Hore

Apple Aperture 3

Firma Apple je známejšia svojimi hardvérovými produktmi, akými sú iPhone, iPad, iPod, počítače Macbook, či iMac. Menej známe sú ich programy, ak nerátame operačný systém Mac OS X. Pritom napríklad v oblasti spracovania zvuku a videa patria k špičke. Je to ale pochopiteľné, užívateľov platformy Mac OS je stále podstatne menej, než užívateľov Windows, aj keď popularita Apple neustále rastie. Užívatelia operačného systému Mac OS X majú k dispozícii nástroje na spracovanie fotografií ihneď po jeho inštalácii. Program iPhoto si dokáže poradiť aj so súbormi RAW. Je to však amatérsky program, ktorý neuspokojí náročnejších užívateľov. Apple preto vyvinul profesionálny program pre katalogizáciu, spracovanie a publikovanie, ktorý využíva možnosti operačného systému a je previazaný s ostatnými aplikáciami. To v porovnaní s inými programami prináša vyššiu efektivitu a nové funkcie.

Aperture vo verzii 3 sa zbavil svojho hlavného nedostatku, vysokých hardvérových nárokov. Prepracované jadro programu teraz využíva výhody 64-bitového operačného systému Snow Leopard. Oproti predchádzajúcej verzii prináša viac ako 200 noviniek a vylepšení. Aperture 3 môžeme zaradiť do skupiny programov, v ktorej sa nachádzajú napr. Adobe Lightroom, Bibble Pro, ACDSee Pro Photo Manager alebo aj Zoner Photostudio.

Predstavenie hlavných funkcií

Aperture 3 má za úlohu sprevádzať fotografa celým procesom spracovania fotografie tak, aby nebol vo väčšine prípadov nútený využívať iné programy. Obhospodaruje celý reťazec: Import, Organizovanie, Porovnávanie a triedenie, Editovanie, Prezentácia, Zdieľanie a Tlač.

Import

Veľa práce môžete urobiť už pri samotnom importe fotografií a videa. Nielenže vidíte náhľady, ale môžete si prezerať fotografie zväčšené a prehrávať videá. Pri importe môžete prideľovať kľúčové slová a aplikovať na fotografie prednastavené úpravy. Importný modul zvláda aj ukladanie fotografií na rôzne disky a zálohovanie v priebehu importu.

V ponuke je import z knižnice iPhoto, ale aj ovládanie fotoaparátu cez USB/Firewire a okamžitý import nasnímanej fotografie do knižnice.


Importný modul.

Triedenie a organizovanie

Fotografie sú ukladané do knižníc, kde sa triedia do projektov a albumov. Tie sa vytvárajú ručne, alebo automaticky na základe vybraných kritérií. Špecialitou Aperture 3 je triedenie fotografií podľa tvári a podľa miesta snímania. Program automaticky rozoznáva tváre, stačí priradiť jednej fotografii meno a program združí všetky fotografie s rovnakou osobou. Funkcia Places je prepojená so službami Google Maps a na základe GPS dát ukazuje na mape, kde boli zábery nasnímané.

Fotografie je možné hodnotiť hviezdičkami, označovať ich farebnými nálepkami, vlajočkami, pridávať popisky, kľúčové slová. To všetko pomáha pri práci s archívom.


Základné rozhradnie pre prácu s knižnicou (browser).


Aj takto môže vyzerať prehľad fotografií v knižnici.

Editovanie

Aperture 3 je plnohodnotný RAW editor so širokou podporou fotoaparátov rôznych značiek. Dokáže spracovať ale aj súbory ostatných formátov. Všetky úpravy sú nedeštruktívne, užívateľ si môže vytvárať aj virtuálne kópie fotografií. K dispozícii je niekoľko možností usporiadania pracovnej plochy vrátane Full Screen režimu. Praktický je režim lupy, ktorý funguje aj na náhľadoch.

Okrem globálnych úprav je možná aj lokálna editácia pomocou štetcov, čo dáva úpravám RAW súborov úplne novú úroveň. Samozrejmosťou sú hromadné úpravy, či ukladanie a aplikovanie prednastavených úprav. Program podporuje aj prácu s dvomi monitormi. Užitočná je funkcia proofingu, ktorú možno poznáte z Photoshopu. Program simuluje výstup na rôznych médiách, takže fotograf môže optimalizovať úpravu pre konkrétne médium, napr. výstup z minilabu.


Editovanie v klasickom režime Viewer.


Editovanie fotografie v režime Full Screen.


Zapnutá maska nástroja Štetec. Masku je možné kedykoľvek upraviť.

Prezentácia

Vytváranie pútavých videoprezentácií je vďaka predpripraveným šablónam jednoduché. Rôzne prechodové efekty sú nastaviteľné, takisto aj podkladová hudba. Video je možné exportovať do rôznych formátov a rýchlo synchronizovať napr. s knižnicou iTunes a tým pádom aj iPhonom, či iPadom.


Vytvoriť pútavnú prezentáciu je jednoduché. Môžete kombinovať fotografie a video, všetko doplniť hudbou, titulkami a animáciami.

workshop zima.mov (video) (16,4 MB)

Vytvorenie tejto krátkej prezentácie trvalo asi minútu.

Vyexportovaná bola do formátu Quick Time v HD Ready rozlíšení 720p.

 

Zdieľanie

Program podporuje zdieľanie fotografií na Facebook, Flickr, MobilMe. Využiť môžete aj pluginy pre upload na rôzne stránky, napr. SMugMug, iSTockphoto či PhotoShelter. Fotografie môžete zosynchronizovať s iPhonom, iPadom, Apple TV a používať ich v aplikáciách iLife a iWorks.

Aperture má aj vlastný modul pre tvorbu webových galérií a fotoblogov.

Tlač

Printový modul obsahuje množstvo prednastavených tlačových šablón. Dokonca v ňom môžete upravovať fotografie bez toho, aby ste museli upraviť originál. Podporuje prácu s tlačovými profilmi a šablóny sú konfigurovateľné.

Tak ako v iPhoto aj v Aperture je možné vytvárať knižné publikácie. Škoda, že služba tlače kníh vytvorených a objednaných cez Aperture nie je na Slovensku dostupná.


Knihy od Apple sú výborné graficky navrhnuté, škoda, že sa na Slovensku nedajú objednať.


Navrhovanie knihy v prostredí Aperture 3 s využitím predpripravenej šablóny.

Užívateľské rozhranie

Farebnosť je klasicky šedá, štandardne je podklad pod fotografiami z 18% šedej, čo je pre posudzovanie poltónov asi najideálnejšie. Plnoobrazovkový režim je v duchu čiernej a tmavošedej farby. Plocha s fotografiami má tri základné režimy: Browser s náhľadmi alebo zoznamom fotografií, Split View kombinujúci náhľady so zväčšenou fotografiou a Viewer, ktorý dáva priestor jedinej fotografii.

Vo všetkých režimoch je k dispozícii lupa, ktorá sa správa ako tá skutočná. Má okrúhly tvar a môžete ju ľubovoľne presúvať po ploche, alebo ju necháte na jednom mieste a zväčšuje miesto, kde máte kurzor.

Na ľavo od hlavnej plochy s fotografiami je panel s trojicou záložiek. Prvá záložka Library je určená pre pohyb v archíve a jeho organizovanie. Druhá záložka Metadata slúži na prezeranie informácií obsiahnutých v EXIFE a editáciu metadát, napr. vkladanie popisov, kľúčových slov, označovanie a hodnotenie fotografií atď.

Horný Toolbar slúži na prístup k často používaným funkciám aj je užívateľsky nastaviteľný.

Program je ovládateľný klávesovými skratkami, ktoré sú tiež nastaviteľné.


Pracovná plocha v režime Split View.


Vďaka lupe môžete skontrolovať ostrosť či šum aj na náhľadoch.

Môj názor

Najväčším konkurentom tohto programu je Lightroom 3, ktorého cena je však dvojnásobná. Každý z programov je v niečom lepší, než jeho konkurent. Kto je na LR zvyknutý, bude sa musieť preorientovať na iné užívateľské rozhranie, klávesové skratky a celkové workflow. Aperture 3 sa vyznačuje výbornou integráciou s operačným systémom MAC OS a jeho aplikáciami, vrátane synchronizácie s ostatnými produktmi Apple, nie je ale k dispozícii pre počítače PC, čo bude vadiť tým, ktorý využívajú obidve platformy.

Veľký plusom je množstvo zásuvných modulov, ktoré rozširujú možnosti programu. Funkčnosť je výborná a programu nič podstatného nechýba a uspokojí aj náročného fotografa. Výborne sú vyriešené štetce lokálnych úprav a lokálna lupa. Chýba mi ale funkcia prechodových filtrov, známa z Adobe Camera Raw. Silným nástrojom je nástroj Automator zabudovaný v operačnom systéme, ktorý dokáže automatizovať množstvo úkonov spojených s programom Aperture 3 ale aj ostatnými programami.

Program môžem odporučiť všetkým užívateľom počítačov Apple. Za dobrú cenu ponúka plne profesionálnu funkčnosť, prehľadné užívateľské rozhranie a jabĺčkovú filozofiu ovládania. Ak vás tento program zaujal, môžete si vyskúšať časovo obmedzenú verziu, ktorú si môžete stiahnuť z oficiálnych stránok Apple. Odporúčam aj pozrieť videá profesionálnych fotografov  rozprávajúcich o tom, ako využívajú Aperture pri svojej práci.

Ďalšie informácie:

www.apple.com/aperture/  

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
apple
2010-08-04 09:24:11
jediné čo mu chýba je slovenčina :-) mám nainštalovaný aj PS4 a vôbec som sa sním neskamarátil, používam iba APERTURE 3
 
titinius
2010-08-04 10:00:45
ja tiez ´ficim´ na aperture 3 :) je super, ale viem ho pouzivat tak na 30% , mozno :)
 
julo kotus
2010-08-04 13:58:02
Zaujímavá alternatíva k Lightroom 3 pre používateľov Mac a za veľmi zaujímavú cenu.
 
Blackman
2010-08-04 14:51:00
Pouzival som aj predchadzajucu verziu. S prichodom 3ky sa toho vela zlepsilo. Vyborna nahrada za Adobe LR3.
 
Daniel.U
2010-08-04 15:46:03
dobre a teraz ako preklopit katalog z LR do Aperture a ako pouzivat profily fotaku, ktore v LR su
 
bear
2010-08-04 16:21:57
príspevok od: Daniel.U
dobre a teraz ako preklopit katalog z LR do Aperture a ako pouzivat profily fotaku, ktore v LR su
Nutnost pracovat s katalogmi je pri tychto programoch dost otravna. Pokial sa nestandardizuje jednotny otvoreny format katalogov, je to slepa ulicka. V akom programe o 15-20 rokov otvorite dnesny katalog v LR, alebo Aperture? Fotky z poslednych mesiacov nosievam so sebou na prenosnom disku a upravujem ich na roznych pocitacoch, ak by som ich musel mat v katalogoch, tak nerobim nic ine, len budem dokola importovat a exportovat katalogy. Nastastie Bibble pracu s katalogom nevynucuje a navyse funguje pod Linuxom, Windows aj Mac.
 
Daniel.U
2010-08-04 17:50:08
príspevok od: bear
Nutnost pracovat s katalogmi je pri tychto programoch dost otravna. Pokial sa nestandardizuje jednotny otvoreny format katalogov, je to slepa ulicka. V akom programe o 15-20 rokov otvorite dnesny katalog v LR, alebo Aperture? Fotky z poslednych mesiacov nosievam so sebou na prenosnom disku a upravujem ich na roznych pocitacoch, ak by som ich musel mat v katalogoch, tak nerobim nic ine, len budem dokola importovat a exportovat katalogy. Nastastie Bibble pracu s katalogom nevynucuje a navyse funguje pod Linuxom, Windows aj Mac.
o 20 rokov sice neotvorim katalog z dneska, ale sustavnym pouzivanim jedneho programu sa o to postara vyvoj. Katalog ma svoje opodstatnenie, pouzivam klucove slova, tagy, hviezdcky a neviem co este. Nehovorim, ze je to moj priklad, ale ludia co maju desattisice fotiek neviem ako by fungovali bez nejakej struktury. Fotka, ktoru neviem vyhladat ako keby neexistovala.
 
bear
2010-08-04 19:36:31
príspevok od: Daniel.U
o 20 rokov sice neotvorim katalog z dneska, ale sustavnym pouzivanim jedneho programu sa o to postara vyvoj. Katalog ma svoje opodstatnenie, pouzivam klucove slova, tagy, hviezdcky a neviem co este. Nehovorim, ze je to moj priklad, ale ludia co maju desattisice fotiek neviem ako by fungovali bez nejakej struktury. Fotka, ktoru neviem vyhladat ako keby neexistovala.
Optimista:-) Zatvorene formaty ziju len pokial sa program vyvyja, ak ho vyrazne prekona konkurencia, jeho vyvoj moze zakapat ako sa to stalo uz mnohokrat s ovela rozsirenejsimi programami ako je Lightroom, alebo Aperture. XMP format je celkom dobra cesta, len treba dotiahnut indexovanie udajov v XMP suboroch a nepchat vsetko len do binarnych katalogov.
 
Daniel.U
2010-08-04 19:43:44
príspevok od: bear
Optimista:-) Zatvorene formaty ziju len pokial sa program vyvyja, ak ho vyrazne prekona konkurencia, jeho vyvoj moze zakapat ako sa to stalo uz mnohokrat s ovela rozsirenejsimi programami ako je Lightroom, alebo Aperture. XMP format je celkom dobra cesta, len treba dotiahnut indexovanie udajov v XMP suboroch a nepchat vsetko len do binarnych katalogov.
urcite ten format neskape odbitim polnoci :-) Keby som aj mal poslednu verziu LR, aku kedy podporia, tak mozem fotky vyexportovat do ineho formatu. Neviem akurat ci preziju tagy. Myslim, ze nikto nejde teraz do kryospanku s tym, ze sa zobudi v case ked si nebude mat na com pozret fotky :-) Aj video treba sem tam prekonvertovat do modernejsej podoby a nebudem skladovat 8 mm premietacku aby som sa pozrel aky som bol ako maly chudy :-)
 
demo
2010-08-05 14:04:23
zvazujem prechod na maca a vykaslem sa na windows aj na drahy lightroom
 
apple
2010-08-05 17:45:20
príspevok od: demo
zvazujem prechod na maca a vykaslem sa na windows aj na drahy lightroom
dávno si mal :-))
 
R4d0sl4v
2010-08-06 10:12:10
musim vas opravit ten album je na slovensko mozne dostat :) uz som tak jeden objednaval staci vam kreditna karta a ucet na shipito.cz tam si zalozite v usa schranku bezplatne a u apple si v ucte nastavite tu konkretnu adresu tam vam shipito napise kolko zaplatite to zaplatite a je to :)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-08-06 10:20:57
príspevok od: R4d0sl4v
musim vas opravit ten album je na slovensko mozne dostat :) uz som tak jeden objednaval staci vam kreditna karta a ucet na shipito.cz tam si zalozite v usa schranku bezplatne a u apple si v ucte nastavite tu konkretnu adresu tam vam shipito napise kolko zaplatite to zaplatite a je to :)
Je viacero sposobov, ako ho dostat na Slovensko, nasiel som ich v diskuziach na internete. Kedze sa ale nejedna o oficalnu sluzbu Apple na Slovensku, tak som to aj napisal. Nie kazdy je ochotny objednat si fotoknihu takouto oklukou.
 
pxls.jpg
2010-08-08 13:53:43
príspevok od: bear
Nutnost pracovat s katalogmi je pri tychto programoch dost otravna. Pokial sa nestandardizuje jednotny otvoreny format katalogov, je to slepa ulicka. V akom programe o 15-20 rokov otvorite dnesny katalog v LR, alebo Aperture? Fotky z poslednych mesiacov nosievam so sebou na prenosnom disku a upravujem ich na roznych pocitacoch, ak by som ich musel mat v katalogoch, tak nerobim nic ine, len budem dokola importovat a exportovat katalogy. Nastastie Bibble pracu s katalogom nevynucuje a navyse funguje pod Linuxom, Windows aj Mac.
nemusis nic importovat a exportovat, LR katalog moze byt ulozeny rovno na externom disku, ktory nosis so sebou. okrem toho katalog sa da skopirovat tak ako kazdy iny subor na iny disk a nasledne otvorit.
 
bear
2010-08-09 12:17:11
príspevok od: pxls.jpg
nemusis nic importovat a exportovat, LR katalog moze byt ulozeny rovno na externom disku, ktory nosis so sebou. okrem toho katalog sa da skopirovat tak ako kazdy iny subor na iny disk a nasledne otvorit.
Ale asi to nefunguje s fotkami, ktore nevlozim do katalogu. Ziadnemu programu neverim tak, aby som mu zveril spravu vsetkych dat v jeho internom binarnom formate. Importovat fotky do katalogu ma velke nevyhody - obrovsky subor, ktory sa neda rozumne inkrementalne zalohovat. Nemozem s fotkami pracovat aj v inych programoch. Viem, mozem importovat fotky a nechat ich na povodnych miestach, ale potom ich katalog nenajde (na roznych pocitacoch a platformach su fotky ulozene na externom disku na inej lokalite).
 
pxls.jpg
2010-08-09 14:24:26
príspevok od: bear
Ale asi to nefunguje s fotkami, ktore nevlozim do katalogu. Ziadnemu programu neverim tak, aby som mu zveril spravu vsetkych dat v jeho internom binarnom formate. Importovat fotky do katalogu ma velke nevyhody - obrovsky subor, ktory sa neda rozumne inkrementalne zalohovat. Nemozem s fotkami pracovat aj v inych programoch. Viem, mozem importovat fotky a nechat ich na povodnych miestach, ale potom ich katalog nenajde (na roznych pocitacoch a platformach su fotky ulozene na externom disku na inej lokalite).
samozrejme najlepsie by bolo keby neboli nutne ziadne katalogy, ja len ze to nie je az take velke obmedzenie hlavne pokial mas zapnute zapisovat zmeny do xmp.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-08-09 14:46:11
Uzivatelia katalogizacnych programov mozu pouzibat aj adresarovu strukturu a nie albumy/projekty, tak ako to bezne robi. Pri prechode na iny program stratia normalne a chytre albumy, ale v archive sa budu vyznat.
 
2010-08-10 15:29:22
Karol, pekne si to napisal ten clanok. Chapem, ze vacsina ludi pojde za LR.

Aperture ma krasny interface ako vsetky Apple produkty. FB a Flicrk upload, co ma v sebe zabudovany Aperture, ma zlu kvalitu fotky. Treba si dat jeden z plug-in-ov, ten je lepsi, da sa tam viac nastavit. Knizky su krasne, ale trosku drahe oproti konkurencii. Celkova organizacia fotografii, ich archivovanie a export a prezentacia je jeden sen.
Na iPhote som mala velakrat corrupted library, na Aperture zatial nie.
 
GrLb71
2010-08-23 23:06:10
Ja som pouzival dlhsiu dobu Aperture2. Aj ked sa mi velmi pacil a pri verzii Aperture 3 ani nehovoriac, aj tak som sa nakoniec rozhodol prejst na LR. Dovodov bolo niekolko: integracia s Photoshopom na urovni RAW (teda otvorenie suboru ako inteligentny objekt RAW s moznostou doupravovat v RAW v PS) a najma kvalita spracovania RAW suborov. Aperture generoval viac artefaktov ako LR... Takze asi patrim k mensine - aj ked pracujem na Macu, rozhodol som sa pre produkt od Adobe, nie Applu ...

Inak pekny clanok.
 
teniska232
2010-09-19 20:00:14
neviem z aperture exportovat fotky uz upravene,stale mi exportuje len original...pomoooooc....prosiiim.....
 
Ivan G
2010-10-04 13:03:15
Nechystate nejaky kurz Aperture.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-10-04 13:10:08
príspevok od: Ivan G
Nechystate nejaky kurz Aperture.
Nie, v redakcii nemame nikoho, kto by ho odlektoroval.
Odporucit mozem serial na mujmac.cz:
http://www.mujmac.cz/serial285.html

alebo este mozes stihnut kurz v prazskom IDIF:
http://www.idif.cz/cs/aperture.php

pripadne si zaobstaraj vyukove DVD na Lynda.com
 
smindo
2010-10-04 21:15:03
príspevok od: teniska232
neviem z aperture exportovat fotky uz upravene,stale mi exportuje len original...pomoooooc....prosiiim.....
Musis dat export version a nie master( ta uklada original) potom vyber volbu export present a zvol edit. Tam si uz mozes nastavit vsetko
 
lubinka
2010-10-21 11:06:03
nainstalovala som si vcera Aperture a uz som stravila s nim kopec casu nad problemom,ze dvojkliknutim sa mi sice objavi jednotlivy obrazok na obrazovke,ale zial iba v miniaturke na ciernom pozadi,nezaplni obrazovku!Vobec nechapem,co s tym je...proste nie som schopna ziskat celoobrazovkovy modus.V tutoriali tvrdia,ze staci dvojklik na jednotlivu fotku:(.Moze mi niekto poradit,prosim?Dakujeeeeeem!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-10-21 11:24:59
príspevok od: lubinka
nainstalovala som si vcera Aperture a uz som stravila s nim kopec casu nad problemom,ze dvojkliknutim sa mi sice objavi jednotlivy obrazok na obrazovke,ale zial iba v miniaturke na ciernom pozadi,nezaplni obrazovku!Vobec nechapem,co s tym je...proste nie som schopna ziskat celoobrazovkovy modus.V tutoriali tvrdia,ze staci dvojklik na jednotlivu fotku:(.Moze mi niekto poradit,prosim?Dakujeeeeeem!
Prepni si lavy panel na metadata a skontroluj pixel size, ci nemas nacitane len nejake male nahlady. Uisti sa, ze mas nainstalovanu najnovsiu verziu, mozno ti nedokaze zobrazit fotku, ale len prilozeny nahlad, pretoze tvoja verzia nepodporuje tvoj fotak.
 
lubinka
2010-10-21 13:37:21
príspevok od: Karol Srnec
Prepni si lavy panel na metadata a skontroluj pixel size, ci nemas nacitane len nejake male nahlady. Uisti sa, ze mas nainstalovanu najnovsiu verziu, mozno ti nedokaze zobrazit fotku, ale len prilozeny nahlad, pretoze tvoja verzia nepodporuje tvoj fotak.
Dakujem!Ano,mam nacitane len male nahlady...len nechapem preco.Data som prebrala z iphota,tam su v spravnej velkosti.Co sa tyka instalovanej verzie-ako zistim,ktoru mam?Zobrala som trial verziu z nemeckej mac stranky.Mam Canon 5D Mark II.
 
lubinka
2010-10-21 13:45:27
príspevok od: lubinka
Dakujem!Ano,mam nacitane len male nahlady...len nechapem preco.Data som prebrala z iphota,tam su v spravnej velkosti.Co sa tyka instalovanej verzie-ako zistim,ktoru mam?Zobrala som trial verziu z nemeckej mac stranky.Mam Canon 5D Mark II.
Uz som to nasla-mam verziu 3.03
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-10-21 13:54:05
príspevok od: lubinka
Uz som to nasla-mam verziu 3.03
Daj si aktualizovat v systeme pocitac a ak je nejaka nova aktualizacia AP3, tak ju stiahne. Ak sa chces za AP3 hrat, importni si tam fotky nezavisle od iPhota.
 
lubinka
2010-10-21 18:31:01
príspevok od: Karol Srnec
Daj si aktualizovat v systeme pocitac a ak je nejaka nova aktualizacia AP3, tak ju stiahne. Ak sa chces za AP3 hrat, importni si tam fotky nezavisle od iPhota.
dakujem,uz mi to ide.Len neviem,ako vymienat farebne kanaly,moje infra fotky zostanu asi navzdy cervene,popripade fialove:(.Alebo si musim kupit Photoshop:(
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované