Hore

Kreativita pri fotografovaní

Len tak si idem po ulici a zrazu sa na mňa z chodníka škerí smajlík a akoby na mňa kričal- cvakni si ma! Niekedy je to srdiečko z mláky, pekný tieň, zaujímavý abstrakt na ošarpanej stene budovy, odrazy v lesklých povrchoch...

Fotografia je hra, skúste si spraviť aspoň jeden deň, keď sa budete na svet pozerať ináč.
Zapojte fantáziu, všímajte si viac veci okolo seba, hľadajte niečo pripomínajúce tvary, zaujímavé abstrakty, detaily, tiene, odrazy. Hrajte sa, skúšajte, experimentujte.
V počítači potom môžte fotografiám dopomôcť, ale nech je to hlavne o fotení, nie softení (niektoré programy na úpravu fotografíí majú rôzne filtre, ale ich použitie na fotografii bez vkusu môže pôsobiť gýčovo).
Túto hru si môžte skúsiť, aj keď máte len kompaktný fotoaparát, dokonca to ide aj s fotoaparátom v mobilnom telefóne a ak je moderný dotykový, tak fotografiám môže dodať šťavu niektorá z foto aplikácii, oživí farebnosť a pridá rámik, napríklad Instagram v i phone.
Ak máte zrkadlovku a svetelný objektív, môžte k tomu pridať aj hranie sa s hĺbkou ostrosti.


:) (Séria smajlíkov z mobilného telefónu Nokia s 1 mpx fotoaparátom.)

Príšerka Uff, (Smajlík na betóne z mláky.)

Smajl a helikopréra, (Momentka z Dúhového pride, realita, nie montáž.)

Joj & Ach, (Voláme sa Joj a Ach, mená sme dostali, podľa našich výrazov, lebo sa takto tvárime dosť často. A áno, vznikli sme z fotografie, naše základy boli fotené po ceste autom večer na prednom skle. A naša autorka si pri pozerani fotiek zmyslela, že vznikneme my. V postprocese nám boli dorobené len očká, pusinky a boli sme obtiahnutí burn toolom, orezaní na štvorcový formát a Joj ešte horizontálne prevrátený. Farby máme originálne. Majte sa pekne a dúfame, že vy sa tvárite veselšie, ako my, s pozdravom Joj & Ach.)Tento článok je určený hlavne fotografom, ktorí sa ešte vo svojej tvorbe hľadajú.

Ľudský mozog má dve hemisféry, ľudia, ktorí majú viac vyvinutú ľavú sú realisti, praktickí ľudia, sú presní, analitickí, sú to napríklad vedci, matematici.
A pravá hemisféra zas vládne umeniu, kreativite.
Ja mám vyvinutejšiu tú pravú. V škole som mávala z matematiky štvorky, tak mi neostávalo nič iné, len ísť na strednú umeleckú školu.

Ja bez fotoaparátu nevychádzam z domu, nosím ho, aj keď len idem do obchodu, lebo námety na fotografie číhajú všade naokolo a nikdy neviem, kedy sa ocitnem na fotogenickom mieste.
To sa mi napríklad vyplatilo, keď som si v čakárni na Kramároch krátievala čas sledovaním ľudí.
Po čase sa mi nazbierala séria, ktorá uspela na bratislavskom Fotoparku 2010 druhým miestom spolu so sériou Okná, ktorú som fotila doma, sledovaním okien budovy Ministerstva zahraničných vecí, na ktoré mám výhľad.

Čakanie, (Fotografia zo série Nemocnica Kramáre.)

Detstvo a staroba, (Fotografia zo série Nemocnica Kramáre.)

[ Hi] , (Fotografia zo série Okná.)

i, (Fotografia zo série Okná.)Aj doma sa dá krátiť čas experimentovaním pri fotení.

Keď som mala ešte len kompaktný fotoaparát napadlo ma raz, keď som pila čaj v priesvitnom džbáne, rozvíriť ho krúživými pohybmi.
V druhej ruke som mala fotoaparát s nastaveným režimom macro, zapnutým bleskom a cvakala som, zaujímavé abstraktné tvary z toho vznikli.

Vodné embryo (Fotografia vznikla rozvírením tekutiny v priesvitnom džbáne.)Skúste si nafotografovať kreatívny autoportrét. buď vonku, alebo doma.

-------------O----- (Autoportrét.)

Tento autoportrét som odfotila počas behania po výstavách v rámci jedného ročníka mesiaca fotografie, zaujal ma odraz v lesklom povrchu klavíra, fotoaparát som položila na klavír, nastavila som samospúšť a za tých pár sekúnd si rýchlo bežala sadnúť. Dokonca vznikol setovým objektívom.


Ako rekvizita pri autoportréte sa výborne hodí napríklad papierová maska, ktorá sa dá kúpiť vo výtvarných potrebách.

IIII (Autoportrét, fotografia sa stala fotografiou týždňa na jednom českom fotoserveri a bola zaradená do rubriky, Jak vznikla fotografie týdne.)

Ja papierovú masku mám doma, ako darček od kamaráta speváka z kapely Drifted shadows, začína ňou koncert. Po jednom koncerte mi ju daroval a podpísali mi ju členovia talianskej kapely At the soundawn, ktorá v ten večer tiež hrala. Za 80 eur som si z jedného eshopu objednala sadu na externý blesk- Stojan, biely dáždnik a odpaľovače, keď som s tým prišla domov, napadlo ma vyskúšať to na sebe, zapojila som kreativitu. Foťák som mala na statíve, nastavenú samospúšť, nastavený manuál, iso 100, čas 1/200, clona 10 a ohnisko 28mm, ručne som zaostrila na približnú vzdialenosť, kde budem stáť. Použila som spomínanú masku, stenu v kuchyni s dekoračnými nálepkami, ako pozadie, obojstrannú lepiacu pásku, ktorou som si k vidličke prilepila vlasy. Ruka mi dočiahla na spúšť a cvakla som sa. V postprocese som spravila len orez, vyretušovala kúsok lepiacej pásky z vidličky a hrala sa s prevodom.


Ak vás už omrzí fotiť seba skúste to napríklad na kamarátovi.

Psychosocial (Inkubbus.)

Pri tejto fotografii som použila dekoračný gumový ostnatý drôt kúpený v hypermarkete pred Halloweenom a prikrývací igelit, ktorý som mala v izbe na nábytku, pri prerábaní, keď ma raz prišiel navštíviť foto kamarát. Pozadie tvorí mnou maľovaná stena v mojej izbe.Aj pri reportážnej fotografii sa dá využiť kreativita. Možností je veľa.

Napríklad pri street fotografii si všímajte tiene ľudí na zemi, siluety, odrazy vo výkladoch, lesklých povrchoch, zakomponujte do fotografie napríklad billboardy, zasklenné plagáty..

i/, (Pri státí pred prechodom na červenú ma zaujal tieň staršieho pána, postproces je prevod, orez a otočenie fotografie.)

Exit (Fotografia vznikla vo výstavisku Incheba, keď sa po jednej z výstav tvoril rad pri východe.)

Aby naše ženy nemuseli plakať (Fotografia vznikla počas Dúhového pride, zaujal ma odraz v zasklennom plagáte, ktorého slogan bol: Aby naše ženy nemuseli plakať.)

V kostole (Fotografia vznikla pri vstupe do jedného kosotla, zaujal ma odraz pána v skle dverí, akurát tam niečo opravoval.)Ja som sa snažila kreativitu zapojiť aj pri oboch ročníkoch súťaže 24:BA (po registrácii máte 24 hodín na to, aby ste nafotografovali niečo z bratislavy, potom máte niekoľko týždňov na to, aby ste vybrali sériu 12 fotografii, upravili ich a poslali) . Pri oboch ročníkoch som ešte ráno vôbec netušila, čo budem fotografovať, nápad mi prišiel sám, túlaním sa po meste. Fotografovala som momentky cudzích ľudí.
V prvom ročníku ma oslovila lesklá stena pod Novým mostom a v pasáži pri obchodnom dome Tesco odraz vo výklade, keď ľudia čakali, kým sa im otvoria samootváracie dvere. A vďaka tomu som skončila na prvom mieste.

(Fotografia zo série prvého ročníka 24:BA.)

(Fotografia zo série prvého ročníka 24:BA.)

V druhom ročníku ma zaujali odrazy vo výkladoch spojené so svetom za výkladom, vďaka tomu som získala čestné uznanie.

(Fotografia zo série druhého ročníka 24:BA.)

(Fotografia zo série druhého ročníka 24:BA.)Minimal v reportážnej fotografii je v poslednom čase obľúbený aj u foto žurnalistov, v časopisoch a novinách často vídam fotografie z parlamentu, kde sú napríklad dole seknutí politici a nad nimi štátny znak. Alebo v medzere medzi ľuďmi pred fotografom, (na fotografii rozmazanej machuli) vidno ostrú hlavu politika.


Pri koncertnej fotografii sa dá kreatívne vyhrať napríklad fotografovaním cez ruky fanúšikov, alebo hľadať minimal pohľady - dole seknutý hudobník, hore svetlá.

Mandragora (Fotografia sa dostala na fotoserver 1x.com, kde fotografie podliehajú dlhým výberom a nakoniec ich musia schváliť aj kurátori, 12 fotografíí mi neprešlo, 13. už áno.)

Blind Guardian (Ukážka minimalu v koncertnej fotografii.)Ak máte zrkadlovku so svetelným objektívom a sedíte v podniku s kamarátmi, skúste fotografovať bez blesku, hrajte sa so svetlom, ktoré vám priestor ponúka, experimentujte napríklad so siluetami, protisvetlom.

Ľuboš a Baky (Momentka z Randal clubu.)
Niekedy vám zaujímavá fotgrafia vznikne neplánovane, keď v momente stlačenia spúšte sa napríklad v zábere niečo pohne.

V strede myšlienky (Fotografované z poschodového autobusu vo Viedni, postproces je orez a prevod.)
Využiť kreativitu môžete pri hociktorom druhu fotografovania, zapojiť môžete aj hranie sa s nastavením fotoaparátu, zoomovaním počas stlačenia spúšte, možností je veľa a je len na vás, čo sa vám podarí vytvoriť. Fotografie v sérii môžte napríklad spojiť do triptychu (troch obrázkov)


Unáhlený (Fotografia vznikla zoomovaním objektívu počas stlačenia spúšte, v postprocese bol spravený orez a prevod.)

3 (Fotografia vznikla v bazéne u rodičov na dome, počas jednej z rodinných osláv.)


Na záver by som dodala, kreativite sa medze nekladú, skúste niečo kreatívne odfotiť aj vy a kľudne pridajte svoje fotografie na ukážku v diskusii pod článkom.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
duves
2012-03-27 20:09:20
dobré
 
mishik
2012-03-27 20:35:50
vyborny clanok!
 
zolec
ocenenie redakciou 2012-03-27 20:50:22
..fajn, rad som si pozrel a precital
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2012-03-27 21:03:16
chuťovka
 
Matúš Koprda
2012-03-27 21:42:24
Veronika, tlieskam (:
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2012-03-27 22:17:41
Prave taketo clanky posuvaju cely portal o uroven vyssie. Vdaka za cenne rady a inspiraciu.
 
zola
2012-03-27 22:27:52
máš parádne fotky, fajn
 
simo
2012-03-27 23:08:55
máš kreativity na rozdávanie. V dobrom slova zmysle ti závidím. Výborný článok, pokiaľ ľudia, čo si tento článok prečítajú, zajtra ráno cestou do roboty/školy nechytia do ruky fotoaparát, tak by sa im malo zablokovať členstvo. Ja ho už mám na pripravený.
 
inkubbus
2012-03-27 23:14:58
velakrat ked si citam redakcne clanky tam mi to pride, ze autor len chce ukazat ze ake fotky on nafotil a caka pochvalne komentare lebo text je uplne onicom. toto je presny opak, nielen fotky ale aj text s velkou hodnotou.

...jo a este toto som chcel... to "oko" co mas ty werdzus, tu nema hadam nikto. tak si chran ako oko v hlave
 
bubu1687
2012-03-28 11:48:02
jak som vravela minule. najlepsie clanky na ephoto
 
hladacvody
2012-03-28 12:42:21
velmi pekne ,okienka ma velmi zaujali,fotecky su uzasne ,joj &ach nema chybu,v jednoduchosti je krasa..tvorivosti este ze mame tu pravu hemisferu
 
NAQOYQATSI
2012-03-28 13:19:01
Super clanok od vyzretej autorky

Ked som ho otvoril, najprv som ho vobec necital.. len som pozeral fotky.. Po prvych troch som si bol takmer isty ze tam su aj Tvoje fotky.. po prvych 10tich mi bolo jasne ze je to Tvoj autorsky clanok.

Velmi sa mi paci Tvoje fotograficke videnie.. a to su veci ktore sa podla mna naucit nedaju, na to treba v prvom rade talent.. a potom na nom poctivo pracovat.

Klobuk dole a drzim palce pri dalsom foteni.
 
markato1
2012-03-28 19:04:54
Vyborny clanok aj fotky..ty uz si v inom leveli
 
b0baz
2012-03-28 19:27:39
Výborné.
 
seifi
2012-03-28 19:47:51
pekné napísané, imnšpirujúco
 
Jerry C.
2012-03-28 21:24:55
dobré čítanie,pekné fotky ,inšpirujúce nápady ....
nech je takých článkov na ephote čo najviac
 
rk.
2012-03-28 22:51:30
z celeho clanku priam krici, ze vacsinu prace urobila autorka hlavou a fotak + comp su len nastroje ktorymi to zrealizovala. fakt ukazkove fotograficke videnie, ako hovoria bratia cesi - smekam a tajne dufam, ze sa raz na podobnu uroven priblizim (aj ked chapem ze sa to neda uplne naucit)
 
ruiger1
2012-03-29 07:14:04
Vdaka Veronika za tento clanok, bolo to velmi zaujimave citanie a napriek tomu ze dost z tvojich fotiek uz doverne poznam, tak som si ich s chutou a rad znova pozrel. Pozname sa sice uz dlhsie, ale stale mam pocit ze ty si z ineho sveta, tvoje pohlady a takmer aj vizie su akoby z inej dimenzie. Ano musim suhlasit s ostatnymi, ze si velmi inspirativna a ze rukou hned smatram po fotaciku . Napriek tomu si vsak aj jedinencna a nenapodobnitelna, si proste osobnost. Zasluzis si viac pozornosti na slovenskom umeleckom nebi, prajem Ti, aby tvoje fotky raz viseli v SNG. To nie je ziadne bohoruhacstvo, tvoje fotky na to maju.
 
sese
2012-03-29 08:19:52
Werdza je Werdza, a tak to má byť, môžme sa snažiť niekomu priblížiť, niekomu sa podobať, ale je dôležité byť samým sebou. Preto fotografie Werdzi ma mimoriadne oslovujú, Sú výpoveďou jej videnia, jej výpovede. Sú originálne. Počinom externej redaktorky stúpla hodnota ephota nevyčíslitelne nahor! Dobrý krok.
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-03-29 09:23:59
dobre fotky dievca, inspirativne citanie
 
werdza
2012-03-29 10:51:48
Ďakujem všetkým, ak sa aspoň jednému človeku páči môj článok a fotky, tak viem, že to nerobím zbytočne
 
milanF
 
lacoslav
2012-03-29 16:02:45
príspevok od: werdza
Ďakujem všetkým, ak sa aspoň jednému človeku páči môj článok a fotky, tak viem, že to nerobím zbytočne
Nerobíš to zbytočne.
Mnohí z nás podobné niečo máme, len nezverejňujeme. Prečo? Lebo medveď.
 
smoulinka 979
2012-03-29 17:26:06
krasa..radost citat,prezerat ....pri konci som sa pristihla s dost sirokym usmevom a obdivom v mojom ksichtiku...zeby to u mna bola lava hemisfera???
 
noik
ocenenie redakciou 2012-03-29 18:28:06
vzdy vravim, ze oci v hlave nesluzia na pozeranie, ale na videnie...
medzi pozeranim a videnim je veeeelky kus cohosi... zvyknu to volat aj ART
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2012-03-29 18:33:02
Klobúk dolu,Werdzi, toto je radosť čítať a obdivovať...
 
Azimut
2012-03-29 19:10:35
Parádny článok aj fotky..
 
majster333
2012-04-01 23:19:23
super fotky!
 
PT2412
2012-04-01 23:48:36
skvely clanok a fotky, podobne clanky povazujem za jedno z najvacsich obohateni tohto portalu!
 
philips
2012-04-02 09:42:56
btw davam do pozornosti http://www.petapixel.com/2012/03/29/10-photographers-you-should-ignore/ ked uz sme pri tej inspiracii
 
werdza
2012-04-02 20:00:37
príspevok od: philips
btw davam do pozornosti http://www.petapixel.com/2012/03/29/10-photographers-you-should-ignore/ ked uz sme pri tej inspiracii
Ešte by som k nim pridala Philippa Halsmana, Dorotheu Lange, Annie Liebowitz, ale super link, hneď som to postla na FB. Ešte je na inšpiráciu super prelistovať knihy z Taschenu Dejiny fotografie (George Eastman House collection) a Slavné fotografie I a II. A na úplné uletenie z reality knihu s fotografiami Petra Joela Witkina, ale to už pre silnejšie žalúdky skôr.
 
werdza
2012-04-02 20:01:51
Ďakujem všetkým
 
Koma
ocenenie redakciou 2012-04-04 10:22:10
Pani kolegyňa dávam Vám plný počet za fotečky a ďalší plný počet za to ako ste slovíčka vyskladali - vynikajúco ste Článoček spravili...aj ten minule mjuzičkový a tento tak isto....parádička - radosť čítať..ďakujem a príjemnú Veľkú noc želám.
 
werdza
2012-04-04 12:51:14
príspevok od: Koma
Pani kolegyňa dávam Vám plný počet za fotečky a ďalší plný počet za to ako ste slovíčka vyskladali - vynikajúco ste Článoček spravili...aj ten minule mjuzičkový a tento tak isto....parádička - radosť čítať..ďakujem a príjemnú Veľkú noc želám.
Ďakujem. Tiež prijemnú Veľkú noc želám. Ja ju strávim tak koncertovo fotením, sama doma, takže ani neviem, že sa nejaká blíži
 
Koma
ocenenie redakciou 2012-04-04 12:56:23
príspevok od: werdza
Ďakujem. Tiež prijemnú Veľkú noc želám. Ja ju strávim tak koncertovo fotením, sama doma, takže ani neviem, že sa nejaká blíži
ja už som si pre susedovie býčka Ďurka aj dve vajíčka pripravila...tak dúfam, že na mňa nezabudne a doojde ma chvostiskom po prdeli vyšibať...
 
trizzo
2012-04-05 08:32:16
skvelé zábery
 
spektrum
2012-04-06 10:19:06
som rada, že sa tu dostáva slovo viac k obsahu ako k technike, viac k pocitom ako osvedčeným a často foteným témam...
 
Margot
2012-04-06 13:20:48
Výborný článok a veľmi nápadité fotky,ktoré mne zadubenému zas aspoň o trocha viac otvorili oči.
 
miro11
2012-04-06 16:03:08
.....fajn článok, čítal som so zatajeným dychom až do konca...
 
kepa
2012-04-06 17:04:12
Ze clanok je vyborny a fotky tiez uz netreba pisat. Mna zaujalo to, ze s postprocesom sa netreba az tak trapit. Suhlasim na 100% (asi preto, ze to s nim velmi neviem )
 
jupko
2012-04-07 16:38:07
Velmi pekne, musim priznat, dnes som siel po ulici a vsimal si. Umyselne som vyhladaval abstrakt a pozeral sa na svet kreativnejsie. Myslienka sa mi dostala do hlavy uz po minulom clanku. Co po tomto? Musim si davat pozor, slova su nakazlive, za co dakujem.
 
calimero
2012-04-08 23:19:53
Skvelé fotografie.
 
Ľuboš Krahulec
2012-04-10 16:37:08
ja som niečo skúsil , keď som stál na balkóne , na rebríku som videl smajlíka (trochu vystrašeného)
 
werdza
2012-04-10 17:12:10
príspevok od: Ľuboš Krahulec
ja som niečo skúsil , keď som stál na balkóne , na rebríku som videl smajlíka (trochu vystrašeného)
ten je mega
 
Ľuboš Krahulec
2012-04-10 18:27:42
príspevok od: werdza
ten je mega
hh , díky inak článok aj fotky = SUPER
 
KoCi
2012-04-13 23:27:23
Nemam slov. Stale sa vyhovaram, ze tu nieto co fotit, lebo vsetko je okukane, proste. Zrejme som len slepy a nevsimavy, alebo mi chyba emocionalne vnimanie reality..
Fotky sa mi pacia, obzvlast ta s pianom.
 
klempic
2012-04-19 20:43:09
dneska si mi spravila obrovsku radost tak posielam 2 smejosov )
 
werdza
2012-04-20 04:50:36
príspevok od: klempic
dneska si mi spravila obrovsku radost tak posielam 2 smejosov )
jééééééééj, waaaw, mega sú, úplne najviac
 
klempic
2012-04-20 10:41:26
príspevok od: werdza
jééééééééj, waaaw, mega sú, úplne najviac
haha, to bola tak blbost zo sluchatiek a pozri, nasiel som dalsi img src="https://img.ephoto.sk/images/theme_default/emoticons/smile.png" alt="" /> tento je z toho tokenu na platobne karty na platby cez internet
 
Milstar
2012-04-20 13:25:44
Veľmi dobrý článok, ale hlavne fotky sú špicové.
 
werdza
2012-04-21 14:41:49
príspevok od: klempic
haha, to bola tak blbost zo sluchatiek a pozri, nasiel som dalsi img src="https://img.ephoto.sk/images/theme_default/emoticons/smile.png" alt="" /> tento je z toho tokenu na platobne karty na platby cez internet
megaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
pjetro
2012-05-08 07:07:46
neskutocna pecka cely clanik, mas talent urcite pomohlo
 
WoodyBA
2012-05-08 09:37:14
Parádne
Moja ľavá hemisféra sa nejak rozťahuje ...
 
Romanesko
2012-05-08 13:57:54
Veľmi dobré Tvoje hemisféry majú veľmi dobrú konfiguráciu fakt dobré !!
 
zlate.slnko
2012-05-08 19:26:52
skvelé čítanie!!!
vždy som vedela, že známky z matiky nie sú podstatné -

si proste top trieda na tomto portáli!!!
 
monycka.
2012-06-05 22:26:43
smajlik vo vode: )
 
Anena
2012-06-05 23:45:48
Super clanok, vyborne fotky.
 
werdza
2012-06-06 15:08:30
príspevok od: monycka.
smajlik vo vode: )
superný
 
Ľuboš Krahulec
2012-06-21 16:26:03
kapučínový smajlík
 
werdza
2012-06-24 18:41:09
príspevok od: Ľuboš Krahulec
kapučínový smajlík
ten je šupa
 

Inzercia

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.