Hore

Nikon Coolpix P4

Dnešný trend u digitálnych fotoaparátov symbolizuje zvyšovanie počtu pixelov, ktoré, ako sme už komentovali pri rôznych recenziách, nie vždy symbolizuje pokrok v kvalite obrazu. Rôzni výrobcovia ale pridávajú rozličné užitočné funkcie do svojich kompaktných fotoaparátov ako napr. stabilizátor obrazu, detekciu a zaostrovanie na tvár, redukciu červených očí a podobne. Jedným z takýchto fotoaparátov je aj Nikon Coolpix P4, ktorý disponuje uvedenými pokročilými funkciami a 8 Mp senzorom ukrytým v celokovovom tele.

Ergonómia a dizajn 

Dizajn P4 sa Vám z estetického hľadiska buď bude veľmi páčiť alebo práve naopak. Nesleduje totiž najnovšie trendy a má svojský look. Telo fotoaparátu je z hliníka a pôsobí pevným dojmom a na prvý pohľad pripomína mydielko.  

Predná strana je jednoduchá len so štyrmi prvkami - objektív, blesk, asistent zaostrovania a mikrofón.

Na zadnej stene sú vedľa 2,5 palcového displeja postupne umiestnené ovládače zoomu, menu, štvorsmerový ovládač s tlačidlom potvrdenia a tlačidlo prehrávania a vymazania.

Na vrchnej strane fotoaparátu dominuje volič (kotúč) režimov fotografovania a niektorých funkcií (k tomu sa ešte vrátim pri ovládaní v praxi). Na ľavej strane od voliča režimov sa nachádza špeciálne tlačidlo VR na aktiváciu stabilizátora obrazu a napravo sa nachádza spúšť a tlačidlo zapnutia/vypnutia fotoaparátu.

Ľavá strana fotoaparátu je čistá a na pravej sú konektory AV a USB. Na spodnej strane je kryt na batériu a slot na SD karty a závit na statív.

Z hľadiska ovládania je P4 navrhnutá veľmi dobre. Prístup k funkciám je veľmi rýchly. Oceňujeme, že jediným pootočením kolieska režimov fotografovania sa dostanete k často používaným funkciám ako je vyváženie bielej, nastavenie citlivosti snímača, ale aj k iným nastaveniam fotoaparátu. Toto bolo u kompaktov často zašifrované v menu a vyžadovalo si to zdĺhavé preklikávanie.

Na zadnom štvorsmerovom tlačidle máte zas priamy prístup ku korekcii expozície, režimom blesku, zaostrovania a k samospúšti. Z hľadiska logickosti a ľahkosti ovládania nie je možné Coolpixu P4 veľa vytknúť, snáď len pomerná voľnosť voliča režimov fotografovania, ktorý ľahko pootočíte nechceným dotykom alebo pri uschovávaní fotoaparátu do puzdra alebo vrecka. Potom sa Vám pri zapnutí zobrazí hlásenie, že volič programov je v nesprávnej polohe alebo pri fotografovaní prepnete na iný režim. Pri troche opatrnosti sa však toto často nestáva.  

 
denné svetlo, min. zoom denné svetlo, max. zoom 100 % výrez

V praxi  

Fotoaparát dosahuje skôr priemerné hodnoty operačných časov. Nie je uspôsobený na rýchlu akciu alebo reportážne fotografovanie. Zapnutie fotoaparátu trvá okolo 3,5 s, čo v žiadnom prípade pri 3,5 násobnom zoome nie je rekordom. Fotoaparát priemerne zaostrí do jednej sekundy a oneskorenie spúšte po zaostrení, aj keď ho zatiaľ nevieme presne pomerať, je málo citeľné. Hodnota medzi expozíciami bola cca 2,5 sekundy bez blesku, 3 až 7,5 sekúnd s použitím blesku.

Samozrejme, môžete si zvoliť aj kontinuálne snímanie ktoré má štyri režimy - kontinuálne (cca 2 obr./s v počte 4-5 obr., potom jeden záber každú 1,5s), multi-shot 16 (urobí 16 obr. za cca 7,5 s a skombinuje ich do jedného 8 M obrázka s fine kompresiou), ultra high speed (dokáže zaznamenať 100 obrázkov za približne 3s, no iba v kvalite 320 x 240 b) a 5 shot buffer (sníma s frekvenciou cca 1,5 obr/s dokiaľ držíte spúsť stlačenú, no po jej uvoľnení uloží posledných 5 obrázkov zo sekvencie (iba tri v najvyššej kvalite)).

Trochu iritujúce bolo ovládanie zoomu, keď toto reagovalo na stisnutie ovládača s malým oneskorením a celkovo pohyb objektívu pri zmene ohniska nebol najrýchlejší. To isté sa potom potvrdilo aj pri prehrávaní a zväčšovaní nafotografovaných obrázkov.

P4 Vás tak trochu ohúri logickosťou ovládania a tlačidlami na často používané funkcie, no vzápätí trochu sklame jeho rýchlosťou.

V časti prax by som chcel spomenúť stabilizátor obrazu založený na pohybe šošovky v objektíve. Ten sa ukázal ako účinný a pomocou neho z ruky udržíte až o dva expozičné stupne dlhšie časy. Snímky by ste inak v takých svetelných podmienkach rozmazali. Stabilizátor umožňuje aj použiť nižšiu citlivosť snímača a tak získať kvalitnejšie fotografie bez zvýšeného šumu. Ak používate statív, je potrebné stabilizátor vypnúť.  

 

 

 
Makro na dlhšom konci objektívu Makro na širokouhlom konci objektívu Makro na širokouhlom konci objektívu

    

Teplé príjemné podanie farieb pri zamračenej oblohe 

Zvládnutá pleťovka pri zatiahnutej oblohe

 
Zelená pri zamračenej oblohe Portrét Portrét s fill in bleskom

Obrazová kvalita 

Obrazová kvalita Coolpixu P4 trochu vylepšuje dojem z pomalého ovládania tohto fotoaparátu. Objektív je ostrý pri všetkých ohniskách (36 mm - 126 mm v prepočte na kinofilm) a nevykazuje prílišné reflexy a stratu kontrastu ani pri snímaní do protisvetla, dokonca ani so slnkom v zábere. Obrázky nie sú veľmi poznačené procesom fotoaparátu, pričom sú stále živé a sýte. Farby nie sú prehnané a vyváženie bielej pracuje spoľahlivo vo väčšine situácií. Aj za zamračeného počasia P4 produkuje príjemné teplé farby, ktoré pripomínajú otepľujúci filter. To sa samozrejme deje pri nastavení vyváženia bielej na zamračené.

Objektív dokáže v makro režime zaostriť do 4 cm, čo Vám umožní robiť efektné makrosnímky. Zaujímavosťou je možnosť zvoliť si režim zaostrenia "face priority AF" (prioritu zaostrenia tváre), keď fotoaparát rozozná tvár fotografovaného v snímanej scéne a zaostrí priamo na ňu. Táto funkcia pracovala prekvapivo dobre a takmer vždy bola tvár fotografovaného ostrá.

Z pohľadu šumu v obraze je na tom P4-ka dobre, aj keď trocha šumu je vidieť v tieňoch aj pri nízkej citlivosti ISO. Pri ISO 400 je už šum prítomný a dosť výrazný v celom obraze, ale ten je na malé aplikácie stále použiteľný, zvlášť, keď zvýšenie citlivosti zabráni roztraseniu fotografie.

Keďže fotoaparát disponuje závierkou s maximálnym časom 8s, umožňuje zachytenie nočných scenérií, ktoré sú dostatočne osvetlené. Nočné fotografie majú príjemné teplé podanie farieb pri automatickom vyvážení bielej, pri nastavení na žiarovkové svetlo sú trochu chladnejšie. Osobne preferujem to prvé, kde nočná scéna s teplejšími tónmi pôsobí útulnejšie a jemnejšie. Pri snímaní nočných scén nezabudnite fotoaparát upevniť na statív (alebo položiť na pevnú podložku) a použiť samospúšť, aby ste ho neroztriasli. Takisto netreba zabúdať, že v kritických svetelných situáciách s fotoaparátom v rukách je stabilizátor obrazu dobrým pomocníkom, no na statíve zväčša nie. Pri nočnom fotografovaní zo statívu alebo pevnej podložky stabilizátor obrazu (VR) vypnite.   

Vynikajúco zvládnutá expozícia v trikových svetelných podmienkach Podanie sýtej červenej Fotografia z idúceho auta s VR on

Denné svetlo Silné protisvetlo Protisvetlo, nočná fotografia

Záver

Pravdu povediac, pri ovládaní Nikonu Coolpix P4 som trochu trpel pre jeho pomalosť v operačných časoch, s obrazovou kvalitou som však bol spokojný. Príjemné a neprehnané farby s verným vyladením bielej sú zárukou, že Vás P4 - ka obrazovo nesklame. Ak teda hľadáte spoľahlivý kompakt v odolnom hliníkovom tele a nemáte ambície fotografovať akčne, v tomto aparáte nájdete uspokojenie svojich potrieb.  

+ logické ovládanie s rýchlym prístupom k často používaným funkciám
+ príjemné teplé farby
+ objektív a jeho správanie v protisvetle
+ VR  

- pomalé ovládanie zoomu, pomalšie operačné časy a prehrávanie snímkov
- voľný volič režimov fotografovania
- vyšší šum pri ISO 400


senzor  1/1,8 " CCD, 8,1 Mp
velkosť obrazu • 3264 x 2448
• 2592 x 1944
• 2048 x 1536
• 1024 x 768
•   640 x 480
• 3264 x 2448 (3:2)  
velkosť videa • 640 x 480 @ 30fps
• 320 x 240 @ 30fps
• 160 x 120 @ 30fps 
objektív

• 36-126mm ekvivalent
• F2.7-5.3
• 3.5x optický zoom  

stabilizátor obrazu optický, pohybom člena v objektíve
digitálny zoom  áno, 4x 
zaostrovanie

automatické, 11 bodové / priorita zaostrenia tváre 

najmenšia zaostriteľná vzdialenosť normal: 30cm, makro 4 cm 
LCD dispej 2,5 " 150 000 o.b. 
režimy fotografovania program, priorita clony a scénické režimy 
ISO 80-400, auto 
blesk vstavaný, dosah do 4m 
záznamové médium SD, 23 Mb vnútorná pamät
hmotnosť a rozmery 200g, 92 x 61 x 31mm               

Link na stránky výrobcu NIKON

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované