Hore

Sony Cyber-shot DSC-W170

Sony sa v ostatnom čase činí nie len v triede D-SLR, ale aj na poli kompaktov, kde má táto značka o mnoho dlhšiu históriu a taktiež silné postavenie. Čiastočne je to aj vďaka tomu, že širokou ponukou svojich modelov dokáže uspokojiť každého záujemcu o fotoaparát. V rade "W" pribudlo od začiatku tohto roka 5 nových modelov, ktoré sa líšia najmä rozlíšením, stupňom výbavy a farbou.

 

Po W150-ke sa nám do rúk dostal aj jej sesterský model W170. V navlas rovnakom tele sa ukrýva takmer rovnaká technika. W170-ka je vybavená o málo väčším CCD senzorom 10,1 Mpx, 1/2.3") a najmä odlišným objektívom. Keďže sa jedná o totožné telá, veľká časť recenzie je zhodná s recenziou k W150-ke.

Dizajn a ergonómia

 

W-éčka si držia svoje elegantné mierne hranaté tvary a veľmi dobrú kvalitu použitých materiálov a celkového vypracovania. Po stránke dizajnu im nie je veľmi čo vytknúť. Kto sa túži odlišovať, siahne pravdepodobne po aparáte triedy T, nám ostatným W-éčko úplne postačí.

 

Aparát je takmer celý z kovu. Nebyť lacno pôsobiacich plastových dvierok batérie a karty na spodnej strane, bodoval by v tomto smere u mňa naplno. Napriek tomuto malému zaváhaniu si dizajn prístroja ako aj kvalitná stavba a použité materiály zaslúžia veľkú pochvalu.

 

 

Predná strana obsahuje bežné prvky ako je objektív, pomocná lampa zaostrovania, blesk a mikrofón.

Na objektívy s menom Carl Zeiss je už tradične spoľah a výnimkou nie je ani 5-násobný zoom aparátu W170. Na širokom konci poteší (na kompakt) výbornou hodnotou ohniska 28mm (ekv.). V oblasti tele sa dostávame na hodnotu 140mm (ekv.), čo je tiež výborné číslo a práve rozsah ohniskových vzdialeností je ozdobou W170-ky. Na to, že je to Carl Zeiss trochu prekvapí mäkšia kresba v okrajoch obrazu a mierne súdkovité skreslenie smerom k dlhému koncu objektívu.

 

Nízku svetelnosť (3,3 - 5,2) čiastočne nahrádza v objektíve vstavaný stabilizátor, ktorý Sony nazýva Super StadyShot.

Nie je síce všemocný, ale funguje výborne a udržíte s ním prekvapivo dlhé časy uzávierky (1/4 pri 50mm je už však naň trochu moc).

 

Super SteadyShot OFF Super SteadyShot ON

 

Už hneď po zapnutí sa objektív výrazne vysunie z tela, čo sa ešte viac prejaví pri zmene ohniska smerom k dlhému koncu. Výhodou je, že takto si aspoň nebudete musieť dávať pozor na nechcené prsty v obraze ako je tomu pri ultrakompaktoch.

 

Vstavaný blesk má dostatočný dosah ako pri širokom (0,2 - 4,2m), tak aj pri tele (0,5 - 2,7m) ohnisku. Pod dostatočným dosahom sa myslí, že je schopný osvetliť osobu alebo objekt, ktorý stojí blízko aparátu. Nečakajte od blesku žiadne extrémy. Jeho umiestnenie blízko objektívu sa podpisuje pod častý problém červených očí. S týmto problémom si však môžete jednoducho poradiť za pomoci na to určenej funkcie v menu.

Autofokusu pri náročnejších svetelných podmienkach pomáha lampa, ktorá zároveň slúži aj ako indikátor aktivovanej samospúšte.

 

Bez blesku S bleskom V úplnej tme, dosah

 

Ako je pri moderných fotoaparátoch zvykom, väčšinu zadnej časti zaberá veľký 2,7" LCD displej. Na rozdiel od starších súrodencov má W170-ka displej s výborným rozlíšením 230.000 px, ktorý je dobre čitateľný aj za jasného dňa pri ostrom slnku. Vďaka automatickej úprave jasu v rôznych svetelných podmienkach sa tento moderný displej stará aj o lepšiu životnosť batérie.

 

 

Na zadnej strane objavíme tiež ovládač zoomu, otočný volič režimov, tlačidlá pre vstup do MENU a HOME ako aj tlačidlá pre prezeranie obrázkov a spustenie prezentácie. Proste klasické riešenie kompaktu od spoločnosti Sony. Chýba mi akurát tlačidlo pre mazanie obrázkov, pre ktoré je nutné vstupovať do MENU.

Podobne ako W150-ka je aj W170-ka vybavená optickým hľadáčikom. Ten je v pravde miniatúrny a využijete ho len v extrémnych podmienkach, ale napriek tomu je to pozitívny prvok.

 

Vrchná strana prístroja neprekvapí. Reproduktor, hlavný vypínač a spúšť by som očakával presne na tých miestach, kde sú.

 

Končíme na spodnej strane, kde veľmi poteší kovový závit na statív a mierne sklamú už spomínané plastové dvierka batérie a slotu pamäťovej karty.

Ak budete niekedy fotografovať s týmto aparátom zo statívu, tak vedzte, že v tom momente nebudete mať prístup k pamäťovej karte a na jej rýchlu a pohodlnú výmenu tak môžete zabudnúť.

 

Moderné štýlové kompakty už si s jedným farebným prevedením nevystačia. Sony W170 máte teda k dispozícii v klasickej striebornej, elegantnej čiernej, extravagantnej červenej a luxusnej farbe šampanského. Vyberie si naozaj každý.

 

Ovládanie prístroja je jednoduché a primerané cieľovej skupine užívateľov. Tlačidlá sú malé, čo je daň za kompaktné rozmery tela. Ich vypracovanie, umiestnenie a chod je však na veľmi dobrej úrovni a v tomto smere len potvrdzujú dobrý dojem z celého aparátu.

 

 

V praxi

 

Aparát sa celkom dobre uviedol, čo nás však čaká po jeho zapnutí? Rýchlostne určite nesklame, prvý záber urobí v čase do 1,5 sekundy od stlačenia hlavného vypínača a ďalší je schopný robiť približne  v sekundových intervaloch.

 

Kto chce ešte vyššiu frekvenciu zvolí si kontinuálne snímanie a dostane viac než 10 obrázkov v rade s rýchlosťou 1,6 obrázka za sekundu. Následne sa frekvencia spomalí na 1 fps a aparát by mal v tomto tempe pokračovať až v sérii 100 záberov.

 

Veľmi dobre a rýchlo pracuje autofokus a to aj v podmienkach s nedostatkom svetla, kde využíva pomocnú lampu zaostrovania. Je možné zaostrovať v dvoch režimoch - klasicky stlačením spúšte do polovice alebo permanentne bez stlačenia, čo je však náročné na batériu.

 

Výbava aparátu je pomerne bohatá. Nemá síce žiadny manuálny režim, o to viac možností ponúka v oblasti automatiky. K dispozícii je množstvo snímacích režimov od najjednoduchších, cez scénické až po programovú automatiku, ktorá umožňuje najvyššiu úroveň kontroly jednotlivých parametrov.

 

K dispozícii sú v aparátoch Sony už dobre zabehnuté funkcie detekcie tvárí a úsmevu. Špecialita Sony, ktorá aktivuje spúšť v prípade úsmevu niektorej z tvárí v obraze, bola teraz prepracovaná. Nová verzia je schopná odlišovať úsmev dieťaťa od dospelého a vy si zvolíte, ktorý z úsmevov bude mať pri aktivácii spúšte prioritu.

 

Sony vybavilo W170 aj novou funkciou automatického výberu scény. Na výber zatiaľ nie je príliš veľa možností a táto funkcia sa v kompaktoch len pomaly udomácňuje.

 

Pri nedostatočných svetelných podmienkach je k dispozícii tiež režim „High ISO", ktorý má v spolupráci so stabilizátorom obrazu zamedziť rozmazaniu snímok. Ako si ukážeme v časti o obrazovej kvalite, tento režim odporúčam radšej ignorovať ak chcete zachovať dostatočnú kvalitu vašich fotografií.

 

Chýba manuálne vyváženie bielej, najmä v podmienkach pri umelom osvetlení. Na výber je okrem automatiky aj niekoľko prednastavených hodnôt, ktoré síce situáciu zlepšia, ale nie vždy zachránia.

Ak by ste si v takom prípade pomôcť snímaním do RAWu, nepomôžete si, pretože ho aparát nepodporuje. Predpokladám, že máloktorý z jeho užívateľov si jeho absenciu všimne.

 

MENU prístroja je v štýle Sony, to znamená vcelku prehľadné a jednoduché. Mierne nezmyselná mi príde funkcia tlačidla HOME, ktoré je hrdo vyvedené na povrchu tela aparátu a obsahuje základné nastavenia, ktorým sa budete venovať pravdepodobne len raz a to hneď po kúpe aparátu.

Radšej by som mal na tele vlastné tlačidlo pre vymazanie obrázku, kvôli ktorému je teraz potrebné otravne vstupovať do MENU.

 

V MENU nájdete množstvo rôznych nástrojov pre úpravy fotografií a ich prezentáciu. V tomto smere je Sony vybavené naozaj výborne. K prezentácii si môžete vybrať hudbu (aj vlastnú) a prostredníctvom HDMI konektora a voliteľného kábla alebo kolísky(dosť drahá záležitosť) premietať fotografie doma na vašej Bravii.

 

Použitá Li-ion batéria by mala poskytovať energiu pre 400 záberov, čo je veľmi dobrá hodnota, najmä vzhľadom na jej malú kapacitu. V tomto sa súdruhovia od Sony naozaj pochlapili.

 

 

Obrazová kvalita

 

Po slušných výsledkoch, ktorými sa prezentovali súrodenci z radu „W" (W150 - 8 Mpx, a W300 - 13,5 Mpx) sa dá rovnako aj od W170-ky očakávať dobrá kvalita obrazu. Snímač je nie len rozlíšením 10,1 Mpx, ale aj veľkosťou 1/2.3" kdesi v strede poľa. Objektív si robí svoju prácu dobre. Okrem výborného pracovného rozsahu ohniska (28 - 140mm, ekv.), však už nič výnimočné neponúka.

 

28mm, ekv. 140mm, ekv.

 

Pokročilá automatika aparátu sa stará o správnu expozíciu a vyvážené farby. Primeraná je tiež ostrosť aj kontrast. V náročných podmienkach si môžete pomôcť funkciou známou z digitálnych zrkadloviek - optimalizáciou digitálneho rozsahu (DRO). K dispozícii sú dva režimy - standard upravuje kontrast v celom obrázku a režim plus upravuje kontrast v jeho jednotlivých častiach.

 

 

Objektív umožňuje priblíženie k snímanému objektu na vzdialenosť 10cm v celom svojom rozsahu. Pri prepnutí do režimu Makro sa nastaví primárne na široké ohnisko. Makro režim je inak k dispozícii permanentne. Aparát automaticky rozpozná výrazné priblíženie k objektu a zaostruje naň bez problémov a prepínania.

 

Keďže chýba manuálne ovládanie času uzávierky, pri nočnom snímaní sa musíte spoľahnúť na automatiku. Odporúčam scénický režim, pri ktorom je možné dosiahnuť čas uzávierky v trvaní 2 sekúnd. Pre naozaj nočné snímky je táto hodnota nepostačujúca, využitie aparátu je preto obmedzené na časy tesne po alebo pred východom slnka.

 

 

Malý snímač sa podpisuje pod nárast šumu pri vyšších citlivostiach ISO. Aparát sa snaží šum redukovať, čo je viditeľné už pri najnižších citlivostiach. Po hodnotu ISO 400 sú však obrázky bez výraznejších problémov. ISO 800 už je na hrane použiteľnosti, monitor ho však ešte znesie. Krajným hodnotám ISO 1600 a 3200 by som sa radšej vyhol.

 

ISO 64 ISO 80 ISO 100
ISO 200 ISO 400 ISO 800
ISO 1600 ISO 3200 BW
Old Look Vivid

 

 

Záver

 

Ďalší kvalitný kompakt od Sony s výborným vypracovaním a materiálmi, príjemným decentným dizajnom, spoľahlivou automatikou a pokročilými technológiami.

 

Otázka je, prečo dať prednosť tomuto modelu pred W150-kou, ktorá stojí o 400,-Sk menej? Alebo sa skôr oplatí investovať o 2 tisícky viac a zadovážiť si rovno hi-endovú W300-ku?

Podľa môjho názoru tých 28mm na širokom konci za tých 400,-Sk naviac stojí a aj keď som dosť výrazne podľahol titánovému čaru W300-ky, predsa len je ten cenový rozdiel v prospech W170-ky až príliš výrazný.

 

Pre mňa sa W170-ka zdá byť tou zlatou strednou cestou. Výber je však nakoniec aj tak na vás, na vašom vkuse, požiadavkách a finančných možnostiach.

 

 

Zhrnutie:

 

+ kvalitné materiály a vypracovanie

+ atraktívny jednoduchý dizajn

+ výborný rozsah objektívu

+ kovový závit na statív, výdrž batérie

+ jednoduché ovládanie

+ spoľahlivá automatika

+ pokročilé funkcie napomáhajúce kvalite obrázkov

+ obrazová kvalita pri nižšej citlivosti ISO

 

  • - plastové dvierka batérie a karty
  • - obrazová kvalita pri citlivostiach ISO 1600 a3200 (zbytočné)
  • - chýba priame tlačidlo pre mazanie obrázkov
  • - chýba manuálny režim pri snímaní vnoci
  • - chýba manuálne vyváženie bielej

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
demo
2008-07-22 09:57:29
akoby sa v jemnych detailoch stracala kresba v niektorych fotkach
skoda, ze nie je pri kazdej fotke napisane ISO
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia