Hore

CameraBag Cinema - nenáročný color grading

Dnes si krátko predstavíme program fungujúci zatiaľ len na počítačoch Apple, ktorý slúži pre úpravu videa, ale i fotografií.

Ste priaznivcami farebne upravovaného videa v štýle hollywoodskych filmov, videoklipov alebo reklám? Zároveň však nechcete predať obličku, aby ste si mohli kúpiť profesionálny videoeditor a zošedivieť pri ňom? Potom by vás mohol osloviť program CameraBag Cinema od spoločnosti Nevercenter.

CameraBag Cinema je aplikácia pre úpravu videa. Nie je to strihový program, slúži len pre úpravy expozície a farebnosti, hlavne pre obľúbený color grading.

Rozhranie programu je jednoduché a jeho obsluha nebude robiť problémy ani menej skúseným editorom. Na svoje si prídu aj tí pokročilejší. Za jednoduchým rozhraním sa skrývajú profesionálne prvky, ako 96-bit analógový engine, podpora kamier RED, podpora LUT tabuliek a možnosť editácie videa v 4K rozlíšení.

Funkcionalita úprav je rozdelená na dve skupiny. V prvej sú nástroje pre manuálne úpravy, v tej druhej sú stovky presetov. Naraz môžete využívať všetky funkcie úprav. Najprv si predstavíme tie manuálne.

Úpravy (Adjustments)

Úpravy sú rozdelené do niekoľkých skupín: Basic, pokročilé svetelné, pokročilé farebné, fotografické, rámčeky a nástroje. V každej skupine nájdete niekoľko úprav. Z tých môžete vyberať a pridávať na panel úprav filmového klipu. Podľa typu úprav je k dispozícii niekoľko nastavení. Zapnúť si môžete z niekoľkých variant histogramu.

V paneli Adjustments nájdete množstvo pokročilých funkcií, zvládnutie niektorých vyžaduje pokročilejšie skúsenosti. Ľahko sa môže stať, že to s úpravami preženiete. Vtedy vám príde vhod spôsob, ako program s úpravami pracuje. Jednotlivé úpravy majú svojich zástupcov v páse pod klipom. Kliknutím na ne sa objaví nastavenie funkcie. Môžete úpravy aj vypnúť, alebo vymazať.


Pri prechádzaní ponukou úprav sa ukáže malý animovaný náhľad.


Použité úpravy majú svojich zástupcov na spodnom paneli. Po kliknutí na funkciu sa zobrazia parametre nastavení.

Program neumožňuje prehrávanie klipu ako v strihovom programe. Manuálne môžete určiť miesto na časovej osi. Ak si chcete pozrieť úpravy v pohybe, musíte nechať vygenerovať krátky klip. Na to stačí stlačiť klávesu Space.

Ako sa pracuje s programom dobre uvidíte na nasledujúcom videu:

Presety (Presets)

Presety sú súborom úprav v určitom štýle. K dispozícii máte náhľad každého presetu. Po aplikácii môžete ďalej upravovať jednotlivé úpravy a pridávať ďalšie. Môžete dokonca presety zlučovať. Ak si vytvoríte vlastnú úpravu, ktorú by ste chceli používať aj neskôr, môžete si ju do presetov uložiť.

Po aplikácii presetu môžete jeho úpravy nielen editovať, ale môžete sa prepnúť do panelu manuálnych úprav a pracovať aj s nimi.


Keďže presety nie sú nič iné, ako súhrn niekoľkých úprav, je ich nastavovanie rovnaké ako v režime Adjustments.

Presety sú rozdelené do niekoľkých skupín: základné farebné, základné ČB, filmové zrno, filmový materiál, tónovanie filmu, farebné korekcie, mattovanie, vintage a ďalšie. Práve vďaka presetom, dokáže aj úplný amatér dodať videu vzhľad profesionálne spracovaného filmu, bez toho, aby musel ovládať pokročilejšie úpravy. K dispozícii sú aj presety so simuláciami konkrétnych filmových materiálov.

Pri výbere z presetov vám pomôže nielen náhľad konkrétneho presetu, ale aj režim Quick Look, kedy sa na celú obrazovku zobrazia náhľady všetkých presetov. Stačí si už len vybrať.


Quick Look, prehľadné zobrazenie účinkov presetov.

Ďalšie funkcie

V programe môžete upravovať aj fotografie. To sa zíde, ak chcete použiť fotografie vo videu a chcete, aby boli upravené rovnako ako video. Podporovaný je aj formá RAW.

Upravené video môžete uložiť do viacerých formátov. Uložiť môžete aj LUT filter, ktorý ste vytvorili.


Úprava fotografie vo formáte RAW.


Exportné dialógové okno.

Záver

CameraBag Cinema je zaujímavý doplnok k bežným strihovým programom, ktoré väčšinou neumožňujú pokročilejšie úpravy obrazu, najmä color grading. Program je zatiaľ k dispozícii len pre platformu Mac OS.

Vďaka systému presetov a možnosti dávkového spracovania, si môžete rýchlo upraviť jednotlivé klipy a potom ich zostrihať, napr. v aplikácii iMovie. Alebo to urobíte naopak a v CameraBag Cinema upravíte už zostrihané video.

Poteší podpora LUT tabuliek. Z internetu si môžete stiahnuť už hotové úpravy farebnosti, ktoré pripravili skúsenejší editori videa.

I keď je program na prvý pohľad jednoduchý, má množstvo funkcií, v ktorých sa ľahko stratíte. Vďaka presetom môžete začať ihneď pracovať, neskôr sa môžete pustiť aj do pokročilých úprav. Výhodou je, že úpravy sú nedeštruktívne a môžete ich kedykoľvek prestaviť, alebo zrušiť.

K dispozícii je samozrejme aj skúšobná 15-dňová verzia. Viac o funkcionalite sa dozviete aj z inštruktážnych videí na YT kanále Nevercenter.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
acton
2016-07-20 10:38:21
ked si niekto kupi kameru RED za niekolko desiatok tisic dolarov urcite nebude material upravovat v takomto programe, ved je to smiesne... tento program je pre uplnych mantinelov... obycajny Magix za 100 eur je na tom lepsie ako tento program.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované