Hore

Samsung NV10

V júli tohto roku Samsung ohlásil úplne novú sériu digitálnych fotoaparátov NV (New Vision), v ktorej má zatiaľ troch reprezentantov - NV3, NV10 a NV 7 OPS. Fotoaparáty NV série sú celokovové, štýlové a v atraktívnej matnej čiernej farbe. To by však bolo málo na fotoaparát. Všetky aparáty sú vybavené pokročilými funkciami, ktoré Vám umožnia ovplyvňovať výsledný obraz. U NV10 sú to korekcia automatickej expozície alebo aj manuálny režim pre úplnú kontrolu nad obrazom.

Dizajn a ergonómia

Dizajnu NV10 nie je veľmi čo vytýkať, skôr naopak. Aj pri svojej miniatúrnosti a slim dizajne si zachováva vysokú úroveň komfortu a istoty pri držaní a fotografovaní.

Určite tomu napomáha grip s pogumovanou časťou na pravej strane fotoaparátu, ktorý končí na vrchnej strane umiestneným otočným voličom programov.

Prednej časti dominuje objektív, nad ktorým je ukrytý sklopný vstavaný blesk. Okolo objektívu sú rozmiestnené senzor, asistent zaostrenia a mikrofón. Všetko je dohromady zladené v bezchybnom štýle. To pravé ohúrenie však nastane, až keď otočíte fotoaparát a pozriete sa na zadnú stenu.

Krásny 2,5 palcový displej, ovládač zoomu a už len jeden riadok a jeden stĺpec decentných neoznačených tlačidiel. Ach, a zabudol som ešte uško na uchytenie remienka.

V prvom momente môže mať človek pocit, že to bude chybný kus, na ktorom k tlačidlám nevytlačili popis ich funkcie. Opak je však pravdou, ide o netradičné, ale dobre fungujúce inovatívne ovládanie. Ale o tom viac v časti "v praxi". Pravdou je, že pohľad na NV 10-ku zozadu je úchvatný :-).  

Na vrchnej lište je vpravo na okraji situovaný už vyššie spomínaný hlavný volič režimov fotoaparátu, ktorý je dobre dosiahnuteľný palcom, alebo ukazovákom pravej ruky. Vľavo od neho potom nasleduje spúšť, tlačidlo on/off a nenápadný kryt blesku.

Ľavá aj pravá hrana fotoaparátu (je naozaj tenký) je čistá a na spodnej lište sa nachádza kryt SD karty a batérie, multifunkčný konektor (nabíjanie, USB aj AV) a statívový závit. Potvrdilo sa to, čo sa často hovorí - že v dizajne väčšinou menej znamená viac.   

 

V praxi  

Fotoaparát nabieha pomerne rýchlo. Za 2 sekundy je pripravený fotografovať. Po stlačení spúšte ostrí tiež rýchlo, cca pol sekundy a po zaostrení už oneskorenie spúšte sotva pocítite. To je len ťažko merateľné, aj keď niektoré portály uvádzajú 0,15 s.

Je to dobrý čas, aj keď niektoré kompakty ho už prekonali. Úprimne však povedané, pre koho je dôležitých pár stotín sekúnd, ten si kompakt zvyčajne nebude kupovať.

Samsung NV10 v teréne vôbec nepôsobí pomalo. Čas od jedného záberu k druhému za cca 1,5 s je tiež porovnateľný s konkurenciou. Fotoaparát má aj dva módy kontinuálneho snímania. Jeden High Speed mód s rýchlosťou snímania cca 1,7 obr./s, v ktorom však operačná pamäť fotoaparátu zvládne vyhotoviť 3 snímky v jednom slede a potom ďalšie po pauze 3,5 - 4,5 s.

Oproti tomu v druhom No Limit móde fotoaparát sníma bez prestávky až do zaplnenia karty a to frekvenciou 0,6 obr./s.

Chcel by som sa dotknúť ešte ovládania, ktoré má taktiež veľký vplyv na rýchlosť a efektívnosť fotografovania. Ako som už v predchádzajúcej časti spomínal, na začiatku sa môžete cítiť trochu zaskočení neoznačenými Smart Touch tlačidlami.

Po zapnutí fotoaparátu sa však na displeji vedľa tlačidiel zobrazia funkcie, ktoré ovládajú. Tu je potešiteľné to, že jednotlivé tlačidlá sú špeciálne venované najčastejšie používaným funkciám. Priamo sa tak dostanete k nastaveniu rozlíšenia, spôsobu merania svetla, zaostrovania, citlivosti snímača, korekcie expozície... Nutnosť vchádzať do menu fotoaparátu je tak minimálna a to ako také ani neexistuje.

Po stlačení jednotlivých tlačidiel funkcií sa objavia možnosti nastavenia, z ktorých si vyberáte jemným dotykom a posunom bruška palca po stĺpci alebo riadku tlačidiel. Vybranú hodnotu potvrdíte stlačením daného tlačidla na ktorom ste výber zastavili.

Na začiatku sa mi to zdalo dosť nezvyklé, no po pár minútach práce s fotoaparátom som si na to zvykol a potom ovládal NV10 veľmi rýchlo. Inováciu môžem teda práve kvôli rýchlemu prístupu k často používaným funkciám pochváliť, aj keď je možné, že zarytým používateľom analógových tlačidiel, smerových voličov alebo koliesok sa také ovládanie nemusí páčiť. Ja osobne som s tým problém nemal a to stále ešte používam filmovú klasiku :).   

min. zoom, denné svetlo max. zoom, denné svetlo 100 % výrez 

max. digitálny zoom zobrazenie červenej, slnečné počasie  zobrazenie červenej, slnečné počasie 

min. zoom 35 mm min. zoom 35 mm max. zoom 105 mm max. digitálny zoom

Obrazová kvalita  

Čo sa týka obrazového výstupu z NV10, ten sa dá hodnotiť ako veľmi dobrý. Fotografie vyhotovené na nízkom ISO sú ostré, farebné (možno niekedy až príliš J) a na pohľad príťažlivé. Niekedy pri výrazných farbách a na slnku sú tieto trochu presaturované na môj vkus, no iní ich môžu pokladať za príťažlivejšie (posúďte sami podľa testovacích fotografií).

Na druhej strane pri sivom a zamračenom počasí sú fotografie z NV10 príťažlivé práve kvôli vyššiemu kontrastu a saturácii. Aj keď fotoaparát disponuje snímačom s rozlíšením až 10.3 Mp (10,1 efektívne), na nižších citlivostiach necítiť výraznejší šum a ani väčšiu stratu detailov pod vplyvom redukcie šumu.

Algoritmus spracovania obrazu tu odvádza dobrú prácu a šum si všimnete až pri ISO 200, pričom stále v obraze nepôsobí veľmi rušivo. Pri ISO 400 a viac je už šum výraznejší a ISO 800 a viac je použiteľné iba vtedy, keď znamená záchranu pred rozmazaním obrazu alebo tlač na malé aplikácie.

Fotoaparát disponuje aj ASR (Advanced Shake Reduction) módom, ktorý používa softvérovú úpravu na redukciu  rozmazaného obrazu (pod vplyvom pohybu fotoaparátu). Je to akýsi softvérový stabilizátor obrazu. Aj keď je ASR principiálne je účinný (pozri obrázok s výrezom z kalendára) a rozmazanie je potlačené, v obraze sa objavuje zvláštny šum, iný, ako pri použití vysokej citlivosti ISO a to hlavne v okolí hrán, ktoré boli uravené. V tomto prípade by som osobne radšej nastavil vyššiu citlivosť, nakoľko použitie ASR asi 3-4 násobne predlžuje čas zápisu na kartu.

Zatiaľ softvérové potlačenie rozmazania obrazu nie je natoľko efektné ako optický stabilizátor obrazu založený na vyrovnávajúcom pohybe šošoviek v objektíve (Lens Shift) alebo snímacieho senzora (Sensor Shift, napríklad u Samsung NV7 OPS).

 
pleť, zapadajúce slnko 100% výrez protisvetlo + blesk, malý fialový odraz

priame protisvetlo, slnko v zábere slnko mimo záber  nepriame protisvetlo  protisvetlo + blesk 

Ostrosť objektívu je v strede výborná, na okrajoch a v rohoch pri širokouhlom nastavení trochu klesá. Jeho schopnosti fotografovať v protisvetle sú obmedzené a prejavuje sa pomerne silný závoj s fialovým nádychom, ak je slnko priamo v zábere. Ak ide o plošné protisvetlo alebo slnko nie priamo v zábere, môžete vyhotoviť nejaké fotografie. Pri takom fotografovaní je potrebné zapnúť vynútený, tzv. fill in blesk. Principiálne sa treba radšej v prípade NV10 silnému protisvetlu vyhýbať.

Je zaujímavé, že protisvetlo na nočných fotografiách nepôsobí až tak deštruktívne a dajú sa s NV10 vyhotoviť pekné nočné zábery. Fotoaparát je na to aj pripravený rozsahom závierky, ktorá je zdola ohraničená 15 sekundami. To je dosť na zachytenie väčšiny nočných mestských scén. Nočné fotografie sú férovo ostré a majú príjemné farby. Je potrebné, ako u všetkých kompaktných digitálnych fotoaparátov, použiť radšej nižšiu citlivosť a dlhší čas, ako zvyšovať citlivosť a tým aj digitálny šum v obraze. Samozrejmosťou pri takomto fotografovaní je statív alebo aspoň pevná podložka pod fotoaparátom.

Nakoniec musím ešte pochváliť decentný makro režim v ktorom objektív zaostrí na vzdialenosť do 4 cm pri širokouhlom nastavení. Môžete tak vyhotoviť výborne makro snímky plné detailov.  

makro fotografia, 35 mm 100% výrez nočná fotografia 100% výrez

nočná fotografia nočná fotografia, rozmazanie pohybu ISO 1000, fotené "z ruky"  účinok ASR módu, 100% výrez

Záver  

A čo na záver? Samsung NV10 ponúka mnoho funkcií a vlastností, za ktoré si inde musíte o dosť viac priplatiť. Tu ich máte kvalitne a krásne zabalené do tenkého kovového štýlového tela fotoaparátu, ktorý nielen dobre vyzerá.

Ponúka celú plejádu nastavení a režimov, medzi nimi aj plne manuálny. Jeho ovládanie Vás čoskoro dostane ako aj väčšina záberov, ktoré týmto fotoaparátom urobíte.

Ak si zapamätáte trocha opatrnosti s protisvetlom, páčia sa Vám výrazné farby a nepotrebujete extrémne ISO, NV10 je pre Vás vhodným fotoaparátom, s ktorým budete dlho spokojní.  

+ rozlíšenie a ostrosť obrazu pri nízkej citlivosti ISO
+ pevné kovové telo fotoaparátu
+ inovatívne ovládanie Smart Touch
+ kontrastné a farebné obrázky aj pri zamračenom počasí
+ kvalitné a detailné makro fotografie
+ min. čas závierky 15 s - využitie na nočné fotografie  

- vyšší šum pri ISO 400 a viac
- objektív náchylný na odlesky a stratu kontrastu v protisvetle
- pre niekoho môžu byť farby (najmä červená) za jasného počasia presaturované
- ASR mód veľmi spomaľujúci zápis na kartu

Link na stránky výrobcu Samsung

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované