Hore

Sony Cyber-shot T100

Na slovenský trh sa dostáva ďalší aparát z už takmer legendárnej série T, tentokrát s číslom 100. Po svojom predchodcovi T 50 zdedila exkluzívny dizajn a malé rozmery. V tomto teste sa Vám pokúsime priblížiť, čo sa skrýva v tejto pôvabnej škatuľke.

 

Toto má byť fotoaparát? Môže si pomyslieť zákazník čo ešte neprišiel do kontaktu s fotoaparátmi sony rady "T". A naozaj Sony T100, pôsobí veľmi elegantným dojmom, v striebornom prevedení s jeho miniatúrnymi rozmermi 91.8 x 59.2 x 22.3 mm a hmotnosťou 172 g sa dá považovať za luxusný šperk.

 

Predstavte si: štýlovo oblečený párik v reštaurácii na pobreží, večeria pri západe slnka, príjemná atmosféra, hodná zvečnenia. Vtedy nastupuje na scénu miniatúrny aparát s vlastnosťami vyspelých kolegov. Dokonale zapadne do kolektívu a za okamih zveční neopakovateľné okamihy.

 

Ergonómia a dizajn   

 

Smerom nadol odsúvateľný kryt pohotovo aktivuje prístroj, ktorý aj napriek miniatúrnym rozmerom perfektne sadne do ruky. Azda len pri užívateľoch s väčšími rukami si treba zo začiatku zvyknúť na objektív umiestnený vpravo hore a tak sa zo začiatku môže stať, že si prstom zacloníte výhľad.

Hneď vedľa objektívu smerom do stredu sa nachádza pomocná zaostrovacia lampička a blesk, ktorý má dosah 0,1 - 3,7 m (širokouhlý), 0,8 - 2,9 m (tele).

 

 

Na hornej hrane prístroja sa zprava do stredu nachádza spúšť, a dve tlačidlá na rýchle prezeranie a aktiváciu prístroja.

 

Dostávame k zadnému panelu, teda skôr k obrovskému 3 palcovému TFT displeju s technológiou Clear Photo LCD plus, ktorý pokrýva skoro celú plochu. Disponuje 230000 bodmi a je možné nastavovať intenzitu jasu. Nikto sa už nepodiví, že aj T100vka je bez optického hľadáčika.

Vpravo dolu na zadnej strane ja veľmi jednoduché ovládanie do kríža, funguje rýchlo a spoľahlivo. Najspodnejším kruhovým tlačidlom máme na výber zo štyroch programov: automatika, možnosť voľby scény, Program s možnosťou nastavenia a video.

 

Pod pevným krytom sa nachádza akumulátor a karta PRO Duo™, Memory Stick PRO-HC Duo™.

Závit na statív je samozrejmosťou je však z plastu čo sa môže časom opotrebovať pri takomto type fotoaparátu by však nikto nečakal profesionálne používanie statívu.

 

Celá technológia je zaobalená v pevnom hliníkovom tele striebornej, čiernej a červenej farby.

 

    

 

V praxi  

 

Táto malá zázračná skrinka od Sony je osadená objektívom Carl Zeiss Vario-Tessar s 5 násobným optickým zoomom. Jeho priečne uloženie zaručuje minimálne rozmery a pomerne rýchly štart, cca 1,5s.

Zoomovanie je plynulé - po malých krokoch a zároveň rýchle. Krátke reakčné časy ostrenia umožňujú zachytiť dymanické momentky.  

Vďaka veľkej operačnej pamäti dokážete v režime kontinuálneho snímania, zachytiť až 100 záberov pri plnom rozlíšení, čo je úctihodný výkon. Rýchlosť snímania je 2,1 snímku za sekundu.

Najväčšia veľkosť pohyblivého obrázka ja 640x480px pri rýchlosti 30 snímkov za sekundu. Vo video režime prístroj automaticky preostruje a mení expozíciu podľa svetelných podmienok. Počas nahrávania je možnosť plynulo zoomovať, výstup je hladký a má žiarivé farby.

Fotoaparát má 8 režimov, ktoré majú pomôcť menej pokročilému užívateľovi pri fotografovaní. Pre pokročilejších je výhodný automatický program s možnosťou nastavenia parametrov, čo tu však chýba je manuálne nastavenie uzávierky, čo napríklad pri nočnom fotografovaní vie pomôcť.

Prístroj disponuje aj samospúšťou s omeškaním uzávierky 2 s a 10 s.

Optický stabilizátor obrazu Super Steady Shot s dvojitou redukciou rozmazania obrazu eliminuje chvenie prístroja pri dlhších časoch alebo pri maximálnom zoome.

Milým prekvapením pre mňa je funkcia bracketing. V praxi to znamená automatické snímanie v s možnosťou nastavenia odstupu +/- 0,3, 0,7 alebo 1 EV, pri komplikovaných svetelných scénach.

Užitočnou je možnosť úpravy fotiek priamo vo fotoaparáte. Okrem dodatočného odstraňovania červených očí možno nastaviť mäkké ostrenie (rozostrenie obrázku okolo zvoleného bodu pre zvýraznenie detailu), efekt rybieho oka či lúčový filter.

Funkcie ako slide show a vlastná hudba umožňujú prezentáciu priamo na 7,5 cm displeji. Takisto si môžte dopriať pôžitok zo sledovania vašich skvelých záberov na moderných HD-ready TV cez viacúčelový HD konektor.

Pomocou funkcie PictBridge si môžete jednoducho a rýchlo vychutnať žiarivé farby na papieri pomocou priamej tlače fotoaparát - tlačiareň.    

 

 

Obrazová kvalita  

 

Aby sme sa dostali do obrazu a mohli objektívne pristupovať k zhotoveným fotografiám, pár údajov na začiatok.

 

Obrazový snímač Super HAD CCD o veľkosti 1/2,5 palca disponuje 8,0 miliónmi efektívnych pixelov. Fotografie pri najvyššom rozlíšení majú rozmer 3264 x 2448 px. Teda počet efektívnych megapixelov je rovnaký ako pri S800vke ale veľkosť čipu je menšia.

Som zvedavý ako sa T100vka s týmto faktom vyrovná, pretože platí staré známe, čím väčšie rozlíšenie na v malom čipe tým väčší digitálny šum pri vyšších hodnotách ISO.

 

Pri klasickom dennom svetle sú tieto teoretické obavy vyvrátené. Pri ISO 80 je výstup pekný hladký s prirodzeným podaním farieb. Spracovanie zelenej je veľmi príjemné. Červená je na tom trochu horšie. Je viac saturovaná a občas pôsobí rušivo. Modrú môžme pochváliť, že si zachováva svoju sýtosť aj pri miernom protisvetle.

 

   

 príjemné farby

 presaturovaná červená

 

Samostatnou kapitolou je práve protisvetlo, Sony T100 sa s ním vysporadúva veľmi dobre. Farby sú podané celkom prirodzene aj pri priamom a silnom protisvetle, zachováva sa aj pomerne vysoká kresba v detailov a prirodzené farebné podanie.

 

   

 silné protisvetlo

protisvetlo

 

V niektorých situáciách sa vo výstupe objavujú farebné škvrny, čo je priamy dôsledok protisvetla a vysporiadať sa s ním majú aj nepomerne kvalitnejšie objektívy.

 

 

 farebné škvrny v protisvetle

 

Výborné zvládnutie protisvetla má na svedomí aj osadenie kvalitným objektívom Carl Zeiss® Vario-Tessar®. 5 násobný zoom je potešením, vzhľadom k jeho uloženiu vo vnútri. Doteraz takto bolo inštalované väčšinou len 3 násobné zoomy.

 

   
 min. zoom, 35mm  max. zoom, 175mm

 

Ako je už zvykom fotoaparáty Sony majú kvalitne prepracované fotografovanie v makromóde. A inak tomu nie je ani pri T100vke. Detailné zábery sa dajú zachytiť jednoducho a veľmi pôsobivo, makro mód - lupa ostrí už od jedného cm.

 

 

   

 režim makro

 režim makro

 

K večernej romantike na pláži patria aj portréty so zapadajúcim slnkom:) A to je možné dvomi spôsobmi, buď zvýšením citlivosti ISO, alebo použitím blesku, alebo kombináciou oboch.

Do citlivosti ISO 400 je výsledok dobrý, ISO 800 je pre malé formáty stále akceptovateľné. Vyššie citlivosti ISO 1600, 3200 šumia priveľa a majú neprirodzenú štruktúru, ktorá sa objavuje už pri 800-ke.

 

     

 štúdiová scéna, ISO 80

 štúdiová scéna, ISO 100

 štúdiová scéna, ISO 200

     

 štúdiová scéna, ISO 400

 štúdiová scéna, ISO 800

 štúdiová scéna, ISO 1600

 

 štúdiová scéna, ISO 3200

 

Skúsme teda použiť blesk, jeho dosah je 0,1 - 3,7 m (širokouhlý), 0,8 - 2,9 m (tele). Blesk tohto rozsahu je teda použiteľný na portréty z blízka, čo nám pri tomto type ultrakompaktného fotoaparátu úplne postačí. Kombináciou vyššej hodnoty ISO a blesku je možné dosiahnuť kvalitný výstup aj pri horších svetelných podmienkach.

 

 

 

 portrét s bleskom

 

Jeden nedostatok sa však nedá prehliadnuť - pri prechode z vypálených nočných svetiel sa objavuje zvláštna štruktúra vlnenia. To je ostatne problém tiahnuci sa celou radou fotoaparátov T.

 

   

 problém nočných svetiel

 problém nočných svetiel

 

 

Vráťme sa ešte k dennému svetlu. Pri fotografovaní portrétov, môžme konštatovať bezproblémové vyváženie bielej a príjemné podanie pleťovej farby. Zvlášť pri portrétoch je viditeľné veľké množstvo detailov.    

 

 

Záver  

 

T100vka je tichý elegán, nadupaný funkciami. Takto by som ho charakterizoval jednou vetou. Na prvý pohľad príjemne prekvapí dizajnom a kvalitným dielenský spracovaním. Pri akcii reaguje pružne ako mačka a fotografickým výstupom zahanbuje svoje okolie ultrakompaktov. Rýchlo si ho obľúbia vyznávači highTech technológií a svojou výbavou funkcií zaujme aj náročnejších užívateľov. Jeho najväčšie plus je jeho veľkosť, či skôr "malosť".

  

+ miniatúrne rozmery

+ 5x optický zoom

+ pružné reakcie

+ osadenie nadštandartnými funkciami (bracketing)

 

- zvláštna štruktúra šumu pri ISO 800 (trochu aj pri 400) a vyššie

- presaturovaná červená

- neprirodzená kresba okolo vypálených svetiel pri nočnej fotografii

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia