Hore

Sony World Photography Awards 2020 - Celkoví víťazi

Svetová fotografická organizácia (World Photography Organisation) s radosťou oznamuje mená celkových víťazov tohtoročnej prestížnej súťaže Sony World Photography Awards 2020.

Titul Fotograf roka a s ním aj cenu vo výške 25 000 USD získava Pablo Albarenga (Uruguaj) za svoju sériu snímok Seeds of Resistance. Vyhlásení boli aj víťazi desiatich kategórií profesionálnej súťaže, rovnako aj druhé a tretie miesta. Zverejnené boli aj mená víťazov otvorenej a študentskej súťaže a súťaže pre mladých fotografov.


©  Pablo Albarenga, Uruguay, Photographer of the Year, Professional competition, Creative,
2020 Sony World Photography Awards

Seeds of Resistance je súbor diel, ktorý priraďuje fotografie krajín a teritórií ohrozených ťažbou a poľnohospodárstvom k portrétom aktivistov, ktorí bojujú za ich záchranu. V roku 2017 bolo zavraždených minimálne 207 vedúcich osobností a ochrancov životného prostredia pri ochrane svojich komunít pred projektmi, ktoré ich teritóriá ohrozujú. Podľa správy organizácie Global Witness z roku 2018 sa väčšina z týchto prípadov stala v Brazílii, kde bolo zaznamenaných 67 vrážd. 80% z nich bolo spáchaných na ľuďoch, ktorí bránili amazonský prales.

Albarengova séria skúma puto medzi ochranármi a ich krajinami – posvätnú pôdu, v ktorej spočívajú stovky generácií ich predkov. Na fotografiách sú hlavné postavy týchto príbehov zachytené z vtáčej perspektívy, ako keby položili životy za svoje územie.

Mike Trow, predseda poroty profesionálnej súťaže pre rok 2020 povedal: „Tohtoročný víťaz vzišiel z kategórie kreatívna fotografia a jeho dielo predstavuje výnimočný súbor snímok, ktoré sú jedinečným vizuálnym dokumentom o tom, ako ide odlesňovanie ruka v ruke s ničením komunít a ľudí. Tohtoročný proces výberu bol náročný – do súťaže bolo prihlásených veľké množstvo výnimočných príbehov a súborov fotografií, ktoré mohli získať celkový titul, avšak súbor Seeds of Resistance skutočne vynikal. Pablo je Uruguaja a tento projekt je pre neho ako pre fotografa veľmi osobný. Úsilie, ktoré vynaložil, aby túto sériu vymyslel, vytvoril a nafotil, je v každom smere obdivuhodné.“

„V tomto dôležitom ocenení vidím dve víťazstvá: Prvým je príležitosť rozpovedať príbehy pôvodných komunít Amazónie tým, že v ňom vyobrazujem ľudí, ktorí stále ešte bojujú nielen za svoju budúcnosť, ale za budúcnosť nás všetkých. Musíme sa pozerať nielen na stromy, kyslík a ,neobjavené' druhy nášho dažďového pralesa. Druhým víťazstvom je, že sa titul fotografa roka dostáva do Latinskej Ameriky, kontinentu, o ktorom sa v minulosti hovorilo ako o cudzom svete. Dúfam, že veľa ďalších fotografov z nášho regiónu bude aj naďalej prispievať svojimi hlasmi a pomôžu posilnia tak úžasnú komunitu rozprávačov príbehov Latinskej Ameriky,“ komentoval svoje víťazstvo Pablo Albarenga.

VÍŤAZI PROFESIONÁLNEJ KATEGÓRIE

Víťazi profesionálnej súťaže boli vybraní porotou zloženou z odborníkov za výnimočnú kolekciu piatich až desiatich snímok k najrôznejším témam – od osobných tém a pozorovaní po titulné správy alebo menej známe, no zásadné otázky. Víťazmi tohtoročnej súťaže sa stávajú:

ARCHITEKTÚRA

VÍŤAZ: Sandra Herber (Kanada) za sériu Ice Fishing Huts, Lake Winnipeg
Finalisti: 2. miesto Jonathan Walland (VB); 3. miesto José De Rocco (Argentína)


© Sandra Herber, Canada, Category Winner, Professional competition, Architecture,
2020 Sony World Photography Awards 

KREATÍVNA FOTOGRAFIA

VÍŤAZ: Pablo Albarenga (Uruguaj) za sériu Seeds of Resistance
Finalisti: 2. miesto Dione Roach (Taliansko); 3. miesto Luke Watson (Veľká Británia)


©  Pablo Albarenga, Uruguay, Photographer of the Year, Professional competition, Creative,
2020 Sony World Photography Awards


© Pablo Albarenga, Uruguay, Photographer of the Year, Professional competition, Creative,
2020 Sony World Photography Awards

OBJAV

VÍŤAZ: Maria Kokunova (Rusko) za sériu The Cave
Finalisti: 2. miesto Hashem Shakeri (Iránska islamská republika); 3. miesto Hugh Kinsella Cunningham (Veľká Británia)


© Maria Kokunova, Russian Federation, Category Winner, Professional competition, Discovery,
2020 Sony World Photography Awards

DOKUMENTÁRNA FOTOGRAFIA

VÍŤAZ: Chung Ming Ko (Hongkong) za sériu Wounds of Hong Kong
Finalisti: 2. miesto Didier Bizet (Francúzsko); 3. miesto Youqiong Zhang (pevninská Čína)


©Photography Awards  Chung Ming Ko, Hong Kong, Category Winner, Professional, Documentary, 2020 Sony World Photography Awards

ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

VÍŤAZ: Robin Hinsch (Nemecko) za sériu Wahala
Finalisti: 2. miesto Álvaro Laiz (Španielsko); 3. miesto Luca Locatelli (Taliansko)


© Robin Hinsch, Germany, Category Winner, Professional competition, Environment,
2020 Sony World Photography Awards

KRAJINA

VÍŤAZ: Ronny Behnert (Nemecko) za sériu Torii
Finalisti: 2. miesto Florian Ruiz (Francúzsko); 3. miesto Chang Kyun Kim (Južná Kórea)


© Ronny Behnert, Germany, Category Winner, Professional competition, Landscape,
2020 Sony World Photography Awards

SVET PRÍRODY & DIVOKÉ ZVIERATÁ:

VÍŤAZ: Brent Stirton (Južná Afrika) za sériu Pangolins in Crisis
Finalisti: 2. miesto Masahiro Hiroike (Japonsko); 3. miesto Adalbert Mojrzisch (Nemecko)


©  Brent Stirton, South Africa, Category Winner, Professional competition, Natural World & Wildlife,
2020 Sony World Photography Awards

PORTRÉT

VÍŤAZ: Cesar Dezfuli (Španielsko) za sériu Passengers
Finalisti: 2. miesto Denis Rouvre (Francúzsko); 3. miesto Sasha Maslov (Ukrajina)


©  Cesar Dezfuli, Spain, Category Winner, Professional competition, Portraiture,
2020 Sony World Photography Awards

ŠPORT

VÍŤAZ: Ángel López Soto (Španielsko) za sériu Senegalese Wrestlers
Finalisti: 2. miesto Lucas Barioulet (Francúzsko); 3. miesto Andrea Staccioli (Taliansko)


© Angel Lopez Soto, Spain, Category Winner, Professional competition, Sport,
2020 Sony World Photography Awards

ZÁTIŠIE

VÍŤAZ: Alessandro Gandolfi (Taliansko) za sériu Immortality, Inc.
Finalisti: 2. miesto Elena Helfrecht (Nemecko); 3. miesto Fangbin Chen (pevninská Čína)


© Alessandro Gandolfi, Italy, Category Winner, Professional competition, Still Life,
2020 Sony World Photography Awards

Viac sa o tohtoročných víťazných projektoch a projektoch, ktoré sa prebojovali do finále dozviete v online galérii víťazov.

VÍŤAZ OTVORENEJ SÚŤAŽE

Otvorená súťaž je oslavou sily jednotlivých snímok. Víťazi sú vybraní na základe schopnosti komunikovať pozoruhodný vizuálny príbeh v kombinácii s výnimočnou dokonalosťou technického prevedenia. Tom Oldham (Veľká Británia) bol vybraný z desiatich víťazov jednotlivých kategórií otvorenej súťaže a za snímku Black Francis získal titul Najlepší fotograf otvorenej súťaže 2020 a spoločne s titulom aj cenu v hodnote 5 000 USD.


© Tom Oldham, United Kingdom, Open Photographer of the year, Open competition, Portraiture,
2020 Sony World Photography Awards

Fotografia je čiernobielym portrétom Charlesa Thompsona, frontmana skupiny Pixies (alias Black Francis), ktorý pôvodne vznikol pre časopis MOJO. Oldham ho požiadal, aby vyjadril svoju frustráciu z fotenia a Francis zareagoval dokonalým gestom vyjadrujúcim hnev, keďže si zakryl tvár rukami. Výsledkom je expresívna fotografia, ktorá sa stala titulnou snímkou článku.

Oldham k svojmu víťazstvu dodal: „Byť vybraným je pre mňa skutočne veľký kompliment, pretože ešte stále nemôžem uveriť, že som sa dostal do užšieho výberu spoločne s talentami svetového formátu. Nikdy sa mi ani len nesnívalo o tom, že by som sa mohol v otvorenej súťaži niekam dostať, pretože štandard súťaže je naozaj vysoký a bude mi nejaký čas trvať, kým si uvedomím, že som cenu získal práve ja. Ďakujem aj časopisu MOJO za prihlásenie, môjmu úžasnému tímu a, samozrejme, Charlesovi za to, že mi ponúkol takýto moment. Som udivený a potešený.“

ŠTUDENT FOTOGRAFIE ROKU

Grécka študentka Ioanna Sakellarakiová získala titul Študent fotografie roku 2020 za svoju sériu snímok Aeiforia. Reagovala ňou na tému zadania Udržateľnosť teraz (Sustainability Now). Študenti mali na zadanú tému vytvoriť kolekciu diel, ktorá súvisí s udržateľnosťou životného prostredia. Vo svojej sérii snímok predstavuje Sakellarakiová nočné fotografie solárnych panelov, veterných turbín a batériových systémov, ktoré sa používajú na malom gréckom ostrove Tilos. Ten je prvým ostrovom v Stredomorí, ktorý používa takmer výhradne energiu z obnoviteľných zdrojov.


© Ioanna Sakellaraki, Greece, Student Photographer of the Year,
2020 Sony World Photography Awards© Ioanna Sakellaraki, Greece, Student Photographer of the Year,
2020 Sony World Photography Awards 

Sakellarakiová reprezentuje Royal College of Art vo Veľkej Británii a získala pre svoju školu foto vybavenie od Sony za 30 000 EUR. K svojmu víťazstvu povedala: „Som poctená, že som získala titul študenta fotografie roku 2020. Séria snímok Aeiforia mi umožnila zdieľať pozitívny príbeh na tému udržateľnosť. Na snímkach som zachytila krajinu a prechod do nočnej atmosféry gréckeho ostrova Tilos. Dúfam, že mi toto úctyhodné ocenenie prinesie možnosť pracovať na mnohých ďalších podobných zadaniach. Som vďačná aj za to, že The Royal College of Art získava výnimočné vybavenie, ktoré jej spoločnosť Sony tak štedro ponúkla, pretože to pomôže ostatným študentom, aby mohli s jeho pomocou realizovať ďalšie projekty.“

MLADÝ FOTOGRAF ROKU

Hsien-Pang Hsieh (Taiwan, 19 rokov) bol vybraný medzi víťazmi siedmich kategórií a za svoju snímku Hurry získal titul Mladý fotograf roku 2020. Fotografia zachytáva pouličného umelca, ktorý vyzerá, ako keby sa niekam ponáhľal, ale v skutočnosti stojí na mieste. Hsien-Pang sa inšpiroval svojou skúsenosťou, keď ako študent práve prišiel do Nemecka. Sám snímku vníma ako komentár k intenzívnemu tempu života a pripomienku ostatným, aby spomalili.


© Hsien-Pang  Hsieh, Taiwan, Youth Photographer of the Year, Youth competition, Street photography, 2020 Sony World Photography Awards

VÝNIMOČNÝ PRÍNOS FOTOGRAFII

Tohtoročné ocenenie za Výnimočný prínos fotografii bolo udelené tlačiarni a nakladateľovi Gerhardovi Steidlovi. Je to po prvýkrát v dejinách súťaže, čo bola cena za výnimočný prínos fotografii udelená niekomu inému ako fotografovi. Steidlovo nakladateľstvo bolo založené v roku 1968. V roku 1996 zahájilo Steidlovo nakladateľstvo svoj vlastný program vydávania foto kníh a počas niekoľkých ďalších rokov sa rozšírilo až do dnešnej podoby – najrozsiahlejšej edície súčasnej fotografie na svete. Jeho pozoruhodný katalóg foto kníh obsahuje mená renomovaných fotografov, medzi ktorými sú aj Joel Sternfeld, Nan Goldin, Bruce Davidson, Robert Frank, Berenice Abbottová, Robert Adams, Henri Cartier-Bresson, Karl Lagerfeld a Juergen Teller, aby sme spomenuli aspoň niektorých z nich. Jeho publikácie pokrývajú celú históriu fotografie – od raných majstrov po dnešných popredných fotografov – a reprezentujú celé široké spektrum fotografického výrazu – od umeleckej a módnej fotografie po dokumentárnu a streetovú.

Víťazní fotografi získajú publicitu prostredníctvom všetkých online kanálov a platforiem Svetovej fotografickej organizácie, na ktorých bude zverejnený špeciálny obsah vrátane videí, prezentácií a otázok a odpovedí naživo. Digitálna výstava tohtoročných víťazných projektov a snímok finalistov je k dispozícii na stránkach.

V reakcii na dianie v posledných dňoch spustila Svetová fotografická organizácia tiež stránky Stay Connected, ktoré ponúkajú rôzny program online iniciatív, aktivít a zdrojov. Ich cieľom je podporiť a inšpirovať divákov a fotografov, ktorí tento rok získali ocenenia.

„Súťaž Sony World Photography Awards bola vytvorená, aby pomohla fotografom získať uznanie, ktoré si zaslúžia. Prostredníctvom výstavy, ktorá predstavuje dôležitú platformu, môžu fotografi zdieľať svoju prácu s novým publikom. Pre súčasné obmedzenia súvisiace s celosvetovou pandémiou sme tento rok nemohli usporiadať výstavu. Aj napriek tomu je aj naďalej naším cieľom propagovať víťazné snímky a projekty a zabezpečiť, aby súťaž pomáhala šíriť povedomie o práci fotografov a poskytla im uznanie. Sme nesmierne šťastní, že na tejto úlohe môžeme so Sony pracovať. Spoločnosť Sony zdieľa našu oddanosť tomuto médiu i jednotlivým fotografom a spoločne budeme aj naďalej oslavovať ich prácu a propagovať fotografiu ako umenie,“ povedal Scott Gray, zakladateľ a výkonný riaditeľ Svetovej fotografickej organizácie.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
seifi
2020-06-10 13:59:42
najviac chlapík s okuliarmi mädliaci si oči; posolstvo matky s mobilom ... deti či mobil ? zatiaľ oboje
 
Ľuboš Capcara
2020-06-15 13:41:54
Prvé miesta z kategórií ako zátišie, krajina, dokument a hlavne portrét som vôbec nepochopil. To bola taká slabá konkurencia alebo porota prechádzala nejakým ťažkým obdobím v živote?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia