Hore

Červený Kameň a okolie

Jedným z najkrajších hradov v Malých Karpatoch je Červený Kameň. Nachádza sa v blízkosti obce Častá, len kúsok od Bratislavy.

Hrad bol v 16. storočí prebudovaný na mohutnú pevnosť, o čom dodnes svedčia vysoké hradby a hlboké priekopy. V hrade sa nachádza múzeum prezentujúce bývanie šľachty. V areáli sa nachádza aj sokoliarsky dvor Astur, kde si môžete pozrieť aj letové ukážky. V nedávnej minulosti sa na hrade každoročne konal historický festival Rotenstein, ktorý sa však presťahoval na zámok Holíč. Prístup k hradu je autom, alebo peši z obce Častá.


Hrad Červený Kameň je vlastne pevnosť.


Vstup na hlavné nádvorie.


Fotenie architektonických detailov môžete trénovať na streche hradu.


Vinotéka.

Len kúsok od hradu je známe pútnické miesto, pohrebná kaplnka Pálfyovcov a kalvária. Oboje sú obzvlášť fotogenické. Kalvária je priam magická, nachádza sa na skalnatom kopci spoločnosti stromov. Aj v blízkosti kaplnky sa nachádzajú nádherné stromy. Ideálny čas na fotografovanie je zlatá hodinka podvečer.


Pohrebná kaplnka Pálfyovcov, panoramatický záber zložený z dvoch fotografií.


Detail kaplnky.


Medzi hradom a kalváriou sú veľké lúky s krásnymi stromami.

     
Z krížovej cesty ostalo už len torzo. Sochy boli nedávno zrekonštruované.


Cestou na kalváriu prechádzate magickým lesom.


Kalvária na dohľad.

Výlet na tento hrad môžete spojiť s návštevou vinárskych miest Modra, Pezinok, Sv. Jur. Neďaleko od Červeného Kameňa, pri obci Dubová, je letisko. Raz do roka sa tam koná letecký deň. Prenajať si môžete lietadlo a pozrieť si hrad Červený Kameň a jeho okolie aj z vtáčej perspektívy. Ak si chcete užiť s celou rodinou, môžete navštíviť farmu Pod Gaštankou v Modre. Je to miesto, kde určite urobíte krásne rodinné portréty.


Nad Modrou je farma Pod Gaštankou.


Letisko Dubová.

Pri mojej poslednej návšteve hradu Červený Kameň, ktorý som absolvoval s kamarátom Stanom, sme sa zastavili aj pri kaštieli v Budmericiach. Aj tento kaštieľ je spojený s Pálfyovcami. Postavený bol v renesančnom slohu a slúži ako poľovnícky kaštieľ. Obklopený je krásnym anglickým parkom. Samotný kaštieľ je verejnosti neprístupný.


Kaštieľ v Budemericiach.


Zlatá hodinka potvrdzujúca svoje meno.

     


V anglickom parku sa nachádza množstvo rozmanitých stromov.

Použitá technika

Na výlet k hradu Červený Kameň som išiel naľahko, len s fotoaparátom Olympus OM-D E-M1 Mark II a jednym univerzálnym objektívom M.Zuiko 12-100/4 PRO, na popruhu Peak Design.

http://hradcervenykamen.sk/

http://www.astur.sk/

http://www.letiskodubova.sk/

https://www.budmerice.sk/kastiel-v-budmericiach.html

http://www.podgastankou.sk/sk/

http://www.putnickemiesta.sk/putnicke-miesta-na-slovensku/bratislavska-arcidieceza/cerveny-kamen/

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bobo222
2019-03-26 06:23:37
Iba poznámka k histórii hradu, ten nebol celý čas pevnosťou, ale dlho slúžil de facto ako dnešné logistické centrá, bohatí obchodníci Fugerovci ho používali ako obrovský sklad, hlavne prehliadka pivníc fakt stojí za to, sú to gigantické priestory, možno zaujímavé aj fotograficky, v každom prípade je to samostatná prehliadka...
Ako fotovýlet stojí za to.
Večná škoda že sa nepohodli s organizátormi rotensteinu, ale aspoň máme dôvod na návštevu vodného hradu v Holíči.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované