Hore

Spoznajte dvanásť českých pamiatok UNESCO

Keby chcel niekto spoznať všetky miesta, zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO, musel by obísť viac než tisícovku destinácií a cestovanie by mu zabralo niekoľko rokov. 

Česká republika je unikátna množstvom pamiatok, s ktorými sa možno oboznámiť počas krátkych výletov. Ponúkajú prierez európskou históriou od románskeho obdobia až po 20. storočie.

České mestá – štyri klenoty UNESCO

Najznámejšie, najvyhľadávanejšie a aj najväčšie z českých pamiatok s puncom UNESCO sú historické jadrá štyroch miest: Prahy, Českého Krumlova, Kutnej Hory a Telča. Ponúkajú očarujúce prechádzky naprieč všetkými architektonickými štýlmi strednej Európy. Nechajte sa okúzliť Pražským hradom s katedrálou sv. Víta, Starým Mestom so Staromestským námestím a bývalým židovským mestom s množstvom synagóg, i jedinečnými barokovými pamiatkami na čele s chrámom sv. Mikuláša na Malej Strane. Neopakovateľné čaro majú aj krivolaké uličky a romantické zákutia Českého Krumlova s hradom a zámkom, v ktorom sa ukrýva vzácne barokové divadlo. V Kutnej Hore stojí za poznanie historické jadro mesta s gotickým kostolom sv. Barbory, ako aj katedrála Panny Márie v mestskej časti Sedlec. Na jej barokovej prestavbe sa na začiatku 18. storočia podieľal povestný architekt Ján Blažej Santini. A napokon renesančný klenot medzi českými mestami – Telč, jedinečné celistvo dochované stredoveké mesto s vodným opevnením, zámkom a námestím, obklopeným malebnými domami s renesančnými a barokovými štítmi. Ak ste ešte nikdy nezažili rozprávkové kulisy v realite, tu sa tak rozhodne budete cítiť.


Praha - FOTO Michal Vitásek, CzechTourism


Česky Krumlov - FOTO Ladislav Renner, CzechTourism

Kutné Hora-Chrám sv. Barbory - FOTO Libor Sváček, CzechTourism

Telč - FOTO Ladislav Renner, CzechTourism

Druhá schôdzka so Santinim

Necelých 100 km juhovýchodne od Kutnej Hory leží Žďár nad Sázavou, nad ktorým sa vypína pútnický kostol sv. Jána Nepomuckého na Zelenej hore. Z podnetu opáta tunajšieho cisterciánskeho kláštora ho na počiatku 18. storočia postavil architekt Ján Blažej Santini v originálnom štýle gotizujúceho baroka. Podobne ako pri iných Santiniho stavbách, i tu sa všetko točí okolo symboliky – pôdorys päťcípej hviezdy, päť východov i päť hviezd a päť anjelov na hlavnom oltári. Pokúsite sa odhaliť ďalšie tajomstvá, ktoré sa v súvislosti s touto famóznou stavbou tradujú?


Žďár nad Sázavou - FOTO Ladislav Renner, CzechTourism

UNESCO na vidieku

Na južnej Morave môžete obdivovať Lednicko-valtický areál, považovaný za najrozsiahlejšiu umelo vytvorenú krajinu v Európe. Baroková a novogotická architektúra dvoch zámkov sa snúbi s menšími stavbami v romantickom duchu a s rozsiahlymi lesmi a parkami, upravenými podľa princípov anglického krajinárstva. Ak vás lákajú sedliacke stavby, mali by ste navštíviť Holašovice, tradičnú dedinu s niekoľkými desiatkami domov z 18. až 19. storočia v originálnom štýle juhočeského vidieckeho baroka. Popri záplave zážitkov a pocitov z iných miest vám možno bude pripadať dosť obyčajná, ale verte, že inú takúto pamiatku medzi pamiatkami UNESCO nenájdete na celom svete.


Lednice - FOTO Ladislav Renner, CzechTourism


Holašovice - FOTO Libor Sváček, CzechTourism

Za židovskými pamiatkami do Třebíča

Súbor pamiatok v Třebíči zahrnuje románsko-gotickú baziliku sv. Prokopa a židovskú štvrť Zámostí, po Jeruzaleme jedinú židovskú pamiatku, samostatne zapísanú v zozname UNESCO. Obe pamiatky ilustrujú dlhodobé pokojné spolunažívanie dvoch kultúr v malom meste. V židovskej štvrti vás oslní tajomná atmosféra krivolakých uličiek, temných zákutí a klenutých priechodov. Dochovalo sa tu viac než sto domov vrátane dvoch synagóg i bývalej radnice, na návštevu láka niekoľko múzeí a galérií, ako aj židovský cintorín, ktorý patrí k najväčším a najlepšie udržovaným cintorínom v Česku.


Třebíč - FOTO Libor Sváček, CzechTourism

Renesancia a barok na zámkoch i v mestách

Ďalšími neobyčajnými miestami so štatútom pamiatky UNESCO sú renesančný zámok v Litomyšli s unikátnou grafitovou výzdobou fasády a štítov, a arcibiskupský zámok so záhradami v Kroměříži. Podzámocká záhrada bezprostredne nadväzuje na zámocký areál, mierne stranou leží výnimočná renesančná Kvetná záhrada s bludiskami, altánmi, bazénmi, fontánami, skleníkom, kolonádou a nekonečnými zelenými múrmi z precízne strihaných stromov a kríkov.

Jednou z najmenších - avšak iba svojím pôdorysom - pamiatok UNESCO je barokový stĺp Najsvätejšej Trojice v centre Olomouca. Tridsaťpäť metrov vysoký stĺp totiž reprezentuje najväčšie zoskupenie barokových sôch v jednej skulptúre v strednej Európe.


Litomyšl-zamek - FOTO Libor Sváček, CzechTourism


Kroměříž - FOTO František Renza, CzechTourism


Olomouc - FOTO Libor Sváček, CzechTourism

Funkcionalistický zázrak v Brne

Výnimočná je i vila Tugendhat v Brne, najvýznamnejšia európska stavba architekta Ludwiga Miesa van der Rohe a zároveň jediná moderná pamiatka v Česku, zapísaná v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V rokoch 1929–1930 si ju nechali postaviť manželia Tugendhatovci. Vila Tugendhat býva zaraďovaná medzi štyri svetové vily, ktoré zásadne ovplyvnili modernú architektúru; ďalšími z nich sú dom Robbie od Franka Lloyda Wrighta v Chicagu, Steinerova vila vo Viedni od Adolfa Loosa a vila Savoy v Poissy, navrhnutá Le Corbusierom.


Tugendhat - FOTO David Zidlicky

Objavujte Česko a vyberte si z viac ako 40 000 možností, kde v Česku stráviť víkend alebo dovolenku. Inšpirujte sa na stránke www.kudyznudy.cz.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Nomád
2016-12-01 00:06:56
dovolím si pro zajímavost připojit link na pár fotografií poutního kostela Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře v barvě: http://bit.ly/1RK8N2B a v černo-bílém "kabátě": http://bit.ly/1NerzgS
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia