Hore


Canon 6D (tech. údaje, skúsenosti a testy)

Korpus - elegantný a pevnýPo vybalení z krabice na mňa čakalo telo, ktoré na prvý pohľad dáva najavo že sa nejedná o lacný kus. Konštrukcia je pevná a v dlani sa chová sebaisto a presvedčivo. Grip pre uchop je dostatočné veľký (zostáva miesto i pre malíček) a hlboký s výbornou ergonómiou, ktorú oceníte hlavne počas dlhšieho držania v ruke. Zdrsnený povrch vrchného korpusu v kombinácii s utesnením proti prachu a kvapkajúcej vode, robí z neho spoľahlivého spoločníka na cestách i v náročnejším klimatickým podmienkach. Vyhotovenie tela z polykarbonátu (vrchná doska) a horčíkovej zliatiny (predná a zadná doska) toto tvrdenie iba potvrdzujú. Celkovo dobrý dojem z aparátu pritom nenarúša ani absencia vstavaného blesku. Niekoho tento "hendikep" môže sklamať a odradiť, ale pokiaľ mú to odpustíte určite sa Vám za to odvďačí v podobe kvalitného obrazového výstupu pri vysokých hodnotách ISO.Ovládanie prístroja - zadná strana

Ovládanie prístroja je postavené na báze: spoznávaj a uč sa. Vyžaduje si to najmä dôkladne preštudovať návod a tiež počítať s tým, že nie všetko je dokonalé. Tu mám na mysli najmä usporiadanie jednotlivých tlačidiel, ktoré sú rozmiestnené prevažne napravo od LCD displeja, zatiaľ čo ľavá strana obsahuje iba dva tlačidla: MENU a INFO. Tento nepomer tak príliš zaťažuje palec pravej ruky. Určite by k lepšiemu pocitu prispelo, ak by sa tlačidlá: Register/Zväčšenie (lupa), Prehrávanie snímku a Mazanie snímku (kôš) presunuli na opačnú stranu, aby tak palce oboch rúk boli využívané rovnomerné.Ovládanie prístroja - zadná strana

V rámci kreatívnej fotografie chcem vyzdvihnúť existenciu skupiny troch tlačidiel, nachádzajúcich sa v hornom pravom rohu a starajúcich sa o užívateľské nastavenia, využiteľné fotografom v rámci jeho schopností a možností.Tlačidlo AF-ON: (AEL, AF-OFF, AE (pridrž.), AE, FEL, OFF) - podľa nastavenia.
Tlačidlo blokovania AE: (AEL/FEL, AF-ON, AE (pridrž.), FEL, OFF) - podľa nastavenia.
Tlačidlo výberu bodu AF: (stredový, periférny, automatika) - podľa nastavenia.

Prepínač režimu Live View/Video

Pokiaľ ste fanúšikom funkcie živého náhľadu alebo zaznamenávania videosekvencií, tak v tom prípade nebudete mať s ich aktiváciou žiadny problém. Nakoľko prepínač Live View/Video sa nachádza na dobre viditeľnom a prístupnom mieste na pravo od hľadáčika.

Opticky hľadáčikOkulár hľadáčika ma pokrytie 97%. Z mojej strany je tento údaj dostačujúci i keď u plnoformátovej zrkadlovky, ktorej cena bola takmer 2000 eur, by som už očakával plné pokrytie zobrazovanej scény. Pohľad cez neho je jasný a obraz v ňom dobre viditeľný. Pokiaľ nosíte okuliare, tak Vás podobne ako mňa bude zaujímať optická korekcia: -3 až +1 n-1 (dioptria).

Prepínač LOCK

V súvislosti zo zadnou stranou fotoaparátu je potrebné, aby som spomenul tiež existenciu prepínača LOCK (uzamknutie viacerých funkcií). V praxi to znamená: pokiaľ je v ponuke nastavená možnosť (C.Fn III 3: Multi function lock) a prepínač LOCK prepnutý doprava, predídeme tým neúmyselnému pohybu a zmene nastavenia pomocou hlavného ovládača a združeného ovládacieho prvku.

Volič expozičných režimovNa základe vlastnej skúsenosti môžem povedať, že značka Canon na tomto mieste urobila zásadný krok vpred a to tým, že tento kruhový volič vybavila poistkou.

Tlačidlo zaistenia/uvolnenia - nachádza sa v samotnom strede otočného voliča expozičných režimov a zabraňuje jeho náhodnému pretáčaniu.

Viac krát sa mi totiž stalo, že pri práci s Canonom 5D Mark II som nechtiac pretočil otočným voličom z aktuálne používaného režimu na iný. Určite toto tlačidlo zaistenia poteší viacerých , ktorý sa už s podobným problémom stretli. Vráťme sa však späť k samotnému kruhovému režimu. Jeho chod je vďaka dobrému pogumovaniu hrán kultivovaný a hladký . Okrem Kreatívnej zóny (P/Tv/Av/M/B/C1/C2) je k dispozícii i tzv. Základná zóna (A+/CA/SCN).

Režim A+ : fotoaparát analyzuje scénu a automatický použije optimálne nastavenie (automaticky upraví aj zaostrenie podľa toho, či je snímaný objekt statický alebo sa pohybuje.
Režim CA : možnosť jednoduchej zmeny híbky poľa a režimu priebehu snímania ako i možnosť výberu atmosféry podľa potreby.
Režim SCN : možnosť výberu medzi šiestymi automatickými režimami (Portrét, Krajina, Záber z blízka, Šport, Nočný portrét, Nočná scéna bez statívu, Ovládanie snímania v proti svetle HDR).

Tieto funkcie Základnej zóny využijú zrejme menej skúsení užívatelia alebo začiatočníci.

Ovládacie prvky - vrchná stranaPri pohľade na vrchný LCD displej moju pozornosť upútala skupina piatich tlačidiel:

Autofokus: ONE SHOT, AI SERVO, AI FOCUS - automatika si na základe aktuálnej situácie sama vyberá medzi ONE SHOT a AI SERVO, M FOCUS.
DRIVE: snímanie jedného záberu, sériove snímanie, tiché snímanie jedného záberu, tiché sériove snímanie, samospúšť: 10-sek./diaľk. ovládanie, samospúšť: 2-sek./diaľk. ovládanie.
ISO: (A: 100 - 12800, M: 100 - 25600, L: 50, H1: 51200, H2: 102400).
Režim merania scény: pomerové meranie, selektívne meranie, bodové meranie, priemerové meranie s vyvážením na stred.
Osvetlenie panelu LCD

Ohľadom manipulácie a obsluhy týchto piatich tlačidiel, umiestnených za hlavným voličom, chcem dodať asi toľko, že na môj vkus sú príliš malé a ploché.

Miesto pre sklamanie

Pokiaľ budete na vrchnej doske korpusu hľadať tlačidlá pre prístup k vyváženiu bielej či kompenzácie expozície blesku, pripravte sa na veľké sklamanie. Ovládanie týchto funkcií je možné iba na základe výberu v ponuky v MENU, alebo cez tlačidlo rýchleho ovládania (Q).

Hlavný volič - vrchná stranaV rámci celistvosti usporiadania jednotlivých ovládacích prvkov, ktoré možno nájsť na vrchnej strane zrkadlovky, netreba zabúdať na tento Hlavný volič, ktorý na seba preberá funkciu viacúčelového ovládača. Vďaka tomu, že sa nachádza hneď za tlačidlom spúšte je ľahko prístupný ukazováku pravej ruky a bez akýchkoľvek ťažkosti s pretáčaním. Tento volič slúži na nastavenie AF, režimu priebehu snímania, citlivosti ISO, režimu merania, výberu bodu AF atď.

Tlačidlo spúšte - rýchla a tichá akcia

Canon 6D na tomto mieste určite poteší mnohých aktuálnych či budúcich užívateľov, pretože po stlačení tohto tlačidla sa ozve príjemní zvuk uzávierky a to bez náznakov "kopania" aparátu. Pokiaľ chcete rušiť okolie okolo Vás minimálne, je tú možnosť výberu nastavenia funkcie: Tiché snímanie. Čo sa týka hlučnosti rozdiel medzi klasickým a tichým snímaním je veľký. Toto je dobra správa hlavne pre diskrétnych fotografov. Osobne si túto funkciu neviem vynachváliť. I keď oneskorenie uzávierky je tu o čosi väčšie, stále zostáva táto funkcia výborným doplnkom vo výbave tejto novej full-frame zrkadlovky.

Predná strana - ovládacie prvky

Predná časť obsahuje iba minimum ovládacích prvkov zredukovaných na tlačidla kontroly hĺbky ostrosti a Kolík (zámok) pre uvoľnenie/zaistenie objektívu. Možno tu ešte nájsť indikátor samospúšte a snímač diaľkového ovládania.

Kvalita spracovania prednej časti telaPredná strana si odo mňa zaslúži veľkú pochvalu za kvalitné spracovanie, pri ktorom je kovová objímka pre objektív vsadená do prednej časti dosky korpusu vyhotoveného z kovu, ktorá týmto zaručuje konštrukcii dobrú pevnosť a odolnosť i pri nasadení ťažších objektívov. Súčasťou kovového výlisku je i celá časť rukoväte čo v kombinácii s príjemným pogumovaním robí z neho zaujímavú mašinku.

Slot pre pamäťovú kartuPre ukladanie snímkov do pamäte nám slúžia tieto typy kariet: SD/SDHC/SDXC (s triedou rýchlosti UHS-I). Po vložení pamäťovej karty a zatvorení úložného priestoru, tesnenie dôkladne uzamkne celý priestor čím ho dôkladne chráni pred prachom a vodou. Kryt otvoru nevykazuje žiadne náznaky vôle - vŕzgania a dokonalé prilieha ku korpusu.

Konektory pre pripojenie príslušenstvaPo otvorení ľavého a pravého gumového krytu sa pred nami objavia:

- Konektor diaľkového ovládania (typ N3)
- MIC (vstupný konektor IN) externého mikrofónu
A / V OUT/ DIGITAL (výstupný konektor zvuku/videa/konektor digitálneho rozhrania).
- HDMI OUT (výstupný minikonektor HDMI)

Canon objektívy - jediná cesta

Telo je kompatibilné iba s objektívmi EF! Pokiaľ teda vlastníte skla EF-S, tak v tom prípade ich nebudete môcť použiť. Podľa môjho názoru táto skutočnosť nepredstavuje u tohto stroja žiadny zásadný problém, nakoľko plný potenciál obrazového snímača možno naplno využiť iba za pomoci profesionálnych L - kových skiel (pracujúcich na báze kinofilmového formátu - využívajúc crop factor 1.0x). Z tohto možno usúdiť, že cieľovú skupinu záujemcov budú tvoriť najmä náročnejší užívatelia hľadajúci výkon na profesionálnej úrovni za pomerne prijateľnú cenu a majúci už skúsenosť s profesionálnou optikou.

LCD obrazovka

Po zapnutí prístroja hlavným vypínačom (nachádzajúcim sa pod voličom expozičných režimov) a stlačení tlačidla MENU, sa pred nami rozsvieti 3" palcový LCD displej. Jeho kvalita je vďaka rozlíšeniu 1 040 000 bodov na slušnej úrovni, a keď k tomu pripočítame i reálne podanie farieb dostaneme tak z neho maximum toho najlepšieho, čo môže fotograf očakávať v danej triede.

MENUPohybovanie sa v Menu je v celku jednoduché. Priehľadne usporiadanie jednotlivých kariet, prispieva k pohodlnému výberu medzi rôznymi nastaveniami ponúkaných funkcií. Prístup k ním je vďaka hlavnému voliču veľmi rýchli a s pomocou voliča rýchleho ovládania plus 8-smerného združeného ovládača i pohodlní.

Tlačidlo rýchleho ovládania (Q)Pokiaľ nemáte chuť sa prehrabávať v jednotlivých kartách v Menu, je tu pre Vás k dispozícii táto funkcia. Z mojej strany je toto tlačidlo Q veľmi vítane, pretože mi umožňuje rýchlo a pohodlne prevádzať všetky dôležité nastavenia, akými sú:

- expozičný režim
- čas uzávierky
- clonové číslo
- ISO
- kompenzácia expozície (+/- 5EV, možnosť kombinovať s AEB)
- kompenzácia expozície blesku (+/- 3EV)
- Wi-Fi
- Picture Style
- vyváženie bielej (AWB, Denné svetlo, Tieň, Oblačno, Žiarovka, Neónové svetlo, Blesk, Užívateľské nastavenia: 1-3, Teplota farby: 2500 - 10000 K)
- oprava vyváženia bielej + BKT
- aktuálna činnosť AF
- zaostrovacie body (ručný/automaticky výber)
- režim merania scény
stav veľkosti a kvalita obrazu (JPEG, RAW, RAW+JPEG)

Obrazový snímač - veľa muziky za málo peňazíToto nové srdce poháňané procesorom DIGIC 5+ s výkonom 20.6 milióna efektívnych pixelov a pomerom strán 3:2 je skutočnou lahôdkou, ktorá dokáže uspokojiť potreby i náročných fotografov a to najmä svojou vynikajúcou obrazovou kvalitou. Nasledujúce riadky chcem preto venovať tomuto najväčšiemu prekvapeniu! V súvislosti s použitým full-frame snímačom treba na začiatok podotknúť, že sa rozmerovo nejedná o úplne plný formát kinofilmového políčka. Papierovo uvádzané údaje hovoria o 35.8 x 23.9 mm. Ak by sme v tejto súvislosti načreli hlbšie do minulosti zistili by sme, že jeho obrazový snímač je rozmerovo totožný s Canonom 5D Mark I. Rozhodujúci tu však zostáva crop factor : 1.0x, na základe ktorého si Canon 6D právom zaslúži označenie full-frame zrkadlovka. Ako spokojný užívateľ fotoaparátu Canon 5D Mark II - disponujúceho procesorom DIGIC 4, môžem len potvrdiť vysokú kvalitu výkonu nového procesora DIGIC 5+.

Dynamický rozsah

Počas fotografovania mi umožnil vysporiadať sa s viacerými náročnými situáciami za prítomnosti vysokých svetelných kontrastov pozorovanej scény. No v určitých situáciách je už potrebné siahnuť po polarizačných a prechodových filtroch! Pokiaľ nepracujete s RAW formátom je dobré využívať režim HDR (keďže tento režim je podporovaný iba vo formáte JPEG). Táto skutočnosť znamená pre mňa veľké sklamanie. Zrkadlovka ma max. dynamický rozsah 12EV.

Snímanie v režime HDR

OFF (vypnutá)


ON (zapnutá: +/- 3EV)Automatická korekcia jasu a kontrastu

OFF (vypnutá)


ON (zapnutá: vysoká)Priorita zvýraznenia tónu

OFF (vypnutá)


ON (zapnutá: D+)Podanie farieb

Digitálny snímač produkuje reálne - živé farby s dostatočným množstvom farebných odtieňov. Nakoľko sú však farby v automatickom režime na môj vkus príliš sýte, často siaham po programe Picture Style (automatika, štandard, portrét, krajina, neutrál, verný, čiernobiely, užívateľské nastavenia:1-3).

Vyváženie bielej

V súvislosti z podaním farieb, ktoré aparát produkuje netreba tiež zabúdať na správne nastavenie vyváženie bielej, ktoré sa aktívne podieľa na tvorbe obrazu. Počas dňa je použitie automatického režimu účinne a presné, no pri fotení nočného mesta sa situácia mení a v tomto prípade volím radšej manuálne nastavení bielej v kombinácii s opravou WB.

WB BKT (Stupňovanie WB) - ďalšia možnosť ako pomôcť vyváženiu bielej

vzorka I: WB +/-0, BKT +/-0


vzorka II: WB +/-0, BKT +/-3Šum - miesto pre ešte lepšie výsledky

Fotograf, ktorý sa stretáva so situáciami u ktorých je možnosť použitia blesku nežiadúca vzhľadom na zachovanie prirodzenej atmosféry, napr: fotografovanie v kostole, divadle, na koncertoch. Určite oceníte veľmi dobrú citlivosť snímača na svetlo za zhoršených svetelných podmienok a schopnosť účinne bojovať s farebným šumom. Z doposiaľ nasnímaných záberov som došiel k nasledujúcim hodnotám:

ISO 50 (redukcia šumu OFF, zväčšenie 1x1, kvalita L) - excelentný obrazový výstup.


ISO 200 (redukcia šumu OFF, zväčšenie 1x1, kvalita L) - vynikajúca kvalita s vysokým množstvom detailov.


ISO 400 (redukcia šumu OFF, zväčšenie 1x1, kvalita L) - zhotovení záber si zachováva farebnú sviežosť a ostrosť.


ISO 800 (redukcia šumu OFF, zväčšenie 1x1, kvalita L) - táto nastavená hodnota predstavuje hranicu, pri ktorej nedochádza k stratám drobných detailov.


ISO 1600 (redukcia šumu OFF, zväčšenie 1x1, kvalita L) - v tmavých miestach sa začína objavovať nepatrný šum.


ISO 3200 (redukcia šumu OFF, zväčšenie 1x1, kvalita L) - veľmi dobre výsledky v oblasti nízkej hladiny šumu.


ISO 6400 (redukcia šumu OFF, zväčšenie 1x1, kvalita L) - začína sa objavovať prvé náznaky farebného šumu.


ISO 12800 (redukcia šumu OFF, zväčšenie 1x1, kvalita L) - výslední obraz vykazuje nedostatky zapríčinené stúpajúcim farebným šumom. Obraz po odšumení vykazuje dobre výsledky.


ISO 25600 (redukcia šumu OFF, zväčšenie 1x1, kvalita L) - táto hodnota predstavuje hranicu použiteľnosti snímku. Za dobrých svetelných podmienok je kvalita dostačujúca aj u väčších zväčšenín, treba tu však počítať s farebným šumom a stratou detailov.


ISO 51200 (redukcia šumu vysoká, zväčšenina 1x1, kvalita L) - prekvapivo dobre výsledky, vzhľadom na "astronomické" hodnoty.


ISO 102400 (redukcia šumu vysoká, zväčšenie 1x1, kvalita L) - núdzové riešenie: strata detailov, rozbitie obrazu a úbytok kontrastu.Test, na základe ktorého si možno vytvoriť predstavu o tom, ako redukcia šumu zasahuje do kvality obrazu pri vysokých hodnotách ISO:

ISO 25600 (redukcia šumu OFF, zväčšenina 1x1, kvalita L)


ISO 25600 (redukcia šumu ON - vysoká, zväčšenina 1x1, kvalita L)


ISO 51200 (redukcia šumu OFF,zväčšenina 1x1, kvalita L)


ISO 51200 (redukcia šumu ON - vysoká,zväčšenina 1x1, kvalita L)


ISO 102400 (redukcia šumu OFF, zväčšenie 1x1, kvalita L)


ISO 102400 (redukcia šumu ON - vysoká, zväčšenie 1x1, kvalita L)Senzor clear

Pre možnosť vyčistenia snímača máme na výber:

- automatické čistenie
- vyčistiť teraz
- ručné čistenie

Po aktivácii možnosti: vyčistiť teraz je dobre počuť, ako samočistiaci systém mechanizmu aktívne prevádza danú činnosť. Pokiaľ sa však jedná o samotný prach na snímači, tak nečistoty sa neobjavili ani po nafotení 1600 záberov. Zrejme snímač nebude mať problém s nadmerným usadzovaním prachu na ploche.

Uzávierka - plusy a mínusyJedná sa o klasickú elektronický ovládanú štrbinovú uzávierku, pri ktorej môžeme operovať s najkratším časom: 1/4000s. Podľa môjho názoru je tento údaj nedostačujúci, vzhľadom na zaradenie Canonu 6D do skupiny poloprofesionálnych zrkadloviek. Ocenil by som aspoň údaj: 1/6000s. Na druhej strane však určitú kompenzáciu môžem nájsť v tichosti jej chodu. Vďaka tomu sa stroj stáva pri fotografovaní rôznych spoločenských akcií menej nápadný. Možnosť nastavenia: tichého snímania - túto situáciu ešte zlepšujú. Stanovená životnosť uzávierky na 100 000 cyklov je prípustná a dostačujúca vzhľadom na to, že sa nejedná o profesionálny stroj. Pokiaľ by som sa teda aktívne venoval zaznamenávaniu športu, asi by som siahol po vyššom modely.

Nepretržite snímanie

Max. pribl. 4.5 sn./s (rýchlosť udžiavaná až do 1250 obrázkov (JPEG) ALEBO 17 obrázkov (RAW) s kartou UHS-I). Vo väčšine situácii to bude stačiť, no na limit tejto rýchlosti určite narazíte, napr. pri fotografovaní parkúrových pretekov . Počas tejto súťaže som pracoval so zrkadlovkou Nikon D700+battery grip a rozdiel medzi: 5 sn./s a 8 sn./s je poznať. Keďže kôň veľmi rýchlo míňa stanovenú latku je dôležité zmraziť pohyb v tom správnom okamihu. Toto je však len jedná s možností ako zaznamenať pohyb.

Automatické zaostrovanieDvoma slovami, ktorými možno vystihnúť kvalitu AF sú: rýchlosť a presnosť! Automatické zaostrovanie je efektívne a bez straty záznamu fotografovanej scény. Za bežných podmienok sa dá spoľahnúť na všetkých 11 bodov, ale ak fotografujem za slabého svetla tak účinnosť postranních bodov sa začína zhoršovať, naopak na stredový bod sa dá vždy spoľahnúť.Technické parametre v tomto smere sú:

AF: 11 zaostrovacích bodov predstavuje iba slabší štandard ( v triede poloprofesionálnych zrkadloviek), ale to čo má dokáže využiť na 100%.
Stredový bod: krížového typu s citlivosťou f5.6 - 2.8 a pracovným rozsahom -3 až +18EV.
Postranné body: horizontálneho/vertikálneho typu s citlivosťou f5.6 a pracovným rozsahom +0.5 až 18EV.

Možnosti nastavenia AF v Menu:


AF test: otestovanie citlivosti stredového bodu na svetlo za zlých svetelných podmienok

Slovensko, 23. decembra 2012, večer: 21:05 hod.Automatika pracuje rýchlo i s pomalšími sklami od Canonu. Presnosť zaostrenia je veľmi dobrá u postranných bodov. Vzhľadom na technické parametre to asi nebude úplne stroj pre športovú fotografiu ale to neznamená, že si s týmto odvetvím nedokáže poradiť, len to bude mať o čosi ťažšie!

Front a back focus

Počas testovania sa u aparátu neprejavili problémy s presnosťou zaostrenia.V užívateľských funkciách je i možnosť:Fotografovanie v režime Live View

Jeho používanie je veľmi jednoduché a práca s obrazom pomerne rýchla. Počas snímania je možné priamo na obrazovke vstavaného LCD displeja za pomoci tlačidla Q a tlačidla INFO meniť podľa potreby nasledujúce úkony:

- zmeniť metódu ostrenia
- režim zahrňujúci snímanie: jednotlivo, kontinuálne a so samospúšťou
- zvoliť režim merania (spôsob merania jasu)
zvoliť veľkosť a kvalitu obrazu
- vyváženie bielej (pre prirodzené farby, pri určitých typoch osvetlenia)
- Picture Style ( zvoliť obrazové efekty, ktoré zodpovedajú objektu alebo scéne)
- automatická optimalizácia jasu (možnosť zakázania v režime M,B)

Prejdem k tomu najdôležitejšiemu a tým je automatické zaostrovanie. Živý náhľad nám dáva na výber tieto možnosti: Flexi Zone - Single, Živý režim a Rýchly režim. Mňa osobne však ani jedna neoslovila , nakoľko mi tu stále chýba automatické ostrenie cez hľadáčik bez nutnosti sklopenia zrkadielka! Ale i napriek všetkým nedokonalostiam, túto funkciu živého náhľadu často využívam a to najmä v situácii, keď pohľad do hľadáčika je dosť problematický napr. fotografovanie tečúcej vody v potoku - pri nízkom položenom stanovišti.

elektronická vodováha

Mať kontrolu nad obrazom si vyžaduje sledovať i tie najmenšie detaily a práve tu sa k slovu dostáva táto pomôcka. Je veľmi praktická hlavne počas fotenia statických predmetov u ktorých máme dostatok času. Spočiatku som tejto elektronickej vodováhe nevenoval pozornosť, ale až neskôr som si začal uvedomovať, aký je to dobrý pomocník.

Snímanie videosekvencií

Po nastavení prepínača Live View / snímania videozáznamu do polohy video, možno v MENU previesť tieto základne hodnoty:

- zobraziť raster (vypnúť/3x3/6x4/3x3+dig)
- veľkosť filmového záznamu: 1920x1080 (25fps - PAL / 30fps - NTSC), 1280X720 (50fps - PAL / 60fps - NTSC), 640x480 (30fps)

Pre režim video je možnosť nastavenia kompresie:

IPB: Naraz komprimuje viacero snímkov na zabezpečenie efektívneho záznamu. Veľkosť súboru bude menšia ako pri nastavení ALL-I, môžeme preto snímať dlhšie.
ALL-I : naraz komprimuje len jednu snímku v zázname. Veľkosť súboru bude väčšia ako pri nastavení IPB, video záznam však bude vhodnejší na ďalšie úpravy.

Dĺžka záznamu je časovo obmedzená na 30 min. Práca zo zaostrovaním počas nahrávania si ale vyžaduje objektívy s ultra tichým zaostrovaním, pretože v opačnom prípade bude zvuk pôsobiť rušivo na kvalitu audiozáznamu.

Wi-Fi a GPS - čas pre novú komunikáciuZabudovanie týchto aplikácií do tela aparátu predstavuje nový krok ku bezdrôtovej komunikácii. Týmto sa pre užívateľa Canonu 6D otvárajú nové možnosti prenosu zobrazovanej reality. I keď osobne funkciu Wi-Fi nevyužívam, nemyslím si, že je v tele zabudovaná zbytočne. Pre mňa osobne ma veľký význam aplikácia GPS. Vďaka nej tak môžem získať maximum zo zhotoveného snímku.

Absencia vstavaného blesku - plus alebo mínus!?

Keďže telo v sebe neukrýva vstavaný blesk som preto odkázaný iba na externé osvetlenia. V súčasnosti sa ceny externých bleskov pohybujú okolo 200 - 300 eur, čo pre začínajúceho fotografa predstavuje ďalšie náklady. V súvislosti s poloprofesionálnou technikou sa očakáva, že užívatelia majú v oblasti kvality fotografie vysoké nároky, ktoré sa bez externého osvetlenia v mnohých situáciach nezaobídu. Jedinú kritickú poznámku mám voči rýchlosti synchronizácie blesku - bolo by fajn mať o čosi kratší čas, než ten ktorý je stanovený: 1/180s.

Plusy a mínusy

+ kvalitne spracované telo
+ výborná ergonómia
+ kvalitný obrazový výstup
nízka hladina šumu pri vysokých hodnotách ISO
+ zobrazenie elektronickej vodováhy
+ tichý chod uzávierky
+ Wi-Fi a GPS

- absencia vstavaného blesku
- horšie ovládanie tlačidiel na zadnom panely
- len 11 zaostrovacích bodov AF
- najkratší čas uzávierky iba 1/4000s.
- synchronizácia blesku len 1/180s.

Záver

Canon 6D predstavuje nádhernú rovnováhu medzi tým, čo je a čo už nie je prípustné v danej triede. Každopádne však môžem tento stroj len odporúčať.Zrkadlovka si aj napriek svojím nedostatkom dokáže poradiť takmer s každou situáciou!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2013-02-11 19:49:56
U snímku, zhotoveného pri hodnote ISO 51200 došlo ku chybe, keď som omylom vložil na jeho miesto záber z hodnotou ISO 102400. Snímok je už opravený ! Za túto chybu sa vopred ospravedlňujem.
 
Jozi Mačutek
2013-02-12 19:37:01
A tak kukám že Nikon D600 ma iba vrch z magneziovej zliatiny ale 6D je z nej pomaly celá .
No každý ma svoje výhody ale to zloženie je fakt velke + pre Canon
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2013-02-12 21:27:06
U Nikonu D600 mi vadí, že prednú časť korpusu má plastovú. Hodne sa tiež hovorilo o v súvislosti s D600 že má problém s prachom a tak som bol zvedavý, ako je na tom táto mašinka!? Výsledky boli veľmi dobre, keď ani pri maximálnom zaclonení sa prach neobjavil na snímači ani po mnohých snímkoch. Canon asi vie čo robí a prečo k produktu neponúka kupóny na čistenie zdarma!
 
Schloso
2013-02-26 21:38:48
Zaujal ma údaj ISO 50 keďže som sám vlastníkom tohto modelu a pokiaľ viem najnižšia hodnota aká sa dá na aparáte nadstaviť je ISO 100
 
tankista95
2013-02-26 22:04:35
príspevok od: Schloso
Zaujal ma údaj ISO 50 keďže som sám vlastníkom tohto modelu a pokiaľ viem najnižšia hodnota aká sa dá na aparáte nadstaviť je ISO 100
treba v menu nadstavit rozsirene iso, v manualnom rezime daj menu, tam je to tretia zalozka a nadstavenie iso, tam vies nadstavit ake hodnoty bude poznat fotak a s akymi hodnotami bude pracovat automatika
 
tankista95
2013-02-26 22:06:44
mna by zaujimalo ako funguje to presotrovanie videa lebo zatial sa mi to nepodarilo nadstavit a to som vyskusal viacej objektivov, a niekde som cital ze to podporuju len STM od canonu v priebehu roka pridu LINEAR od sigmy ktore su zatial len 3/4" fotaky
 
Schloso
2013-02-26 22:20:28
ďakujem za radu už je to nadstavené no ešte mam jednu otázku, hľadal som v menu (samozrejme do návodu som sa nepozrel) nastavenie korekcie objektívov kvôli front a back focus a nejak som to tam nevidel... podľa všetkého by to 6D-čko podporovať malo
 
tankista95
2013-02-26 22:29:59
príspevok od: Schloso
ďakujem za radu už je to nadstavené no ešte mam jednu otázku, hľadal som v menu (samozrejme do návodu som sa nepozrel) nastavenie korekcie objektívov kvôli front a back focus a nejak som to tam nevidel... podľa všetkého by to 6D-čko podporovať malo
ano je to tam, je to v tom predposlednom menu v druhom od vrchu a tam je to ako 9 nadstavenie na konci
 
tankista95
2013-02-26 22:31:04
príspevok od: Schloso
ďakujem za radu už je to nadstavené no ešte mam jednu otázku, hľadal som v menu (samozrejme do návodu som sa nepozrel) nastavenie korekcie objektívov kvôli front a back focus a nejak som to tam nevidel... podľa všetkého by to 6D-čko podporovať malo
ja taktiez chatam navod az nakoniec do ruk, no teraz som ho aj ctal a neviem ale nenasiel som tak ako spraven nadstavit fotak aby pocas videa preostroval a ake objektivy podporuju to preostrovanie
 
Schloso
2013-02-26 22:42:52
ďakujem ešte raz asi naozaj vezmem aj ja ten návod konečne do ruky nuž video som síce skúšal ale len raz a to som ostril manuálne takže naozaj netuším
 
tankista95
2013-02-26 22:57:53
príspevok od: Schloso
ďakujem ešte raz asi naozaj vezmem aj ja ten návod konečne do ruky nuž video som síce skúšal ale len raz a to som ostril manuálne takže naozaj netuším
v manuale neni dokopy nic, toto som nasiel automaticky, som to pouzival aj na 5dmarkII, tak ja zviknem vo video ostrit tiez rucne ale tak kupoval som to kvoli tomu tak by som to rad nadstavil alebo dako spustil
 
Juraj Lacko
2013-03-10 23:27:34
Dobra a podrobna uzivatelska recenzia. Vdaka ze si si nasiel cas
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2013-03-11 00:31:05
príspevok od: Juraj Lacko
Dobra a podrobna uzivatelska recenzia. Vdaka ze si si nasiel cas
Ďakujem za ohodnotenie a čas, ktorý ste strávili pri čítaní tejto recenzie.
 
cvako
2013-04-03 23:18:40
Dobre napísaná recenzia. A páčia sa mi aj fotky na porovnanie hladiny šumu. Lebo teraz som už v obraze teda aspoň čo sa šumu týka pri tomto foťáku
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2013-04-07 10:11:49
Okrem výborného zvládania ISO (i keď podľa mňa je v reálnom svete použiteľná hodnota max. 12800 - hlavne pokiaľ fotografujete spoločenské podujatia) má ešte jednú vlastnosť v ktorej je skutočne výborní, a tou je autofokus. Za zhoršených svetelných podmienok pri ktorých si fotograf vystačí zo stredovým bodom, pracuje veľmi presne a spoľahlivo - odskúšané! Čo sa týka postranných bodov , tie v slabom svetle úž nepracujú - aparát sa tvári akoby mal plnú kartu alebo vybité batérie.
 
kuchar
2013-04-07 21:01:52
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Okrem výborného zvládania ISO (i keď podľa mňa je v reálnom svete použiteľná hodnota max. 12800 - hlavne pokiaľ fotografujete spoločenské podujatia) má ešte jednú vlastnosť v ktorej je skutočne výborní, a tou je autofokus. Za zhoršených svetelných podmienok pri ktorých si fotograf vystačí zo stredovým bodom, pracuje veľmi presne a spoľahlivo - odskúšané! Čo sa týka postranných bodov , tie v slabom svetle úž nepracujú - aparát sa tvári akoby mal plnú kartu alebo vybité batérie.
S tym autofokusom si prekvapil.(na moju radost).Vela ludi ho kritizuje,ale na druhej strane si ho vela ludi nevie vynachvalit.Na F1 to asi nebude,ale na bezne fotenie viac nez dostojny spolocnik..
Vela chvali ide na AF hlavne pri znizenych svetelnych podmienkach.Zrejme to az take tragicke nebude. Inak slusna recenzia.Akurat do plusu si mohol pridat este vybornu kvalitu obrazu.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2013-04-08 10:08:27
Podľa osobnej skúsenosti by som v rámci presnosti a rýchlosti AF, prirovnal Canon 6D k Nikonu D700 . Pre toho, kto chce prejsť na full frame od Canonu a nepotrebuje pre svoju prácu používať časy uzávierky kratšie ako 1/4000 a vystačí si zo synchronizáciou blesku 1/180, je táto mašinka ideálna. Nemá síce "700 koní pod kapotou" ale svoj štandard si obháji! Hlavne to nie je lacní bakelit a nebiť tej vrchnej dosky z polykarbonátu, tak je to čistý kov.
 
kuchar
2013-04-08 11:30:45
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Podľa osobnej skúsenosti by som v rámci presnosti a rýchlosti AF, prirovnal Canon 6D k Nikonu D700 . Pre toho, kto chce prejsť na full frame od Canonu a nepotrebuje pre svoju prácu používať časy uzávierky kratšie ako 1/4000 a vystačí si zo synchronizáciou blesku 1/180, je táto mašinka ideálna. Nemá síce "700 koní pod kapotou" ale svoj štandard si obháji! Hlavne to nie je lacní bakelit a nebiť tej vrchnej dosky z polykarbonátu, tak je to čistý kov.
No tak to potom taka tagedia s tym AF nebude jak sa niekde nafukuje.Ten vrch z polykarbonatu je kvoli wifi a gps aby bol priechodny signal. Nema to sice 700 koni, ale vdaka tym 500 konom a odlahcenej karoserii je to idealny spolocnik na dlhe trasy.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2013-04-08 13:32:19
Plne s tebou súhlasím.
 
MagickVamp
2013-12-28 09:00:01
Chcel by som sa vas spytat ci ten canon 6D je naozaj az o tolko horsi od D610 ako to vychadza podla DXomarku. Presnejsie Dynamic Range je 12.1 Evs vs 14.4 Evs v prospech D610 ale co ma najviac zazraza, ze v zlom svetle je podla DXomark nikon D610 o 25 percent lepsi od canonu 6D. Rovnake a niekde aj horsie je to v Dx triede, celkovo canony v DXomarku vyzeaju ako velmi zla volba ak za tie iste peniaze moze mat clovek nikon s vacsim dynamickym rozsahom a hlavne ovela lepsim zvladanim zlych svetelnych podmienok. Alebo si ludia kupuju canon fakt len preto ze sa lepsie drzi? Je Dxmark podla vas objektivny? A vysledky naozaj zhruba zodpovedaju realite? Canon som nikdy nevlastnil.
 
Juraj Lacko
2013-12-28 10:17:17
príspevok od: MagickVamp
Chcel by som sa vas spytat ci ten canon 6D je naozaj az o tolko horsi od D610 ako to vychadza podla DXomarku. Presnejsie Dynamic Range je 12.1 Evs vs 14.4 Evs v prospech D610 ale co ma najviac zazraza, ze v zlom svetle je podla DXomark nikon D610 o 25 percent lepsi od canonu 6D. Rovnake a niekde aj horsie je to v Dx triede, celkovo canony v DXomarku vyzeaju ako velmi zla volba ak za tie iste peniaze moze mat clovek nikon s vacsim dynamickym rozsahom a hlavne ovela lepsim zvladanim zlych svetelnych podmienok. Alebo si ludia kupuju canon fakt len preto ze sa lepsie drzi? Je Dxmark podla vas objektivny? A vysledky naozaj zhruba zodpovedaju realite? Canon som nikdy nevlastnil.
Nikon d610 som nevlastnil len som ho trochu skusal v obchode ked som mal rovnaku dilemu ako ty. Canon 6d je v porovnani s 5dmk2 vylepseny v kazdom smere ale hlavne obrazovej kvalite. DxO su laboratorne testy a podmienky v laboratornych testoch su prisne kontrolovane realita je trochu ina. Ako tu uz bolo mnoho krat povedane, ak vlastnis Nikon prislusenstvo pre teba bude vyhodnejsie zostat s nikonom. Menit celu znacku koli jednemu telu sa neoplati. O rok budu zase nove tela o kusok lepsie aj u C a N. Nemyslim si ze je priepastny rozdiel medzi modernymi fotakmi. Co sa tyka DR pri krajine mozes pouzit braketing a nasledne spojit v PP. Ja som zostal s canonom lebo mi viac vyhovuje ovladanie a objektivy ktore uz vlastnim.
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-12-28 12:31:39
príspevok od: MagickVamp
Chcel by som sa vas spytat ci ten canon 6D je naozaj az o tolko horsi od D610 ako to vychadza podla DXomarku. Presnejsie Dynamic Range je 12.1 Evs vs 14.4 Evs v prospech D610 ale co ma najviac zazraza, ze v zlom svetle je podla DXomark nikon D610 o 25 percent lepsi od canonu 6D. Rovnake a niekde aj horsie je to v Dx triede, celkovo canony v DXomarku vyzeaju ako velmi zla volba ak za tie iste peniaze moze mat clovek nikon s vacsim dynamickym rozsahom a hlavne ovela lepsim zvladanim zlych svetelnych podmienok. Alebo si ludia kupuju canon fakt len preto ze sa lepsie drzi? Je Dxmark podla vas objektivny? A vysledky naozaj zhruba zodpovedaju realite? Canon som nikdy nevlastnil.
fascinuje ma co vsetko dokaze ludi zaujimat pri kupe noveho fotaku:}
 
MagickVamp
2013-12-28 12:52:42
Juraj Lacko ja som mal nikon D80, momentalne mi je jedno ci pojdem do canonu alebo nikonu. Popravde so servisom Nikonu som nebol velmi spokojny, kamos mal D600 a so servisom mal este horsie skusenosti ako ja. Popravde ma od nikonu odradzaju tie ich afery s olejovymi skvrnami a servis, ktory je priserny a navyse daleko. U ludi co maju canon taketo veci nepocuvam. Takze mam dojem ze co sa tyka kvality zhotovenia a servisu je canon daleko nad nikonom, no co sa tyka vystupu je zas aspon podla DXomark nikon daleko vpredu. A to ma dost metie :-/ Lebo rad by som prave presiel ku canonu. Ale lakaju ma tie priepastne rozdieli v tom DXomarku. istvic mna zas fascinuju ludia, ktorych to nezaujima ked si chcu kupit novy fotak.
 
Juraj Lacko
2013-12-28 13:00:30
príspevok od: MagickVamp
Juraj Lacko ja som mal nikon D80, momentalne mi je jedno ci pojdem do canonu alebo nikonu. Popravde so servisom Nikonu som nebol velmi spokojny, kamos mal D600 a so servisom mal este horsie skusenosti ako ja. Popravde ma od nikonu odradzaju tie ich afery s olejovymi skvrnami a servis, ktory je priserny a navyse daleko. U ludi co maju canon taketo veci nepocuvam. Takze mam dojem ze co sa tyka kvality zhotovenia a servisu je canon daleko nad nikonom, no co sa tyka vystupu je zas aspon podla DXomark nikon daleko vpredu. A to ma dost metie :-/ Lebo rad by som prave presiel ku canonu. Ale lakaju ma tie priepastne rozdieli v tom DXomarku. istvic mna zas fascinuju ludia, ktorych to nezaujima ked si chcu kupit novy fotak.
skus teda pozriet aj ine recenzie nie len dxo ak ti na tom tak zalezi. Co sa tyka olejovych skvrn prave d610 bol uvedeny na trh aby to fiasko s d600 trochu ututlal. D610 ma novu uzavierku ktora vraj uz olejove skvrny nesposobuje, inak je to to iste co d600. Ps snimac si musia cistit aj canonisti ale ked sa to raz naucis netreba to nikam posielat
 
rasto.tn
2013-12-28 13:07:03
príspevok od: MagickVamp
Juraj Lacko ja som mal nikon D80, momentalne mi je jedno ci pojdem do canonu alebo nikonu. Popravde so servisom Nikonu som nebol velmi spokojny, kamos mal D600 a so servisom mal este horsie skusenosti ako ja. Popravde ma od nikonu odradzaju tie ich afery s olejovymi skvrnami a servis, ktory je priserny a navyse daleko. U ludi co maju canon taketo veci nepocuvam. Takze mam dojem ze co sa tyka kvality zhotovenia a servisu je canon daleko nad nikonom, no co sa tyka vystupu je zas aspon podla DXomark nikon daleko vpredu. A to ma dost metie :-/ Lebo rad by som prave presiel ku canonu. Ale lakaju ma tie priepastne rozdieli v tom DXomarku. istvic mna zas fascinuju ludia, ktorych to nezaujima ked si chcu kupit novy fotak.
Skúsim v jednoduchosti zareagovať: choď do obchodu (mám pocit že vo fotolab-e majú oba tvoje zmieňované aparáty) zober si vlastnú pamäťovú kartu a nafoť rovnaké snímky, doma sa stým vyhraj v PS (alebo hocjakom raw editore), porovnaj fotky a je to. Doteraz nechápem, čo všetci majú s DXomark stránkou, keď sú na nej iba nejaké grafy, ktoré mi nič nehovoria. Jediná vec, podľa ktorej môžeš hodnotiť kvalitu fotiek, je fotka samotná (ideálne vytlačená na papier).
 
markato1
2013-12-28 13:19:34
príspevok od: MagickVamp
Juraj Lacko ja som mal nikon D80, momentalne mi je jedno ci pojdem do canonu alebo nikonu. Popravde so servisom Nikonu som nebol velmi spokojny, kamos mal D600 a so servisom mal este horsie skusenosti ako ja. Popravde ma od nikonu odradzaju tie ich afery s olejovymi skvrnami a servis, ktory je priserny a navyse daleko. U ludi co maju canon taketo veci nepocuvam. Takze mam dojem ze co sa tyka kvality zhotovenia a servisu je canon daleko nad nikonom, no co sa tyka vystupu je zas aspon podla DXomark nikon daleko vpredu. A to ma dost metie :-/ Lebo rad by som prave presiel ku canonu. Ale lakaju ma tie priepastne rozdieli v tom DXomarku. istvic mna zas fascinuju ludia, ktorych to nezaujima ked si chcu kupit novy fotak.
Realne vo vystupe rozdiel nezbadas,to by si musel vsetko snad skumat mikroskopom,takze co sa tohoto tyka je uplne jedno ktory system zvolis.Pokial si nauceny na nikon kup nikon,ale D610 pokial sa da.Pokial ti je to jedno, tak kludne canon 6D je to super masinka ,chybu rozhodne neurobis,ma lepsi AF ako nikon ,najme v slabom svetle,ale klady a zapory oboch si mozes precitat aj sam..
 
Pospo
2013-12-28 13:43:53
príspevok od: istvic
fascinuje ma co vsetko dokaze ludi zaujimat pri kupe noveho fotaku:}
Podla mna su to uplne relevantne otazky. Vzhladom na to aka je investicia.
 
Pospo
2013-12-28 13:43:54
príspevok od: istvic
fascinuje ma co vsetko dokaze ludi zaujimat pri kupe noveho fotaku:}
Podla mna su to uplne relevantne otazky. Vzhladom na to aka je investicia.
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-12-28 13:50:28
Netvrdim ,ze nema pravo sa pytat alebo ze je to blbost ked chce byt informovany.Ale tie rozdiely su tam minimalne ,ze na vystupe to nikdy nebude vidiet.Chapem,ze je tu vela technofilovi ,co ich zaujima najma technicka kvalita fotografie,co je na hony vzdialene mojmu mysleniu a pohladu na vec..V cenovych relaciach v akych sa pohybujeme je vzdy nejake minus a plus.Zhodou nahod fotim v poslednych mesiacoch prave tymto aparatom a neviem si ho vynachvalit:}
 
dePappa
2013-12-28 14:00:23
príspevok od: MagickVamp
Juraj Lacko ja som mal nikon D80, momentalne mi je jedno ci pojdem do canonu alebo nikonu. Popravde so servisom Nikonu som nebol velmi spokojny, kamos mal D600 a so servisom mal este horsie skusenosti ako ja. Popravde ma od nikonu odradzaju tie ich afery s olejovymi skvrnami a servis, ktory je priserny a navyse daleko. U ludi co maju canon taketo veci nepocuvam. Takze mam dojem ze co sa tyka kvality zhotovenia a servisu je canon daleko nad nikonom, no co sa tyka vystupu je zas aspon podla DXomark nikon daleko vpredu. A to ma dost metie :-/ Lebo rad by som prave presiel ku canonu. Ale lakaju ma tie priepastne rozdieli v tom DXomarku. istvic mna zas fascinuju ludia, ktorych to nezaujima ked si chcu kupit novy fotak.
je to sice rozdiel D800 vs 5DIII ale pre ukazku aky DR ma nikon vo svojich snimachoch to staci
http://www.fredmiranda.com/5DIII-D800/index_controlled-tests.html
podobny test si mozes spravit aj ty sam, z dpreview si stiahni rawy fotakov o ktore mas zaujem a pushni si tiene/highlity o 3EV a uvidis sam. Otazkou vsak ostava ci potrebujes taky DR a ci casto pri upravach vytahujes z tienov 3 EV ak nie, tak pokojne chod do jedneho ci druheho, chybu urcite nespravis. Je to v podstate len o tom ktore +/- prevazia pre TVOJU potrebu. Na nete je milion recenzii, skus si nieco sam nastudovat.
 
vd
2013-12-28 15:42:08
vela veci, ktore by som nevyuzil, ale dve podstatne, ktore ma odradili od kupy : Xsync 1/180 a absencia CF

za pozitivum povazujem nastavenie limitov automatiky.
 
kuchar
2013-12-28 16:21:38
príspevok od: istvic
Netvrdim ,ze nema pravo sa pytat alebo ze je to blbost ked chce byt informovany.Ale tie rozdiely su tam minimalne ,ze na vystupe to nikdy nebude vidiet.Chapem,ze je tu vela technofilovi ,co ich zaujima najma technicka kvalita fotografie,co je na hony vzdialene mojmu mysleniu a pohladu na vec..V cenovych relaciach v akych sa pohybujeme je vzdy nejake minus a plus.Zhodou nahod fotim v poslednych mesiacoch prave tymto aparatom a neviem si ho vynachvalit:}
Asi tak... Jeden slavny fotograf raz povedal:Ak sa chcete naucit o fotografii pytajte sa ludi , ktori sa zaujimaju o fotografiu.Ale vyhnite sa tym,co moc rozpravaju o technike a vlastnia privela techniky.Preto ze ich zaujima najma technika, nie fotenie samotne.
Ludia dokazu cele dni az tyzdne sediet na nete a vadit sa o veciach ako ktory objektiv ma o 3% lepsiu ostrost v rohoch.Potom idu raz za cas fotit, vratia sa a vacsinu fotiek musia aj tak orezavat,lebo kompozicne znalosti nula bodov.Potom tie 3% "lepsej ostrosti" konci aj tak v kosi.Tiez som nad mieru spokojny s tymto aparatom. Ale zastavam nazor,ze najvacsi podiel na dobrej fotke ma samotny fotograf a nie jeho nastroj.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2013-12-28 23:59:07
príspevok od: dePappa
je to sice rozdiel D800 vs 5DIII ale pre ukazku aky DR ma nikon vo svojich snimachoch to staci
http://www.fredmiranda.com/5DIII-D800/index_controlled-tests.html
podobny test si mozes spravit aj ty sam, z dpreview si stiahni rawy fotakov o ktore mas zaujem a pushni si tiene/highlity o 3EV a uvidis sam. Otazkou vsak ostava ci potrebujes taky DR a ci casto pri upravach vytahujes z tienov 3 EV ak nie, tak pokojne chod do jedneho ci druheho, chybu urcite nespravis. Je to v podstate len o tom ktore +/- prevazia pre TVOJU potrebu. Na nete je milion recenzii, skus si nieco sam nastudovat.
ja len toľko - predal som D800 a D700 a pár drahých nových skiel Nikon, kvoli jednej 5DMk3 a pár starších objektívov, možno k tomu napíšem článok na svoj blog
 
dePappa
2013-12-29 00:19:44
príspevok od: Jozef Peniak
ja len toľko - predal som D800 a D700 a pár drahých nových skiel Nikon, kvoli jednej 5DMk3 a pár starších objektívov, možno k tomu napíšem článok na svoj blog
A co to ma spolocne s tym co som napisal ja? Vela ludi preslo z canona na nikon len kvoli D800e (vratane mna) a taktiez vela ludi preslo z nikona na canon. Normalne si zhodnotili co im viac vyhovuje a podla toho sa rozhodli, tak ako aj ty. Ak je pre teba lepsi Canon 5DIII tak to je fajn. Som rad, ze si spokojny... Ja som tu len zodpovedal na otazku ohladom DR a uviedol som aj priklad (fakty, nie moje pocity)
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2013-12-29 00:54:11
príspevok od: dePappa
A co to ma spolocne s tym co som napisal ja? Vela ludi preslo z canona na nikon len kvoli D800e (vratane mna) a taktiez vela ludi preslo z nikona na canon. Normalne si zhodnotili co im viac vyhovuje a podla toho sa rozhodli, tak ako aj ty. Ak je pre teba lepsi Canon 5DIII tak to je fajn. Som rad, ze si spokojny... Ja som tu len zodpovedal na otazku ohladom DR a uviedol som aj priklad (fakty, nie moje pocity)
Ja som uviedol moje pocity ako pises, dufam ze na tom nie je nic zle len tym chcem povedat ze technicke parametre, dr a merania dxo mark nie su vsetko a ani nemusia byt smerodatne pre kazdeho, asi som nemal reagovat na tvoj prispevok - prepac,ale len svoj koment hodit pod clanok
 
JohnNewton
2013-12-29 11:07:19
príspevok od: vd
vela veci, ktore by som nevyuzil, ale dve podstatne, ktore ma odradili od kupy : Xsync 1/180 a absencia CF

za pozitivum povazujem nastavenie limitov automatiky.
Je až na podiv ako dokážu výrobcovia robiť kroky späť. Nikon d 50 mal sync 1/500 sec.
 
RadovanŠkohel
2013-12-29 12:03:51
príspevok od: istvic
fascinuje ma co vsetko dokaze ludi zaujimat pri kupe noveho fotaku:}
 
MagickVamp
2013-12-29 15:29:08
Tak som si to porovnaval a uz viem preco ma 6D v DXomark menej bodov co sa tyka fotenia v horsich svetelnych podmienkach, teda aspon ja som si nic ine na fotkach nevsimol. Ak si porovnam JPEG pri vyssich ISO, tak nikon zachytava presnejsie struktury, ale ma to vsetko viac zrnite. Fotky z canonu vyzeraju akoby uz ich niekto upravoval - vyhladzoval. Su ovela viac pouzitelne, bez dalsich uprav ako foto z Nikon D610, dokonca pre bezne uceli by som necitil potrebu ich upravovat ani do ISO6400, zato foto z D610 uz maju zrno ktore mi vadi. Ak si ale dakto sadne a zacne na fotkach po foteni makat, z fotiek z D610 dokaze vytiahnut viac drobnych detailov. Ak ale porovnavam fotky fotene vo formate RAW tak uz ani v drobnej strukture roznych detailov velke rozdiely nevidim, mozno ma D610 aj v RAW mierne navrch, ale v ziadnom pripade to nie je 25 percent ako deklaruje DXomark, su to rozdieli uplne nepodstatne a nepatrne. Takze kvalitou fotiek su si vyrovnani superi. Uz je to len o tom kto co viac uprednostni z technickej ponuky D610 a 6D. Ja osobne mam ale pocit akoby NIKON uz nevedel spravit kvalitny fotak bez nejakych much. Pri D610 som pocul ze sa tam vyskytuje zasa vadny pixel a vseci cakaju ci nebude tiez spinit. D7000 spinila a nasledne ten isty pruser spravili aj v D600. NIKON hra mrtveho chrobaka a jeho servis stoji za prd. Takze si myslim ze canon je lepsia volba.
 
JohnNewton
2013-12-29 15:36:08
príspevok od: Jozef Peniak
Ja som uviedol moje pocity ako pises, dufam ze na tom nie je nic zle len tym chcem povedat ze technicke parametre, dr a merania dxo mark nie su vsetko a ani nemusia byt smerodatne pre kazdeho, asi som nemal reagovat na tvoj prispevok - prepac,ale len svoj koment hodit pod clanok
Práve naopak, každý poznatok je dôležitý a to že je niekto vlastníkom drahého fotoaparátu predsa automaticky neznamená že musí priehlidať jeho nedostatky.
 
dePappa
2013-12-29 15:50:27
príspevok od: Jozef Peniak
Ja som uviedol moje pocity ako pises, dufam ze na tom nie je nic zle len tym chcem povedat ze technicke parametre, dr a merania dxo mark nie su vsetko a ani nemusia byt smerodatne pre kazdeho, asi som nemal reagovat na tvoj prispevok - prepac,ale len svoj koment hodit pod clanok
S tym co si napisal absolutne suhlasim, mna si len poplietol tym, ze si reagoval na moj prispevok o DR.
 
Juraj Lacko
2013-12-29 19:12:08
príspevok od: JohnNewton
Práve naopak, každý poznatok je dôležitý a to že je niekto vlastníkom drahého fotoaparátu predsa automaticky neznamená že musí priehlidať jeho nedostatky.
Spravne si to napisal je potrebne vediet o nedostatkoch fotoaparatu aby sa im fotograf mohol v praxi vyhnut a tym padom vytazit z danej techniky maximum ci uz to stoji 200e alebo 2000e. Dokonaly fotak este nebol vyrobeny vzdy je to kompromis. A keby nebodaj bol dokonaly pre mna asi by nebol pre teba. Kazdy potrebuje nieco ine a preto si musi kazdy vybrat co mu vyhovuje a dobre sa mu s tym pracuje.
 
markato1
2013-12-29 19:37:20
príspevok od: MagickVamp
Tak som si to porovnaval a uz viem preco ma 6D v DXomark menej bodov co sa tyka fotenia v horsich svetelnych podmienkach, teda aspon ja som si nic ine na fotkach nevsimol. Ak si porovnam JPEG pri vyssich ISO, tak nikon zachytava presnejsie struktury, ale ma to vsetko viac zrnite. Fotky z canonu vyzeraju akoby uz ich niekto upravoval - vyhladzoval. Su ovela viac pouzitelne, bez dalsich uprav ako foto z Nikon D610, dokonca pre bezne uceli by som necitil potrebu ich upravovat ani do ISO6400, zato foto z D610 uz maju zrno ktore mi vadi. Ak si ale dakto sadne a zacne na fotkach po foteni makat, z fotiek z D610 dokaze vytiahnut viac drobnych detailov. Ak ale porovnavam fotky fotene vo formate RAW tak uz ani v drobnej strukture roznych detailov velke rozdiely nevidim, mozno ma D610 aj v RAW mierne navrch, ale v ziadnom pripade to nie je 25 percent ako deklaruje DXomark, su to rozdieli uplne nepodstatne a nepatrne. Takze kvalitou fotiek su si vyrovnani superi. Uz je to len o tom kto co viac uprednostni z technickej ponuky D610 a 6D. Ja osobne mam ale pocit akoby NIKON uz nevedel spravit kvalitny fotak bez nejakych much. Pri D610 som pocul ze sa tam vyskytuje zasa vadny pixel a vseci cakaju ci nebude tiez spinit. D7000 spinila a nasledne ten isty pruser spravili aj v D600. NIKON hra mrtveho chrobaka a jeho servis stoji za prd. Takze si myslim ze canon je lepsia volba.
D610 bola narychlo pustena do obehu s inou zavierkou,ktora by problem mala riesit.Je to vpodstate oprava D600.Nepocul som ze by sa olej na senzore objavoval aj u nej.Co sa tyka nikon servisu,tak je to bieda..Osobne kedze 5DMKIII je pre mna draha,idem do 6D,to ostrenie v nizkej hladine osvetlenia je fantasticke
 
Michal Piatrov
2013-12-29 22:29:38
este som clanok necital tak neviem ,mozno sa budem opakovat ale toto 6d-čko je proste skvele na fotenie hviezd s porovnanim s 5d mark ii (to iso robi svoje) ale zase som si nemyslel ze ten rozdiel bude az taky, predsa si to 5d drzi stale vysoku cenu...
 
Tibor78
2014-12-10 09:15:10
príspevok od: Michal Piatrov
este som clanok necital tak neviem ,mozno sa budem opakovat ale toto 6d-čko je proste skvele na fotenie hviezd s porovnanim s 5d mark ii (to iso robi svoje) ale zase som si nemyslel ze ten rozdiel bude az taky, predsa si to 5d drzi stale vysoku cenu...
S odpstupom casu ste ako spokojni so spolahlivostou 6D ?
 
Roman Point
2014-12-10 10:04:47
príspevok od: Tibor78
S odpstupom casu ste ako spokojni so spolahlivostou 6D ?
Kopec známych ho má. A ich názor na spoľahlivosť, čistotu snímača je taký že k môjmu 7D idem prikúpiť aj 6D na portrét a nočnú fotografiu..
 
MagickVamp
2014-12-10 11:02:55
príspevok od: Tibor78
S odpstupom casu ste ako spokojni so spolahlivostou 6D ?
Je super Vobec nelutujem ze som ho kupil. Podla Dxomark je to somarina, v realite ale na zakladnych ISO nerozoznas rozdiel v kvalite ci je to olympus, alebo Nikon atd. A pri vyssich ISO je v realite o krok dalej pred D600/D610. Dynamicky rozsah je vynikajuci a aj pri vyssom ISO Ja som nikdy nemal problem vytiahnut z tienov co som potreboval. A co sa tyka ostrenia, tak v danej triede dlho nic lepsie nebolo(ani neviem ci aktualne je), ale je to aj o pohlade daneho cloveka. 6D ma 11 krizovych bodov, mne osobne to nevadi, aj tak ostrim vzdy len jednym. Dalej ak si mam vybrat ci chcem jeden krizovy, ktory zaostri aj za mesacneho svitu, alebo chcem 9 takych z ktorymi je neiste ostrenie uz za trosku zhrosenych svetelnych podmienok a nemozne fotit tam kde 6D ide z prehladom...tak chcem racej 1 na ktory je spolah a dovoli mi ist tam kde iny uz fotak odkladaju. A realita je presne taka. Wildlife fotim v pohode, nemam problem trafit letiaceho vtaka stredovym bodom, srnu, psy a podobne lavou zadnou.... Mal som problem ale trafit netopiera ked sa stmievalo... jasne ocenil by som viac krizovych bodov po stranach fotaku, ale tak technicky je to asi narocne riesit. Vid aj nova D750, kde su tiez len v strede a stoji o 500Eur viac.......Ovladanie mi osobne sedi. V kazdom pripade spokojnost s prechodom od Nikonu a s kludnym svedomim budem pokracovat v canone a tesim na 6D mark II
 
balazovic.lubos
2014-12-10 11:47:44
príspevok od: MagickVamp
Je super Vobec nelutujem ze som ho kupil. Podla Dxomark je to somarina, v realite ale na zakladnych ISO nerozoznas rozdiel v kvalite ci je to olympus, alebo Nikon atd. A pri vyssich ISO je v realite o krok dalej pred D600/D610. Dynamicky rozsah je vynikajuci a aj pri vyssom ISO Ja som nikdy nemal problem vytiahnut z tienov co som potreboval. A co sa tyka ostrenia, tak v danej triede dlho nic lepsie nebolo(ani neviem ci aktualne je), ale je to aj o pohlade daneho cloveka. 6D ma 11 krizovych bodov, mne osobne to nevadi, aj tak ostrim vzdy len jednym. Dalej ak si mam vybrat ci chcem jeden krizovy, ktory zaostri aj za mesacneho svitu, alebo chcem 9 takych z ktorymi je neiste ostrenie uz za trosku zhrosenych svetelnych podmienok a nemozne fotit tam kde 6D ide z prehladom...tak chcem racej 1 na ktory je spolah a dovoli mi ist tam kde iny uz fotak odkladaju. A realita je presne taka. Wildlife fotim v pohode, nemam problem trafit letiaceho vtaka stredovym bodom, srnu, psy a podobne lavou zadnou.... Mal som problem ale trafit netopiera ked sa stmievalo... jasne ocenil by som viac krizovych bodov po stranach fotaku, ale tak technicky je to asi narocne riesit. Vid aj nova D750, kde su tiez len v strede a stoji o 500Eur viac.......Ovladanie mi osobne sedi. V kazdom pripade spokojnost s prechodom od Nikonu a s kludnym svedomim budem pokracovat v canone a tesim na 6D mark II
Nemá krížový len ten stredový ? Či sa mýlim ?
 
MagickVamp
2014-12-10 12:27:04
príspevok od: balazovic.lubos
Nemá krížový len ten stredový ? Či sa mýlim ?
Ano 6D ma krizovy len stredny bod.
 
balazovic.lubos
2014-12-10 12:38:52
príspevok od: MagickVamp
Ano 6D ma krizovy len stredny bod.
No som myslel, že som kúpil nejaký zlý model . Lebo píšeš, že 11 , tak sa len pýtam, že či som si zle to pozrel ... peace
 
MagickVamp
2014-12-10 13:05:20
príspevok od: balazovic.lubos
No som myslel, že som kúpil nejaký zlý model . Lebo píšeš, že 11 , tak sa len pýtam, že či som si zle to pozrel ... peace
Nie ja som zle napisal, teraz kukam...11 bodov a 1 krizovy. Myslim ze z dalsieho pisania to uz vyplyva dalej...to preto ze obcas myslim uz dopredu na to co chcem napisat a pritom pismenkami tam este nie som :-P
 
tomasp1
2014-12-10 14:45:39
mám druhý rok 6D a okrem ostrenia je absolutna spokojnosť. Okrem stredového bodu ostatné majú strašný problém zaostriť a za znížených svetelných podmienok to nemá zmysel ani skúšať. Stredový fungujem na 100%. Kvalita fotiek je perfektná, v kombinácii s 24-70F2,8II.
Odporúčam v tej cene.
 
Tibor78
2014-12-10 15:59:33
príspevok od: tomasp1
mám druhý rok 6D a okrem ostrenia je absolutna spokojnosť. Okrem stredového bodu ostatné majú strašný problém zaostriť a za znížených svetelných podmienok to nemá zmysel ani skúšať. Stredový fungujem na 100%. Kvalita fotiek je perfektná, v kombinácii s 24-70F2,8II.
Odporúčam v tej cene.
Tak stredovy asi aj staci.Ake sd karty pouzivas? Data sa nikdy "nestratili"?Btw.pripadna strata dat je záležitosťou vzdy iba karty?
 
MagickVamp
2014-12-10 16:42:38
príspevok od: tomasp1
mám druhý rok 6D a okrem ostrenia je absolutna spokojnosť. Okrem stredového bodu ostatné majú strašný problém zaostriť a za znížených svetelných podmienok to nemá zmysel ani skúšať. Stredový fungujem na 100%. Kvalita fotiek je perfektná, v kombinácii s 24-70F2,8II.
Odporúčam v tej cene.
Pred tym som mal NIkon D90 a mam pocit ze tie vedlajsie body na 6D ostria rovnako, rozdiel som si akosi nevsimol. Stredovy ale ako pises aj ty je uz ale ina liga.
 
perf
2014-12-10 17:04:09
príspevok od: Tibor78
Tak stredovy asi aj staci.Ake sd karty pouzivas? Data sa nikdy "nestratili"?Btw.pripadna strata dat je záležitosťou vzdy iba karty?
Nie je to otázka na mňa, ale chcem sa vyjadriť k SD kartám. Používam 32 GB SanDisk Extreme Pro 95MB/s asi len niečo vyše roka, ale žiadny problém so zápisom, či uchovaním dát som nemal. Tiež som spokojný so 6D a necítim potrebu v dohľadnom čase ho meniť.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2014-12-10 17:09:36
príspevok od: Tibor78
S odpstupom casu ste ako spokojni so spolahlivostou 6D ?
Mal som Canon 5D mk II, ale techniku a pokrok clovek nezastavi. Pokial treba vyberat, tak bud Canon 5d mkIII alebo cenovo dostupnejsi Canon 6D, ktory je spolahlivy a po obrazovej stranke dobry stroj. Ps. Nema problem s prachom na snimaci!
 
tomasp1
2014-12-10 18:59:41
príspevok od: Tibor78
Tak stredovy asi aj staci.Ake sd karty pouzivas? Data sa nikdy "nestratili"?Btw.pripadna strata dat je záležitosťou vzdy iba karty?
s kartou som zatial nemal žiadny problem, aj ked poväčšine sa pripájam káblom a kartu vyťahujem minimálne. Všeky moje karty sú sandisc extreme class 10. používam aj v kamere a ak ni je v kamere je v plastovom púzdre.
 
Tibor78
2014-12-10 19:29:52
príspevok od: perf
Nie je to otázka na mňa, ale chcem sa vyjadriť k SD kartám. Používam 32 GB SanDisk Extreme Pro 95MB/s asi len niečo vyše roka, ale žiadny problém so zápisom, či uchovaním dát som nemal. Tiež som spokojný so 6D a necítim potrebu v dohľadnom čase ho meniť.
Dakujem za referenciu!
 
Tibor78
2014-12-10 19:31:36
príspevok od: tomasp1
s kartou som zatial nemal žiadny problem, aj ked poväčšine sa pripájam káblom a kartu vyťahujem minimálne. Všeky moje karty sú sandisc extreme class 10. používam aj v kamere a ak ni je v kamere je v plastovom púzdre.
Dakujem za odpoved.Tiez chcem ist do 6D, i ked lepsie by bolo 5Dm3, ale pre mna iba ako vyhoda mat 2 sloty na pamate.Tak ale ak sa teda kupi kvalitna sd karta....
 
Tibor78
2014-12-10 19:33:09
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Mal som Canon 5D mk II, ale techniku a pokrok clovek nezastavi. Pokial treba vyberat, tak bud Canon 5d mkIII alebo cenovo dostupnejsi Canon 6D, ktory je spolahlivy a po obrazovej stranke dobry stroj. Ps. Nema problem s prachom na snimaci!
Tak som rad, ze ohladom spolahlivosti len same chvaly
 
Roman Point
2014-12-10 21:46:58
príspevok od: MagickVamp
Je super Vobec nelutujem ze som ho kupil. Podla Dxomark je to somarina, v realite ale na zakladnych ISO nerozoznas rozdiel v kvalite ci je to olympus, alebo Nikon atd. A pri vyssich ISO je v realite o krok dalej pred D600/D610. Dynamicky rozsah je vynikajuci a aj pri vyssom ISO Ja som nikdy nemal problem vytiahnut z tienov co som potreboval. A co sa tyka ostrenia, tak v danej triede dlho nic lepsie nebolo(ani neviem ci aktualne je), ale je to aj o pohlade daneho cloveka. 6D ma 11 krizovych bodov, mne osobne to nevadi, aj tak ostrim vzdy len jednym. Dalej ak si mam vybrat ci chcem jeden krizovy, ktory zaostri aj za mesacneho svitu, alebo chcem 9 takych z ktorymi je neiste ostrenie uz za trosku zhrosenych svetelnych podmienok a nemozne fotit tam kde 6D ide z prehladom...tak chcem racej 1 na ktory je spolah a dovoli mi ist tam kde iny uz fotak odkladaju. A realita je presne taka. Wildlife fotim v pohode, nemam problem trafit letiaceho vtaka stredovym bodom, srnu, psy a podobne lavou zadnou.... Mal som problem ale trafit netopiera ked sa stmievalo... jasne ocenil by som viac krizovych bodov po stranach fotaku, ale tak technicky je to asi narocne riesit. Vid aj nova D750, kde su tiez len v strede a stoji o 500Eur viac.......Ovladanie mi osobne sedi. V kazdom pripade spokojnost s prechodom od Nikonu a s kludnym svedomim budem pokracovat v canone a tesim na 6D mark II
Možno kúsok od témy, ale neviem ako na tom bol v referenciách 7D mkI no ja ostrým skoro rovnako ako si napísal fakt že v noci za hmly atd a zaostrí mi všetkými bodmi.. Pokiaľ som skúšal nočnú oblohu dal som na stredový bod ostrenie a zaostrilo mi aj na malinkú hviezdu a hlavne presne, mám Japan verziu tak neviem či je to aj tým, alebo nie..
 
Artpraktik
2014-12-11 12:17:25
príspevok od: Roman Point
Kopec známych ho má. A ich názor na spoľahlivosť, čistotu snímača je taký že k môjmu 7D idem prikúpiť aj 6D na portrét a nočnú fotografiu..
Urobil som tak a spokojnosť. Sedmičku beriem tam kde nechcem vláčiť externý blesk, ak fotím akciu a nechcem stále meniť objektívy, alebo ako náhradu. Tiež je vhodnejší na akčnejšie scény. No so šesťkou som ešte spokojnejší - lebo je predsa len menej odpadu.
 
Michal Piatrov
2014-12-11 19:53:25
príspevok od: Tibor78
S odpstupom casu ste ako spokojni so spolahlivostou 6D ?
Ja osobne mam 5d mark ii (ktory ma momentalne dost stve) a preto rozmyslam nad 6d .... fotime nan s kamosom casozberi ci uz v noci alebo cez den v teple alebo v zime a zatial nesklamal teraz som s nim fotil aj stuzkovu a sice to telo nieje tak spracovane ako 5d mark ii (citit na tom 6d ze nieje az take profi to telo)... ale kvalita fotografie je rovnaka obycajnym pozorovatelom nerozoznatelna... (mam pocit ze niekedy je este lepsia ako u 5d mark ii predsa je to uz novsi kusok) takze odporucam ... a to ISO no krasa 5d sa nechyta
 
Roman Point
2014-12-11 21:18:23
príspevok od: Michal Piatrov
Ja osobne mam 5d mark ii (ktory ma momentalne dost stve) a preto rozmyslam nad 6d .... fotime nan s kamosom casozberi ci uz v noci alebo cez den v teple alebo v zime a zatial nesklamal teraz som s nim fotil aj stuzkovu a sice to telo nieje tak spracovane ako 5d mark ii (citit na tom 6d ze nieje az take profi to telo)... ale kvalita fotografie je rovnaka obycajnym pozorovatelom nerozoznatelna... (mam pocit ze niekedy je este lepsia ako u 5d mark ii predsa je to uz novsi kusok) takze odporucam ... a to ISO no krasa 5d sa nechyta
Vraj v kvalite fotiek sa vyrovnáva 5d mkIII a v niečom je aj lepšia 6D takže sa myslím nemyslíš že 5D mkII je horšia
 
Gaspo Photography
2015-12-27 17:25:04
príspevok od: Schloso
Zaujal ma údaj ISO 50 keďže som sám vlastníkom tohto modelu a pokiaľ viem najnižšia hodnota aká sa dá na aparáte nadstaviť je ISO 100
Vobec, v uzivatelskych nadstaveniach aparatu sa nachadza moznost L low 50 Pekny vecer
 
Gaspo Photography
2015-12-27 17:25:39
príspevok od: MagickVamp
Ano 6D ma krizovy len stredny bod.
Bohuzial :/
 
MagickVamp
2015-12-27 20:32:02
príspevok od: Gaspo Photography
Bohuzial :/
njn ale keby ich mal viac s citlivostou -3EV tak by asi predbehol dobu ,-) Treba si uz len pockat na rok 2016 a snad uz konecne bude nastupca.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia