Hore

Hukvaldy

Je ľahké napísať cestopis alebo photopoint  jedného kontinentu. Tiež nie je obtiažne napísať niečo o nejakej zaujímavej krajine. Trochu karty dochádzajú, keď máte priblížiť nejaké konkrétne miesto rozložené na pár kilometroch štvorcových. A úplne sa oklieštite, keď začnete písať o malej dedinke, niekde na severe Čiech medzi Příborom a Frídkom-Místkom. A čo takto to poňať úplne sparťansky, a na fotografovanie použiť mobil?

   

No áno, stalo sa to a výsledok krátkeho výletu, do rodiska jedného z najväčších českých hudobných skladateľov vám teraz predkladám.

Nebude to výcuc wikipédie. Samozrejme sa zmienim o jeho dátume narodenia a úmrtia. Kto bude chcieť viac detailov, bude vedieť kde má kliknúť.

   

Leoš Janáček – on je vlastne hlavným protagonistom tohto výletíku. Od nášho bytu v Ostrave sú Hukvaldy vzdialené tak 30 minút cesty autom.

Dvořák, Smetana, Janáček. Určite okrem škodovky, piva a Jágra stále výborný a stále na svetových trhoch žiadaný, obchodný artikel.

Ak je nejaký „hard core“ vážnej hudobnej moderny, tak kvôli svojej nezvyklej melodike sa tam Janáček určite radí.

Narodil sa v dedinke Hukvaldy v roku 1854 v hudobnej, ale chudobnej rodine. V 11tom roku života odchádza do kláštornej školy v Starom Brne, kde sa mu dostáva úplného hudobného vzdelania. (V Brne sa aj nachádza hudobné Janáčkove konzervatórium.)

   

Jeho súkromný život však nie je šťastný. Veľmi skoro si berie svoju 16 ročnú žiačku, s ktorou má dve deti. Obe však umierajú. Syn ako 2 a pol ročný a dcéra v 21 roku života.

Napísal niekoľko opier. Spomeniem napríklad Šárka, Její pastorkyňa, Věc Makropulos, Príhody líšky Bystroušky. Posledne spomenutá opera má aj v hukvaldskej obore, v ktorej sa nachádza jelenia a dančia zver, vlastnú sochu líšky s pamätnou tabuľou. Bronzová socha má skutočne do leskla vyšúchaný chvost a papuľu. Pravdepodobne vám socha splní nejaké želanie. Nikto pri našej návšteve však nebol prítomný, a tak nevieme, čo dobrého nás vlastne čaká...:)

Mimochodom, ďalšie Janáčkovo dielo Sinfonietta, je vždy hraná pri inaugurácii českých prezidentov.

Janáček zomiera v roku 1928 na zápal pľúc v ostravskej nemocnici, keď prechladol na dovolenke, práve vo svojich milovaných Hukvaldoch...

   

Cestou cez srnčiu oboru sme sa vykľukatili  asi za 20 minút k hukvaldskému hradu, ktorý patrí k jedným najväčším hradiskám v na Morave.  Údajne sa s jeho budovaním začalo v prvej polovici 13teho storočia. Pri našej návšteve nám neprialo ani počasie. Šedo šedá šedosť s občasným snežením. A ani otváracie hodiny.  Hrad sa otvára až 1. 4. od 9tej do 16tej. Vstupné je 60 Kč na dospelého.  Z hradiska je však určite krásny výhľad na okolitú krajinu. Kto má chuť si prečítať niečo bližšie o tomto hrade, tak tu:

http://ic.hukvaldy.eu/encyklopedie/objekty1.phtml?id=45935

K tomuto hradu sa viaže ešte jedna, nedávna tragédia, ktorá sa dotkla hlavne ostravskej foto komunity. V roku 2007 priamo pri konaní sa hudobného festivalu, spadol z 9 metrovej výšky hradieb, pri fotografovaní fotograf František Řezníček. Aj napriek rýchlemu zásahu dvoch lekárov priamo z publika, zomrel na mieste. Vlastním jeho knihu čierno-bielych fotografii: Cesty. Je ho skutočná škoda. Tak ako človeka, tak aj fotografa.

http://www.galerie7.cz/archiv/2008/2008-05-14-frantisek-reznicek/

Po opatrnom zostupe dolu, tentoraz turistickým a zasneženým chodníkom, označeným červeno-bielou značkou, sme zakotvili...doslova v reštaurácii U admirála. U výborného, hustého kysela. Poctivej kapustnici s klobásou a smotanou. Veru, padla nám po tom chladnom výlete vhod.


   
Fotky sú urobené mobilom Nokia E5 a zmrvené programom POLA.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
tunak
2011-03-31 08:45:16
Vynikající nápad! A navíc Janáček, velká paráda.
 
divin99
2011-03-31 10:40:13
nato ze to je mobilom tak to je velmi fajn
 
kovacmj
2011-03-31 14:38:31
Fajna úprava. Software Pola?
 
balazovic.lubos
2011-03-31 14:40:38
no bol som v hulvaldoch na jeseň, fotogenické miesto. a nielen centrum obce ( inak s výbornými reštauráciami ) , ale aj okolie. Pekné miesto.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-03-31 16:04:47
Poznám, býva tam môj bývalý obchodný partner, bol som ho zopárkrát navštíviť. Aj hrad sme prebehli, aj naozaj dobré hospôdky, toto vedia Moraváci dobre robiť...
Vďaka za pripomenutie...
 
gintonik
2011-04-01 11:33:07
Fotografické informácie by som doplnil. 20 rokov tam chodil fotografovať J. Sudek a jeho fotografie vyšli v publikácii Janáček Hukvaldy.
 
hall
2011-04-02 09:05:43
Vinikajúce, dobre sa to číta, hlavne s autorovym hudobným podmazom. Pripomína mi to dokument Hľadanie strateného času. A , nepochybne, bude sa to páčiť aj mojej manželke, ktorá sa venuje opere.
 
noik
ocenenie redakciou 2011-04-02 20:54:11
príspevok od: kovacmj
Fajna úprava. Software Pola?
...ano POLA... niekedy sa tomu odda poddat...aj ked, vysledky su skutocne vhodne na net, lebo POLA a vyslednu mobilovu fotku skutocne drasticky zmensi...
 
noik
ocenenie redakciou 2011-04-02 20:54:48
príspevok od: Stratený Stano
Poznám, býva tam môj bývalý obchodný partner, bol som ho zopárkrát navštíviť. Aj hrad sme prebehli, aj naozaj dobré hospôdky, toto vedia Moraváci dobre robiť...
Vďaka za pripomenutie...
som rad...tesi ma Stano
 
noik
ocenenie redakciou 2011-04-02 20:56:49
príspevok od: gintonik
Fotografické informácie by som doplnil. 20 rokov tam chodil fotografovať J. Sudek a jeho fotografie vyšli v publikácii Janáček Hukvaldy.
vdaka...nevedel som.. preluskam si to
 
noik
ocenenie redakciou 2011-04-02 20:58:29
príspevok od: hall
Vinikajúce, dobre sa to číta, hlavne s autorovym hudobným podmazom. Pripomína mi to dokument Hľadanie strateného času. A , nepochybne, bude sa to páčiť aj mojej manželke, ktorá sa venuje opere.
je to trosku "tazsi kaliber" photopointu... necakal som vela reakci (ved ich ani vela nie je), o to viac ma to tesi
vdaka
 
Anena
2011-04-08 21:18:18
Pekne miesto a zaujimavo si nam ho priblizil
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované