Hore

Sony DSC-TX10

Raz za čas dávam kompaktom šancu presvedčiť ma, že to s nimi nejde dolu kopcom. Udržiavam si tak aj určitý prehľad mimo kategórie zrkadloviek. Tento krát som si vybral jednoduchý štýlový model TX10 od spoločnosti Sony. Hneď na prvý pohľad je zrejmé, že fotoaparát je určený skôr pre “nefotografov”. Dôraz je kladený na dizajn a najnovšie technické vychytávky, akými sú dotykový displej, či 3D fotografia a video. Pokročilé expozičné režimy v ňom nenájdete.

Sony má s výrobou plochých kompaktov so zapuzdreným objektívom dlhoročné skúsenosti. Ale až v poslednom čase ich doplnil o modely odolné voči prachu, vode a naviac nárazu vzdorné.

 

Základné parametre

16,2 Mpix snímač CMOS Exmor R je doplnený 4x optickým transfokátorom s najširším ohniskom 25 mm. Kovové telo je odolné voči prachu, vode, mrazu a otrasom. Okrem fotografií sníma prístroj aj Full HD video, 3D zábery a panorámy. 7,5 cm displej je vybavený dotykovým ovládaním.

Konštrukcia a ergonómia

Telo vyhotovené z kovu žltej farby s jemnou prímesou zelenej je spracované veľmi solídne. Objektív s bleskom a mikrofónmi je schovaný pod posuvným krytom, ktorý elegantne posuniete jedným prstom. Citlivé prvky sú tak dobre mechanicky chránené. Objektív umiestnený takmer v rohu fotoaparátu je periskopickej konštrukcie a pri zoomovaní sa nevysúva z tela prístroja. To je ďalšou ochranou pred prípadným mechanickým poškodením.

 

 

Na zadnej strane sa nachádza jedine rozmerný dotykový displej s vysokým rozlíšením 921 000 bodov. Všetky štyri tlačidlá sa nachádzajú na hornej časti fotoaparátu, rovnako aj netradične riešená ovládacia kolíska zoomu, ktorý sa ale veľmi dobre ovláda. Vzhľadom na konštrukciu sa prístroj najlepšie drží končekmi prstov obidvoch rúk, čo mi nerobilo počas testovania žiaden problém. Krytky konektorov a priestoru pre batériu a kartu sú vybavené vymeniteľnými tesneniami oranžovočervenej farby. Priehľadový hľadáčik by ste hľadali márne.

Prístroj sa zapína vypína posunutím krytu alebo tlačidlom ON/OFF, vedľa ktorého sa nachádza spúšť. Okrem nich sú tu už len dve tlačidlá, prvé pre prehrávanie fotografií a videa a druhé pre snímanie videa (Record).

Ovládanie a menu

Ovládanie funkcií je výhradne prostredníctvom dotykového displeja. Keď som pred časom testoval podobne koncipovaný fotoaparát, bol dotykový displej jeho veľkým nedostatkom. O tomto to nemôžem povedať. Funguje tak ako má. Badať určitú pomalosť prehadzovania funkcií, ale tá je spôsobená slabším procesorom. Nie je to ale tak tragické, aby mi to vyslovene vadilo. Displej reaguje na prst spoľahlivo, horšie je to s dodávaným stylusom.

 

Menu je graficky pomerne jednoduché, ale elegantné. Návrhári OSD sa neznížili k vyčačkanosti, ale dali prednosť funkcionalite. Užívateľ ma k dispozícii niekoľko programov: Inteligentná automatika, Super automatika, Panoramatický režim, Snímanie videa, P - programová automatika, Rozostrené pozadie, Scénické režimy, 3D. V režime programovej automatiky je možné ovplyvňovať korekciu expozície, WB a citlivosť ISO.

Špeciálne vychytávky ale aj praktické funkcie

Práve takýto typ fotoaparátu je dobrým ihriskom pre vyhratie sa s najnovšími trendovými funkciami. Z tých najzaujímavejších spomeniem funkciu Sweep Panorama a 3D snímanie. Sweep Panorama funguje tak, že pri exponovaní stlačíte spúšť a plynule pohybujete fotoaparátom. Ten automatický poskladá širokouhlý panoramatický záber. Ten má na výšku len 1080 bodov, zrejme je to tým, že pri tvorbe takejto fotografie sa využíva funkcia videa. 2D aj 3D panorámu je možné plynule rolovať na kompatibilnom televízore. Pre nefotografa je to veľmi ľahký spôsob, ako nasnímať skutočný panoramatický záber so záberom až 238° bez nutnosti skladania záberov v počítači.

 

Skutočne širokouhlá panoráma nasnímaná pomocou funkcie Sweep Panorama.

 

3D je hitom posledných mesiacov a Sony je jedným z veľkých propagátorov tohto formátu. Aj v takto jednoduchom prístroji ponúka možnosť snímania 3D fotografií a 3D panorám. Tie si môžete pozerať po pripojení ku kompatibilnému 3D televízoru. Funguje to veľmi dobre, o čom som sa presvedčil už minulý rok v Chorvátsku na predvádzačke Nex-ov.

 

Ďalšou “vychytávkou” je funkcia Sweep Multi Angle na zosnímanie viacerých záberov objektu z rôznych uhlov. Na zobrazenie je potrebné použiť hraciu konzolu PS3 s aplikáciou PlayMemories.

 

Zaujímavá je funkcia rozostrenia pozadia, keď fotoaparát skombinuje dva zábery s rôznym zaostrením. Snaží sa tak dosiahnuť efekt rozostreného pozadia tak, ako ho poznáme zo zrkadloviek. Podľa ohniska upozorní fotoaparát na odporučenú vzdialenosť od objektu. Pri komplikovanejších objektoch niekedy dochádza k nepresnému maskovaniu záberov. Inak ale funguje rozostrenie prekvapujúco dobre.

 

Fotografia bez funkcie rozostreného pozadia.

 

Ten istý motív s funkciou rozostrenia pozadia. Všimnite si nedokonalé maskovanie v okolí stonku a listov.

 

Soft skin funkcia automaticky retušuje portréty a zvýrazňuje pleťové tóny.

 

Vyznávačov akčných záberov poteší snímková frekvencia 10 obr./s. V najvyššom rozlíšení je ale séria obmedzená na 10 obrázkov. Aby sa stíhali zábery pri takejto frekvencií spracovávať, je použitá vysoká kompresia JPG, čo má za následok ešte väčšiu degradáciu detailov. Pre nenáročné snímanie skateboardistu, či dieťaťa skáčuceho do vody, postačuje.

 

Sony TX-10 si dobre počína pri fotografovaní makrozáberov. Mňa potešila automatická detekcia, pri ktorej nie je nutné ručne zapínať makrorežim. Pri širokouhlom nastavení zaostruje už od 1 cm, praktickejšie je ale snímať makro na dlhších ohniskách a tento prístroj to umožňuje aj pri nastavení na tele a to od 50 cm.

 

Týmto zoznam vychytáviek nekončí, tie ďalšie vás čakajú po nasnímaní záberov. Prezentáciu na televízore môžete zatraktívniť hudbou a efektmi. Zabudovaný softvér PMB Portable umožňuje, priamo z fotoaparátu, po pripojení k počítaču, publikovať fotografie a videá na internete.

Praktické fotografovanie

Nábeh fotoaparátu je cca 2 sekundy, odozva spúšte rýchla a prekvapujúco rýchle je aj automatické zaostrovanie. Pri ňom môžete využívať automatický výber zaostrovacích senzorov, facedetection a užitočná funkcia je zaostrovanie na ľubovoľné miesto, ktoré vyberiete dotykom na displeji. Smile Shutter spustí závierku, keď sa snímaná osoba usmeje. Skôr ale využijete funkciu kontinuálneho zaostrovania pohybujúcich sa objektov.

 

U kompaktov som veľkým fanúšikom panoramatického formátu 16:9, ktorý lepšie ukáže na súčasných monitoroch a televízoroch. Naviac sa pre mňa ukazuje ako kreatívny z hľadiska kompozície. preto som si ho hneď na začiatku testovania nastavil. V tomto režime dochádza k orezu fotografie na 12 Mpix.

Kvalita fotografií a videa

Nech je fotoaparát vybavený čímkoľvek, v konečnom dôsledku o ňom najviac vypovedajú fotografie, ním nasnímané.  Malý snímač, na ktorý je natlačených 16 miliónov svetlo citlivých buniek (viac než na ktorejkoľvek zrkadlovke, ktorú som vlastnil)  je príčinou zvýšeného množstva šumu aj pri najnižších hodnotách ISO. Procesor sa s tým popasoval ale veľmi dobre. Aj keď za cenu straty najmenších detailov ale tak, aby to nebolo prehnané. Testoval som 14 MPix Olympus, kde bola úprava fotografií doslova deštruktívna a fotografie nespĺňali ani základné kritéria na kvalitu.

Pri kontrole záberov v 100% zväčšení je pozorovateľný “akvarelový efekt”. Pri takomto množstve bodov sa to pri tlači fotografii a pozeraní na TV, či monitore tak, aby fotografia vyplnila obrazovku, stratí. Kritickému oku sa bude zdať kvalita nedostatočná, ale treba si uvedomiť, pre koho je fotoaparát určený.

 

Objektív dokáže snímač dobre “nakŕmiť” a jediným jeho neduhom je citlivosť na bočné svetlo. Na krycom skle vznikajú reflexy, niekedy dosť výrazné a vtedy treba objektív tieniť rukou. Pozor treba dávať aj na čistotu krycieho skla.

Fotoaparát má dobré podanie farieb a prekvapujúco veľký dynamický rozsah.

 

 

 

 

 

 

Pochváliť treba dobrý odšumovací algoritmus. U iných kompaktov býva šum farebný, tu je monochromatický, podobne ako u zrkadloviek. Aj pri maximálnej citlivosti ISO 3200 je na fotografiách stále dostatok detailov. Rozumné je ale fotografovať do ISO 800.

 

Pohyblivé obrázky snímané týmto fotoaparátom sa ukladajú do formátov AVCHD alebo MP4, pri maximálnom rozlíšení 1920x1080 bodov a snímkovej frekvencii max. 30 obr./s. Automatické zaostrovanie pracuje spoľahlivo, ale výhradu mám voči stabilizátoru. Na záberoch je vidno drobné chvenie, ktorého zdrojom ale nie sú trasúce sa ruky. Pomerne dlhý nábeh má aktivácia snímania videa, od stlačenia spúšte, rovnako aj vypnutie nahrávania. Preto som zopárkrát nasnímal aj zem, keď som si myslel, že nahrávanie skončilo. Všesmerový mikrofón je pomerne citlivý a sníma zvuky zo širokého okolia (hrkútanie holubov v priloženom videu).

 

Plusy

+  dizajn a kvalitná konštrukcia

+  vodotesná úprava

+  na objektív tejto konštrukcie slušné optické vlastnosti

+  monochromatický šum aj pri najvyšších citlivostiach

+  dobrý dynamický rozsah

+  rýchlosť zaostrovania a odozvy spúšte

+  makro

+  Sweep panorama

 

Mínusy

-  zbytočných 16 Mpix s horším obrazovým výstupom

-  pomalší procesor pri spracovaní záberov a pohybe v menu

-  displej sa ľahko zamastí a je potom ťažšie čitateľný na priamom slnku

-  hrubý tlačený návod v dvoch tuctoch jazykov, ale inak veľmi stručný

-  reflex pri bočnom svetle

Zhrnutie

Sony DMC-TX10 sa na prvý pohľad nelíši od iných fotoaparátov tejto koncepcie. Veľkým plus je ale jeho odolnosť voči prachu a vode. Dokonca sa s ním môžete aj potápať a je nárazuvzodrný. Waterproof prevedenie by mali mať všetky kompakty, veď práve zatečenie, či znečistenie pieskom je jednou z najčastejších príčin poruchy fotoaparátu. Stačí ak vám fotoaparát padne do piesku alebo vás obleje vlna a je po fotoaparáte.

Načo sa ale Sony (nielen) ženie za megapixelmi? Tento parameter marketingovo fungoval pre piatimi rokmi, dnes už každý vie, že od určitej hranice je nárast počtu bodov skôr na chybu. Čoraz častejšie počujem názory, že staršie fotoaparáty fotia lepšie a musím im dať za pravdu. Pri testovaní som prepol rozlíšenie na 5 MPix a výsledky boli lepšie ako pri 16 Mpix. Užívateľ takéhoto fotoaparátu nikdy nevytlačí fotografiu nad formát A4 a preto by mu postačovalo 8, max. 10 Mpix. Ešteže duo procesor+snímač si s problémom malej citlivosti dokážu veľmi dobre poradiť a nedegradujú fotografie na nepoužiteľné.

Aj keď som teraz “sfúkol” nezmyselnú snahu o vysoké rozlíšenie, neznamená to, že fotoaparát je zlý. Nie je to zápisník pre aktívneho fotografa, ale bežnému užívateľovi, ktorý občas potrebuje niečo si odfotiť alebo nafilmovať, bude postačovať veľmi dobre. Taký užívateľ nebude riešiť detaily pri 100% zväčšení. Premietne si nasnímané zábery na monitore, LCD televízore alebo si ich vytlačí v malom formáte a tam sa nedostatky stratia. Využije rýchlosť, jednoduché ovládanie, automatizovanú tvorbu panorám, kvalitné vodotesné a nárazu vzdorné prevedenie, kompaktné rozmery a v neposlednom rade zohrá svoj význam aj atraktívny dizajn a prepojenie s TV Bravia a PS3 konzolou.

 

Fotoaparát sa ponúka aj celkovo v piatich farbách.

 

http://www.sony.sk/product/dsc-t-series/dsc-tx10

 

Snímač: Exmor R™ CMOS s efektívnym rozlíšením 16,2 megapixela

Objektív: Carl Zeiss 25-100 mm, f/3,5-4,6

Makro: od 1 cm pri širokouhlom nastavení a 50 cm pri nastavení na tele

Stabilizácia obrazu: áno, optická

Citlivosť: ISO 125-3200

LCD: 3”, 921 600 bodov, True Black s dotykovým ovládaním

Pamäťové médium: Memory Stick Duo™. Memory Stick PRO Duo™ (len Mark2 pre video). Memory Stick PRO Duo™ High Speed (len foto, bez výhod vysokej rýchlosti), Memory Stick PRO-HG Duo™ (bez výhod vysokej rýchlosti), SD, SDHC, SDXC

Formát fotografii: JPG

Rýchlosť snímania: až 10 obr./s.

Video: formát AVCHD alebo MPG4, max. rozlíšenia 1920x1080 bodov, max. 30 obr./s.

Panoráma 2D: 7 152 x 1 080 (238 stupňov)/4 912 x 1 080 (163 stupňov)/4 912 x 1 920 (172 stupňov)/3 424 x 1 920 (120 stupňov)

Panoráma 3D: 7 152 x 1 080 (238 stupňov)/4 912 x 1 080 (163 stupňov)/4 912 x 1 920 (172 stupňov)/3 424 x 1 920 (120 stupňov)/1 920 x 1 080 (64 stupňov)

Konektory: viacúčelový HDMI, USB 2

Napájanie: akumulátor NP-BN1 s výdržou 250 záberov, 125 min. (norma CIPA so zapnutým displejom LCD)

Hmotnosť: 118 g, bez batérie a pamäťovej karty

Rozmery: 95,6 x 56,1 x 17,9 mm

 

Poznámka: Všetky fotografie v galérii sú bez akýchkoľvek úprav tak, ako ich zachytil fotoaparát.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
dingo27mobile
2011-06-03 20:12:26
Preco mam z tej prvej fotky pocit, ze ta ruka s fotakom vobec nepatri modelke?
 
snowball
2011-06-03 22:24:05
Kompakt je dead, Long live the mobil
 
veronikaS
2011-06-05 19:36:24
príspevok od: dingo27mobile
Preco mam z tej prvej fotky pocit, ze ta ruka s fotakom vobec nepatri modelke?
a čia by bola ?
 
dingo27mobile
2011-06-06 18:20:44
príspevok od: veronikaS
a čia by bola ?
Prirobena fotosopom, ten tien a slnko na dlani mi nesedi ku zvysku obrazka.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované