Hore

Týždeň s Canon EOS R3

Týždeň je krátky čas na to, dobre spoznať akýkoľvek fotoaparát, nie ešte tak sofistikovaný, ako EOS R3. Je to však dosť času zistiť, či budete kamaráti, alebo nie.

Mal som šťastie na plodný týždeň, teda čo sa týka fotografovania a podarilo sa mi Canon EOS R3 vyskúšať v situáciách, pre ktoré by som si ho kúpil ja. Testoval som ho s objektívmi Canon RF 105/2,8 L Macro IS USM, RF 70-200/2,8 L IS USM a RF 24-105/4 L IS USM.

PredstavenieCanon EOS R3 je aktuálne vlajkovou loďou Canonu v kategórii CSC, hoci číslo naznačuje, že môžeme očakávať model ešte profesionálnejší. Je alternatívou k zrkadlovke EOS-1D X Mark III. Utesnené telo je vyrobené z horčíkovej zliatiny, niektoré diely sú z polykarbonátu vystuženého sklenenými vláknami.

Snímač je typu BSI-CMOS a je vrstvený, rozlíšenie je 24,1 Mpx. Podporuje ho procesor DIGIC X.

Rozsah citlivosti snímača je 100 – 102400 (rozšírená ISO 50 - 204 800). Snímač je stabilizovaný, v režime duálnej stabilizácie, pri spolupráci so stabilizátorom v objektíve, je účinnosť až 8 EV. Automatické zaostrovanie je typu Dual Pixel CMOS AF II s citlivosťou až -7,5 EV. Využíva všetky pixely, ktoré sú rozdelené do 4779 AF bodov. Zaostrovanie využíva AI s detekciou objektov. Samozrejme ľudí, tváre a očí, ďalej zvierat, vtákov a vozidiel.

Mechanická uzávierka má rozsah 30 – 1/8000 s., elektronická B, 30 -1/64000 s. Aj v el. režime dokáže spolupracovať s bleskom. Sériové zábery sú s frekvenciou 12 sn./s. s mechanickou uzávierkou (až 1000 RAW), 30 sn./s (až 150 RAW), až 195 sn./s v režime Custom High speed Continuous.

0,5-palcový farebný elektronický hľadáčik typu OLED má rozlíšenie 5,76 milióna bodov, zväčšenie 0,76x a frekvencia 60-120fps. 3,2” plne otočný displej má rozlíšenie 4,15 milióna bodov.

Video je v rozlíšení 6K DCI (17:9) 4K DCI/UHD (17:9/16:9), Full HD (16:9). 6K video je zaznamenávané z celej šírky snímača a ukladané na CFexpress kartu a to s frekvenciou až 59,94 fps. Najnovší firmvér prináša Full HD video 239,76 fps/200,00 fps. Dĺžka videa môže byť až 6 hodín.

Vo výbave konektorov nájdete SuperSpeed USB 3.2 2. generácie USB C s podporou Power Delivery, micro HDMI, N3 pre diaľkové ovládanie, Audio-in, Audio-Out a Ethernet. Bezdrôtovú konektivitu umožňujú Bluetooth 5.0 a WiFi. Slot je duálny pre karty 1x CFexpress typu B a 1x SD/SDHC/SDXC (UHS-II). Napájanie zabezpečuje batéria LP-E19.

Rozmery fotoaparátu sú 150 x 142,6 x 87,2 mm. Hmotnosť aj s kartou a batériou je 1015 gramov.


Ako každý správny profesionálny fotoaparát má duálny slot pre pamäťové karty (1x CFexpress typu B a 1x SD/SDHC/SDXC (UHS-II)).

Oficiálne stránky: https://www.canon.sk/cameras/eos-r3/

Fotoaparát v praxi

Dizajn a ergonómia

Veľmi sa mi páči dizajn fotoaparátu, jeho silueta, krivky, textúra polepov. Futuristický a pritom klasický. Testoval som poslednú vlajkovú loď z kategórie DSLR, Canon EOS-1D X Mark III. To je poriadne veľký a ťažký fotoaparát. EOS R3 má podobnú koncepciu a je určený pre rovnaké využitie. Hmotnosť je však o viac ako 400g menšia. Menšie sú aj rozmery, ale u nich to nie je tak veľký rozdiel. EOS R3 je nižší (menšia strieška hľadáčika) a grip je menší. Fotoaparát je menší aj ľahší, ako konkurenčný Nikon Z9. Niekto to berie ako výhodu, iný nevýhodu. Mne sa páči trend zmenšovania a odľahčovanie u fotoaparátov i objektívov.


Fotoaparát musí byť predovšetkým praktický, ale tento poteší aj oko.

Ovládanie

Prvé hodiny som si na ovládanie zvykal, predsa len je dosť odlišné od toho na mojich fotoaparátoch. Ovládanie vychádza z radu DSLR EOS 1D skombinovaného s ovládaním EOS R5. Keďže fotoaparát nemá tradičný otočný volič programov, je dôležitý stavový displej, na ktorom vidíte, aký program si vyberáte. Potešilo ma, že si môžem vytvoriť tri užívateľské programy, čo som hneď využil a vytvoril si program pre fotografovanie pohybu.

Nepáči sa mi, ako sa fotoaparát zapína a vypína, páčkou na zadnej strane. Nevadí mi ani tak páčka, ako to, že má dve polohy ON, pri prvej sú zablokované niektoré ovládacie prvky. Každú chvíľu sa mi stávalo, že mi nefungoval joystick a musel som polohu páčky zmeniť.

Fotoaparát má až tri rollery a tak máte vždy pod rýchlou kontrolou všetky tri parametre expozičného trojuholníka, alebo dva + korekcia expozície.


Canon pri ovládaní príliš neexperimentoval. Mne v praxi vadil prepínač ON/OFF, ktorý som často prepol do pozície Lock.


Stavový displej je veľmi užitočný pri výbere expozičného programu. Inak zhora fotoaparát vyzerá ako kombinácia EPS R5 a EOS-1D X Mark III.

Na fotoaparáte je prekvapivo málo programovateľných tlačidiel. Ale ani mi nechýbali. Viaceré z nich zastúpi tlačidlo M-Fn, zvyšok zaobstará rýchle menu Quick. Mechanickými prvkami sa neovláda najlepšie a tak som sa rýchlo naučil používať dotykový displej.

Fotoaparát má podsvietené tlačidlá, ale len niektoré, tie na ľavej strane a pod displejom. Nedáva mi to zmysel. V Canone si asi mysleli, že čo má fotograf pod pravou rukou, ovláda intuitívne aj v úplnej tme.

Menu fotoaparátu má rovnaký grafický dizajn, na aký sú Canonisti už roky zvyknutí.

Hľadáčik, displej, stavový displej

Pochváliť musím hľadáčik, ktorý je veľký, jemný, s rýchlym prekresľovaním. Približuje sa tomu, ako vnímame optický hľadáčik. Ešte väčšiu pochvalu si asi zaslúži 3,2” otočný displej s luxusným rozlíšením 4,15 Mpx. Stavový displej je pomerne malý, ale postačuje. Je monochromatický, pri aktivácii podsvietenia sú informácie zobrazené inverzne. Ak je fotoaparát vypnutý, zobrazuje informácie, napríklad o nabíjaní batérie.


Displej je plne otočný s luxusným rozlíšením.

Zaostrovanie

Nie je na trhu fotoaparát, ktorý by mal toľko možností ovládať výber zaostrovacích bodov. Joystikom, rollermi, dotykovými plôškami na tlačidlách AF-ON, dotykovou vrstvou displeja (touchpad) a naviac okom. Výber AF bodov nie je u Canonu novinkou. Túto funkciu mali niektoré filmové zrkadlovky, ale medzi užívateľmi sa neujala. Máme tu druhý pokus, s podstatne modernejšou technikou. Nápad je to dobrý. Idú oproti mne dve osoby, fotoaparát zaostrí na tú, na ktorú sa pozriem. Najprv je potrebné Eye Control nakalibrovať. Opakovane na šírku, aj na výšku, s rôznymi objektívmi. Tak som aj urobil a funguje to. Ja som však Eye Control hneď vypol. Mám tendenciu sa pozerať pohľadom neustále kontrolovať scénu a tak mi bod neustále behal. Určite sú situácie, kedy je táto funkcia užitočná, ale jej ovládnutie vyžaduje tréning. Ja som na to nemal čas.


Schéma ovládania výberu AF bodov okom.


Pri aktívnej funkcii Eye Control sa zobrazí krúžok, ktorý presúvate pohľadom.


Viac o Eye Control: https://www.canon.sk/pro/stories/vladimir-rys-using-eye-control-af/

Fotografovanie podujatia Rytieri na Devíne preverí zaostrovania dokonale. Pri bitkách sa bojovníci pohybujú náhodne, menia rýchlosť, neustále sa prekrývajú. Veľmi tu pomáha detekcia tváre. Canon EOS R3 si v tomto viedol zatiaľ najlepšie z fotoaparátov, ktoré som na tomto podujatí vyskúšal a že ich za tie roky bolo dosť. Mal som viac vydarených záberov a menej odpadu, ako zvyčajne. Vplyv na to mal aj výborný hľadáčik s rýchlym prekresľovaním, ktorý mi umožňoval plynule sledovať dej, bez blackoutov. Turnaje rytierov už potom boli hračka.

V režime el. uzávierky, aby ste vedeli, že vôbec fotíte, sa pri zaznamenaní záberu zobrazí biely rámik okolo záberu a môžete mať aj el. zvuk uzávierky.

O pár dní som opäť fotografoval skupinu TOSTABUR, tentokrát v Iži. Najatraktívnejším vystúpením bola ohňová show. Pre techniku veľmi náročná, pretože svetelné podmienky sa menili každú sekundu. Často bolo svetla pre detekciu tváre málo, ale fotoaparát si s tým poradil.

Chcel som pár záberov priniesť aj z mesta. Okrem architektúry som fotografoval aj holubov prilietajúcich zo strechy SND napiť sa z Ganymedovej fontány. Nastrieľal som niekoľko sérií, pri ktorých sa ukázalo, s akou ľahkosťou fotoaparát detekuje vtákov a stíha na ne zaostrovať. Odpadu som mal minimum.

Zaostrovanie fotoaparátu je rýchle a presné. Detekcia objektov funguje výborne. Vzhľadom na množstvo nastavení AF by som však potreboval viac času naučiť sa s ním pracovať na 100%. Že je výborné, dokazuje aj to, že aj s malými skúsenosťami som bol nadpriemerne úspešný.

Výdrž batérie

Bezzrkadlovky majú vyššiu spotrebu ako zrkadlovky. EOS R3 papierovo urobí na jedno nabitie 760 záberov. Majitelia bezzrkadloviek vedia, že prax je optimistickejšia. I tak som bol zvedavý, či zvládnem 8 hodinové fotografovanie “Rytierov na Devíne”. Bežne tam urobím aj 3000 záberov. Pre istotu som si zobral powerbanku na prípadné dobitie. Počas podujatia fotím po jednotlivých záberoch i sériovo. Napokon som nafotil cez 2800 záberov a trochu šťavy v batérii ešte ostalo. I tak však odporúčam mať pre celodenné fotografovanie batérie dve.

Ostatné

 • Canon je priekopníkom implementovania nového formátu HEIF do fotoaparátov a tak nechýba ani v tom testovanom. Najnovší firmvér umožňuje hromadnú konverziu do JPG, priamo vo fotoaparáte. Pre prípady, kedy rýchlo potrebujete JPG a nemáte k dispozícii počítač. Nechýba úsporný komprimovaný C-RAW.
 • Jednou z výhod bezzrkadloviek je režim elektronickej uzávierky. Má niekoľko výhod, ale aj nevýhod. EOS R3 má vďaka vrstvenému snímaču rýchle čítanie dát zo snímača a preto minimálny rolling shutter efekt. To potvrdzujú zábery súbojov rytierov, nedávno som ich fotografoval so Sony A7 IV a z rovných mečov mali zakrivené šable. Môj Sony A7 III má aj v režime el. uzávierky najkratší čas 1/8000 s., čo ma neskutočne štve pri fotografovaní s vysokosvetelnými objektívmi. EOS R3 má najkratší čas 1/64000 s., čím odpadá používanie ND filtrov pri fotografovaní s objektívmi F1,2.
 • Stabilizáciu obrazu som netestoval, ale tak či tak som ju využil. V kostole som fotografoval na ohnisku 70 mm s časom 0,3 sekundy. Slušný výsledok.
 • Príjemne som bol prekvapený presnosťou expozície. Korekciu expozície som používal len výnimočne, pritom u iných fotoaparátov korigujem takmer každý druhý záber.
 • Z vychytávok vo fotoaparáte nájdete časozberné snímanie a focus bracketing.
 • Praktickou funkciou je ochrana snímača pri výmene objektívov, kedy ho chráni zatvorená uzávierka.

Obrazová kvalita

EOS R3 si vedie, zo všetkých Canonov, najlepšie v rebríčku DXOmark. Má z nich najväčší dynamický rozsah a najnižšiu úroveň šumu pri vysokých citlivostiach. Výborne si vedie aj v celkovom rebríčku. Preč sú časy, kedy fotoaparáty Canon zaostávali za konkurenciou, najmä čo sa týka dynamického rozsahu.

Pri hodnotení obrazového výstupu musím v prvom rade pochváliť prirodzené farby. Dynamický rozsah je oveľa lepší, ako vo fotoaparátoch z pred pár rokov a tak sa s RAW-mi výborne pracuje. Pozrime sa na to, ako sa dajú zachrániť podexponované a preexponované zábery.


Záber podexponovaný takmer o -5EV.


Po korekcii v Lightroome Classic. V tieňoch vystúpil šum, ktorý sa dá ale ľahko korigovať. Neobjavuje sa tu nepríjemný banding.


Preexponovaný záber.


Po korekcii v Lightroome Classic. V svetlách je dostatok rezervy a môžete tak využiť techniku “exponovania doprava”, ktorá poskytuje lepšiu obrazovú kvalitu.

Pozrime sa na šum pri vyšších citlivostiach. V tieňoch sa výraznejšie začne objavovať pri ISO 3200. Dobre použiteľné sú citlivosti do ISO 12800. Aj ISO 25600 j ešte v poriadku. Pri ISO 51200 je šum výrazný aj vo svetlách. Ak máte odšumovací program typu DXO PureRAW, alebo Topaz DeNoise, viete fotografie snímané s touto citlivosťou stále veľmi dobre odšumiť. Bez toho sa ISO 51200 radšej vyhnite. ISO 102400 je nepoužiteľné. Šum výrazne vystupuje z obrazu, neprehliadnuteľná je mriežka spôsobená asi architektúrou Dual Pixel.

Záver

Canon EOS R3 je špičkový profesionálny fotoaparát, rýchly, s výborným zaostrovaním. Má výborný hľadáčik a luxusný displej. Kvalita obrazového výstupu je plne porovnateľná s aktuálnou špičkou. Na ovládanie by som si musel ešte nejaký čas zvykať, ale inak sa mi fotoaparát dostal pod kožu. Ukazuje sa, že aby bezzrkadlovka mohla byť akčná, musí byť osadená vrstveným snímačom. Dokazujú to vlajkové lode všetkých výrobcov. Vďaka tejto technológii sa bezzrkadlovky zbavili posledných detských chorôb a prakticky už neexistuje dôvod, prečo by plne nemohli nahradiť aj profesionálne zrkadlovky.

Subjektívne je Canon EOS R3 fotoaparát, ktorý by perfektne vyhovoval môjmu komerčnému fotografovaniu. Potvrdzuje, že Canon ušiel za posledné roky veľký krok vpred a vymazáva dôvody, pre ktoré som v minulosti mal voči tejto značke určité výhrady. K mojej plnej spokojnosti, u tohto fotoaparátu, chýba zabudovaná GPS a prijal by som duálny CFexpress Type B, alebo jeden slot kombinovaný CFexpress Type A+SD a SD slot, ako to má Sony A7 IV.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
B.C.
2022-08-18 11:18:27
že pak fotografia nie je hudba v každej diere hudobka lejú do toho prachy a fotka prd, k fotáku je to asi profík ale kúpi si si ho akurát tak amatér zbohatlík, a to bude profesionalita či nejaký iný, čo sa nepochváli svojimi fotkami na webe, česť výnimkám
 
B.C.
2022-08-18 11:28:52
Inak mi nejak ušlo že vrstvený snímač majú oproti canonu už aj iné fotoaparáty asi to moc nesledujem, či za akú cenu.
 
Johnnny
2022-08-18 12:28:29
príspevok od: B.C.
Inak mi nejak ušlo že vrstvený snímač majú oproti canonu už aj iné fotoaparáty asi to moc nesledujem, či za akú cenu.
Vsrtveny snimac ma SONY od prvej A9, co je par rokov stary fotak. Tu technologiu postupne preniesli aj na APS-C a mFT snimace ktore pouzivaju ostatne znacky. Canon s tym prisiel az teraz s tym, ze je myslim stale o nieco pomalsi nez A9tky.
 
B.C.
2022-08-18 13:03:57
príspevok od: Johnnny
Vsrtveny snimac ma SONY od prvej A9, co je par rokov stary fotak. Tu technologiu postupne preniesli aj na APS-C a mFT snimace ktore pouzivaju ostatne znacky. Canon s tym prisiel az teraz s tym, ze je myslim stale o nieco pomalsi nez A9tky.
Potom neviem či si vrstvený snímač nezamieňam s niečím iným, možné to je.
 
Johnnny
2022-08-18 13:06:58
príspevok od: B.C.
Potom neviem či si vrstvený snímač nezamieňam s niečím iným, možné to je.
Ono je to jedno. S ohladom na techniku, ergonomiu a mnozstvo objektivov je dnes R3 aj tak asi najlepsi fotak na trhu.
 
shagy2301
2022-08-18 13:38:05
príspevok od: B.C.
Potom neviem či si vrstvený snímač nezamieňam s niečím iným, možné to je.
Možno si to mýlite s BSI vs FSI
https://www.digitalcameraworld.com/features/what-is-a-bsi-sensor-and-are-they-actually-important-bsi-sensors-explained
Vrstvený senzor vs BSI je zase niečo iné
https://techinspection.net/stacked-sensor-is-future-of-camera-industry/
alebo
https://www.pcmag.com/how-to/whats-the-difference-between-cmos-bsi-cmos-and-stacked-cmos
 
B.C.
2022-08-18 13:50:23
príspevok od: shagy2301
Možno si to mýlite s BSI vs FSI
https://www.digitalcameraworld.com/features/what-is-a-bsi-sensor-and-are-they-actually-important-bsi-sensors-explained
Vrstvený senzor vs BSI je zase niečo iné
https://techinspection.net/stacked-sensor-is-future-of-camera-industry/
alebo
https://www.pcmag.com/how-to/whats-the-difference-between-cmos-bsi-cmos-and-stacked-cmos
BSI viem čo je mám Z5 a ten to nemá na rozdiel od 6II ale nejak som to neskúmal akurát že by mal prepúšťať viac svetla o FSI som ešte nepočul, okrem toho že nejaký vrstvený snímač používa Canon ale to som poplietol asi s Dual pixel.
 
B.C.
2022-08-18 13:52:48
Jedine že GFX 50s II má tiež obyčajný senzor za čo vraj môže sony čo mu to dodáva ale viac menej mi to je šuvix.
 
matpi
2022-08-18 16:02:23
príspevok od: Johnnny
Ono je to jedno. S ohladom na techniku, ergonomiu a mnozstvo objektivov je dnes R3 aj tak asi najlepsi fotak na trhu.
Nieco ako najlepsi fotak na trhu neexistuje. Minimalne od cias Sony A7, ktore prinieslo tri fotoaparaty v prakticky rovnakom tele. Tento trend sa rozsiril a dnes hlavna trojka prinasa "specializovane" pristroje. Aj s R3 sa urcite da nafotit modny katalog ale myslim, ze R5 alebo Hasselblad su na to vhodnejsie.
 
gytheio
2022-08-18 18:33:45
Potrebujem poradit, predal som R a kupil R5. Rko mi na monitore ukazoval aktualnu expoziciu clonu ISO, pri kazdom otoceni ovladaca mi na monitore vsetko zosvetlilo alebo naopak. R5 mi ukazuje to iste co mi ukazovalo na zrkadlovke, pri zmene napr expozicie zobrazuje vzdy to iste. Skusal som to googlit a nasiel som navod iba na Rko, v menu sa neviem k tomu dopatrat, nevie tu niekto poradit kde sa to nastavi alebo ci R5 je schopna ukazovat aktualne nastavenie. Na Rku som si zvykol na to, ze to co nastavim aj vidim, na buduci tyzden mam 2 zakazky a nechcem tam blbnut.
Vopred dakujem.
 
roka222
2022-08-18 18:52:28
príspevok od: gytheio
Potrebujem poradit, predal som R a kupil R5. Rko mi na monitore ukazoval aktualnu expoziciu clonu ISO, pri kazdom otoceni ovladaca mi na monitore vsetko zosvetlilo alebo naopak. R5 mi ukazuje to iste co mi ukazovalo na zrkadlovke, pri zmene napr expozicie zobrazuje vzdy to iste. Skusal som to googlit a nasiel som navod iba na Rko, v menu sa neviem k tomu dopatrat, nevie tu niekto poradit kde sa to nastavi alebo ci R5 je schopna ukazovat aktualne nastavenie. Na Rku som si zvykol na to, ze to co nastavim aj vidim, na buduci tyzden mam 2 zakazky a nechcem tam blbnut.
Vopred dakujem.
https://cam.start.canon/cs/C003/manual/html/index.html
 
gytheio
2022-08-18 20:55:57
Tak keby sa to tiez niekomu stalo, ze neukazuje aktualne nastavenie treba zresetovat fotak
 
shagy2301
2022-08-19 08:28:05
príspevok od: B.C.
BSI viem čo je mám Z5 a ten to nemá na rozdiel od 6II ale nejak som to neskúmal akurát že by mal prepúšťať viac svetla o FSI som ešte nepočul, okrem toho že nejaký vrstvený snímač používa Canon ale to som poplietol asi s Dual pixel.
FSI sa ako pojem nepoužívalo, lebo vtedy nebola na trhu iná možnosť. V podstate to znamená že reálna plocha svetlocitlivej časti je len polovica pixelu, teda druhá polovica (zjednodušene iso obvody) sa pod "tlakom" fotónov len zohrieva. BSI presunulo transistory za svetlocitlivú časť a tým zdvojnásobilo zisk svetla bez toho aby sa zväčšila absolútna veľkosť pixelu.
Vrstvený snímač pridáva vrstvu pamäte a základného spracovania, čo umožňuje rýchlejšie načítanie aktuálnej hodnoty jednotlivých bodov a nie je nutné čakať na prenos dát zo snímača do procesora.
DualPixel je zase technológia, kde svetlocitlivá časť je rozdelená na polovice, pričom každá z nich má mierne odlišné parametre, čo pri následnom spracovaní umožňuje porovnať výsledky oboch a nájsť správny bod zaostrenia.
Potom nás do budúcna čaká ešte globálna uzávierka, čo zjedodušene bude znamenať že každý pixel bude mať svoju vlastnú pamäť a všetky sa budú dať zapísať naraz, nie ako teraz, že sa zapisujú po riadkoch a tým vzniká rolling shutter efekt (padajúce zvislice).

Z5 nemá BSI snímač? To odkiaľ potom vytiahli? Ako hlboko museli kopať aby ešte našli niečo čo je FSI? To že sa BSI nechvália v technických parametroch neznamená že to nie je BSI, len už je to štandard a nikto nepredpokladá, že tam bude niečo staršie a na novšie by zase upozornili
 
Johnnny
2022-08-19 13:53:08
príspevok od: matpi
Nieco ako najlepsi fotak na trhu neexistuje. Minimalne od cias Sony A7, ktore prinieslo tri fotoaparaty v prakticky rovnakom tele. Tento trend sa rozsiril a dnes hlavna trojka prinasa "specializovane" pristroje. Aj s R3 sa urcite da nafotit modny katalog ale myslim, ze R5 alebo Hasselblad su na to vhodnejsie.
To moze aj nemusi byt pravda. V podstate suhlasim so vsetkym co si napisal, ale ak by si si parametre fotaku rozdelil do kategorii a tie bodoval, zrejme by si sa k nejakemu najlepsiemu fotaku dostal. To ale samozrejme neznamena, ze s ohladom na subjektivne potreby kazdeho to musi byt nutne najlepsia volba

Takze, za istych okolnosti moze byt lepsia volba aj realtivne historicka A7R II, ale objektivne to asi lepsi fotak nie je.
 
Johnnny
2022-08-19 17:56:02
príspevok od: shagy2301
FSI sa ako pojem nepoužívalo, lebo vtedy nebola na trhu iná možnosť. V podstate to znamená že reálna plocha svetlocitlivej časti je len polovica pixelu, teda druhá polovica (zjednodušene iso obvody) sa pod "tlakom" fotónov len zohrieva. BSI presunulo transistory za svetlocitlivú časť a tým zdvojnásobilo zisk svetla bez toho aby sa zväčšila absolútna veľkosť pixelu.
Vrstvený snímač pridáva vrstvu pamäte a základného spracovania, čo umožňuje rýchlejšie načítanie aktuálnej hodnoty jednotlivých bodov a nie je nutné čakať na prenos dát zo snímača do procesora.
DualPixel je zase technológia, kde svetlocitlivá časť je rozdelená na polovice, pričom každá z nich má mierne odlišné parametre, čo pri následnom spracovaní umožňuje porovnať výsledky oboch a nájsť správny bod zaostrenia.
Potom nás do budúcna čaká ešte globálna uzávierka, čo zjedodušene bude znamenať že každý pixel bude mať svoju vlastnú pamäť a všetky sa budú dať zapísať naraz, nie ako teraz, že sa zapisujú po riadkoch a tým vzniká rolling shutter efekt (padajúce zvislice).

Z5 nemá BSI snímač? To odkiaľ potom vytiahli? Ako hlboko museli kopať aby ešte našli niečo čo je FSI? To že sa BSI nechvália v technických parametroch neznamená že to nie je BSI, len už je to štandard a nikto nepredpokladá, že tam bude niečo staršie a na novšie by zase upozornili
Z5 ma snimac tusim z D750.
 
B.C.
2022-08-19 18:25:01
príspevok od: shagy2301
FSI sa ako pojem nepoužívalo, lebo vtedy nebola na trhu iná možnosť. V podstate to znamená že reálna plocha svetlocitlivej časti je len polovica pixelu, teda druhá polovica (zjednodušene iso obvody) sa pod "tlakom" fotónov len zohrieva. BSI presunulo transistory za svetlocitlivú časť a tým zdvojnásobilo zisk svetla bez toho aby sa zväčšila absolútna veľkosť pixelu.
Vrstvený snímač pridáva vrstvu pamäte a základného spracovania, čo umožňuje rýchlejšie načítanie aktuálnej hodnoty jednotlivých bodov a nie je nutné čakať na prenos dát zo snímača do procesora.
DualPixel je zase technológia, kde svetlocitlivá časť je rozdelená na polovice, pričom každá z nich má mierne odlišné parametre, čo pri následnom spracovaní umožňuje porovnať výsledky oboch a nájsť správny bod zaostrenia.
Potom nás do budúcna čaká ešte globálna uzávierka, čo zjedodušene bude znamenať že každý pixel bude mať svoju vlastnú pamäť a všetky sa budú dať zapísať naraz, nie ako teraz, že sa zapisujú po riadkoch a tým vzniká rolling shutter efekt (padajúce zvislice).

Z5 nemá BSI snímač? To odkiaľ potom vytiahli? Ako hlboko museli kopať aby ešte našli niečo čo je FSI? To že sa BSI nechvália v technických parametroch neznamená že to nie je BSI, len už je to štandard a nikto nepredpokladá, že tam bude niečo staršie a na novšie by zase upozornili
Neviem čo som googlil tak Z5 vraj BSI nemá len nejaký obyčajný CMOS.
 
B.C.
2022-08-19 18:30:38
príspevok od: Johnnny
To moze aj nemusi byt pravda. V podstate suhlasim so vsetkym co si napisal, ale ak by si si parametre fotaku rozdelil do kategorii a tie bodoval, zrejme by si sa k nejakemu najlepsiemu fotaku dostal. To ale samozrejme neznamena, ze s ohladom na subjektivne potreby kazdeho to musi byt nutne najlepsia volba

Takze, za istych okolnosti moze byt lepsia volba aj realtivne historicka A7R II, ale objektivne to asi lepsi fotak nie je.
Sony Alpha A7R II je stále drahá ako čert preto som zobral Z5etku nema BSI ale má aspoň stabilizáciu keď nič iné.
 
matpi
2022-08-19 18:47:50
príspevok od: Johnnny
To moze aj nemusi byt pravda. V podstate suhlasim so vsetkym co si napisal, ale ak by si si parametre fotaku rozdelil do kategorii a tie bodoval, zrejme by si sa k nejakemu najlepsiemu fotaku dostal. To ale samozrejme neznamena, ze s ohladom na subjektivne potreby kazdeho to musi byt nutne najlepsia volba

Takze, za istych okolnosti moze byt lepsia volba aj realtivne historicka A7R II, ale objektivne to asi lepsi fotak nie je.
Beriem za samozrejmost, ze sa drzime v +/- rovnakej vyvojovej etape alebo generacii.
 
matpi
2022-08-19 18:49:00
príspevok od: B.C.
Sony Alpha A7R II je stále drahá ako čert preto som zobral Z5etku nema BSI ale má aspoň stabilizáciu keď nič iné.
Stabilizacia je jeden z najprecenovanejsich parametrov.
 
Johnnny
2022-08-19 19:52:21
príspevok od: matpi
Beriem za samozrejmost, ze sa drzime v +/- rovnakej vyvojovej etape alebo generacii.
Myslel som tym len to, ze objektivnym meranim a hodnotenim parametrov by si sa k najlepsiemu fotaku dostal. Aj v ramci jednej generacie.

Ale mas pravdu, z pohladu pouzivatela ten vysledok nemusi znamenat vobec nic nakolko rozne parametre maju pre kazdeho roznu vahu.
 
B.C.
2022-08-20 08:28:16
príspevok od: matpi
Stabilizacia je jeden z najprecenovanejsich parametrov.
Tak fotím občas aj v noci z ruky a hodí sa mi.
 
gytheio
2022-08-20 09:42:15
príspevok od: B.C.
Tak fotím občas aj v noci z ruky a hodí sa mi.
Chvalabohu som z rych ktori sa ucili udrzat fotoaparat pri foteni, za par rokov sa budete komplet spoliehat na schopnosti fotoaparatu a nie svoje zrucnosti a vedomosti.
 
Porubo
2022-08-20 14:29:15
príspevok od: gytheio
Chvalabohu som z rych ktori sa ucili udrzat fotoaparat pri foteni, za par rokov sa budete komplet spoliehat na schopnosti fotoaparatu a nie svoje zrucnosti a vedomosti.
A Ty co, nosievas baziliska na vencenie? A ked potrebujes cvaknut nieco tak sa nechas skameniet?
Lebo pri nocnych fotkach su dlzky expozicie radovo sekundy az desiatky sekund, tam proste treba stativ....
Nie kazdy ma baziliska ako Ty!
 
gytheio
2022-08-20 15:41:53
príspevok od: Porubo
A Ty co, nosievas baziliska na vencenie? A ked potrebujes cvaknut nieco tak sa nechas skameniet?
Lebo pri nocnych fotkach su dlzky expozicie radovo sekundy az desiatky sekund, tam proste treba stativ....
Nie kazdy ma baziliska ako Ty!
Nikdy do teraz som nepouzil stabilizaciu pri foteni a stativ myslim nikdy nenahradi. Najlepsia stabilizacia je blesk
 
Porubo
2022-08-20 17:38:42
príspevok od: gytheio
Nikdy do teraz som nepouzil stabilizaciu pri foteni a stativ myslim nikdy nenahradi. Najlepsia stabilizacia je blesk
Ironia: Ano hlavne pri foteni nocnych krajiniek miest (pl. genitiv od mesto) a pamiatok... uz zacinas chapat preco si jediny z ephoto nad ktorym som zlomil palicu a povedal si ze nema zmysel sa s Tebou inak bavit nez ironicky!?
 
Johnnny
2022-08-20 17:40:53
príspevok od: gytheio
Nikdy do teraz som nepouzil stabilizaciu pri foteni a stativ myslim nikdy nenahradi. Najlepsia stabilizacia je blesk
Ano, to si nedavno prezentoval na jednom zo svojich veldiel

Sorry, ale pokial je cielom dlha expozicia pre samotnu dlhu expoziciu, tak stabilizaciu, alebo stativ bleskom naozaj nenahradis. To by snad umelec tvojho kalibru mohol vediet
 
gytheio
2022-08-20 19:10:15
príspevok od: Johnnny
Ano, to si nedavno prezentoval na jednom zo svojich veldiel

Sorry, ale pokial je cielom dlha expozicia pre samotnu dlhu expoziciu, tak stabilizaciu, alebo stativ bleskom naozaj nenahradis. To by snad umelec tvojho kalibru mohol vediet
Ty sa hanbis za svoje fotografie? Co som nedavno prezentoval? Nevies alebo bojis sa napisat konkretne?

Porubo ty si nado mnou zlomil palicu? Zaujimave vzdy su tu najmudrejsi ti bez fotografii, noze ukaz co mas za sebou co si nafotil alebo je nejaka fotografia na ktoru si aspon trochu hrdy.
 
Johnnny
2022-08-20 19:37:43
príspevok od: gytheio
Ty sa hanbis za svoje fotografie? Co som nedavno prezentoval? Nevies alebo bojis sa napisat konkretne?

Porubo ty si nado mnou zlomil palicu? Zaujimave vzdy su tu najmudrejsi ti bez fotografii, noze ukaz co mas za sebou co si nafotil alebo je nejaka fotografia na ktoru si aspon trochu hrdy.
Moje fotografie nie su umelecke diela, ale to ani nie je cielom. Aspon mam dostatok sebareflexie na to si to priznat
Myslim, ze vsetci tu vratane Teba vedia ktoru fotografiu myslim. Naozaj nie je nutne sa rozpisovat
 
gytheio
2022-08-20 19:52:58
príspevok od: Johnnny
Moje fotografie nie su umelecke diela, ale to ani nie je cielom. Aspon mam dostatok sebareflexie na to si to priznat
Myslim, ze vsetci tu vratane Teba vedia ktoru fotografiu myslim. Naozaj nie je nutne sa rozpisovat
aaa tak dalsie madarske tupelo, a co ma ta fotografia spolocne s temou?
 
Johnnny
2022-08-20 20:22:24
No ... to bolo k vyuzivaniu blesku Prepac, dufal som, ze nemas 12 a nemusim Ti vsetko vysvetlovat ako dietatu.
 
gytheio
2022-08-20 20:46:44
príspevok od: Johnnny
No ... to bolo k vyuzivaniu blesku Prepac, dufal som, ze nemas 12 a nemusim Ti vsetko vysvetlovat ako dietatu.
ta fotografia nebola na kritiku, dal som ju z uplne ineho dovodu co ty s tvojim ubohym charakterom a prazdnym portfoliom ztazka pochopis.
 
Porubo
2022-08-20 22:35:23
Netreba davat fotografie do diskusie, nie je to k teme.
A ani podstatne, co sa presvedcili ludia ktori sem davaju fotky, vid. napriklad Tvoje nedavne "rozpravy" k fotografovi, nazvime ho strucne MR, asi vies na co narazam a koho myslim...
 
gytheio
2022-08-20 22:59:38
príspevok od: Porubo
Netreba davat fotografie do diskusie, nie je to k teme.
A ani podstatne, co sa presvedcili ludia ktori sem davaju fotky, vid. napriklad Tvoje nedavne "rozpravy" k fotografovi, nazvime ho strucne MR, asi vies na co narazam a koho myslim...
v mojom oku vidis smietku ale vo svojom nevidis brvno, tymto z mojej strany vsetko.
 
B.C.
2022-08-21 00:09:39
príspevok od: shagy2301
FSI sa ako pojem nepoužívalo, lebo vtedy nebola na trhu iná možnosť. V podstate to znamená že reálna plocha svetlocitlivej časti je len polovica pixelu, teda druhá polovica (zjednodušene iso obvody) sa pod "tlakom" fotónov len zohrieva. BSI presunulo transistory za svetlocitlivú časť a tým zdvojnásobilo zisk svetla bez toho aby sa zväčšila absolútna veľkosť pixelu.
Vrstvený snímač pridáva vrstvu pamäte a základného spracovania, čo umožňuje rýchlejšie načítanie aktuálnej hodnoty jednotlivých bodov a nie je nutné čakať na prenos dát zo snímača do procesora.
DualPixel je zase technológia, kde svetlocitlivá časť je rozdelená na polovice, pričom každá z nich má mierne odlišné parametre, čo pri následnom spracovaní umožňuje porovnať výsledky oboch a nájsť správny bod zaostrenia.
Potom nás do budúcna čaká ešte globálna uzávierka, čo zjedodušene bude znamenať že každý pixel bude mať svoju vlastnú pamäť a všetky sa budú dať zapísať naraz, nie ako teraz, že sa zapisujú po riadkoch a tým vzniká rolling shutter efekt (padajúce zvislice).

Z5 nemá BSI snímač? To odkiaľ potom vytiahli? Ako hlboko museli kopať aby ešte našli niečo čo je FSI? To že sa BSI nechvália v technických parametroch neznamená že to nie je BSI, len už je to štandard a nikto nepredpokladá, že tam bude niečo staršie a na novšie by zase upozornili
Podľa photographylife je to takto:

Nikon Z5 Specifications
Sensor: 24.3 MP FX BSI Sensor, 5.9µ pixel size
Sensor Size: 35.9 × 23.9mm
Resolution: 6016 x 4016
Native ISO Sensitivity: 100-51,200
In-Body Image Stabilization: 5-Axis
Processor: EXPEED 6
Dust Reduction: Yes
Weather Sealing/Protection: Yes
Body Build: Magnesium Alloy
Shutter: 1/8000 – 30 seconds
Shutter Durability: 200,000 cycles, self-diagnostic shutter
Storage: 2× SD UHS-II
Viewfinder: 3.69 Million Dot OLED Electronic Viewfinder
Viewfinder Coverage: 100%
Viewfinder Magnification: 0.8×
Speed: 4.5 FPS
Built-in Flash: No
Autofocus System: Hybrid PDAF, 273 Focus Points
AF Sensitivity Range: -2 to +19 EV (-3.5 to +19 EV with low-light AF)
LCD Screen: Touch-enabled 3.2″ Tilting LCD with 1.040 Million Dots
Movie Mode: 4K UHD @ 30 FPS, 1.7x crop
HDMI Output: 8-bit 4:2:0, no N-Log
Silent Photography Mode: Yes
Intervalometer: Yes
Focus Stacking: Yes
In-Camera HDR Capability: Yes
WiFi / Bluetooth: Yes
Battery Type: EN-EN15c
Battery Life: 470 shots (CIPA)
USB Standard: Type-C 3.1
Weather Sealing: Yes
Weight: 590 g (Body Only)
134 × 100.5 × 69.5 mm
Price: $1,399

Podla dprewiev.com to BSI nie je a podľa nejakých pošahaných slovenských stránok tiež nie. Takže vlastne vôbec neviem čo to mám.
 
Johnnny
2022-08-21 09:04:19
príspevok od: B.C.
Podľa photographylife je to takto:

Nikon Z5 Specifications
Sensor: 24.3 MP FX BSI Sensor, 5.9µ pixel size
Sensor Size: 35.9 × 23.9mm
Resolution: 6016 x 4016
Native ISO Sensitivity: 100-51,200
In-Body Image Stabilization: 5-Axis
Processor: EXPEED 6
Dust Reduction: Yes
Weather Sealing/Protection: Yes
Body Build: Magnesium Alloy
Shutter: 1/8000 – 30 seconds
Shutter Durability: 200,000 cycles, self-diagnostic shutter
Storage: 2× SD UHS-II
Viewfinder: 3.69 Million Dot OLED Electronic Viewfinder
Viewfinder Coverage: 100%
Viewfinder Magnification: 0.8×
Speed: 4.5 FPS
Built-in Flash: No
Autofocus System: Hybrid PDAF, 273 Focus Points
AF Sensitivity Range: -2 to +19 EV (-3.5 to +19 EV with low-light AF)
LCD Screen: Touch-enabled 3.2″ Tilting LCD with 1.040 Million Dots
Movie Mode: 4K UHD @ 30 FPS, 1.7x crop
HDMI Output: 8-bit 4:2:0, no N-Log
Silent Photography Mode: Yes
Intervalometer: Yes
Focus Stacking: Yes
In-Camera HDR Capability: Yes
WiFi / Bluetooth: Yes
Battery Type: EN-EN15c
Battery Life: 470 shots (CIPA)
USB Standard: Type-C 3.1
Weather Sealing: Yes
Weight: 590 g (Body Only)
134 × 100.5 × 69.5 mm
Price: $1,399

Podla dprewiev.com to BSI nie je a podľa nejakých pošahaných slovenských stránok tiež nie. Takže vlastne vôbec neviem čo to mám.
Staval by som na tom, ze nie je BSI: Napriklad aj podla USA stranky Nikonu BSI uvedene nema (modely s BSI ano). A co si matne spominam, riesilo sa to pri uvedeni. Je to snimac z D750 tusim. Ale nevzrusoval by som sa kvoli tomu. Tie rozdiely su smiesne, ak vobec nejake a uz par rokov to foti tak nejak rovnako. Rozdiel je akurat u stacked senzorov, ale tie riesia len rychlost. Z pohladu IQ su casto dokonca horsie.

https://www.nikonusa.com/en/nikon-products/mirrorless-cameras/overview.page
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-08-21 18:12:57
Bo som zaneprázdnení a až teraz som sa dostal ku diskusii. Mirrorless zo sebou priniesli mnoho výhod oproti klasickým digitálnym zrkadlovka a jednou z nich je stabilizácia. Stabilizácia zmenila svet vo fotografii a nemyslím si, že je preceňovaná. Vďaka vstavanej stabilizácii v tele sú všetky objektívy v danom segmente stabilizované. Toto je za mňa ta najväčšia revolúcia vo svete fotografie. Až v teréne však fotograf zistí, akou veľkou pomocníčkou sa stáva. Ja by som to prirovnal ku vzťahu medzi človekom a psom. Stabilizácia v tele fotoaparátu nie je iba reklamným ťahom. Na toto všetko však musí prísť fotograf až sa stretne zo skutočnou realitou a dovtedy sú to len silné reči.
 
gytheio
2022-08-21 18:28:38
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Bo som zaneprázdnení a až teraz som sa dostal ku diskusii. Mirrorless zo sebou priniesli mnoho výhod oproti klasickým digitálnym zrkadlovka a jednou z nich je stabilizácia. Stabilizácia zmenila svet vo fotografii a nemyslím si, že je preceňovaná. Vďaka vstavanej stabilizácii v tele sú všetky objektívy v danom segmente stabilizované. Toto je za mňa ta najväčšia revolúcia vo svete fotografie. Až v teréne však fotograf zistí, akou veľkou pomocníčkou sa stáva. Ja by som to prirovnal ku vzťahu medzi človekom a psom. Stabilizácia v tele fotoaparátu nie je iba reklamným ťahom. Na toto všetko však musí prísť fotograf až sa stretne zo skutočnou realitou a dovtedy sú to len silné reči.
Opisujes to ako keby az teraz nastala era fotografie a to co bolo do teraz bolo iba tapanie v tme Stabilizacia nespravi ani jedneho z vas lepsieho fotografa, stabilizacia pomoze iba tomu kto celkovo ovlada fotoaparat a fotografovanie.
 
marianr
2022-08-21 20:11:59
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Bo som zaneprázdnení a až teraz som sa dostal ku diskusii. Mirrorless zo sebou priniesli mnoho výhod oproti klasickým digitálnym zrkadlovka a jednou z nich je stabilizácia. Stabilizácia zmenila svet vo fotografii a nemyslím si, že je preceňovaná. Vďaka vstavanej stabilizácii v tele sú všetky objektívy v danom segmente stabilizované. Toto je za mňa ta najväčšia revolúcia vo svete fotografie. Až v teréne však fotograf zistí, akou veľkou pomocníčkou sa stáva. Ja by som to prirovnal ku vzťahu medzi človekom a psom. Stabilizácia v tele fotoaparátu nie je iba reklamným ťahom. Na toto všetko však musí prísť fotograf až sa stretne zo skutočnou realitou a dovtedy sú to len silné reči.
Mám zrkadlovku, stabilizovaný snímač, astrotracer. Mirorles nepriniesli nič, len odniesli zrkadlo 8-)
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-08-21 20:14:56
Stabilizácia nemá nič spoločné s fotografom. Jedná sa o to, že v určitých situáciach je na nezaplatenie. Čepčenie nevesty v svetelných podmienkach, kde by externý blesk zničil celú atmosféru sa oplatí použiť dlhší čas za predpokladu, že nerozmaže pohyby osôb. Použiť svetelnosť F/2.8 je v takýchto situácia málo a preto siaham po svetelnosti f/1.8 a pre použitie stlačenej perspektívy objektív 85mm. Nechcem na tomto mieste nezmyselne zvyšovať ISO, ale radšej siahnem po stabilizácií. Taká stabilizácia pri dlhšom ohnisku postavy nerozmaže a otrasy ruky stabilizuje. Samozrejme dlhšie ohnisko využívam len v prípade, že je sála primerane veľká. V ostatných situáciach situáciach využívam 35mm ohnisko, kde je situácia ešte lepšia. Nevesta a ženích kráčajú dosť pomaly a i dlhšie časí tu majú svoje opodstatnenie. Toto je len jedná zo situácia... Nikon nemá Z85mm a ani Nikon Z35 mm so stabilizáciou. Preto na tomto mieste píšem o neskutočných výhodách stabilizovaného snímača.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-08-22 09:31:22
príspevok od: Johnnny
Ono je to jedno. S ohladom na techniku, ergonomiu a mnozstvo objektivov je dnes R3 aj tak asi najlepsi fotak na trhu.
A čo tak Nikon Z9? V oblasti videa a fotgrafie asi nemá konkurenta. Ešte aj Canon R5/R5C v rebríčku videa a fotografie by mohol byť na vyššom stupienku než Canon R3. Canon R3 vnímam ako skvelý krok do sveta tej najvyššej ligy, ale že by bol najlepší sa mi nezdá. Ak má byť fotoaparát najlepší na trhu, tak by mal svojimi parametrami prekonávať konkurenciu. V oblasti videa nemá 8K a v oblasti fotografie stále používa mechanicku závierku, ktorú požíva aj ako ochranu pred usadzovaním prachu pri výmene objektívu. Nikon Z9 využíva iba elektronickú závierku a na ochranu snímača pred usadzovaním prachu na jeho povrchu používa iný typ ochrany, ktorý mi príde omnoho bezpečnejší. Canon R3 vnímam ako testovaciu sériu a možno s tým najlepším fotoaparátom na trhu Canon ešte len príde.
 
gytheio
2022-08-22 10:02:49
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
A čo tak Nikon Z9? V oblasti videa a fotgrafie asi nemá konkurenta. Ešte aj Canon R5/R5C v rebríčku videa a fotografie by mohol byť na vyššom stupienku než Canon R3. Canon R3 vnímam ako skvelý krok do sveta tej najvyššej ligy, ale že by bol najlepší sa mi nezdá. Ak má byť fotoaparát najlepší na trhu, tak by mal svojimi parametrami prekonávať konkurenciu. V oblasti videa nemá 8K a v oblasti fotografie stále používa mechanicku závierku, ktorú požíva aj ako ochranu pred usadzovaním prachu pri výmene objektívu. Nikon Z9 využíva iba elektronickú závierku a na ochranu snímača pred usadzovaním prachu na jeho povrchu používa iný typ ochrany, ktorý mi príde omnoho bezpečnejší. Canon R3 vnímam ako testovaciu sériu a možno s tým najlepším fotoaparátom na trhu Canon ešte len príde.
K fotografovaniu potrebujes stabilizaciu ale vo fotoaparatoch mas jasno ktory je najlepsi.
 
Krtko fotografom
2022-08-22 10:05:12
Podľa mňa, ani najlepšia technika nezaručí, že fotograf urobí dobrú fotku. Na prvom mieste je vždy fotograf.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-08-22 10:44:16
príspevok od: Krtko fotografom
Podľa mňa, ani najlepšia technika nezaručí, že fotograf urobí dobrú fotku. Na prvom mieste je vždy fotograf.
To máte pravdu. Viem to z vlastnej skúsenosti, že človek môže zlyhať s akýmkoľvek fotoaparátom. Keď mu ujde momentka je jedno, aký má fotoaparát. Do teraz som si zaostrovaní bod vyberal sám. Teraz som skúsil, nech o tom rozhodne fotoaparát a nie vždy to chápal. Hlavne za zhoršených svetelných podmienok si zamieňal predmety. Konkrétne Nikon Z6II ma určite nepresvedčil o tom, že to dokáže. Predpokladám, že Canon a Sony budú na tom lepšie. Mňa osobne u základného radu so Z-kovým bajonetom držia iba objektívy a príslušenstvo.
 
Woolies
2022-08-22 19:28:13
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
To máte pravdu. Viem to z vlastnej skúsenosti, že človek môže zlyhať s akýmkoľvek fotoaparátom. Keď mu ujde momentka je jedno, aký má fotoaparát. Do teraz som si zaostrovaní bod vyberal sám. Teraz som skúsil, nech o tom rozhodne fotoaparát a nie vždy to chápal. Hlavne za zhoršených svetelných podmienok si zamieňal predmety. Konkrétne Nikon Z6II ma určite nepresvedčil o tom, že to dokáže. Predpokladám, že Canon a Sony budú na tom lepšie. Mňa osobne u základného radu so Z-kovým bajonetom držia iba objektívy a príslušenstvo.
vždy sa dá všetko predať a ísť ďalej .. treba skúšať, živor je krátky
 
matpi
2022-08-22 19:43:47
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Stabilizácia nemá nič spoločné s fotografom. Jedná sa o to, že v určitých situáciach je na nezaplatenie. Čepčenie nevesty v svetelných podmienkach, kde by externý blesk zničil celú atmosféru sa oplatí použiť dlhší čas za predpokladu, že nerozmaže pohyby osôb. Použiť svetelnosť F/2.8 je v takýchto situácia málo a preto siaham po svetelnosti f/1.8 a pre použitie stlačenej perspektívy objektív 85mm. Nechcem na tomto mieste nezmyselne zvyšovať ISO, ale radšej siahnem po stabilizácií. Taká stabilizácia pri dlhšom ohnisku postavy nerozmaže a otrasy ruky stabilizuje. Samozrejme dlhšie ohnisko využívam len v prípade, že je sála primerane veľká. V ostatných situáciach situáciach využívam 35mm ohnisko, kde je situácia ešte lepšia. Nevesta a ženích kráčajú dosť pomaly a i dlhšie časí tu majú svoje opodstatnenie. Toto je len jedná zo situácia... Nikon nemá Z85mm a ani Nikon Z35 mm so stabilizáciou. Preto na tomto mieste píšem o neskutočných výhodách stabilizovaného snímača.
Mozem vediet, ake su tie "dlhe casy", ktore pouzivas pri foteni s 35 a 85mm a postavy este nie su rozmazane?
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-08-23 10:22:18
príspevok od: matpi
Mozem vediet, ake su tie "dlhe casy", ktore pouzivas pri foteni s 35 a 85mm a postavy este nie su rozmazane?
Expozičné časí v rozmedzí od 1/50s-1/20s pri vzdialenostiach od fotografovaného objektu v rozmedzí od 3-12m. Údaje sú len orientačné. Treba vziať do úvahy aj váhu celej zostavy a dĺžku času, kedy sú ruky v záťaží a podobne. Netreba tu zabúdať tiež na to, že iné hodnoti dosiahne fotograf pri zhotovovaní záberov z podhľadu a iné z nadhľadu. Hostia a fotograf sú často v pohybe a preto sa údaje pre udržanie ideálneho expozičného času môžu líšiť.
 
MagickVamp
2022-08-23 16:04:12
príspevok od: Krtko fotografom
Podľa mňa, ani najlepšia technika nezaručí, že fotograf urobí dobrú fotku. Na prvom mieste je vždy fotograf.
Myslis? Kolko si mal rokov ked si na to prisiel? Kedy si si uvedomil ze ten fotak nefoti sam? v principe kedy si si uvedomil ze v tomto svete ti nikto nic nezaruci?
 
gytheio
2022-08-23 18:57:31
príspevok od: MagickVamp
Myslis? Kolko si mal rokov ked si na to prisiel? Kedy si si uvedomil ze ten fotak nefoti sam? v principe kedy si si uvedomil ze v tomto svete ti nikto nic nezaruci?
Co ked ty vobec nechapes co tym myslel...
 
sharkyyy
2022-08-24 18:25:45
To ze dobra fotografia vznika vdaka dobremu oku a citu fotografa je kazdemu jasne.
Fotoaparat je nastrojom, ktory fotenie sprijemnuje a ulahcuje.
Nechapem preco sa v kazdej diskusii obmiela dookola, ze fotoaparat nezaruci dobru foto...

Druha vec. To ze niektore fotoaparaty su lepsie parametrovo ako druhe nic nezarucuje.
Testoval som nikon z6/7 II, a autofocus oproti R6/R5 je slabsi o 2 triedy. Proste nezrovnatelne, R6 ostri okamzite.

Z9 by som nebral z dovodu a problemu, ktory nikon stale neodstranic- ostri na mihalnice, nie na oko.
Takisto ostrenie, co sa tyka ostrenia na oko a rozpoznavanie objektov bolo slabsie ako u R5/R6, R3 je este o nieco lepsia.

Kvitujem vsak "odvahu" Z9 zbavit sa mechanickej zavierky. Urychli to celkovy vyvoj fotoaparatov v dany smer.
Zaujimalo by ma porovanie rychlosti citania pri elektronickej zavierky R3 vs A1 vs Z9.
 
gytheio
2022-08-28 08:51:58
príspevok od: sharkyyy
To ze dobra fotografia vznika vdaka dobremu oku a citu fotografa je kazdemu jasne.
Fotoaparat je nastrojom, ktory fotenie sprijemnuje a ulahcuje.
Nechapem preco sa v kazdej diskusii obmiela dookola, ze fotoaparat nezaruci dobru foto...

Druha vec. To ze niektore fotoaparaty su lepsie parametrovo ako druhe nic nezarucuje.
Testoval som nikon z6/7 II, a autofocus oproti R6/R5 je slabsi o 2 triedy. Proste nezrovnatelne, R6 ostri okamzite.

Z9 by som nebral z dovodu a problemu, ktory nikon stale neodstranic- ostri na mihalnice, nie na oko.
Takisto ostrenie, co sa tyka ostrenia na oko a rozpoznavanie objektov bolo slabsie ako u R5/R6, R3 je este o nieco lepsia.

Kvitujem vsak "odvahu" Z9 zbavit sa mechanickej zavierky. Urychli to celkovy vyvoj fotoaparatov v dany smer.
Zaujimalo by ma porovanie rychlosti citania pri elektronickej zavierky R3 vs A1 vs Z9.
Mozno, ze si zle pochopil celu tu diskusiu, moze mat neviem aku vykonnu stabilizaciu vzdy bude robit taketo fotografie

www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/673467/kristinka-v-zltych-satach/?s=photos

to by musel mat ten fotoaparat stabilizaciu okrem ostrenia aj na farby stabilizaciu na expoziciu stabilizaciu na tiene a kopec dalsich stabilizacii. Je lepsie pre niektorych sa naucit fotit 10 rocnym fotoaparatom ako ospevovat stabilizaciu.
Je tu jedna moznost, ked uz tolko chce super fotoaparat ktory je daleko nad jeho chapanie, nech foti v automatickom rezime. Ten A rezim prekona malokto z tu pritomnych.
 
Johnnny
2022-08-31 12:56:51
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
A čo tak Nikon Z9? V oblasti videa a fotgrafie asi nemá konkurenta. Ešte aj Canon R5/R5C v rebríčku videa a fotografie by mohol byť na vyššom stupienku než Canon R3. Canon R3 vnímam ako skvelý krok do sveta tej najvyššej ligy, ale že by bol najlepší sa mi nezdá. Ak má byť fotoaparát najlepší na trhu, tak by mal svojimi parametrami prekonávať konkurenciu. V oblasti videa nemá 8K a v oblasti fotografie stále používa mechanicku závierku, ktorú požíva aj ako ochranu pred usadzovaním prachu pri výmene objektívu. Nikon Z9 využíva iba elektronickú závierku a na ochranu snímača pred usadzovaním prachu na jeho povrchu používa iný typ ochrany, ktorý mi príde omnoho bezpečnejší. Canon R3 vnímam ako testovaciu sériu a možno s tým najlepším fotoaparátom na trhu Canon ešte len príde.
Preto som tam spominal aj tie objektivy. Mne osobne sa Z9, resp Nikon Z obecne ako system paci velmi, ale mam iste obavy o buducnost a ked to vezmem takto komplexne, R3 sa mi proste zda byt najlepsou volbou.

Ale ciste z pohladu R3 vs Z9 ... asi ano, Z9 moze byt lepsim fotakom.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-09-04 10:39:03
Závidel som Canonu, že pre jeho systém RF ponúka firma Samyang alternatívu v podobe objektívov Samyang AF 85mm F1.4 RF a AF 14mm F2.8 RF. Už je to ale minulosťou! Značka Canon ju vyzvala k ukončeniu predaja všetkých objektívov s bajonetom RF, a preto nebudú k dispozícii ani ďalšie informácie a podpora k týmto objektívom. Už mi zostáva iba Sony ak budem chcieť ušetriť.
Zdroj: https://www.digimanie.cz/chybi-vam-alternativni-skla-pro-rf-mozna-za-to-muze-zakaz-od-canonu/9500?utm_source=digimanie_newsletter_weekly&utm_medium=email_article_title&utm_campaign=chybi-vam-alternativni-skla-pro-rf-mozna-za-to-muze-zakaz-od-canonu/9500
 
gytheio
2022-09-04 11:48:26
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Závidel som Canonu, že pre jeho systém RF ponúka firma Samyang alternatívu v podobe objektívov Samyang AF 85mm F1.4 RF a AF 14mm F2.8 RF. Už je to ale minulosťou! Značka Canon ju vyzvala k ukončeniu predaja všetkých objektívov s bajonetom RF, a preto nebudú k dispozícii ani ďalšie informácie a podpora k týmto objektívom. Už mi zostáva iba Sony ak budem chcieť ušetriť.
Zdroj: https://www.digimanie.cz/chybi-vam-alternativni-skla-pro-rf-mozna-za-to-muze-zakaz-od-canonu/9500?utm_source=digimanie_newsletter_weekly&utm_medium=email_article_title&utm_campaign=chybi-vam-alternativni-skla-pro-rf-mozna-za-to-muze-zakaz-od-canonu/9500
Asi o tom moc nevies ked o tom pises, mal som Samyang RF 14mm f2,8 a predal som ho iba preto lebo bolo umenie s nim fotit aby ta deformacia nebola tak vidno. Ono ta funkcia v Lr na vyrovnavanie deformacii nefunguje na vsetkych objektivoch. Niektore maju take divne deformacie, ze si s nimi ani Lr neporadi. Canon asi vie co robi ked to robi, vacsina ludi a pocitam aj ty nevies, ze za deformaciu moze fotograf a objektiv a nie fotoaparat.
Ono usetrit sa da ovela rozumnejsie ako kupovat znacky s ktorymi vacsina nevie fotit, mozes na bezzrkadlovku kupit EF objektivy z druhej ruky za cenu toho Samyangu a kvalita obrazu zarucena.
Uz by ste niektori mohli fotograficky dospiet a vediet, ze podradne znacky su preto take lacne lebo su nekvalitne.
 
Johnnny
2022-09-04 17:23:00
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Závidel som Canonu, že pre jeho systém RF ponúka firma Samyang alternatívu v podobe objektívov Samyang AF 85mm F1.4 RF a AF 14mm F2.8 RF. Už je to ale minulosťou! Značka Canon ju vyzvala k ukončeniu predaja všetkých objektívov s bajonetom RF, a preto nebudú k dispozícii ani ďalšie informácie a podpora k týmto objektívom. Už mi zostáva iba Sony ak budem chcieť ušetriť.
Zdroj: https://www.digimanie.cz/chybi-vam-alternativni-skla-pro-rf-mozna-za-to-muze-zakaz-od-canonu/9500?utm_source=digimanie_newsletter_weekly&utm_medium=email_article_title&utm_campaign=chybi-vam-alternativni-skla-pro-rf-mozna-za-to-muze-zakaz-od-canonu/9500
Mam to podobne. Ak by som chcel FF, kvoli tomuto je pre mna Canon nepriechodny. Tie skla su nepochybne skvele, ale skvele sklo dnes dokaze vyrobit uz prakticky ktokolvek a vyrazne za menej.

A pri bezzrkadlovkach uz clovek nenarazi na problemy s ostrenim, takze tie originalne skla clovek zase tak nepotrebuje. Profik mozno, mne to za to nestoji.
 
gytheio
2022-09-04 18:07:59
príspevok od: Johnnny
Mam to podobne. Ak by som chcel FF, kvoli tomuto je pre mna Canon nepriechodny. Tie skla su nepochybne skvele, ale skvele sklo dnes dokaze vyrobit uz prakticky ktokolvek a vyrazne za menej.

A pri bezzrkadlovkach uz clovek nenarazi na problemy s ostrenim, takze tie originalne skla clovek zase tak nepotrebuje. Profik mozno, mne to za to nestoji.
Vobec to nedava zmysel co tu pisete, kupit drahy fotak a nasadit suvixovy objektiv, to je asi ta najvacsia absurdita vo fotografii. Bezne sa robi naopak aj to dava zmysel, lacny fotoaparat a kvalitny objektiv.
 
Johnnny
2022-09-04 18:10:51
príspevok od: gytheio
Vobec to nedava zmysel co tu pisete, kupit drahy fotak a nasadit suvixovy objektiv, to je asi ta najvacsia absurdita vo fotografii. Bezne sa robi naopak aj to dava zmysel, lacny fotoaparat a kvalitny objektiv.
S tym plne suhlasim, akurat ze tie tretostranove skla dnes nie su ziadne smejdy v com sa naopak nezhodneme. Neviem ako na tom su rozne Samyangy ani ako su na tom so skreslenim, ale skresluju aj originalne skla ktore len sw koriguje fotak.

Take Sigmy rady ART, alebo moderne Tamrony su spickove skla. Obzvlast teda pokial clovek hlada napriklad lacny teleobjektiv. Konkretne napriklad Carl Zeiss rady Batis vyraba Tamron a kym o tom nikto nevie, nikomu to nevadi.
 
gytheio
2022-09-04 18:30:09
príspevok od: Johnnny
S tym plne suhlasim, akurat ze tie tretostranove skla dnes nie su ziadne smejdy v com sa naopak nezhodneme. Neviem ako na tom su rozne Samyangy ani ako su na tom so skreslenim, ale skresluju aj originalne skla ktore len sw koriguje fotak.

Take Sigmy rady ART, alebo moderne Tamrony su spickove skla. Obzvlast teda pokial clovek hlada napriklad lacny teleobjektiv. Konkretne napriklad Carl Zeiss rady Batis vyraba Tamron a kym o tom nikto nevie, nikomu to nevadi.
Nemam vobec nic proti Tamronu ani Sigme su to zabehnute firmy ktore su uplne niekde inde s optickou kvalitou ako je na tom Samyang.
 
Johnnny
2022-09-04 19:05:46
príspevok od: gytheio
Nemam vobec nic proti Tamronu ani Sigme su to zabehnute firmy ktore su uplne niekde inde s optickou kvalitou ako je na tom Samyang.
Ako vravim, Samyang nepoznam, ale su to Korejci a ucia sa rychlo. Ak nerobia spickove objektivy dnes, budu ich robit zajtra. Za mna je rozhodne vyhoda vlastnit system ktory ich umozni plnohodnotne vyuzivat.
 
gytheio
2022-09-04 19:28:37
príspevok od: Johnnny
Ako vravim, Samyang nepoznam, ale su to Korejci a ucia sa rychlo. Ak nerobia spickove objektivy dnes, budu ich robit zajtra. Za mna je rozhodne vyhoda vlastnit system ktory ich umozni plnohodnotne vyuzivat.
Neviem ake ma Samyang ostatne objektivy ja som reagoval na ten 14mm. Ten objektiv nefoti zle, je relativne ostry rychly ale zvlastne deformuje, lavo pravo z predu dozadu... Mne sa na to dost blbo pozeralo. To prve foto je neupravovane a druhe asi po dvoch hodinach vyrovnavania, preto ma urezanu nohu.
Mam 15mm Canon a s nim mozem portrety fotit, ten je uplne niekde inde.
 
sharkyyy
2022-09-05 14:25:49
Canon RF 85 f1,4 bolo skvele sklo, ostre a pouzitelne od f1,4 (aj ked to je RF sklo, komunikaciou s fotakom sa sprava ako EF sklo (2 piny su hluche)- cize kvazy ef sklo s adapterom na RF).

Gythelo, nemysli si, ze canon tento zakaz robi preto aby sa nevyrabali nekvalitne skla pre Canon od tretich stran . To by potom vyzval na ukonecenie predaja aj manualne objektivy Laowa (ktore su mimochodom opticky skvele).

Na druhej strane, neviem ci to je pravidlo, ale vela raz sa mi potvridla nekvalita vyrobkov tretich stran po rokoch. Canonacke su ostre na plnej clone aj po 20 rokoch. Sigma, tamron maju tendenciu skor "rozladit". Montaz optickych clenov mozno nedosahuje kvalitu montaze nativnych skiel canonu, co sa prejavi casom pri manipulacii so sklami.
 
MagickVamp
2022-09-05 17:23:41
príspevok od: Johnnny
S tym plne suhlasim, akurat ze tie tretostranove skla dnes nie su ziadne smejdy v com sa naopak nezhodneme. Neviem ako na tom su rozne Samyangy ani ako su na tom so skreslenim, ale skresluju aj originalne skla ktore len sw koriguje fotak.

Take Sigmy rady ART, alebo moderne Tamrony su spickove skla. Obzvlast teda pokial clovek hlada napriklad lacny teleobjektiv. Konkretne napriklad Carl Zeiss rady Batis vyraba Tamron a kym o tom nikto nevie, nikomu to nevadi.
1.- kolko skiel mas na Olympus z tretich stran?
2.- sam som mal X skiel tretich stran a vzdy najlepsie pasuju skla danej znacky, aj skrz toho ze kazda znacka vydava rozne firmweri a tie riesie obcas aj kooperaciu objektiv ci konkretny objektiv a telo. Myslis ze nejaka znacka sa nejako extra zaobera tym ako sa to prejavy na objektivoch tretich stran?
3.- stabilizacia telo + stabilizacia objektiv zas najlepsie spolupracuje ak je to jedna znacka.
4.- nizsia cena znamena skoro vzdy aj nizsia kvalita, ci uz je to to co spominal Sharky, ale znamena to aj vacsiu kusovost. Alebo nizsiu rychlost ostrenia, ci vacsiu velkost. Jednoducho skoro vzdy to ma nejaky zadrhel.

Skrz tieto body si myslim ze nie je ziadna tragedia ak tretie strany nepasuju, ale chapem ze ak niekto ma strasne nizky budget a skutocne rata stym ze si kupi Nikon Z50 a na to da nejaky tamron ci samyang, tak tomu by nemoznost pouzitia tretich stran urcite naburala plan. No ak niekto ide po kvalite, tak z rozhodnutia Canonu velmi hlavu v smutku nema.
 
gytheio
2022-09-05 18:48:26
príspevok od: sharkyyy
Canon RF 85 f1,4 bolo skvele sklo, ostre a pouzitelne od f1,4 (aj ked to je RF sklo, komunikaciou s fotakom sa sprava ako EF sklo (2 piny su hluche)- cize kvazy ef sklo s adapterom na RF).

Gythelo, nemysli si, ze canon tento zakaz robi preto aby sa nevyrabali nekvalitne skla pre Canon od tretich stran . To by potom vyzval na ukonecenie predaja aj manualne objektivy Laowa (ktore su mimochodom opticky skvele).

Na druhej strane, neviem ci to je pravidlo, ale vela raz sa mi potvridla nekvalita vyrobkov tretich stran po rokoch. Canonacke su ostre na plnej clone aj po 20 rokoch. Sigma, tamron maju tendenciu skor "rozladit". Montaz optickych clenov mozno nedosahuje kvalitu montaze nativnych skiel canonu, co sa prejavi casom pri manipulacii so sklami.
Napisal som to tak, ze Canon to zakazuje iba tym co maju nevyhovujucu optiku, ved prave Laowa ked robi skvelu optiku robi dobre meno aj Canonu. Amater ked vidi zdeformovane foto a vidi, ze to bolo fotene Canonom si mysli, ze to ten fotoaparat deformuje a obzrie sa po inej znacke. Tamron so Sigmou nerobia fotografie v ktorych to vyzera ako po dopade HIMARSU.
 
Johnnny
2022-09-06 08:17:58
príspevok od: MagickVamp
1.- kolko skiel mas na Olympus z tretich stran?
2.- sam som mal X skiel tretich stran a vzdy najlepsie pasuju skla danej znacky, aj skrz toho ze kazda znacka vydava rozne firmweri a tie riesie obcas aj kooperaciu objektiv ci konkretny objektiv a telo. Myslis ze nejaka znacka sa nejako extra zaobera tym ako sa to prejavy na objektivoch tretich stran?
3.- stabilizacia telo + stabilizacia objektiv zas najlepsie spolupracuje ak je to jedna znacka.
4.- nizsia cena znamena skoro vzdy aj nizsia kvalita, ci uz je to to co spominal Sharky, ale znamena to aj vacsiu kusovost. Alebo nizsiu rychlost ostrenia, ci vacsiu velkost. Jednoducho skoro vzdy to ma nejaky zadrhel.

Skrz tieto body si myslim ze nie je ziadna tragedia ak tretie strany nepasuju, ale chapem ze ak niekto ma strasne nizky budget a skutocne rata stym ze si kupi Nikon Z50 a na to da nejaky tamron ci samyang, tak tomu by nemoznost pouzitia tretich stran urcite naburala plan. No ak niekto ide po kvalite, tak z rozhodnutia Canonu velmi hlavu v smutku nema.
Aktualne myslim ziadne, v minulosti Tam bola nejak Sigma a manualny Samayng. Lenze ako som povedal, ja som tie skla nakupoval za ceny skoro na urovni tych neoriginalnych, takze ma to nikdy prisli netrapilo.

Samozrejme, ze najlepsie pasuju skla danej znacky, otazka je kolko problemov ma clovek s tymi ostanymi. Ja som mal v minulosti Napriklad Sigmu 17-70C na 7D a ziadny problem v porovnani s 15-85 ktoru som kupil neskor som tam nevidel. Dokonca 15-85 mala mensi problem s BF co bolo pre to sklo pomerne typicke.

Tym netvrdim, ze to chcem porovnavat, originalne sklo je vzdy lepsie, ale hlavne v casoch CSC je tych problemov menej a napriklad pomalsie ostrenie pre mna casto problem nie je. Ostrenie v podstate riesim len u teleobjektivov, pri tych ostatnych som sa zatial nestretol so sklom ktore by ostrilo pomaly.

Faktom je, ze opticky dnes konkurencia dokaze vytvorit famozne skla na urovni originalov (mozno casom degraduju, ale pocujem to prvy krat) za citelne mensie peniaze. Plus obcas vznikaju hodne zaujimave skla, napriklad na to 7D tam bola Sigma 18-35 f1.8, alebo 50-100 f1.8 atd.

Osobne skratka otvorenost systemu povazujem za vyhodu, ale nikomu to nevnucujem.
 
MagickVamp
2022-09-06 08:44:20
príspevok od: Johnnny
Aktualne myslim ziadne, v minulosti Tam bola nejak Sigma a manualny Samayng. Lenze ako som povedal, ja som tie skla nakupoval za ceny skoro na urovni tych neoriginalnych, takze ma to nikdy prisli netrapilo.

Samozrejme, ze najlepsie pasuju skla danej znacky, otazka je kolko problemov ma clovek s tymi ostanymi. Ja som mal v minulosti Napriklad Sigmu 17-70C na 7D a ziadny problem v porovnani s 15-85 ktoru som kupil neskor som tam nevidel. Dokonca 15-85 mala mensi problem s BF co bolo pre to sklo pomerne typicke.

Tym netvrdim, ze to chcem porovnavat, originalne sklo je vzdy lepsie, ale hlavne v casoch CSC je tych problemov menej a napriklad pomalsie ostrenie pre mna casto problem nie je. Ostrenie v podstate riesim len u teleobjektivov, pri tych ostatnych som sa zatial nestretol so sklom ktore by ostrilo pomaly.

Faktom je, ze opticky dnes konkurencia dokaze vytvorit famozne skla na urovni originalov (mozno casom degraduju, ale pocujem to prvy krat) za citelne mensie peniaze. Plus obcas vznikaju hodne zaujimave skla, napriklad na to 7D tam bola Sigma 18-35 f1.8, alebo 50-100 f1.8 atd.

Osobne skratka otvorenost systemu povazujem za vyhodu, ale nikomu to nevnucujem.
Nemusis pisat ze to nikomu nevnucujes, to je samozrejme, len diskutujeme. Takze sam mas vsetko originali, ale vadi ti ze v Canone by si tiez musel mat originali. Vies ja som to povedal schvalne, lebo viem, ze aj ty ides po kvalite. My ludia fungujeme tak zvlastne, ak mas vedla seba desiatu, tak si schopny X hodin nejest. Ak ju ale nemas, tak si nervozny ze hladujes. Cloveku obcas vadi ze nema moznost, aj ked by tu moznost vlastne nevyuzil. Ver ze ci budes v Canone, ci v Nikone...ty by si skoncil nakoniec pri originaloch, lebo budu jednoducho lepsie/pracovat lepsie. A tak ako si kupil v Olympuse lacnejsie, tak kupis aj v inych znackach ak si vycihas. Ja som nie jeden objektiv kupil tak, ze som pockal na zvyhodnenu cenu a zaroven na 20 percentnu zlavu v Datarte a to este pocas cashbacku. A zrazu nad tretimi stranami ani nemam dovod rozmyslat. Navyse ja som taky, ze pocase ma mrzi, ak viem ze mam nejake polovicate riesenie a este som svojim sposobom aj zberatel, jednoducho Lko je pre mna ako sperk, tie objektivy sa mi doslova pacia. Nejaky Tamron by sa mi medzi nimi ani pekne nevynimal. A to si myslim, ze je nevedome vela ludi, clovek ma sklon si postupne kompletizovat veci.
 
MagickVamp
2022-09-06 09:23:17
príspevok od: Johnnny
Aktualne myslim ziadne, v minulosti Tam bola nejak Sigma a manualny Samayng. Lenze ako som povedal, ja som tie skla nakupoval za ceny skoro na urovni tych neoriginalnych, takze ma to nikdy prisli netrapilo.

Samozrejme, ze najlepsie pasuju skla danej znacky, otazka je kolko problemov ma clovek s tymi ostanymi. Ja som mal v minulosti Napriklad Sigmu 17-70C na 7D a ziadny problem v porovnani s 15-85 ktoru som kupil neskor som tam nevidel. Dokonca 15-85 mala mensi problem s BF co bolo pre to sklo pomerne typicke.

Tym netvrdim, ze to chcem porovnavat, originalne sklo je vzdy lepsie, ale hlavne v casoch CSC je tych problemov menej a napriklad pomalsie ostrenie pre mna casto problem nie je. Ostrenie v podstate riesim len u teleobjektivov, pri tych ostatnych som sa zatial nestretol so sklom ktore by ostrilo pomaly.

Faktom je, ze opticky dnes konkurencia dokaze vytvorit famozne skla na urovni originalov (mozno casom degraduju, ale pocujem to prvy krat) za citelne mensie peniaze. Plus obcas vznikaju hodne zaujimave skla, napriklad na to 7D tam bola Sigma 18-35 f1.8, alebo 50-100 f1.8 atd.

Osobne skratka otvorenost systemu povazujem za vyhodu, ale nikomu to nevnucujem.
A inak otvorenost systemu je urcite vyhoda ak clovek nema na zaciatok dost penazi. Len vela krat nad tym reptaju ludia, ktorych sa to vlastne ani netyka a aj tak by nakoniec mali vsetko originali. Original je urcite drahsi skrz znacku. Ale nie je to tak ze ci v Olympuse, Nikone, Canone alebo Sony, oproti konkurencii tvori 50 percent ceny len znacka. To su take kecy na upokojenie ak si clovek nemoze dovolit kupit original. Jednoducho znacna cast ceny je tvorena opodstatnenou kvalitou.
 
Johnnny
2022-09-06 11:42:06
príspevok od: MagickVamp
Nemusis pisat ze to nikomu nevnucujes, to je samozrejme, len diskutujeme. Takze sam mas vsetko originali, ale vadi ti ze v Canone by si tiez musel mat originali. Vies ja som to povedal schvalne, lebo viem, ze aj ty ides po kvalite. My ludia fungujeme tak zvlastne, ak mas vedla seba desiatu, tak si schopny X hodin nejest. Ak ju ale nemas, tak si nervozny ze hladujes. Cloveku obcas vadi ze nema moznost, aj ked by tu moznost vlastne nevyuzil. Ver ze ci budes v Canone, ci v Nikone...ty by si skoncil nakoniec pri originaloch, lebo budu jednoducho lepsie/pracovat lepsie. A tak ako si kupil v Olympuse lacnejsie, tak kupis aj v inych znackach ak si vycihas. Ja som nie jeden objektiv kupil tak, ze som pockal na zvyhodnenu cenu a zaroven na 20 percentnu zlavu v Datarte a to este pocas cashbacku. A zrazu nad tretimi stranami ani nemam dovod rozmyslat. Navyse ja som taky, ze pocase ma mrzi, ak viem ze mam nejake polovicate riesenie a este som svojim sposobom aj zberatel, jednoducho Lko je pre mna ako sperk, tie objektivy sa mi doslova pacia. Nejaky Tamron by sa mi medzi nimi ani pekne nevynimal. A to si myslim, ze je nevedome vela ludi, clovek ma sklon si postupne kompletizovat veci.
Fuck, tusim som Ti dal minusko, ale nebolo to cielene. Sorry.

No, tu nemas celkom pravdu. Ak by bola pre mna kvalita vystupu prioritou, nemam Olympus.

Ja by som samozrejme rad dal prednost originalu a niektore si mozno aj mozem dovolit, ale pre mna to jednoducho nema tu hodnotu a aj napriek tomu, ze Canon bola moja prva znacka a vzdy som ju mal rad, dnes by som si zrejme zobral SONY, pretoze v ponuke pre e-Mount vidim paradne ultrasirokace napriklad od Tamronu za hodne slusne ceny.

Ak by som mal moznost kupovat originalne skla Canonu za polovicu a obcas menej ako pri Olympuse, asi by som sa na to pozeral inak, ale popravde som nikdy ziadnu podobnu zlavu nevidel a aktualne v tych tretostranovych sklach proste tak velky kompromis nevidim.

Schvalne, napriklad moj aktualny teleobjektiv:
https://www.fotovideoshop.sk/shop/panasonic-leica-dg-elmarit-200-mm-f28-power-ois/p-2008574.xhtml

napriklad hodnotenie z lenstipu:
"The performance of the tested lens in the frame centre is simply sensational, with three exquisite features. First, we officially get a new resolution record, amounting to 91.2 lpmm. Second, that value was recorded at the maximum relative aperture. Third, the shape of the resolution curve shows that near the maximum relative aperture the Panasonic is very close to working in diffraction limit. It would be the case if the linear trend observed in the aperture range from f/5.6 to f/22 was extrapolated to f/4.0 and to f/2.8. Real measurements, though, show a slight slump with values dropping below that line but it was really close to the ideal. It means the majority of optical aberrations the lens corrects perfectly well."

Miesto takmer 3000eur som zan dal 1050 a to sa bavime o fungl novom a zo mziadneho pochybneho trhu ako eglobal. Az bude stat liter Canonacka 100-500, tak po nej este v ten den skocim a telo vyriesim dodatocne
 
sico
2022-09-06 14:32:29
príspevok od: MagickVamp
A inak otvorenost systemu je urcite vyhoda ak clovek nema na zaciatok dost penazi. Len vela krat nad tym reptaju ludia, ktorych sa to vlastne ani netyka a aj tak by nakoniec mali vsetko originali. Original je urcite drahsi skrz znacku. Ale nie je to tak ze ci v Olympuse, Nikone, Canone alebo Sony, oproti konkurencii tvori 50 percent ceny len znacka. To su take kecy na upokojenie ak si clovek nemoze dovolit kupit original. Jednoducho znacna cast ceny je tvorena opodstatnenou kvalitou.
Nie to vždy úplne tak. Podľa mňa je otvorenosť super. Cca pred rokom som pomáhal známemu vyberať fotoaparát, zadanie bolo dosť špecifické. Potreboval fotiť veľké obrazy v relatívne malom ateliéri, nebol problém, aby sa výsledný obrázok skladal ako panoráma, len potreboval, aby dotyčná zostava preniesla čo najviac detailov a objektív mal čo najmenej geometrických skreslení. Ako aparát (cena/rozlíšenie snímača) vyhralo Sony A7R III A, a skúšali sme k nemu pár objektívov, nafotil sa vždy ten istý výrez jemnej grafiky - vyhrala Sigma 40/1,4 ART - dá sa povedať, že rozdielom triedy, proti všetkému, čo sme skúsili (SONY, ZEISS...). A bola tam dokonca aj stredoformátová Fuji GFX 50S II s nejakým pevným objektívom, čo mali akurát v Prolaike.
 
gytheio
2022-09-06 15:49:22
príspevok od: sico
Nie to vždy úplne tak. Podľa mňa je otvorenosť super. Cca pred rokom som pomáhal známemu vyberať fotoaparát, zadanie bolo dosť špecifické. Potreboval fotiť veľké obrazy v relatívne malom ateliéri, nebol problém, aby sa výsledný obrázok skladal ako panoráma, len potreboval, aby dotyčná zostava preniesla čo najviac detailov a objektív mal čo najmenej geometrických skreslení. Ako aparát (cena/rozlíšenie snímača) vyhralo Sony A7R III A, a skúšali sme k nemu pár objektívov, nafotil sa vždy ten istý výrez jemnej grafiky - vyhrala Sigma 40/1,4 ART - dá sa povedať, že rozdielom triedy, proti všetkému, čo sme skúsili (SONY, ZEISS...). A bola tam dokonca aj stredoformátová Fuji GFX 50S II s nejakým pevným objektívom, čo mali akurát v Prolaike.
Kazdy to vidi inac, to co vyhralo u vas by u inych nevyhralo. Bol som pri tom ked v rusku v pivnici fotili obrazy a ti v tom mali jasno, na obrazy skladane fotografie jednoznacne 50mm.
 
Johnnny
2022-09-07 06:13:56
príspevok od: gytheio
Kazdy to vidi inac, to co vyhralo u vas by u inych nevyhralo. Bol som pri tom ked v rusku v pivnici fotili obrazy a ti v tom mali jasno, na obrazy skladane fotografie jednoznacne 50mm.
A tym sa vraciame k tomu, ze moznost volby je plus. A otvorenost systemu k tomu prispieva.
 
MagickVamp
2022-09-07 07:17:23
príspevok od: Johnnny
Fuck, tusim som Ti dal minusko, ale nebolo to cielene. Sorry.

No, tu nemas celkom pravdu. Ak by bola pre mna kvalita vystupu prioritou, nemam Olympus.

Ja by som samozrejme rad dal prednost originalu a niektore si mozno aj mozem dovolit, ale pre mna to jednoducho nema tu hodnotu a aj napriek tomu, ze Canon bola moja prva znacka a vzdy som ju mal rad, dnes by som si zrejme zobral SONY, pretoze v ponuke pre e-Mount vidim paradne ultrasirokace napriklad od Tamronu za hodne slusne ceny.

Ak by som mal moznost kupovat originalne skla Canonu za polovicu a obcas menej ako pri Olympuse, asi by som sa na to pozeral inak, ale popravde som nikdy ziadnu podobnu zlavu nevidel a aktualne v tych tretostranovych sklach proste tak velky kompromis nevidim.

Schvalne, napriklad moj aktualny teleobjektiv:
https://www.fotovideoshop.sk/shop/panasonic-leica-dg-elmarit-200-mm-f28-power-ois/p-2008574.xhtml

napriklad hodnotenie z lenstipu:
"The performance of the tested lens in the frame centre is simply sensational, with three exquisite features. First, we officially get a new resolution record, amounting to 91.2 lpmm. Second, that value was recorded at the maximum relative aperture. Third, the shape of the resolution curve shows that near the maximum relative aperture the Panasonic is very close to working in diffraction limit. It would be the case if the linear trend observed in the aperture range from f/5.6 to f/22 was extrapolated to f/4.0 and to f/2.8. Real measurements, though, show a slight slump with values dropping below that line but it was really close to the ideal. It means the majority of optical aberrations the lens corrects perfectly well."

Miesto takmer 3000eur som zan dal 1050 a to sa bavime o fungl novom a zo mziadneho pochybneho trhu ako eglobal. Az bude stat liter Canonacka 100-500, tak po nej este v ten den skocim a telo vyriesim dodatocne
Tak zlava 2/3 z ceny, to som v Canone nikdy nevidel hehe. Ale zlava 1/3 sa da vycihat.
 
MagickVamp
2022-09-07 07:18:09
príspevok od: Johnnny
Fuck, tusim som Ti dal minusko, ale nebolo to cielene. Sorry.

No, tu nemas celkom pravdu. Ak by bola pre mna kvalita vystupu prioritou, nemam Olympus.

Ja by som samozrejme rad dal prednost originalu a niektore si mozno aj mozem dovolit, ale pre mna to jednoducho nema tu hodnotu a aj napriek tomu, ze Canon bola moja prva znacka a vzdy som ju mal rad, dnes by som si zrejme zobral SONY, pretoze v ponuke pre e-Mount vidim paradne ultrasirokace napriklad od Tamronu za hodne slusne ceny.

Ak by som mal moznost kupovat originalne skla Canonu za polovicu a obcas menej ako pri Olympuse, asi by som sa na to pozeral inak, ale popravde som nikdy ziadnu podobnu zlavu nevidel a aktualne v tych tretostranovych sklach proste tak velky kompromis nevidim.

Schvalne, napriklad moj aktualny teleobjektiv:
https://www.fotovideoshop.sk/shop/panasonic-leica-dg-elmarit-200-mm-f28-power-ois/p-2008574.xhtml

napriklad hodnotenie z lenstipu:
"The performance of the tested lens in the frame centre is simply sensational, with three exquisite features. First, we officially get a new resolution record, amounting to 91.2 lpmm. Second, that value was recorded at the maximum relative aperture. Third, the shape of the resolution curve shows that near the maximum relative aperture the Panasonic is very close to working in diffraction limit. It would be the case if the linear trend observed in the aperture range from f/5.6 to f/22 was extrapolated to f/4.0 and to f/2.8. Real measurements, though, show a slight slump with values dropping below that line but it was really close to the ideal. It means the majority of optical aberrations the lens corrects perfectly well."

Miesto takmer 3000eur som zan dal 1050 a to sa bavime o fungl novom a zo mziadneho pochybneho trhu ako eglobal. Az bude stat liter Canonacka 100-500, tak po nej este v ten den skocim a telo vyriesim dodatocne
Ale mas tu najvyssiu kvalitu co sa v Olympuse asi da zohnat a o to ide.
 
MagickVamp
2022-09-07 07:26:21
príspevok od: sico
Nie to vždy úplne tak. Podľa mňa je otvorenosť super. Cca pred rokom som pomáhal známemu vyberať fotoaparát, zadanie bolo dosť špecifické. Potreboval fotiť veľké obrazy v relatívne malom ateliéri, nebol problém, aby sa výsledný obrázok skladal ako panoráma, len potreboval, aby dotyčná zostava preniesla čo najviac detailov a objektív mal čo najmenej geometrických skreslení. Ako aparát (cena/rozlíšenie snímača) vyhralo Sony A7R III A, a skúšali sme k nemu pár objektívov, nafotil sa vždy ten istý výrez jemnej grafiky - vyhrala Sigma 40/1,4 ART - dá sa povedať, že rozdielom triedy, proti všetkému, čo sme skúsili (SONY, ZEISS...). A bola tam dokonca aj stredoformátová Fuji GFX 50S II s nejakým pevným objektívom, čo mali akurát v Prolaike.
Ako som napisal, urcite je to vyhoda. A ano mozu nastat aj specificke situacie, ked na specificku vec ma tretia strana nieco co dana znacka neponuka. Len vacsina kto repce, ze nie su tretie strany, su ti, ktorym to vadi z pohladu ceny. A vela z nich nakoniec aj tak skonci pri originaloch, ci by tretie strany boli ci nie. Pretoze ked si niekto kupi stabilizovane telo, tak by bol asi rad keby s objektivom to pekne hralo. Aby mal istotu ze firmware nieco nenarusi, ze ked firmware nieco zdokonaly, aby sa to prejavilo aj v kombe s jeho sklom a nedajboze aby sklo nezacalo pracovat nespravne. Dnes aj tie tela uz zacinaju mat rozne funkcie a specifika a ziadna znacka nebude riesit co firmware spravi s objektivmi tretich stran. Napriklad Canon vyda firmware a on upravuje spravanie sa tela dokonca s konkretnym sklom.
 
gytheio
2022-09-07 07:40:01
príspevok od: Johnnny
A tym sa vraciame k tomu, ze moznost volby je plus. A otvorenost systemu k tomu prispieva.
Ale logicky vsetko pod 50mm deformuje a spajat obraz ktory musi byt opticky 100% verny z aj ked mierne deformovanych casti nedava logiku ani vobec nezarucuje, ze to bude verne.
sico to opisuje ako ked sa dvaja ludia ktori nikdy nic neuvarili dohaduju aky kastrol pouziju na vyprazanie reznov, vyhral ten co ma cervenu pokrievku. Len by som chcel vidiet tu skladacku z 40mm.
 
sico
2022-09-07 09:02:45
príspevok od: gytheio
Ale logicky vsetko pod 50mm deformuje a spajat obraz ktory musi byt opticky 100% verny z aj ked mierne deformovanych casti nedava logiku ani vobec nezarucuje, ze to bude verne.
sico to opisuje ako ked sa dvaja ludia ktori nikdy nic neuvarili dohaduju aky kastrol pouziju na vyprazanie reznov, vyhral ten co ma cervenu pokrievku. Len by som chcel vidiet tu skladacku z 40mm.
jasné, ta 40 ka vyhrala ako kompromis medzi veľkosťou obrazov, ako sa dá v ateliéri od toho obrazu odstúpiť a ešte znesiteľným skreslením, aby sa výsledný obrázok dal poskladať z 3 - 4 fotiek v dostaćujúcej kvalite pre tlač
 
Johnnny
2022-09-07 09:22:53
príspevok od: MagickVamp
Ale mas tu najvyssiu kvalitu co sa v Olympuse asi da zohnat a o to ide.
Bez debaty. Plus je tu vyhoda aj ta konstrukcna odolnost atd. Skratka ale ... 3000eur by som za to nedal, nestoji mi to za to. Je to sotva hobby, ale ked vidim fakt dobry deal, neodolam
 
Johnnny
2022-09-07 09:24:20
príspevok od: MagickVamp
Tak zlava 2/3 z ceny, to som v Canone nikdy nevidel hehe. Ale zlava 1/3 sa da vycihat.
Akoze toto je celkom unikat, mali tam tu akciu 2-3x, inak maju ceny skor celkom vysoke a poslednu dobu som tam ani extra zaujimavu akciu nevidel.

Tento obchod keby Ta to zaujimalo: https://www.photogalerie.com/
 
Johnnny
2022-09-07 09:26:23
príspevok od: gytheio
Ale logicky vsetko pod 50mm deformuje a spajat obraz ktory musi byt opticky 100% verny z aj ked mierne deformovanych casti nedava logiku ani vobec nezarucuje, ze to bude verne.
sico to opisuje ako ked sa dvaja ludia ktori nikdy nic neuvarili dohaduju aky kastrol pouziju na vyprazanie reznov, vyhral ten co ma cervenu pokrievku. Len by som chcel vidiet tu skladacku z 40mm.
To je jeden pripad. Ja som spajal fotky kvoli bracketingu, nikdy nie napriklad kvoli panorame. Kto to robi, zhodnoti si co potrebuje
 
MagickVamp
2022-09-07 11:40:16
príspevok od: Johnnny
Bez debaty. Plus je tu vyhoda aj ta konstrukcna odolnost atd. Skratka ale ... 3000eur by som za to nedal, nestoji mi to za to. Je to sotva hobby, ale ked vidim fakt dobry deal, neodolam
Njn ale aj 2000 by si nakoniec urcite dal keby si za 1000 nenasiel. ,-) Preto si myslim ze nech by si bol v akejkolvek znacka a videl vyhodu originalu, tak by si si vacsinou priplatil. Aj ked ano urcite by sa nasiel aj nejaky objektiv ktory by si mal z tretej strany ak by bol plne kompatibilny. Len ta plna kompatibilita je hacik pri vsetkych znackach v suvislosti s tretimi stranami myslim.
 
MagickVamp
2022-09-07 11:42:19
príspevok od: Johnnny
Akoze toto je celkom unikat, mali tam tu akciu 2-3x, inak maju ceny skor celkom vysoke a poslednu dobu som tam ani extra zaujimavu akciu nevidel.

Tento obchod keby Ta to zaujimalo: https://www.photogalerie.com/
Jo, dik zapisem si ju ako overenu, keby do buducna som zhanal nieco. Mntalne co sa Canonu tyka, tak ceny vyssie jak na svk ale maju.
 
Johnnny
2022-09-08 09:39:42
príspevok od: MagickVamp
Njn ale aj 2000 by si nakoniec urcite dal keby si za 1000 nenasiel. ,-) Preto si myslim ze nech by si bol v akejkolvek znacka a videl vyhodu originalu, tak by si si vacsinou priplatil. Aj ked ano urcite by sa nasiel aj nejaky objektiv ktory by si mal z tretej strany ak by bol plne kompatibilny. Len ta plna kompatibilita je hacik pri vsetkych znackach v suvislosti s tretimi stranami myslim.
Tazka otazka, uprimne neviem. V tom case som mal 300 f4 ktoru som ale kupil pouzitu za 1500eur. Uz to ma normalne bolelo, ale menil som ju za Leicu 100-400 z eglobalu ktoru som mal asi rok a tak ma to bolelo tak nejak menej nez keby som mal za to placnut tych 1500eur naraz. No a potom som 300 f4 predal za rovnaku sumu za aku som ju kupil a zobral som tu PaLeicu. Ale ci by som za nu dal 2000eur ? Neviem si to predstavit, zatial nikdy som tolko za sklo nedal, ale viem nabeton povedat, ze ak by podobny objektiv s horsimi optickymi (verim ze stale vybornymi) vlastnostami predavala Sigma, alebo Tamron za povedzme 1000-1200eur, tak tu Leicu by som nekupil (za liter ano, za dva nie).

Ako som povedal, pre mna je to nieco ako hobby, ale ani to nie je presne. Nezarabam uplne malo, mozem si taketo blbosti dovolit, ale oznacit to za potrebu by bolo hodne prehnane. Nemam tam ziadny problem spravit kompromis pokial mam pocit, ze je vyhodny
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-09-08 10:07:03
Keď tak nad tým všetkým premýšľam som si už nie istý, či by Tamron pre systém Z vyrobil objektívy, ktoré by sa im kvalitou vyrovnali. Môj nnajobľúbenejší Nikkor Z85 je výborný. V poslednom čase má skôr štve ostrenie na samotnom tele. Tam má Nikon vo svojej základne rade full frame fotoaparátov obrovské rezervy a očakávam, že príde s niečim dostupnejším než je NiKON Z9. Nikon Z6II je za mňa dosť zastaralý a chcelo by to už nového nástupcu s prepracovaným AF. Predsa len sa druhá generácie vezie na vlne, ktorú Nikon predstavil v roku 2018 a to už je dosť dlhá doba. Canon R sa presunul ku Canonu R6/R7, kde sú rozdiely v ostrení určite väčšie než medzi prvou a druhou generáciou od nikonu. Nikon vždy príde s niečim novým a potom na dlhé roky zaspí na vavrínoch!
 
Johnnny
2022-09-08 10:35:13
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Keď tak nad tým všetkým premýšľam som si už nie istý, či by Tamron pre systém Z vyrobil objektívy, ktoré by sa im kvalitou vyrovnali. Môj nnajobľúbenejší Nikkor Z85 je výborný. V poslednom čase má skôr štve ostrenie na samotnom tele. Tam má Nikon vo svojej základne rade full frame fotoaparátov obrovské rezervy a očakávam, že príde s niečim dostupnejším než je NiKON Z9. Nikon Z6II je za mňa dosť zastaralý a chcelo by to už nového nástupcu s prepracovaným AF. Predsa len sa druhá generácie vezie na vlne, ktorú Nikon predstavil v roku 2018 a to už je dosť dlhá doba. Canon R sa presunul ku Canonu R6/R7, kde sú rozdiely v ostrení určite väčšie než medzi prvou a druhou generáciou od nikonu. Nikon vždy príde s niečim novým a potom na dlhé roky zaspí na vavrínoch!
Problem je, ze Nikon nema zdroje Canonu. Canon nikdy nespal tak ako si mnohi mysleli a uz DualPixel imho vyvijal s vidinou vyuzitia na CSC, pritom tuto technologiu mal uz pomerne starucky EOS 70D.

Canon si proste mohol dovolit vyckavat a naraz investovat obrovske peniaze do celkom noveho systemu. Nikon zial nie.

Myslim, ze Tamron dokaze vyrobit kvalitativne podobny objektiv. Ako som pisal, vyraba aj Zeiss Batis pre SONY a tie znesu porovnanie s originalom s prehladom.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-09-08 11:13:10
Som síce nikonista, ale fandím Canonu, Sony aj Fujifilmu. Preto ma štve, že za rovnaké peniaze má často konkurencia lepšie produkty. No a u Tamronu mám trochu obavy a som zvedavý, ako si poradí s bajonetom Z. Originálne skla totiž latku posunuli dosť vysoko a neviem si celkom predstaviť skla od tretích strán, ktoré by sa im vyrovnali. Obávam sa, že budem mať horšiu kvalitu za polovičnú cenu. Potom už iba zvažovať, či sa to oplatí.
 
MagickVamp
2022-09-08 13:29:12
príspevok od: Johnnny
Tazka otazka, uprimne neviem. V tom case som mal 300 f4 ktoru som ale kupil pouzitu za 1500eur. Uz to ma normalne bolelo, ale menil som ju za Leicu 100-400 z eglobalu ktoru som mal asi rok a tak ma to bolelo tak nejak menej nez keby som mal za to placnut tych 1500eur naraz. No a potom som 300 f4 predal za rovnaku sumu za aku som ju kupil a zobral som tu PaLeicu. Ale ci by som za nu dal 2000eur ? Neviem si to predstavit, zatial nikdy som tolko za sklo nedal, ale viem nabeton povedat, ze ak by podobny objektiv s horsimi optickymi (verim ze stale vybornymi) vlastnostami predavala Sigma, alebo Tamron za povedzme 1000-1200eur, tak tu Leicu by som nekupil (za liter ano, za dva nie).

Ako som povedal, pre mna je to nieco ako hobby, ale ani to nie je presne. Nezarabam uplne malo, mozem si taketo blbosti dovolit, ale oznacit to za potrebu by bolo hodne prehnane. Nemam tam ziadny problem spravit kompromis pokial mam pocit, ze je vyhodny
Pisal si ze Tamron kedze robi skla pre Zeiss, dokaze spravit velmi kvalitne sklo. Urcite, ale tiez v inych cenach. Ked ma clovek adekvatnu nahradu za 50 percent ceny tak sa to da prijat. Ja som ale ku Canonu 100-400 nikdy adekvatnu nahradu u tretich stran nenasiel. Mal som dlho tamron 150-600, ale bol som snim strasne nemotorny a zacal ma boliet chrbat z nosenia na ramene. Presiel som na Canon 100-400 a skrz 200mm dole som myslel, ze si pohorsim, opticka kvalita bola ale niekde uplne inde a neslo len o kontrast, dokonca pri porovnavani vyrezov v pc, bol vyrez z canon 100-400 na 400mm porovnatelny a aj napriek dlhsiemu ohnisku na tamrone 150-600 ci sigme 150-600 sport na 600mm a pri foteni z ruky bola dokonca lepsia. Ta cena sa jednoducho prejavila. Pri Canone 100-500 to tiez nebolo pre mna tragicke, lebo som predaval 100-400vku a vycihal si na cenu. Pri kvalitnom objektive sa uz ale 100mm prejavilo aj na detailoch a sucet stabilizacii znamenal, ze pri R6 som mohol fotit na 1/20sekundy..... Ja si preto myslim ze kupit original sklo, aspon v Canone urcite, sa jednoducho oplati.
 
MagickVamp
2022-09-08 13:32:19
príspevok od: Johnnny
Tazka otazka, uprimne neviem. V tom case som mal 300 f4 ktoru som ale kupil pouzitu za 1500eur. Uz to ma normalne bolelo, ale menil som ju za Leicu 100-400 z eglobalu ktoru som mal asi rok a tak ma to bolelo tak nejak menej nez keby som mal za to placnut tych 1500eur naraz. No a potom som 300 f4 predal za rovnaku sumu za aku som ju kupil a zobral som tu PaLeicu. Ale ci by som za nu dal 2000eur ? Neviem si to predstavit, zatial nikdy som tolko za sklo nedal, ale viem nabeton povedat, ze ak by podobny objektiv s horsimi optickymi (verim ze stale vybornymi) vlastnostami predavala Sigma, alebo Tamron za povedzme 1000-1200eur, tak tu Leicu by som nekupil (za liter ano, za dva nie).

Ako som povedal, pre mna je to nieco ako hobby, ale ani to nie je presne. Nezarabam uplne malo, mozem si taketo blbosti dovolit, ale oznacit to za potrebu by bolo hodne prehnane. Nemam tam ziadny problem spravit kompromis pokial mam pocit, ze je vyhodny
Jo a este jedna vec, ak by to sklo z tretej strany bolo naozaj rovnako kvalitne v pomere opticka kvalita/odolnost/kompaktnost/rychlost ako originalne sklo, tak by mozno stalo uplne rovnako ako original a uplne by to stratilo vyznam.
 
gytheio
2022-09-08 14:16:43
príspevok od: MagickVamp
Jo a este jedna vec, ak by to sklo z tretej strany bolo naozaj rovnako kvalitne v pomere opticka kvalita/odolnost/kompaktnost/rychlost ako originalne sklo, tak by mozno stalo uplne rovnako ako original a uplne by to stratilo vyznam.
Keby Tamron alebo aj Sigma pouzivali tu istu techniku a ten isty technologicky postup pri odlievani a bruseni skiel a dosiahli by rovnaku cistotu skiel urcite by boli cenovo urcite niekde inde. Ta elektronika co je v tych objektivoch sa da kupit ale to sklo musi vyrobit kazdy zvlast. Rychlost ostrenia vo velkej miere je zavisle na cistote toho skla, dalej je tam ako verne dokazu tie skla zachytit obraz bez deformacii, kresba... Kedysi davno tu bola velka debata o tom kolko detailov dokaze preniest Lkovy objektiv a kolko obycajny setak, ten Lkovy objektiv prepusti nasobne toho viac ako setovy objektiv a cim skor tie detaily snimac zachyti tym skor zaostri. Samyangje niekde tam kde bol Canon v roku 1980.
 
Woolies
2022-09-08 17:21:02
príspevok od: Johnnny
Fuck, tusim som Ti dal minusko, ale nebolo to cielene. Sorry.

No, tu nemas celkom pravdu. Ak by bola pre mna kvalita vystupu prioritou, nemam Olympus.

Ja by som samozrejme rad dal prednost originalu a niektore si mozno aj mozem dovolit, ale pre mna to jednoducho nema tu hodnotu a aj napriek tomu, ze Canon bola moja prva znacka a vzdy som ju mal rad, dnes by som si zrejme zobral SONY, pretoze v ponuke pre e-Mount vidim paradne ultrasirokace napriklad od Tamronu za hodne slusne ceny.

Ak by som mal moznost kupovat originalne skla Canonu za polovicu a obcas menej ako pri Olympuse, asi by som sa na to pozeral inak, ale popravde som nikdy ziadnu podobnu zlavu nevidel a aktualne v tych tretostranovych sklach proste tak velky kompromis nevidim.

Schvalne, napriklad moj aktualny teleobjektiv:
https://www.fotovideoshop.sk/shop/panasonic-leica-dg-elmarit-200-mm-f28-power-ois/p-2008574.xhtml

napriklad hodnotenie z lenstipu:
"The performance of the tested lens in the frame centre is simply sensational, with three exquisite features. First, we officially get a new resolution record, amounting to 91.2 lpmm. Second, that value was recorded at the maximum relative aperture. Third, the shape of the resolution curve shows that near the maximum relative aperture the Panasonic is very close to working in diffraction limit. It would be the case if the linear trend observed in the aperture range from f/5.6 to f/22 was extrapolated to f/4.0 and to f/2.8. Real measurements, though, show a slight slump with values dropping below that line but it was really close to the ideal. It means the majority of optical aberrations the lens corrects perfectly well."

Miesto takmer 3000eur som zan dal 1050 a to sa bavime o fungl novom a zo mziadneho pochybneho trhu ako eglobal. Az bude stat liter Canonacka 100-500, tak po nej este v ten den skocim a telo vyriesim dodatocne
TO sa ti ako podarilo kúpiť ten Pansonic za 1050€? AJ ja chcem .
 
Johnnny
2022-09-09 06:42:02
príspevok od: MagickVamp
Jo a este jedna vec, ak by to sklo z tretej strany bolo naozaj rovnako kvalitne v pomere opticka kvalita/odolnost/kompaktnost/rychlost ako originalne sklo, tak by mozno stalo uplne rovnako ako original a uplne by to stratilo vyznam.
Nie ku kazdemu originalnemu sklu musi nutne existovat alternativa. Napriklad tie telesigmy boli hlavne radu Contemporary a co nejde opticky uplne porovnavat s Lkom. Nie je to cielom.

Naopak typicky ARTove Sigmy uz podobne porovnanie znesu.

Co sa tyka tej ceny, za znacku jednoducho platis, to je fakt. Samozrejme to nie je jediny dovod preco je original drahsi a ja som ani nikde nepisal, ze Sigmy/Tamrony su po vsetkych strankach porovnatelne s konkurenciou. Otazka je skor ci su vzdy a na kazdom skle tie stranky dolezite. Mna napriklad zaujima rychlost ostrenia teleobjektivu, ale je mi u prdele u sirokacu.

Koniec koncov, ked casto niekto porovnava ekvivalenciu s mFT v zmysle, ze tvrdi ze za polovicu cenu 25 f1.2 si kupi Canon f1.8 a je na tom lepsie, tak prave tieto veci rad ignoruje (tym myslim konstrukcnu kvalitu, fyzicku odolnost, ostrenie atd). Skratka toto si vzdy musi zvazit kazdy sam a moj osobny pohlad/nazor je, ze v radoch skiel tretich stran som videl skla z ktorych by som si vybral bez zavahania.

Ak to ma niekto inak ... preco nie.
 
MagickVamp
2022-09-09 07:37:35
príspevok od: Johnnny
Nie ku kazdemu originalnemu sklu musi nutne existovat alternativa. Napriklad tie telesigmy boli hlavne radu Contemporary a co nejde opticky uplne porovnavat s Lkom. Nie je to cielom.

Naopak typicky ARTove Sigmy uz podobne porovnanie znesu.

Co sa tyka tej ceny, za znacku jednoducho platis, to je fakt. Samozrejme to nie je jediny dovod preco je original drahsi a ja som ani nikde nepisal, ze Sigmy/Tamrony su po vsetkych strankach porovnatelne s konkurenciou. Otazka je skor ci su vzdy a na kazdom skle tie stranky dolezite. Mna napriklad zaujima rychlost ostrenia teleobjektivu, ale je mi u prdele u sirokacu.

Koniec koncov, ked casto niekto porovnava ekvivalenciu s mFT v zmysle, ze tvrdi ze za polovicu cenu 25 f1.2 si kupi Canon f1.8 a je na tom lepsie, tak prave tieto veci rad ignoruje (tym myslim konstrukcnu kvalitu, fyzicku odolnost, ostrenie atd). Skratka toto si vzdy musi zvazit kazdy sam a moj osobny pohlad/nazor je, ze v radoch skiel tretich stran som videl skla z ktorych by som si vybral bez zavahania.

Ak to ma niekto inak ... preco nie.
Jasne, je to aj o rychlosti, odolnosti. Niekomu Artky nemusia sediet lebo su velke a neutesnene, ale niekto kto foti v atelieri tak tomu to vadit nemusi, ale tomu ani nebude vadit pouzit redukciu na RF. V principe takto aj canon umoznuje pouzivat objektivy tretich stran. No ten kto z tych objektivov chce mackat maximum po vsetkych strankach, tak mu redukcia bude vadit, ale tomu bude vadit aj nie uplna kompatibilita, lebo ta uplna je v kazdej znacke vzdy len s originalmi.

No RF50F1,8 stoji 200 a Olympus 25F1,2 stoji 1200 Urcite ale bude drahsi Olympus rychlejsi a bude utesneny, co 50f1,8 nie je. Tieto a podobne veci sa vytahuju skor preto ze ked niekto ide po cene, tak ak hlada opticky vystup Olympusu tak mu staci o dost menej penazi v FF. A ten komu zalezi na kvalite viac, si moze zas priplatit za nieco lepsie. Znacky ako Canon, Nikon ci Sony, jednoducho v kombinacii s FF a APSC poskytuju vacsiu univerzalnost tym co peniaze maju, aj tym co nemaju.
 
Johnnny
2022-09-09 08:17:56
príspevok od: MagickVamp
Jasne, je to aj o rychlosti, odolnosti. Niekomu Artky nemusia sediet lebo su velke a neutesnene, ale niekto kto foti v atelieri tak tomu to vadit nemusi, ale tomu ani nebude vadit pouzit redukciu na RF. V principe takto aj canon umoznuje pouzivat objektivy tretich stran. No ten kto z tych objektivov chce mackat maximum po vsetkych strankach, tak mu redukcia bude vadit, ale tomu bude vadit aj nie uplna kompatibilita, lebo ta uplna je v kazdej znacke vzdy len s originalmi.

No RF50F1,8 stoji 200 a Olympus 25F1,2 stoji 1200 Urcite ale bude drahsi Olympus rychlejsi a bude utesneny, co 50f1,8 nie je. Tieto a podobne veci sa vytahuju skor preto ze ked niekto ide po cene, tak ak hlada opticky vystup Olympusu tak mu staci o dost menej penazi v FF. A ten komu zalezi na kvalite viac, si moze zas priplatit za nieco lepsie. Znacky ako Canon, Nikon ci Sony, jednoducho v kombinacii s FF a APSC poskytuju vacsiu univerzalnost tym co peniaze maju, aj tym co nemaju.
To je celkom ina debata, nechcem to sem tahat, len hovorim, ze nie u kazdeho skla je pre mna dolezite to iste.

Napriklad ... nejaku dobu som chcel Panasonic 20mm f1.7. Nejak ma strasne lakal aj kvoli tomu aky je malicky. O tom skle sa vie, ze je extremne pomale, dokonca tusim v Panasonic telach s nim ani nefunguje ani C-AF a pokial viem, je hodne oblubeny. A mna osobne by rychlost ostrenia pri 40mm eq fakt netrapila. Pri 40-150, alebo 200mm f2.8 sa na to pozeram inak rovnako ako napriklad na stabilizaciu.

A osobne si myslim, ze ta technika je dnes az prilis dobra. Aj tie skla vyberam podla rozsahu a svetelnosti ktoru ma stale zmysel riesit, kedze snimace su asi to jedine vo fotakoch co stale stagnuje. Aspon co sa tyka vystupu. Ze je nieco viac/menej ostre ? Prdim na to.
 
Johnnny
2022-09-09 08:23:03
príspevok od: Woolies
TO sa ti ako podarilo kúpiť ten Pansonic za 1050€? AJ ja chcem .
Bolo to tu: https://www.photogalerie.com/

Mali tu akciu viac krat, ale tusim ked som to kupil ja, bolo to naposledy. Sklo stalo ak sa dobre pamatam 999, ale problem bol s dopravou. Da sa to riesit rozne, ale ja som im pisal ohladom zaslania na SR (priamo na webe ta moznost nebola) a poslali mi to za 50eur.

Dokonca chalani na digiarene mam pocit, ze to vychytali v akcii predtym za este menej, tusim 899.

A za nejakych 1200eur sa dal raz kupit na Alze, ale tam to bolo o tom, ze mali nejaky zlavovy kupon s vyraznou zlavou na konkretny sortiment a nejakou chybou v systeme fungoval na vsetko Vtedy som ho mal v kosiku, ale nez som sa naozaj rozhodol ist do toho, zrusili to.

Obcas su naozaj brutalne akcie. par rokov dozadu ked bola Z6tka aktualny model malo zase vypredaj tusim Okey, alebo Planeo, alebo tak a Z6 + 24-70 (vraj na predajni)tam bola za liter. Ja som to vtedy objednal, ale zrejme si to nakonied zobral nejaky dobrak z predajne, lebo objednavku mi zrusili :/
 
Woolies
2022-09-09 22:35:52
príspevok od: Johnnny
Bolo to tu: https://www.photogalerie.com/

Mali tu akciu viac krat, ale tusim ked som to kupil ja, bolo to naposledy. Sklo stalo ak sa dobre pamatam 999, ale problem bol s dopravou. Da sa to riesit rozne, ale ja som im pisal ohladom zaslania na SR (priamo na webe ta moznost nebola) a poslali mi to za 50eur.

Dokonca chalani na digiarene mam pocit, ze to vychytali v akcii predtym za este menej, tusim 899.

A za nejakych 1200eur sa dal raz kupit na Alze, ale tam to bolo o tom, ze mali nejaky zlavovy kupon s vyraznou zlavou na konkretny sortiment a nejakou chybou v systeme fungoval na vsetko Vtedy som ho mal v kosiku, ale nez som sa naozaj rozhodol ist do toho, zrusili to.

Obcas su naozaj brutalne akcie. par rokov dozadu ked bola Z6tka aktualny model malo zase vypredaj tusim Okey, alebo Planeo, alebo tak a Z6 + 24-70 (vraj na predajni)tam bola za liter. Ja som to vtedy objednal, ale zrejme si to nakonied zobral nejaky dobrak z predajne, lebo objednavku mi zrusili :/
paráda .. to poteší takto vychytať akciu .. len to aby človek furt pozeral a čakal a možno aj tka nič z toho
 
Johnnny
2022-09-11 07:24:06
príspevok od: Woolies
paráda .. to poteší takto vychytať akciu .. len to aby človek furt pozeral a čakal a možno aj tka nič z toho
Ja uz si popravde nepamatam ci som to vychytal, alebo to proste postol chalan na digiarene. Ale odberam newsletter napriklad aj odtial. O tej akcii v OKEY (hovorim OKEY, ale naozaj neviem) som sa ale urcite dozvedel z maily.

Obcas ten SPAM nie je uplne na prd
 
roberthini1904
2022-11-24 14:23:38
príspevok od: gytheio
aaa tak dalsie madarske tupelo, a co ma ta fotografia spolocne s temou?
Hou hou hou s tým maďarským …neurážaj kým nemusis
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované