Hore

Samsung GX-20

Keď príde na pretras zrkadlovka od Samsungu, väčšina „odborníkov" sa zatvári kyslo, ostatní mávnu rukou a nájdu sa aj takí, ktorí sa s prekvapeným výrazom opýtajú, odkedy Samsung vyrába fotoaparáty.

Tí všetci pravdepodobne nezaregistrovali, že pred 2 rokmi sa na trhu objavila prvá poloprofesionálna zrkadlovka s logom Samsung - model GX-10.

Aparát, ktorý vznikol ako výsledok spolupráce so známou fotografickou firmou Pentax narobil spolu so sesterským Pentaxom K10D vo svete D-SLR poriadny vietor. Okrem výbornej obrazovej kvality (najmä v RAWe) ponúkol model GX-10 dokonalú konštrukciu s výborným ovládaním a s utesnením proti vplyvom počasia. To všetko podporené množstvom pokročilých funkcií, na ktoré sa v danej cenovej hladine mohla konkurencia len obdivne pozerať.

Na jar 2008 predstavili obe značky nasledovníkov v podobe dvojičiek Samsung GX-20 a Pentax K20D. Vylepšiť dokonalý výrobok ne je jednoduché a preto sa nemožno diviť, že nová zrkadlovka neprináša nespočet prevratných noviniek. Miesto toho sa technici zamerali na odstránenie aj toho mála problémových miest, ktoré užívatelia na GX-10 našli.

Niekoľko zaujímavých noviniek však na novom aparáte predsa len nájdeme - spomeniem predovšetkým nový CMOS senzor z vlastných dielní Samsungu s výborným rozlíšením 14,6 Mpx, na ktorom boli upravené obvody každej fotodiody a dosiahlo sa tak zväčšenie svetlocitlivej oblasti. Nemožno tiež nespomenúť režim živého náhľadu, ktorý nemôže chýbať na žiadnej modernej zrkadlovke.

 

 

 

Dizajn a ergonómia

 

Samsung GX-10 bola z hľadiska ergonómie a dizajnu veľmi vydarená zrkadlovka. Neprekvapí teda fakt, že GX-20 zdedil tvary a ovládanie svojho predchodcu, ktoré možno považovať za tradičné a rokmi osvedčené.

Samsung GX-20 je poloprofesionálny prístroj a v tejto kategórii teda netreba hľadať žiadne kompromisy. Rozmery a váha hovoria samé za seba - 142x101x70mm a 715g už na túre v batohu určite pocítite.

Tradičný zrkadlovkový tvar znamená tiež poriadny grip, ktorý v prípade nového Samsungu výborne sadne do ruky. Celkovo je držanie a manipulácia s aparátom veľkým plusom GX-20. Čo sa tvarov týka, striedajú sa obliny s hranami a pekne vedenými líniami.

 

Telo je prevažne z plastu s kovovým skeletom, pôsobí však veľmi odolne a kvalita vypracovania je na takej úrovni, že vám magnéziová zliatina, ktorú nájdete u konkurencie vôbec nebude chýbať. Povrch plastu je mierne štrukturovaný a mne osobne veľmi pripomína kvalitnejšie zrkadlovky od Olympusu, známe svojou odolnosťou.

Na všetkých dôležitých miestach, kde je potrebná istota pri úchope nájdeme kvalitné pogumovanie, podtrhujúce dobrý dojem, ktorý aparát zanecháva pri držaní v rukách.

 

 

Pri pohľade do hľadáčika určite nezažijete žiadne sklamanie. Samsung si po vzore Pentaxu potrpí na veľký a jasný náhľad na fotografovanú scénu. Hľadáčik je pentaprizmatický s 0,95-násobným zväčšením a 95% pokrytím scény s bohatou ponukou zobrazenia všetkých základných informácií o nastavení aparátu.

 

O vernosti tradíciám hovorí aj fakt, že Samsung na vrchnej strane aparátu ponechal naľavo klasický otočný volič režimov snímania a na druhej strane zas stavový displej. Informácie o rôznych nastaveniach však v prípade potreby nájdeme aj na veľkom 2,7" LCD displeji s priemerným rozlíšením 230.000 px. Zaujímavosťou tohto displeja je možnosť

úprav jeho farebného podania, čo je vo svete D-SLR novinka, ktorú pravdepodobne uvidíme čoskoro aj u iných značiek.

 

 

Samsung GX-20 je na rozdiel od niektorých drahších konkurentov plne utesnený aparát voči vplyvom počasia. Starajú sa o to gumové tesnenia na 72 miestach tela. Neprekvapí teda o málo zložitejší prístup k batérii a pamäťovej karte.

Pre otvorenie dvierok je potrebné vyklopiť a otočiť páčkou, na čo je potrebné si istú chvíľu zvykať. Viem si predstaviť, že v stresovej situácii pri akčnom fotení, môže priniesť rýchla výmena batérie alebo karty trochu problémov a nadávok.

GX-20 využíva ako pamäťové médium karty SD/SDHC a jeho Li-ion batéria s kapacitou 1620 mAh by mala aj pri použití Live View bohato stačiť na viac než 500 záberov na jedno nabitie.

 

Na bočnej strane aparátu majú svoje tradičné miesto konektory, ktoré sú ukryté pod ďalšími utesnenými plastovými dvierkami. Vedľa dvierok vás pravdepodobne zaujme dnes už málo vídaný štandardný konektor na pripojenie externého blesku a svetiel, ktoré nie sú kompatibilné so systémom Samsung/Pentax.

Pre spoluprácu s bleskom je aparát vybavený aj klasickými sánkami na vrchnej strane, pod ktorými sa ukrýva vlastný vstavaný blesk. Ten má smerné číslo 13 a synchronizáciu 1/180 sek. a je tiež využívaný ako pomocná lampa zaostrenia.

 

 

 

Ďalším veľkým plusom zrkadlovky Samsung GX-20 je jej ovládanie. Opäť za tým treba hľadať Pentax a jeho dlhoročné skúsenosti. Na povrchu tela tak nájdeme množstvo ovládacích prvkov, za všetky menujem aspoň vlastný mechanický ovládač pre voľbu merania expozície, režimu zaostrovania ako aj výber systému AF bodov.

Na druhej strane chýbajú priame tlačidlá pre ovládanie WB a ISO (je programovateľné pre tlačidlo OK), pre ktoré je potrebné vojsť do tzv. funkčného menu. Ide síce len o jeden krok naviac, predsa len mohli mať tieto dôležité funkcie vlastné tlačidlá. V rámci funkčného menu (Fn) ešte môžeme nastavovať režim blesku a režim snímania.

 

Pre nastavenie ostatných funkcií je potrebné vstúpiť

do pekne rozčleneného hlavného MENU.

Možností, ako si upraviť aparát na svoj obraz tu má každý užívateľ neskutočne veľa. Spomeniem aspoň zaujímavé funkcie bracketingu s vlastným tlačidlom

(3 rôzne hodnoty pre WB, saturáciu, odtieň, kontrast a ostrosť), multiexpozície (až do 9 obr.) alebo intervalového snímania (až do 99 obr. v nastavenom intervale).

Výbornou vlastnosťou je aj možnosť voľby úrovne redukcie šumu pri vysokej citlivosti ISO

alebo mikrodoladenie autofokusu až pre 20 rôznych objektívov.

 

Na aparáte Samsung GX-20 zaujmú tiež „špecialitky"

od Pentaxu, ako sú jedinečné režimy Priority citlivosti ISO a Priority uzávierky a času. Pri prvom máte pod kontrolou zvolenú citlivosť, čo využijú najmä začiatočníci pri rýchlo sa meniacich svetelných podmienkach. V druhom prípade je zas citlivosť jediným faktorom, s ktorým pracuje automatika aparátu popri vami zvolených hodnotách clony a času.

Zaujímavým na GX-20 je aj režim „P", tzv. Hyper-program, ktorý funguje ako automatika, kým neotočíte jedným z otočných voličov. V prípade otočenia predným kolieskom prejdete rýchlo do režimu priority času a zadným kolieskom sa dostávate k priorite clony. Návrat ku klasickej automatike „P" je možný  cez jednoduché stlačenie „zeleného" tlačidla vedľa spúšte.

 

Za pozornosť stojí aj vlastné tlačidlo pre rýchle a okamžité navolenie RAW formátu (DNG RAW), prístupné pre palec ľavej ruky.

Poslednou zaujímavosťou pochádzajúcou od Pentaxu je funkcia náhľadu, ktorú je možné aktivovať otočením prstenca okolo spúšte, Táto funkcia je voliteľná buď ako aktivácia Live View, ako kontrola hĺbky ostrosti alebo ako digitálny náhľad s kontrolou všetkých nastavení a ich účinkom na scénu.

 

 

 

 

Samotná funkcia živého náhľadu (Live View, LV) je u Samsungu novinkou, ktorá však v tomto prípade nebola dotiahnutá k dokonalosti. Pravda je, že LV k nej má ešte poriadne ďaleko aj v konkurenčných modeloch, systém v Samsungu však v tomto režime neponúka ani možnosť nastavovať jednotlivé parametre, nie to ešte rýchly a plne funkčný autofokus. Keďže je táto funkcia akýmsi „highlitom" ostatného roka v segmente D-SLR, poponáhľal sa aj Samsung s jej uvedením. Vypadá to však len na marketingový ťah a kvality GX-20 treba hľadať niekde inde.

 

 

V praxi

 

Aparát sa až na spomenutú funkciu LV na nič netvári. Funkčne ide o dokonalý nástroj na zaznamenávanie jedinečných momentov, ktorý však z hľadiska použitia má svoje ohraničenie.

Je napríklad limitovaný parametrami sekvenčného snímania, ktoré dosahuje na túto triedu len priemerné hodnoty a na rally by som s GX-20 pravdepodobne nezobral. S frekvenciou 3 fps je síce možné zachytiť akciu, výsledok však nemusí byť tak istý ako s konkurenčným „samopalom", ktorý zvláda raz toľko obrázkov.

Ostatné rýchlostné parametre nevyčleňujú nový Samsung z priemeru, aparát vás v tomto smere určite nebude limitovať v práci.

 

Zapnutie................................................... 0,6 sek.

Zobrazenie obrázku po nasnímaní............... 1,5 sek.

Play.......................................................... 0,4 sek.

 

Samotný autofokus pracuje dostatočne rýchlo a spoľahlivo vo väčšine svetelných podmienok, netreba však od neho čakať zázraky. K dispozícii je 11 AF bodov (SAFOX VIII), pričom centrálnych 9 AF bodov je citlivých na horizontálne aj vertikálne línie. Výber AF bodu sa realizuje pomocou viacsmerového ovládača. Osobne mi výber pomocou joisticku u konkurencie sedí viac, je to ale len otázka zvyku.

 

Škoda nedotiahnutej funkcie LV, ktorá v danom stave môže poslúžiť maximálne ako náhľad na scénu pri snímaní zo statívu s kontrolou zaostrenia pri 4x alebo 8x zväčšení.

 

Zlepšená bola citlivosť spúšte na stlačenie do polovice, kedy sa už nebudete musieť obávať nechcenej expozície. Zaujímavý je aj zvukový prejav, sprevádzajúci každé exponovanie, v ktorom je nie len počuť, ale aj cítiť kus poctivej mechaniky. Niektorým môže táto skutočnosť vadiť a preto by som odporúčal pred kúpou aparát vyskúšať, aby ste potom neboli nemilo prekvapení, keď to Samsung na vás spustí. Mne osobne zvuk nijak výrazne neprekážal.

 

Ak vám pri používaní digitálnych zrkadloviek pilo krv časté odstraňovanie prachu zo senzoru a ich stôp zo zaclonených obrázkov, Samsung vás poteší dokonalým systémom redukcie prachu. Ten okrem otrasenia senzoru využíva aj špeciálnu antiprachovú vrstvu a najnovšie je aparát vybavený aj funkciou „Dust Alert", ktorá vám na testovacom obrázku vyhľadá a ukáže prachové častice, ktoré sa napriek ochrane zachytili na snímači.

 

Výborné držanie a množstvo ovládacích prvkov na tele umocňujú dobrý dojem zo solídne spracovaného prístroja. Niektoré ovládače však mohli byť o málo rozmernejšie a potešili by aj ich výraznejšie polohy pri prepnutí.

 

 

Obrazová kvalita

 

Fakty hovoria jasne - 14,6 Mpx vtesnaných na snímači formátu APS-C (23,4 x 15,6mm). Samsung si na túto výzvu trúfol a vytvoril obrazový CMOS senzor, ktorý je schopný zaznamenať veľké súbory s množstvom informácií a detailov, samozrejme len v kombinácii s kvalitným objektívom.

My sme mali k dispozícii iba setové, málo svetelné objektívy, ktoré žiaľ kvality tela zďaleka nedosahovali. Pre začiatok dané objektívy určite postačia, skôr či neskôr sa však každý kreatívny užívateľ dopracuje k ich upgradu.

O kvalitné obrázky sa popri senzore a objektíve stará najmä procesor PRIME

s 14-bitovým spracovaním obrazu. O účinku 14-bitového A/D prevodníka na kvalitu obrázkov sa stále vedú diskusie, určite však jeho prítomnosť poteší.

 

 

Citlivosť je v GX-20 možné voliť medzi hodnotami ISO 100 až 3200, na výber je tiež hodnota ISO 6400 (Cf). Samsung volí zaujímavú stratégiu, čo sa týka prístupu k šumu. Ten je redukovaný len v minimálnej miere s cieľom zachovania detailov a do hodnoty ISO 800 sú výsledky relatívne bezproblémové.

 

ISO 100 ISO 200 ISO 400
ISO 800 ISO 1600 ISO 3200
ISO 6400

 

Vyššie hodnoty ISO už zákonite obsahujú vyššie hodnoty šumu, ktorý je však možné potláčať zvolením vyššej hodnoty jeho redukcie v aparáte. Tá má 3 úrovne, pričom aj tá najvyššia ešte zachová kvalitu obrazu na dostatočnej úrovni a neurobí z neho olejomaľbu.

 

ISO 1600 NR off
ISO 1600 NR najslabšia ISO 1600 NR slabá ISO 1600 NR silná
ISO 3200 NR off
ISO 3200 NR najslabšia ISO 3200 NR slabá ISO 3200 NR silná

 

Hodnotiť štandardné nastavenie GX-20 v oblasti farebného podania, kontrastu, saturácie a ostrosti nie je podľa mňa veľmi dôležité, keďže prístroj ponúka naozaj širokú paletu úprav každej z týchto zložiek podľa potreby užívateľa. Na mňa pôsobia obrázky typickým Pentax dojmom - sú o málo tmavšie, kontrastnejšie a saturovanejšie.

Malá ostrosť JPEG súborov bola najviac kritizovaná záležitosť modelu GX-10. Samsung sa zo skúseností poučil a pre JPEG-y modelu GX-20 dokonca zvolil úplne odlišné spracovanie než Pentax pre sesterský K20D. Výsledkom sú ostrejšie fotografie, no veľa užívateľov aj tak siahne po funkcii zvýšenia ostrosti.

 

 

Ostrosť statických fotografií pri horších svetelných podmienkach bude zase oblasťou, v ktorej bude nový Samsung naopak excelovať. Nie ani tak vďaka AF systému, ako skôr pre svoj výborne fungujúci systém mechanickej stabilizácie senzoru. Vďaka nemu budete mať stabilizované všetky objektívy, ktoré na GX-20 nasadíte a výsledky s niektorými dlhými časmi uzávierky vás určite prekvapia.

 

OIS off, 1/8, 50mm OIS on, 1/8, 50mm

 

Samsung ponúka na výber niekoľko voliteľných charakterov obrazu, ktoré je možné ďalej upravovať podľa ľubovôle. V čierno-bielom režime nechýbajú kreatívne filtre. Čo však chýba v porovnaní so sesterským modelom od Pentaxu je režim zvýšenia už tak dosť veľkého dynamického rozsahu. Opäť ide o funkciu, ktorá si razí svoju cestu aj do nižších tried digitálnych prístrojov, v Samsungu GX-20 ju však budete hľadať márne.

 

 

V ostatnom čase sa v súvislosti s aparátmi Pentax K20D a Samsung GX-20 hovorí o probléme tzv. „horúcich pixelov", ktoré šarapatia najmä pri dlhších expozíciách a v náročných kontrastných podmienkach. Nejde o problém, ktorý by akokoľvek výrazne ovplyvňoval vaše obrázky a mal byť prekážkou pre používanie aparátu. Ja som ho pri testovaní nezaznamenal.

 

 

Záver

 

Samsung už na kompaktných aparátoch ukazuje veľkú snahu o uznanie vo sfére, ktorá nebola donedávna jeho doménou a je treba povedať, že je úspešný.

Pre vstup do segmentu digitálnych zrkadloviek si vybral za partnera Pentax, ktorý sa napriek finančným problémom stále radí medzi špičku foto-priemyslu a z tejto spolupráce už v podobe aparátu GX-20 vzišiel druhý výborný poloprofesionálny prístroj.

Prístroj, ktorý je vybavený senzorom „made by Samsung" s obrovským rozlíšením 14,6 Mpx zvláda bez výrazných problémov vyššie hodnoty ISO a produkuje kvalitné obrázky plné detailov, keď je k nemu zvolený vhodný partner v podobe objektívu vyššej kategórie.

 

Kapitolou samou o sebe je ergonómia a ovládanie Samsungu, ktoré sú jednou z jeho najsilnejších stránok. Množstvo ovládacích prvkov vyvedených na povrch tela nenecháva užívateľa na pochybách s akou triedou prístroja má v prípade GX-20 do činenia. Svedčí o tom aj kvalita vypracovania, použité materiály, utesnenie proti vplyvom počasia a množstvo pokročilých funkcií a voliteľných nastavení.

 

Aparátu by som určite vytkol prítomnosť takmer zbytočnej funkcie živého náhľadu, bez ktorej by sa určite zaobišiel. V prípade, že sa zaujímate o akčnú fotografiu, vás parametre GX-20 v tomto smere asi tiež neuspokoja.

 

Užívateľ, ktorý túži po kvalitnom poloprofesionálnom prístroji a nie je zaťažený na tradičný zrkadlovkový „brand" môže v podstate riešiť iba jednu otázku... kúpiť Samsung GX-20 alebo Pentax K20D. Aj keď ide o sesterské modely, Pentax ponúka o málinko viac, čo však môže Samsung vykompenzovať cenou. Práve cena bude pravdepodobne rozhodovať o úspechu a neúspechu každej zrkadlovky s logom Samsung, kým užívatelia nezistia, čo všetko dokáže.

 

Nás Samsung GX-20 presvedčil, tak mu skúste dať šancu.

 

 

Zhrnutie:

 

+ výborná ergonómia a množstvo ovládacích prvkov na povrchu tela

+ kvalitné použité materiály a vypracovanie

+ výborná obrazová kvalita na nižších citlivostiach ISO

+ zachovanie detailov pri vyšších citlivostiach ISO s možnosťou nastavenia redukcie šumu

+ veľký a jasný hľadáčik

+ užitočné netradičné snímacie režimy priority citlivosti a priority času a clony

+ pokročilé a fungujúce systémy redukcie otrasov a redukcie prachu na snímači

+ široká paleta nastavení parametrov obrazu

+ výborný pomer cena/výkon

 

- málo využiteľná funkcia živého náhľadu

- niektoré ovládače s neistými polohami

- slabý výkon v oblasti kontinuálneho snímania

- chýbajúce tlačidlá na tele pre niektoré významné funkcie (WB)

- možný výskyt „horúcich pixelov" za určitých podmienok

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2008-09-08 15:04:33
Ten set objektiv dost viditelne nestiha na to rozlisenie dokonca ani zo stativu pri studiovych zaberoch. Je pravda, ze vela ludi si lepsi objektiv nikdy nekupi, ale na zaklade ukazok fotiek s takym set objektivom by som si fotak asi nekupil. Hot pixely su viditelne aj pri ISO 100 - s tym rozlisenim to trocha prehnali, som zvedavy ako dopadne Canon 50D, tam je rozlisenie este vacise, ale vraj sa podarilo podstne vylepsit technologiu.
 
2008-09-08 15:59:00
http://web.canon.jp/imaging/eosd/eos50d/eos50d_sample-e.html

to je 50d
 
dramatiq
2008-09-08 16:25:14
mne sa zda ze ani jedna foto nie je dostatocne ostra a vystup mi kvalitou pripomina 5 mpix kompakty.. asi by bolo celkom objektivne spravit par testovacich foto s kvalitnejsou optikou..
 
julo kotus
2008-09-08 17:07:54
Bohužiaľ, Erik nemal možnosť otestovať tento fotoaparát s lepším objektívom. Spoločnosť nám lepšie objektívy nevedela zapožičať. Sme však presvedčení, že s pevnými sklami a kvalitným zoomom by boli výsledky lepšie. :)
 
dramatiq
2008-09-09 12:55:07
to je prevelka skoda lebo tymto si akurat ´poskodili´ .. a mozno senzor je naozaj kvalitny.. nahodou nejake udaje o tomto nestastnom setovom objektive tu nechybaju? alebo som to prehliadol?
 
Steve
ocenenie redakciou 2008-09-11 07:38:39
Na test by som pouzil Tamron 90/2.8 SP macro, je to neuveritelne kvalitny objektiv.
 
aesace
2008-09-11 09:07:56
Tie fotky su fakt dost hrozne,vyzera to horsie ako predchadzajuca generacia Smasungu/Pentaxu. Kde sa stala chyba?
 
bear
2008-09-11 09:21:20
Steve: samsung objektivy nepredava, tak asi nemali ake pozicat do testu. Pre Canon/Nikon maju v ephoto objektivy, ale ine znacky su recenzovane s objektivmi, co poskytnu na recenziu spolu s fotakom.
 
apd72
2008-09-15 10:29:34
ahojte,
vasa ´recenzia´, ktora v podstate ani recenzia nie je ma donutila zaregistrovat sa na vasej stranke, co je od vas celkom dobry vykon. kedze pred casom som si povedal, ze akekolvek prispevky na webe su len stratou casu, jednak kvoli otravnej (akoze) registracii a na druhej strane je stratou casu aj samotne pisanie. ale to co ste dokazali pri ´recenzii´ gx-20 ma uz fakt nenechalo chladnym. samotny opis pristroja a jeho fotky, to vam este celkom vyslo, tam nie je co vytknut. ale to co ste predviedli pri testovacich fotkach, to je jednym slovom HROZA !!! a je to o to horsie, ze sa jedna o radoby odborny web so zameranim na oblast fotografie. pouzite objektivy nemaju nic spolocne s tym ako su niektore fotky pokazene, mne sa to skor zda ako chyba, alebo skor nedoslednost recenzenta. ved napr. DriveIn, KostolBack, GrassPS, Evening, BrcoPortraitPS su horsie ako z ktorehokolvek kompaktu, stareho ci noveho. a navyse su niektore z nich uplne OoF, na co si recenzent mal dat pozor.
ulohu recenzie si ja predstavujem ako opis pristroja a predstavenie jeho silnych a slabych stranok. vy ste, bohuzial, predstavili len tie slabe, chlapci v samsungu museli byt radi, ked ste toto vypustili na web :-).
kebyze neviem aky je to skvely pristroj, urcite by som si ho na zaklade vasej recenzie nekupil. a samozrejme nechapem ako ste mu na zaklade uverejnenych fotiek mohli dat ako + vybornu kvalitu fotiek pri nizsich citlivostiach. zhodou okolnosti gx-20 tuto kvalitu ma, ale nie vo vasich rukach, bohuzial.
na vas web chodim kazdy den, celkom sa mi paci a pisem vam len preto, aby sme sa ho pokusili ´spolu´ spravit este lepsi ako je teraz.
u mna ma fotak *****, samotna recenzia *.
 
Salamander
2008-09-21 23:31:11
A este ste zabudli spomenut,ze Pentax ma oproti Samsungu v menu Cesky jazyk.
Neviem,ci na SK presavany Samsung GX 20 ma cestinu.Ja som ho kupil v UK a bez CZ. A v UK predavany Pentax ma CZ automaticky.Drobnost ale potesi.Takze Pentax 20 vyhrava.Samsung GX20 je trocha nedorobok.
 
Max Hardcore
2009-05-28 20:02:35
samsung GX-20 Telo sa v UK da kupit telo za 500EUR , za tu cenu chybajuca CZ je talafatka.
 
WildSammy
2009-08-21 17:27:14
Prave riesim otazku zalozneho tela a uvazujem medzi K20D a GX20. Chcem sa spytat, ktory by ste mi doporucili viacej a preco? Dakujem.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované