Hore

Nikon D7000

Už dávno nevyvolala žiadna nová zrkadlovka tak kladné ohlasy, ako tento model. Zatiaľ čo konkurencia (Canon EOS 60D) išla v tejto triede smerom k downgradu, aj keď podľa môjho názoru správneho, prekvapil Nikon výrazným upgradom. Niektoré vylepšenia neočakávali ani najväčší optimisti. Nástupca Nikonu D90 tak poskočil takmer na úroveň D300. Predstavme si ale základné parametre a vylepšenia oproti predchodcovi.

 

 

Základné parametre

Nikon D7000 je digitálna zrkadlovka formátu DX smerujúca do poloprofesionálnej triedy. Telo čiastočne vyrobené z horčíkových komponentov je pretesnené voči prachu a vode. Mnohí by za toto vylepšenie dali Nikonu metál. Prístroj teraz obstojí aj v horších poveternostných podmienkach, či znečistenom prostredí. Nový CMOS snímač má rozlíšenie 16,2 Mpx. Maximálna rýchlosť snímania je slušných 6 obr./s. Nechýba Live View a aj snímanie videa, dokonca vo Full HD rozlíšení 1900x1080 bodov. Nový je modul AF s 39 bodmi a merací senzor RGB s 2016 bodmi. Priam profesionálny je hľadáčik so 100% pokrytím.

Podrobnú tabuľku parametrov nájdete na konci recenzie.

 

Prvé dojmy

Fotoaparát pôsobí pomerne robustne a dobre sadne do ruky, aj keď som zvyknutý na o niečo väčší Nikon D300. Na úchop som používal všetky prsty, takže výška tela je tak akurát. Vlastnil som Nikony D70, D80 a D300, preto mi ovládanie nerobilo žiadne problémy a na nové prvky som si rýchlo zvykol.

Spúšť je pomerne citlivá a na začiatku sa mi stávalo, že som nechtiac odexponoval záber. Výtku mám k voliču programov, ktorého chod je ľahký a občas sa stane, že pri neopatrnejšej manipulácii sa pretočí na iný program. Poistka by ovládaniu prospela. Od začiatku ma iritovalo zobrazenie zostávajúcich snímkov na stavovom displeji. Nikon D300 má väčší displej a dokáže tak zobraziť viac údajov. Nikon D7000 však ukazuje počet zostávajúcich záberov vo vypnutom stave, zapnutý ukazuje hodnotu citlivosti ISO a až po čase zobrazí aj počet zostávajúcich záberov.

Asi každého, kto mal tento prístroj v rukách, prekvapil zvuk závierky, ktorý je tichší ako u väčšiny zrkadloviek. Pri fotografovaní som si ale všimol, že fotoaparát “kope”. Overili sme si to aj v redakcii, kde sme skúšali Nikon D3, ktorý bol hlučnejší, ale z ruky sa dali udržať dlhšie časy.

 

 

Fotoaparát som testoval s dvomi objektívmi. Fotografie nájdete v oddelených galériách. Škoda len, že som ho dostal na testovanie v tak škaredom počasí a nemal som možnosť si ho naplno užiť.

Spracovanie

Telo je vyhotovené z kombinácie magnéziovej zliatiny a kompozitných plastov. Naviac je kompletne pretesnené, rovnako aj batériový grip, ktorý sa dá dokúpiť ako príslušenstvo. Nikon takýmto spracovaním posunul prístroj takmer do profesionálnej kategórie (pripravte sa, že to budete počuť častejšie).

 

Ergonómia držania

Nikon D7000 je už dostatočne veľký, aby sa pohodlne držal. Grip je dostatočne mohutný a komu sa máli, môže si dokúpiť prídavný batériový grip a využiť hlavne jeho ergonomickú funkciu.

 

Ergonómia ovládania

Oproti Nikonu D90 sa toho v ovládaní až tak veľa nezmenilo, čo je len dobre. Veď tento model patrí ergonomicky k najprepracovanejším prístrojom. Tri inovácie na D7000 si ale zaslúžia pozornosť. Prvou je pridanie otočného prstenca pod volič programov, tak ako ho poznáme z profesionálnych programov. Fotograf má tak ešte rýchlejší prístup k dôležitým funkciám. Paráda! Druhou inováciou je prepínač AF/M, ku ktorému pribudlo tlačidlo pre prepínanie režimov AF. Vážne som mal strach, kde sa táto funkcia podela. Stále platí, že návod k prístroju treba čítať. No a treťou výraznou ergonomickou novinkou je pridanie dvoch volieb na voliči programov, označených ako U1 a U2. Sú to vlastne dve pamäte pre uloženie vlastného expozičného programu. Ja som si do jedného uložil nastavenie pre diaľkové ovládanie bleskov pomocou vstavaného blesku. Takto som dokázal rýclo prepínať medzi TTL vstavaným bleskom a Comander mode, rýchlym otočením voliča programov.

 

Zapínanie a vypínanie fotoaparátu je umiestnené okolo spúšte. Je to najergonomickejšie riešenie vôbec.

Okolo voliča programov pribudol krúžok známy z profesionálnej rady zrkadloviek Nikon.

 

Prejdime na podrobnejší popis ovládacích prvkov. Zapínanie a vypínanie je tradične okolo spúšte. Ovládačom sa aktivuje aj podsvietenie stavového displeja. Pri spúšti nájdeme aj tlačidlá režimov merania expozície a korekcie expozície. Fotoaparát je vybavený dvomi otočnými rollermi pre nastavovanie parametrov, tak ako to majú profesionálne fotoaparáty. Jeden pod spúšťou a druhý na zadnej strane. Na vrchnej strane sa ešte nachádza stavový displej a volič programov s voličom režimov snímania. Okrem pokročilých expozičných programov je na voliči programov aj plná automatika a motívové programy. Dve používateľské pamäte som už spomínal. Volič programov má pomerne ľahký chod a prospelo by mu tlačidlo aretácie. To sa však nachádza len na voliči režimov snímania. Ním sa prepína snímanie po jednotlivých obrázkoch alebo sériové snímanie v dvoch rýchlostiach. U pomalšieho sériového snímania sa dá nastaviť maximálny počet záberov za sekundu. Pod písmenom Q sa nachádza režim tichého snímania, kedy sa činnosť zrkadla rozdelí na dve etapy. Zrkadlo sklapne až po uvoľnení spúšte. Ďalej tu nájdeme režim samospúšte, diaľkové ovládanie a predsklopenie zrkadla.

 

Prepínač AF/MF slúži aj ako tlačidlo pre nastavenie režimu automatického zaostrovania.

 

Na prednej strane fotoaparátu sa nachádza programovateľné tlačidlo Fn, ja som si naň navolil aktiváciu elektronickej vodováhy v hľadáčiku. Pod objektívom je tlačidlo hĺbky ostrosti. Z druhej strany bajonetu je okrem prepínača AF/M aj tlačidlo bracketingu (odstupňovaná expozícia) a tlačidlo združujúce vyklopenie vstavaného blesku s nastavením korekcie blesku.

 

 

Dostávame sa na zadnú časť s najväčším počtom tlačidiel. To svedčí o dobrej ergónómii. Čím viac tlačidiel, páčiek, koliesok, tým rýchlejšie nastavenie, tým menej behania v menu. Začnem zo strany, kde fotoaparát drží ruka. Najvyššie je tlačidlo pamäte expozície a pamäte zaostrenia AE-L/AF-L. Pod ním je páčka režimu Live View s tlačidlom Record. Pod nimi je viacúčelový všesmerový volič s tlačidlom OK uprostred. Jeho funkciu pri výbere zaostrovacích bodov môžete zablokovať prepínačom L. Úplne dole je tlačidlo info pre aktivovanie zobrazenia informácií na hlavnom displeji, či zmenu vybraných parametrov cez grafické rozhranie. To je užitočné pri práci so statívom.

 

Páčka aktivovania režimu Live View s červeným tlačidlom RECORD.

 

Na opačnej strane, z ľavej strany 3” LCD displeja je šestica tlačidiel. Najvyššie sú tlačidlá prehrávania záberov a vymazávania. Možnosť rýchleho mazania dvojitým stlačením Delete zostala zachovaná, praktickejšie mazanie u inej značky asi nenájdete. Pod nimi je tlačidlo pre vstup do Menu. Pod ním je tlačidlo vyváženia bielej (WB), ktorého druhou funkciou je zobrazenie nápovedy a zamknutie záberov. Nasleduje tlačidlo ISO pre nastavenie citlivosti a tlačidlo QUAL pre nastavenie formátu, rozlíšenia a kompresie. Posledné dve tlačidlá slúžia v režime prezerania na ovládanie veľkosti zobrazenia záberov.

Tým by sme mali ovládacie prvky kompletne predstavené. Prejdem preto na ostatné prvky. Batéria sa vkladá zospodu, kde sa ešte nachádza štandardný kovový závit pre pripevnenie k statívu, prípadne pre upevnenie príslušenstva. Pod gumovou záslepkou sa nachádzajú konektory signálového prepojenia prídavného gripu.

 

Dva sloty pre pamäťové karty boli donedávna doménou profesionálnych fotoaparátov.

 

Pod dvierkami sú schované dve šachty pre pamäťové karty typu SD/SDHC/SDXC. Ukladanie dát na karty je nastaviteľné. Okrem rozšírenia kapacity,môže druhá karta slúžiť na zálohovanie. Naviac je možné rozdeliť ukladanie podľa typu súboru. Napr. na prvú kartu sa budú ukladať RAW súbory a na druhú JPG alebo video.

 

Všetky konektory sú ukryté pod gumovými záslepkami.

 

Na bočnej strane sú pod gumovými krytkami konektory pre pripojenie fotoaparátu s rôznymi zariadeniami. Nechýba klasický AV výstup (PAL/NTSC), USB a ani HDMI (kábel nie je súčasťou balenia). Menej štandardné sú vstupy pre pripojenie mikrofónu a GPS.

Fotoaparát je korunovaný inteligentnou päticou pre pripojenie blesku.

Menu

Menu je typické pre všetky súčasné Nikony. Je prehľadné, logické a najpoužívanejšie prvky menu si môžete dať do “obľúbených položiek”. Mnohých poteší, že k dispozícii je aj čeština.

AF

Automatické zaostrovanie využíva novonavrhnutý modul s 39-timi senzormi, z toho deväť je krížových. Rýchlosťou a spoľahlivosťou je porovnateľné s Nikonom D300. Fotograf má samozrejme možnosť využívať naraz všetky body, zmenšenú skupinu (11) alebo jediný vybraný zaostrovací bod. Nechýba ani 3D kontinuálne zaostrovanie. Aktívne senzory pri potvrdení zaostrenia svietia.

Užitočnou funkciou, aj keď na Nikonoch menej využívanou je jemné nastavenie zaostrovania v prípade backfocus/frontfocus problému.

 

Senzor automatického zaostrovania.

Podpora objektívov

Fotoaparát plne podporuje autofokusové objektívy typu D a G pre formáty DX aj FX. S určitými obmedzeniami je možné používať aj ostatné objektívy s bajonetom F. V praxi to znamená, že majiteľ D7000 nie je obmedzovaný pri výbere objektívov. Fotoaparát má vstavaný motorček a preto automatické zaostrovanie funguje aj na AF objektívoch bez vlastného motorčeka. V prípade objektívov s manuálnym zaostrovaním tiež nie je problém s ich používaním, rovnako ako na profesionálnych zrkadlovkách Nikon.

Meranie

Nový je aj modul merania expozície s 2016 RGB bodmi. Či je presnejší než doterajšie ukáže až dlhodobejšie testovanie, vďaka väčšiemu dynamickému rozsahu je ale prístroj menej citlivý na nepresnosti expozície.

Okrem viaczónového merania je k dispozícii aj integrálne a bodové meranie.

Procesor

Nikon D7000 je vybavený novým procesorom EXPEED 2, ktorý je o 50% výkonnejší oproti svojmu predchodcovi.

Závierka

Elektronicky riadená štrbinová závierka pracuje v rozsahu 1/8000 s. - 30 s. a nechýba ani režim B a T. Štandardná synchronizácia s bleskom je 1/250 sekundy, v režime FP až 1/8000 sekúnd s kompatibilnými bleskami.

 

Závierka je testovaná na 150 000 cyklov.

Vstavaný blesk

Vstavaný blesk so smerným číslom 12 sa vyklápa po stlačení príslušného tlačidla. Mnohých poteší, že funguje ako riadiaca jednotka pre diaľkové ovládanie externých systémových bleskov. To je dobrá správa pre všetkých priaznivcom CLS systému.

 

Vstavaný blesk je schopný pracovať ako riadiaca jednotka pre CLS kompatibilné blesky.

Snímacie režimy

Štandardné snímanie po jednom obrázku dopĺňajú dva režimy sérioveho snímania. V režime CL je možné nastaviť rýchlosť 1-5 obr./s. a v režime CH je to 6 obr./s. Nechýba programovateľná samospúšť, predsklopenie zrkadla a ovládanie diaľkovou spúšťou. Spomínaný bol aj režim Q - tichá expozícia.

Snímač

Zvýšenie rozlíšenia na snímači veľkosti APS-C väčšinou prináša skôr problémy. Nárast rozlíšenia nebýva vždy viditeľný, zväčšuje sa úroveň šumu a zvyšujú sa aj nároky na kvalitu objektívov. Nový 16,2 MPx CMOS snímač v Nikone D7000 sa väčšine problémov vyhol. Ak porovnám obrazový výstup s mojim Nikonom D300, je nárast rozlíšenia viditeľný v lepšom prekreslení detailov. A nielen to, narástol aj dynamický rozsah. Úroveň šumu je pri najnižších hodnotách mierne vyššia, ale karta sa obracia v prospech D7000 pri vyššich citlivostiach. Šum je jemný a ponecháva detaily vo fotografiách aj pri vysokých hodnotách ISO. Zlom nastáva až nad ISO 3200, dokonca aj pri ISO 6400 kvalitatívne obstoja fotografie tlačené do formátu A4. V núdzi je použiteľných aj ISO 12800 (Hi 1), pri ISO 25 600 (Hi 2) šum stúpne exponenciálne, vtedy je porovnateľný s bežnými kompaktami pri ISO 1200, čo vlastne nie je až tak zlé.

Pri výbere formátu RAW je v ponuke 12 alebo 14 bitová farebná hĺbka.

Aby ste rozlíšenie snímača využili naplno, treba ho dobre nakŕmiť. To bez dobrých objektívov s vysokou rozlišovacou schopnosťou nie je možné. Nesnažte sa preto kombinovať tento fotoaparát s lacnými setovými objektívmi.

 

Vľavo nový 16,2 MPx CMOS snímač, vpravo cut filter s protiprachovou otrasovou jednotkou.

Spracovanie obrazu

Všetky zrkadlovky Nikon majú v štandarde niekoľko funkcií pre vylepšenie obrazu. Activ D-Lightning pre zväčšenie dynamického rozsahu, Picture Styles pre nastavenie farieb, kontrastu a doostrenia, redukciu šumu pri dlhých časoch alebo vyššej citlivosti. Tieto majú vplyv na zábery snímane do formátu JPG. Vtedy funguje aj korekcia skreslenia objektívov. JPG fotografie sú po týchto úpravách veľmi kvalitné, ale osobne by som prijal menej agresívne odšumenie, aj keď výraznejšie nezasahuje do prekreslenia detailov. Ak máte aktivovanú redukciu skreslenia objektívov, stretnete sa s nepríjemným javom, za ktorý fotaparát vlastne nemôže. Ak budete komponovať presne, 100% pokrytie hľadáčiku to umožňuje, môže sa stať, že po korekcii skreslenia prídete o dôležité prvky obrazu. Preto si treba nechávať priestor naviac.

Hľadáčik

Pentaprismatický hľadáčik má 100% porytie obrazu, čo v tejto triede nie je bežné. Vybavený je dioptrickou korekciou. V hľadáčiku nájdete aj malý displej s expozičnými údajmi. Na matnici sa zobrazujú aktívne body AF a užívateľsky možno zvoliť aj zobrazenie pomocnej mriežky.

 

Hranol optického hľadáčika je vyrobený z jedného kusu skla, nie ako u lacnejších fotoaparátov, kde je lepený

zo zrkadielok.

Displej

Hlavný displej má uhlopriečku 3” a rozlíšenie 920 000 bodov. Okrem toho, že je prekrytý tvrdeným sklom, je súčasťou výbavy aj snímateľná plastová krytka. Okrem zobrazovania menu a obrazu v režime živého náhľadu môže zobrazovať aj epozičné údaje alebo elektronickú vodováhu.

 

Displej v režime “info”, kedy zobrazuje nastavenia hlavných parametrov a expozičné údaje.

 

Na fotoaparáte nájdete aj druhý, pomocný displej. Je to šikovný pomocník, zlepšujúci ergonómiu ovládania. Možnosť podsvietenia oceníte pri snímaní nočných záberov. Zobrazuje najdôležitejšie údaje o nastavení a samozrejme aj expozičné parametre.

 

Stavový displej s možnosťou podsvietenia.

Live View

Do režimu živého náhľadu sa dostanete po posunutí páčky na zadnej strane fotoaparátu. Oproti Nikonom D90 a D300 sa automatické zaostrovanie zrýchlilo, ale stále je príliš pomalé, aby sa dalo využiť aj na niečo iné, než zaostrovanie na statické objekty. A aj vtedy je problematické. Hlavne za horších svetelných podmienok je zaostrovanie často bezradné a nezostáva nič iné, ako prepnúť na manuál, zväčšiť si časť obrazu a zaostriť ručne.

Virtuálny horizont

Po vzore profi modelov Nikon, je k dispozícii aj elektronická vodováha, tá sa zobrazuje v podobe virtuálneho horizontu na hlavnom displeji, alebo ako stupnica v hľadáčiku. V kombinácii so zobrazením pomocnej mriežky sa jedná o veľmi užitočnú funkciu.

 

D-Movie

Video je ukladané do formátu Quick Time (MOV) v maximálnom rozlíšení 1900x1080 bodov (Full HD). Užívateľsky je možné nastaviť aj nižšie rozlíšenie. Filmárov poteší možnosť manuálneho nastavenia expozície ako aj dierka pre pripojenie externého mikrofónu. Maximálna dĺžka jednej videosekvencie je 20 minút. Automatické zaostrovanie má dva režimy: AF-S a AF-F, ale skutočne použiteľný nie je ani jeden. Automatické zaostrovanie pracuje ako na fotoaparáte a nie ako na videokamere, každú chvíľu preostruje dopredu-dozadu, čo na záberoch pôsobí rušivo. Nezostáva nič iné, len prepnúť na manuálne zaostrovanie, tak ako aj na ostatných “pravých” zrkadlovkách. AF v režime LIve View majú zatiaľ o triedu lepší mirroless fotoaparáty.

Pre aktivovanie funkcie snímania videa je potrebné prepnúť fotoaparát do režimu Live View. Samotné nahrávanie sa aktivuje po stlačení červeného tlačidla na zadnej strane fotoaparátu.

Pochváliť musím funkciu stabilizácie obrazu u VR objektívov, ktorá v režime videa účinne kompenzuje chvenie prístroja pri snímaní bez statívu.

Škoda, že snímková frekvencia videa nie je 50 alebo 60 obr./s., podobne ako u konkurencie. Umožnilo by to vytváranie “slow motion” záberov.

 

Poznámka: Zaostrovanie pri snímaní videa je slabinou všetkých zrkadloviek, nielen tohto modelu a tejto značky. O tom sme ale viac písali v článku Video digitálnou zrkadlovkou.

Napájanie

Batéria napájajúca tento fotoaparát je nová (EN-EL15), nové normy EÚ si vyžiadali inováciu v tejto oblasti, čo viacerých nepotešilo, ale nedá sa s tým nič robiť. K fotoaparátu je možné pripojiť batériový grip MB-D11, s ďalšou batériou Nikon alebo alternatívne aj sadou tužkových batérií. Obsahuje aj ovládacie prvky zlepšujúce ergonómiu ovládania. Je vyhotovený rovnako kvalitne ako telo fotoaparátu. Použitá je magnéziová zliatina a spoje sú pretesnené.

 

Schéma pretesnenia prídavného batériového gripu MB-D11.

 

D7000 vs. D300/D300s vs. D90

D7000 fotí z týchto prístrojov najlepšie. Konštrukčné a ergonomické vylepšenia oproti D90 posunuli D7000 o 1/2 triedy vyššie. Vo veľa prípadoch dokáže konkurovať aj vyššiemu modelu. Pravý profesionál dá asi prednosť NIkonu D300s, ale keď chytí D7000 do ruky, nebude frflať nad ergonómiou a rýchlo si zvykne.

Má zmysel upgrade z D90? Ak potrebujete odolnejšie telo a výkonnejší autofocus, tak áno. Kvôli ergonómii a obrazovému výstupu asi nie.

D90 alebo D7000? Ak vám to financie dovolia, tak určite novšiu D7000. D90 je ale natoľko dobrý model, že jeho kúpu asi neoľutujete. Naviac sa dopredáva za veľmi priaznivé ceny.

D300s alebo D90? Ak potrebujete kompaktnejšie telo alebo oceníte vyššie rozlíšenie, tak D7000. Ak ale uprednostníte lepšiu ergonómiu, profesionalnejšie spracovanie a lepší výkon pri akčnom fotografovaní, tak voľte radšej D300s.

Downgradovať z D300 na D7000? Získali by ste kompaktnejšie telo s lepším snímačom, ktorý by ste využili hlavne v krajinárskej fotografii a pri makre. Ak vám chýba video, aj to by bol dôvod prejsť do nižšej triedy. Tiež som túto možnosť zvažoval, ale zisk je príliš malý a navyše finančne stratový. Keby som ale nemal žiadny fotoaparát, alebo by som fotil ešte na starý Nikon D80, asi by som nad kúpou neváhal. Takto mi nezostáva nič iné, len výrazne upgradovať na Full Frame. Ale nad kúpou Nikonu D7000 budem aj tak uvažovať. Doplnkový fotoaparát s cropom 1,5x má svoje výhody pri využití teleobjetívov.

 

Nikon AF-S 18-200/3,5-5,6G VR DX II

 

Prvá verzia tohto objektívu mala označenie VR červené, to je aj poznávacie znamenie, ako ho spoľahlivo rozlíšitie od súčasného modelu, kde je označenie prevedené v zlatej farbe.

Prvú verziu tohto objektívu som používal ešte s Nikonom D80 a bol som spokojný s jeho univerzálnosťou. Sám som zástancom toho, že objektívy takéhoto rozsahu sú kompromisné a väčšinou kvalitou konkurujú len lacným setovým objektívom. Nikon ma ale presvedčil, že sa takýto objektív dá urobiť tak, aby bol spokojný aj náročnejší fotograf. Absolvoval so mnou nielen výlety do prírody a mesta, ale zarobil si na seba na firemných podujatiach, ktoré som vtedy fotografoval.

Ak tabuľkovo porovnáme predchádzajúci a súčasný model, nenájdeme takmer žiadny rozdiel. Optická stavba, verzia stabilizátora, priemer fitrovej obruby, všetko majú rovnaké.

Rozsah ohnísk 18-200 mm (135EQ 27-300 mm) je veľmi praktický. Fotograf má k dispozícii “sadu objektívov” od širokouhlého až po slušné tele. V jednom momente fotografuje celú budovu a v druhom architektonický detail, alebo portrét, bez toho aby musel meniť objektívy. Bez výmeny objektívov naviac hrozí menšie riziko, že sa dostanú nečistoty do priestoru zrkadlovej šachty, alebo na snímač.

Na objektíve oceňujem relatívne malé sférické skreslenie, malú aberáciu a vyrovnanú ostrosť. Vinetácia je tiež na slušnej úrovni. Nikon D7000 je ale náročný na rozlišovaciu schopnosť objektívu a tu sa ukazuje, že pri nízkych clonových číslach objektív nestíha snímač dostatočne “nakŕmiť”. Pri nastavení na F11-F16 je ale ostrosť veľmi dobrá, o čom svedčia aj zábery z Dómu sv. Martina.

 

Nikon AF-S 85/3,5G ED DX Micro

 

Tento makroobjektív je určený výhradne pre digitálne zrkadlovky Nikon so snímačom veľkosti APS-C, označované skratkou DX. Ohnisková dĺžka 85 mm zodpovedá kinofilmovému ohnisku 127,5 mm. Svetelnosť je F3,5. Objektív má zabudovanú optickú stabilizáciu VR druhej generácie s účinnosťou až 4 EV. Mierka zväčšenia je 1:1 pri najkratšej zaostrovacej vzdialenosti 28,6 cm meranej od roviny snímača. Optickú sústavu tvorí 14 prvkov v 10 skupinách s jedným prvkom z ED skla.

Dizajn je charakteristický pre všetky súčasné modely Nikkor G. Predná šošovka má relatívne malý priemer, ktorý je ale pre makroobjektívy charakteristický. Priemer filtrovej obruby je preto len 52 mm a pri zaostovaní sa neotáča. Automatické zaostrenie zabezpečuje bezhlučný ultrazvukový motorček. Preto je tento objektív použiteľný aj pre nižšie rady zrkadloviek Nikon, bez vlastného ostriaceho motorčeka. Zaostrovací prstenec manuálneho ostrenia je široký a prakticky vrúbkovaný. Konštrukcia zaostrovania umožňuje manuálne doostrovať bez nutnosti prepínania automatického a manuálneho ostrenia. Objektív disponuje okienkom, pod ktorým je stupnica zaostrenej vzdialenosti.

Písmenko G v názve naznačuje, že sa jedná o objektív bez clonového prstenca.

Na boku objektívu sa nachádzajú prpínače M/A - M (automatické alebo manuálne ostrenie) a VR ON - OFF (zapnutie a vypnutie optickej stabilizácie). Kovový bajonet je lemovaný gumovou manžetou zabraňujúcou vnikaniu vlhosti a prachu do priestoru zadného optického členu a aj zrkadlovej šachty fotoaparátu. Lovcov hmyzu poteší, že pri zaostrovaní objektív nemení svoju veľkosť a vďaka ultrazvukovému motorčeku je prakticky bezhlučný.

K objektívu je dodávaná účinná slnečná clona a samozrejme krytky. Objektív je pomerne ľahký, ale pôsobí veľmi solídnym dojmom.

Časté otázky padli ohľadne mierky zväčšenia, ako je to vlastne s tou mierkou 1:1? Doterajšie makroobjektívy Nikon boli skonštruované pre formát FX (Full Frame) s možnosťou použitia aj na DX zrkadlovkách. Práve na DX fotoaparátoch sa ako prednosť ukázala menšia veľkosť snímača s faktorom orezu 1,5x. Maximálne zväčšenie v porovnaní s FX fotoaparátmi bolo o polovicu väčšie, teda 1,5:1. AF-S 85/3,5 je prvý makroobjektív navrhnutý pre DX formát, bude zväčšenie tiež 1,5:1 v porovnaní s makroobjektívmi na FX fotoaparátoch? Mám pre vás dobrú správu. Objektív má rovnaké zväčšenie ako AF-S 105/2,8 alebo AF-S 60/2,8! Obavy panujú aj z toho, či nie je pri svetelnosti F3,5 veľký rozdiel oproti svetelnejším objektívom v bokehu, ale aj využitiu pri horších svetelných podmienkach. Bokeh objektívu je pekný a nie je problém ho použiť aj v portrétnej fotografii.

Vinetácia je pri clone F3,5 výrazná, stačí pricloniť o jeden stupeň a výrazne klesá. Ostrosť objektívu je v rohoch horšia a odporúčam cloniť aspoň na F5,6, lepšie aspoň na F7,1. Neodporúčam cloniť nad F22, výraznejšie sa začne prejavovať difrakcia.

Tento objektív má silnú konkurenciu v makroobjektívoch tretích výrobcov. Horšia svetelnosť F3,5 mnohých odrádza a dáva prednosť svetelnosti F2,8. Čím ich teda tento objektív dokáže poraziť? Bezkonkurenče najrýchlejším zaostrovaním a tým, že sa pri zastrovaní jeho veľkosť nemení. Plusom je vstavaný motorček a účinný optický stabilizátor. Horšia svetelnosť je v prípade makrozáberov bezvýznamná, kvôli hĺbke ostrosti je potrebné v makrofotografii cloniť. Rozdiel v rozostrení je pri porovnateľnom objektíve s F2,8 malý a kto chce poriadne rozostrené pozadie, mal by sa poobzerať po 85/1,8 alebo 50/1,4, ktoré ale nedokážu snímať detaily v mieke 1:1.

Obrazovou kvalitou je tento objektív priemer medzi makroobjektívmi, aj keď sa nedá povedať, že by to bol zlý objektív. Odporúčam ho ale skôr majiteľom amatérskych modelov, ktorým poslúži viac než dobre.

 

 

Zhrnutie

Plusy

-  ergonómia

-  spracovanie

-  rýchly a presný AF

-  veľký dynamický rozsah

-  nízka úroveň šumu pri vysokom ISO

-  100% hľadáčik

-  Live View

-  rýchlosť

-  CLS

-  podpora starších objektívov

-  elektronická vodováha

 

Mínusy

-  cena

-  len 3 zábery v bracketingu

-  ľahký chod voliča programov

-  zrkadlo “kope”

-  video nemá 50 alebo 60 obr./s.

-  zaostrovanie v Live View

 

Nikon D7000 je jedným z najlepších fotoaparátov, ktoré Nikon vyrobil. Až na pár nedostatkov, je svojim výkonom, spracovaním a ergonómiou vzorom pre precízne navrhnutý fotoaparát, takmer ideálne spĺňajúci požiadavky pokročilých amatérskych fotografov s profesionálnymi ambíciami. Kvalita snímača a spracovania obrazu je nadpriemerná. Ale to sú aj nároky na objektívy a schopnosti fotografa. Ak si budete tento skvelý fotoaparát kupovať, investujte do kvalitných objektívov, jedine tak využijete jeho potenciál.

Prekvapil ma hlavne dynamický rozsah, ktorý je nadpriemerný. Pri úprave RAW záberov som sa dokázal ľahšie popasovať s lepším prekreslením svetiel a tieňov. Ak to takto pôjde ďalej, budeme prechodové filtre a techniku HDR používať čoraz zriedkavejšie.

Vylepšiť si však žiada automatické ostrenie v režime Live View. Nikon by mal ale hlavne zapracovať na “kopaní” zrkadla, ktoré sa prenáša pri fotografovaní z ruky ale aj menej stabilného statívu, na celý fotoaparát.

Oproti Nikonu D90 sa presunul do vyššej cenovej relácie, ale to je odôvodnené výraznými inováciami ergonómie a kvality spracovania. Za nadpriemernú obrazovú kvalitu, dôkladnú ergonómiu a bohatú funkčnú výbavu, sme Nikon D7000 ocenili ako TOP produkt.


 

Tieto produkty si môžete zakúpiť v ephotoshope.sk.

Nikon D7000

Nikon AF-S 18-200/3,5-5,6G VR DX II

Nikon AF-S 85/3,5G ED DX Micro

 

Typ fotoaparátu

Digitálna jednooká zrkadlovka

Bajonet objektívu

Bajonet Nikon F (s pripojením a kontaktmi pre automatické zaostrovanie)

Efektívny obrazový uhol

Približne 1,5-násobok ohniskovej vzdialenosti objektívu (formát Nikon DX)

Efektívny počet pixlov

16,2 milióna

Obrazový snímač

Snímač CMOS 23,6 x 15,6 mm, celkový počet pixlov: 16,9 milióna

Systém na odstránenie prachu

Čistenie obrazového snímača, systém kontroly toku vzduchu zrkadlovým boxom, referenčné údaje na odstránenie vplyvu prachu na snímku (vyžaduje sa voliteľný softvér Capture NX 2)

Veľkosť snímok (pixle)

4 928 × 3 264 [L], 3 696 × 2 448 [M], 2 464 × 1 632 [S]

Formát súborov

NEF (RAW): 12-bitové alebo 14-bitové, bezstratovo komprimované alebo komprimované. JPEG: kompatibilné s formátom JPEG-Baseline s vysokou (približne 1 : 4), normálnou (približne 1 : 8) alebo základnou (približne 1 : 16) kompresiou (priorita veľkosti); k dispozícii aj kompresia s optimálnou kvalitou. NEF (RAW) + JPEG: jedna fotografia sa zaznamená vo formáte NEF (RAW) aj JPEG

Systém nastavenia obrazu

Štandardné, Neutrálne, Živé, Monochromatické, Portrét a Krajina; vybrané nastavenia obrazu možno upravovať; k dispozícii je uloženie vlastných nastavení obrazu

Pamäťové médiá

Pamäťové karty SD (Secure Digital), SDHC a SDXC

Dve zásuvky na kartu

Zásuvku č. 2 možno používať na ukladanie po zaplnení, na účely zálohovania alebo ako samostatný priestor na ukladanie kópií vytvorených vo formáte NEF+JPEG; snímky možno kopírovať medzi kartami

Systém súborov

DCF (Design Rule for Camera File System) 2.0, DPOF (Digital Print Order Format), Exif 2.3 (Exchangeable Image File Format pre digitálne fotoaparáty), PictBridge

Hľadáčik

Hľadáčik s pentaprizmou v rovine očí pre jednooké zrkadlovky

Pokrytie obrazového poľa

Približne 100 % vo vodorovnom smere a 100 % v zvislom smere

Zväčšenie

Približne 0,94-násobné (objektív 50 mm, f/1,4 zaostrený na nekonečno, –1,0 m–1)

Vzdialenosť oka od hľadáčika

19,5 mm (–1,0 m–1)

Dioptrická korekcia

–3 až +1 m–1

Zaostrovacia matnica

Zaostrovacia matnica BriteView Clear Matte Mark II typu B so zaostrovacími poľami (možno zobraziť pomocnú mriežku)

Zrkadlo

Automaticky vratné

Kontrola hĺbky ostrosti

Stlačením tlačidla kontroly hĺbky ostrosti sa clona nastaví na hodnotu vybratú používateľom (režimy A a M) alebo fotoaparátom (ostatné režimy)

Clona objektívu

Okamžitý návrat, elektronicky ovládaná

Kompatibilné objektívy

DX NIKKOR: podporované sú všetky funkcie. AF NIKKOR typu G alebo D: podporované sú všetky funkcie (objektív PC Micro-NIKKOR nepodporuje niektoré funkcie); objektívy typu IX NIKKOR nie sú podporované. Ostatné objektívy AF NIKKOR: podporované sú všetky funkcie okrem merania expozície 3D Color Matrix II; objektívy pre fotoaparát F3AF nie sú podporované. AI-P NIKKOR: podporované sú všetky funkcie okrem merania expozície 3D Color Matrix II. Bez vstavaného procesora: možno ich používať v expozičných režimoch A a M. Ak používateľ zadá údaje o objektíve, podporované je meranie expozície Color Matrix a zobrazenie hodnoty clony (iba objektívy AI). Elektronický diaľkomer možno používať, ak je svetelnosť objektívu f/5,6 alebo vyššia.

Uzávierka

Elektronicky ovládaná štrbinová uzávierka s vertikálnym chodom

Čas uzávierky

1/8000 až 30 sekúnd s krokom 1/3 EV alebo 1/2 EV, režimy Bulb a Čas (vyžaduje sa voliteľné bezdrôtové diaľkové ovládanie ML-L3), X250

Rýchlosť synchronizácie blesku

X = 1/250 s, synchronizácia s časom uzávierky 1/320 s alebo dlhším (pri časoch uzávierky 1/250 až 1/320 s sa zmenší dosah blesku)

Režim spúšte

S (jednotlivé snímky), CL (pomalé sériové snímanie), CH (rýchle sériové snímanie), Q (tiché snímanie), (samospúšť), (diaľkové ovládanie), MUP (zrkadlo v hornej polohe)

Rýchlosť snímania

1 až 5 snímok za sekundu (CL) alebo 6 snímok za sekundu (CH) (podľa smerníc asociácie CIPA)

Samospúšť

2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1 až 9 expozícií v intervaloch 0,5, 1, 2 alebo 3 s

Režim diaľkovej spúšte

Oneskorené diaľkové ovládanie, okamžité diaľkové ovládanie, diaľkové ovládanie zrkadla v hornej polohe

Meranie expozície

TTL s maximálnou clonou pomocou 2016-pixlového snímača RGB

Spôsob merania expozície

Maticové: meranie expozície 3D Color Matrix II (objektívy typu G a D); meranie expozície Color Matrix II (ostatné objektívy so vstavaným procesorom); meranie expozície Color Matrix je k dispozícii pri objektívoch bez vstavaného procesora, ak používateľ zadá údaje o objektíve. Integrálne meranie expozície so zdôrazneným stredom: kruhovej ploche v strede obrazového poľa s priemerom 8 mm sa prikladá dôležitosť 75 %, priemer kruhovej plochy možno zmeniť na 6, 10 alebo 13 mm alebo môže byť meranie založené na priemere z celého obrazového poľa (pri použití objektívu bez vstavaného procesora je táto hodnota pevne nastavená na 8 mm). Bodové meranie expozície: meria sa kruhová plocha s priemerom 3,5 mm (približne 2,5 % obrazového poľa) v strede vybratého zaostrovacieho bodu (alebo stredného zaostrovacieho bodu, ak sa používa objektív bez vstavaného procesora)

Rozsah merania

Meranie expozície Matrix alebo meranie so zdôrazneným stredom: 0 až 20 EV. Bodové meranie expozície: 2 až 20 EV (ekvivalent hodnoty ISO 100, objektív f/1,4, 20 °C)

Prípojka na expozimeter

Kombinované CPU (procesor) a AI

Expozičný režim

Automatické režimy (Automatický, Automatický [vypnutý blesk]), režimy motívových programov (Portrét, Krajina, Dieťa, Šport, Makrosnímka, Nočný portrét, Nočná krajina, Večierok/interiér, Pláž/sneh, Západ slnka, Súmrak/úsvit, Portrét domáceho zvieraťa, Svetlo sviečky, Kvet, Jesenné farby, Jedlo, Silueta, Efekt preexponovania a Efekt podexponovania), flexibilná programová automatika (P), clonová automatika (S), časová automatika (A), manuálny režim (M), U1 (nastavenia používateľa 1), U2 (nastavenia používateľa 2)

Korekcia expozície

–5 až +5 EV s krokom 1/3 alebo 1/2 EV

Stupňovanie expozície

2 až 3 snímky s krokom 1/3, 1/2, 2/3 alebo 1 EV

Expozičná pamäť

Pomocou tlačidla AE-L/AF-L sa zapamätá zistená hodnota jasu

Citlivosť ISO

ISO 100 až 6400 s krokom 1/3 alebo 1/2 EV, možno tiež nastaviť približne na 0,3, 0,5, 0,7, 1 alebo 2 EV (ekvivalent citlivosti ISO 25 600) nad hodnotu ISO 6400; k dispozícii je aj automatické nastavenie citlivosti ISO (odporúčaný expozičný index)

Aktívna funkcia D-Lighting

Automatická, Veľmi vysoká, Vysoká, Normálna, Nízka alebo Vypnutá

Stupňovanie ADL

2 rámy používajúce vybratú hodnotu pre jeden rám alebo 3 rámy používajúce vopred nastavené hodnoty pre všetky rámy

Automatické zaostrovanie

Modul snímača automatického zaostrovania Nikon Multi-CAM 4800DX s fázovou detekciou TTL, jemné doladenie, 39 zaostrovacích bodov (vrátane 9 krížových snímačov) a pomocný reflektor pre automatické zaostrovanie (rozsah približne 0,5 až 3 m)

Detekčný rozsah

–1 až +19 EV (ekvivalent hodnoty ISO 100 pri teplote 20 °C)

Zaostrovacie režimy

Automatické zaostrovanie (AF): jednorazové automatické zaostrovanie (AF-S), kontinuálne automatické zaostrovanie (AF-C), automatický výber nastavenia AF-S/AF-C, prediktívne sledovanie zaostrenia aktivované podľa stavu objektu. Manuálne zaostrovanie (M): možno používať elektronický diaľkomer

Zaostrovací bod

Možno vybrať z 39 alebo 11 zaostrovacích bodov

Režim činnosti zaostrovacích polí

Automatické zaostrovanie na jednotlivé zaostrovacie body, dynamická voľba 9, 21 alebo 39 zaostrovacích polí, trojrozmerné sledovanie, automatický výber zaostrovacích polí

Pamäť zaostrenia

Pamäť zaostrenia možno aktivovať stlačením tlačidla spúšte do polovice (v režime jednorazového automatického zaostrovania) alebo stlačením tlačidla AE-L/AF-L

Vstavaný blesk

Automatický blesk s automatickým vyklopením. Manuálne vyklopenie pomocou tlačidla spúšte

Smerné číslo

Približne 39/12, 39/12 s manuálnym bleskom (m/stopy, ISO 100, 20 ˚C)

Riadenie záblesku

TTL: doplnkové riadenie záblesku vyvažované meraním i-TTL a štandardný záblesk s meraním i-TTL pre digitálne jednooké zrkadlovky používajúce 2016-pixlový snímač RGB sú k dispozícii pri používaní vstavaného blesku a zábleskovej jednotky SB-900, SB-800, SB-700, SB-600 alebo SB-400 (doplnkový záblesk vyvažovaný meraním i-TTL je dostupný, ak je vybraté maticové meranie alebo integrálne meranie expozície so zdôrazneným stredom). Automatické nastavenie clony: k dispozícii pri používaní zábleskových jednotiek SB-900/SB-800 a objektívov so vstavaným procesorom. Automatický režim bez merania TTL: medzi podporované zábleskové jednotky patria SB-900, SB-800, SB-28, SB-27 a SB-22S. Manuálny režim s prioritou vzdialenosti: k dispozícii pri používaní zábleskovej jednotky SB-900, SB-800 a SB-700

Korekcia zábleskovej expozície

–3 až +1 EV s krokom 1/3 alebo 1/2 EV

Stupňovanie intenzity záblesku

2 až 3 snímky s krokom 1/3, 1/2, 2/3 alebo 1 EV

Indikátor pripravenosti blesku

Svieti pri plnom nabití vstavaného blesku alebo voliteľnej zábleskovej jednotky SB-900, SB-800, SB-700, SB-600, SB-400, SB-80DX, SB-28DX alebo SB-50DX, bliká 3 sekundy po odpálení blesku pri plnom výkone

Drážka na príslušenstvo

Drážka ISO 518 s kontaktmi na synchronizáciu a prenos údajov a bezpečnostným zámkom

Systém kreatívneho osvetlenia Nikon (CLS)

Pokročilé bezdrôtové osvetlenie je podporované pri vstavanom blesku, zábleskových jednotkách SB-900, SB800, SB-700 alebo systéme osvetlenia SU-800 v úlohe riadiacich jednotiek a zábleskových jednotkách SB-900, SB-800, SB-700, SB-600 alebo SB-R200 v úlohe jednotiek ovládaných na diaľku; automatická vysokorýchlostná synchronizácia s prioritou blesku a modelovací záblesk sú podporované všetkými zábleskovými jednotkami kompatibilnými so systémom kreatívneho osvetlenia okrem jednotky SB-400; prenos hodnoty farebnej teploty blesku do fotoaparátu a blokovanie zábleskovej expozície sú podporované všetkými zábleskovými jednotkami kompatibilnými so systémom kreatívneho osvetlenia

Synchronizačný konektor

Adaptér synchronizačného konektora AS-15 (k dispozícii samostatne)

Vyváženie bielej farby

Automatické (2 možnosti), žiarovka, žiarivka (7 možností), priame slnečné svetlo, blesk, oblačno, tieň, vlastné manuálne nastavenie (možno uložiť až 5 hodnôt) a výber farebnej teploty (2 500 K až 10 000 K); všetky možnosti s jemným doladením; stupňovanie vyváženia bielej farby: 2 až 3 snímky s krokom 1, 2 alebo 3

Zaostrovacie režimy so živým náhľadom

Automatické zaostrovanie (AF): jednorazové automatické zaostrovanie (AF-S), nepretržité automatické zaostrovanie (AF-F). Manuálne zaostrovanie (M)

Režim automatického zaostrovania polí

Automatické zaostrovanie s prioritou tváre, širokouhlé automatické zaostrovanie, normálne automatické zaostrovanie, sledovanie objektu s automatickým zaostrovaním

Automatické zaostrovanie

Automatické zaostrovanie s detekciou kontrastu kdekoľvek na zábere (po výbere automatického zaostrovania s prioritou tváre alebo sledovania objektu s automatickým zaostrovaním fotoaparát automaticky vyberie zaostrovací bod)

Meranie expozície videosekvencie

Meranie expozície TTL pomocou hlavného obrazového snímača

Spôsob merania expozície

Maticové

Veľkosť obrazu (pixle) a rýchlosť snímania

[NTSC] 1 920 x 1 080 (24p); 24 (23,976) snímok za sekundu. 1 280 x 720 (30p); 30 (29,97) snímok za sekundu. 1 280 x 720 (24p); 24 (23,976) snímok za sekundu. 640 x 424 (30p); 30 (29,97) snímok za sekundu. [PAL] 1 920 x 1 080 (24p); 24 (23,976) snímok za sekundu. 1 280 x 720 (25p); 25 snímok za sekundu. 1 280 x 720 (24p); 24 (23,976) snímok za sekundu. 640 x 424 (25p); 25 snímok za sekundu

Maximálna dĺžka

Približne 20 minút

Formát súborov

MOV

Kompresia videa

Pokročilé kódovanie videa H.264/MPEG-4

Kompresia zvuku

Lineárne PCM

Zariadenie na záznam zvuku

Vstavaný monofónny alebo externý stereofónny mikrofón s nastaviteľnou citlivosťou

Monitor

Prehrávanie na celej obrazovke a zobrazenie miniatúr (4, 9 alebo 72 snímok, prípadne kalendár) so zväčšením výrezu snímky, prehrávanie videosekvencií, prezentácie, preexponované oblasti, zobrazenie histogramu, automatické otáčanie snímok a komentár k snímkam (max. 36 znakov)

USB

Hi-Speed USB

Videovýstup

NTSC a PAL; snímky možno zobrazovať v externom zariadení, kým je zapnutý monitor fotoaparátu

Výstup HDMI

Minikonektor HDMI typu C, po pripojení kábla HDMI sa vypne monitor fotoaparátu

Konektor pre príslušenstvo

Diaľková spúšť MC-DC2 (k dispozícii samostatne), jednotka GPS GP-1 (k dispozícii samostatne)

Zvukový vstup

Stereofónny minikonektor (s priemerom 3,5 mm)

Podporované jazyky

Angličtina, arabčina, čeština, čínština (zjednodušená a tradičná), dánčina, fínčina, francúzština, holandčina, indonézština, japončina, kórejčina, nemčina, nórčina, poľština, portugalčina, ruština, španielčina, švédčina, taliančina, thajčina, turečtina

Batéria

Jedna nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL15

Puzdro na batérie

Voliteľné multifunkčné puzdro Battery Pack MB-D11 s jednou nabíjateľnou lítium-iónovou batériou EN-EL15 alebo šiestimi alkalickými, NiMH alebo lítiovými batériami veľkosti R6/AA

Sieťový zdroj

Sieťový zdroj EH-5a, vyžaduje napájací konektor EP-5B (k dispozícii samostatne)

Statívový závit

1/4 palca (ISO 1222)

Rozmery (š x v x h)

Približne 132 × 105 × 77 mm

Hmotnosť

Približne 690 g (samotné telo fotoaparátu), približne 780 g (s batériou a pamäťovou kartou, ale bez krytu bajonetu)

Prevádzkové podmienky

Teplota: 0 – 40 °C, vlhkosť: menej ako 85 % (bez kondenzácie)

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
VeRt
2011-01-03 10:17:27
Výborná recenzia, príjemné čítanie. Pre mňa osobne musím povedať bola ergonómia nového gripu D7k trocha zvláštna oproti D90 resp. D90 sa mi držal lepšie.
 
jake
2011-01-03 10:28:10
tento fotak ma velmi prekvapil, povodne som si pri uvedeni na trh myslel, ze to je nahrada D300s ale ukazalo sa ze D90 ked som si na dpreview.com precital co to je. recenzia je vyborna, plne suhlasim, ze snimace pokrocili natolko, ze dnes je viac ako dolezite si vybrat ten spravny objektiv. Netreba obuvat mercedes do barumiek na feliciu, to by nemalo vyznam.
Z druhej strany som nesmierne zvedavy, ze co bude vlastne nahrada D300s?
 
scoty
2011-01-03 10:46:18
chvala bohu cestina dorazila aj do nikonu
 
Bpali
2011-01-03 10:49:20
super recenzia, este vyriesit problem vysokej ceny a bude dobre
 
misodk
2011-01-03 10:51:25
vcera som D7000 aj D90 drzal v ruke a D7k ma trosku zvlastny grip. D90 je v ruke omnoho pohodlnejsia. kvoli ostatnym parametrom by som mu to vsak odpustil . hladacik ma tento stroj velmi pekny.
 
tomasqo
2011-01-03 11:12:26
Mierne off-topic: prednedavnom ked som vo fore spomenul, ze si planujem kupit D300s, dostal som odporucenie kupit si radsej D7000 kvoli cenovemu rozdielu. Momentalne bezi v ephotoshope akcia na D300s za nieco cez 1200€ - sakrametske pokusenie .. googlim teda dalej a porovnavam uzivatelske recenzie D7000 a D300s... stale mi ide ale ta D300s uz len po tom, co som ich drzal oba v ruke... ale o tomto sa tu vedie nespocetne mnozstvo diskusii, nexcem vyrusovat, pekny den!
 
wayne
2011-01-03 11:14:55
príspevok od: tomasqo
Mierne off-topic: prednedavnom ked som vo fore spomenul, ze si planujem kupit D300s, dostal som odporucenie kupit si radsej D7000 kvoli cenovemu rozdielu. Momentalne bezi v ephotoshope akcia na D300s za nieco cez 1200€ - sakrametske pokusenie .. googlim teda dalej a porovnavam uzivatelske recenzie D7000 a D300s... stale mi ide ale ta D300s uz len po tom, co som ich drzal oba v ruke... ale o tomto sa tu vedie nespocetne mnozstvo diskusii, nexcem vyrusovat, pekny den!
byt tebou setrim a fotim dalej s D5000, ved nie je to zly fotoaparat, a hoci si vo velkom pokuseni, vyckajme do stvrtku na CES, mozno sa aj prekvapime
 
MartinH
2011-01-03 11:38:24
mne vadi ze pri prezerani fotiek sa daju posuvat jedine joystickom, na d90 sa dalo aj palcovym kruhovym volicom, co bolo o dost rychlejsie.. dalej preco uz nieje na d7k wide AF ako na d90? prepinanie AF mi viac vyhovovalo taktiez na d90.. mne osobne bola pred kupou d7k sympatickejsia d300s, len mi strasne vadil ten otocny \"profi\" prepinac co je na d300s a vyzsie modeloch, podla mna a nielen mna je uplne idiotsky..
 
hyperon
2011-01-03 11:50:42
ak sa najde nejaky dobrovolny sponzor ktory by mi ho chcel kupit, tak sa branit nebudem a budem mu velice vdacny
 
tomasqo
2011-01-03 12:00:20
príspevok od: wayne
byt tebou setrim a fotim dalej s D5000, ved nie je to zly fotoaparat, a hoci si vo velkom pokuseni, vyckajme do stvrtku na CES, mozno sa aj prekvapime
Ano v podstate som v stadiu cakania jednym z novorocnych predsavzati je ze si minimalne pol roka nic nekupovat na foto Zaroven mi znizenie ceny D300s pride ako vypredaj a urcite sa mame na co tesit. Na druhej strane pri elektornike nema vyznam cakat, lebo to mozme cakat stale ale raz to pride. D5000 je super, no chyba mi vacsi hladacik a viac ostriacich bodov. Ale to je drobnost, radost z fotenia je tak ci tak
 
JOK3R
2011-01-03 13:44:22
Momentálne fotím D80 a D7000 je môj horúci kandidát na kúpu v tomto roku. Menil by som okamžite nebyť dosť vysokej ceny. Dúfam že do leta mierne klesne a spravím si radosť
Díki za fajn recenziu, chýba mi tam viac ukážok videa - bežné situácie, napr. točenie ľudí, ako si poradí AF s preostrovaním
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-03 13:59:57
príspevok od: JOK3R
Momentálne fotím D80 a D7000 je môj horúci kandidát na kúpu v tomto roku. Menil by som okamžite nebyť dosť vysokej ceny. Dúfam že do leta mierne klesne a spravím si radosť
Díki za fajn recenziu, chýba mi tam viac ukážok videa - bežné situácie, napr. točenie ľudí, ako si poradí AF s preostrovaním
AF si neporadi Necakaj, ze sa s tym bude tocit ako z kamerou. Tocenie s DSLR je drina. Pozerali sme s Julom instruktazne video, ako tocit s Canon EOS 7D, tam sme pochopili, co vsetko je treba, aby sa naplno vyuzil potencial velkeho snimaca, ale mizernej videoergonomie.
 
haplo602
2011-01-03 14:12:24
príspevok od: JOK3R
Momentálne fotím D80 a D7000 je môj horúci kandidát na kúpu v tomto roku. Menil by som okamžite nebyť dosť vysokej ceny. Dúfam že do leta mierne klesne a spravím si radosť
Díki za fajn recenziu, chýba mi tam viac ukážok videa - bežné situácie, napr. točenie ľudí, ako si poradí AF s preostrovaním
cameralabs.com maju peknu recenziu na d7000 aj s ukazkou ako zvlada af-f pocas videa ...
 
jan.zitniak
2011-01-03 14:40:53
Výborný článok i recenzia. Najviac ma upútalo video a hlavne časť od 1:14, kde zaostrujete cez spleť konárov - pre mňa veľmi zaujímavé! Inač vo videu som zachytil nejaký ten povzdych
 
jimmy_rs
2011-01-03 15:02:46
príspevok od: MartinH
mne vadi ze pri prezerani fotiek sa daju posuvat jedine joystickom, na d90 sa dalo aj palcovym kruhovym volicom, co bolo o dost rychlejsie.. dalej preco uz nieje na d7k wide AF ako na d90? prepinanie AF mi viac vyhovovalo taktiez na d90.. mne osobne bola pred kupou d7k sympatickejsia d300s, len mi strasne vadil ten otocny \"profi\" prepinac co je na d300s a vyzsie modeloch, podla mna a nielen mna je uplne idiotsky..
na mojej D7000 si fotky prezeram aj z joystickom aj z oocnym kruzkom,,a ked tocim prednym volicom menia sa tvare ktore boli detekovane FD takze nemusis joystikom behat po fotkach ked chces vidiet ludi ci nespia a tak
 
kralik_j
2011-01-03 15:55:59
Pekna recenzia,
- bol som prekvapeny sumom na ISO 3200 a 6400 = vau
- pacia sa mi i tie detaily na jednotlive male komponenty tela a jeho \"obnazenie\", nie je to len sucha recenzia
- som spokojny i s fotkami ktore na konci demonstruju vystup z D7000
- video je super, na tieto ucely sa mi to hodilo


Nasiel som vsak v jednej vete rozpor:

..\"U pomalšieho sériového snímania sa dá nastaviť maximálny počet záberov za sekundu.\"

potom nizsie je uvedene:

\"Snímacie režimy

Štandardné snímanie po jednom obrázku dopĺňajú dva režimy sérioveho snímania. V režime CL je možné nastaviť rýchlosť 1-5 obr./s. a v režime CH je to 6 obr./s. Nechýba programovateľná samospúšť, predsklopenie zrkadla a ovládanie diaľkovou spúšťou. Spomínaný bol aj režim Q - tichá expozícia.\"

V tej hornej vete by malo byt ze v tom rezime je mozne nastavit max 5snim/sek


Pekna recenzia, vyzera to Karol, ze si si to vychutnal
 
cc355
2011-01-03 16:00:45
Velice kvalitní recenze, je vidět, že víte, o čem mluvite. Myslím, že v této třídě je momentálně tento model asi nejvýkonnější napříč všemi značkami. Moc bych ho chtěl. Těším se na model D400, který bude nejspíše následovan na D300s. Pokud půjde také o půl třídy výše, tak to bude něco. Přeji příjemný den.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-03 16:02:14
príspevok od: kralik_j
Pekna recenzia,
- bol som prekvapeny sumom na ISO 3200 a 6400 = vau
- pacia sa mi i tie detaily na jednotlive male komponenty tela a jeho \"obnazenie\", nie je to len sucha recenzia
- som spokojny i s fotkami ktore na konci demonstruju vystup z D7000
- video je super, na tieto ucely sa mi to hodilo


Nasiel som vsak v jednej vete rozpor:

..\"U pomalšieho sériového snímania sa dá nastaviť maximálny počet záberov za sekundu.\"

potom nizsie je uvedene:

\"Snímacie režimy

Štandardné snímanie po jednom obrázku dopĺňajú dva režimy sérioveho snímania. V režime CL je možné nastaviť rýchlosť 1-5 obr./s. a v režime CH je to 6 obr./s. Nechýba programovateľná samospúšť, predsklopenie zrkadla a ovládanie diaľkovou spúšťou. Spomínaný bol aj režim Q - tichá expozícia.\"

V tej hornej vete by malo byt ze v tom rezime je mozne nastavit max 5snim/sek


Pekna recenzia, vyzera to Karol, ze si si to vychutnal
Nevychutnal! Pocasi mi vobec nevyslo, casu som mal malo, lebo som musel fotak vratit a navyse som nemal k dispozicii svoje objektivy. Rad by som sa k testovani vratil za priaznivejsich podmienok.
 
cc355
2011-01-03 16:04:30
príspevok od: wayne
byt tebou setrim a fotim dalej s D5000, ved nie je to zly fotoaparat, a hoci si vo velkom pokuseni, vyckajme do stvrtku na CES, mozno sa aj prekvapime
To zní jako velice dobrý nápad.
 
kralik_j
2011-01-03 16:09:21
nepozeral som nikde na webe DR D7000, disponujes nejakym cislom v akom rozsahu je?

A este ma zaujala to porovnanie s D300 vs D7000

\"Ak porovnám obrazový výstup s mojim Nikonom D300, je nárast rozlíšenia viditeľný v lepšom prekreslení detailov. A nielen to, narástol aj dynamický rozsah. Úroveň šumu je pri najnižších hodnotách mierne vyššia, ale karta sa obracia v prospech D7000 pri vyššich citlivostiach. Šum je jemný a ponecháva detaily vo fotografiách aj pri vysokých hodnotách ISO.\"

Vies tu dat nejake foto na porovnanie? Rad by som si to pozrel, aka je jeho uroven

Vdaka
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-03 16:21:50
príspevok od: kralik_j
nepozeral som nikde na webe DR D7000, disponujes nejakym cislom v akom rozsahu je?

A este ma zaujala to porovnanie s D300 vs D7000

\"Ak porovnám obrazový výstup s mojim Nikonom D300, je nárast rozlíšenia viditeľný v lepšom prekreslení detailov. A nielen to, narástol aj dynamický rozsah. Úroveň šumu je pri najnižších hodnotách mierne vyššia, ale karta sa obracia v prospech D7000 pri vyššich citlivostiach. Šum je jemný a ponecháva detaily vo fotografiách aj pri vysokých hodnotách ISO.\"

Vies tu dat nejake foto na porovnanie? Rad by som si to pozrel, aka je jeho uroven

Vdaka
http://www.dxomark.com/index.php/en/Camera-Sensor/Sensor-rankings

Vyfiltruj si APS-C. D7000 a Pentax K-5 su v sucasnosti najlepsie APS_c, co sa tyka snimaca.
 
kralik_j
2011-01-03 16:27:52
Vau, takmer 14EV
Porovnal som si to s D700 FF a je to vysie cislo o 1,7EV

Ten pentax ma dokonca lepsie vysledky DR
 
bear
2011-01-03 16:28:10
príspevok od: JOK3R
Momentálne fotím D80 a D7000 je môj horúci kandidát na kúpu v tomto roku. Menil by som okamžite nebyť dosť vysokej ceny. Dúfam že do leta mierne klesne a spravím si radosť
Díki za fajn recenziu, chýba mi tam viac ukážok videa - bežné situácie, napr. točenie ľudí, ako si poradí AF s preostrovaním
Pouzivat AF vo videu s velkym senzorom nie je o nic jednoduchsie ako manualne preostrovanie (ak je dobry display s vysokym rozlisenim). Co som videl porovnanie Sony A55 a Canon 550D, tak manualne zaostrovanie (so setovym objektivom) vyzeralo prijatelnejsie, ako rychle preostrovanie AF a hladanie noveho ciela. Skoda ze nikon neupgradol aj rozlisenie LCD, lepsie by sa pouzivalo to manualne ostrenie vo videu. Inak fajn fotakcik, ak by mal Canon bajonet, prijal by som ho ako crop telo, asi budem musiet pockat na 7D mark II.
 
majo105
2011-01-03 16:29:14
Veru zrkadlo riadne kope Inak veľká spokojnosť s touto mašinkou.
 
Tomáš Machara
2011-01-03 16:34:39
príspevok od: kralik_j
nepozeral som nikde na webe DR D7000, disponujes nejakym cislom v akom rozsahu je?

A este ma zaujala to porovnanie s D300 vs D7000

\"Ak porovnám obrazový výstup s mojim Nikonom D300, je nárast rozlíšenia viditeľný v lepšom prekreslení detailov. A nielen to, narástol aj dynamický rozsah. Úroveň šumu je pri najnižších hodnotách mierne vyššia, ale karta sa obracia v prospech D7000 pri vyššich citlivostiach. Šum je jemný a ponecháva detaily vo fotografiách aj pri vysokých hodnotách ISO.\"

Vies tu dat nejake foto na porovnanie? Rad by som si to pozrel, aka je jeho uroven

Vdaka
Na DPreview sa hovori o dynamickom rozsahu 9.2 EV pri standardnych nastaveniach. Pre porovnanie, Nikon D300s ma 8.4 EV, Canon EOS 7d ma 8.3 EV
 
majkyke
2011-01-03 16:59:43
Chvilu som aj uvazoval o vymene za D300,ale odradili ma 3 veci.
-nie je mozne pouzit baterie EN-EL3 ktore mam 4 kusy
-nie je mozne pouzit CF karty,ktorych mam nespocetne mzozstvo a jednu 32GB\\zapis 60MB\\s
-dalsia investicia do battery gripu,okolo 200Euro
Inac super stroj podla recenzie.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-03 17:07:00
príspevok od: majkyke
Chvilu som aj uvazoval o vymene za D300,ale odradili ma 3 veci.
-nie je mozne pouzit baterie EN-EL3 ktore mam 4 kusy
-nie je mozne pouzit CF karty,ktorych mam nespocetne mzozstvo a jednu 32GB\\zapis 60MB\\s
-dalsia investicia do battery gripu,okolo 200Euro
Inac super stroj podla recenzie.
Tiez som zvazoval tuto moznost. Napokon som usudil, ze si pockam na nastupcu D700, snad sa ho dockame do par mesiacov. Je ale mozne, ze bude pouzivat nove baterie (nove EU normy).
 
majkyke
2011-01-03 17:21:49
príspevok od: Karol Srnec
Tiez som zvazoval tuto moznost. Napokon som usudil, ze si pockam na nastupcu D700, snad sa ho dockame do par mesiacov. Je ale mozne, ze bude pouzivat nove baterie (nove EU normy).
Obavam sa ze budu zasa nove baterie
Potesil by aj udaj v mAh tej novej baterie,predpokladam ze to je Li-ion.
Dakujem
 
Tomáš Machara
2011-01-03 17:32:13
príspevok od: majkyke
Obavam sa ze budu zasa nove baterie
Potesil by aj udaj v mAh tej novej baterie,predpokladam ze to je Li-ion.
Dakujem
Predpokladas spravne, kapacita je 1900 mAh
 
majkyke
2011-01-03 17:45:43
Este ma potesila jedna zmena oproti D300.
Nikon D7000 však ukazuje počet zostávajúcich záberov vo vypnutom stave, zapnutý ukazuje hodnotu citlivosti ISO a až po čase zobrazí aj počet zostávajúcich záberov...
D300 ukazuje ISO len v hladaciku,toto by mohli zmenit pani z Nikonu pri dalsom firmware do D300.
 
eiger33
2011-01-03 18:09:07
Pekna recenzia, len v texte mate chybu, v porovnavani mate napisane:
D300s alebo D90? A ma tam byt:
D300s alebo D7000?
 
diewithme
2011-01-03 18:15:38
príspevok od: majo105
Veru zrkadlo riadne kope Inak veľká spokojnosť s touto mašinkou.
Nestraste, akurat som si ho objednal
zvlastne je, že som sa s popisom tejto veci nestretol v ziadnej recenzii doteraz...
 
Tomáš Machara
2011-01-03 18:21:17
príspevok od: diewithme
Nestraste, akurat som si ho objednal
zvlastne je, že som sa s popisom tejto veci nestretol v ziadnej recenzii doteraz...
To bude podla mna tym, ze v redakcii mali nejaky moc energicky kus na testovanie Mne pride chod uzavierky v D7k dost kultivovanejsi ako v D90.
 
gyrpe
2011-01-03 18:24:09
Recenzia SUPER,foták tiež SUPER,D300 som predal a už mám D7000,nelutujem ani trochu,obrazová kvalita neporovnatelne lepšia .
 
gyrpe
2011-01-03 18:27:40
Ak sa niekomu nepáči chod zrkadla tak si ho má možnost prepnút na tzv. tiché fotenie,žiadny problém nemám ani na obyčajnom chode,jedine sa to môže zdat niekomu kto má plastový Canon.
 
Slavo Jancisin
2011-01-03 18:49:39
príspevok od: Karol Srnec
Tiez som zvazoval tuto moznost. Napokon som usudil, ze si pockam na nastupcu D700, snad sa ho dockame do par mesiacov. Je ale mozne, ze bude pouzivat nove baterie (nove EU normy).
Rovnako aj ja mám D300 a radšej si počkám na nástupcu D700-ky. D300 si nechám ako záložný/ domáci/ dovolenkovy/ foťák.

3 objektívy zo 4-roch, ktoré mám môžem použiť aj na FF (50/105/80-200); 16-85 si nechám k D300
 
AReYco
2011-01-03 18:57:42
Menu v češtine podľa mňa ani nemuselo byť. Menu je tak dobré spracované, že nie je potreba poznať ani odborné výrazy v angličtine. A podľa mňa D7000 nie je len na turistické fotenie a na chatové žúrky a fotograf, ktorý sa venuje foteniu sa skôr vyjadruje v medzinárodných pojmoch, takže tým to problém robiť tiež nebude Ale deti, ktorým to kúpia rodičia na hranie, to určite ocenia, keď sa budú fotiť v kabínke v spodnom prádle s kamarátkami
 
diewithme
2011-01-03 19:02:15
príspevok od: Tomáš Machara
To bude podla mna tym, ze v redakcii mali nejaky moc energicky kus na testovanie Mne pride chod uzavierky v D7k dost kultivovanejsi ako v D90.
uvidime v stredu, som zvedavy.
 
Crazy41
2011-01-03 19:14:36
dobre napisana recenzia,hodily by sa este nake fotky z pevnych skiel
 
haplo602
2011-01-04 07:39:02
príspevok od: Karol Srnec
Tiez som zvazoval tuto moznost. Napokon som usudil, ze si pockam na nastupcu D700, snad sa ho dockame do par mesiacov. Je ale mozne, ze bude pouzivat nove baterie (nove EU normy).
podla recenzie na bythom.com mali Japonci nejaku zmenu v normach a nemozu uz vyrabat baterie s nezakrytymi kontaktmi. takze predpokladam ze kazdy novy model bude mat novu bateriu.

teraz len cakam na nastupcov D700 a D300 a mozno si doprajem digi zrkadlovku pri predpokladanom naraste 2nd-hand inzeratov na D300/D90/D700
 
tomasGalajda
2011-01-04 08:35:22
veľmi dobra recenzia....trochu ma nahnevalo, že momentálne vlastním D90...čo ma najviac ´´naštvalo´´ bolo že D7000 má oproti D90 lepšie tesnené telo....na druhej strane sa so zmenou ovládacich prvkov až tak v Nikone netrápili....v recenzii bolo dosť spomínaných vecí, ktoré každý vlastník Nikonu viac menej pozná...Za tento model má u mňa Nikon veľké ++++
 
BYko
2011-01-04 12:27:16
vsetko sedi (pravda), super fotak. U mna ako jedine minus je moc lahko sa otacajuci programovy volic.Uz sa mi to niekolko x stalo ze z M som mal P, alebo nieco ine.
PS: Hot pixeli po updejte firmveru su prec takze som max. spokojny.
 
Mondos
2011-01-04 14:25:31
Pekna recenzia. Predpokladam, ze vsetky ukazkove fotografie si fotil do RAW. Pri ich \"vyvolavani\" si este upravoval expoziciu ci skreslenie objektivu? (v ACR alebo LR)
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-01-04 14:28:00
príspevok od: Karol Srnec
Tiez som zvazoval tuto moznost. Napokon som usudil, ze si pockam na nastupcu D700, snad sa ho dockame do par mesiacov. Je ale mozne, ze bude pouzivat nove baterie (nove EU normy).
tak tak, nový nástupca D700 alebo aj D300 s novým senzorom bude veľmi zaujímavé vecičky si myslím
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-04 15:43:59
príspevok od: Mondos
Pekna recenzia. Predpokladam, ze vsetky ukazkove fotografie si fotil do RAW. Pri ich \"vyvolavani\" si este upravoval expoziciu ci skreslenie objektivu? (v ACR alebo LR)
Fotky su vyvolane v LR3, doostrenie a odsumenie v standardnom nastaveni, korekcia objektivov vypnuta, upravy kontrastu, ci expozicie minimalne. Snazim sa ukazat to, co nafotil fotak, bez \"vylepsujucich\" zasahov. U kazdeho zabeu by sa dalo pekne vyhrat, vdaka velkemu dynamickemu rozsahu. To si ale necham do nejakej fotoskoly, ako ukazku moznosti postprocesingu.
 
Jerry C.
2011-01-04 17:22:50
nedá mi aby som sa ako začiatočník neopýtal čo znamenajú zábery ,ktoré sú označené ako \"originál\" keď som na ne totiž klikol tak boli také zašumené,že sa na to nedalo pozerať ...
je to nejaký surový záber,ktorý si ešte fotoaparát sám odšumuje,alebo ako to vlastne je ?
Tie normálne prezentované zábery vyzerali dobre.
 
Majki
2011-01-04 18:43:25
príspevok od: AReYco
Menu v češtine podľa mňa ani nemuselo byť. Menu je tak dobré spracované, že nie je potreba poznať ani odborné výrazy v angličtine. A podľa mňa D7000 nie je len na turistické fotenie a na chatové žúrky a fotograf, ktorý sa venuje foteniu sa skôr vyjadruje v medzinárodných pojmoch, takže tým to problém robiť tiež nebude Ale deti, ktorým to kúpia rodičia na hranie, to určite ocenia, keď sa budú fotiť v kabínke v spodnom prádle s kamarátkami

Hej ale stále je tam ta zelena možnosť na tom fotáku a tým je to aj pre ľudí čo fotia len tak for fun.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-04 19:56:26
príspevok od: Jerry C.
nedá mi aby som sa ako začiatočník neopýtal čo znamenajú zábery ,ktoré sú označené ako \"originál\" keď som na ne totiž klikol tak boli také zašumené,že sa na to nedalo pozerať ...
je to nejaký surový záber,ktorý si ešte fotoaparát sám odšumuje,alebo ako to vlastne je ?
Tie normálne prezentované zábery vyzerali dobre.
Slovo original dufam netreba vysvetlovat. Ked kliknes na galeriu, zvacsi sa ti fotka na velkost monitora. \"Original\" ma ale vacsie rozlisenie, ako tvoj monitor. Takze ked chces vidiet fotku v plnom rozliseni, musi kliknut na prislusne tlacidlo.
Prva galeria ISO testy obsahuje rovnake fotografie nafotene s roznymi hodnotami ISO. Sluzi na to, aby si posudil sum pri roznych ISO hodnotach. Samozrejme pri vysokych je riadny. Na zmensenych fotkach detaily zanikaju a preto sa javia menej zasumene.
 
Jerry C.
2011-01-04 21:55:55
dík za polopatistické vysvetlenie - ja skôr používam termín skutočná veľkosť (tak je to v ZPS ,ktorý používam) tu je to použité zrejme z anglického original size
trocha som bol namlsaný tými pochvalnými rečami z článku ,aké je to skvelé až po ISO 3200.
samozrejme som si neuvedomil,že vlastne pozerám foto s rozmermi cca 1200x800 mm teda skoro formát A0.tam už samozrejme treba inú mašinku pre také vysoké ISO ,ale do tých 800 sa to ešte dá pozerať.
Keď už debatíme ,zaujíma ma či je možné pri automatickom zaostrovaní doostriť aj manuálne - prstencom objektívu ,bez prepínania prepínača AF-MF na tele či objektíve./môj \"panák\" pri tom dokonca obraz ešte aj podľa nastaveného pomeru zväčší / neviem ,či je niečo také v tomto aparáte implementované ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-04 22:06:22
príspevok od: Jerry C.
dík za polopatistické vysvetlenie - ja skôr používam termín skutočná veľkosť (tak je to v ZPS ,ktorý používam) tu je to použité zrejme z anglického original size
trocha som bol namlsaný tými pochvalnými rečami z článku ,aké je to skvelé až po ISO 3200.
samozrejme som si neuvedomil,že vlastne pozerám foto s rozmermi cca 1200x800 mm teda skoro formát A0.tam už samozrejme treba inú mašinku pre také vysoké ISO ,ale do tých 800 sa to ešte dá pozerať.
Keď už debatíme ,zaujíma ma či je možné pri automatickom zaostrovaní doostriť aj manuálne - prstencom objektívu ,bez prepínania prepínača AF-MF na tele či objektíve./môj \"panák\" pri tom dokonca obraz ešte aj podľa nastaveného pomeru zväčší / neviem ,či je niečo také v tomto aparáte implementované ?
Doostrovat mozes s objektivmi AF-S, co su takmer vsetky nove objektivy. Kedze to nie je mirrorless, tak nema tak dotiahnute ostrenie v LiveView mode. Ak potrebujes zvacseny obraz, tak musis pouzit prislusne tlacidlo.
 
Jerry C.
2011-01-04 22:09:33
príspevok od: Karol Srnec
Doostrovat mozes s objektivmi AF-S, co su takmer vsetky nove objektivy. Kedze to nie je mirrorless, tak nema tak dotiahnute ostrenie v LiveView mode. Ak potrebujes zvacseny obraz, tak musis pouzit prislusne tlacidlo.
takže je to podobné ako v D90 ,dík !
pýtam sa ,lebo raz príde čas ,keď budem upgradeovať ...
 
mariohruby
2011-01-04 22:57:38
Mám toto telo pár týždňov a presedlal som z D80. Je to neskutočný skok. Naozaj veľmi vydarená mašinka skvelých parametrov, vrelo odporúčam každému
 
zelena.kacka
2011-01-05 10:57:12
neviem ci to tu uz niekto pisal ale ten test na iso co je na konci clanku je nejaky divny. vsetky fotky su vraj na cas 1s a clonu 9 ale vzdy ine iso a vyzeraju takmer rovnake. myslim svetelne.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-05 11:08:05
príspevok od: zelena.kacka
neviem ci to tu uz niekto pisal ale ten test na iso co je na konci clanku je nejaky divny. vsetky fotky su vraj na cas 1s a clonu 9 ale vzdy ine iso a vyzeraju takmer rovnake. myslim svetelne.
Na probleme s nekorektnym zobrazovanim Exifu v galeriach pracujeme.
 
zelena.kacka
2011-01-05 11:17:11
príspevok od: Karol Srnec
Na probleme s nekorektnym zobrazovanim Exifu v galeriach pracujeme.
aha ok tak potom som nic nenapisala
 
demo
2011-01-05 14:44:30
je to urcite dobry stroj, laka ma
 
atlantel
2011-01-05 17:22:40
Zvlastne je, ze na Cameralabs pri pouziti objektivu Nikkor DX 18-105mm VR spozorovali recenzenti iba minimalny rozdiel v rozliseni medzi D7000 a D90 v prospech D7000 aj ked rozdiel v snimacoch je 4 MPix. Taketo \"head-to-head\" testy je potrebne robit s referencnymi objektivmi a nie so zoom setakmi, ktorych kresebne schopnosti su hlboko pod alebo na hranici rozlisenia snimaca.
 
marlcoro
2011-01-08 13:34:07
zdravim! dakujem za recenziu, velmi pekne spracovana. Momentalne fotim d80, seriozne rozmyslam nad upgradeom na d7000.Je tu niekto, kto to spravil? Oplati sa?
Dikes za kazdy input!
 
wayne
2011-01-08 13:43:15
príspevok od: atlantel
Zvlastne je, ze na Cameralabs pri pouziti objektivu Nikkor DX 18-105mm VR spozorovali recenzenti iba minimalny rozdiel v rozliseni medzi D7000 a D90 v prospech D7000 aj ked rozdiel v snimacoch je 4 MPix. Taketo \"head-to-head\" testy je potrebne robit s referencnymi objektivmi a nie so zoom setakmi, ktorych kresebne schopnosti su hlboko pod alebo na hranici rozlisenia snimaca.
a preco to pises sem, a nie im? myslis, ze tvoja staznost tu padne na urodnu podu?
 
marlcoro
2011-01-08 13:55:05
príspevok od: mariohruby
Mám toto telo pár týždňov a presedlal som z D80. Je to neskutočný skok. Naozaj veľmi vydarená mašinka skvelých parametrov, vrelo odporúčam každému
Ahoj,som v rovnakej situacii -- chcem prejst z d80 na d7000. Vravis, ze sa oplati?vies byt konkretnejsi?vdaka!m
 
MatoBello
2011-01-08 14:16:45
príspevok od: atlantel
Zvlastne je, ze na Cameralabs pri pouziti objektivu Nikkor DX 18-105mm VR spozorovali recenzenti iba minimalny rozdiel v rozliseni medzi D7000 a D90 v prospech D7000 aj ked rozdiel v snimacoch je 4 MPix. Taketo \"head-to-head\" testy je potrebne robit s referencnymi objektivmi a nie so zoom setakmi, ktorych kresebne schopnosti su hlboko pod alebo na hranici rozlisenia snimaca.
No veď práve že na Nikon D7000 platí to isté čo pre Canon 7D / 60D - pri tak hustom snímači je to len o optike - čím lepší (drahší) objektív tým lepšie . Dosť sa divím ľuďom čo si ku takýmto zrkadlovkám kúpia základné setové objektívy.
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-01-08 15:07:23
príspevok od: MatoBello
No veď práve že na Nikon D7000 platí to isté čo pre Canon 7D / 60D - pri tak hustom snímači je to len o optike - čím lepší (drahší) objektív tým lepšie . Dosť sa divím ľuďom čo si ku takýmto zrkadlovkám kúpia základné setové objektívy.
aký by si kupil knemu objektív ty ? kedze vela ludi je obmedzene financne a na drahsie skla neje bohuzial.. aspon zozaciatku
 
jimmy_rs
2011-01-08 18:33:24
Karol čo sa tyka tolo otocneho ovladaca mozno si mal nejaky nepodarok robeny piatok poobede ale na mojej D7000 ide pomerne tazko,za 2 mesiace sa mi nestalo ze by sa mi omylom preplo na iny mod.
 
diewithme
2011-01-08 18:50:30
príspevok od: jimmy_rs
Karol čo sa tyka tolo otocneho ovladaca mozno si mal nejaky nepodarok robeny piatok poobede ale na mojej D7000 ide pomerne tazko,za 2 mesiace sa mi nestalo ze by sa mi omylom preplo na iny mod.
V tom prípade mam aj ja ten \"piatkový\" model..
 
MatoBello
2011-01-08 21:55:01
príspevok od: DEVOTEE
aký by si kupil knemu objektív ty ? kedze vela ludi je obmedzene financne a na drahsie skla neje bohuzial.. aspon zozaciatku
Neviem teraz či sa pýtaš na Canon 7D alebo na Nikon D7000. Ja mam 7D a ku nemu je super objektív ako základ nová 15-85 IS USM. Na NIKON D7000 ako základ určite len 16-85 VR je to veľmi dobrý objektív (ale aj pomerne drahý).
 
majkyke
2011-01-09 09:29:38
Urcite by som si rad pozrel nejake fotografie s D7000 a 16-85mm.
 
fotacik
2011-01-09 09:34:14
príspevok od: majkyke
Urcite by som si rad pozrel nejake fotografie s D7000 a 16-85mm.
mam D 7000 a 16-85 ale som zaciatocnik takze foto je len take
 
ema
2011-01-09 11:41:43
Prosím o radu, aký objektív si mám dokúpiť k D 7000, kt. mám so set. obj. 18-105 3,5-5,6
Potrebujem foťiť dokument.foto tváre a detail zubov a úsmevu fotené v špecálnom zrkadle s ústnej dutiny.Ako to tu čítam, bude nevyhnutné absolvovať aj nejaký kurz, lebo foťák je asi fajn, ale fotograf nie. Mala som kompakt.Kde sa dá pozrieť, koľko mal foťák spravených záberov?
 
PYXEL
2011-01-09 11:43:51
príspevok od: marlcoro
zdravim! dakujem za recenziu, velmi pekne spracovana. Momentalne fotim d80, seriozne rozmyslam nad upgradeom na d7000.Je tu niekto, kto to spravil? Oplati sa?
Dikes za kazdy input!
ja som presiel z D60 na túto D7000ku a som az nadmieru spokojný
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-01-09 13:31:42
príspevok od: MatoBello
Neviem teraz či sa pýtaš na Canon 7D alebo na Nikon D7000. Ja mam 7D a ku nemu je super objektív ako základ nová 15-85 IS USM. Na NIKON D7000 ako základ určite len 16-85 VR je to veľmi dobrý objektív (ale aj pomerne drahý).
no jo to mi je jasne s tými objektivmi :/ zatial je asi len na 18-105 ...

ale dik za radu, aspon do buducna
 
mariohruby
2011-01-09 14:00:57
príspevok od: marlcoro
zdravim! dakujem za recenziu, velmi pekne spracovana. Momentalne fotim d80, seriozne rozmyslam nad upgradeom na d7000.Je tu niekto, kto to spravil? Oplati sa?
Dikes za kazdy input!
Osobne som práve takúto zmenu spravil, skok o dve triedy vpred, iab doporučujem presedlať na D7000.
 
Robino
2011-01-11 13:47:07
No vedia to tí Rusi
To zobrazenie ISO na stavovom displeji mi ide aj na D90, fajnová funkcia, počet obrázkov je fakt na dve veci...to vidím na vypnutom foťáku.
Ak by som mal meniť v dohľadnej dobe, tak za D300. Lepšie mi sedí v ruke...
 
rcibi
2011-01-11 22:01:40
príspevok od: Karol Srnec
Tiez som zvazoval tuto moznost. Napokon som usudil, ze si pockam na nastupcu D700, snad sa ho dockame do par mesiacov. Je ale mozne, ze bude pouzivat nove baterie (nove EU normy).
Aká by bola rada v takomto prípade ? Fotím svadby, a terajšiu D90ku chcem posunúť do role záložného foťáku a chcel som kúpiť D300s, ale po prečítaní recenzie D7000 som zostal zaskočený čo by bolo lepšie. Samozrejme tiež mám 4 ks EN-EL3e ktoré si pri 7000ke možem dať za klobúk...Čo teraz ??? Dík za radu
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-11 22:34:49
príspevok od: rcibi
Aká by bola rada v takomto prípade ? Fotím svadby, a terajšiu D90ku chcem posunúť do role záložného foťáku a chcel som kúpiť D300s, ale po prečítaní recenzie D7000 som zostal zaskočený čo by bolo lepšie. Samozrejme tiež mám 4 ks EN-EL3e ktoré si pri 7000ke možem dať za klobúk...Čo teraz ??? Dík za radu
Skutocny upgrade tvojich moznosti ti da len Fullframe. Len s nim bude rozdiel na fotkach skutocne viditelny, nilen, ze mozes miesto ISO 1200 fotit na ISO1600. Kto chce dnes robit svadby na urovni, musi mat FF. Pri krajine, makre, architekture a pod. to APS-C zvlada rovnako ako FF, ale v interieri s bleskom a na portretoch...
 
Photograph33
2011-01-11 22:49:23
príspevok od: rcibi
Aká by bola rada v takomto prípade ? Fotím svadby, a terajšiu D90ku chcem posunúť do role záložného foťáku a chcel som kúpiť D300s, ale po prečítaní recenzie D7000 som zostal zaskočený čo by bolo lepšie. Samozrejme tiež mám 4 ks EN-EL3e ktoré si pri 7000ke možem dať za klobúk...Čo teraz ??? Dík za radu
je to tazke rozhodovanie....mas vela moznosti ale je to vsetko o peniazoch......D90 je skvely fotak.....nepisal si nic o objektivoch.......D300s ti toho vela neprinesie.......snimac ako v starej dobrej D300........D7000 novinka.......vsade vychvalena....ja osobne ju idem kupovat.....ak sa chces posunut kvalitou fotografii vyssie tak D700ka...aj ked je to uz viac ak 2 rocny model.....len potom zas dalsie inveszticie za kvalitny objektiv.....a ten tas len Nikon....rychlost a presnost ostrenia nema chybu.......napr 24-70ka 2.8.........cena okolo 1300eu.......alebo dalsi objektiv 70-200 VR II 2.8......to uz bude inak kvalita fotografii.......lenze tu sa uz pohybujeme v dost vysokych vysinach EU..... ...ako sa vravi zalezi kolko si ochotny investovat
 
Jerry C.
2011-01-12 01:16:19
príspevok od: diewithme
V tom prípade mam aj ja ten \"piatkový\" model..
neodolal som a dnes som si ho v kamennom obchode vyskúšal a pokiaľ myslíte ovládač na ľavej strane,tak ten je predsa aretovaný v každej polohe,teda som musel vyvinúť určitú silu ,aby som ho do ďalšej polohy pretočil- neviem ako sa Vám môže voľne pretáčať ???
 
buble
2011-01-12 07:40:54
príspevok od: Robino
No vedia to tí Rusi
To zobrazenie ISO na stavovom displeji mi ide aj na D90, fajnová funkcia, počet obrázkov je fakt na dve veci...to vidím na vypnutom foťáku.
Ak by som mal meniť v dohľadnej dobe, tak za D300. Lepšie mi sedí v ruke...
Ja myslím, že zobraziť počet zostávajúcich obrázkov na D90 aj pri zapnutom meraní expozície, to jest v čase keď tam svieti hodnota ISO, sa dá stlačením QUAL a pozretím na displej. Po uvolnení tlačítka, je tam zase ISO pokiaľ medzitým neskončil timer na meranie.
 
diewithme
2011-01-12 09:16:36
príspevok od: Jerry C.
neodolal som a dnes som si ho v kamennom obchode vyskúšal a pokiaľ myslíte ovládač na ľavej strane,tak ten je predsa aretovaný v každej polohe,teda som musel vyvinúť určitú silu ,aby som ho do ďalšej polohy pretočil- neviem ako sa Vám môže voľne pretáčať ???
je samozrejme aretovany v kazdej polohe, no aretacia nie je bohvieako silna... uz sa mi tri krat stalo ze sa volic pravdepodobne pri vyberani/vkladani do brašne pretočil z A na M, nevsimol som si to a nafotil som tmu to sa mi napr. na D3100 nikdy nestalo, tam bola potrebne značne vyššia sila na pretočenie..
PS nevnimam to ake problem, treba byt len opatrenejsi pri manipulacii
o.i tento jav opisuju aj v niektorych recenziach..
 
BRODOZZ
2011-01-12 14:24:56
Tak som si pozrel 100% rozlisenie obrazka c.5 iso test, pri 1250 iso,zasumeny red kanal takmer ako 7D,cosa da ine ocakavat pri aps-c a 16,2 MPX.
 
MatoBello
2011-01-12 14:37:30
Podla mňa šumí D7000 podstatne viac ako Canon 7D. Aj obraz je nejaký rozpatlanejší. či ?
 
diewithme
2011-01-12 20:58:20
príspevok od: MatoBello
Podla mňa šumí D7000 podstatne viac ako Canon 7D. Aj obraz je nejaký rozpatlanejší. či ?
na zvolenom obrazci to tak vyzera, v inych castiach obrazu to zas tak jednoznacné nie je (vychadzajuc z recenzie dpreview kde sa da dosytosti preklikat po cez rozne nastavenia iso)
V sumare je na tom 7D podla mna o nieco lepsie (ako ostrostou, tak aj sumom) , stoji vsak o nejakych 20 % viac... zato ma ale vecsi buffer a tak dokola ...
 
rcibi
2011-01-12 21:30:26
príspevok od: Photograph33
je to tazke rozhodovanie....mas vela moznosti ale je to vsetko o peniazoch......D90 je skvely fotak.....nepisal si nic o objektivoch.......D300s ti toho vela neprinesie.......snimac ako v starej dobrej D300........D7000 novinka.......vsade vychvalena....ja osobne ju idem kupovat.....ak sa chces posunut kvalitou fotografii vyssie tak D700ka...aj ked je to uz viac ak 2 rocny model.....len potom zas dalsie inveszticie za kvalitny objektiv.....a ten tas len Nikon....rychlost a presnost ostrenia nema chybu.......napr 24-70ka 2.8.........cena okolo 1300eu.......alebo dalsi objektiv 70-200 VR II 2.8......to uz bude inak kvalita fotografii.......lenze tu sa uz pohybujeme v dost vysokych vysinach EU..... ...ako sa vravi zalezi kolko si ochotny investovat
no, poradili ste mi obaja presne to čo som si myslel, len som si to nechcel pripustiť (hlavne finančne ), takže vynechaním medzikroku s D300s zrejme chybu neurobím...čo sa týka objektívov na ktoré priebežne dalej škrečkujem, zatial mam k dispozcii tamrona 17-5O/2,8 VC, sigmu 70-200/2,8 a na dovolenky Nikkor 18-200. z tamrona ale nie som príliš vytešený, vonku je dobrý ale jak vleziem do tmavšieho kostola je mi do plaču...pomalšie ostrí, ak teda vobec zaostrí a tie pazvuky čo z neho počuť hlavne ked je ticho, tak to je paráda...neviem či si to len namýšlam, že to počuje aj okolie alebo som už schizo. (myslím, ze ten nikkor je lepsí) No takze týmito objektívmi asi FF moc nepomôžem, čo ?
 
MatoBello
2011-01-12 22:10:39
príspevok od: diewithme
na zvolenom obrazci to tak vyzera, v inych castiach obrazu to zas tak jednoznacné nie je (vychadzajuc z recenzie dpreview kde sa da dosytosti preklikat po cez rozne nastavenia iso)
V sumare je na tom 7D podla mna o nieco lepsie (ako ostrostou, tak aj sumom) , stoji vsak o nejakych 20 % viac... zato ma ale vecsi buffer a tak dokola ...
Ale aj tak si myslím že napriek tomu že Nikon aj Canon použili tak husté snímače je pokrok v triede APSc celkom viditelný. Ono pri takom rozlíšení sa zase aj ten šum rozloží na menšie čiastočky, čiže nie je tak rušivý. Nikon D7000 má zase trošku lepší dynamický rozsah.
 
diewithme
2011-01-12 23:02:22
príspevok od: MatoBello
Ale aj tak si myslím že napriek tomu že Nikon aj Canon použili tak husté snímače je pokrok v triede APSc celkom viditelný. Ono pri takom rozlíšení sa zase aj ten šum rozloží na menšie čiastočky, čiže nie je tak rušivý. Nikon D7000 má zase trošku lepší dynamický rozsah.
tiež si myslím , su to dobre stroje, ja za seba velka spokojnost s D7000... vystup, ovladanie, autofocus, paráda.. zatial som nasiel len jednu vec co by som vytkol a to je ten maly buffer... po slede 6 rychlich snimkoch sa tak zamota, že ho ani vypnut nejde... v skratke.-na moje (ne)schopnosti je to az moc dobry foťák..
 
L.U.B.O
2011-01-13 01:41:23
príspevok od: diewithme
tiež si myslím , su to dobre stroje, ja za seba velka spokojnost s D7000... vystup, ovladanie, autofocus, paráda.. zatial som nasiel len jednu vec co by som vytkol a to je ten maly buffer... po slede 6 rychlich snimkoch sa tak zamota, že ho ani vypnut nejde... v skratke.-na moje (ne)schopnosti je to az moc dobry foťák..
\"po slede 6 rychlich snimkoch sa tak zamota, že ho ani vypnut nejde\" ???
...za sekundu mi nacvaka 6 ks 14 bit. rawov a dalsie 3-4 sekundy uklada...
 
diewithme
2011-01-13 08:06:29
príspevok od: L.U.B.O
\"po slede 6 rychlich snimkoch sa tak zamota, že ho ani vypnut nejde\" ???
...za sekundu mi nacvaka 6 ks 14 bit. rawov a dalsie 3-4 sekundy uklada...
ani po 4 sekundach nie je uplne ready, skus si dat preview, alebo chod do menu ako bude reagovat... v kazdom pripade 6 obrazkov je maly buffer, či?
 
Flodur
2011-01-13 10:09:51
príspevok od: diewithme
ani po 4 sekundach nie je uplne ready, skus si dat preview, alebo chod do menu ako bude reagovat... v kazdom pripade 6 obrazkov je maly buffer, či?
Neviem o com hovoris? 11 zaberov v kuse (RAW+JPEG), spomalenie, zapis na kartu cca 4s. (SanDisk 30MB/s)
 
diewithme
2011-01-13 10:18:28
príspevok od: Flodur
Neviem o com hovoris? 11 zaberov v kuse (RAW+JPEG), spomalenie, zapis na kartu cca 4s. (SanDisk 30MB/s)
raw 14bit, bezstratova kompresia,11 obrazkov v kuse??
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-13 10:21:30
Pozor na zapnute odsumovanie a korekciu skreslenia objektivu, tie dokazu fotak riadne spomalit.
 
Flodur
2011-01-13 10:52:40
príspevok od: diewithme
raw 14bit, bezstratova kompresia,11 obrazkov v kuse??
 
Flodur
2011-01-13 10:56:48
Ano!!! (raw 14bit, bezstratova kompresia+jpeg). Prave ho drzim v ruke. Som skor \"krajinkar\", takze to nepouzivam. Len mi to nedalo...
 
diewithme
2011-01-13 18:32:07
Nemam zapnutu NR, ani korekciu skreslenia. Pes bude zakopaný v karte. Pozrel som a vidim 15mb/s Zajtra kupim rýchlu a uvidíme. 6-10 obr. dosahuju, ako som si pozrel niektore zdroje, ale full recovery time nikde nebol uvedeny 4 sec... V kazdom pripade diky za postrehy..
 
majkyke
2011-01-13 18:36:37
príspevok od: diewithme
Nemam zapnutu NR, ani korekciu skreslenia. Pes bude zakopaný v karte. Pozrel som a vidim 15mb/s Zajtra kupim rýchlu a uvidíme. 6-10 obr. dosahuju, ako som si pozrel niektore zdroje, ale full recovery time nikde nebol uvedeny 4 sec... V kazdom pripade diky za postrehy..
Uz na D90 odporucal Nikon minimalne kartu so zapisom 30MB/s aby sa vyuzil potencial.
Predpokladam ze D7000 na tom nebude horsie,mozno snad lepsie.
 
diewithme
2011-01-13 19:49:09
príspevok od: majkyke
Uz na D90 odporucal Nikon minimalne kartu so zapisom 30MB/s aby sa vyuzil potencial.
Predpokladam ze D7000 na tom nebude horsie,mozno snad lepsie.
Nevenoval som pozornost rychlosti ked som kupoval, videl som Sandisc, ultra a bolo... nevadi ostanu zalozne..
 
Photograph33
2011-01-15 08:09:52
príspevok od: rcibi
no, poradili ste mi obaja presne to čo som si myslel, len som si to nechcel pripustiť (hlavne finančne ), takže vynechaním medzikroku s D300s zrejme chybu neurobím...čo sa týka objektívov na ktoré priebežne dalej škrečkujem, zatial mam k dispozcii tamrona 17-5O/2,8 VC, sigmu 70-200/2,8 a na dovolenky Nikkor 18-200. z tamrona ale nie som príliš vytešený, vonku je dobrý ale jak vleziem do tmavšieho kostola je mi do plaču...pomalšie ostrí, ak teda vobec zaostrí a tie pazvuky čo z neho počuť hlavne ked je ticho, tak to je paráda...neviem či si to len namýšlam, že to počuje aj okolie alebo som už schizo. (myslím, ze ten nikkor je lepsí) No takze týmito objektívmi asi FF moc nepomôžem, čo ?
ako vravim vsetko je otazkou penazi........ved to uz davno pocuvam, ze za kvalitu sa plati.....ja osobne som skusal na svojom Nikone objektivy ako na beziacom pase......Sigma , Tamron, Nikon, Tokina....../nekupoval som ich , len mam vela kamosov fotografov a tiez sa netreba bat v predajniach s fototechnikou pytat si objektiv na vyskusanie/ a ked vyskusas Tamron, Sigma verzus Nikon je to ako nebo a zem.......jednoducho povedane, napr objektiv Nikon 24_70 2.8 namieris na objekt a ostrenie je takmer okamzite........to iste aj pri objektive Nikon 70_200 VRII......ale zas na druhej strane ako sa vravi nezalezi na druhu fotaku ale na tom kto ho drzi v ruke, pretoze som videl napr na fotoptracka.cz myslim fotografku fotiacu canonom 400 a jej fotografie boli jednoducho uzasne.......
 
Flodur
2011-01-15 19:42:16
Ja mam jeden zaujimavy postreh. Presiel som z D90 na D7000. Neviem ci je to kovovym telom a statickou elektrinou, ale matnica na D7000 je oproti D90 dost nachylna na chytanie prachu. A to jsem sakra vopatrnej.
 
rcibi
2011-01-16 22:00:54
príspevok od: Photograph33
ako vravim vsetko je otazkou penazi........ved to uz davno pocuvam, ze za kvalitu sa plati.....ja osobne som skusal na svojom Nikone objektivy ako na beziacom pase......Sigma , Tamron, Nikon, Tokina....../nekupoval som ich , len mam vela kamosov fotografov a tiez sa netreba bat v predajniach s fototechnikou pytat si objektiv na vyskusanie/ a ked vyskusas Tamron, Sigma verzus Nikon je to ako nebo a zem.......jednoducho povedane, napr objektiv Nikon 24_70 2.8 namieris na objekt a ostrenie je takmer okamzite........to iste aj pri objektive Nikon 70_200 VRII......ale zas na druhej strane ako sa vravi nezalezi na druhu fotaku ale na tom kto ho drzi v ruke, pretoze som videl napr na fotoptracka.cz myslim fotografku fotiacu canonom 400 a jej fotografie boli jednoducho uzasne.......
súhlasím, kto má talent od boha narobí parádne fotky aj s trochu lepším mobilom...ale na svadbu sa to nehodí. nuž asi si hodím korunu -či euro a uvidím čo bude hlavný foťák.....ale na kúpu D700 plus nikon 24-70 sa budem musiet dat minimalne do politiky, poprípade zvážit dalsiu pozicku (a rozvod ? .....
 
JOK3R
2011-01-16 23:22:45
príspevok od: Karol Srnec
AF si neporadi Necakaj, ze sa s tym bude tocit ako z kamerou. Tocenie s DSLR je drina. Pozerali sme s Julom instruktazne video, ako tocit s Canon EOS 7D, tam sme pochopili, co vsetko je treba, aby sa naplno vyuzil potencial velkeho snimaca, ale mizernej videoergonomie.
Čosi som našiel a ten AF je fakt slabota, ale aspoň sa človek naučí že nemá pri točení videa stále zoomovať a behať hore, dole, doľava, doprava

http://www.youtube.com/watch?v=XqxHcSHDC90

Inak točí super a so svetelnými objektívmi, statívom, manuálnym ostrení a rozmýšľaní o každom zábere môžu byť výsledky parádne...

http://www.youtube.com/watch?v=RX0ELtkZEGY
 
PYXEL
2011-01-17 08:58:52
príspevok od: JOK3R
Čosi som našiel a ten AF je fakt slabota, ale aspoň sa človek naučí že nemá pri točení videa stále zoomovať a behať hore, dole, doľava, doprava

http://www.youtube.com/watch?v=XqxHcSHDC90

Inak točí super a so svetelnými objektívmi, statívom, manuálnym ostrení a rozmýšľaní o každom zábere môžu byť výsledky parádne...

http://www.youtube.com/watch?v=RX0ELtkZEGY
jaký objektív si mal na mysli ??
 
JOK3R
2011-01-17 09:35:15
príspevok od: PYXEL
jaký objektív si mal na mysli ??
Napríklad videá na youtube s objektívom 35mm 1,8 vyzerajú veľmi dobre
 
filter123
2011-01-17 12:33:13
príspevok od: Flodur
Ja mam jeden zaujimavy postreh. Presiel som z D90 na D7000. Neviem ci je to kovovym telom a statickou elektrinou, ale matnica na D7000 je oproti D90 dost nachylna na chytanie prachu. A to jsem sakra vopatrnej.
nestras....moj horuci kandidat.....asi ty si nabity so stat. elekt. ...... skus bavlnene veci nosit
 
Flodur
2011-01-17 14:20:30
príspevok od: filter123
nestras....moj horuci kandidat.....asi ty si nabity so stat. elekt. ...... skus bavlnene veci nosit
Matnica je neskodna, nie je to vidiet na fotkach. Ale je tam viacej prachu ako na D90 po dvoch rokoch.
 
JOK3R
2011-01-17 14:48:31
príspevok od: Flodur
Matnica je neskodna, nie je to vidiet na fotkach. Ale je tam viacej prachu ako na D90 po dvoch rokoch.
To mi nejde do hlavy nakoľko by mal byť D7000 lepšie tesnený ako D90
Však ho tým všade vychvaľujú...
 
Flodur
2011-01-17 15:29:13
príspevok od: JOK3R
To mi nejde do hlavy nakoľko by mal byť D7000 lepšie tesnený ako D90
Však ho tým všade vychvaľujú...
To nie je o tesneni. Ked menis objektiv, sup a je tam, krpec maly prachovy.
 
Keviin077
2011-01-17 15:52:22
Neviete mi niekto poradit ako sa daju prepinat zameriavacie polia. Ako chcem mat Len jedno zameriavacie pole a menit jeho polohu. Dako to nemozem Najst. Dik
 
Flodur
2011-01-17 15:58:44
príspevok od: Keviin077
Neviete mi niekto poradit ako sa daju prepinat zameriavacie polia. Ako chcem mat Len jedno zameriavacie pole a menit jeho polohu. Dako to nemozem Najst. Dik
Viem, ale nepoviem! Nemas navod?
 
L.U.B.O
2011-01-17 17:23:03
príspevok od: Keviin077
Neviete mi niekto poradit ako sa daju prepinat zameriavacie polia. Ako chcem mat Len jedno zameriavacie pole a menit jeho polohu. Dako to nemozem Najst. Dik
strana 96+95
 
Keviin077
2011-01-17 18:05:05
príspevok od: Flodur
Viem, ale nepoviem! Nemas navod?
Ono je to tak fotak este nemam doma. Bol som ho omrknut v obchode a chcel tuto funkciu ktoru stale v Nikone D80 vyuzivam vyskusat. {vobec netusili o co ide v Datarte, v NAY BB sice bol celkom dobry chlapik co to so mnou hladal ale kedze on ma D200 tiez to ako ja nemohol najst} Skusal som vsetko mozne hladal v menu {ktore sa oproti nojej D80 hodne rozrastlo} ale neuspel som. Potom som sem napisal a az tak to mrkol v navode. Takze tak.
 
Keviin077
2011-01-17 18:06:33
príspevok od: L.U.B.O
strana 96+95
Dik, pozrel som a dufam, ze ked fotak dorazi tak to bude slapat. Probs bol v tom, ze D80 tka to ma uplne inak vyriesene.
 
diewithme
2011-01-17 20:36:56
príspevok od: Keviin077
Dik, pozrel som a dufam, ze ked fotak dorazi tak to bude slapat. Probs bol v tom, ze D80 tka to ma uplne inak vyriesene.
funguje to výborne, táto vec je jedna z mnohých, ktoré ma tešia oproti predchádzajúcemu fotáku..
 
tomis.ales
2011-01-19 12:42:59
Vyborna recenzia, diky. Tiez uvazujem o D7000 ako o zaloznom tele s kropom 1,5.

Ale nemozem si odpustit cast ohladne mierky zobrazenia 1:1. Tento pomer znamena rozmer snimaca versus maximalny rozmer najvacsieho este stale zaostreneho fotografovaneho objektu. Napr. Mam snimac so sirkou 30mm a fotim objektivom s max zobrazenim 1:1. Znamena to ze sa mi do snimku zmesti objekt o sirke 30mm a bude este stale zaostreny. Keby som mal objektiv so zobrazenim 1,5:1 zmestil by sa mi tam objekt o sirke 20mm. Preto sa mi zda uvadzany pomer 1,5:1 prinajmensom ako zavadzajuci.
Ak sa mylim, opravte ma.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-19 12:46:08
príspevok od: tomis.ales
Vyborna recenzia, diky. Tiez uvazujem o D7000 ako o zaloznom tele s kropom 1,5.

Ale nemozem si odpustit cast ohladne mierky zobrazenia 1:1. Tento pomer znamena rozmer snimaca versus maximalny rozmer najvacsieho este stale zaostreneho fotografovaneho objektu. Napr. Mam snimac so sirkou 30mm a fotim objektivom s max zobrazenim 1:1. Znamena to ze sa mi do snimku zmesti objekt o sirke 30mm a bude este stale zaostreny. Keby som mal objektiv so zobrazenim 1,5:1 zmestil by sa mi tam objekt o sirke 20mm. Preto sa mi zda uvadzany pomer 1,5:1 prinajmensom ako zavadzajuci.
Ak sa mylim, opravte ma.
O tom pisem v clanku o Makre s DSLR, ze tento pomer je v porovnani s FF fotoaparatmi. Ked odfotim ten osty objekt s tym istym makracom na FF a na DX, tak ten z DX bude zvacseny oproti FX prave 1,5x.
 
DonSilvera
2011-01-19 13:33:17
príspevok od: Karol Srnec
O tom pisem v clanku o Makre s DSLR, ze tento pomer je v porovnani s FF fotoaparatmi. Ked odfotim ten osty objekt s tym istym makracom na FF a na DX, tak ten z DX bude zvacseny oproti FX prave 1,5x.
Tomu celkom nerozumiem, cital som aj aj clanok o makre a uz tam mi to bolo divne. Ja mam pocit ze oznacenie 1:1 znamena pomer skutocnej velkosti objektu k tomu co bude na snimaci. Takze co ma v skutocnosti 1 cm bude mat aj \"fyzicky\" na snimaci 1 cm. Aspon tak som to cital na stranke Nikonu. A to bez ohladu na to ci je to dx alebo fx format. Samozrejme ze na fx to zaberie mensiu plochu kedze fx snimac je o nieco vacsi. Ale 1 cm je stale 1 cm. Ale mozno aj nie...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-19 14:28:22
príspevok od: DonSilvera
Tomu celkom nerozumiem, cital som aj aj clanok o makre a uz tam mi to bolo divne. Ja mam pocit ze oznacenie 1:1 znamena pomer skutocnej velkosti objektu k tomu co bude na snimaci. Takze co ma v skutocnosti 1 cm bude mat aj \"fyzicky\" na snimaci 1 cm. Aspon tak som to cital na stranke Nikonu. A to bez ohladu na to ci je to dx alebo fx format. Samozrejme ze na fx to zaberie mensiu plochu kedze fx snimac je o nieco vacsi. Ale 1 cm je stale 1 cm. Ale mozno aj nie...
Je to rovnako ako z mnohymi inymi vecami vo fotografii. Pouzivame pojmy, ktore vyzaduju urcite znalosti od fotografa, pretoze sa bezne nevyjadrujeme technicky presne. Predpoklada sa, ze to urcite vedomostne minimum ten druhy ovlada.
Takze ak sa napr. hovori o mierke zvacsenia, tak samozrejme 1:1 znamena 1cm chrobak bude mat na snimaci (filme) prave 1 cm.
S prichodom digitalu sa objavilo mnozstvo roznych velkosti snimacov, pricom objektiv moze byt univerzalny a ide na fotaky s roznymi snimacmi. No proste kucapaca. Rovnaka ako v oznacovani ohnisk. Takze udavame vsetko vo vztahu ku kinofilmu, aby v tom nebo az taky bordel. Takze ked sa bavime o makroobjektivoch 1:1, malo by sa dnes udavat, ze toto zvecenie je prave zvacsenie alebo je to zvacsenie v pomere ku kinofilmu (FF).
Takze na objektive by mohlo byt napisane, ak tento objektiv date na na DX alebo FX fotak, vzdy bude zvacsenie 1:1, ale vzhladom na crop factor bude na DX formate objekt vyplnat vacsiu cast fotografie, ako na FX. Kto by to ale neustale pri kazdej diskusii opakoval?

Zhrnutie: Ked fotim makroobjektivom 1:1 na DX fotaku, bude motyl vacsi na nasnimanej fotke, ako pri kombinacii s FF fotakom. Objekt bude vacsi presne o crop factor.


 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-19 14:58:34
príspevok od: DonSilvera
Tomu celkom nerozumiem, cital som aj aj clanok o makre a uz tam mi to bolo divne. Ja mam pocit ze oznacenie 1:1 znamena pomer skutocnej velkosti objektu k tomu co bude na snimaci. Takze co ma v skutocnosti 1 cm bude mat aj \"fyzicky\" na snimaci 1 cm. Aspon tak som to cital na stranke Nikonu. A to bez ohladu na to ci je to dx alebo fx format. Samozrejme ze na fx to zaberie mensiu plochu kedze fx snimac je o nieco vacsi. Ale 1 cm je stale 1 cm. Ale mozno aj nie...
Dufam, ze niekto oceni tu namahu.
 
IceDive1
2011-01-19 15:10:57
príspevok od: Karol Srnec
Dufam, ze niekto oceni tu namahu.
Za sprijemnenie mojho byrokratickeho dna mas v piatok u mna frtana.
 
Flodur
2011-01-19 15:23:21
príspevok od: Karol Srnec
Dufam, ze niekto oceni tu namahu.
Kreslil si aj chrobaka?
 
Marcel Rebro
2011-01-19 15:54:23
príspevok od: Karol Srnec
Dufam, ze niekto oceni tu namahu.
Ja sice hmyzaky nefotim, ale udelujem Ti pochvalu pred nastartovanou KjúSevn
 
DonSilvera
2011-01-19 18:22:53
príspevok od: Karol Srnec
Dufam, ze niekto oceni tu namahu.
Dakujem, uz v tom mam jasno.
 
IceDive1
2011-01-19 20:44:52
Moja D7000 je uz v dobrych rukach.
 
Marcel Rebro
2011-01-19 21:02:27
príspevok od: IceDive1
Moja D7000 je uz v dobrych rukach.
777
 
Keviin077
2011-01-20 10:14:31
Da sa na Nikon D7000 natacat video aj cez hladacik, nie cez Live view mod ?
 
wayne
2011-01-20 10:19:49
príspevok od: Keviin077
Da sa na Nikon D7000 natacat video aj cez hladacik, nie cez Live view mod ?
V ziadnom fotoaparate sa neda video natacat cez hladacik, pokial ten hladacik nie je elektronicky.
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-01-20 10:43:59
príspevok od: IceDive1
Moja D7000 je uz v dobrych rukach.
zlate, chlapik zacina zostra
 
IceDive1
2011-01-20 10:50:24
príspevok od: DEVOTEE
zlate, chlapik zacina zostra
Ano. Je mozne ze D8000 bude uz naozaj pre neho.
 
Keviin077
2011-01-20 14:28:17
príspevok od: wayne
V ziadnom fotoaparate sa neda video natacat cez hladacik, pokial ten hladacik nie je elektronicky.
Dik
 
Keviin077
2011-01-21 09:04:10
Na D7000 mam objektiv 16-85mm VR. Pri fotkach v interieri a typu portret, makro su fotky v pohode, ale akonahle odfotim protilahly veziak, mesto z dialky, auto stojace priamo pod nasim blokom, fotky niesu dokonale ostre, plati aj pri pouziti stativu. D80 Tia mi toto nerobila. Tak neviem IDE je chyba. Ako Celkovo aj pri kratkych expozicnych dobach mam fotky oproti D80 neostrejsie. Za kazdu radu Budem vdacny. Skusal som a Nikon 50 mm 1.8 D a situacia je rovnaka.
 
Keviin077
2011-01-21 09:13:03
Este dopresnim, ze na D80 som mal objektiv 18-135 f/3.5-5.6. A este jedna vec aj ked som skusal pouzit scenicky rezim krajina tak fotak vobec neprestavil clonu na aspon. f16 ale v pohode nechal poslenu pouzitu z rezimu priority clony f3.5.
 
IceDive1
2011-01-21 09:16:06
príspevok od: Keviin077
Na D7000 mam objektiv 16-85mm VR. Pri fotkach v interieri a typu portret, makro su fotky v pohode, ale akonahle odfotim protilahly veziak, mesto z dialky, auto stojace priamo pod nasim blokom, fotky niesu dokonale ostre, plati aj pri pouziti stativu. D80 Tia mi toto nerobila. Tak neviem IDE je chyba. Ako Celkovo aj pri kratkych expozicnych dobach mam fotky oproti D80 neostrejsie. Za kazdu radu Budem vdacny. Skusal som a Nikon 50 mm 1.8 D a situacia je rovnaka.
Daj link nech sa kukneme ako to vyzera.
 
Keviin077
2011-01-21 17:45:33
Takze chyba bola v obsluhe fotaku a sice mne. Neuvedomil som si, ze nad mestom a celkovo bol jemny opar a ten sposobil to co som popisoval.
 
Flodur
2011-01-28 10:09:44
Tradiční výrobce paměťových karet, společnost SanDisk nyní rozšířila svoji řadu karet Extreme Pro o paměťovou kartu s rychlostí zápisu 45 MB/s a kontinuální rychlostí zápisu při snímání videosekvencí 10 MB/s. Za vysokou rychlost se však také vysoce platí, takže základní 8 GB karta bude stát kolem 100 USD, zatímco největší 32 GB pak pořídíte za přibližně 350 USD. Pro srovnání 32GB karta s rychlostí 30 MB/s stojí kolem 170 USD.
Prozatím jediným fotoaparátem na trhu, který podporuje nový standard UHS je Nikon D7000, v ostatních fotoaparátech nepoznáte rozdíl v rychlosti, a to ani při sériovém snímání, neboť v takovém případě se fotky ukládají do vyrovnávací paměti, na jejíž rychlost a kapacitu nemá paměťová karta vliv. Ta přichází ke slovu teprve při zaplnění paměti, kdy se ukládání snímků nijak nezpomalí, případně se může u některých fotoaparátů i zvýšit. TO BUDE FUKOT!!!
 
diewithme
2011-01-29 10:13:39
uz sa to tu na fore niekde spominalo, neviem v ktorej teme ale.. zacinaju sa objavovať čiastočky prachu (?) na matnici. Mám už tri, foťák pritom používam v mimoriadne priaznivých podmienkach a objektivy menim v zásade podla odporúčaných postupov a len v interiery.. Dá sa to nejako odstranit? (tedy mám na mysli okrem servisného zásahu), prípadne obmedzit?
 
MartinH
2011-01-29 10:20:58
príspevok od: diewithme
uz sa to tu na fore niekde spominalo, neviem v ktorej teme ale.. zacinaju sa objavovať čiastočky prachu (?) na matnici. Mám už tri, foťák pritom používam v mimoriadne priaznivých podmienkach a objektivy menim v zásade podla odporúčaných postupov a len v interiery.. Dá sa to nejako odstranit? (tedy mám na mysli okrem servisného zásahu), prípadne obmedzit?
to je akoze tvoja chyba? ci chyba tela? ja mam tiez d7k, skla menim hocikedy, hocikde a nemam nic..
 
diewithme
2011-01-29 10:36:24
príspevok od: MartinH
to je akoze tvoja chyba? ci chyba tela? ja mam tiez d7k, skla menim hocikedy, hocikde a nemam nic..
ked moja, tak neviem co uz robit spravnejšie... ale faktom je ze to tu uz spominali nejaky vlastnici D7000, len neviem v ktorom vlakne...
 
martin9113
2011-01-29 17:29:23
príspevok od: diewithme
uz sa to tu na fore niekde spominalo, neviem v ktorej teme ale.. zacinaju sa objavovať čiastočky prachu (?) na matnici. Mám už tri, foťák pritom používam v mimoriadne priaznivých podmienkach a objektivy menim v zásade podla odporúčaných postupov a len v interiery.. Dá sa to nejako odstranit? (tedy mám na mysli okrem servisného zásahu), prípadne obmedzit?
ofukat balonikom alebo vzduchom v spreji
 
diewithme
2011-01-29 18:17:51
príspevok od: martin9113
ofukat balonikom alebo vzduchom v spreji
balonik mam, ofukat akym sposobom? na zrkadlo? Este som to nerobil... inak tie ciastocky vyzeraju tak ze jedna sa podoba na zrnko prachu, druha je ako mali flak a tretia ako pásik.. !
 
martin9113
2011-01-29 18:28:19
príspevok od: diewithme
balonik mam, ofukat akym sposobom? na zrkadlo? Este som to nerobil... inak tie ciastocky vyzeraju tak ze jedna sa podoba na zrnko prachu, druha je ako mali flak a tretia ako pásik.. !
najlepsie dat fotak na stativ otocit bajonetom dole. a opatrne ofukat matnicu. pozor aby si sa jej nedotkol lebo ju mozes lahko poskodit. neskusaj ani mikrovlaknovu utietku a ani nic podobne. to iste plati pre zrkadlo. ja osobne pouzivam stlaceny vzduch v spreji. nieje drahy a vydrzi dlho. Ale pozor ten sprej sa musi drzat dnom smerom ku zemi inak z toho obces vypluje tekutina.. Ale ja uz ani prach na matnici neriesim
 
diewithme
2011-01-29 19:34:52
príspevok od: martin9113
najlepsie dat fotak na stativ otocit bajonetom dole. a opatrne ofukat matnicu. pozor aby si sa jej nedotkol lebo ju mozes lahko poskodit. neskusaj ani mikrovlaknovu utietku a ani nic podobne. to iste plati pre zrkadlo. ja osobne pouzivam stlaceny vzduch v spreji. nieje drahy a vydrzi dlho. Ale pozor ten sprej sa musi drzat dnom smerom ku zemi inak z toho obces vypluje tekutina.. Ale ja uz ani prach na matnici neriesim
vdaka za pomoc, skusim, len dufam ze matnica je zretelna, pretoze som nikdy do vnutra nepozeral..
ale, mozno to ani nebude prach na matnici..teda to jedno vyrazne a male zrnko pravdepodobne ano, no tie polopriesvitne fliacky som si teraz vsimol na fotkách!!!! A vymenil som aj objektivy a je to tam... neskor hodim fotky..
 
martin9113
2011-01-29 19:47:42
príspevok od: diewithme
vdaka za pomoc, skusim, len dufam ze matnica je zretelna, pretoze som nikdy do vnutra nepozeral..
ale, mozno to ani nebude prach na matnici..teda to jedno vyrazne a male zrnko pravdepodobne ano, no tie polopriesvitne fliacky som si teraz vsimol na fotkách!!!! A vymenil som aj objektivy a je to tam... neskor hodim fotky..
ak mas tie flaky aj na fotkach, je to zrejme prech na snimaci alebo objektive, prach na matnici a na zrkadle sa ti na fotkach nezobrazi... hlavne sa nepokusaj vycistit snimac doma. nepodari sa ti to a mozes aj poskodit low pas filter.
 
diewithme
2011-01-29 19:49:50
boha pozeram a ono je to na niektorych zaberoch dokonca viac bordelu ako som si vsimol na matnici... pri niektorych to je zase slabo vidiet...
 
diewithme
2011-01-29 19:52:42
príspevok od: martin9113
ak mas tie flaky aj na fotkach, je to zrejme prech na snimaci alebo objektive, prach na matnici a na zrkadle sa ti na fotkach nezobrazi... hlavne sa nepokusaj vycistit snimac doma. nepodari sa ti to a mozes aj poskodit low pas filter.
perfektne, novy foťák..., pozri pls fotku... mám dať čistenie senzora?
 
diewithme
2011-01-29 20:01:13
na tejto zase nevidiet nic.. mozno koli prexponovaniu..?
 
Flodur
2011-01-29 22:02:23
Mal som D90, teraz mam D7000. D90 som mal dva roky, prezila so mnou niekolko via ferrat, kde som menil objektiv priamo na lane, kde sa od vrchneho lezca sypali kamienky a prach, turistiku v zime v lete, Altajske stepi, kde o prach nebola nudza a objektivy som menil neustale a po dvoch rokoch bol cip v pohode. Skurvenu (pardon) D7000 mam cca 3 mesiace, objektiv som prakticky nemenil, na matnicu sa akoby niekto vykadil a bohuzial neviem akym zazrakom, je prach a na cipe. A ten dementny fotak odmieta pri 45% baterii (bateria pritom vydrzi cca1000 zaberov) odklopit zrkadlo na cistenie!!! Zase nejaky sudruh nieco vymyslel.
 
diewithme
2011-01-29 22:44:25
príspevok od: Flodur
Mal som D90, teraz mam D7000. D90 som mal dva roky, prezila so mnou niekolko via ferrat, kde som menil objektiv priamo na lane, kde sa od vrchneho lezca sypali kamienky a prach, turistiku v zime v lete, Altajske stepi, kde o prach nebola nudza a objektivy som menil neustale a po dvoch rokoch bol cip v pohode. Skurvenu (pardon) D7000 mam cca 3 mesiace, objektiv som prakticky nemenil, na matnicu sa akoby niekto vykadil a bohuzial neviem akym zazrakom, je prach a na cipe. A ten dementny fotak odmieta pri 45% baterii (bateria pritom vydrzi cca1000 zaberov) odklopit zrkadlo na cistenie!!! Zase nejaky sudruh nieco vymyslel.
ešteže ich máme utesnene voči prachu.,.. takisto som objektivy menil minimalne a to velmi zodpovednym sposobom..
kolega z fora mi poradil nech odklopim zrkadlo a ofukam snimac. zial mam len balonik, ale zajtra to skusim..uvidime ci sa podari..len aby som sa toho snimaca nedotkol..
 
JOK3R
2011-01-30 11:48:57
príspevok od: diewithme
na tejto zase nevidiet nic.. mozno koli prexponovaniu..?
Možno aj kvôli clone, špinu na snímači vidieť hlavne pri väčšom zaclonení. Skús maximálne zacloniť a odfotit oblohu
 
JOK3R
2011-01-30 11:50:17
Fakt je D7000 až tak náchylná \"chytať\" prach? Čo ostatní majitelia? Chystám sa ho objednať, ale toto by mi dosť vadilo. Doteraz som mal D80 a podobný problém som nemal...
 
Flodur
2011-01-30 12:01:30
príspevok od: JOK3R
Fakt je D7000 až tak náchylná \"chytať\" prach? Čo ostatní majitelia? Chystám sa ho objednať, ale toto by mi dosť vadilo. Doteraz som mal D80 a podobný problém som nemal...
Bohuzial, ale asi tam bude nejaky problem, lebo zopar ludi z mojho okolia ktorí maju D7000, tiez postrehlo velmi rychlo spinu na matnici aj cipe.
 
martin9113
2011-01-30 12:04:28
príspevok od: Flodur
Bohuzial, ale asi tam bude nejaky problem, lebo zopar ludi z mojho okolia ktorí maju D7000, tiez postrehlo velmi rychlo spinu na matnici aj cipe.
no pekne to je dost zaujimave. lebo prave nad nikonom d7000 uvazujem.. ale asi sa skor priklonim ku d90
 
diewithme
2011-01-30 13:10:49
príspevok od: Flodur
Bohuzial, ale asi tam bude nejaky problem, lebo zopar ludi z mojho okolia ktorí maju D7000, tiez postrehlo velmi rychlo spinu na matnici aj cipe.
Poteší ...
 
diewithme
2011-01-30 13:13:18
Treba prebehnut nejaké fóra či to je vseobecny problém a pripadne sa potom obrátiť na Nikon kde ostalo to utesnenie...
 
martin9113
2011-01-30 13:30:17
príspevok od: diewithme
Treba prebehnut nejaké fóra či to je vseobecny problém a pripadne sa potom obrátiť na Nikon kde ostalo to utesnenie...
utesnenie z tymto nema nic spolocne. utesnene to je nato aby prach a voda nevnikala dnu cez skelet tela. cize okolo hladacika tlacitiek a inich prvkov. prach sa tam dostava cez bajonet pri vymene siel. prach sa usadza v zrkadlovej komore a pri exponovani zrkadlo vytvori prud vzduchu a ten ciastocky prachu len presunie dalej. ci uz na snimac alebo matnicu. . preto vyrobcovia davaju do zrkadloviek cistenie low pas filtra..
 
diewithme
2011-01-30 14:38:32
príspevok od: martin9113
utesnenie z tymto nema nic spolocne. utesnene to je nato aby prach a voda nevnikala dnu cez skelet tela. cize okolo hladacika tlacitiek a inich prvkov. prach sa tam dostava cez bajonet pri vymene siel. prach sa usadza v zrkadlovej komore a pri exponovani zrkadlo vytvori prud vzduchu a ten ciastocky prachu len presunie dalej. ci uz na snimac alebo matnicu. . preto vyrobcovia davaju do zrkadloviek cistenie low pas filtra..
Urcite,máš pravdu čo píšeš, len nechápem že prečo všetci tinuzivatelia, ktorí mali predtým iné Nikony sa sťažujú že ich prekvapuje rýchlosť zaspinenia matnice/senzora v porovnani s predchadzajucimi aparatmi.. Nepredpokladam totiž že všetci zrazu zmenili prostredie alebo návyky ohľadne menenia objektivov. Prešiel som niektoré fora a hruuuza ... Napr. na dpreview sú užívatelia ktorí mali prach na senzore hneď od novoty...
 
martin9113
2011-01-30 14:50:17
príspevok od: diewithme
Urcite,máš pravdu čo píšeš, len nechápem že prečo všetci tinuzivatelia, ktorí mali predtým iné Nikony sa sťažujú že ich prekvapuje rýchlosť zaspinenia matnice/senzora v porovnani s predchadzajucimi aparatmi.. Nepredpokladam totiž že všetci zrazu zmenili prostredie alebo návyky ohľadne menenia objektivov. Prešiel som niektoré fora a hruuuza ... Napr. na dpreview sú užívatelia ktorí mali prach na senzore hneď od novoty...
ja na mojom krame nenim objektiv vtedy ked to potrebujem, cize hocikedy a hocikde technika je nato aby ma neobmedzila pri foteni mam to nato aby to sluzilo. mas aj nonstop zapnute odstranovanie prachu???
 
Flodur
2011-01-31 10:27:16
príspevok od: martin9113
ja na mojom krame nenim objektiv vtedy ked to potrebujem, cize hocikedy a hocikde technika je nato aby ma neobmedzila pri foteni mam to nato aby to sluzilo. mas aj nonstop zapnute odstranovanie prachu???
Ja považujem zapnutie odstraňovania prachu za samozrejmosť. Aj keď si myslím, že u Nikonu je tam na dve veci: na hov.. a na nič. Pri okamžitom štarte si neviem predstaviť kedy sa stihne filter otriasť. A to otriasanie, no coment. Držal som svojho času v ruke zrkadlovku Sony a tomu hovorím otriasanie. Malý vibrátor.
 
martin9113
2011-01-31 10:49:07
príspevok od: Flodur
Ja považujem zapnutie odstraňovania prachu za samozrejmosť. Aj keď si myslím, že u Nikonu je tam na dve veci: na hov.. a na nič. Pri okamžitom štarte si neviem predstaviť kedy sa stihne filter otriasť. A to otriasanie, no coment. Držal som svojho času v ruke zrkadlovku Sony a tomu hovorím otriasanie. Malý vibrátor.
mal som kedisy aj nikon d300s ale ukradli mi ho. ten mal z prachom minimalny problem. asi na d7000 nebude vsetko ok ak sa po niekolkich tyzdnoch zaserie snimac a matnica. D300s som obcas len tak zapol nech sa ma kedy otrepat snimac. inak bezne nosim v brasni stlaceny vzduch v spreji... a ked pri foteni krajinky videm sajrajt na snimaci tak ho jednoduco sfuknem. d40 cistenie nema a nieje to take hrozne aby som si stym lamal hlavu
 
diewithme
2011-01-31 20:49:13
príspevok od: martin9113
ja na mojom krame nenim objektiv vtedy ked to potrebujem, cize hocikedy a hocikde technika je nato aby ma neobmedzila pri foteni mam to nato aby to sluzilo. mas aj nonstop zapnute odstranovanie prachu???
mám zapnute odstranovanie prachu pri vypnuti pristroja. Uplne suhlasim s tym co si napisal, ze technika ma sluzit a byt pouzivana sposobom na ktory je predurcena.. Ja si myslim, ze ju uzivam velmi rozumnym sposobom, no napriek tomu je stav zaspinenia neadekvátny a tym padom ma praveze obmedzuje castym vynucovanim si cistenia... Je mi jasne, ze pri zrkadlovkach treba s prachom ratat,ale vo vseobecnosti sa vedu reci ze pri D7000 je to neadektvatne - k comu sa aj ja pripajam..
Inak som s D7000 velmi spokojny a menit nerozmyslam - clovek si musi na vselico zvyknut..
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-01-31 20:53:59
príspevok od: martin9113
no pekne to je dost zaujimave. lebo prave nad nikonom d7000 uvazujem.. ale asi sa skor priklonim ku d90
tiez ako to tu citam tak ma zacina odradzovat, dnes som ho drzal v predajni v rukach krasavec je to veruže, ale este si ohmatam 7Dcko a myslim ze.... ale necham zatial uležat v hlave rozhodovanie
 
hunters
2011-01-31 21:36:37
... super recenzia,na zaciatku nadchla nakolko zvazujem kupu D7000, ale pomali ale isto ma odradza skusenost novych majitelov D7000-viek, rozmyslam teda nad kupov D300s, vsetko tu uz bolo spomenute ohladom porovnania tychto dvoch aparatov, mna skor zaujalo na D7000vke moznost pouzitia vyzsieho ISO s mensim sumom, pri porovnani s D300s, ale asi nedostatok D7000vky ma presvedci D300s.Co nato skusenejsi?
 
filter123
2011-01-31 22:27:41
na moj vkus uz moc strasite s tym prachom..... traja mate s tym skusenost, dvaja vlastnite fotak a dokopy mate 3 fotky odfotene. Dnes som cital nemecke fora a ani zmienka otom, chodte radsej fotit a nekukajte na snimac........
Mozte nekto aj nieco pozitivne napisat? .....takto ephotaci vela kusov nepredaju
 
diewithme
2011-01-31 22:34:13
príspevok od: filter123
na moj vkus uz moc strasite s tym prachom..... traja mate s tym skusenost, dvaja vlastnite fotak a dokopy mate 3 fotky odfotene. Dnes som cital nemecke fora a ani zmienka otom, chodte radsej fotit a nekukajte na snimac........
Mozte nekto aj nieco pozitivne napisat? .....takto ephotaci vela kusov nepredaju
lol pozri napr. na dpreview..
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=37601521
PS, mám 2k záberov s D7000
 
JOK3R
2011-01-31 22:34:23
príspevok od: filter123
na moj vkus uz moc strasite s tym prachom..... traja mate s tym skusenost, dvaja vlastnite fotak a dokopy mate 3 fotky odfotene. Dnes som cital nemecke fora a ani zmienka otom, chodte radsej fotit a nekukajte na snimac........
Mozte nekto aj nieco pozitivne napisat? .....takto ephotaci vela kusov nepredaju
Mne sa to tiez moc nezda, na inych zahranicnych forach som vela kritiky na prach nenasiel. Kazdopadne dnes som si D7000 objednal, tak sam uvidim.
 
Flodur
2011-01-31 22:36:47
príspevok od: filter123
na moj vkus uz moc strasite s tym prachom..... traja mate s tym skusenost, dvaja vlastnite fotak a dokopy mate 3 fotky odfotene. Dnes som cital nemecke fora a ani zmienka otom, chodte radsej fotit a nekukajte na snimac........
Mozte nekto aj nieco pozitivne napisat? .....takto ephotaci vela kusov nepredaju
čakal som, že tu niekto niečo \"inteligentné\" zahlási...fotograf
 
filter123
2011-01-31 23:55:44
príspevok od: Flodur
čakal som, že tu niekto niečo \"inteligentné\" zahlási...fotograf
tak si sa dockal \"inteligent\"......mas az 2 fotky s D7000 .....pan pokrocily fotograf.
Nic pozitivne nemozes napisat? Asi byvas niekde v prasnom prostredi, chod konecne fotiit na cerstvy vzduch.
 
Flodur
2011-02-01 00:09:10
príspevok od: filter123
tak si sa dockal \"inteligent\"......mas az 2 fotky s D7000 .....pan pokrocily fotograf.
Nic pozitivne nemozes napisat? Asi byvas niekde v prasnom prostredi, chod konecne fotiit na cerstvy vzduch.
 
Flodur
2011-02-01 08:02:26
príspevok od: JOK3R
Mne sa to tiez moc nezda, na inych zahranicnych forach som vela kritiky na prach nenasiel. Kazdopadne dnes som si D7000 objednal, tak sam uvidim.
Nerob si z toho ťažkú hlavu, nie je to žiadna tragédia. Je to len o trošku viac práce pri postprocese a týka sa to hlavne krajinárkej fotografie ( viac cloníš, jednoliate plochy...). A rady mudrlantov, ktorý fotia kompaktami a ešte nedržali v ruke zrkadlovku si nevšímaj.
 
osamataliban
2011-02-01 09:14:12
príspevok od: Flodur
Nerob si z toho ťažkú hlavu, nie je to žiadna tragédia. Je to len o trošku viac práce pri postprocese a týka sa to hlavne krajinárkej fotografie ( viac cloníš, jednoliate plochy...). A rady mudrlantov, ktorý fotia kompaktami a ešte nedržali v ruke zrkadlovku si nevšímaj.
Asi by si sa čudoval, no sú ľudia, ktorí kompaktom dokážu odfotiť lepšiu fotku ako ty tvojou zrkadlovkou. Ak tvoja galéria reprezentuje najlepší výber z Tvojej tvorby, bol by som opatrnejší s podobnými tvrdeniami.......

Ja tu galériu nemám, a už premýšľam, čo napíšem, minulý týždeň som vybuchol, ale na tom nezáleží už....
 
wayne
2011-02-01 09:15:01
príspevok od: Flodur
Nerob si z toho ťažkú hlavu, nie je to žiadna tragédia. Je to len o trošku viac práce pri postprocese a týka sa to hlavne krajinárkej fotografie ( viac cloníš, jednoliate plochy...). A rady mudrlantov, ktorý fotia kompaktami a ešte nedržali v ruke zrkadlovku si nevšímaj.
Myslis, ze ked si podrzis zrkadlovku v ruke, fotis lepsie, hej?
 
Flodur
2011-02-01 10:11:18
príspevok od: osamataliban
Asi by si sa čudoval, no sú ľudia, ktorí kompaktom dokážu odfotiť lepšiu fotku ako ty tvojou zrkadlovkou. Ak tvoja galéria reprezentuje najlepší výber z Tvojej tvorby, bol by som opatrnejší s podobnými tvrdeniami.......

Ja tu galériu nemám, a už premýšľam, čo napíšem, minulý týždeň som vybuchol, ale na tom nezáleží už....
Nie, nieje to najlepší výber z mojej tvorby, ale pochváľ sa Ty.
 
JOK3R
2011-02-01 10:22:13
Chlapi, nehádajte sa a diskutujte radšej k téme

Ešte otázka, koľko čistení snímača zdarma poskytuje teraz Nikon pri kúpe novej zrkadlovky?
 
martin9113
2011-02-01 10:27:00
príspevok od: JOK3R
Chlapi, nehádajte sa a diskutujte radšej k téme

Ešte otázka, koľko čistení snímača zdarma poskytuje teraz Nikon pri kúpe novej zrkadlovky?
toska to pokaslali. ked som kupoval zrkadlovky davnejsie bolo to 10 x teraz len 4X. ale co ma zaraza v niektorich obchodoch sa chvalia ako keby to davali oni a nie nikon.
 
JOK3R
2011-02-01 10:39:28
príspevok od: martin9113
toska to pokaslali. ked som kupoval zrkadlovky davnejsie bolo to 10 x teraz len 4X. ale co ma zaraza v niektorich obchodoch sa chvalia ako keby to davali oni a nie nikon.
Díki.
Áno aj ja som si to všimol napríklad na megafoto: ZADARMO 4x čistenie čipu v hodnote 80 €!
 
martin9113
2011-02-01 10:43:27
príspevok od: JOK3R
Díki.
Áno aj ja som si to všimol napríklad na megafoto: ZADARMO 4x čistenie čipu v hodnote 80 €!
presne megafoto som mal na mysli. a tim si asi odovodnuju vysoke cemy. neviem
 
Flodur
2011-02-01 10:48:04
príspevok od: wayne
Myslis, ze ked si podrzis zrkadlovku v ruke, fotis lepsie, hej?
Dobre vieš, že o tom to nie je. Len si myslím, že toto je téma o D7000 a nie o niekoho fotkách.
 
Flodur
2011-02-01 10:53:17
Asi by to tu mal admin-čistič trochu preriediť.
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-02-01 11:07:39
príspevok od: JOK3R
Chlapi, nehádajte sa a diskutujte radšej k téme

Ešte otázka, koľko čistení snímača zdarma poskytuje teraz Nikon pri kúpe novej zrkadlovky?
to by zaujimalo aj mna,
mozno sa tu ten prach rozvíril len diskusními prispevkami
 
wayne
2011-02-01 11:11:36
príspevok od: Flodur
Dobre vieš, že o tom to nie je. Len si myslím, že toto je téma o D7000 a nie o niekoho fotkách.
Nuz neodpustil som si rypnut, ten tvoj komentar \"A rady mudrlantov, ktorý fotia kompaktami a ešte nedržali v ruke zrkadlovku si nevšímaj.\" som nevedel prehliadnut...

admin by nic cistit nemusel, chcelo by to len diskutovat bez emocii
no na druhej strane, asertivita tu poniektorym nejde...
 
Flodur
2011-02-01 11:23:19
3x kupón na čistenie zdarma.
 
Flodur
2011-02-01 12:19:40
príspevok od: wayne
Nuz neodpustil som si rypnut, ten tvoj komentar \"A rady mudrlantov, ktorý fotia kompaktami a ešte nedržali v ruke zrkadlovku si nevšímaj.\" som nevedel prehliadnut...

admin by nic cistit nemusel, chcelo by to len diskutovat bez emocii
no na druhej strane, asertivita tu poniektorym nejde...
Išlo len o to, že niekto kto fotí kompaktom asi nemá skúsenosti, s prachom na čipe.
 
hunters
2011-02-01 17:27:36
príspevok od: hunters
... super recenzia,na zaciatku nadchla nakolko zvazujem kupu D7000, ale pomali ale isto ma odradza skusenost novych majitelov D7000-viek, rozmyslam teda nad kupov D300s, vsetko tu uz bolo spomenute ohladom porovnania tychto dvoch aparatov, mna skor zaujalo na D7000vke moznost pouzitia vyzsieho ISO s mensim sumom, pri porovnani s D300s, ale asi nedostatok D7000vky ma presvedci D300s.Co nato skusenejsi?
RE

poradi niekto? mozno kto mal tu moznost pouzivat obidva Nikony
(osobne sa mi viacej paci ergonomia D300s)

dakujem
 
Marcel Rebro
2011-02-02 11:10:19
príspevok od: hunters
RE

poradi niekto? mozno kto mal tu moznost pouzivat obidva Nikony
(osobne sa mi viacej paci ergonomia D300s)

dakujem
Mam D7000 aj D300. Nazory na tieto dva fotaky najdes tu :

www.ephoto.sk/forum/12/6366/d7000-vs-d300/

Ak zanedbam rozdiely v telach (ergonomii), tak z mojho pohladu najpodstatnejsie funkcne rozdiely (len plusy)

- D7000 : vacsie rozlisenie (moze sa hodit pri WL, pretoze co \"nedociahnem\" mozem dohnat vyrezom), lepsie spracovanie vyssich ISO

- D300(s) : viac fps (s BG) a vacsi buffer (moze sa hodit pri akcii / sporte)
 
JOK3R
2011-02-02 14:01:54
príspevok od: Marcel Rebro
Mam D7000 aj D300. Nazory na tieto dva fotaky najdes tu :

www.ephoto.sk/forum/12/6366/d7000-vs-d300/

Ak zanedbam rozdiely v telach (ergonomii), tak z mojho pohladu najpodstatnejsie funkcne rozdiely (len plusy)

- D7000 : vacsie rozlisenie (moze sa hodit pri WL, pretoze co \"nedociahnem\" mozem dohnat vyrezom), lepsie spracovanie vyssich ISO

- D300(s) : viac fps (s BG) a vacsi buffer (moze sa hodit pri akcii / sporte)
Keď máš obidve telá (aj D300) mňa by zaujímala práve tá ergonómia, čo na D300 nastaví profesionál rýchlejšie a pohodlnejšie ako na D7000?
Už na D80 som mal všetky hlavné voľby (WB, ISO, ....) vytiahnuté na tlačidlá, tak by ma zaujímalo čo robí D300 tou profesionálnou. Odhliadnuc od vyššieho fps a vačšieho bufferu.
 
Marcel Rebro
2011-02-02 14:31:08
príspevok od: JOK3R
Keď máš obidve telá (aj D300) mňa by zaujímala práve tá ergonómia, čo na D300 nastaví profesionál rýchlejšie a pohodlnejšie ako na D7000?
Už na D80 som mal všetky hlavné voľby (WB, ISO, ....) vytiahnuté na tlačidlá, tak by ma zaujímalo čo robí D300 tou profesionálnou. Odhliadnuc od vyššieho fps a vačšieho bufferu.
Co nastavi profesional rychlejsie neviem, ale ked nejakeho stretnem spytam sa ...

Na D7000 som si este stale nezvykol na nastavovanie sposobu ostrenia (S,C,M) a sposobu vyberu ostriacich bodov (auto, single, 3D) .

Kym na D300, D700, D3 si viem vsetko nastavit po pamati (a jednou rukou) na D7000 musim pozerat do hladacika alebo na stavovy display a krutit - raz prednym raz zadnym kolieckom a nikdy mi v rychlosti nedojde ktore je na co - navyse sa mi stane ze prebehnem rezim ktory som chcel nastavit a musim tocit spat.

Ja viem - Ken pise ze zapni (na D7000) AF-A a \"big white rectangle\" a D7000 urobi vsteko za teba, ale ja mam radsej veci pod kontrolou.
 
Flodur
2011-02-02 14:36:09
\"Na D7000 som si este stale nezvykol na nastavovanie sposobu ostrenia (S,C,M) a sposobu vyberu ostriacich bodov (auto, single, 3D) .
Na D7000 musim pozerat do hladacika alebo na stavovy display a krutit - raz prednym raz zadnym kolieckom a nikdy mi v rychlosti nedojde ktore je na co - navyse sa mi stane ze prebehnem rezim ktory som chcel nastavit a musim tocit spat.\" V tom máš apsolútnu pravdu.
 
Flodur
2011-02-02 14:38:11
...absolútnu...
 
Marcel Rebro
2011-02-02 14:51:58
príspevok od: Flodur
\"Na D7000 som si este stale nezvykol na nastavovanie sposobu ostrenia (S,C,M) a sposobu vyberu ostriacich bodov (auto, single, 3D) .
Na D7000 musim pozerat do hladacika alebo na stavovy display a krutit - raz prednym raz zadnym kolieckom a nikdy mi v rychlosti nedojde ktore je na co - navyse sa mi stane ze prebehnem rezim ktory som chcel nastavit a musim tocit spat.\" V tom máš apsolútnu pravdu.
Ale aby som bol spravodlivy, na D300/700/3 sa mi zase stava pri vybere modu (P,S,A,M) ze sa netrafim na rozdiel od dedikoaneho koliecka na D7000.

Ale aby som bol este spravodlivejsi, tak to koliecko na D7000 sa moze pri vyberani z branse / manipulacii potocit samo, kdezto vybero modu na D300/700/3 je tlacitko + kolecko, takze nahodne prestavenie nehorozi

No a aby som bol najspravodlivejsi na D7000 je U1 a U2 ale k tym som sa zatial poriadne nedostal

Ale zas by som privital ficuriu co ma D700/D3 a nemaju ju D7000 ani D300 (neviem ci D300s, lebo nemam). Mam vytvorene 4 rozne \"Shooting menu bank\" (General, Landscape, People, Street).

Pre kazdu mam nastaveny iny Picture mode, doostrenie, sposob ISO (pevne, auto) a par dalsich veci. Na D3s / D700 mam nstavene tlacitko FN na prvu polozku v MyMenu a to je prave vyber Banku - a Bank si \"pamata\" aj mod (P,A,S,M) a nastavene parametre. Takze stlacim FN a mozem si velmi elegantne vybrat prednastavene nastavenia.

D300 sice \"Shooting menu bank\" ma, ale nema FN na prvu polozku v MyMenu. D7000 nema \"Shooting menu bank\" - namiesto toho ma ale U1 a U2.
 
BYko
2011-02-03 07:25:03
K tomu prachu:
menil som cca 8. objektiv na tomto tele. Ked som sa teraz pozrel do bajonetu, tak som videl vnutri aj vacsie ciastocky prachu aj na tom semisovom tuneli. Snimac bol cisty . Takze neviem ako sa tam dostali, asi niekde cez spoj pri objektive, inak netusim.
jedine co som zbadal je displej, a to bod prach pod dizplejom alebo je to cierny vypaleny pixel.

PS: Prach tam drzi fest, nejde to ofuknutim

 
JOK3R
2011-02-03 08:00:13
príspevok od: BYko
K tomu prachu:
menil som cca 8. objektiv na tomto tele. Ked som sa teraz pozrel do bajonetu, tak som videl vnutri aj vacsie ciastocky prachu aj na tom semisovom tuneli. Snimac bol cisty . Takze neviem ako sa tam dostali, asi niekde cez spoj pri objektive, inak netusim.
jedine co som zbadal je displej, a to bod prach pod dizplejom alebo je to cierny vypaleny pixel.

PS: Prach tam drzi fest, nejde to ofuknutim

Dúfajme že Nikon vydá nový firmware ktorý bude odpudzovať prach
 
MartinH
2011-02-03 19:40:49
takze pripajam sa aj ja.. mam dobre 4 cierne bodky.. je ich vidno pri 11 az 22 clonach.. nuz, co uz.. pojde na cistenie, plakat nebudeme..
 
diewithme
2011-02-03 19:49:57
podla mňa máme všetci halucinacie z amaterizmu
 
filter123
2011-02-03 22:33:41
dobre nas buducich majitelov ste vystrasili s tym prachom...........ak dobre ratam pomer je zatial 4
Zaujimalo by ma, ci ostatni majitelia / Mrco...Icedive a spol/ tiez prasia???
 
diewithme
2011-02-03 22:40:38
príspevok od: filter123
dobre nas buducich majitelov ste vystrasili s tym prachom...........ak dobre ratam pomer je zatial 4
Zaujimalo by ma, ci ostatni majitelia / Mrco...Icedive a spol/ tiez prasia???
nejde o to, že prášiš, ale či vyprášiš ..
 
filter123
2011-02-03 23:31:15
príspevok od: diewithme
nejde o to, že prášiš, ale či vyprášiš ..
a hlavne co vyprasis? ten pomer 4 ku 0 treba pisat s mädzerami lebo tam da smajlika /4 : 0/
 
JOK3R
2011-02-07 14:52:08
Tak D7000 je doma a musím povedať že oproti mojej D80 je to pekný skok, ktorý rozhodne neľutujem. Zatiaľ som toho moc nenafotil, ale z toho mála čo som nafotil som vcelku nadšený.
Skúsim ešte trochu oživiť diskusiu a spýtam sa pár vecí ktoré mi nie sú úplne jasné:

1. Čo presne mám rozumieť pod pojmom že telo je \"pretesnené voči prachu a vode\"?
Môžem fotiť napríklad aj v daždi? Napr. s objektívom 35mm f/1,8?

2. Keď prepnem na LV a chcem točiť video - zmením clonu, ale clona sa reálne zmení až keď vypnem LV a znovu ho zapnem. Je nutné vždy pri zmene clony takto postupovať?

3. pri časovej automatike (režim A) a točení videa sa volí aká rýchlosť závierky? Zadáva jej rýchlosť niekto manuálne v režime M? Pýtam sa preto že výsledné video vyzerá určite inak ak je rýchlosť závierky 1/2000 oproti závierke 1/30. Nie je mi jasné aké časy závierky pri videu sú optimálne pri rýchlejšie sa pohybujúcich sa predmetoch

4. Keď som v menu zbadal že korekcia expozície sa dá v hľadáčiku aj na rolleri prehodiť (- naľavo, + napravo) bol som rád. Sklamanie prišlo keď som zistil že toto nastavenie prehodilo aj pomocny roller a clonu zvyšujem točením doľava (nelogicky), fakt nám to nikon robí naschvál a nedá sa to vyriešiť?

 
wayne
2011-02-07 15:02:36
odpoviem ti k bodom 2, 3:

2. Ano.
3. rychlost uzavierky by mala byt minimalne 1/hodnota_fps, aby si mal plynule video. tj pri 60fps min 1/60, pri 30fps, 1/30 atd...
 
JOK3R
2011-02-07 15:18:48
príspevok od: wayne
odpoviem ti k bodom 2, 3:

2. Ano.
3. rychlost uzavierky by mala byt minimalne 1/hodnota_fps, aby si mal plynule video. tj pri 60fps min 1/60, pri 30fps, 1/30 atd...
Ahoj, díki

2. Dakujem za odpoveď

3. To čo si napísal k bodu 3 mi je úplne jasné, je logické že 24fps (pal) mi nedá uzávierka 1/10
Otázka je: keď je dosť svetla a točím napr. rýchle autá tak si môžem vybrať napr. ISO100 a 1/30 alebo ISO1600 a 1/500. Nie som cez video, preto sa pýtam či pri rýchlych uzávierkach nie je výsledný obraz trhaný (auto bude skákať z jedného frejmu na druhý) a nie je lepšie vždy dávať 1/30 ktoré pri napr. pri popisovaných rýchlych autách vytvorí \"blur/rozmazanie\" oproti zmrazeným ostrým záberom s časom 1/500. Ide mi o praktické rady kedy nastaviť akú rýchlosť závierky.
 
Flodur
2011-02-07 15:20:05
1. Nie. 35ka nie je utesnená.
4. Nedá, a vytáča to aj mňa.
 
JOK3R
2011-02-07 15:28:21
príspevok od: Flodur
1. Nie. 35ka nie je utesnená.
4. Nedá, a vytáča to aj mňa.
No nepotešil si ma, ale díki
 
wayne
2011-02-07 15:33:01
príspevok od: JOK3R
Ahoj, díki

2. Dakujem za odpoveď

3. To čo si napísal k bodu 3 mi je úplne jasné, je logické že 24fps (pal) mi nedá uzávierka 1/10
Otázka je: keď je dosť svetla a točím napr. rýchle autá tak si môžem vybrať napr. ISO100 a 1/30 alebo ISO1600 a 1/500. Nie som cez video, preto sa pýtam či pri rýchlych uzávierkach nie je výsledný obraz trhaný (auto bude skákať z jedného frejmu na druhý) a nie je lepšie vždy dávať 1/30 ktoré pri napr. pri popisovaných rýchlych autách vytvorí \"blur/rozmazanie\" oproti zmrazeným ostrým záberom s časom 1/500. Ide mi o praktické rady kedy nastaviť akú rýchlosť závierky.
to si uz musis skusit v terene, cisto teoreticky casy rychlejsie ako 1/60 by mali mat menej motion bluru teoreticky, no vcera som pozeral video tocene D90kou, vyzeralo to ako keby sa vysledny framerate prevzorkovaval, mam nejake video s 50/1.8 na f/2 alebo tak nejak a tam bol isto cas okolo 1/1000 ...
 
Valibuk
2011-02-08 16:00:40
Dobry den, chcel by som sa spytat na vas nazor ohladom vystupnej kvality D7000 vs Canon 5D Mark2. Odhliadnime od toho, ze FF ma vacsi obraz v hladaciku a pod. Hodnotme kvalitu na zakladnom nativnom ISO. Podla parametrov mi to pride, ze by mali byt vcelku podobne ak nie dokonca Nikon este lepsi. Zaujimave su udaje o dynamickom rozsahu kde sa zda, ze nikony porazaju canony na kolena. Rovnako farebna hlbka je velmi podobna pri tycho modeloch. Navyse D7000 je mensi, ma blesk, aj ked ano, integrovany blesk nemoze nahradit externy, no predsa len je lepsie mat nieco ako ziaden. Navyse mi pride aj uroven sumu pri hodnotach ISO do 1600 velmi podobna s Mark2. Vyssie asi fakt nema cenu porovnavat.
Vsetko co som spomenul ohladom obrazovej kvality je v zmysle krajinarskej fotografie. Budem vdacny za kazdu dobre mienenu radu, dakujem.
 
Marcel Rebro
2011-02-08 18:35:51
príspevok od: Valibuk
Dobry den, chcel by som sa spytat na vas nazor ohladom vystupnej kvality D7000 vs Canon 5D Mark2. Odhliadnime od toho, ze FF ma vacsi obraz v hladaciku a pod. Hodnotme kvalitu na zakladnom nativnom ISO. Podla parametrov mi to pride, ze by mali byt vcelku podobne ak nie dokonca Nikon este lepsi. Zaujimave su udaje o dynamickom rozsahu kde sa zda, ze nikony porazaju canony na kolena. Rovnako farebna hlbka je velmi podobna pri tycho modeloch. Navyse D7000 je mensi, ma blesk, aj ked ano, integrovany blesk nemoze nahradit externy, no predsa len je lepsie mat nieco ako ziaden. Navyse mi pride aj uroven sumu pri hodnotach ISO do 1600 velmi podobna s Mark2. Vyssie asi fakt nema cenu porovnavat.
Vsetko co som spomenul ohladom obrazovej kvality je v zmysle krajinarskej fotografie. Budem vdacny za kazdu dobre mienenu radu, dakujem.
Neviem co chces pocut - odpovedal si si sam
 
BRODOZZ
2011-02-08 19:04:30
Porovnaj obrazove vystupi 5D-FF a D700-FF D7000 nema na Mark 2
 
Valibuk
2011-02-08 19:12:10
Brodozz, v com 7000ka nema na Mark2? Pytam sa pretoze ma to skutocne zaujima. Nejde mi o vyvolavania vasni, mam pocit, ze to uz treba asi defaultne pisat. Nie neporovnavam 700ku a Mark2 aj ked su oba FF. V com je mark2 vystup lepsi?
Mrco: no pytam sa ci viete definovat v com je obraz lepsi alebo horsi, resp. aby som to povedal neutralne. Ak by ste porovnali vystup z oboch tychto fotoaparatov, v com by ste mimo urovne sumu a hlbky ostrosti videli rozdiel v prospech ci neprespoech jedneho alebo druheho? Odhliadnime od ceny prislusenstva. Bavme sa o samotnych telach, je mi jasne, ze objektiv znacne ovplyvnuje kvalitu vystupu.
 
hodas
2011-03-02 19:25:29
Ahoj Rád by som sa vás spýtal vymenil som D90 za D7000, pri viacnásobnej expozicií pri kvalite snímku RAW fotografia vyzerá do fialova nestretli ste sa s týmto problémom, alebo neviete mi poradiť kde je problém ďakujem Peter
 
filter123
2011-03-03 18:10:37
Aj mna by zaujimali rozne nezodpovedane problemy s D7000....ked to tu citam, tak je viac problemov ako chvaly, a pritom to bol moj horuci kandidat
 
Marcel Rebro
2011-03-03 20:15:54
príspevok od: filter123
Aj mna by zaujimali rozne nezodpovedane problemy s D7000....ked to tu citam, tak je viac problemov ako chvaly, a pritom to bol moj horuci kandidat
... ktore konkretne nezpodpovedane problemy by Ta zaujimali?
... bol to Tvoj horuci kandidat ... mas teraz ineho? menej alebo viac tepleho?
 
fr0d0
2011-03-03 20:58:07
Peter(hodas) konkretne pri akej situaciii a podmienkach si fotil ? mam D7000 35 f/1.8 ,fotim na priorite clony a na ručne nastavenom WB, ISO atp... a vobec som sa s takymto javom nestretol... (cca 5500 foto nacvakanych)
poznamka firmware je aktualizovany na verziu 1.01
a vobec mam D7000 doma od 20.12. a so ziadnym problemom som sa nestretol... jedna znama co ma D90 a na chvilku dostala do ruk D7000ku tak bola uzasnuta ake fotky to robi pri vyššej citlivosti a vobec podla mna je to obrovska zmena vpred... a pre mna obvzlast ked som predtym vlastnil \"len\" EVF Konica Minolta...
 
Marcel Rebro
2011-03-03 21:05:40
príspevok od: hodas
Ahoj Rád by som sa vás spýtal vymenil som D90 za D7000, pri viacnásobnej expozicií pri kvalite snímku RAW fotografia vyzerá do fialova nestretli ste sa s týmto problémom, alebo neviete mi poradiť kde je problém ďakujem Peter
Ahoj Rád by som ti poradil, ale kedže som kdesi zapatrošil vešteckú guľu a preto netuším čo a pri akých nastaveniach si fotil v kvalite RAW do fialova tipujem že by to mohlo byť v obsluhe zariadenia za málo Marcel
 
fr0d0
2011-03-03 21:33:52
a koho by zaujimalo tu je su \"střeva\" D7000ky
http://www.chipworks.com/en/technical-competitive-analysis/resources/recent-teardowns/2011/01/teardown-of-the-nikon-d7000-dslr/
 
filter123
2011-03-03 23:41:31
príspevok od: Marcel Rebro
... ktore konkretne nezpodpovedane problemy by Ta zaujimali?
... bol to Tvoj horuci kandidat ... mas teraz ineho? menej alebo viac tepleho?
konkretne:
ake mas skusenosti s tu spominanym prachom na chipe a s autofokusom?
neviem co je na tom pravdy:
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1034&thread=37848729
................So, sorry, I can\'t give Nikon a pass on this particular AF system which is too prone to inaccuracy and misadjustment. More design engineering is called for. \"Back to the drawing boards.\"
Hopefully, after all the repairs and returns, Nikon will take note and future models will have better control of the AF than the D7000. ................................
2. ako iny kandidat rozmyslam Canon 600D.....video 30fr/s a vykl.display, alebo nastupca 60D
 
majkyke
2011-03-04 08:05:44
Tiez by ma zaujimalo porovnanie AF systemu napriklad pri sporte na AF-C,alebo 3D zaostrovanie
napriklad s D300.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-03-04 08:19:39
príspevok od: majkyke
Tiez by ma zaujimalo porovnanie AF systemu napriklad pri sporte na AF-C,alebo 3D zaostrovanie
napriklad s D300.
Osobne sa mi zda ostrenie v D300 o chlp lepsie.
 
majkyke
2011-03-05 20:33:55
príspevok od: Karol Srnec
Osobne sa mi zda ostrenie v D300 o chlp lepsie.
O chlp lepsie znamena trosku rychlejsie,alebo presnejsie?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-03-05 20:53:27
príspevok od: majkyke
O chlp lepsie znamena trosku rychlejsie,alebo presnejsie?
rychlejsie a tym padom vlastne aj presnejsie. Menej odpadu.
 
tpajki
2011-03-22 21:02:43
eh ta spina na snimaci ma trosku zarazila. no asi to nieje ako na olympuse http://www.youtube.com/watch?v=EA1TMwsXQFY&feature=related

ale asi každy fotak ma nieco do seba moj olympus e-30 zas strasny sum ...co už fotime dalej
 
Obert.milos
2011-05-12 22:42:00
neviem ci to tu niekto spomínal ale našiel som prvú vec čo mi vadí na D7000 a to je ze ked ho drzim v rukach (bez baterygripu) tak sa mi semtam podarí malíčkom otvorit tu krytku na napájaci kabel... neskorsia kupa baterygripu by to mohla vyriesit...
 
tpajki
2011-05-12 22:57:16
nj ja som si myslel že som zatrhol tu gumu už par krat som to otvoril
 
Daniel Urban
2011-05-14 13:18:40
Super recenzia, suer foťák. Možno si ho aj niekedy dovolím kúpiť... :-/
 
Miro Sabo
2011-05-22 16:36:43
Ahojte, práve som si kúpil D7000. Prvé dojmy sú výborné, rozdiel oproti doterajšej D70 je obrovský, kvalita fotiek neporovnateľná.
Som skôr fotograf krajiniek a doteraz som nemal takmer žiadne skúsenosti s využitím videa. Láka ma to však, hlavne pre "rodinné účely". Vedel by mi niekto poradiť ako na to, resp. stručný postup čo na D7000 nastaviť (aký režim) a ako postupovať pri snímaní, aby výsledky boli prijateľné ? V akom softe nakoniec videosekvencie pospájať (cez priložený ViewNX2 mi to akosi nešlo) a do akého formátu výsledok vyexportovať ? Skúsil som napríklad spájanie v Pinacle Studio, čo bola vcelku zábava, ale výsledný export do AVI bol otrasný (oproti náhľadu dielčích sekvencií cez Quick Time Player). Vopred ďakujem. Miro
 
8martin5
2011-05-22 17:37:22
príspevok od: Karol Srnec
Osobne sa mi zda ostrenie v D300 o chlp lepsie.
Suhlas, fotil som oboma. Ak by som na to mal, volim D300. A nevidim moc dovodov na pochybnosti, nerozhodnost.... D300 je klasa fotak!
 
mongi
2011-06-07 10:59:35
príspevok od: Obert.milos
neviem ci to tu niekto spomínal ale našiel som prvú vec čo mi vadí na D7000 a to je ze ked ho drzim v rukach (bez baterygripu) tak sa mi semtam podarí malíčkom otvorit tu krytku na napájaci kabel... neskorsia kupa baterygripu by to mohla vyriesit...
áno to sa stáva aj mne a častejšie ako sem tam ale nejako mi to neprekáža
 
mongi
2011-06-07 11:05:46
príspevok od: 8martin5
Suhlas, fotil som oboma. Ak by som na to mal, volim D300. A nevidim moc dovodov na pochybnosti, nerozhodnost.... D300 je klasa fotak!
skúšal som aj D300s a podľa mňa tam veľký rozdiel nie je. osobne som sa pre D7000 rozhodol hlavne kvôli rozmerom D300s je predsa len ťažšia a väčšia. A po pár mesiacoch som usúdil že som spravil dobre. Tých 51 bodov v D300s mi nechýba aj tak mám skoro stále nastavený len jeden ostriaci bod
 
8martin5
2011-06-09 19:18:00
príspevok od: mongi
skúšal som aj D300s a podľa mňa tam veľký rozdiel nie je. osobne som sa pre D7000 rozhodol hlavne kvôli rozmerom D300s je predsa len ťažšia a väčšia. A po pár mesiacoch som usúdil že som spravil dobre. Tých 51 bodov v D300s mi nechýba aj tak mám skoro stále nastavený len jeden ostriaci bod
Ta vaha-hmotnost je plus. Ale aj tak zavidim 7000
 
Miro Sabo
2011-06-12 13:39:01
príspevok od: mongi
áno to sa stáva aj mne a častejšie ako sem tam ale nejako mi to neprekáža
Hej, aj mňa znervozńuje to otvaranie krytky. Rozmýšĺal som , že ju asi napevno zalepím sekundovým lepidlom...
 
Obert.milos
2011-06-12 14:18:12
príspevok od: Miro Sabo
Hej, aj mňa znervozńuje to otvaranie krytky. Rozmýšĺal som , že ju asi napevno zalepím sekundovým lepidlom...
to nerob, nikdy nevies kedy sa ti to zide ... radsej ten battery grip..
 
dorwin
2011-07-01 09:40:19
Ahojte,

som čerstvým majiteľom D7000. Pred tým som mal D80. Neuveriteľný pokrok. No aby sa tu len nechválilo, tak jedna vec bola jednoznačne (aspoň pre mňa) na D80 lepšia.
Na D80 som mohol fotografie okladať do adresára, ktorého názov som si zvolil z 5 alfanumerických znakov. Super vec, ked cestujete. Máte adresáre podľa miesta, kde ste a doma to nemusíte triediť.
Na D7000 si môžem nastaviť meno adresára len ako 3 číslice!, plus ešte prvé tri písmenká z názvu súboru (miesto DSC dačo iné).
Ja viem, dajú sa nastaviť komentáre do EXIFu, ale to nie až také user friendly, ako keď máte adresáre z 5 písmen.

Neviem, ale ak niekto na cestách triedite fotografie do adresárov, ako to robíte? Napadá ma možnosť, že prvá fotka v adresári, bude tabuľa s názvom mesta... alebo odfotím GPSko.
(prídavné GPS nemám a zatiaľ nezvažujem)
 
Misoo79
2011-07-01 09:50:36
príspevok od: dorwin
Ahojte,

som čerstvým majiteľom D7000. Pred tým som mal D80. Neuveriteľný pokrok. No aby sa tu len nechválilo, tak jedna vec bola jednoznačne (aspoň pre mňa) na D80 lepšia.
Na D80 som mohol fotografie okladať do adresára, ktorého názov som si zvolil z 5 alfanumerických znakov. Super vec, ked cestujete. Máte adresáre podľa miesta, kde ste a doma to nemusíte triediť.
Na D7000 si môžem nastaviť meno adresára len ako 3 číslice!, plus ešte prvé tri písmenká z názvu súboru (miesto DSC dačo iné).
Ja viem, dajú sa nastaviť komentáre do EXIFu, ale to nie až také user friendly, ako keď máte adresáre z 5 písmen.

Neviem, ale ak niekto na cestách triedite fotografie do adresárov, ako to robíte? Napadá ma možnosť, že prvá fotka v adresári, bude tabuľa s názvom mesta... alebo odfotím GPSko.
(prídavné GPS nemám a zatiaľ nezvažujem)
Ku D7000 sa dá pripojiť GPS a to rieši celý problém s údajmi o mieste. Netuším ako to funguje lebo ma to nikdy netrápilo.
 
dorwin
2011-07-01 10:05:57
príspevok od: Misoo79
Ku D7000 sa dá pripojiť GPS a to rieši celý problém s údajmi o mieste. Netuším ako to funguje lebo ma to nikdy netrápilo.
super. viem, ale 280€ je trochu vela za taku vec, nie?
 
bear
2011-07-01 10:31:03
príspevok od: dorwin
super. viem, ale 280€ je trochu vela za taku vec, nie?
Je to relativne, v porovnani s inymi rieseniami je to lacne a navyse su tusim aj lacnejsie 3rd party GPS pre Nikon. Na Canon (40D/50D/7D/5D mark II/1D/1Ds) si musis kupit WFT grip za cca 700€ + USB, alebo bluetooth GPS.
 
Horak Martin
2011-07-13 17:59:55
Zdravím Vás. Tak od včera som majiteľom Nikona D7000. Doteraz som fotografoval s Nikonom D5000. Ku kvalite obrazu sa veľmi vyjadriť neviem, pretože som na D5000 používal nikkor 18-105 a ten istý som kúpil v kite aj s D7000. Onedlho sa to ale chystám zmeniť. Čo sa týka ergonómie a podobných vecí, tak D7000 je: oveľa väčšia, oveľa ťažšia, oveľa zložitejšia na ovládanie (sila zvyku) a asi aj oveľa lepšia. Ešte som ale nestihol prelúskať všetky jej možnosti. Ale teda je tu aj zopár vecí, na ktoré by som sa rád opýtal nejakého skúseného používateľa tohto aparátu. Ak vás teda môžem poprosiť, ozvite sa mi.
 
george1975
2011-07-18 17:50:16
Dakujem za informacie o tomto fotaku.dobra recenzia ale predsa sa neviem rozhodnut ci to kupit alebo nie.
 
IceDive1
2011-07-18 20:46:06
príspevok od: Horak Martin
Zdravím Vás. Tak od včera som majiteľom Nikona D7000. Doteraz som fotografoval s Nikonom D5000. Ku kvalite obrazu sa veľmi vyjadriť neviem, pretože som na D5000 používal nikkor 18-105 a ten istý som kúpil v kite aj s D7000. Onedlho sa to ale chystám zmeniť. Čo sa týka ergonómie a podobných vecí, tak D7000 je: oveľa väčšia, oveľa ťažšia, oveľa zložitejšia na ovládanie (sila zvyku) a asi aj oveľa lepšia. Ešte som ale nestihol prelúskať všetky jej možnosti. Ale teda je tu aj zopár vecí, na ktoré by som sa rád opýtal nejakého skúseného používateľa tohto aparátu. Ak vás teda môžem poprosiť, ozvite sa mi.
Ked nieco nevies treba napisat sem. D7000 je co sa tyka ovladania urcite lepsia a myslim ze si velmi rychlo zvyknes.
 
Horak Martin
2011-07-25 12:16:49
No napríklad som si všimol teraz jeden ani nie že problém, ale skôr moju nevedomosť.
Mám doma papagája, ktorého často fotografujem. S Nikonom D5000 som nemal problém aby som ho na automatike zameral a papagáj bol celý ostrý. Avšak s D7000 sa mi často stáva, že keď na neho zaostrím, tak býva časť jeho tela (najčastejšie hlava) jemne neostrá oproti zbytku tela. Predpokladám, že to bude asi nastavením fotoaparátu. (ostrenie mám na auto t.j. asi všetkých 39 bodov) Poradíte ako zaostriť na objekt (papagája) tak aby mol celý ostrý? (mimo manuálu) ďakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-25 13:03:08
príspevok od: Horak Martin
No napríklad som si všimol teraz jeden ani nie že problém, ale skôr moju nevedomosť.
Mám doma papagája, ktorého často fotografujem. S Nikonom D5000 som nemal problém aby som ho na automatike zameral a papagáj bol celý ostrý. Avšak s D7000 sa mi často stáva, že keď na neho zaostrím, tak býva časť jeho tela (najčastejšie hlava) jemne neostrá oproti zbytku tela. Predpokladám, že to bude asi nastavením fotoaparátu. (ostrenie mám na auto t.j. asi všetkých 39 bodov) Poradíte ako zaostriť na objekt (papagája) tak aby mol celý ostrý? (mimo manuálu) ďakujem
Mal si si kupit kompakt, mal by si ostre vsetko. Ked uz si si kupil zrkadlovku takej triedy ako D7000, mal by si sa s nou naucit fotografovat. Ty ziavne neovladas ani zaklady prace s AF a DOF. To ale komentare ani forum nevyriesia. Odporucam ti ist na workshoptypu "Zaklady prace s DSLR", alebo si riadne nastudovat navod a skusat rozne sposoby ostrenia, vratane ostrenia jednym bodom s pamatou ostrenia, prekomponovanim a vstah clony na DOF.
 
hombreee
2011-07-25 13:58:49
príspevok od: Horak Martin
No napríklad som si všimol teraz jeden ani nie že problém, ale skôr moju nevedomosť.
Mám doma papagája, ktorého často fotografujem. S Nikonom D5000 som nemal problém aby som ho na automatike zameral a papagáj bol celý ostrý. Avšak s D7000 sa mi často stáva, že keď na neho zaostrím, tak býva časť jeho tela (najčastejšie hlava) jemne neostrá oproti zbytku tela. Predpokladám, že to bude asi nastavením fotoaparátu. (ostrenie mám na auto t.j. asi všetkých 39 bodov) Poradíte ako zaostriť na objekt (papagája) tak aby mol celý ostrý? (mimo manuálu) ďakujem
Zaostri len jednym bodom, na hlavu. Idealne niektorym z krizovych zaostrovacich bodov (D7000 ich ma tusim 9... nie som si isty). Ak bude hlava ostra ale zbytok tela neostry, tak priclon
 
Horak Martin
2011-07-25 14:04:52
ďakujem za rady. Ono je pravda, že som lenivý prečítať si manuál. Teraz som ho zobral do ruky preštudoval, hneď sa mi vyjasnili nejaké nejasnosti. Skúšal som už aj nejaké snímky a je to oveľa lepšie. Konečne som aj po niekoľkých rokoch zistil na čo vlastne slúži tlačítko AE-L, AF-L
Karol: Nad tým workshopom som uvažoval, ale nejak som nestihol termín, určite by mi nejaký kurz pomohol
 
Obert.milos
2011-07-25 15:22:42
Už vám nejaké dievča povedalo, že zvuk cvaknutia D7000 je vzrušujúci ? ... ktovie či aj na tomto makajú pri výrobe
 
Horak Martin
2011-07-30 10:29:58
Moja ďalšia otázka by bola: Všimol som si, že pri fotografovaní na "M" nemôžem použiť blesk (aj externý Sb-900) a zároveň vyšší čas uzávierky ako 1/250 resp. 1/320. Viete mi poradiť ako iným spôsobom by som vedel nastaviť manuálne uzávierku a clonu na mnou požadované hodnoty a zároveň používať blesk?
Len ma prosím neukameňujte, že si mám prečítať manuál
 
denySK
2011-07-30 11:31:44
príspevok od: Horak Martin
Moja ďalšia otázka by bola: Všimol som si, že pri fotografovaní na "M" nemôžem použiť blesk (aj externý Sb-900) a zároveň vyšší čas uzávierky ako 1/250 resp. 1/320. Viete mi poradiť ako iným spôsobom by som vedel nastaviť manuálne uzávierku a clonu na mnou požadované hodnoty a zároveň používať blesk?
Len ma prosím neukameňujte, že si mám prečítať manuál
ten manual si radsej precitaj....
ak chces kratsie casy ako 1/250 tak pouzi mod HSS, vid manual neviem ako na nikone ale zvecsa by to malo fungovat tak, ze nastavis rezim M (manual), a jednym rollerom menis clonu, druhym cas.
 
Horak Martin
2011-07-30 12:29:42
príspevok od: denySK
ten manual si radsej precitaj....
ak chces kratsie casy ako 1/250 tak pouzi mod HSS, vid manual neviem ako na nikone ale zvecsa by to malo fungovat tak, ze nastavis rezim M (manual), a jednym rollerom menis clonu, druhym cas.
Áno, viem, že jedným kolieskom nastavujem clonu a druhým uzávierku, ale čas uzávierky nenastavím na viac ako 1/250 pri použití blesku. A to je to, že nemám prístup k manuálu teraz.
 
denySK
2011-07-30 22:14:16
príspevok od: Horak Martin
Áno, viem, že jedným kolieskom nastavujem clonu a druhým uzávierku, ale čas uzávierky nenastavím na viac ako 1/250 pri použití blesku. A to je to, že nemám prístup k manuálu teraz.
tu mas dobry video navod ako na to: http://www.youtube.com/watch?v=Sqf3TM-WGTE
 
Horak Martin
2011-07-31 11:39:11
Ďakujem, pomohlo.
 
pety
2011-08-09 23:18:30
zdarec pani.tak aj ja uvazujem o tomto fotaku ale jedina vec ktora ma odradza je podla niektorych for na nete, ze sa na snimaci hromadi odniekial olej.ma s tym niekto skusenosti alebo je to len konkurencna antireklama...
 
BlackWolf
2011-08-27 13:02:11
príspevok od: pety
zdarec pani.tak aj ja uvazujem o tomto fotaku ale jedina vec ktora ma odradza je podla niektorych for na nete, ze sa na snimaci hromadi odniekial olej.ma s tym niekto skusenosti alebo je to len konkurencna antireklama...
som majitelom tohto kusu a to asi mesiac po uvedeny na trh a musim nestastne povedat ze podla ID obrazku bolo v predajni nafotenych nejakych 11 fotiek a teda na 99% som mal od vyroby na senzore neskutocne velke spiny ktore podla pana matunaka vyzerali ako olejove skvrny doslova sa ma spytal ci fotim peľ na luke lebo clovek co si ku nemu chodit cistit senzor foti na luke a mava pel na senzore.. doslova to bolo mastne.

dalsou pravdou je ze ten senzor sa velmi richlo zasere a ludia co ma poznaju mozu potvrdit ze o techniku sa staram jak o oko v hlave a vymena objektivov prebieha u mna ako vymena pneumatik na F1 pocas zavodu proste sa to uz richlejsie robit neda... takze neviem skade sa zasiera.

napriek tomu je to super fotak a som snim velmi spokojny - proste este som nezazil situaciu v ktorj by som si povedal ze ma v niecom ombedzuje ak by si mal dalsie otazky kludne napis odpoviem
 
bum.bac
2011-08-27 16:32:20
príspevok od: BlackWolf
som majitelom tohto kusu a to asi mesiac po uvedeny na trh a musim nestastne povedat ze podla ID obrazku bolo v predajni nafotenych nejakych 11 fotiek a teda na 99% som mal od vyroby na senzore neskutocne velke spiny ktore podla pana matunaka vyzerali ako olejove skvrny doslova sa ma spytal ci fotim peľ na luke lebo clovek co si ku nemu chodit cistit senzor foti na luke a mava pel na senzore.. doslova to bolo mastne.

dalsou pravdou je ze ten senzor sa velmi richlo zasere a ludia co ma poznaju mozu potvrdit ze o techniku sa staram jak o oko v hlave a vymena objektivov prebieha u mna ako vymena pneumatik na F1 pocas zavodu proste sa to uz richlejsie robit neda... takze neviem skade sa zasiera.

napriek tomu je to super fotak a som snim velmi spokojny - proste este som nezazil situaciu v ktorj by som si povedal ze ma v niecom ombedzuje ak by si mal dalsie otazky kludne napis odpoviem
Mam tiez zadrbkany snimac-nie od prachu, do f8 skvrny vobec nevidiet, pri f11 a viac su skvrny vyrazne. Kedze nedavam viac ako f8 az tak ma ta spina netrapi...
 
DropDead
2011-08-27 17:39:57
príspevok od: pety
zdarec pani.tak aj ja uvazujem o tomto fotaku ale jedina vec ktora ma odradza je podla niektorych for na nete, ze sa na snimaci hromadi odniekial olej.ma s tym niekto skusenosti alebo je to len konkurencna antireklama...
no vraví sa, že týmto špinavým senzorom, olejničkou v tele trpela len prvá vlna(vraj), takže nové by nemuseli (ovšem ak niekde nemajú ešte kusy z "prvej vlny")

tiež rozmýšľam nad ňou a toto nerieším ani trošku, ak aj by bol ten problém, tak nie je problém, prídeš reklamuje sa, buď sa to vyčistí alebo dostaneš nový kus (tie už nebývajú "olejové")

toť názor lajka...
 
Syky
2011-08-27 21:00:30
... asi pred týždňom som s kamarátom čistil snímač a čudovali sme sa ako sa mohli dostať olejové škvrny na snímač.
 
AndyLaci
2011-08-30 10:56:06
co to inac znamena ze "kope" ? ma to nejaky efekt na kvalitu fotografie alebo sa to len trase v rukach jak zbijacka?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-08-30 11:02:20
Kope = cititelny naraz zrkadla pri expozicii. Vplyva na schopnost udrazat fotoaparat bez roztrasenia.
 
xaxaxa
2011-08-30 12:56:26
príspevok od: Horak Martin
No napríklad som si všimol teraz jeden ani nie že problém, ale skôr moju nevedomosť.
Mám doma papagája, ktorého často fotografujem. S Nikonom D5000 som nemal problém aby som ho na automatike zameral a papagáj bol celý ostrý. Avšak s D7000 sa mi často stáva, že keď na neho zaostrím, tak býva časť jeho tela (najčastejšie hlava) jemne neostrá oproti zbytku tela. Predpokladám, že to bude asi nastavením fotoaparátu. (ostrenie mám na auto t.j. asi všetkých 39 bodov) Poradíte ako zaostriť na objekt (papagája) tak aby mol celý ostrý? (mimo manuálu) ďakujem
aj si si hladal nejake info ako nastavit ostrenie, ako s nim pracovat a pod.? D7000 je celkom sofistikovany stroj, treba ho vediet nastavit a ovladat. Usetrim ti cas, skus pozriet toto:
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=37815130
alebo aj alternativny sposob
http://www.canadian-photographer.ca/forums/showthread.php?t=12169
 
AndyLaci
2011-08-31 13:39:19
diki Karol, aj tak si ho asi idem osahat do predajne. Rozhodujem sa medzi canonom 7d a nikonom d7000. Hlavne zavahania su pri videu, lebo keby som sa chcel rozhodnut tocit video tak by mi asi nikon s 24fps (preco ne aspon 25 nechapem) nekedy nestacil, ale zasa je mensi a nosit ho zo sebou nebude sposobovat taku bolest chrbta take zbytocne funkcie ktore som si urcil ze chcem mat ako napriklad elektronicka vodovaha alebo schopnost riadenia "wireless" blesku maju obidva. Tiez su obidva ochranene proti vode, lebo ked som raz fotil pri bazene s tatkovou D90 tak mi splechlo na fotak a nebolo mi vsetko jedno. Myslim si ze ten canon 7D je uplne ina trieda ale stoji viac a neviem si vybrat ani z canonackych skiel proste tie od nikonu mi pridu lepsie ale neskusal som ich vobec to je len moj pocit (ktory sa casto nemyli) je taky. Asi by som chcel taky univerzal 16-85 a potom mozno nejaky 85micro na portrety, od canonu by som si kupil asi 18-200. Este aj dalsia vec> ovladanie od nikonu sa mi dost na D90 zapacilo a presne tak isto to vyzera aj na D7000 akurat ze je tam este to super magicke koliecko na MUP a tieto veci, pri foteni v noci potesi. Canon som este v ruke nedrzal ale kamarat ho ma tak potom budem asi mudrejsi. Je to pre mna dost velka investicia kedze fotenim sa len bavim a nezarabam. Bol by som rad kebyze mi poradite nejake veci ktore ma mozno naklonia k tomu spravnejsiemu fotaku, ale asi dam na zlate pravidlo> lepsie 1 krat zazit jak 100 krat citat...
 
mmichalm
2011-09-02 15:32:43
V celej tejto diskusii je uvedenych niekolko negativ d7000, napr. prach, olej, skrvny, neumyselne otvaranie krytky na napajaci kabel, ľahký chod voliča programov, "kopanie" zrkadla, ... Ako je na tom napr. d5100, ktory prisiel na trh niekolko mesiacov po d7000?
Nema niekto informacie o moznych nastupcoch d7000, pri ktorych by sa dalo ocakavat odstranenie uvedenych negativ, prip. niektore vylepsenia? Pytam sa na potencialneho nastupcu v podobnej cenovej hladine.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-09-02 15:42:20
príspevok od: mmichalm
V celej tejto diskusii je uvedenych niekolko negativ d7000, napr. prach, olej, skrvny, neumyselne otvaranie krytky na napajaci kabel, ľahký chod voliča programov, "kopanie" zrkadla, ... Ako je na tom napr. d5100, ktory prisiel na trh niekolko mesiacov po d7000?
Nema niekto informacie o moznych nastupcoch d7000, pri ktorych by sa dalo ocakavat odstranenie uvedenych negativ, prip. niektore vylepsenia? Pytam sa na potencialneho nastupcu v podobnej cenovej hladine.
Vymenny cyklus zrkadloviek Nikon je minimalne 2 roky, u vyssich modelov 3. Takze recenzie na naslednika sa dockas asi v roku 2013.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-09-02 15:44:58
príspevok od: mmichalm
V celej tejto diskusii je uvedenych niekolko negativ d7000, napr. prach, olej, skrvny, neumyselne otvaranie krytky na napajaci kabel, ľahký chod voliča programov, "kopanie" zrkadla, ... Ako je na tom napr. d5100, ktory prisiel na trh niekolko mesiacov po d7000?
Nema niekto informacie o moznych nastupcoch d7000, pri ktorych by sa dalo ocakavat odstranenie uvedenych negativ, prip. niektore vylepsenia? Pytam sa na potencialneho nastupcu v podobnej cenovej hladine.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nikon

Tu mas datumy, kedy vysli vsetky doterajsie Nikony, z toho si to vyvodis. Naviac to mam potvrdene priamo z Nikonu.
 
lasky.t
2011-09-19 14:23:07
príspevok od: jimmy_rs
na mojej D7000 si fotky prezeram aj z joystickom aj z oocnym kruzkom,,a ked tocim prednym volicom menia sa tvare ktore boli detekovane FD takze nemusis joystikom behat po fotkach ked chces vidiet ludi ci nespia a tak
mohol by som vedieť ako prezeráš fotky otoč. voličom na D7000?? na mojom to nejde..
 
DropDead
2011-09-19 16:53:54
príspevok od: lasky.t
mohol by som vedieť ako prezeráš fotky otoč. voličom na D7000?? na mojom to nejde..
myslím, že sa to dá nastaviť v menu, no presne neviem
 
Pospo
2011-09-19 17:43:19
Mozno to tu zaznelo, ale ako je na tom ostriaci motor D7000? V porovnani s D90 a D300. Tam citit pri 80-200 rozdiel aj v rychlosti aj presnosti. Dik.
 
rcibi
2011-10-24 21:00:45
Nazdar všetci nešťastníci z D 7000ky.........používam ho od februára na fotenie svadieb, absolvoval prašnú aj mokrú kúru na dovolenke v Bulharsku (a to vám poviem pri tom šplechu morskej vody ktorí schytal mi až riť zovrelo) , fotenie v mlyne kde sa mlelo, v kováčskej dielni, pri prestavbe domu a ani neviem kde všade, a s prachom na snímači problém nebol. Pri svadbách mením objektívy často a aj v Bulharsku som pár dni fotil na pieskovej pláži vo vetre.........a potom ešte aj tá slaná voda, vtedy mi nebolo všetko jedno, ale prežil. Najväčší problém bolo vyčistiť UV filter na 70-200ke od tej hnusnej slanej vody......Tak ja neviem či som kúpil už nejakú repasovanú druhú vlnu d7000iek alebo čo je vo veci. V každom prípade nezabúdajme na radosť z fotenia, hľadajme radšej pekné momenty na zachytenie a nečumme toľko na snímače, veď je to až úchylné......no nééééééééé
 
majkyke
2011-11-23 08:05:33
Uplne nahodou som narazazil na novy firmware D7000 verzia B.
http://support.nikonusa.com/app/answers/detail/a_id/17542/session/L2F2LzEvdGltZS8xMzIyMDMxNjY0L3NpZC95SjZkclBKaw%3D%3D
 
xaxaxa
2011-11-23 10:39:23
príspevok od: AndyLaci
diki Karol, aj tak si ho asi idem osahat do predajne. Rozhodujem sa medzi canonom 7d a nikonom d7000. Hlavne zavahania su pri videu, lebo keby som sa chcel rozhodnut tocit video tak by mi asi nikon s 24fps (preco ne aspon 25 nechapem) nekedy nestacil, ale zasa je mensi a nosit ho zo sebou nebude sposobovat taku bolest chrbta take zbytocne funkcie ktore som si urcil ze chcem mat ako napriklad elektronicka vodovaha alebo schopnost riadenia "wireless" blesku maju obidva. Tiez su obidva ochranene proti vode, lebo ked som raz fotil pri bazene s tatkovou D90 tak mi splechlo na fotak a nebolo mi vsetko jedno. Myslim si ze ten canon 7D je uplne ina trieda ale stoji viac a neviem si vybrat ani z canonackych skiel proste tie od nikonu mi pridu lepsie ale neskusal som ich vobec to je len moj pocit (ktory sa casto nemyli) je taky. Asi by som chcel taky univerzal 16-85 a potom mozno nejaky 85micro na portrety, od canonu by som si kupil asi 18-200. Este aj dalsia vec> ovladanie od nikonu sa mi dost na D90 zapacilo a presne tak isto to vyzera aj na D7000 akurat ze je tam este to super magicke koliecko na MUP a tieto veci, pri foteni v noci potesi. Canon som este v ruke nedrzal ale kamarat ho ma tak potom budem asi mudrejsi. Je to pre mna dost velka investicia kedze fotenim sa len bavim a nezarabam. Bol by som rad kebyze mi poradite nejake veci ktore ma mozno naklonia k tomu spravnejsiemu fotaku, ale asi dam na zlate pravidlo> lepsie 1 krat zazit jak 100 krat citat...
trufnes si volnym okom zistit rozdiel medzi 24fps a 25fps? navyse pri 720p je tusim zaklad 25fps. Riesis podla mna somariny pozri si testovacie videa z D7000 na you tube od amaterov, alebo profikov (napr. Fenchel & Janisch) a uvidis ako to toci. Videa su dobre. Ani spliechanie ta nemusi trapit, je slusne utesneny.
 
xaxaxa
2011-11-23 10:40:36
príspevok od: Pospo
Mozno to tu zaznelo, ale ako je na tom ostriaci motor D7000? V porovnani s D90 a D300. Tam citit pri 80-200 rozdiel aj v rychlosti aj presnosti. Dik.
"Tam citit pri 80-200 rozdiel aj v rychlosti aj presnosti." aky rozdiel tam citis? ci to bola otazka, nie odpoved?
 
Pospo
2011-11-23 10:53:29
príspevok od: xaxaxa
"Tam citit pri 80-200 rozdiel aj v rychlosti aj presnosti." aky rozdiel tam citis? ci to bola otazka, nie odpoved?
Bola to otazka. 80-200 je na D300 oproti D90 rychlejsia aj presnejsia (ten isty obejktiv mi na D90 pri dlhom konci mierne backfocusoval) na D3-ke to vraj uplne zihadlo. Stale neviem aky motor ma D7000, ci lacny (ala D90), alebo nieco lepsie.
 
nariecnik
2011-11-23 12:48:12
Pani pise casto casto na fore k D7000 kvalitne sklo s velkou rozlišovacou schopnostou.Preto sa pytam je sklo 18-200 druhej generacie vhodne k d 7000 vyuzije sa potencial kamery?Chcel by som to ako univerzal + dokupim nejake pevne sklo.Je to velky skok ku kvalite vystupu oproti 18-105 set sklu?Vdaka
 
Marcel Rebro
2011-11-23 13:32:41
príspevok od: nariecnik
Pani pise casto casto na fore k D7000 kvalitne sklo s velkou rozlišovacou schopnostou.Preto sa pytam je sklo 18-200 druhej generacie vhodne k d 7000 vyuzije sa potencial kamery?Chcel by som to ako univerzal + dokupim nejake pevne sklo.Je to velky skok ku kvalite vystupu oproti 18-105 set sklu?Vdaka
1. medzi I. a II. generaciou 18-200 nie je ziaden kvalitativny (opticky) rozdiel ... len pridali gombik aby sam nezumoval

2. medzi kvalitou vystupu s 18-105 a 18-200 asi rozdiel nezbadas

3. 18-200 s D7000 je v pohode pouzitelna. Ake ziskas len vacsi rozsah a kovovy bajonet. Ak chces naozaj kvalitny "zakladny zum" na D7000 ber 16-85ku
 
quaq
2011-11-23 14:41:32
príspevok od: Pospo
Bola to otazka. 80-200 je na D300 oproti D90 rychlejsia aj presnejsia (ten isty obejktiv mi na D90 pri dlhom konci mierne backfocusoval) na D3-ke to vraj uplne zihadlo. Stale neviem aky motor ma D7000, ci lacny (ala D90), alebo nieco lepsie.
telá ako D90alebo D7000 majú slabšie -menšie motory takže aj veľké a ťažké sklá sú na nich pomalšie ako na profi telách kde sú motory silnejšie-mohutnejšie a tým padom rýchlejšie je to zrejme aj tým že menších tlách 90,7000 je menej miesta takže motorček je subtílnejší ako v D3-ke
ja som moju 80-200 ku skúšal na D3s a stíhala preostrovať v pohode chodcov idúcich oproti aj na vzdialenosť 6 metrov
 
lasky.t
2011-11-23 19:32:41
príspevok od: DropDead
myslím, že sa to dá nastaviť v menu, no presne neviem
jasné... je to v menu.. frčí mi to už nejaký čas...
 
Manicy
2012-02-13 09:08:33
príspevok od: Karol Srnec
Na probleme s nekorektnym zobrazovanim Exifu v galeriach pracujeme.
Tiez som si to vsimol,len skoda ze ste po roku nedopracovali.
 
Keviin077
2012-02-22 15:43:50
príspevok od: Karol Srnec
Mal si si kupit kompakt, mal by si ostre vsetko. Ked uz si si kupil zrkadlovku takej triedy ako D7000, mal by si sa s nou naucit fotografovat. Ty ziavne neovladas ani zaklady prace s AF a DOF. To ale komentare ani forum nevyriesia. Odporucam ti ist na workshoptypu "Zaklady prace s DSLR", alebo si riadne nastudovat navod a skusat rozne sposoby ostrenia, vratane ostrenia jednym bodom s pamatou ostrenia, prekomponovanim a vstah clony na DOF.
Este jedna vec a dost podstatna: skus popracovat s Jemnym doladenim autofokusu. Mne to pomohlo (skoda, ze skoro rok som sa s tym pasoval). Neviem ci moj kus je chybny, ale musel som si nastavit vsetky objektivy. Uz som bol zufaly. Vyskusal som stativ, predsklopenie zrkadla, dratovu spust, kratke casy a pomohlo - - - Jemne doladenie autofokusu. Ale hlavne, ze je to vyriesene.
 
martin9113
2012-06-10 11:37:11
je rozdiel v af medzi d90 a d7000 velky rozdiel?
 
DropDead
2012-07-15 13:53:55
príspevok od: martin9113
je rozdiel v af medzi d90 a d7000 velky rozdiel?
rozdiel tam je áno, je to všetko o technológii a inovácii
 
Josee
2013-01-03 14:52:55
Zdravím... Vážne užitočný a super článok, ďakujem. Pomohol mi vybrať si, keď som kupoval novy foťák. D7000-ku už mám doma, ale teraz riešim otázku zmeny objektívu AF-S 70-300mm f/4.5-5.6G VR na AF-D 80-400mm f/4.5-5.6 VR. Chel by som počuť názory na túto zmenu (+ aj - takejto zmeny) a tiež názor na kombináciu D7000 a 80-400..
Ďakujme...
 
markato1
2013-01-03 15:24:43
príspevok od: Josee
Zdravím... Vážne užitočný a super článok, ďakujem. Pomohol mi vybrať si, keď som kupoval novy foťák. D7000-ku už mám doma, ale teraz riešim otázku zmeny objektívu AF-S 70-300mm f/4.5-5.6G VR na AF-D 80-400mm f/4.5-5.6 VR. Chel by som počuť názory na túto zmenu (+ aj - takejto zmeny) a tiež názor na kombináciu D7000 a 80-400..
Ďakujme...
skus napisat tomuto chlapikovi,on foti touto zostavou,pripadne si urob nazor sam a href="http://www.ephoto.sk/fotogaleria/hladaj-fotografiu/vsetky/strana-6/?q&lens" class="link">www.ephoto.sk/fotogaleria/hladaj-fotografiu/vsetky/strana-6/?q&lens_producer_id_1=10&camera_producer_id_1=12&camera=4604&lens=429&theme=0&period=0&direction=desc
 
markato1
2013-01-03 15:26:08
Este raz link a href="http://www.ephoto.sk/fotogaleria/hladaj-fotografiu/vsetky/strana-6/?q&lens" class="link">www.ephoto.sk/fotogaleria/hladaj-fotografiu/vsetky/strana-6/?q&lens_producer_id_1=10&camera_producer_id_1=12&camera=4604&lens=429&theme=0&period=0&direction=desc
 
markato1
2013-01-03 15:27:41
toho smajla tam hodilo sameho,skopiruj od www...
 
grundika
2013-01-04 09:42:02
chcem sa opyta, toto v minusoch ....zrkadlo “kope” je ozaj take vazne, ze to sposobuje pri foteni z ruky problem na zabere ?
 
hladacvody
2013-01-04 13:52:00
príspevok od: grundika
chcem sa opyta, toto v minusoch ....zrkadlo “kope” je ozaj take vazne, ze to sposobuje pri foteni z ruky problem na zabere ?
somarina ,mam ho ,este ma nekoplo
 
bubu1687
2013-01-04 13:55:47
príspevok od: grundika
chcem sa opyta, toto v minusoch ....zrkadlo “kope” je ozaj take vazne, ze to sposobuje pri foteni z ruky problem na zabere ?
aj ja ho mam a nic take nebadam
 
arpgdval
2013-01-04 17:04:43
Aspon citit to zrkadlo nie ako na 5100 a 3100.
 
grundika
2013-01-04 18:36:26
vazne rozmyslam nad D7000, no toto som necitala pri ziadnej recenzii Nikona. Tak neviem, co si o tom "kopani mam mysliet.
 
arpgdval
2013-01-04 18:45:11
Kludne to kup. Nič strašné.
 
Hrom
2013-01-04 20:12:00
príspevok od: grundika
vazne rozmyslam nad D7000, no toto som necitala pri ziadnej recenzii Nikona. Tak neviem, co si o tom "kopani mam mysliet.
Ked fotis zo stativom predsklopis zrkadlo a z ruky mas zas stabilizator cize vo finale si na tom lepsie ako keby nekopal ale mne to kopanie nepripada take dramaticke a ani ten lahky chod volica programov a cena dnes uz tiez nieje az take - ) no je dost narocny a tak ta caka studium ( asi ) ak si ho chces vyskusat som tiez z BA a nemam s tym problem
 
KarolVarga
2013-03-22 12:28:27
zdravim, ked som spravne pochopil podla obr. tak ma d7000 motor v tele...vsak? Konkretne sa to totiz nespomina, ze ano, len tam je obr. packy pre AF/M. Len sa chcem uistit koli kompatibilite objektivu. Dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-22 12:31:54
príspevok od: KarolVarga
zdravim, ked som spravne pochopil podla obr. tak ma d7000 motor v tele...vsak? Konkretne sa to totiz nespomina, ze ano, len tam je obr. packy pre AF/M. Len sa chcem uistit koli kompatibilite objektivu. Dakujem
Ano, D7000 ma zabudovany motorcek.
 
kubkopgo
2014-01-30 01:31:48
Ahoj prave so ho idem kupovat ale vie mi niekto povedat cenu.?ja ju viem Len v £
 
kubkopgo
2014-01-30 01:34:19
a chcela by som teda poprosit o radu aky objektiv na portrety si mam kupit ?chcem fotit babetka a mysli ze budem potrebovat an neaky macro ...poradte mi prosim
 
riske
externý redaktor 2014-01-30 08:45:35
príspevok od: kubkopgo
a chcela by som teda poprosit o radu aky objektiv na portrety si mam kupit ?chcem fotit babetka a mysli ze budem potrebovat an neaky macro ...poradte mi prosim
Portrétny objektív ide podľa mňa skvelo nahradiť makroobjektívom. Najlepší by asi bol Nikon 85mm f/3.5G ED AF-S DX VR Micro (resp. Tamron AF SP 90mm f/2,8 Di Macro). Získaš macro aj portrétny objektív. Tej horšej svetelnosti sa neboj, obzvlášť v ateliéry na tom nezáleží.
No a ak inak nedáš tak rozhodne Nikon 85mm f/1.8G. Ale ten je rovnako drahý a za tú cenu podľa mňa budeš mať menej muziky...
 
kubkopgo
2014-01-30 12:51:20
Ahoj tak teraz ktory?mam dilemu
 
Džema
2014-01-30 13:04:17
Ja mam ten Tamron ale druhu verziu, s USD a uplne mi vyhovuje...Dokonca je aj utesneny.Robi aj velmi pekne portrety.A myslim ze stoji o dost menej ako origos nikon.
 
kubkopgo
2014-01-30 14:38:22
No prave som ho pozerala a aky he rozdiel medzi USD?
 
Martin8101
2014-01-30 15:10:28
príspevok od: kubkopgo
No prave som ho pozerala a aky he rozdiel medzi USD?
Ahoj, viacero ludi Ti uz odpisalo v tom druhom vlakne... 35, 50 alebo 85 - vsetko su to dobre objektivy, 85mm moze byt na interier uz moc dlha (na D7000). Aj makro nie je zle, ide o to, ci ho vyuzijes. Ak hladas uplne cistokrvny portretny, tak potom by som isiel do vyssie zmienenej trojice (alebo dvojice 35+50), pretoze makrac je fajn na stylyzovane portrety, ale ma komplikovanejsie zaostrovanie a v momentkach a situaciach, ked potrebujes zaostrit rychlo by mohol byt proble. A svetelnost 1,8 sa Ti zide vzdy...
 
kubkopgo
2014-01-30 16:33:25
No ja by som to skor chcela na fotenie babetiek a detii a preto macro lebo by some chcela priblizovat tvaricky atd...ten tamron sa mi paciale ci to buds spravna volba ?toho sa obavam ...a zas som by some chcela vediet ten rozdiel USD?
 
Džema
2014-01-30 16:51:36
príspevok od: kubkopgo
No prave som ho pozerala a aky he rozdiel medzi USD?
s USD je druha verzia objektivu.to je Ultrasonic Silent Drive,takze tiche ostrenie.Teda ma aj stabilizator.A hlavne nie ako u prve verzie,tady sa nevysuva predny clen.
pozri tu ak chces http://www.tamron-objektivy.cz/objektiv-tamron-sp-90mm-f-2-8-di-macro-1-1-vc-usd-pro-nikon_d103481.html
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia