nechcem ist ,chcem nieco kompaktnejsie, urcite csc/mirrorless ale malo by to mat aj rozumnejsiu cenu ale tak zas vymakany csc system som ochotny co to prihodit ,ak G80 zlacnie zhruba o tu sumu co aj GX80 cena v sete bude do tych 800-850 cca, tak sa bude dat.. GX80 v sete s 12-32mm momentalne ide po 635e, ale G80 jej ako sa vravi vytrela zrak.. inak snad nebude moc velka ako zrkadlo, aj ked na druhu stranu je to len k dobru ze je robustnejsia kedze na take sklo uz je potreba lepsi uchytitelny grip..
 
fatality
2017-01-18 09:58:08
príspevok od: musicman
cenovo pozeram ze G80 je skoro raz tak drahy ako GX80.. co ich tak radikalne odlisuje okrem ceny?resp co ma ma presvecit o tom ze za G80 by som mal vysolit raz tolko..
teba Stancok,uz nic 😁..
 
musicman
2017-01-18 16:36:10
príspevok od: fatality
teba Stancok,uz nic 😁..
kto je stancok? nechapem,ale ok..
 
seifi
2017-01-18 17:16:06
príspevok od: marcus_labeo
To je úplne normálne, G80 je novinka, zatiaľ čo GX80 už je na trhu nejaký ten mesiac a cena trochu klesla. Počkaj si rovnaký čas a cena pôjde dolu aj u G80. A čím sa odlišujú? Celkom dosť. G80 má celokovové telo, utesnenie voči vode a prachu, plne polohovateľný displej, väčší hľadáčik s lepším rozlíšením, 9 fps vs. 6 a i. Skrátka rozdiel triedy. V tomto kontexte je rozdiel uvádzacích cien (so seťákom 800 vs. 1000 USD, pričom G80 má lepší seťák 12-60 oproti 12-32mm) plne opodstatnený.
Možno treba brať podľa toho, načo to potrebuješ. GX80 s 12-32 utopeným objektívom ešte stále do väčšieho vrecka (namiesto kompaktu), veľkosťou pod zrkadlovku APS-C. G80 je už menšia zrkadlovka najmä s tým 12-60.
Neviem, čo urobí snímač GX80 bez LP filtra, vraj väčšia detalizácia, hľadáčik má 2,7MPx, viac ako G80, stabilizácia rovnaká, u oboch 4K. Dnes máš GX80 s 12-32 za 595,- . Keby som bral k zrkadlovke do ulice zoberiem GX80, ak nemám zrkadlovku s dobrým objektívom, zoberiem G80.
 
fatality
2017-01-18 19:46:00
príspevok od: seifi
Možno treba brať podľa toho, načo to potrebuješ. GX80 s 12-32 utopeným objektívom ešte stále do väčšieho vrecka (namiesto kompaktu), veľkosťou pod zrkadlovku APS-C. G80 je už menšia zrkadlovka najmä s tým 12-60.
Neviem, čo urobí snímač GX80 bez LP filtra, vraj väčšia detalizácia, hľadáčik má 2,7MPx, viac ako G80, stabilizácia rovnaká, u oboch 4K. Dnes máš GX80 s 12-32 za 595,- . Keby som bral k zrkadlovke do ulice zoberiem GX80, ak nemám zrkadlovku s dobrým objektívom, zoberiem G80.
kde ho maju aj s 12-32 za 595? ☺
 
seifi
2017-01-18 19:53:38
príspevok od: fatality
kde ho maju aj s 12-32 za 595? ☺
http://www.fotovideoshop.sk/shop/panasonic-lumix-dmc-gx80-cierny-12-32mm-f-35-56/p-2007125.xhtml
635-40 cashback, s tým by nemali byť problémy
 
Johnnny
2017-02-13 11:14:05
Porovnanie tohto fotaku s OM-D E-M1 ? Stoja cca podobne a ja dost premyslam nad prechodom k CSC. M4/3 ako system mi pripada trochu drahy, ale ma daleko najsirsiu ponuku objektivov. Hladam ale DSLR like telo co tento Panasonic splna skvele. Z nejakeho dovodu ma ale viac pritahuje Olympus, hoci ten asi bude pomalsi v kontinualnom ostreni. Vie ich niekto strucne porovnat, pripadne navrhnut inu alternativu ?

Kvalita videa ma nezaujima, je fajn, ze to tam je, ale nebudem na to prihliadat
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-02-13 11:52:19
príspevok od: Johnnny
Porovnanie tohto fotaku s OM-D E-M1 ? Stoja cca podobne a ja dost premyslam nad prechodom k CSC. M4/3 ako system mi pripada trochu drahy, ale ma daleko najsirsiu ponuku objektivov. Hladam ale DSLR like telo co tento Panasonic splna skvele. Z nejakeho dovodu ma ale viac pritahuje Olympus, hoci ten asi bude pomalsi v kontinualnom ostreni. Vie ich niekto strucne porovnat, pripadne navrhnut inu alternativu ?

Kvalita videa ma nezaujima, je fajn, ze to tam je, ale nebudem na to prihliadat
Jedinym plusom E-M1 je kvalita spracovania. Panasonic tazi z toho, ze je to novsi fotoaparat. Kvalita fotiek je takmer rovnaka. Vo videu ale vitazi Panasonic s rozdielom tried. Lepsi je aj AF a stabilizacia. Olympus odporucam tomu, co skutocne potrebuje odolny fotoaparat, pripade podporu starsich Olympus objektivov so zrkadloviek.
 
Johnnny
2017-02-13 12:02:44
Dakujem. Ako som pisal, Olympus ma berie trochu viac (obzvlast sa mi pozdava funkcia live bulb) a tiez ma o nieco lepsi vystup, hlavne sum (aspon co som precital na DxO, je cca na urovni mojho 7D).

Trochu som ale prebehol net aaaa za zmienku moznos stoji este GH4. Je to tiez uz trochu starsi model a o cca 200eur drahsi, ale vyzera, ze by vyhovoval dokonale.
 
Maugli
2023-03-01 22:03:51
Nedizvedel som sa moznosi video -snimkove frekvencie pri rozličných nastaveniach
 
blahoslav J B Art
2023-03-01 23:34:47
príspevok od: Maugli
Nedizvedel som sa moznosi video -snimkove frekvencie pri rozličných nastaveniach
Video môžete zaznamenávať do formátov AVCHD (Full HD max. 60p) a MP4 (4K max 30p).
 
Maugli
2023-03-02 16:47:30
Takze to nema nejaké vysokorýchlostné video ktoré by som mohol spomaliť aj 4 alebo aj 8x.
 
blahoslav J B Art
2023-03-02 23:03:30
príspevok od: Maugli
Takze to nema nejaké vysokorýchlostné video ktoré by som mohol spomaliť aj 4 alebo aj 8x.
treba hladat v novsich modeloch
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované