Hore

Zoner Photo Studio 13 – Trinástka by chcela dospieť.

Firma Zoner už pravidelne koncom roka prichádza na trh s novou verziou svojho softvéru Zoner Photo Studio, tento krát s poradovým číslom 13. K Zoneru som sa dostal prvý krát pred pár rokmi. Skúška úpravy fotografie a nasledovalo rýchlo trpké odinštalovanie. Čo mi vadilo na prvom mieste bola nízka rýchlosť reakcií. Teraz po dlhšom čase vývoja tohto produktu som netrpezlivo očakával ako obstojí trinástka v mojich nárokoch fotografa a zároveň grafického fotomanipulátora.

Stiahnutie trial verzie s www.zoner.cz  bolo bezproblémové a rýchle podobne, ako samotná inštalácia. Nasledovalo vloženie aktivačného kľúča a mohlo začať testovanie. Inštalácia bola realizovaná na PC AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+, ATI Radeon HD 4600, RAM 3GB, Windows 7 32bit s pripojeným tabletom Wacom Intous 4M.

Čo je nové?

O nových funkciách programu sme už informovali v tlačovej správe.  Tak len v rýchlosti pripomeniem.  V prvom rade je to natívna podpora 64 bitových systémov  a podpora viacjadrových procesorov. Spolu s optimalizáciou pamäte a zefektívnením niektorých algoritmov by tieto novinky mali urýchliť prácu s programom. Marketing spoločnosti uverejnil a rozšíril aj tabuľkové výsledky zrýchlenia spracovania formátu RAW. Takéto tabuľky obyčajne pre mňa nepredstavujú smerodajnú hodnotu. Ako sa ďalej dočítate aj v tomto prípade sú to jednoúčelne pripravené informácie.

Majitelia kvalitnejších monitorov sa potešia podpore zobrazovania v 10-bitovej farebnej hĺbke v Editore a RAW konvertore. Ak máte dva monitory môžete zobraziť vybraný súbor z Prieskumníka na druhom monitore.

Z nových funkcií potešia bohaté možnosti triedenia napríklad zaujímavá  je voľba triedenia podľa GPS súradníc.

Pribudol retušovací štetec, ktorý dokáže podobne ako klonovacie razítko odstrániť  objekt s tým, že okrajové oblasti  prispôsobí okoliu.

“Modul Správca poskytne fotografovi všetko na čo si len pri manažovaní fotografií spomenie.“

Po spustení programu, ktoré je veľmi svižné, sa zobrazí modul – Správca. Celkovo máme k dispozícii 4 moduly: Správca, Prehliadač, Editor, RAW. Správca ponúka naozaj komfortné možnosti pre prácu s archívom fotografií. Zorientoval som sa v ňom veľmi rýchlo, keďže samotné prostredie ako keby z oka vypadlo inému, mnou používanému správcovi fotografií  a to ACDSee.

Navigátor má 3 módy – Priečinky, Katalóg, Obľúbené. V prvom móde vidíme klasickú stromovú štruktúru priečinkov, v druhom móde sa fotografie automaticky roztriedia na základe informácii z EXIFu. Posledný mód ponúka rýchly prístup k najčastejšie používaným fotografiám. Načítanie náhľadov fotografií vo formáte JPG je rýchle. Na moje príjemné prekvapenie program nemal problémy rýchlo načítať aj priečinok s náhľadmi fotografií vo formáte RAW.

Možnosti usporiadania alebo filtrovania fotografií sú nadmieru bohaté a intuitívne.  Ak vlastníte fotoaparát, ktorý dokáže ukladať GPS súradnice do fotografií tak si v programe môžete triediť snímky na základe tohto kritéria alebo vyhľadať fotografie spravené v okolí určitej lokality. GPS súradnice môžete vkladať do fotografie aj manuálne cez GoogleMaps alebo Mapy.cz.

Od manažéra fotografií očakávam z času na čas aby dokázal rýchlo pripraviť galériu fotografií - HTML album. Fotografie z rôznych rodinných akcií pri veľkom počte nemá zmysel každú osobitne zmenšovať a doostrovať, preto očakávam, že s týmito funkciami si automatika programu poradí uspokojivo dobre. Preveril som si teda túto funkcionalitu. Zoner ponúka viacero šablón pre HTML albumy a to ako vlastné tak aj známe galérie druhých strán SimpleViewer, PostCardViewer, atď.  Vygenerované albumy vyzerali atraktívne a fotografie po zmenšení boli programom doostrené k mojej spokojnosti. V tomto ohľade som bol nadmieru spokojný.  Okrem spomínaných funkcií máme k dispozícii ešte mnohé ďalšie užitočné pomôcky. Ak radi vytvárate HDR fotografie, skladáte panorámy alebo vytvárate moderné 3D fotografie Zoner vychádza v ústrety aj takýmto používateľom.

Špecialitou a novinkou je multiexpozícia, ktorá sa môže použiť na odstránenie objektov z fotografie, čo využijete napríklad pri odstránení ľudí z okolia nejakej budovy na základe rozdielov vo fotografiách alebo naopak ak chcete vytvoriť efektnú multiexpozíciu, kedy je jeden človek vo fotografii na rôznych miestach a v rôznych pózach.  Touto metódou sa dá eliminovať aj šum ak nafotíte v rýchlom slede niekoľko fotografií za sebou a program na základe rozdielových algoritmov dokáže vyhodnotiť čo do fotografie nepatrí.

V neposlednom rade tu je populárna možnosť publikovať svoje výtvory na Facebook, Flickr a Picasa.

Modul Správca naozaj poskytne fotografovi všetko na čo si len pri manažovaní fotografií spomenie a to s vysokým komfortom.

„Možnosť prideľovania hodnotenia k fotografiám je pohodlné“

V druhom module Prehliadač si fotografie môžeme prezerať na celej obrazovke. Teda opravujem – skoro na celej. Ako náhle som bol v prezeracom móde chcel som si fotografiu zobraziť na celej obrazovke. Ikonka, ktorá v bublinkovej nápovede ukazuje, že sa môžeme prepnúť do „celej obrazovky“  avšak len skryla horný pás okna v ktorom sa nachádzajú štandardné ovládacie prvky ako minimalizovať , zavrieť okno a roztiahla program cez spodnú lištu hlavného panela. No, zrejme každý máme inú predstavu o tom čo je celoobrazovkový režim.  Jediná možnosť je spustiť premietanie klávesou F3. Našťastie aj v tomto režime premietania môžeme na pravý klik myši priradiť fotografii hodnotenie.

To je len jediná drobná výtka v tomto module. Prideľovanie hodnotenia fotografií je inak pohodlne dostupné na pravej hornej časti podobne ako možnosť prideľovania fotografiám farebné značky. Táto voľba priradenia farebných značiek je pre mňa novinkou. Zatiaľ som si vystačil hodnotením fotografií pri prezeraní systémom od 1 po 5. Takýmto spôsobom si po fotení  ľahko označím najlepšie fotografie a potom z nich vyberám finálne fotografie do spracovania.

„ Zoner ani v trinástej verzii priamo nepodporuje vrstvy“

Dostávame sa k dôležitému modulu a to k editoru fotografií. K novinkám patrí nástroj guma a retušovací štetec. Kým funkcia nástroja guma je jasná, retušovací štetec slúži na odstránenie drobných artefaktov a pracuje podobne ako klonovacia pečiatka ale okraje retušovania prispôsobí cieľovej oblasti. Pri portrétnej fotografii na odstraňovanie drobných nedokonalostí pleti veľmi užitočný nástroj a čudujem sa že prišiel na svet až v tejto trinástej verzii.

Pribudol aj výberový štetec čo je vlastne rýchla maska. Takýmto spôsobom vlastne môžete pracovať ako keby s dvoma vrstvami.  Zoner ani v trinástej verzii priamo nepodporuje  vrstvy. To je pre mňa veľké sklamanie. Na pokročilú fotomanipuláciu zabudnite. Aj napriek tomuto faktu drvivá časť fotografickej komunity si vystačí s úpravami do jednej vrstvy, v kombinácií  s použitím akejsi pseudo-pracovnej vrstvy.

Tablet pri práci v editore som si musel v nastaveniach trochu prispôsobiť, aby sa správal tak ako som zvyknutý.   Konkrétne funkciu Zoom – zväčšenie a zmenšenie fotografie. V Zonery je implicitne nastavené, aby pri použití kolieska tabletu aj myši sa vykonal prechod medzi obrázkami. To problém nebol, nepáčilo sa mi však že pri nástrojoch, v ktorých sa vyskytuje štetec (Štetec, Efektový Štetec, Žehlička, Guma…) som nemohol vyvolať pohodlne tlačidlom na pere tabletu (alebo pravý klik myši) kontextovú tabuľku s parametrami akými sú priemer štetca, priehľadnosť, atď. Musel som sa presúvať k hornej časti panela nastavení nástroja a tam realizovať zmenu.

„Na reakcie si v RAW module počkáte aj niekoľko sekúnd!”

Otváram fotografiu v RAW formáte. Hneď ma privíta upozornenie že obrázok je iba v náhľadovej kvalite a odporúčajú mi nainštalovať kodek od výrobcu, čiže prepojenie s aplikáciou Adobe DNG Converter ktorá je poskytovaná zadarmo.  Odklikávam OK, na dôkaz že beriem na vedomie. Hneď siaham po nástroji Krivky. Skúšam sa hrať s krivkami. Reakcie na zmenu krivky sú oneskorené. No nič. Aj tak nemám záujem upravovať náhľadovú kvalitu. Musím stiahnuť odporúčanú aplikáciu, snáď to bude lepšie. Po nainštalovaní konvertora sa mi zdá, že operácie s RAW sú o niečo rýchlejšie, ale aj tak je to všetko akési trhané. Po každom prehnutí krivky nastáva prestoj na spracovanie. Jediná možnosť čo mi ako tak pomôže, je pracovať bez náhľadu v plnom rozlíšení.  Začínam byť pekne mrzutý. Neviem si predstaviť zložitejšie editácie, kedy by som musel čakať na odozvu po každej mojej akcii. Ako zisťujem ďalej, podobné oneskorenia sa vyskytujú v celom module RAW. Či už sa jedná o posunutie farebného odtieňa, doostrenia, expozície alebo dokonca pri zmene vyváženia bielej som čakal na reakciu v rozmedzí 4-7 sekúnd! Tak toto nie páni zo Zoneru. S týmto sa nedá seriózne pracovať! Nemám po ruke 64bitový operačný systém, ale pevne dúfam, že tam rýchlosť spracovania RAW je omnoho vyššia.

Ak zvážim všetky možnosti, ktoré Zoner Photo Studio 13 ponúka v porovnaní s jeho cenou tak dostávame pozoruhodný nástroj na správu a editáciu fotografií. Nečudujem sa, že tento český produkt si našiel nemalé množstvo svojich používateľov. Naši čitatelia sa môžu tešiť na nový začínajúci seriál videotutoriálov z prostredia tohto programu. Už čoskoro!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bonifacko
2011-04-14 12:12:59
12-ka bola v rychlosti ešte horšia.
 
Flodur
2011-04-14 13:09:49
Super program, ale nie na RAW. Ani pri dobre nadupanej mašine to nejde rýchlo. Škoda.
 
paldixy
2011-04-14 13:26:44
Pre fotoamatéra je tá rýchlosť postačujúca. Počkať 4-5 sekúnd no teda to je úplna hrôza pre toho, kto potrebuje rýchlovku na uverejnenie- paparazzi.Mám Zoner 10 a 13- ku kupujem.
 
lu_boss
2011-04-14 13:55:22
ZPS 13-ka je na trhu uz davno.
RAW je v rychlosti naozaj otras, raw konvertujem cez DPP (zmena tonality, posun EV, uprava kontrastu) , no ostatne upravy ZPS zvlada bez problemov.
Vrstvy - nuz nie je moj styl softit do nemoty, no tvrdim, ze ZPS zvladne aj pokrocile upravy, je to o zrucnosti a o poznani toho, co soft zvladne. Pouzivam ho roky. Kedze chcem len legalny soft - jasna volba, fotosop je za hranicou toho, co som ochotny zaplatit. A kradnuty nechcem.
 
peterqxx
2011-04-14 14:24:00
suhlasim ale nemyslim ze tych par sekund je pre bezneho cloveka tak tragickych a celkovo mylsim ze ten program za tu cenu je velmi postacujuci pre vecinu beznych uprav . v najblizsej dobe ho planujem kupit .
 
Azimut
2011-04-14 15:02:59
Ja sa teším na tie videotutoriály.
 
mato167
2011-04-14 15:41:11
pouzival som 12tku, aj 13tku ale boli pomale. tak som presiel na bibble pro (cenovo dostupne aj pre amatera) a neda sa to porovnat, rychlost ovela lepsia, viac moznosti uprav, podpora vrstiev.

zoner pouzivam len ako prehliadac fotiek
 
brki
2011-04-14 15:42:00
Nič nie je dokonalé...ani Zoner 13...pracujem v 64 bitovom Windows 7 s legálnou inštaláciou Zoner 13 , s tou rýchlosťou to zase taká katastrofa nie je, aj keď je pravda, že v RAW module to niekedy reaguje pomalšie a trhane...ale občas treba aj oči uvolniť od monitora, chlipnúť si z dobrého vína a to je príležitosť pre usilovných trpaslíkov v PC, aby spracovali môj príkaz ...ale katastrofa to nie je, aj keď rýchlejšie by to mohlo byť. Ostatné čo Zoner ponúka je veľmi userfriendly. Nepracuje ešte plnohodnotne s vrstvami...čo však chceme za tú cenu ? Keď potrebujem pracovať s vrstvami, používam Gimp. Zoner však bohate vystačí fotografom, ktorí sa skôr sústreďujú na žáner fotografie, pri ktorom hodiny strávené pri PP sú stratou času. V pomere cena : kvalita asi nemá na trhu konkurenciu. Myslím, že pozeranie sa na Zoner zvrchu nie je na mieste, najmä z pohľadu užívateľov nelegálnych kópií drahých, "profi" sw, (napr. Lightroom) ....
 
RiBaQa
2011-04-14 19:05:46
Pri pomere:
90% fotenie
a
10% PP
to nie je ziadna tragedia (NB HP EB 8540w) co zodpoveba lepsiemu stolnemu PC. Tiez som z tych "nenormalnych" co uprednostnuju legalny SW (a to aj na ukor fototechniky).
Hold kazdy sme iny.
 
bonifacko
2011-04-14 20:03:38
príspevok od: paldixy
Pre fotoamatéra je tá rýchlosť postačujúca. Počkať 4-5 sekúnd no teda to je úplna hrôza pre toho, kto potrebuje rýchlovku na uverejnenie- paparazzi.Mám Zoner 10 a 13- ku kupujem.
Zoner realizuje zmeny na počkanie za tych 5 sekund, no napr.Adobe LR robi zmeny v nahlade okamžite ale čaka sa až pri exporte do jpg. To mi viac vyhovuje. Zoner nie je dobre riešenie na raw.
 
paldixy
2011-04-14 20:09:01
príspevok od: bonifacko
Zoner realizuje zmeny na počkanie za tych 5 sekund, no napr.Adobe LR robi zmeny v nahlade okamžite ale čaka sa až pri exporte do jpg. To mi viac vyhovuje. Zoner nie je dobre riešenie na raw.
Ja viem,ale môj problém je v tom,že nemám inú možnosť, pretože na môj notbook Toshiba, ktorá má iba 1GB Ram sa nedá nainštalovať Photoshop, či Lightroom.
 
lacoslav
2011-04-14 20:51:21
6,7,9,10,11,12,13-každý rok nový v akcii slov. Zoneru aj s nejakou knihou, teraz ZPS 1. diel.
Že nemá vrstvy ma netrápi, RAW ešte aj tak neviem a za tú cenu (49,90E aj s knihou-20 som ušetril oproti ephoto)- no nekúp to!
Spokojnosť. A dá sa aj v slovenčine.
 
AH
2011-04-14 21:20:42
Prohlížeč a celá obrazovka - ZPS13 má 3 režimy celé obrazovky, které fungují ve všech modulech, včetně opravdu celé obrazovky. Stačí kliknout na šipku vedle ikony a rozbalí se příslušná nabídka s těmito režimy.

Rychlost RAW modulu - tady je dost zavádějící, že rychlost změn parametrů zkoušíte v režimu náhledu v plném rozlišení. Sice je to v článku zmíněno, ale ve videu už třeba ne. Tento režim je ve výchozím stavu vypnutý, protože jej má cenu zapínat pouze na rychlejších PC nebo menších RAW souborech, jejichž zpracování je rychlé - což přesně není tento případ.

Režim náhledu v plném rozlišení má smysl používat pouze pokud chcete například v měřítku 1:1 sledovat detaily na celém obrázku a nechcete čekat při každém posunu obrázku na dopočítání plné kvality. Při bežné práci při zpracování RAW souborů to samozřejmě není potřeba a počítá se pouze v náhledové kvalitě (tak jako to dělají i ostatní SW na zpracování RAW). Např. na mém PC (Core i5 750, 4GB RAM, 32bitové Windows Vista) při zpracování 21 Mpix RAW souborů je rychlost velice slušná, např. změna expozice nebo vyvážení bíle je rychlé, odhadem kolem půl sekundy. 64bitová verze ZPS je v RAW modulu ještě výrazně rychlejší.
 
drecpy©photo
2011-04-15 07:01:07
Mne Zoner bohate stačí, teším sa na tutoriály. Tvorcom Zoneru želám veľa trpezlivosti a tvorivých nápadov, aby 14 verzia bola ešte lepšia.
 
sunajn
2011-04-15 10:46:16
Šumný článok, nešumný program NIE NIE! Srandujem! Myslím si, že tento program bohate postačuje na úprvu fotografií. Vrstvy začne človek používať, keď už začína s fotografiou kúzliť. A niektorí, dokonca, ČAROVAŤ!
 
dodo_bb
2011-04-15 13:23:51
idem s ním od verzie 9, teraz mám verziu 13, robím v ňom 99,5 % úprav. S rýchlosťou nemám problém, asi preto, že nerobím do RAW, len do jpg. Vyhovuje mi jednoduchosť práce a možnosti katalogizovania. Napríklad veľmi často používam farebné značenie... V prvom slede si urobím hodnotenie číselné, potom si nechám vyfiltrovať fotky s hodnotením 1 a 2 a červenou značkou si s nich vyberiem, ktoré idú na web, zelenou ktoré idú do TOP atď. Filtrovanie je otázkou sekundy , je to jedna z vecí, ktoré sa mi páčia. Určite to ale nie je to softvér na softenie, len na fotografovanie, na publikovanie na web a na manažovanie súborov
 
total empty
2011-04-16 09:31:36
Tento programik som prekukol už dávnejšie, pre mňa je nepostačujúci,veľmi malo funkcií.
A pri spracovaní fotiek sa nechcem obmedzovať.
Mám radšej fotošop na softenie a pre RAW Silkypix developer.
 
inkubbus
2011-04-16 10:17:03
príspevok od: dodo_bb
idem s ním od verzie 9, teraz mám verziu 13, robím v ňom 99,5 % úprav. S rýchlosťou nemám problém, asi preto, že nerobím do RAW, len do jpg. Vyhovuje mi jednoduchosť práce a možnosti katalogizovania. Napríklad veľmi často používam farebné značenie... V prvom slede si urobím hodnotenie číselné, potom si nechám vyfiltrovať fotky s hodnotením 1 a 2 a červenou značkou si s nich vyberiem, ktoré idú na web, zelenou ktoré idú do TOP atď. Filtrovanie je otázkou sekundy , je to jedna z vecí, ktoré sa mi páčia. Určite to ale nie je to softvér na softenie, len na fotografovanie, na publikovanie na web a na manažovanie súborov
presne tento isty system pouzivam v lightroome. len s tym rozdielom, ze ja fotim do rawu a zoner je aj na nadupanom stroji pomaly. teda aspon v porovnani spracovania rawu (zoner vs. ligtroom). zoner ale pouzivam ako prehliadac obrazkov.
 
Jubi
2011-04-16 17:01:31
No najviacej sa mi na Z13 paci ta multiexpozicia. Skusal niekto z vas s nou odsumit foto_?
 
dodo_bb
2011-04-16 17:02:36
príspevok od: inkubbus
presne tento isty system pouzivam v lightroome. len s tym rozdielom, ze ja fotim do rawu a zoner je aj na nadupanom stroji pomaly. teda aspon v porovnani spracovania rawu (zoner vs. ligtroom). zoner ale pouzivam ako prehliadac obrazkov.
Keď som sa rozhodoval o programe, tak som sa dostal k ZONERu. Bol lacný (dostal som ho vtedy dokonca zadarmo pribalený k balíku COREL DRAW). A ako hlavnú prednosť som videl češtinu (dnes slovenčinu). Tak som sa doňho pustil a po týždni skúšania som ho myslím veľmi slušne zvládol... O Lightroome som vtedy nevedel. Po čase som si zadovážil aj Photoshop, kúpil som si k nemu dve drahé knihy (takmer za cenu kompletného ZONERu) a strávil som nad ním asi dva mesiace... dodnes nedokážem v ňom urobiť takmer nič viac, ako v Zoneri Okrem vrstiev, samozrejme Takže asi na mňa platí starý zákon - najlepší software je ten, ktorý poznáš Inak Lightroom som už videl a veľmi sa mi páčil, len asi neexistuje verzia v zrozumiteľnom jazyku...
 
inkubbus
2011-04-16 17:12:43
príspevok od: dodo_bb
Keď som sa rozhodoval o programe, tak som sa dostal k ZONERu. Bol lacný (dostal som ho vtedy dokonca zadarmo pribalený k balíku COREL DRAW). A ako hlavnú prednosť som videl češtinu (dnes slovenčinu). Tak som sa doňho pustil a po týždni skúšania som ho myslím veľmi slušne zvládol... O Lightroome som vtedy nevedel. Po čase som si zadovážil aj Photoshop, kúpil som si k nemu dve drahé knihy (takmer za cenu kompletného ZONERu) a strávil som nad ním asi dva mesiace... dodnes nedokážem v ňom urobiť takmer nič viac, ako v Zoneri Okrem vrstiev, samozrejme Takže asi na mňa platí starý zákon - najlepší software je ten, ktorý poznáš Inak Lightroom som už videl a veľmi sa mi páčil, len asi neexistuje verzia v zrozumiteľnom jazyku...
casto ludi odradi absencia "zrozumitelneho jazyka" ja si vsak myslim, ze tych par onglickych vyrazov, ktore program obsahuje sa dokaze naucit naozaj ktokolvek. ja osobne som skor popleteny, ked mam nieco urobit v ceskej lokalizacii photoshopu.
 
Azimut
2011-04-16 18:17:56
príspevok od: Jubi
No najviacej sa mi na Z13 paci ta multiexpozicia. Skusal niekto z vas s nou odsumit foto_?
Ja som skúsil toto: Trojjediný Azimut. V pohárikoch bola voda...
 
combat113
2011-04-17 22:47:16
príspevok od: dodo_bb
Keď som sa rozhodoval o programe, tak som sa dostal k ZONERu. Bol lacný (dostal som ho vtedy dokonca zadarmo pribalený k balíku COREL DRAW). A ako hlavnú prednosť som videl češtinu (dnes slovenčinu). Tak som sa doňho pustil a po týždni skúšania som ho myslím veľmi slušne zvládol... O Lightroome som vtedy nevedel. Po čase som si zadovážil aj Photoshop, kúpil som si k nemu dve drahé knihy (takmer za cenu kompletného ZONERu) a strávil som nad ním asi dva mesiace... dodnes nedokážem v ňom urobiť takmer nič viac, ako v Zoneri Okrem vrstiev, samozrejme Takže asi na mňa platí starý zákon - najlepší software je ten, ktorý poznáš Inak Lightroom som už videl a veľmi sa mi páčil, len asi neexistuje verzia v zrozumiteľnom jazyku...
dá sa preložiť, ja som si preložil asi 95% Lightroom 3 a použil som na to preklad Lightroom2, je na to taká finta, takže teraz ho mám v češtine...
 
dodo_bb
2011-04-17 23:15:25
príspevok od: combat113
dá sa preložiť, ja som si preložil asi 95% Lightroom 3 a použil som na to preklad Lightroom2, je na to taká finta, takže teraz ho mám v češtine...
Jednak som na to lenivý a jednak už je neskoro. Nemám zatiaľ žiadny dôvod zahodiť ZONER, kupovať nejaký iný soft a začať sa ho učiť
 
jofo1
2011-04-18 21:57:25
Používam ZONER a v pohode v ňom správím čo potrebujem.
Čeština do Lightroom 3 najdete tu:
http://michalmetlicka.cz/2010/10/01/ceske-prostredi-k-adobe-photoshop-lightroom-3-2-ke-stazeni/
 
Posterusak
2012-03-11 14:54:13
v Zoner 14 ked priblizim fotografiu zacne ju nacitavat a zmeni sa s vetelnsot fotky neviem preco je to tak nepozna niekto riesenie ?
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované