Hore

Nikon 1 V2 + objektívy

Po našej nedávnej recenzii Nikonu 1 J3 tu máme aj recenziu jeho väčšieho a „lepšie“ vybaveného súrodenca – modelu V2.


Slovo lepšie bolo v predchádzajúcej vete v úvodzovkách zámerne. Prečo? Ak nerátame pridanú hodnotu v podobe elektronického hľadáčika, gripu a samočistiaceho senzora, asi vo všetkom za modelom J3 zaostáva. Ale pekne postupne. Pozrime sa, čo o fotoaparáte hovorí oficiálna stránka výrobcu:

Prenosný systém Nikon 1: malé telo a kompaktné objektívy v klasickom čiernom alebo bielom prevedení. Bol vytvorený na dosahovanie nových úrovní rýchlosti a inteligencie pri zachytávaní sveta.

Snímač CMOS so superrýchlym automatickým zaostrovaním: zaostruje rýchlejšie a presnejšie než kedykoľvek predtým. Rozlíšenie 14,2-megapixla a vysoká citlivosť ISO (160 až 6 400) umožňujú zachytávanie detailných snímok aj pri slabom svetle.

EXPEED 3A: duálny systém spracovania obrazu novej generácie od spoločnosti Nikon spracováva snímky neuveriteľnou rýchlosťou 850 megapixlov za sekundu, čo zaručuje bezkonkurenčný výkon v každej situácii.

Pokročilý systém hybridného automatického zaostrovania: zaostruje tak rýchlo, že vzácne chvíle môžete zachytávať bez oneskorenia. Okamžite prepína medzi 73-bodovým systémom automatického zaostrovania
s fázovou detekciou a 135-bodovým systémom automatického zaostrovania s detekciou kontrastu.

Sériové snímanie frekvenciou 60 snímok za sekundu: umožňuje plné využitie systému automatického zaostrovania fotoaparátu na zachytenie snímok v plnom rozlíšení frekvenciou až 15 snímok za sekundu.
Alebo zaostrite na jeden bod a zaznamenávajte snímky v plnom rozlíšení frekvenciou až 60 snímkov za sekundu.

Úplná tvorivá kontrola: rýchly prístup k expozičným režimom PSAM pomocou voliča expozičných režimov na hornej strane fotoaparátu. Otáčajte príkazovým voličom a upravujte nastavenia bez toho, aby ste vzdialili oko od hľadáčika.

Živé nastavenie: zachytáva fotografie zamýšľaným spôsobom. Jednoducho upravte nastavenia a pozrite si výsledky v reálnom čase. Či už chcete zmraziť akciu, alebo rozmazať pozadie a nechať tak objekty vyniknúť, jednoducho otáčajte príkazovým voličom a upravte nastavenia pomocou ovládacej lišty zobrazenej vedľa snímky.

Odolnosť a ľahká prenosnosť: ľahké telo je vybavené prednou časťou vyrobenou z odolnej zliatiny horčíka. Kvôli vynikajúcej rýchlosti a spoľahlivosti bola uzávierka testovaná na 100 000 pracovných cyklov. Veľký grip umožňuje stabilné držanie fotoaparátu na komfortnejšie snímanie v každej situácii.

Bezproblémové snímanie: využite výhody stabilného obrazu vysokovýkonnéhoelektronického hľadáčika s 1 440 000 bodmi, ktorý sa nachádza pozdĺž optickej osi. Sledujte každý detail s 7,5-centimetrovým (3-palcovým) monitorom LCD s 921 000 bodmi a širokým pozorovacím uhlom.

Správne svetlo: doplnkové svetlo získate v prípade potreby vďaka vstavanému blesku. Pridajte na snímky kreatívny dotyk ovládaním kvality a smeru záblesku kompaktnej a výkonnej zábleskovej jednotky SB-N7.

Pohyblivá momentka: oživte statické snímky jediným stlačením tlačidla spúšte! Fotoaparát okamžite vytvorí živý obrázok, ktorý začína spomaleným záznamom momentov pred úplným stlačením tlačidla spúšte a končí samotnou fotografiou. Uloží sa ako jeden súbor, čo uľahčuje jeho zdieľanie na akejkoľvek platforme.

Zachytenie najlepšieho momentu: vždy získate najlepšiu snímku. Inteligentný výber snímky zaznamená až 20 snímok s vysokým rozlíšením a odporučí päť najlepších. Spomalené zobrazenie zachytí až 40 snímok a súčasne ich spomalene prehrá na displeji LCD, aby ste mohli vybrať presne ten moment, ktorý chcete uchovať.

Čaro videosekvencií: získajte to najlepšie z oboch svetov a zachytávajte fotografie v plnom rozlíšení (zobrazovací pomer 3 : 2) pri filmovaní videosekvencie s kvalitou Full HD. Snímajte v režime pokročilých videosekvencií a môžete zaznamenávať mimoriadne spomalené zábery alebo používať expozičné režimy P/S/A/M na získanie kontroly nad nastavením času uzávierky a clony.

Bezdrôtový mobilný adaptér WU-1b: prenáša snímky priamo z fotoaparátu do akéhokoľvek smartfónu alebo tabletu. Jednoducho zdieľajte momenty, zobrazujte snímky na veľkej obrazovke alebo dokonca pomocou adaptéra diaľkovo ovládajte fotoaparát prostredníctvom inteligentného zariadenia.

Vymeniteľné objektívy 1 NIKKOR: pokryte prakticky každý typ motívu vďaka objektívom, ktoré sú navyše optimalizované na zaznamenávanie videosekvencií a pýšia sa kompaktným prevedením na dosiahnutie vynikajúcej prenosnosti. Vychutnajte si vynikajúce snímky aj pri slabom osvetlení a krásny bokeh so svetelným objektívom 1 NIKKOR 18.5mm f/1.8.

Bajonetový adaptér FT1: jednoduchým pripojením bajonetového adaptéra FT1 k bajonetu Nikon 1 na fotoaparáte Nikon 1 môžete používať akýkoľvek objektív NIKKOR pre jednooké zrkadlovky. Ak používate objektívy NIKKOR AF-S a AF-I, môžete naďalej naplno využívať neuveriteľný systém pokročilého hybridného automatického zaostrovania Nikon 1.

Multifunkčný port pre príslušenstvo: ešte viac rozširuje vaše možnosti snímania. Získajte úplnú kontrolu nad osvetlením pomocou kompaktnej zábleskovej jednotkySB-N7. Označte snímky geografickými značkami pomocou malej jednotky GPS GP-N100. Zaznamenávajte vysokokvalitný zvuk pomocou stereofónneho mikrofónu ME-1.

Prvý dotyk

Už pri predstavení modelu V2 sme si v redakcii hovorili, že minimálne po dizajnovej stránke to bude zaujímavý model (pre fanúšikov seriálu Stargate možno trochu pripomína loď Prometheus). V segmente mirrorlessov zjav nevídaný – so zabudovaným hľadáčikom a slušne vyzerajúcim gripom. Po vybalení z krabice sa to aj potvrdilo.

V2 sa pri svojej veľkosti veľmi príjemne drží a nevadia ani dva lietajúce prsty pod gripom, vďaka váhe prístroja, ktorá sa zastavila na príjemných 278g. Hľadáčik má pomerne ostrú očnicu, ale nič, čo by sa nedalo prežiť. Na prvý pohľad sa zdá, že ovládacie prvky sú rozmiestnené dobre a veľmi podobne, ako sme zvyknutí pri zrkadlovkách Nikon. Tento dojem sa neskôr aj potvrdil. Dve veci, ktoré trochu kazia dojem – ovládanie zapínania
a vypínania prístroja je síce umiestnené typicky okolo spúšte, ale nemá klasické dve polohy (vľavo, vpravo). Obidve funkcie sú ovládané tým istým pohybom a navyše tento ovládací prvok má až príliš ľahký chod, takže sa mi neraz stalo, že sa fotoaparát zapol v brašni. Interný blesk dá až príliš ľahko vyklopiť aj prstami, hoci by mal byť zaistený – pri silnejšom, alebo neopatrnejšom pohybe sa môže ľahko stať, že sa blesk odtrhne. 

Základné parametre

  • Rozlíšenie: 4 608 × 3 072 – 14.2 mpx
  • Senzor: CX – 1“
  • Crop faktor: 2.7x
  • Rýchlosť závierky: Mechanická (1/4000s – 30s), Elektronická (1/16000s – 30s)
  • ISO: 160-6400
  • Video: 1080/60i, 1080/30p, 720/60p, 720/30p, 240/400 a 120/1200
  • Rozmery: 109 x 82 x 46mm
  • Váha: 278g 

Dizajn a ergonómia

Nestretol som človeka, ktorý by povedal, že sa mu po dizajnovej stránke Nikon 1 V2 páči. Je to  však vec individuálneho vkusu. Ergonómia tohto modelu je však na veľmi slušnej úrovni. Značne vystúpený grip sa dobre drží a ani ľudia s väčšími rukami by nemali mať problémy. Grip má príjemnú povrchovú úpravu zamedzujúcu vykĺznutiu. Rovnako aj zadná palcová opora.



Senzor a procesor

Srdcom modelu V2 je nový 14.2 megapixelový jednopalcový senzor formátu CX. O spracovanie obrazových informácií sa stará duálny procesor Expeed 3A, na ktorý je vyvíjaná slušná záťaž – full HD video, spomaľovačky až do 1200fps, či pohyblivé momentky. Formát súborov ostal oproti modelu V1 nezmenený, „védvojka“ sníma do 12-bitového komprimovaného RAWu a JPEGu s tromi stupňami kompresie. Senzor má zabudovaný samočistiaci mechanizmus.

Dynamický rozsah sa bohužiaľ zastavil podľa testov DxOLabs už na 10.8EV a je to poznať. Vľavo fotografia bez korekcie, vpravo -3EV a následne +3EV v LR4. V tieňoch je minimum informácií, fotografia je rozbitá a veľké množstvo farebného šumu. Je dôležité teda správne exponovať a nespoliehať sa na RAW. Senzor vám nič nedaruje.


ISO a šum

Pri rozlíšení 10.1 megapixelu, ktoré mal model V1 sa nám šum mohol zdať prijateľný aj na vyšších hodnotách ISO. Prešiel  nejaký ten rôčik, my fotografi sme zasa o niečo viac rozmaznaní foťákmi ako Nikon D4 či Canon 5DmkIII a ich správaním sa v zlom svetle. Preto, keď na CXkový senzor výrobca strčí 14.2 megapixelu, tak sa mi aspoň subjektívne šum na hodnotách 1600 - 6400 vôbec nepáči. Jeho štruktúra nie je dvakrát príjemná a je príliš výrazný. Rovnako sa mi nepáči, že V2 šumí prakticky od ISO 160 a je to jasne viditeľné hlavne v protisvetle.


Displej a hľadáčik

Displej ani hľadáčik sa oproti predchádzajúcej verzii nezmenili. Zadnej strane fotoaparátu stále vládne 3“ displej
s rozlíšením 921000 bodov, nad ktorým je umiestnený elektronický hľadáčik s 1,44 miliónmi bodov. Ako je už zvykom, je vybavený proximitným senzorom, ktorý funguje rýchlo, spoľahlivo a s dioptrickou korekciou.

Autofokus

Podobne ako pri všetkých modeloch rady Nikon 1 aj tu je hybridný autofokus so 135 zaostrovacími bodmi pri detekcii kontrastu a 73 bodmi s fázovou detekciou. Prepínanie zaostrovania je automatické a veľmi tiché. Medzi výsady zaostrovacieho systému Nikonov 1 patrila hlavne rýchlosť a to sa nezmenilo ani pri modeli V2. Rovnako tu nájdeme aj sledovanie objektu, či detekciu tvárí. Ako pri ostatných modeloch, aj V2 dokáže byť totálne nehlučný. Kvôli videu zaostrovanie vôbec nepočuť a ak si v menu vypnete zvuky fotoaparátu, nie je počuť vôbec nič.

Závierka

Nikon 1 V2 je vybavený kombinovanou mechanicko-elektronickou závierkou. Pri mechanickej je najkratší čas 1/4000s, pričom pri elektronickej to je až 1/16000s. X-Sync čas s bleskom je 1/250s.

Režimy

V2 je prvým modelom z rady Nikon 1, ktorý má plnohodnotný volič režimov. PASM, automatika, video, pohyblivá momentka a zachytenie najlepšieho momentu. Nepoteší absencia kreatívnych režimov, ktoré do takéhoto fotoaparátu určite patria.

Video

Video je podobne ako pri ostaných modeloch rady 1 na výbornej úrovni. V horších svetelných podmienkach sa mi dokonca zdalo, že V2ka lepšie točí ako fotí. 

Videosekvencie majú dva režimy: HD Movies pre video, tak ako ho bežne používame a Slow Motion pre spomalené zábery.

HD video 30p a 60i

Maximálna dĺžka jednej sekvencie je 20 minút a veľkosť je limitovaná na 4GB. HD videosekvencie sú snímané
v rozlíšeniach 1920x1080/60i alebo 30p, prípadne 1208x720/60p. Video je ukladané do formátu MOV (H.264/MPEG-4).




Príjemnou funkciou je pamäť expozície (nefunguje pri automatickom výbere motívového programu). Po stlačení tlačidla AE-L sa nastavenie expozície počas snímania nebude meniť. Veľmi užitočné! Takto sa dá predísť nepríjemnému “dýchaniu” záberov. 

Poznámka: Kedykoľvek počas snímania videa môžete snímať aj fotografie a to bez prerušenia videa. Fotografie ale budú uložené v pomere 16:9. Počas jednej videosekvencie je možné zaznamenať max. 20 fotografii. V režime Slow Motion sa fotografovať nedá. Ak spustíte nahrávanie videa v režime statických záberov, uloží sa v rozlíšení 1072x720/60p.

“Spomaľovačka” - Slow motion

Ak pozerávate program Time Warp, tak sa vám bude táto funkcia páčiť. Snímkovou frekvenciou 400 alebo 
1200 obr./s. natočíte krásne spomalené zábery. Ale pozor! Pár sekúnd snímania znamená niekoľko minút prehrávania. Pri frekvencii 400 obr./s. vznikne video s rozlíšením 640 x 240/30p a pri frekvencii 1200 obr./s. video 320 x 120/30p. Vzhľadom na nízke rozlíšenie je táto funkcia skôr ukážkou toho, čo nás v budúcnosti čaká, kvalita je podpriemerná.

Zvuk

Fotoaparát má zabudovaný stereo mikrofón. Zvuk je zaznamenávaný do formátu ACC. V menu sa dajú nastaviť úrovne citlivosti mikrofónu v troch úrovniach, ponechať citlivosť na automatike alebo snímanie zvuku vypnúť. Kvalita zvuku je veľmi dobrá a to aj vďaka nehlučnej práci objektívov.

Pomocou redukcie je k fotoaparátu možnosť pripojiť externý mikrofón ME-1 alebo iný, kompatibilný.

Plusy a mínusy

+ kvalitne spracované telo

+ grip sa dobre drží

+ veľkosť a váha

+ dobrý hľadáčik so 100% pokrytím

+ úplne tichá prevádzka

Z priameho bratského súboja vyšiel v laboratórnych testoch prekvapivo lepšie model J3.


- šum už od ISO 160

- otváranie interného blesku

- sánky iba pre Nikon 1 blesky

- CX senzor/cena

- pri dlhšom fotení sa prístroj výrazne hreje

- absencia kreatívnych režimov

- bez SD karty a “zapnutého” objektívu nespravíte nič okrem spustenia menu


NIKKOR 1 10-100mm f/4.0-5.6 VR

Spolu s novými modelmi predstavil Nikon aj nové objektívy. Okrem pevnej “päťdesiatky” - 18.5 so svetelnosťou F1.8 a širokouhlého 6.7-13mm f/3.5-5.6 VR aj nový travelzoom 10-100mm f/4.0-5.6 VR so solídnou stavbou a filtrovým priemerom 55mm. Obal, rovnako ako bajonet sú kovové, vnútorné sekcie potom plastové. Zoom sa ovláda podobne ako na iných Nikkor 1 objektívoch - zatlačením zámku a otočením do minimálnej polohy ohniska.


Pri prepočte na kinofilm dostávame klasický 27 - 270mm objektív, ktorý pre mnohých ľudí predstavuje dostatočný rozsah na väčšinu fotení, prechádzky po meste či po horách. Kvalitná stavba objektívu priamo nabáda k tomu, nechať si ho ako jediný objektív na dlhšie cesty. Po obrazovej stránke je objektív taktiež vybavený slušne. Ak si odmyslíme mierne skreslenie a pomerne silnú aberáciu (hlavne tú fialovú), tak je to oproti svojmu predchodcovi výborné sklo. Stredová ostrosť a kresba objektívu je pekná, ale má dosť výrazný prechod k rohom.



Jediná škoda je, že aj pri telerozsahu a slušnej svetelnosti to ubíja veľkosť čipu a tak nejaké extra "hrátky"
s hĺbkou ostrosti nečakajte. Stabilizátor obrazu je nehlučný a pracuje spoľahlivo.

NIKKOR 1 18.5mm f/1.8

Prvý pevný objektív pre modelovú radu Nikon 1 sa pri prepočte na kinofilm zastavil na neutrálnych 50mm. Kompaktný, bohužiaľ s plastovým bajonet a veľmi ľahký. Napriek slušnej svetelnosti nejaké extra odpichovačky nečakajte, brzdí to malý senzor fotoaparátu. Pri cene do 200 EUR a pomerne kvalitnom spracovaní je to ale vážny kandidát na kúpu. Obrazové skreslenie, rovnako ako aberácia sú minimálne a objektív má peknú kresbu. Po priclonení na F2.8 alebo F4 ostrý ako britva, v rohoch o niečo horší, ale stále veľmi dobre použiteľný.


NIKKOR 1 6.7-13mm f/3.5-5.6 VR

Dizajnovo podobný svojmu širokorozsahovému kolegovi, je ale vyrobený z plastu, veľmi ľahký a kompaktný. Pri prepočte na kinofilm dáva slušných širokouhlých 18 - 35mm. Na širokom konci sa vyznačuje pomerne výrazným súdkovitým skreslením, na dlhšom konci je táto vada eliminovaná. Objektív je oproti svojim dvom kolegom oveľa menej náchylný na reflexy a prasiatka z protisvetla, rovnako chromatická vada je síce prítomná, ale minimálna. Ak si odmyslíme plastové spracovanie a až f/5.6 na dlhom konci je to vynikajúci širokouhlý kompaktný objektív, ktorý ničím neurazí.


Skúsenosti a záver

Čo sa dá k modelu V2 napísať v závere? Stále to nie je fotoaparát pre európsky trh, kde si my fotografi potrpíme na väčšie snímače a radšej so sebou nosíme ťažšie zrkadlovky a ešte ťažšie objektívy. Minimálne nie pri cene, za ktorú sa V2 predáva. Pre americký alebo japonský trh je to iné. Byť na mieste japonských turistov, ktorých vidíme hlavne počas leta v našich mestách stovky, V2 by bol jasný kandidát. Spolu s objektívom NIKKOR 1 10 - 100mm f/4.0-5.6 VR je to veľmi schopná kombinácia na cesty. Kvalitatívne je to fotoaparát na vysokej úrovni a jeho obrazový výstup v ničom nezaostáva za konkurenciou v podobe Micro 4/3 aparátov.

Trochu zamrzí absencia kreatívnych režimov, ktorá by priniesla svojim majiteľom určite kopu zábavy, slušne to vynahrádza výborné video a nehlučný chod. Nikon 1 V2 je výborný fotoaparát na cesty, dovolenky, ale aj na bežné fotenie. Nadšencom a profesionálom síce nič nepovie, svoje miesto na trhu si však určite nájde.


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marcus_labeo
2013-03-25 12:46:45
Ja V2 vnímam podobne, ako V1 po jej predstavení: nemá zmysel o ňom uvažovať. Za tú cenu sú o triedu lepšie foťáky s APSC senzorom. Jeho nádej je rovnako ako pri V1 dramatický pokles ceny. Mirrorless s 1" senzorom za 700 eur je hlúposť, za 260 eur (cena V1) je to však úplne iná káva. Ak podľa recenzie V2 nepredstavuje prínos v obrazovej kvalite oproti V1, rýchlosť rovnaká, hľadáčik tiež, len za lepší grip a interný blesk to rozhodne nestojí. Naopak V1 spolu s pevnou 50kou, spolu v cene cca. 440 eur je veľmi výhodné kombo, ktoré dokáže spraviť veľmi slušné fotky a na rozdiel od autora recenzie myslím, že aj s primeranou kontrolou HO, viď tu: http://www.stevehuffphoto.com/wp-content/uploads/2012/12/20121201-_DSC4901-f1.8.jpg
http://www.stevehuffphoto.com/wp-content/uploads/2012/12/20121201-_DSC4888-f1.8.jpg
http://www.stevehuffphoto.com/2012/12/05/the-nikon-18-5-f1-8-cx-lens-review-for-the-1-series-by-craig-litten/
 
slavmiro
2013-03-25 13:21:48
toto bude zaujimave
http://www.nikonusa.com/en/About-Nikon/Press-Room/Photo-Gallery/Photos/h8c3r8pm/1-NIKKOR-32mm-f%252F1.2.html
 
slavmiro
2013-03-25 13:22:11
Porovnanie by bolo dobre rozsirit o N1 V1 vs .V2. J3 je predsa len trochu iny pristroj a V2 je logicky nastupca V1. Q: stale je najkratsi exp. cas pri snimani videa 1/100s alebo uz sa da aj 1/60s?
 
haffen
2013-03-25 13:38:58
Tíško závidím... to kde mali Mumford and sons koncert?
 
lochnes
2013-03-25 13:41:18
Súhlasím, že hľadáčik sa trošku na Prometeus podobá
 
Tomáš Muška
2013-03-25 13:55:40
príspevok od: haffen
Tíško závidím... to kde mali Mumford and sons koncert?
6. marca boli v Prahe... keby Srnec nebol skúpy na D800E alebo keby som dostal akreditáciu, fotky by boli oveľa lepšie...
 
haffen
2013-03-25 14:06:10
príspevok od: Tomáš Muška
6. marca boli v Prahe... keby Srnec nebol skúpy na D800E alebo keby som dostal akreditáciu, fotky by boli oveľa lepšie...
Aj som si myslel. Takéto skupiny sa veru ku nám len tak ľahko nedostanú...
 
Blackman
2013-03-25 15:18:07
príspevok od: Tomáš Muška
6. marca boli v Prahe... keby Srnec nebol skúpy na D800E alebo keby som dostal akreditáciu, fotky by boli oveľa lepšie...
Tomas nevyhovaraj sa, vsade tvrdite ze fotky robi fotograf a nie technika
 
Tomáš Muška
2013-03-25 15:30:28
príspevok od: Blackman
Tomas nevyhovaraj sa, vsade tvrdite ze fotky robi fotograf a nie technika
ja nehovorím, že sú zlé... len hovorím, že by boli lepšie predsa len, uznajme si to - inak sa fotí koncert z davu a inak z akreditovanej zóny... a inak sa fotí s foťákom ktorý šumí od 6400 a inak s tým ktorý šumí od 160 ...
 
Blackman
2013-03-25 15:58:54
príspevok od: Tomáš Muška
ja nehovorím, že sú zlé... len hovorím, že by boli lepšie predsa len, uznajme si to - inak sa fotí koncert z davu a inak z akreditovanej zóny... a inak sa fotí s foťákom ktorý šumí od 6400 a inak s tým ktorý šumí od 160 ...
Je mi to jasne, preto ten smile na konci
 
slavmiro
2013-03-25 18:03:02
príspevok od: Tomáš Muška
6. marca boli v Prahe... keby Srnec nebol skúpy na D800E alebo keby som dostal akreditáciu, fotky by boli oveľa lepšie...
a co by si si s nou pocal?
 
lukaash
2013-03-25 19:58:06
Z plochych placiek sa vsetci dostavaju naspat k ergonomickemu gripu klasickych zrkadloviek.
 
Gabko
2013-03-25 21:25:12
príspevok od: lukaash
Z plochych placiek sa vsetci dostavaju naspat k ergonomickemu gripu klasickych zrkadloviek.
Súhlasím, ja používam ako "vedľajší" fotoaparát Nikon D 3100 a som s ním spokojný. Telo je
iba o niečo väčšie ako u V2, ale hmotnosť temer identická , dobre sa drží a nosí. Má veľmi dob-
obrazový výstup.
 
famakate
2013-03-26 10:32:54
prve pevne sklo bolo predsa 10mm f/2.8!!
nizka HO je s 18.5 f/1.8 pre moje potreby akurat. Castokrat musim dokonca priclonovat.
f/1.2 uz bude podla mna strasne makke
 
daislen
2013-03-28 10:02:04
Na základe tejto recenzie určite Olympus, Panasonic a ďalší výrobcovia prestanú vyrábať systém micro 4/3, keďže už aj menší snímač v ničom za nimi nezaostáva. Tak, ako to vlastne je? Väčší je lepší? Či, na veľkosti nezáleží?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-28 10:34:27
príspevok od: daislen
Na základe tejto recenzie určite Olympus, Panasonic a ďalší výrobcovia prestanú vyrábať systém micro 4/3, keďže už aj menší snímač v ničom za nimi nezaostáva. Tak, ako to vlastne je? Väčší je lepší? Či, na veľkosti nezáleží?
Technika ide dopredu a aj mensie snimace dokazuju, ze vedia poskytnut velmi dobru obrazovu kvalitu. Zlepsuje sa aj ich vykon pri slabsom osvetleni. Konstrukteri mozu pracovat na dalsich vylepseniach, ale nikdy neprekonaju barieru danu zakonami optiky. Male snimaci takmer neumoznuju kreativne pracovat s hlbkou ostrosti. V tomto su vacsie snimace neprekonatelne. Prave moznost prcovat s malou hlbkou ostrosti je jeden z hlavnych vyrazovych prvkov pokrocilej fotografie. Takze na velkosti zalezi, aj keby snimace roznej velkosti mali rovnaky dynamicky rozsah, sum a rozlisenie.
 
daislen
2013-03-28 10:50:42
príspevok od: Karol Srnec
Technika ide dopredu a aj mensie snimace dokazuju, ze vedia poskytnut velmi dobru obrazovu kvalitu. Zlepsuje sa aj ich vykon pri slabsom osvetleni. Konstrukteri mozu pracovat na dalsich vylepseniach, ale nikdy neprekonaju barieru danu zakonami optiky. Male snimaci takmer neumoznuju kreativne pracovat s hlbkou ostrosti. V tomto su vacsie snimace neprekonatelne. Prave moznost prcovat s malou hlbkou ostrosti je jeden z hlavnych vyrazovych prvkov pokrocilej fotografie. Takze na velkosti zalezi, aj keby snimace roznej velkosti mali rovnaky dynamicky rozsah, sum a rozlisenie.
Mne je to úplne jasné. Preto nechápem ako mohol autor článku napísať takýto nezmysel. Všetci, čo sa aspoň trošku zaujímajú, vedia aký handicap má menší senzor. Takéto info zbytočne mätú ľudí. Recenzia by mala byť nestranná a hlavne by sa mala porovnávať vo svojej triede. Nikon mirroles idú svojou cestou.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-28 11:03:59
príspevok od: daislen
Mne je to úplne jasné. Preto nechápem ako mohol autor článku napísať takýto nezmysel. Všetci, čo sa aspoň trošku zaujímajú, vedia aký handicap má menší senzor. Takéto info zbytočne mätú ľudí. Recenzia by mala byť nestranná a hlavne by sa mala porovnávať vo svojej triede. Nikon mirroles idú svojou cestou.
Nikon 1 je pre specificku skupinu uzivatelov. Ma mnoho vyhod, ktore systemy s vacsim snimacom nemaju. Dokonca aj velka hlbka ostrosti je vyhodou. Zaciatocnikovi ulahci pracu, bude mat menej odpadu. My to vsetko berieme z nasho hladiska, ale nezamyslame sa nad tym, ako to vyuzije niekto iny, s inymi poziadavkami. Ten vobec nemusi potrebovat rozmazane pozadie, ale moznost stlacit spust a vybrat z 20 fotiek ten pravy okamih, je pre neho prinosnejsie.
Toto je system pre rodicov s detmi, ktori potrebuju vyssiu kvalitu ako kompakt a hlavne vyssiu rychlost, aby im fotak stihal odfotit to, co chcu. Na dovolenke fotia pamiatky, krajinku a pod. a tam im vacsia hlbka ostrosti vyhovuje.
Aj ked mas vacsi snimac, nemusi to byt v hlbke ostrosti vyhodou. Bezne testujem Olympusy PEN, ci Sony NEX a so setakom toho moc neodpichnes od pozadia. Musis si kupit svetelny objektiv. Ten si ale kupi len malo majitelov tychto fotakov. Vacsina zostava pri setaku.
 
daislen
2013-03-28 11:29:16
príspevok od: Karol Srnec
Nikon 1 je pre specificku skupinu uzivatelov. Ma mnoho vyhod, ktore systemy s vacsim snimacom nemaju. Dokonca aj velka hlbka ostrosti je vyhodou. Zaciatocnikovi ulahci pracu, bude mat menej odpadu. My to vsetko berieme z nasho hladiska, ale nezamyslame sa nad tym, ako to vyuzije niekto iny, s inymi poziadavkami. Ten vobec nemusi potrebovat rozmazane pozadie, ale moznost stlacit spust a vybrat z 20 fotiek ten pravy okamih, je pre neho prinosnejsie.
Toto je system pre rodicov s detmi, ktori potrebuju vyssiu kvalitu ako kompakt a hlavne vyssiu rychlost, aby im fotak stihal odfotit to, co chcu. Na dovolenke fotia pamiatky, krajinku a pod. a tam im vacsia hlbka ostrosti vyhovuje.
Aj ked mas vacsi snimac, nemusi to byt v hlbke ostrosti vyhodou. Bezne testujem Olympusy PEN, ci Sony NEX a so setakom toho moc neodpichnes od pozadia. Musis si kupit svetelny objektiv. Ten si ale kupi len malo majitelov tychto fotakov. Vacsina zostava pri setaku.
Aké výhody teda má okrem veľkej hĺbky ostrosti? Tuším sa strácam. Podľa mňa je to mirroless ako ostatné s tým, že patrí medzi tie ešte s menším senzorom. Ľudia si ho kúpia preto, že je to Nikon.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-28 11:44:03
príspevok od: daislen
Aké výhody teda má okrem veľkej hĺbky ostrosti? Tuším sa strácam. Podľa mňa je to mirroless ako ostatné s tým, že patrí medzi tie ešte s menším senzorom. Ľudia si ho kúpia preto, že je to Nikon.
Praveze znacka Nikon tu az tolko nezohrava. To by sme my Nikonisti mali kazdy uz jeden vo vybave. Opak je pravdou. Vacsina z nas ma Sony, Oly alebo Pana, ci Fujinu.
Nikon 1 je ako velmi rychly dobre fotiaci kompakt a kto chce moze si menit objektivy. Koncept mirrorless je rovnaky, ale pristup k funkcionalite je iny ako u ostatnych znaciek. Kym si ti nevyskusas, tak sa to tazko chape, pretoze v tom hladas tradicne, ale v tomto koncepte je vela netradicneho. Pri testovani Nikon V1 som mal problem zbavit sa dlhorocnych navykov a prijat funkcie ktore nahradzuju moje skusenosti. Ja som si zvykol, ze ked fotim pohyb a chcem nasnimat vrcholny model, musim si natrenovat odozvu spuste a zavierky, tu prepnes na funkciu, stlacis spust, kedy si myslis ze treba a je jedno, ci si to stihol alebo nie. Fotak zacal fotit uz pred tym, nez si spust stlacil. Potom ti da na vyber z viacerych fotiek.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-28 11:49:33
príspevok od: daislen
Aké výhody teda má okrem veľkej hĺbky ostrosti? Tuším sa strácam. Podľa mňa je to mirroless ako ostatné s tým, že patrí medzi tie ešte s menším senzorom. Ľudia si ho kúpia preto, že je to Nikon.
Celkovo sme k tymto fotakom skepticki. Ked sa ale zamyslim nad tym, ako si ludia vychvaluju Canon PS G, Panasonic LX, Nikon Coolpix P7XXX, ako vychvaluju ich funkcie... A pritom tie fotaky fotia horsie ako ktorykolvek Nikon 1 a su naviac aj o dost pomalsie.
Asi proste od fotaku z vymennymi objektivmi chceme nieco insie. Mozno, keby mal tento V2 pevny objektiv s rozumnym rozsahom, nemali by sme voci nemu tolko predsudkov.
 
daislen
2013-03-28 11:57:17
príspevok od: Karol Srnec
Praveze znacka Nikon tu az tolko nezohrava. To by sme my Nikonisti mali kazdy uz jeden vo vybave. Opak je pravdou. Vacsina z nas ma Sony, Oly alebo Pana, ci Fujinu.
Nikon 1 je ako velmi rychly dobre fotiaci kompakt a kto chce moze si menit objektivy. Koncept mirrorless je rovnaky, ale pristup k funkcionalite je iny ako u ostatnych znaciek. Kym si ti nevyskusas, tak sa to tazko chape, pretoze v tom hladas tradicne, ale v tomto koncepte je vela netradicneho. Pri testovani Nikon V1 som mal problem zbavit sa dlhorocnych navykov a prijat funkcie ktore nahradzuju moje skusenosti. Ja som si zvykol, ze ked fotim pohyb a chcem nasnimat vrcholny model, musim si natrenovat odozvu spuste a zavierky, tu prepnes na funkciu, stlacis spust, kedy si myslis ze treba a je jedno, ci si to stihol alebo nie. Fotak zacal fotit uz pred tym, nez si spust stlacil. Potom ti da na vyber z viacerych fotiek.
... " Vacsina z nas ma Sony, Oly alebo Pana, ci Fujinu..." Možno je to preto, že Nikon je predsa len na trhu skoro novinkou. Takáto info o spúšti a o netradičnom koncepte napríklad v recenzii chýba a určite by som tieto info uvítal skôr ako to, že v "... ničom nezaostáva za konkurenciou v podobe Micro 4/3 aparátov. " . Určite je to užitočnejšia informácia. Ďakujem!
 
famakate
2013-04-01 23:12:02
príspevok od: Karol Srnec
Nikon 1 je pre specificku skupinu uzivatelov. Ma mnoho vyhod, ktore systemy s vacsim snimacom nemaju. Dokonca aj velka hlbka ostrosti je vyhodou. Zaciatocnikovi ulahci pracu, bude mat menej odpadu. My to vsetko berieme z nasho hladiska, ale nezamyslame sa nad tym, ako to vyuzije niekto iny, s inymi poziadavkami. Ten vobec nemusi potrebovat rozmazane pozadie, ale moznost stlacit spust a vybrat z 20 fotiek ten pravy okamih, je pre neho prinosnejsie.
Toto je system pre rodicov s detmi, ktori potrebuju vyssiu kvalitu ako kompakt a hlavne vyssiu rychlost, aby im fotak stihal odfotit to, co chcu. Na dovolenke fotia pamiatky, krajinku a pod. a tam im vacsia hlbka ostrosti vyhovuje.
Aj ked mas vacsi snimac, nemusi to byt v hlbke ostrosti vyhodou. Bezne testujem Olympusy PEN, ci Sony NEX a so setakom toho moc neodpichnes od pozadia. Musis si kupit svetelny objektiv. Ten si ale kupi len malo majitelov tychto fotakov. Vacsina zostava pri setaku.
ta velka hlbka ostrosti neni len prinosom pre zaciatocnikov.
podvecerny krajinkari mozu priam dakovat bohu za velku HO aj pri nizkych clonovych cislach.

a celkom sa tu zabudlo na vyhody crop faktoru pre telefoto
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované