Hore

Sony DSC-W120

Sony Cyber Shot DSC-W120 ponúka rozlíšenie snímača 7,2Mp, 4-násobný optický zoom v rozsahu 32-128mm (v prepočte na kinofilm), citlivosť snímača až do ISO 3200 sa stal na pár dní našim zápisníkom.

 

 

Dizajn a ergonómia

 

Sony W120 je druhým najnižším (po W110) a teda aj jedným z najlacnejších modelov vo výrobnom rade „W".

No nedajte sa pomýliť, najnižší neznamená nekvalitný a už vôbec nie nepekný. W120 si môžete kúpiť v štyroch atraktívnych variáciách.

 

My sme testovali modrú s vodorovne zdrsneným povrchom.

Malé telo W120 je celokovové a pôsobí veľmi pevným dojmom. Nevykazuje žiadne vôle a chod všetkých ovládacích prvkov je presný.

Na prednej strane okrem objektívu nájdeme vstavaný blesk, mikrofón, priezor hľadáčika a asistenčné svetlo

pre zaostrovanie a samospúšť.

 

 

Takmer všetky ovládacie prvky sú uložené na zadnej strane fotoaparátu a všetky sú vpravo od 2,5" displeja.

Kolískový ovládač zoomu, otočný kotúč pre voľbu režimov, tlačidlo menu a home na prístup k nastaveniam fotoaparátu. Pod nimi štvorsmerové tlačidlo s potvrdením na stred a nakoniec tlačidlo play a slide show na prezeranie fotografií s hudobným sprievodom.

  

 

Na dizajne ma najviac (a milo) prekvapila prítomnosť priezorového hľadáčika, ktorý aj keď nie je najpresnejší (pokrýva iba cca. 80-85% scény), môže významne pomôcť pri komponovaní na veľmi ostrom slnku alebo vtedy, ak chceme maximálne šetriť batériu fotoaparátu.

 

Na druhej strane, ovládacích prvkov na zadnej strane je veľa a sú nahustené na mieste, kde by mal spočívať palec pravej ruky pri pohodlnom fotografovaní jednou rukou. Fotografovanie jednou rukou je tak obtiažne.

Je možné oprieť palec pravej ruky o veľký kotúč pre voľbu režimov, ale tento má pomerne jemný chod a tak sa môže stať, že nechcene zmeníte režimy fotografovania.

Najistejším fotením tak ostáva držanie fotoaparátu na spôsob „japonský turista" - prístroj držíme ukazovákmi a palcami oboch rúk s ukazovákom pravej ruky na spúšti.

Vzhľadom na hustotu a veľkosť ovládacích prvkov je možné nechcené stlačenie štvorsmerového tlačidla napr.

pri stláčaní malých tlačidiel menu, home.

 

 

V praxi

 

Prístroj nabieha za priemerných 2,5s, no príjemne prekvapil svojim rýchlym zaostrovaním, ktoré trvá iba cca. 0,25s

na kratšom konci a 0,35 - 0,5s na dlhom konci objektívu! Podobne pauza medzi dvoma zábermi je príjemných 1,2-1,4 s.

Ak chcete fotografovať akciu, môžete zvoliť kontinuálne snímanie o frekvencii 1,5obr./s.

Sony W120 takto údajne zvládne až 100 obrázkov. Nám sa kontinuálne snímanie zastavilo po 10 záberoch, nakoľko sme mali k dispozícii kartu nie veľkej kapacity a rýchlosti.

 

Objektív je 4-násobný optický zoom s ohniskom 32-128mm po prepočítaní vzhľadom na kinofilm.

 

 

Aj keď jeho rozsah na dlhom konci poteší, svetelnosť f5,8 nie je nijako oslnivá. Široké ohnisko má svetelnosť lepšiu (f2,8) a je aj dosť široké na fotografie v menších miestnostiach alebo fotografovanie skupiniek ľudí z menšej vzdialenosti.

 

Našťastie fotoaparát disponuje optickým stabilizátorom od Sony nazvaným Super Steady Shot, ktorý vám pomôže udržať ostré obrázky aj na dlhom konci v menej priaznivom svetle. Pri pohybujúcich sa objektoch ale stabilizátor svetelnosť nenahradí.

 

Objektív nesie honosné meno Carl Zeiss, to však je potrebné brať s rezervou, keďže W120 je low end model

vo w-éčkovom rade.

Objektív nijako nevybočuje z toho, na čo sme zvyknutí u kompaktoch v tejto triede.

V strede je férovo až veľmi ostrý a jeho ostrosť klesá so zväčšujúcou sa vzdialenosťou od stredu obrazu. 

 

 

Vidieť to aj na ukážke fotografie paparazzi, kde časť objektívu, ktorá sa nachádza v strede obrazu má výbornú ostrosť, kým časť objektívu v ľavej strane obrazu je menej ostrá až po stratu jemných detailov v extrémnych okrajoch obrazu.

Je potrebné ale povedať, že je to bežný výkon objektívov na fotoaparátoch v tejto cenovej relácii.

 

Prístroj ponúka nové funkcie, ktoré vás pri fotografovaní môžu pobaviť. V režime AF na prioritu zaostrenia tváre rozoznáva napr. detské tváre od tvárí dospelých a môže prioritne ostriť na deti. Takisto má u Sony už známu funkciu smile shutter, ktorá po aktivovaní urobí záber len vtedy, ak sa zaostrená tvár usmeje. Ak sa tak stane, fotoaparát vyhotoví do 6 záberov so zachyteným úsmevom.

 

Zaujímavosťou je prezentácia fotografií za hudobného sprievodu (slide show), ktorú si môžete premietať priamo

na displeji fotoaparátu alebo po pripojení na HDTV.

 

Je tradíciou, že kompaktné fotoaparáty Sony umožňujú aj určitý stupeň editácie obrazu priamo vo fotoaparáte, čo môže byť užitočné, ak chcete tlačiť fotografie priamo z karty alebo fotoaparátu.

W120 však dokáže iba rotovať a zmenšovať obrázky, čo sa mi vidí dosť málo a aspoň softvérové odstránenie červený očí vo fotoaparáte by sa užívateľom, ktorí nechcú upravovať fotografie v PC, zišlo.

 

Čo sa týka výdrže batérie, tá je skôr priemerných 100 - 120 obrázkov s častým prehliadaním vyhotovených záberov, preto odporúčam zakúpenie ďalšej, náhradnej batérie, ak by vás prekvapil nedostatok energie.

 

Opäť podotýkam, že fotografovať môžete aj oveľa úspornejšie, ak si vypnete displej a komponujete iba pomocou priezorového hľadáčika.

 

 

Obrazová kvalita

 

Obrázky z prístroja DSC-W120 sú atraktívne saturované, s veľmi výraznou červenou a oranžovou. Niekedy sú tieto dve farby až príliš výrazné.

Viem si predstaviť ale, že z jesennej prechádzky prídete s fúrou veľmi atraktívnych obrázkov. Koniec koncov, červená a oranžová sú výrazné najmä vtedy. Ak sú osamotené v pomerne monotónnom okolí.

 

 

Ostrosť a prekreslenie detailov je popísaná pri objektíve v predchádzajúcej časti.

Chcem ešte spomenúť pomerne dobré správanie sa objektívu v protisvetle, keď ani so slnkom v zábere nevzniká veľké množstvo odleskov na šošovkách objektívu.

Objavuje sa síce väčší ale iba jeden odlesk na objektíve.

 

 

Blesk je pri znížených svetelných podmienkach účinnejší, ako pri prisvetľovaní predmetov alebo portrétov v silnom protisvetle (oproti slnku). Automatika totiž vďaka intenzívnemu svetlu zvolí min. clonu (veľké clonové číslo) a blesk už nie je dostatočne silný, aby osvetlil vzdialenejší predmet v silnom protisvetle.

 

W120 disponuje vysokými hodnotami citlivosti ISO. Tieto sa zastavujú pri hodnote 3200, čo je hodnota, na ktorú môžu byť hrdé aj niektoré zrkadlovky s niekoľkonásobne väčším senzorom.

Tomu zodpovedá aj výsledok.

Fotografie vyhotovené s citlivosťou do ISO 200 sú bohaté na farby a jemné detaily v obraze. Od ISO 400 šum rapídne narastá a aj snaha firmvéru fotoaparátu potlačiť ho.

Prejavuje sa to v posterizácii obrazu - strata detailov a vznik farebných zhlukov alebo zliatín.

 

klikni pre 100% výrez, ISO 400

 

Nakoľko ISO 400 je ešte akceptovateľné, ISO 800 je už na hrane použitia pre výtlačok väčší ako 10x15cm. ISO 1600 a 3200 je na print podľa môjho názoru nepoužiteľné, no za určitých okolností (ak nejde obrázok vyfotiť inak) môže slúžiť na záznam udalosti na webe.

 

 

Záver

 

Keďže ide o základný fotoaparát nízkej cenovej relácie, nerobili sme siahodlhú a vyčerpávajúcu recenziu. Aj krátke zoznámenie sa s fotoaparátom a jeho odskúšanie nám potvrdilo, že každý fotoaparát má svojho užívateľa. A má

ho aj Sony Cybershot DSC-W120.

 

S týmto foťáčikom budete spokojní, ak chcete malý, skladný a imidžový prístroj, ktorý zaznamená vaše dennodenné zážitky. W120 je dostatočne rýchly aj na živšie rodinné fotografie, pri ktorých môžete využiť aj prioritu zaostrenia

na detskú tvár alebo zábavnú funkciu na detekciu a vyfotografovanie úsmevu.

 

Po vyššom rade fotoaparátu by sa mali poobzerať tí, ktorí chcú častejšie fotografovať v znížených svetelných podmienkach a teda aj častejšie využívať funkciu zvýšenej citlivosti ISO a aj tí, ktorí vyžadujú lepšie prekreslenie detailov v okrajoch fotografie za účelom tlače väčších formátov fotografií (napr. A4).

 

 

Zhrnutie

 

+ kvalitne spracované teleso fotoaparátu (kovové)

+ zaujímavý rozsah objektívu

+ optický priezorový hľadáčik

+ nové funkcie detekcie tváre a úsmevu

+ pomerne rýchle časy ostrenia a reakcií fotoaparátu

+ stabilizátor obrazu

+ atraktívne farebné variácie fotoaparátu :)

 

- preplnená zadná strana bez miesta pre palec pravej ruky

- svetelnosť objektívu

- pokles ostrosti v rohoch fotografie

- šum od ISO 400 a viac

- slabší výkon blesku

 

  

vivid sepia čiernobiela

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Johny
2008-04-22 09:45:00
pekne farby, ale radsej by som siel do vyssieho radu, pre istoru
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia