Hore

Foto aplikácie pre iPad

Tabletov a chytrých telefónov je medzi ľuďmi čoraz viac. A rozmáhajú sa v nich aj fotoaplikácie. Rozhodli sme sa pripraviť malý prehľad pre operačný systém iOS.

Hoci tablet na editáciu fotografií ani na fotenie nejako nevyužívam, vďaka sledovačom zliav v AppStore vždy  si rád fotoaplikáciu, ktorá je aktuálne zdarma stiahnem a vyskúšam. Tých niekoľko, ktoré si našli cestu do môjho iPadu vám teraz predstavím. Jednotlivé nadpisy slúžia ako preklik na AppStore.

Adobe Photoshop Express 

Po spustení aplikácie vás privíta úvodná obrazovka s tromi hlavnými možnosťami – vytvorením snímku, editovaním a zdieľaním na sociálne siete alebo e-mail.

Prostredie aplikácie je strohé, rýchlo však nájdete všetko čo potrebujete. Pozrieme sa na záložku EDIT. Po výbere fotografie sa dostanete na hlavnú editovaciu obrazovku. Horný panel slúži pre výber inej fotografie, zdieľanie a uloženie fotografie. Dolný panel je panel úprav, kde nájdete automatickú úpravu, crop, základné expozičné úpravy. V prípade, že by ste chceli využívať pokročilé funkcie ako odšumovanie alebo časovač, bude nútení si dokúpiť balík Adobe Camera Pack pre iOS. Express ponúka ešte aj množstvo efektov a rámčekov.

Oproti desktopovému Photoshopu neponúka samozrejme veľké množstvo funkcií – či už ide o prácu vo vrstvách alebo editácia viacerých fotografií zároveň. V prípade, že chcete využívať funkcie „veľkého“ PS ako klonovacie razítko, vrstvy, či štetec, pozrite sa skôr na aplikáciu Photoshop Touch.

Hodnotenie: Trochu škoda, že funkcie ako odšumenie sú sposplatnené, inak ide o vynikajúcu aplikáciu, ktorú z môjho iPadu tak skoro nevymažem.

Momentálna cena v AppStore: Zadarmo


Utimate Photo Editor

Gýčovito vyzerajúca úvodná obrazovka, ktorá funguje mierne neintuitívne. Napr. nutnosť najprv fotografiu pred editovaním nahrať mi príde ako zbytočný krok naviac. Po výbere fotografie a nakliknutí možnosti EDIT sa dostávame do editora. Množstvo nastavení – hlavne ale základných ako je crop, expozičné nastavenia, doostrenie, ceruzka, text.. Dá sa zakúpiť kolekcia rámčekov a nálepiek, nájde sa tu aj pár efektov. Pre pobavenie mladších ročníkov je tu aj možnosť rýchleho vytvorenia Meme obrázku.

Hodnotenie: V porovnaní s PS Express sa mi prostredie páči oveľa menej, rovnako ako celá aplikácia. Hoci ponúka niekoľko vecí, ktoré by som na PS Express hľadal márne, v mojom iPade neostane.

Momentálna cena v AppStore: 4,99€

Camera Pro Effects

Viac ako editor ide skôr o nadstavbu fotoaparátu. Dovolí vám nastaviť samospúšť, dĺžku závierky, či urobiť sériu snímkov. Samozrejme aj tu sa nájde pár filtrov. Aplikácia má strohý dizajn, čo ale nie je na škodu. Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Samozrejmosťou je uloženie a zdieľanie fotografií.

Hodnotenie: V prípade, že chcete využívať iPad na dlhšie expozície, využívať samospúšť napríklad pri autoportrétoch, alebo potrebujete sériové snímanie, keď práve nie je po ruke fotoaparát, Camera Pro Effects je ideálna aplikácia.

Momentálna cena v AppStore: Zadarmo


PhotoMagic HD

Jednoduchá aplikácia, ktorá v chrómovom dizajne poskytne nástroje na orezanie a otočenie fotografií. Nič viac – žiadne expozičné parametre tu nenájdete. Máte však na výber z veľkej palety filtrov, rámčekov a efektov, ktoré na seba viete navrstviť (vždy však iba jeden efekt, rámček a filter). Po úprave fotografie ju ako vo väčšine podobných programov viete buď uložiť, odoslať e-mailom alebo zdieľať na sociálnych sieťach. S PhotoMagic HD sa pracuje jednoducho a rýchlo, mohla by však poskytnúť viac nastavení a iný dizajn.

Hodnotenie: Nesympatický dizajn, malá funkcionalita, efekty vyzerajú strašne lacno a neprirodzene.

Momentálna cena v AppStore: Zadarmo

Gridditor

Jednoduchá a rýchla aplikácia. Na rozdiel od ostatných tabletových editorov funguje na princípe, že si navolíte 4 hodnoty/filtre, v rozmedzí ktorých má aplikácia pracovať a následne vám z jednej fotografie ukáže všetky možné kombinácie týchto štyroch nastavení. Vidíte tak rýchlo reálne výsledky a môžete si vybrať, čo vám najviac vyhovuje. Hraničné filtre sa dajú kedykoľvek vymeniť a fotografia načítať s novými hodnotami.

Hodnotenie: Pre filtrových maniakov úžasná aplikácia, kde je možné vidieť silu a prelínanie jednotlivých efektov a vybrať si to, čo najviac vyhovuje. Keby sa ešte vybraná fotografia dala ručne doupraviť, bolo by to vynikajúce.

Momentálna cena v AppStore: 1,99€

ComicBook!

Skôr ako účinný editor alebo nadstavba fotoaparátu je to zábavka. Dokážete si zo svojich fotografií vďaka nej spraviť vlastné komiksové stripy. V základnom nastavení sa vám ukáže obrazovka delená napoly a možnosť výberu fotografií z galérie alebo vytvorenie fotografií. Rozloženie stripu si viete nastaviť neskôr. Môžete pridávať bubliny s textom, rôzne "nálepky" a samozrejme rozšírenia dokupovať. Príjemná kratochvíľa, ktorá však reálne využitie zrejme nenájde.

Hodnotenie: Podarená zábavná aplikácia, ktorá ale po chvíli omrzí – hlavne bez prídavných balíkov.

Momentálna cena v AppStore: 1,99€

PowerCam™ HD

V základnej verzii máte možnosť fotiť a točiť videosekvencie. Pri fotení si viete aktivovať časový údaj na fotky, ostrenie dotykom, pomocnú mriežku, či nastaviť rozlíšenie podľa toho, či fotografie pôjdu na nejakú sociálnu sieť, alebo do tlače. Ponúka možnosť fotiť panoramatické zábery, tilt-shift miniatúry, či autoportrét. Fotografie môžete potom v editore otáčať, orezávať a aplikovať filtre. Pre expozičné zmeny musíte dokúpiť nadstavbový balík. Dizajn aplikácie je jednoduchý a podľa očakávania intuitívny.

Hodnotenie: Šikovná aplikácia, ktorá ponúka niekoľko vecí, ktoré ostatné nemajú.

Momentálna cena v AppStore: 0,99€


Blux Camera

Šikovná nadstavba základného fotoaparátu. Ponúka množstvo filtrov, ktoré je možné vidieť v akcii ešte pred zhotovením fotografie. Rovnako viete hneď ovplyvniť farebnú teplotu, svetlosť, saturáciu alebo digitálne 3- násobne zoomovať. Peknými doplnkami sú digitálny horizont, histogram či tretinová mriežka. Asi najzaujímavejšou utilitou je ale technológia P.E.A.R. (Photographic Environment Analysis and Recommendation). Tá vám po kliknutí automaticky analyzuje prostredie a jeho počasie či hladinu svetla a na základe toho vám ponúkne najvhodnejšie nastavenie.

Prostredie aplikácie je jednoduché, intuitívne, čisté a pomerne futuristické. Práca s aplikáciou je jednoduchá a rýchla. V prípade, že s iPadom fotím, je to práve cez túto aplikáciu.

Hodnotenie: Vynikajúca záležitosť, pri ktorej som rád, že som ju “odchytil” zadarmo. Z iPadovského fotoaparátu dokáže vymačkať naozaj maximum a fotenie je vďaka nej oveľa pohodlnejšie.

Momentálna cena v AppStore: 2,99€

Light Camera

Podobne ako Blux Camera ide o nadstavbu fotoaparátu, ktorá všetky možné efekty dokáže zobraziť v reálnom čase. Rovnako však dokáže pracovať a s už vytvorenými fotografiami. To všetko v peknom steampunkovom dizajne. Na rozdiel od Bluxu neponúka žiadne nastavenia okrem tých efektových. Dobrá zábavka na pár chvíľ, nejakú väčšiu využiteľnosť však nevidím.

Hodnotenie: Light Camera sa snaží hrať na niečo, čím nie je. Keby autori pridali trochu viac funkcií, nezameriavali sa iba na filtre a lacné efekty, bolo by to skvelé – najmä ak je steampunk vášmu srdcu blízky.

Momentálna cena v AppStore: Zadarmo

Snapseed

O aplikácii Snapseed vám písať nebudem nič. Venovali sme jej pred istým časom celý článok, na ktorý vás teda odkážem.

Hodnotenie: Jeden z najlepších fotoeditorov pre iOS. Čo sa funkcií aj ovládania týka – veľmi podobný Adobe Photoshop Express.

Momentálna cena v AppStore: Zadarmo


Tu sa môj malý prehľad končí. Hoci sa na mojom iPade nájdu ešte aplikácie ako Adobe Revel alebo MyPhotos HD – ide o aplikácie slúžiace viac na archiváciu a triedenie fotografií, prípadne ich prezentáciu – nie samotné fotografovanie a úpravu. Ak sa takýchto aplikácií nazbiera viac, určite sa môžete tešiť na ďalší prehľad. 

Z daného výberu som si najviac obľúbil aplikáciu Blux Camera ako veľmi šikovnú nadstavbu základnej funkcionality fotoaparátu na zariadeniach firmy Apple. Na samotnú editáciu je to potom ťažké rozhodovanie medzi dvojicou Snapseed a Photoshop Express. Snáď vám tento malý výcuc pomôže pri výbere a ukáže vám, že s fotografiami sa dá dobre pracovať aj mimo PC.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
JOK3R
2013-07-11 12:48:36
No ja teda neviem, okrem snapseed divný výber.
Chýba mi tam Camera+ a hlavne iPhoto
 
bobo222
2013-07-11 13:09:41
Niečo podobné by bodlo aj pre androiďákov. Predsa len je nás viac...
 
FajlajpB
2013-07-11 13:30:55
jj chcelo by to aj výber aplikácií pre Android
 
blahoslav J B Art
2013-07-11 15:00:57
pre android nebude ziaden vyber, lebo nik v redakcii ho nema
 
kovacmj
2013-07-11 15:31:01
iShit
 
DropDead
2013-07-11 16:17:59
cítim jemnú prímes a jemný začiatok ďalšej vojny č.81651651 a to Apple vs. zvyšok sveta...ja som za prvú možnosť
 
tomatito
ocenenie redakciou 2013-07-11 17:53:13
sympla moron
 
LAPoska
2013-07-12 15:25:52
TouchRetouch... aj pre handroid...
 
piggee
2013-07-13 12:12:15
tieto appky mi pridu pre fotografa viac neuzitocne ako uzitocne. Ocenil by som skor nieco ako Capture Pilot, Eye-fi app, Pocket Light Meter a pod...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia