Hore

Luminar 4 - prvé dojmy

Nový Luminar 4 má s predchádzajúcou verziou len málo spoločného. Vo veľkej miere využíva strojové učenie AI a veľké zmeny sa dotkli spôsobu úprav fotografií. Grafické rozhranie programu je čistejšie a prehľadnejšie. Pôsobí, akoby tu bolo menej funkcií.Library

Luminar 3 priniesol funkciu knižnice a Luminar 4 ju má tiež. Fotografie môžete organizovať v albumoch, značiť, triediť atď. Albumy majú len základnú štruktúru bez vnorených podadresárov. Chýba práca s metadátami. K dispozícii je len systém značiek, hodnotenia a pridania k obľúbeným. Chýbajú kľúčové slová, vyhľadávanie podľa typu fotoaparátu/objektívu, expozičných parametrov atď.


Modul knižnice.

Edit

Panel úprav sa dočkal veľkej zmeny. Preč je systém workspacov a knižnice filtrov. Teraz tu máme štyri prednastavené panely funkcií úprav: Essentials, Creative, Portrait a Pro, medzi ktorými sa dá rýchlo prepínať. Jednotlivé funkcie úprav sú samorozbaľovacie, čo šetrí priestor. Prijal by som ale možnosť uzamknutia zbalenia alebo rozbalenia. Tým by sa program priblížil ovládaniu Lightroomu. Prijal by som aj možnosť vytvorenia aspoň jedného užívateľského balíčka filtrov, tak ako to bolo v Luminari 3.

Silnou stránkou prechádzajúcej verzie, ale aj iných programov od Skylum, sú presety. Sú rozdelené do skupín podľa žánrov, užívateľ si môže vytvárať vlastné a môže si sťahovať ďalšie zo stránok Skylum.


V Luminari 4 nájdete veľa vydarených presetov, ďalšie si môžete stiahnuť zo stránok Skylum.

Esentials - tu nájdete nastavenie expozície a vyváženie bielej. AI je tu zastúpená funkciami AI Enhance a AI Structure pre celkové vylepšenie záberov všetkých žánrov. Ďalej tu nájdete prácu s farbami, konverziu do ČB, doostrovanie, odšumovanie, efekt vinetácie a Landscape Enhancer s funkciami dehaze, golden hour a foliage enhancer.

Creative - tu nájdete hlavne efektové funkcie. V prvom rade je to AI Sky Replacement, s ktorou je vymeniť oblohu hračkou. Pomocou Sunrays pridáte do fotografie lúče slnka. Tri funkcie Dramatic, Matte Look a Mystical dodajú fotografiám dramatický, vybledlý alebo zasnený vzhľad. Výraznú zmenu farebnosti umožňuje funkcia využívajúca LUT tabuľky. Pomocou Texture Overlay môžete fotografiu prekryť textúrou. Glow pridáva difúzny efekt, Film Grain efekt filmového zrna a Fog pridá efekt hmly.

Portrait - špeciálny portrétny režim tiež využíva strojové učenie. AI Skin Enhancer retušuje chyby pokožky. Portrait Enhancer umožňuje ľahkú a rýchlu úpravu portrétov, konkrétne zosvetlenie pleti, odstránenie červených očí, vybielenie očí, zvýraznenie dúhoviek, zoštíhlenie tváre, zväčšenie očí, úpravu pier a zubov. Ďalej je tu efekt High Key a Orton Effect, ktorý pridá jemný soft efekt.

Pro - v sekcii Pro nájdete pokročilé nastavenie kontrastu, prechodový filter, štetec Dodge & Burn, pokročilé nastavenie farieb, jednoduchý fotofilter a funkciu Splittoning pre duálne kolorovanie.

Prednosťou programu je, že každú funkciu (filter) môžete upraviť pomocou masky (štetec, prechodový filter, maska Luminosity).

Vychytávky

AI Enhance - združuje celkovú úpravu kontrastu, expozície a farieb s úpravou oblohy.


Už jednou funkciou môžete fotografiám výrazne pomôcť.

AI Structure - automatické nastavenie zvýraznenia alebo potlačenia štruktúr. AI vyhodnotí štruktúry v celom zábere a inteligentne určí mieru úprav pre jednotlivé časti záberu.


AI Structure vyhodnotí jednotlivé časti záberu a použije rôzne úrovne zvýšenia kontrastu štruktúr.AI Sky Replacement - funkcia nahradenia oblohy s automatickým maskovaním. Oblohu môžete nahradiť záberom z ponuky, alebo nahrať aj vlastný záber. Umelá inteligencia sa postará nielen o precízne vymaskovanie, ale aj o zladenie farebnosti celého záberu. Oboje funguje výborne. Výmena oblohy sa prejaví dokonca aj na budovách so sklenenou fasádou.


AI Sky Replacement funguje výborne. Maskovanie je precízne a doladiť môžete celkovú atmosféru záberu, aby výsledok vyzeral prirodzene.


AI Skin Enhancer & Portrait Enhancer - tieto funkcie ušetria veľa času pri úpravách portrétov. Mieru úprav si môžete nastaviť tak, aby boli portréty prirodzené a nevyzerali ako z vosku. Program sám detekuje tvár a jej časti, takže nepotrebujete žiadne štetce. Tu sa oplatí využiť uloženie vlastných presetov. Ľahko si urobíte presety pre portréty mužov a žien, romantické portréty a pod.


Užívatelia Luminaru 4 nepotrebujú špeciálny program pre retušovanie. Ak si vytvoria presety, dokážu upravovať portréty jedným kliknutím myši.


Landscape Enhancer - táto funkcia nepoužíva AI, ale pre krajinkárov je aj tak významná, pretože združuje niekoľko funkcií, s ktorými sa dajú fotografie rýchlu upraviť. Dehaze slúži na potlačenie vzdušného oparu, Golden Hour zvýrazní efekt zlatej hodinky a Foliage Enhancer zvýrazni zeleň.


U mnohých krajinárskych záberov stačí použiť Landscape Enhancer.


Záver

Luminar 4 je na začiatku svojho funkčného obdobia a predpokladám, že ďalšie verzie prinesú nielen nové funkcie, ale aj úpravu ovládania a celkové zvýšenie rýchlosti. Knižnica je zatiaľ jednoduchá a funkcionalite tej v Lightroome Classic sa ani zďaleka nepribližuje. Funkčne uspokojí bežného amatéra, ktorý dáva prednosť skôr organizácii v adresároch. Slabšia knižnica nebude vadiť tým, ktorí si Luminar 4 nainštalujú ako plugin do Lightroomu a Photoshopu.

V našich končinách je okrem Lightroomu veľmi obľúbený Zoner Photostudio. Ten má výhodu v lokalizácii a veľmi bohatej funkčnej výbave. Pre niekoho až príliš bohatej. Luminar je čistejší a prehľadnejší. Citeľne mu chýba funkcia tvorby HDR a panorám.

Luminar 4 bude vyhovovať tým, ktorí dobre neovládajú postprocesing. AI im výdatne pomôže výrazne zatraktívniť zábery. Výborná je ponuka presetov. Páči sa mi, že Skylum ponúka na stiahnutie presety, LUT tabuľky a ďalšie doplnky. Pokročilým editorom bude chýbať klasická ponuka funkcií a lepšia podpora obrazových profilov a profilov objektívov. Veľkým lákadlom aj pre náročnejších je portrétny režim.

Kto niekedy skúšal vymeniť na fotografii oblohu, vie, aké je to náročné. AI Sky Replacement funguje výborne a ušetrí užívateľovi veľa času. Dôležité je, že výsledok vyzerá prirodzene.

Luminar 4 je zatiaľ pomerne pomalý pri načítavaní fotografií a i pri náročnejších úpravách. Odporúčam preto výkonný počítač, najlepšie s SD diskom.

Program si môžete vyskúšať vďaka 30-dňovej bezplatnej skúšobnej dobre. Tí, čo sa rozhodli si program kúpiť, môžu využiť kód LUMINAR-FRIEND, ušetria 10USD. Licencia platí pre dva počítače a platí sa jednorazovo. Stiahnuť Skylum Luminar 4.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
skippovic
2019-11-26 09:09:42
Luminar 4 ma jeden obrovsky problem a tou je extremna pomalost trosku vacsom pocte fotiek. Pouzivam ho uz od early access a aj ked ma zaujimave funkcie, brutalna pomalost vo viacerych aspektoch uplne potapa aplikaciu. A to som len defacto prilezitostny hobby fotograf, ktory nema vela fotiek. Presun medzi fotkami je pomaly, automaticke aplikovanie filtrov, ktore spomaluje proces prehliadania fotiek, export fotiek je strasne pomaly. Aj napriek optimalizaciam, ktore skylum team robi neriesia problem systemovo - mne osobne to pride aj ako zle zvolena technologia pre implementaciu aplikcie, ktora potrebuje vykon. Toto bude lahke zmenit. V porovnani s akymkolvek nastrojom (Picasa, XnView, Acdsee), ktory vie spracovavat fotky po adresaroch je Luminar o niekolko levelov najpomalsi. Pre mna osobne je v aktualnej verzii nepouzitelny - resp. clovek je nuteny zmenit workflow tak, ze si nahra do dedikovaneho adresara par fotiek, ktore potom edituje Luminarom - co ale uplne potlaca hlavnu propagovanu vyhodu katalogu fotiek z adresarov, vyhladavanie, tagovanie, atd. O pouziti NAS ako zdroja pre fotky sa neda vobec bavit.

Zaujimavy nastroj s velkym potencionalom pre hobby fotografov, ktory je zial pre pomalost nepouzitelny

@Karol - mozno by bolo uzitocne robit aj nejake 'zatazove' testy pre pouzitelnost s vacsim poctom fotiek, aby si odhalil aj tieto neduhy, ktore pouzivatel casto zisti az v praxi.
 
JanoB
2019-11-26 10:23:28
Luminar 4 je podstatne rýchlejší ako verzia 3. Porovnateľný so ZONER X.
 
duroslav
2019-11-26 10:28:32
Neviem či zjednodušenia výmeny oblohy bol dobrý krok. Na FB je jedna skupina kam užívatelia produktov od Skylum-u posielajú svoje fotky, ale keď vidím tú záplavu "fotiek" s vymenenou oblohou, je mi na grc. Až na zopár svetlých výnimiek sú tie fotky hrozné - napr. vymenená obloha, ale na vodnej hladine sa odráža pôvodná obloha. Prípadne je na novej oblohe vidno slnko, ale pritom zvyšok fotky je osvetlený z úplne iného smeru. Ako v každej fotokomunite, autori takých fotografií si navzájom svoje fotky vychvaľujú a kritika je neželaná. Luminar 4 je asi prostriedkom pre lenivých "fogorafov", ktorí chcú z hovna upliecť bič ale v konečnom dôsledku je výsledkom rovnaké hovno, akurát trochu navoňané.
 
Hanigal
2019-11-26 10:28:51
Zdravím,
pripájam sa k debate... asi týždeň ho mám ... a ako trdlo som si ho kúpil za výhodnú cenu ešte pred jeho vydaním. Mám Luminar 3 a nechal som sa presvedčiť, že L4 bude výrazne lepšia (tie videjka boli také krááásneee). Čo už, pripíšem do zoznamu mojích "úžasných" obchodov...
Takže k veci:
Luminar 4 (L4) je strášššnnnneeeee pomalý. Mám priemerný PC a som spokojný s rýchlosťou úprav v Lightroome 6, ale keby aspoň túto rýchlosť dosahoval. Nedosahuje. Otvorenie fotky mi trvalo 30 sekúnd. Pri druhej sa to už zlepšilo na 26 sekúnd.
Na druhej strane funkcie sú zaujímavé a keby bol rýchlejší bol by som veľmi spokojný. Tiež si myslím, že by mohli vyprecizovať modul "Knižnica". Mne napríklad chýba aj taká somarina ako je Slideshow. Ešte pred vydaním som sa kontaktoval so Skylum a tvrdili mi, že túto požiadavku postupujú svojim technikom, a keď som to (Slideshow) hľadal v L4 tak nič - a vraj možno pri update.
Ináč ... obrovská kritika na rýchlosť vyvolala reakciu spoločnosti a sľúbili do konca roka vydať update špecializovaný len na rýchlosť. Ako Fuji užívateľ mi chýbajú aj FUJI camera profily a profily objektívov... veľmi.

Včera som bol z Luminaru taký znechutený, že som si pozeral videa a recenzie Captur 1 a keby už som nezaplatil za L4, tak už ho mám stiahnutý...

Takže dám ešte šancu updatu a uvidím, či od nového roka nebudem novým užívateľom C1, alebo ostanem verný Luminaru...
V tejto podobe L4 neodporúčam...

 
puresk
2019-11-26 12:45:36
Teraz neviem akeho OS sa tieto nazory tykaju. Vzdy vidim ako sa chvali LR, ale mne na Mojave alebo Cataline LR pada a ze teda casto. Hlavne po uspani a zobudeni notasu. Zmeny kt som spravil sa vymazu. Zrazu mi zmizli fotky kt som vcera pridal..LR nereaguje a treba force quit..tych chyb je XY a za plateny soft to teda u mna nestoji. Ak by Luminar 4 aspon taketo chyby nemal, tak z mojho pohladu (ako pohlad amatera) by to bola vyhra. Pretoze v prvom rade, nech to aspon funguje.

Tie recenzie by sa hodili aj na win aj na osx. Rychlost a spolahlivost vie byt urcite ina.

Btw.. tie umele oblohy...Jesus
 
landov
2019-11-26 13:00:08
Pokial ti pada LR, tak chyba nie je vLR, ale v tvojom hardware (pripadne OS u Macu). Mam LR uz piatym rokom, donedavna som pouzival LR 6, teraz idem niekolko mesiacov na LR Classic.
LR mi padol iba raz (1x), co ale suviselo s RAM na starom motebooku, mal som 8gb, po rozsireni na 16gb bolo vsetko zasa OK.
 
z80
2019-11-26 17:24:27
príspevok od: Hanigal
Zdravím,
pripájam sa k debate... asi týždeň ho mám ... a ako trdlo som si ho kúpil za výhodnú cenu ešte pred jeho vydaním. Mám Luminar 3 a nechal som sa presvedčiť, že L4 bude výrazne lepšia (tie videjka boli také krááásneee). Čo už, pripíšem do zoznamu mojích "úžasných" obchodov...
Takže k veci:
Luminar 4 (L4) je strášššnnnneeeee pomalý. Mám priemerný PC a som spokojný s rýchlosťou úprav v Lightroome 6, ale keby aspoň túto rýchlosť dosahoval. Nedosahuje. Otvorenie fotky mi trvalo 30 sekúnd. Pri druhej sa to už zlepšilo na 26 sekúnd.
Na druhej strane funkcie sú zaujímavé a keby bol rýchlejší bol by som veľmi spokojný. Tiež si myslím, že by mohli vyprecizovať modul "Knižnica". Mne napríklad chýba aj taká somarina ako je Slideshow. Ešte pred vydaním som sa kontaktoval so Skylum a tvrdili mi, že túto požiadavku postupujú svojim technikom, a keď som to (Slideshow) hľadal v L4 tak nič - a vraj možno pri update.
Ináč ... obrovská kritika na rýchlosť vyvolala reakciu spoločnosti a sľúbili do konca roka vydať update špecializovaný len na rýchlosť. Ako Fuji užívateľ mi chýbajú aj FUJI camera profily a profily objektívov... veľmi.

Včera som bol z Luminaru taký znechutený, že som si pozeral videa a recenzie Captur 1 a keby už som nezaplatil za L4, tak už ho mám stiahnutý...

Takže dám ešte šancu updatu a uvidím, či od nového roka nebudem novým užívateľom C1, alebo ostanem verný Luminaru...
V tejto podobe L4 neodporúčam...

Tak neviem ake mas PC, ale na mojom (8 jadrovy CPU, 32 GB RAM, Windows 10) otvara Luminar 4 fotku asi za 1 sekundu. V porovnani s LR 4, ktory pouzivam tiez, je rychlost editacii porovnatelna.
Mne osobne sa napriklad na Luminare paci moznost editacie jednej fotky bez toho aby som ju musel importovat do katalogu. Pre amatera, ktory spracovava len zopar fotiek a ma svoju vlastnu metodu ich organizacie nezavislu na SW (adresare na disku) je to idealny pristup.
V predpredaji so zlavou ma vysiel Luminar 4 iba cca. 53 Eur, co je menej ako 4 mesiace predplatneho LR, pricom Luminar mozem pouzivat "naveky".
 
JanoB
2019-11-26 21:18:40
príspevok od: z80
Tak neviem ake mas PC, ale na mojom (8 jadrovy CPU, 32 GB RAM, Windows 10) otvara Luminar 4 fotku asi za 1 sekundu. V porovnani s LR 4, ktory pouzivam tiez, je rychlost editacii porovnatelna.
Mne osobne sa napriklad na Luminare paci moznost editacie jednej fotky bez toho aby som ju musel importovat do katalogu. Pre amatera, ktory spracovava len zopar fotiek a ma svoju vlastnu metodu ich organizacie nezavislu na SW (adresare na disku) je to idealny pristup.
V predpredaji so zlavou ma vysiel Luminar 4 iba cca. 53 Eur, co je menej ako 4 mesiace predplatneho LR, pricom Luminar mozem pouzivat "naveky".
Mám NB polovičným výkonom a Luminar4 fičí v pohode.
Osobne považujem Luminar 4 za podarený SW, smozrejme na výmenu oblohy treba cit , nedá sa použiť na každú fotku, ani tá ktoru luminar prezentuje výmenu oblohy na svojej stránke nie je bez chýb, nie je prirodzená. 
puresk
2019-11-27 08:51:51
príspevok od: landov
Pokial ti pada LR, tak chyba nie je vLR, ale v tvojom hardware (pripadne OS u Macu). Mam LR uz piatym rokom, donedavna som pouzival LR 6, teraz idem niekolko mesiacov na LR Classic.
LR mi padol iba raz (1x), co ale suviselo s RAM na starom motebooku, mal som 8gb, po rozsireni na 16gb bolo vsetko zasa OK.
16gb ram v nom je. No ale ak moze byt problem prave ta ram, tak tu mam vytazenu dost. Zeby to ale osx nemal osetrene a sposobovalo to pady programu, to sa mi nezda. Ine programy tento problem nemaju. Skusim teda reinstall a hlavne znizit naroky na pamat a zistit, ci sa budu problemy opakovat. Ak nie..tak to stale znamena ze je to chyba a LR si to musi vediet poriesit. Ak nie tak potom skusim hladat problem dalej.
 
Hanigal
2019-11-27 09:15:32
príspevok od: z80
Tak neviem ake mas PC, ale na mojom (8 jadrovy CPU, 32 GB RAM, Windows 10) otvara Luminar 4 fotku asi za 1 sekundu. V porovnani s LR 4, ktory pouzivam tiez, je rychlost editacii porovnatelna.
Mne osobne sa napriklad na Luminare paci moznost editacie jednej fotky bez toho aby som ju musel importovat do katalogu. Pre amatera, ktory spracovava len zopar fotiek a ma svoju vlastnu metodu ich organizacie nezavislu na SW (adresare na disku) je to idealny pristup.
V predpredaji so zlavou ma vysiel Luminar 4 iba cca. 53 Eur, co je menej ako 4 mesiace predplatneho LR, pricom Luminar mozem pouzivat "naveky".
Nemám žiadne supervýkonné delo, ale s rezeru spĺňam minimálne a dokonca aj odporúčané požiadavky:

Chapter 5. Tech Requirements.
System Requirements for Microsoft® Windows®:
minimum:
Windows-based hardware PC with mouse or similar input device

OpenGL 3.3 or later compatible Graphics Cards

Intel® or AMD® CPU with 2 cores
8 GB of RAM
Operating System Windows 7® (only 64-bit OS), Windows 8.1® (only 64-bit OS), Windows 10® (only 64-bit OS)
2 GB free space for installation
Microsoft® .NET Framework version 4.6.1+ for running the Luminar installer
Monitor with 1280x768 resolution

recommended:
Intel® Core™ i7 7th generation or better, AMD Ryzen™ 7 2nd generation or better

Discrete GPU with 4GB+ of RAM

16+ GB of RAM
SSD as primary drive
Calibrated monitor with at least 1920x1200 resolution
You can check your system specifications by opening Settings and clicking About.

A tento problém, ktorý mám ja s L4, má spústu iných ľudí. Otváral som fuji raw subor z fuji xt2 - cca. 24mb v module knižnica a potom som prešiel na iný obrázok a trvalo mi to v priemere 25 sekúnd. Otváral si raw súbor? Aký veľký? Bolo to v knižnici?
Posielam nejaké linky na stránku fóra luminar, kde sa to aktívne rieši, aby to nevyznelo, že ja jediný s tým mám problém, ktorý si dokonca SKYLUM priznal!

https://community.skylum.com/hc/en-us/community/posts/360006614559-Luminar-4-is-slow

https://community.skylum.com/hc/en-us/community/posts/360006558200-Luminar-4-still-slow

 
matpi
2019-11-27 09:37:24
príspevok od: duroslav
Neviem či zjednodušenia výmeny oblohy bol dobrý krok. Na FB je jedna skupina kam užívatelia produktov od Skylum-u posielajú svoje fotky, ale keď vidím tú záplavu "fotiek" s vymenenou oblohou, je mi na grc. Až na zopár svetlých výnimiek sú tie fotky hrozné - napr. vymenená obloha, ale na vodnej hladine sa odráža pôvodná obloha. Prípadne je na novej oblohe vidno slnko, ale pritom zvyšok fotky je osvetlený z úplne iného smeru. Ako v každej fotokomunite, autori takých fotografií si navzájom svoje fotky vychvaľujú a kritika je neželaná. Luminar 4 je asi prostriedkom pre lenivých "fogorafov", ktorí chcú z hovna upliecť bič ale v konečnom dôsledku je výsledkom rovnaké hovno, akurát trochu navoňané.
Luminar je pre uplnych amaterov, ktori o editacii nevedia nic a ani nechcu vediet. Je to obycajny aplikator filtrov a efektov. Otvorit fotku, parkrat kliknut a jeeej, aky pekny obrazok som "vyfotil".
 
Hanigal
2019-11-27 09:58:17
príspevok od: matpi
Luminar je pre uplnych amaterov, ktori o editacii nevedia nic a ani nechcu vediet. Je to obycajny aplikator filtrov a efektov. Otvorit fotku, parkrat kliknut a jeeej, aky pekny obrazok som "vyfotil".
Takéto vyhlásenie je veľmi odvážne... a niekedy medzi odvahou a hlúposťou je len veľmi nezreteľná hranica... Už si používal luminar? Áno sú tam funkcie AI, ale nie iba tie, a v porovnaní s LR umožňuje takmer identické úpravy. Dokonca je tam funkcia "vrstvy"... Nemyslím si, že je to pre úplných amatérov a veľmi dobre poslúži aj profesionálom.
Keď si spätne predstavím, čo všetko umožňuje luminar, tak berie späť svoje tvrdenie, že si mal odvážne tvrdenie... je to hlúpe tvrdenie... A aby som nevyvolával nejaký flame... tak aj múdry človek z času na čas môže mať hlúpe tvrdenie...
 
matpi
2019-11-27 10:38:59
príspevok od: Hanigal
Takéto vyhlásenie je veľmi odvážne... a niekedy medzi odvahou a hlúposťou je len veľmi nezreteľná hranica... Už si používal luminar? Áno sú tam funkcie AI, ale nie iba tie, a v porovnaní s LR umožňuje takmer identické úpravy. Dokonca je tam funkcia "vrstvy"... Nemyslím si, že je to pre úplných amatérov a veľmi dobre poslúži aj profesionálom.
Keď si spätne predstavím, čo všetko umožňuje luminar, tak berie späť svoje tvrdenie, že si mal odvážne tvrdenie... je to hlúpe tvrdenie... A aby som nevyvolával nejaký flame... tak aj múdry človek z času na čas môže mať hlúpe tvrdenie...
Luminar som skusal, dokonca som mu dal aj druhu sancu. Cely marketing, prezentacia a aj koncepcia luminaru su postavene na tom, ze najprv si vyklikas super fotku a nasledne si jednotlive filtre mozes upravit klasickymi editacnymi nastrojmi. Staci sa pozriet na tu zaplavu presaturovanych a preostrenych fotiek na googli a fb.
 
Hanigal
2019-11-27 11:09:23
príspevok od: matpi
Luminar som skusal, dokonca som mu dal aj druhu sancu. Cely marketing, prezentacia a aj koncepcia luminaru su postavene na tom, ze najprv si vyklikas super fotku a nasledne si jednotlive filtre mozes upravit klasickymi editacnymi nastrojmi. Staci sa pozriet na tu zaplavu presaturovanych a preostrenych fotiek na googli a fb.
Súhlasím... i tak sa dá. Ja to robím obvykle - nie vždy, postupne. Celá ich koncepcia je založená na tom, aby sa skrátil čas na úpravu fotiek ... napríklad, aby bolo viac času na fotenie. To ale neznamená, že je to pre úplných amatérov. Úplný amatérov to môže zviesť na prílišné zjednodušenie si fotky. Podľa mňa L4 si vyžaduje skúsenosti s úpravou fotiek, aby si človek doladil fotku, ako chce. A práve tých možností na doladenie je naozaj veľa. Pri správnom postupe (a keď sa dorovná rýchlos L4 s LR napr. 6), si myslím, že dokáže skúsený fotograf dosiahnúť minimálne také výsledky ako s LR za minimálne polovičný čas... Preto si myslím, že je scestné tvrdiť, že L4 je pre úplných amatérov...
 
z80
2019-11-27 11:38:53
príspevok od: Hanigal
Nemám žiadne supervýkonné delo, ale s rezeru spĺňam minimálne a dokonca aj odporúčané požiadavky:

Chapter 5. Tech Requirements.
System Requirements for Microsoft® Windows®:
minimum:
Windows-based hardware PC with mouse or similar input device

OpenGL 3.3 or later compatible Graphics Cards

Intel® or AMD® CPU with 2 cores
8 GB of RAM
Operating System Windows 7® (only 64-bit OS), Windows 8.1® (only 64-bit OS), Windows 10® (only 64-bit OS)
2 GB free space for installation
Microsoft® .NET Framework version 4.6.1+ for running the Luminar installer
Monitor with 1280x768 resolution

recommended:
Intel® Core™ i7 7th generation or better, AMD Ryzen™ 7 2nd generation or better

Discrete GPU with 4GB+ of RAM

16+ GB of RAM
SSD as primary drive
Calibrated monitor with at least 1920x1200 resolution
You can check your system specifications by opening Settings and clicking About.

A tento problém, ktorý mám ja s L4, má spústu iných ľudí. Otváral som fuji raw subor z fuji xt2 - cca. 24mb v module knižnica a potom som prešiel na iný obrázok a trvalo mi to v priemere 25 sekúnd. Otváral si raw súbor? Aký veľký? Bolo to v knižnici?
Posielam nejaké linky na stránku fóra luminar, kde sa to aktívne rieši, aby to nevyznelo, že ja jediný s tým mám problém, ktorý si dokonca SKYLUM priznal!

https://community.skylum.com/hc/en-us/community/posts/360006614559-Luminar-4-is-slow

https://community.skylum.com/hc/en-us/community/posts/360006558200-Luminar-4-still-slow

Kniznicu nepouzivam, pouzivam mod "Single image edits"
Skusal som rawy z Olympus OM-D E-M10 II, Canon G7X II, Nikon D5100, Samsung NX2000 a Galaxy Note 8 s velkostami 13-28MB a vzdy to otvorilo do 1 sekundy.
Mozno ma problem s X-Trans subormi.
Dokonca som zistil, ze moje PC ani nesplna odporucane poziadavky, lebo mam Ryzen 1. generacie, kym oni vyzaduju 2.
 
bobo222
2019-11-27 13:44:13
No, trojka bola neskutočný slimák, fakt to potrebovalo HW jak noha. Skúsim trial 4, či to bude lepšie... Ale podľa reakcií tomu moc šancu nedávam.
 
JanoB
2019-11-27 21:40:54
Páči sa mi ovládanie L4, je podstatne jednoduchšie a prehladnejšie ako L3. Napriek AI si vyžaduje editácia fotiek znalosti postprocesu. Inak sa dá veľmi ľahko skĺznuť na úroveň gýču. Či sa to niekomu páči alebo nie, toto je budúcnosť. AI bude všade. Ušetrý veľa času , zložtého postprocesu.
Pripájam dve fotky, 1. som fotil pred 13rokmi v mojich začiatkoch Nikonom D80, "trochu" som ju prepálil, ale nechal som si ju. 2. fotka je tá istá fotka urobená v L4 , cca 10 min hrania sa.
Či sa niekmu výsledok páči alebo nie, nie je podstatné, chel ukázať čo je možné spraviť dnešným SW za 10 min.
 
duroslav
2019-11-28 09:34:29
Ukázal si síce, čo sa dá, len ten výsledok mňa osobne moc nepresvedčil. Je tam síce krajšia obloha, ale zvyšok pravej časti fotky je horší než originál.
Ale nenáročnému konzumentovi to možno stačí.
 
JanoB
2019-11-28 11:03:32
príspevok od: duroslav
Ukázal si síce, čo sa dá, len ten výsledok mňa osobne moc nepresvedčil. Je tam síce krajšia obloha, ale zvyšok pravej časti fotky je horší než originál.
Ale nenáročnému konzumentovi to možno stačí.
Ok beriem. Problém pravej časti je , že ani RAW tam nemal kresbu. To čo tam je, si AI dopočítala sama. Keď si všimneš je tam aj domyslený horizont s pevnoninou, až k pravému okraju fotky. Možno by to chcelo viac skúseností s L4 a výsledok by bol presvedčivejší
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované