Hore

Nikon COOLPIX S51c

Nikon patrí medzi výrobcov s dlhou tradíciou a je jednou z mála firiem, čo ponúka svoje produkty od low-end modelov pre fotografických analfabetov až po profesionálne prístroje.

 

Coolpix S51 a S51c je v ponuke Nikonu cielený k menej skúseným fotografom s väčšími nárokmi na dizajn a kompaktné rozmery. S51c oproti S51 ponúka bezdrôtové WiFi pripojenie, čím sa stáva veľmi zaujímavým pre ľudí, ktorí svoje obrázky radi zdieľajú on-line na internete.

 

predok_sikmo_zhora.jpg

 

Nikon COOLPIX S51c/S51 novinky:

• VR optická stabilizácia obrazu
• ISO 1600

• my Picturetown pre zdieľanie obrázkov (len COOLPIX S51c)
• 3.0" LCD monitor pre kvalitné prezeranie a jednoduchú nevigáciu v menu
• makro od 4 cm
• 13 MB internej pamäte
• SD/SDHC kompatibilita
• nízka hmotnosť a malé rozmery
• vylepšené zaostrovanie na tváre
• potlačenie efektu červených očí
• D-Lighting pre zvýšenie dynamického rozsahu
 

Dizajn


Vďaka plochému tvaru a malým rozmerom vkĺzne S51-ka ľahklo do vrecka, no keď ju z neho vytiahnete, vačšinou je potrebný letmý kontrolný pohľad, aby ste aparát chytili za správny koniec a zapli. Počas testovania sa 2x stalo,

že sa mi vo vrecku fotoaparát zapol, čo batérii na kapacite veľmi nepridá.

 

 

 

 

Rozmery aparátu (98 x 59 x 21 mm) a jeho nízka hmotnosť (175 g s batériou) z neho robia spoločníka pre každý deň

a akúkoľvek situáciu. Kvôli použitému displeju s uhlopriečkou 3“ a rozlíšením 230,000 bodov už tento aparát prakticky

ani nemôže byť menší.

 

 

 

Ergonómia
 

porovnanie_velkosti_mobil.jpgPri väčšine módnych doplnkov ide pohodlnnosť bokom. V prípade S51c je to pravda len čiastočne. Prenášanie je veľmi pohodlnné, aparát sa bez problémov zmestí

aj do menšieho vrecka, alebo na šnúrku na krku.

 

Držanie pri fotografovaní je trochu menej pohodlné

a ak máte vo zvyku používať aj ľavú ruku, treba dávať pozor, aby sa vám prsty nedostali do záberu (mne sa to stalo niekoľkokrát).

Male rozmery pripominaju skôr telefón a niektorými funkciami sa tieto prístroje aj prekrývajú (posielanie obrázkov e-mailom a natáčanie videa).

Vo fotografovaní poskytujú zatiaľ aj malé fotoapráty lepšiu kvalitu ako mobily, rozdiely sú však stále menšie.
 

 

Na spodnej strane sa nachádza statívový závit a neštandardný konektor pre „dock“ pomocou ktorého je možné pripojiť fotoaparát k počítaču. Ak si ho nezoberiete so sebou, čo prenosnosť fotoaparátu vyrazne eliminuje, pomocou štandardných káblov sa k fotkám nedostanete (jedine cez WiFi. ale to je v nízkej kvalite a veľmi pomalé).

Pod dvierkami na spodnej strane je miesto pre pamäťovú kartu a batériu. Dvierka pôsobia dosť neisto a pri ich zatváraní treba dávať pozor, aby sa nezlomili.

 

spodna_strana_s_otvorenymi_dvierkami.jpg

 

Na vrchnej strane fotoaparátu sú dve skupiny tlačidiel. Na ľavej strane rýchla voľba zapnutia/vypnutia režimu portrétu

a tlačidlo pre skok do menu a pre odosielanie fotografií e-mailom.

Pravá strana je zas vyhradená pre veľké tlačidlo spúšte a susediace menšie tlačidlo hlavného vypínača aparátu.

 

 

 

 

 

Ako to už býva zvykom, najbohatšia na ovládacie prvky je strana smerom k fotografovi. Väčšinu zadnej plochy zaberá LCD displej s uhlopriečkou 3 palce, napravo od neho sa tak nachádzajú prakticky všetky ovládacie prvky.

 

slot_pre_bateriu_a_kartu.jpg

Kolískovo ovládaný transokátor je najvyššie, pod ním sú tlačidlá pre vstup do hlavného MENU (MODE) a prezeranie fotografii.

 

Pod nimi nájdeme kruhový volič, ktorý je možné otáčať a súčas-ne ho používať ako smerové tlačidlá, čo je momentálne veľmi populárne a moderné riešenie. Na kruhovom voliči sú aj skratky pre časovač (vľavo), režim blesku (hore), kompenzáciu expozície (vpravo) a makro režim (dole). Uprostred kruhového voliča sa nachádza potvrdzovacie tlačidlo OK.

 

Na spodnej strane má svoje miesto tlačidlo doplnkového MENU

pre výber scénického režimu (v scénickom móde), alebo možnosť upraviť niektoré z mála fotografických nastavení (rozlíšenie, vyváženie bielej, režim zaostrovania/blesku, BSS

a makro režim).

 

Objektiv ZOOM NIKKOR 6.3-18.9/F3.3-4.2 VR má (pri prepočte na 36mm ekvivalent) rozsah 38-114mm. Širší záber

by určite potešil, ale pri malých rozmeroch, by to iste prinieslo oveľa viac záberov s prstami v objektíve.

 

Clona F3.3 - F4.2 pri takto malom senzore tiež nie je najlepší údaj. Objektív je na rozdiel od bežných fotoaparátov postavený v tele fotoaparátu horizontálne a svetlo do neho vstupuje cez vstupný hranol, čo umožnilo dosiahnuť minimálnu hrúbku fotoaparátu. Malé rozmery si vyžiadali svoju daň na svetelnosti, ktorú čiastočne kompenzuje optický stabilizátor.

 

Chromatické chyby a odolnosť na protisvetlo sú na velmi slušnej úrovni, čo sa ale nedá povedať o rozlíšení. Pri minimálnom priblížení je neostrosť len v rohoch snímky ale pri najväčšom priblížení je kresba výrazne mäkkšia

v celom obraze.

 

Pri porovnaní s bežnými kompaktnými fotoaparátmi, alebo "malým" základným objektívom v zrkadlovke sú jeho rozmery naozaj miniatúrne z čoho je zrejmé, prečo bolo potrebné zaviesť novú triedu ultra-kompaktných fotoaparátov.

 

porovnanie_velkosti_foto.jpg

 

Difrakcia sa ukazuje priam ukážkovo, ako z fyzikalneho prikladu, už pri clone 7.4 (200% zvačšenie, vzdialené lampy

v nočnej scéne).

 

bratislava_noc.jpg difrakcia.jpg

 

 

3-násobný rozsah zoomu je pomerne konzervatívny, ale ak by sa aj podarilo vtesnať do takýchto rozmerov ultrazoom, malo by to na obrazovú kvalitu asi fatálny dopad. Vítaný by určite bol o niečo širší uhol záberu.

 

zoom_min.jpg zoom_max.jpg
38mm (ekv.) 114mm (ekv.)



V praxi

Vďaka malým rozmerom je veľmi jednoduché mať tento fotoaparát so sebou takmer pri každej príležitosti a spraviť tak aj tie zábery, pri ktorých ste si doteraz hovorili: „Keby som tak mal pri sebe foťák“.

 

menu_hlavne.jpgmenu_nastavenia.jpg

MENU

 

 

playback_image.jpgplayback_table.jpgplayback_zoom_landscape.jpg

Možnosti v režime prezeranie obrázkov

  


Pri prehliadaní fotografii prekáža len fakt, že pri zväčšení fotografie, ktorá bola nasnímaná na výšku, sa ani pri priblížení nevyužije celá plocha displeja.

 

Nedostatky:

 

- hlavný vypínač
- chýba bližší popis k funkciám menu/scénickým režimom
- zbytočné foto rozlíšenie 640x480 px
- nezobrazuje clonu, ani použitý čas
- pri fotkách orientovaných na výšku nevyužíva celú plochu displeja ani pri priblížení
- pri videu je možný zoom, ale len digitálny a nie je plynulý, ale skokový :-(
- 230 0000 bodov (rozlíšenie 320x240 px) je dosť málo na taký veľký displej, navyše je plocha displeja zle využitá.
 

menu_foto.jpgZaujímavá je technológia Best Shot Selection (BSS), ktorá urobí pri stlačení spúšte niekoľko záberov, z ktorých na kartu uloží ten najostrejší.

Fotoaparát vyskúša urobiť fotku pri rôznych nastaveniach a automaticky vyberie najvhodnejšie nastavenie podla kvality výsledku. Tento postup vyžaduje nasnímanie viacerých sekvenčných obrázkov, čo má za následok pomalšie reakcie fotoaparátu, ale pokiaľ nefotografujete akčné scény a neviete ako najlepšie nastaviť fotoaparát (tento fotoaparát ani neumožnuje manuálne nastavovanie), bude táto funkcia pre vás určite prínosom.

Aparát vyskúša jednotlivé nastavenia a ušetrí vám množstvo pokusov. Zvyšuje tak šancu neskúsených fotografov urobiť kvalitnejší záber.

 

Medzi najzaujímavejšie vlastnosti patrí bezpochyby podpora bezdrôtového prenosu fotografií. Túto vlastnosť mal

aj predchadca S50c.

 

Žial použitelnosť tohto bezdrôtového prenosu je značne obmedzená a previazaná s web stránkou www.mypicturetown.com (mimochodom, pri registracii píšu, ze je to len pre zakaznikov z USA a Japonska).

 

Je možné pripojiť sa cez otvorené siete s priamym prístupom na internet a platené T-Mobile hotspoty. Na sieťach,

ktoré vyžaduju zaregistrovanie cez prehliadač nepochodíte. Upload 3MB fotiek je však neskutočne pomalý, aj pri rychlom internetovom pripojeni .

 

menu_wifi.jpgmenu_email2.jpgmenu_email3.jpg

 

Bez možnosti nahrať súbory na FTP server, alebo iný súborový server je to dost nepraktické a užitočnejšie by bolo

asi bluetooth pripojenie. Na stránke My Picturetown tiež nepochodíte s alternatívnymi prehliadačmi (používanie stránky funguje, ale po uploade fotiek cez Wifi si pýta heslo na inú stránku a tam som už nepochodil).

 

Obrazová kvalita


Vzhľadom na množstvo technológií natlačených do takých malých rozmerov sa zázraky čakať nedajú. Toto tiež nie je prístroj určený pre náročných fotografov. Rozlíšenie 8 Mpix je na tak malý aparát čisto markentingový ťah, rozlíšenie

4-5 Mpx by bolo pre takýto prístoj dostačujúce a obrazová kvalita by bola pravdepodobne lepšia, súbory oveľa menšie, prenosovej rýchlosti cez Wi-Fi by to tiež pomohlo.

 

 

pecene_zemiaky.jpg portret.jpg pristavny_most.jpg  zimny_chodnik.jpg 

 

Automatika vyváženia bielej ma problémy pri umelom osvetlení a pri žiarovkovom osvetlení často produkuje do žlta sfarbené obrázky, manuálne nastavenie vyváženia bielej tento problém vyrieši, ale obávam sa, že väčšina potencionálnych užívatelov toto nastavenie nikdy nepoužije.

 

 

100.jpg 200.jpg 400.jpg
ISO 100 ISO 200 ISO 400
800.jpg 1600.jpg Vivid.jpg
ISO 800 ISO 1600 Vivid
bw.jpg Sepia.jpg Kyanotypia.jpg
BW Sepia Kyanotypia


 

Pri takto malom senzore je šum viditeľný aj pri najmenšej citlivosti, kde ho vidieť hlavne v tieňoch.Obrazová kvalita bez problémov postačuje na bežné fotky, pokiaľ nebudete používať citlivosť nad hodnotou ISO 400. Tam je už šum veľmi silný a strácajú sa farby.Pozitívne je, že redukcia šumu nie je taká agresívna ako pri iných značkách a neurobí z fotiek olejomaľbu.

Ponuka scénických režimov je bohatá, ale chýba bližší popis a rady pre ich použitie. Scénické režimy však neposkytnú vždy najlepší výsledok, Ako príklad môže poslúžiť fotografia, kde som nočnú scénu fotil s režimom nočnej scény

a následne s režimom ohňostroj. V režime ohňostroj je výsledok oveľa lepší vďaka použitiu nižšieho ISO (oba snímky boli snímané so stabilného fotoaparátu).

 

 

reduta_nocna_scena.jpg reduta_ohnostroj.jpg
Režim Nočná scéna Režim Ohňostroj

 


Záver


Fotografické schopnosti tohoto aparátu iste nie sú výnimočné, ale pokiaľ z fotografií nebudete robiť veľké formáty,

mali by ste byť spokojní.
Potenciálnych majitelov bude S51-ka lákať pravdepodobne na jednoduché zdieľanie fotografií. Pokiaľ však nie ste technický typ alebo aspoň nepoznáte ľudí s touto diagnózou, pri nastavovaní tejto funkcie sa určite potrápite.

Po nejakom čase sa však určite dokonale zžijete so svojim nezvyčajným aparátom a budete vašimi fotkami robiť radosť svojim známym.

 

 

Zhrnutie:

 

+ malé rozmery
+ pevná konštrukcia
+ rýchly štart
+ veľký displej
+ automatická redukcia červených očí prevažne funguje
+ BSS - výber najostrejšieho záberu z viacerých sériových snímkov
+ priame tlačidlo pre rýchle prepnutie do režimu portrétu

 

- zmena priblíženia počas automatickeho zaostrovania (ovplyvňuje kompozíciu)
- zbytočne velké rozlíšenie snímača (optika neposkytuje dostatok detailov)
- malé rozlisenie displeja
- nemá štandardné konektory
- v slabšom svetle pomalé a často neúspešné automatické zaostrovanie
- oneskorenie spúšte
- cena

 

 

makro_na_snehu.jpg zoom2_min.jpg makro_snehuliak.jpg sunset_birds.jpg

 

zimny_potok.jpg zoom2_max.jpg zrkadlenie.jpg


 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia